Onze Prachtreis naar de Passiespelen van Oberammergan pUftOL mémern KAMER Verdwijning te St. Qillis-Dendermonde Qods molen maalt langzaam maar fijn Een alkoolsmokkdaar aangehouden te Meenen JStukzitter& Stukioopen Zobrièslag DAGKLAPPÊR 19 Mel H. Petrus C-elestinus, ge boren in 4 221werd benedictijn, vervol gens' kluizenaar en leidde een heel streng leven. Na de dood van Nicolas IV werd hij tot Paus. gekozen. iHj stierf Jn 1296. KONING LEOPOLD III is Donderdagmorgen perttiï^gtk hel Kamp van Dcicrloo vertrokken, out dó oefening ntLtv* Tweede Legerkorps hij te wonen.'6 'tuig naar Mn het Zitting van Donderdag 17 fVfei 1934 Voormiddagzitting De zitting werd ten 10 ure open ver klaard door voorzitter h. Po nee let. Ze begint met het onderzoek van een reeks wetsontwerpen, die niet veel be spreking blijken uit te lokken. Een wetsontwerp betreffende de ver goeding der schade, teweeggebracht door de krankzinnigen en de abnorma- len, wordt zonder bespreking goedge keurd. Het onderzoek van het. wetsontwerp betreffende de uitbreiding* der gemeen te St. Joris ten Disel, wordt tot een vol geilde zitting verschoven. P.-e artikelen van het wetsontwerp aangaande het wijzigen van enkele scihikkingen der wetten betreffende de militaire pensioenen worden goedge keurd na enkele uitlegginen door heer Minister DEVEZF.. Bij het onderzoek der artikels van het wetsontwerp, voor doel hebbend de geweldige verlaging van het aantal mannen die onder het vaandel kunnen geroepen worden, aantal dat. merkelijk lager wordt I en'gevolge van de daling van het geboortecijfer, aan le vullen, vraagt .volksvertegenwoordiger VAN HOEOK (kath.) of de ontslagingen voor diensten door de wet erkend, voor de kroostrijke geizinnen zullen behouden blijven. M. DEVEZE Er is van 'geen af schaffing sprake. Al de verplichte ont slaging blijven behouden. M. FEUILL1EN (kath.) verklaart, dat. door deze wet geen enkel man meer naar de kazerne zal worden geroepen, enkel zullen de oproepingen systematisch worden vervroegd. Nog enkele sprekers nemen liet woord en de bespreking betreffende dit wets- onlwcrp wordt gesloten. De artikels der wet. worden dan goed gekeurd en de voormiddagzitting wordt ten 12 ure geheven. Namiddagzitting Een korte kamervergadering ten teeken van rouw opgeheven Bij den aanvang, van de kamerverga dering ten 2 ure, legde dc voorzitter li. Poncelet voor de rerhl slaande leden de •volgende verklaring af. - Gister werden wij pijnlijk getroffen door de geweldige ramp die zich voor gedaan heeft in de mijn te Paturages. Wij dachten loon niet, dat dit groot ongeluk zich heden nog vergrooten zou en dit te midden van gruwelijke om standigheden. Het zijn ditmaal redders die als slachtoffers zijn gevallen van hun menschenplieht bij de volvoering van hun heldenwerk. Laten wij die helden van Hun plicht bewecnen, bestuurder, ingenieurs, ar beiders allen te samen, d-oor den dood weggemaaid, dien zij zoo -dapper had den getrotseerd om hot. leven van ande ren te redden. Wij vinden geen woorden om uiting 1.e geven aan onze smart. Wij deelen na tuurlijk in den rouw van de gezinnen, die opnieuw zoo zwaar getroffen worden. Ik stel voor naar aanleiding van die geweldige ramp de vergadering ten lec- ken van rouw op Ie heffen en aan dc ge zinnen van de slachtoffers onze innige deelneming te zenden. Hiermede werd ingestemd. De genaamde De Vilder Theoficl, we duwnaar en vader van 9 kinderen, waar van 4 minderjarig en ongehuwd heeft Zondagnacht zijne woning verlaten om er niet meer terug le keeren. Verleden Vrijdag was hij op zwier geraakL en kwam 's nachts niet naar huis'. Men ]iad hem gezien slapende op de Scheldedijk te Dend,ermonde. Zondagavond kwam hij thuis en ging slapen, 's Nachts stond hij zonder gekeilde reden op en ging weg, men weet, niet waar heen. Xiettegenstaande-hij de weinigs loffe lijke gewoonte had, van tijd tol 'tijd 'eens 2 dagen wég Ie'blijven Was hij heel goed voor zijne kinderen, 't Is door dit, vroegere wegblijven dat deze daar min of meer gerust in waren en de overheid niet vroeger verwittigden. Zijne persoonsbeschrijving .werd over val rondgestuurd -klein van gestalte (ongeveer 1 m. 63)', redelijk dik, platten neus, zwart haar, bruine oogen. 