Nadere bijzonderheden over Oe Vmlijke Mijnramp te Pftturages 19 Oe Behischn -?nd^g te Rome Zaterdag MEI 1934 Het Kristeiljk Feest van den Arbeid XXXX JAARGANG NUMMER I|5 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114, DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Riclieleu, Parijs Bank Buiding j/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H, Caltttinus Zonop4,07Zonaf 7,28 E. K. 21 V, M. 28 - Tegenover de verwarring, de ontred dering en de anarchie,socialistisch beeld yan de 1 Mei-viering, zetten de Kristen arbeiders, eensgezind, hun. wérking voort ien vieren, op O. L. Heer Hemelvaartdag, Ret ware feest van den arbeid. Aan de hand, van Leo XIII en zijn we- reldbrief Rerum Novarum, heeft de Kristen arbeidersbeweging strijd ge- yoerd legen het liberalisme en al de mi- serie's, gegroeid' uit de kapitalistische ■overheersching van de 19e eeuw. Haar doel >vas dc verheffing van den arbei dersstand door stoffelijke verbetering, •politieke ontvoogding en veelzijdige op'- voeding en ontwikkeling. De werkman as opgegroeid tot vrijen burger. Quadragesimo Anno doet een nieu wen oproep iot de katholieke wereld om hef, werk van Rerum Novarum voort te 'zetten en te voltrekken. De werkman ;wordt niet alleen vrije burger in de po litieke gemeenschap, maar de gelijk waardige medewerker in het bedrijf. Nu wordt hij, na zijn vrijvechting van de kapitalistische overheersching, opge roepen om samen te werken met alle ac tieve elementen in de gemeenschap', om 'mede leiding te nemen en verant woordelijkheid te dragen i-n de ekonomi- seho en sociale ontwikkeling van het bedrijf en van de gemeenschap. De klassenstrijd verdvvljne Geen toestand meer van gewapenden vrede tusschen malkaar, vijandig gezinde klassen in de samenleving, maar samen werking van alle werkende elementen, ten bate van de gemeenschap. Dc politieke mandaten brachten de kristen arbeiders politieke vrijheid en medezeggingsschap in de politiek. De •bedrijfsorganisatie, gesteund op de so lidariteit van alle productieve krachten dn de gemeenschap, brengt hun mede zeggingsschap in de ekonomische bed rij vigheid. In de plaats van oorlog en anarchie komt er orde, gezag en recht vaardigheid. Maar dat komt niet door de tl ié fa tuur of het fascisme of van het .'communisme, doch door de organisatie van de vrije medewerkers in het bedrijf, werkgevers en werknemers, landbouwers en middenstanders, gelijkberechtigde burgers, mode verantwoordelijk voor 'do stoffelijke welvaart en de geestelijke ontwikkeling van de gemeenschap. Zoo wordt ihet, feest van den arbeid der Kristen Werklieden de triomf Van 'den arbeid: arbeid onder alle vormen, handenarbeid en geestesarbeid, arbeid öp het land. arbeid op bet bureel, arbeid op de fabriek, maar steeds in den dienst Van de gemeenschap, onder de leiding van gemeenschappelijke organisaties, die borg staan voor verantwoordelijke leiding en sociale rechtvaardigheid. Dat is de leuze van Quadragesimo Anno. het wachtwoord van den Paus'. 