12de .Vervolg. Wilde de fortuin u toch maar eens toelachen merkte llildegard schert send aan, terwijl zij hem bij het vullen der ledige glazen hielp. Zoo lang zij u hardnekkig den rug keert...; tMijn goed humeur kan zij mij toch niet ontnemen, onderbrak hij haar, en, zoo lang ik dit behoud, ben ik te vreden. Men moet de feesten vieren ge lijk zij vallen, lief kind en als nu de zon niet schijnen wil dan zet men wel gemoed zijn regenscherm op en laat Gods water over G<ods land loopen Indien men een regenscherm be zit meende Martha bedaard. Welnu ook dan geen nood., her nam Zwanenberg, den dokter toeknik kende, die het volle glas onderzoekend onder den neus hield. Het moge gaan hoe het wil, na regen moet toch altijd eenmaal zonneschijn volgen. X»et, altijd antwoordde de armen- dokter ernstig. Mensehen zonder hart. kennen geen zonneschijn. En ik ken geen mensch zonder hart schertste oom Hendrik met een onder- zoekendep blik op. Rudiger, die zich fluisterend met Bodewijk onderhield. Onze zwagerin Mina behoort tot deze soort: ik heb nog geen uur gele den het. bewijs' daarvan gehad. Ik geloof, .dat als. zij niet voor hare katten te zor- In den nacht van Dinsdag op Woens dag rond middernacht, hadden vijf tol beambten post gevat langsheen de ge kanaliseerde Leie nabij de oude verster kingen te Méenen. Ze kregen aldra een man in liet oog wiens verdachte handelwijze argwaan wekte en die bij het zien der tolbeamb ten op de vlucht sloeg. Hij werd even wel ingehaald. Hij had vijf liter alkool bij zich van Fransche herkomst en verklaarde Jules Baleaen te heeten, 42 jaar oud., woon achtig te Kortrijk in de St-Antonius- straat. •D,e smokkelaar werd naar de gendar merie opgeleid en ter beschikking ge steld van het Parket van Kortrijk. gen had, zij zelve op hare geldzakken zou verhongeren. Doch eer ik het ver geet. Martha! hebben wij nog koud Vleesch in huis Ja papa. Gij kunt er ook een goed stuk hesp, een groot brood, eenigo eieren, wat bo ter en dergelijke bij doen: ook een flesch roode wijn. begrepen Een klein meisje zal straks komen en den geheelen voor raad halen; zij heet Grietje Reimer, ont houd den naam goed. Vier hongerige kinderen en de vader zonder werk, daar wordt snelle hulp vereiseht. Tante Mina. in wier huis die arme menschen wonen, heeft bepaald gewei gerd iets voor hen le doen: ik zal mor gen wel goede menschen vinden, die zich de arme lieden aantrekken, tot de man werk gevonden heeft. Rudiger bracht zijn brievenlasch Ie voorschijn en nam eene banknoot, die hij zijn zwager overhandigde. Mag ik u verzoeken, dit, voor uw besehermmeliogon te besteden zeide hij. Ik wil het als een gunstig vooriee- fcen beschouwen dat mij reeds don eer sten dag van mijnen terugkeer de gele genheid tof een g-oed werk aangeboden wordt; hebt. gij meer nood.ig. zeg hel dan vrij: mijde kas slaat steeds ter uwer beschikking. Gij zijt een goed. braaf mensch gebleven, betuigde de dokier, hem de hand drukkendede rijkdom heeft uw hart niet versteend. Als gij hef mij ver gunt. areef ik de banknoot aan mijn huismoedertje - Martha heeft de be schikking over de armenkas; gereed geld De eehlgenoole Maurice Den Vlieger- De Volder Irma, 39 jaren oud, land bouwster, wonende te Den ter gem, op het grensgebied der stad Tielt, had dc ongelukkige gewoonte het vuur barer keukenstoof aan le wakkeren met pe- trooï. Donderdagmorgen- zag haar broeder Jules eenige verbrande vodden drijven op het, water van don mestput. Zijn nieuwsgierigheid willende voldoen, nam hij ecu vork en wilde deze vodden tan boord brengen. Zoo trok hij tot zijn overgroote verschrikking het lijk zijner zuster Irma op !.s Hij riep om lnilp en verwittigde haren echtgenoot, die' in'dén koestal aan liet werk was. De kleederen der arme vrouw waren gedeeltelijk verbrand en haar haar was verschroeid. Zij hack ;daacbij eene ver wonding pan het. hodïd. Men veronderste.