'Fascisme, nationaal-socialisme, neo- soeialisme. communisme zoeken naaf nieuwe 'richtingen en' zij willen hun nieuwe leer opdringen met geweld van dictatoriale regeeringen. De kristen ar beidersbeweging wil ook orde en gezag, regeling van de productie, kontrool over hel: kapitaal, strijd tegen alle misbrui ken en tegen bet eigenmachtig optreden van de eene klasse van de maatschap pij tegenover de andere. Zij wil maat- fechappelijken vrede en sociale recht vaardigheid. Maar dat alles is- mogelijk zonder dictatuur, zonder communisme bf nationaal socialisme, door de vrijwil lige samenwerking van bestaande or ganisaties als zijnde zoovele construc tieve elementen in het nieuwe gebouw ,van de georganiseerde bedrijven en' on derlinge solidariteit in den dienst der gemeenschap. Aldus verrijst voor ons oogen de ver heerlijking van den Kristelijken arbeid tegenover de bouwvallige puinen van het uiteenvallend socialisme. In de Yaticaanstaat verwacht men Donderdagavond de Belgische afvaardi ging, die aan den Paus- officieel de troonsbestijging van Koning Leopold III zal komen melden. Zooals men weet wordt deze zending aangevoerd dioor Baron Houtart. Zater dagvoormiddag zal de Belgische zending 'door Zijne Heiligheid ontvangen worden met de eerbewijzen die aan de gezanten Voorbehouden zijn. Zij zal daarna ook bezoek brengen aan Cardinaal Pacelli, die in den namiddag een tegenbezoek zal brengen. Zondag zal de Belgische zending in een speciale tribuun, in het Vatioaan de heiligverklaring bijwonen van Conrad von Parzhan. De Koning aan het bed van een der gekwetste Mijnwerkers Gisteren konden onze lezers kennis nemen van de omstandigheden waarin een 2e tragische ramp te Paturages' ge schiedde. Madera bijzonderheden over de nieuwe ramp Ziehier bijzonderheden over de nieu we ramp die zich Donderdag morgen te Paturages voordeed en over de onfstan- digheden der oogenblikkelijk onderno men redding In den morgen had men zekere ka rakteristieke geruchten gehoofd door de mijnwerkers croquage genaamd en die toegeschreven zijn aan bewegin gen van de bovenschutting van den ader. Tn werkelijkheid had men met heel wat anders te doen. De brand die het gevolg was van de grauwvuurontploffing van eergisteren was door twee dammen ingesloten ge worden. Nieuwe luchtpijpen waren ge graven geworden en ofschoon het werk moeilijk was, hoopte men toch binnen enkele dagen de sedert Dinsdag avond afgesloten slachtoffers te kunnen he reiken. De reddingsploeg die zich inspande met die ondankbare taak bestond uit M.M. Allard, hoofd-ingenieur der mijn van den Fief Hotlieau. ingenieur Delorgne. afgevaardigde der mijnin- spectie, Armilde Michel, chef-porion en achttien andere redders. Zij waren werkzaam op 821 meter diepte, trachtend de slachtoffers te na deren, toen plotselings rond 10u.20 een der werklieden, miet geschroeide haren, opwaarts klom, roepend door schrik bevangen T Snel Snel Redders Een te rugkeer der lucht deed 'zich voor aan de aanhaking van 821 meter waar, ik mij bevond. M. Niede'rau, hoofdingenieur van het mijnwezen, ondervroeg hem koortsig. De geredde zegde dat de terugslag der lucht uit de diepte der laag kwam en dat öp het oogenblik der drukking de twee mannen die van de wacht waren, strompelend naar hem toe kwamen en haast, in den put vielen. Oogenblikkelijk' daagden redders van alle kanten op. Werklieden, gendarmen, Ingenieurs, maakten de omgeving van den put vrij. D,e machinist van de lift deed zijn bel rinkelen maar kreeg geen antwoord van uit de diepte. Men bracht vuurdoover, dekens en draagberries. Middelerwijl had het nieuws zich als ren loopend vuur ver spreid en daagde de menigte weer van alle kanten op. Plots bekwam men een antwoord uit de diepte en oogenblikkelijk namien nieuwe redders plaats in de lift, met kalme vastberadenheid. bereid om hunne ongelukkige kameraden ter hulp te komien. Ten 10 u. 40 kwam de lift in groote haast opwaarts met twee der slachtof fers. Zij zijn door verstomming gesla gen, verwilderd, verliezen bloed uit neus en