|t dat de „vrouw op nieuw het vuur heeft willen aanwakke ren met petrool. Eene ontploffing zal zijn gevolgd die liarfe kï'eèreii in brand heeft; gestoken..V,erscjV'i4it zal zij. in dep. put gesprongen zijn oni liet vuur uit te doovcn, maar- daarbij jammerlijk ver dronken zijn. De dokter kon enkel den dood vaststellen. Niemand, op de ihöfstede heeft iets gehoord of gezien. Alleen de brandspo- ren cp liet lijk kunpen bet drama lier- samen steil en. Men.begrijpe de smart van den armen echtgenoot, bij liet zien van het zielloos lichaam zijner vrouvy. Ze hebben 5 klei ne kinderen. V Doos 1 en 7frank, v In alle Apotheken. geven wij de lieden niet, alleen levens middelen, kleedingslukken en bedde- goed. Eenige kussens en dekens kunt gij morgen knopen. Mailha; de kinde ren, waarvan er oen hog daarbij ziek is, liggen op dunne sfroozakken. Maar nu moe! ik u, helaas weder verlaten Kan ik hel van avond niet van u overnemen, papa Vraagde Bodewijk, aan de punten van zijn bruinen snor baard draaiende. Neen, beste jongen, dat gaal niet; liet. zijn patiënten, die ik reeds lang in behandeling heb. Daarbij zult gij ook in hp( hospitaal werk genoeg gehad heb ben. Eenige operation... Welnu! dat is voldoende, meende de dokter opstaande..Teder moet zijn ei gen werk doen zoolang hij gezond en krachtig is. Zie ik u straks neg, Rudi ger Waarschijnlijk niet. antwoordde de baron; ik voel mij namelijk door de reis een weinig vermoeid en zou daar om gaarne spoedig naar huis gaan. Waar zijt. gij afgestapt Tn hel «TTolel dc France». Een klein maar goed hotel, sprak do armen dokter, zijn zwager de hand reikende; doet uwe gevoelens geen ge weld aan, wij zien elkander binnen een paar dagen weer. Gij gaat zeker mor gen uw zuster bezoeken Morgen ga ik naar Trma en Mina en overmorgen bezoek ik Archimbald. Kunt gij mij een goeden bankier opge- en Een bankier vroeg de dokter ver- 7de Vervolg en. slot. We bereiken dan weldra Fluelen aan het Vierwoudsteden-Meer gelegen, liet is algemeen bekend dat het Vierwoud steden-Meer een •der wonderen van Zwitserland is. Bangs hénen smaragden gi'oene binnen-zee gaan we door de niet minder beroemde Axenstrasse, 12 Kilo- mé tér_lange- baan gansch in de rots gehouwen van 1863 tot 1865. Onder, nevens en boven de Axenslrasse draait en klimt de Sint-Goühardbaan naar Gösschenen. We komen dan te Brun- nen, na. Buzern, de bijzonderste aan legplaats van de booten die regelmati- gen dienst doen op hel Vierwoudsteden- Meer. -Brunnen is een wi jd beroemd toe- risten-cenlrum en uitgangspunt van talrijke excursies in de bergen. Verder op langs prachtig aangelegde wegen met afwisselende uitzichten op het Meer en die Bergen die het omringen naderen we weldra Luzern, prachtig gelegen aan de Reiuss en het Vierwoud steden-Meer, tusschcn den Pilatus (2123 mi) en den Righi (1800 m.). Buzern verdeelt zich in twee steden, de oude en de nieuwe stad aan elkander, verhonden met zeven bruggen over de Reuss, waarvan de twee eigenaardigste zijn de Kapellbrücke en de Spreuer- brticke. Beiden zijn in hout en gansch overdekt. Onder het dak der Kapell brücke heeft men talrijke schilderijen, episoden uit de geschiedenis van Luzern en uit. het leven van Sint Léger,schuts heilige der