mond. Een doffen adem ont snapt uit hunne longen. Zij zijn dooi) De Mijnteer keeren gelijk verstikking getroffen, bekwamen op pervlakkige verwondingen, werden door de ontploffing geschokt. Een ander redder komt boven en meldt dat op vijftig meter van de diep te in eene plaats gekend onder de be naming van de Costcresse het vuur woekert. Rond 5 minuien na li ure worden' drie andere verstikte werklieden boven- J gehaald, maar teekenen gevend van le ven. De lift daalt opniepw en komt voor den zesden keer naar boven. Met den geredde di-e het alarm gaf, werden getroffen redders van heden morgen bovengehaald. Er bevinden er zich nog 15 in de mijn, die men wanhoopt te redden. De ministers Van Cauwelaert en Van Isacker ter plaats Het is vier uur in den namiddag. Op het voorplein, in het beluik der mijn, wemelt het van volk. Het is; een over en weer loopen tusschen ambulantie-au- to's, van soldaten, gendarmen, ver pleegsters, zusters. Tegen den muur, op banken, zitten familieleden van slachtoffers die nog niet zijn bovengehaald en waarvan men thans bijna met zekerheid kan zeggen dat zij dood zijn. Men toont ons een jonge vrouw van 22 jaar, met rood be kreten oogen. Reeds heeft men het lijk bovengehaald van haar man. Nu wacht zij op dat van haar broeder... Plotseling wordt de poort van het voorplein geopend. Buiten verdringt zich een ontzaglijke menigte. Een rij auto's schuiven binnen. Uil den eersten wagen stappen de hh. ministers Van Cauwelaert en Van Isacker. Zij worden ontvangen door de directie van de mijn en treden de bureelgebouwen binnen. Uit de andere aulo's slappen groepen parlementsleden. 'kers die uil de onder aar dsche kei terug- 'en op beelden van wanhoop en ontmoediging Ook de Koning ter plaats Om half zes wordt weer de poort van hét voorplein geopend. Een auto komt traagje«s aangereden. Het is de Koning, vergezeld van luitenant-kolonel de Woelmont. Bij het uitstappen wordt de Vorst be groet door de hh. ministers Van Cauwe laert en Van Isacker en de directie der mijn. De.Koning is' zichtbaar ontroerd. Met aandacht luistert hij naar den uit leg die liemi wordt verschaft omtrent de omstandigheden waarin zich de nieuwe ramp heeft voorgedaan. Dan begeeft de groep zich naar het gebouw waar zich de lijken bevinden van Emile Joly en van de ingenieurs Sotiaux en Van Mol. Diep aangedaan buigt de Koning voor deze heldhaftige figuren en, bevond van ontroering, hecht hij op hun lijkwade het eeretee- ken der Leopoldsorde... De Vorst blijft nog een tijdje in ge sprek inet de aanwezige personaliteiten. Daarna stapt hij weer in zijn auto en, voorafgegaan door den auto waarin de hh. ministers Van Cauwelaert en Van Isacker hebben plaats genomen begeeft de hooge bezoeker zich naar de nabu rige gemeenten Warquignies en Frame- ries, om er een bezoek te brengen aan de familieleden van de verongelukte redders. Zoowel bij zijn aankomst als bij zijn vertrek is de Koning eerbiedig gegroet geworden door de dicht opeen gepakte menigte die zich in den omtrek van de mijn «Fief de Lamibrechies» bevond. De regeering zal haar plicht doen Tidcns zijn bezoek aan de plaats van de dubbele ramp, is de h. minister Van Cauwelaert door de aanwezige journa listen even gepolst geworden omtrent De Koning en Minister I dn Cauwelaert in gesprek met den Bestuurder der Mijn de inzichten van de Regeering legenovecn de gezinnen der slachtoffers. De getroffen families, zei de, h".: minister, zullen niet aan hun lot, over gelaten worden. Ik meen te mogen me- dedeelen dat de Regeering het inzicht koestert een onderzoek le laten instel len naar den toestand van elk getroffen, gezin afzonderlijk. Zell's met den toe stand van de gezinnen der verongelukte ingenieurs zal moeten rekening geliou- de worden. De regeering heeft zedelijke verplichtingen tegenover de families der slachtoffers en zij zal er zich geenszins aan onttrekken. Tragisdhe bijzonderheid Ingenieur Van Molle had de ramp voorzien Als tragische bijzonderheid kan men melden: de ingenieur Van Molle had, Woensdag aan den Koning uitgelegd hoe eene tweede ramp mogelijk bleek. Hij was van oordeel dat men goed doen zou de reddingswerken stil te leggen. Maar de familieleden der slachtoffers wilden hunne dooden terugzien en men ing voort met het opzoeken der lijken. De ramp welke gevreesd werd door ingenieur Van Molle heeft zich voorge daan juist zooalis zij door hemt werd voorzien. De 'ongelukkige bevindt zicli thans onder de slachtoffers. De mijn wordt onder water gezet Daar men nieuwe grauwvuur ont ploffingen vreest heeft men besloten de mijn onder water te zetten. De slachtoffers De gekwetste der redders die boven gehaald zijn waren de genaamdeGuista- ve Navez en Oscar Hannaide, Daube- chies van Paturages; Georges Die, La Bouverie; Blaron Joseph. Quenon da Warquignies, Delorgue, die overleden is. Van de ontploffing van Donderdag morgen blijven de volgende slachtoffers beneden in de mijn: Hovois Emile, Mi chel Armilde, de chef porion die 20 uren lang in de mijn bleef gisteren, Hoyoia Adelson, Led'oux Louis, allen uit Patu rages; Daniel Alfred, La Bouverie, Hir- chon Adolphè, uit Paturages;" Housseu Henry, Allard Louis, Derouck Maurice uit Rassaïx. Van de slachtoffers van Donderdag werden dus alleen opgehaald Sottiaux, Van Molle en Joly. Waarschijnlijk telt men 16 d-ooden en 5 gekwetsten. Fransche Inschrijving «Parls-Soir» opent eene inschrijving ten voordeele der getroffen gezinnen van de mijnwerkers'. Het blad geeft vele fo- tos der ramp en het kondigt een brief af van een spoorbediende, eene eerste' storting van 100 'fr. doende. Hoe men een slachtoffer herkend De militaire geneesheeren, welke met ziekenwagens toekwamen, hebben ge tracht de eenzelvigheid van een der lij ken op te sporen. Eene vrouw, zuster, van het slachtoffer herkende den zak doek dien zij zelf had geteekend. Heti betreft den 29-jarigen Auquier, Adelsorï, welke over zes maanden in het huwelijk' trad. Zijn lijk werd naar de woning van het slachtoffer overgebracht. De reddingswerken Rond 16,15 u. weerklinkt de bel eri de liftbak' gaat traag naar boven. Het lijk van Joly, Adonis, een der redder», wordt opgehaald, het vertoont ijs'elijke verwondingen. Een nieuwe reddingsploeg van Mar- cinelle daalt dan weer in de mijn om deze welke er vanaf 14 uoir werkzaam) was af te lossen. In do omgeving heerscht groote ver slagenheid. Wanneer men een lijk weg draagt stijgen luide kreten op uit het volk. De Duitsahe redders' der mijnen van Fssen hebben telegrafisch hunne diens ten voor de reddingswerken aangeboden. Er blijven d-us nog 31 slachtoffers in de mijn waaronder 11 redders. Een slachtoffer overleden Eon der slachtoffers der mijnramp; van Dinsdagavond, de genaamde Cuve- lier welke zwaar gewond werd, overleed in hot gasthuis. Deelneming In het buitenland Ter gelegenheid van de ramp tc Pa turages ontving de Regeering deelne ming der Regeeringen van Frankrijk, Duitschland, Nederland, Noorwegen, Zwitserland, Lithauën, Polen, tn Tchë-< ko-Slovakije,:

De Volksstem | 1934 | | pagina 1