stad, voorstellende. Op de Spreuerbrüeke vindt men eene oude schildering van Weilinger, den Doo- dendans voorstellende. In. de oude stad wordt de aandacht in 't bezonder getrokken op de oude smal le straten met eigenaardig beschilderde huizen en veel prachtige uithangbor den in gesmeed ijzer (XVIe eeuw),men heel't er ook de hoofdkerk, het Rathaus, den Leeuw van Luzern, monumentale leeuw in de rots' gehouwen ter herin nering aan de Zwitsersche wacht van Koning Bodewijk XVI die. 1,ot den iaat- stên man viel, ter verdediging van den Vorst aan welken zij hun woord ver pand hadden in de Tuilerieën te Parijs in 1792. Dc nieuwe stad is gansch mo dern men heeft, er het grooLsche sla tion. de Post., de' Jesüietenkerk, vele en prachtige Hotels, enz. We verlaten Luzern langs Emmen- brücke en trekken verder liet. Noorden in langs henen rle zuid-Westorkust van het Sempachmeér,' over Sursee, en Zcfingen, waar een vermaard herten park heeft,...en in wier open hare.; boeke rij een groot aantal handsel)rifté'n van de godsdiensthervormers bewaard wordt, verder Aarburg niet oud 'versterkt kasteel. I-hans dienende tot: verhel o- ringssehool voor. jongens, dan naar de mdustrieele 'stad Olten het dief gelegen Liestal en zoo naar Basel. Bazel stad van 135.000 inwonres is de toegangspoort van Zwitserland, het concentratiepunt van liet, verkeer van bet Noorden en het. Noord-Westen van Europa yoor de Sint-Goüiardlijn. Hol. Gnoote en het Kleine Bazel rechts en links gelegen op de boorden van den Hhyn zijn onderling verbonden mét vier bruggen waarvan de. bezonderste d.e «Mittiorre Brücke» genoemd wordt. Deze fust .op zes granieten bogen. Van op deze brug geniet nnen e.en praCihtig zicht op den stroom en zijne beide oe vers. Langs de eene zijde verheft zich de oude stad met bare indrukwekkende ge bouwen, hare oude kathedr-aal (thans irolestantsch) welke van allerwegen de nikken trekt met hare ro-ode muren, haar veelkleurig dak en hare twee sclioone opreizende torens, hare hooge- seliool enz. langs de andere zijde ligt ile moderne stadswijk, tevens het nij verheids-centrum. I Bazel bezit ook licele wijken uitslui- .tend villas en scholen als paleizen, rij- jke musea, enz. Bovendien is ze een .eerste-rang Sportcentrum, men vindt Ier een prachtige velodroom, vers .•bil lende stadions voor voetbal, golfterrei nen, enz. I Eens buiten Basel verlaten we het .schoone Zwitserland en komen we in kien Elzas, sedert den oorlog lenig aan Frankrijk gekomen en thans twee Fransche -Départementen uitmakende, Haut-Rhin en Bas-Rhin. Do eerste groote- stad die we dan tegenkomen is Mulhouse, stad van ongeveer 100.000 inwoners, na Straatsburg de bezonder ste en de bedrijvigste van den Elzas ge legen aan de 111 en aan hel kanaal van de Rhone naar den Rhyn. Onder de bijzonderste monumenten van Mulhou se rekent men het eigenaardig Stad huis, in Elzasscr stijl, mot allegorische schilderijen op de gevels en éenen merkwaardigen overdekten trap, ver- sehilligc torens der oude vestingen,den. dierentuin, (23 Hectaren) enz. Na Mulhouse volgen wc den weg naar de Elzasser-vlakle getrokken met zicht op liet HaiTh-Woud en schoone uitzichten op de Vogezen-Keten en rijden door Ensisheim, met oude hui zen en Stadhuis in renaissance naar Colmar, stad van 'ongeveer 40.000 in woners en eene der eigenaardigste en oudste steden van den Elzas. Benevens de schoone Sint Martens- en andere kerken, munt Colmar uil door bet groot getal oude Elzasser.sche huizen. Vol gens de oude traditie woont, er het geestigste volk en wordt er den besten wijn gedronken. Van uit. Colmar trekken we door de wijngaarden van den omtrek, langs Kaysersberg, pittoresk gelegen aan den voet van een versterkten burcht uit de XVIe eeuw, en die eene versterkte brug uit de middeleeuwen bezit, verder de schilderachtige omstreken van Rioque- wihr met tal van oude en nieuwe kas- teelen. en in de verte een der hoogste punten van de Vogezen den Taenniehel- berg (901 m.) Zoo komen we te Ssie- stat (Sehlestadt) waar men benevens andere monumenten eene schoone ro- maan.sche kerk (S. Fov) in roodon zand steen opgetrokken te zien krijgt. Hier scheiden ons nog 48 Kilometers van Straatsburg, wiens lioogpn toren ,we weldra in de verte zullen 'zien oprij- - zen. 1 i De rsiskaart van den trein is gcldiq voor 1 maand. y 13e Dag. DINSDAG 4 SEPTEMBER Aankomst te Brussel om 8.50 u. Het spreekt van zelf dat deze. zeci! beknopte en zelfs onvolledige be schrijving slechts ecu heel klem ge dacht kan geven van al de natuur, en sledenpracht die we op de schoone reis zullen le bewonderen krijgen. Alle reizigers die reeds het geluk'hadden die streken te bezoeken zijn het eens om te zeggen dat het do schoonste reis is die men in Europa op zulken korten tijd kan maken. Hopen we dat het weder ons genadig weze en dat we allen, zonder uitzonde ring-, gaaf en gezond t'huis mogen ko men. EINDE. baasd. *7 - Zoo, zoo ik geloof, dat de firma Herman SLroom.beek een zeer goed huis maar daarover kan onze zwager Hen drik u heler inlichtingen geven. Ik ben nog niet in den benijdenswaardigen toe stand geweest van d-e diensten eens ban kiers gebruik te moeien maken. Dus in alle geval tot weerziens Drinkt en woest vroolijk kinderen Zoo spreken de ging de dokter heen en Martha volg de hem om liaar post van spijsuitdcel- stcr, te gaan uitoefenen. Herman Stropmbeek is een zeer rijk en solied bankier, dus wendde Zwa nenberg zich tot de baron. Gij kunt hem uw volle vertrouwen schenken. Ik ken zijne dochter Erna, zegde Hildegard; zij was met. mij in het pen sionaat een zacht, goedhartig en be minnelijk meisje; zij voelt zich niet zeer gelukkig in het vaderlijk huis, ofschoon zij als' eenig kind eiken wensch vervuld ziet, dien. zij slechts te kennen geeft. Haar vader is een ernstig en stil zwijgend man, merkte Bodewijk aan als ik hem zie. dringt zich menigmaal onwillekeurig de overtuiging aan mij op', dat hem een zware last np het ge weten drukt, dien hij -niet afschudden kan. Hoe kunt gij nu zulke vermoedens koesteren vermaande Zwanenberg wrevelig, en ook Hildegard wierp haren broeder een verwijtenden blik toe. Wat zou hij op zijn geweten heb ben Over vijf en twintig jaren was hij directeur van een zeer groote. ban kierszaak en zeide toen die betrekking oj), om een zeer bescheiden wisselkan toor te openen, cn zelfstandig te wor den. Welnu, uit een geringen geldwis selaar is een rijken bankier geworden, en ik heb nooit gehoord dat hij van de geringste oneerlijkheid beschuldigd- werd. Ik herhaal het, wat zou hij op zijn geweten kunnen hebben Ik weet het niet antwoordde Bode wijk, over wiens open gelaat een zweem van verlegenheid gleed; ik uitte slechts een vermoeden, waartoe ik mij door het» sombere en terughoudende voorkomen van den.bankier gerechtigd achtte. Somber cn terughoudend lim, 'fc kan zijn zegde Zwanenberg na eene poos, waaronder hij de ledige glazen nogmaals gevuld liod; ik meende daar voor een beteren .grond te kunnen aan voeren. Kort nadat Herman Stroom- beek zijne kleine zaak geopend had, huwde hij. en als ik mij niet vergis, bracht zijne vrouw hem een aanzien lijk vermógen aan; anders ware hij wel niet zoo spoedig een groot bankier ge worden. Na een tien- of twaalfjarigen' echt moest zijne vrouw in een krank zinnigengesticht gebracht worden, zij is daar ook gestorven. Ik vind het na tuurlijk dat Stroombeek dit voor zijnd kinderen verzwegen h'ecft', 'dus belsool! oom Hendrik. 'i En wat was de oorzaak" van baret krankzinnigheid? vraagd Lodewijk. 'I YervoTfit.

De Volksstem | 1934 | | pagina 2