Na de Mijnrampen te Paturages Rerum Novaram! VRAAGSTUK Pius X en Pius XI Een millioen in den zak van een doode Uit de Vatlkaansche Stad Kerkstraat, 9 en (Publiciteit buiten het Arrond. Dinsdag 22 Mal H. Emiliua Zon op 4,08 Zon af 7,82 Woensdag 23 Mei 1934 H. Joannes Zon op 4,02Zon af 7,33 Y. M. 28 L. K. 4. We bezochten eene inrichting voor abnormalen, lichamelijke en geestelijke abnormalen kinderen met één arm, één been, halflam, totaal misvormd, verstan delijk misdeeld. Noch de kraaknette, rijkingerichte za len, klassen en werkhuizen, noch de groote opofferende liefde der Broeders kon den pijnlijken indruk wegnemen, dien het zien van zooveel menschelijke wrakken op ons maakte. Wat ons vooral trof, was het groot aantal zwakzinnigen of abnormalen. Waarbij komt het toch, vroegen we, dat er zooveel zenuwzieken zijn Ber gen, ziuneloozengesticht voor vrouwen, bouwtjiieuwe, groote paviljoenen en in twee dagen tijds zijn ze overbevolkt. Het nieuwe gesticht te Beernem kan geen zieken meer aanvaarden Waarbij komt Let, toch, dat er zooveel zinneloozen zijn Ja, Mijnheer, daar raakt u een teer punt aan. Weet U hoeveel zwakzinnigen er jaarlijks in België bijkomen Rond de drie honderd, en dat vooral van 2535 jaar, zoodat ons land voor het angstwek kend vraagstuk staat Moet België om de twee jaar een nieuw zinneloozen te huis bouwen En de oorzaken, Vader Overste, de oorzaken Vooral het losbandig leven 1 Het losbandig leven Drinken en schinken, draaien en zwieren, genieten en nog genieten, uitgeleefd voor men be gint te leven. De zedelooze ongebonden- beid wreekt zich verschrikkelijk en het wordt meer dan tijd dat de verantwoorde lijke overheden doornijpen. Weg met alle aangebrande lectuur Weg met de prik kelende naaktaffichcs I Weg met de naaktkultuur Weg met filmen die gods dienst, huwelijk en kuischheid bespotten. Hoc wilt ge dat de jonkheden goed blijven Luister. Een professor van de univer siteit te Praag heeft een groot aantal klaukfilmen der laatste jaren naar hun zedelijk gehalte onderzocht. Uitslag de helden dor beroemdste internationale filmen waren 3J0 moordenaars, 104 die zich vergrepen aan openbare geweldda digheden, 74 wisselvervalschers, 43 brandstichters, 1S1 lieden die een valsche getuigenis aflegden, 642 bedriegers oplichters. 165 beroepsdieven, 213 man nen en 192 vrouwen die zich schuldig maakten aan echtbreuk, 50 procent der huwelijken, waarvan spraak is, zijn onge lukkig, in 80 procent van de (gevallen door de tusschenkomst van een derde, 40 procent van de filmhuwelijken loopen uit op echtscheiding. Kunnen de katholieken van alle landen het voorbeeld niet volgen der katholie ken van de Vereenigde Staten In Seattle stonden 75000 katholieken op en onderteekenden een plechtige verklaring dat zij zich in geweten verplicht voelden filmen die op zedelijk gebied niet onbe rispelijk zijn, met alle middelen te boy cotten. 25.000 vrouwen van Dubuque de den een zelfden oproep. De katholieke studentenvereenigingen van Detroit en de katholieke academie van Michigan dwongen de eigenaars van openbare thea ters tot het nemen van snelle en dras tische maatregelen, ook in Cleveland, Chicago enz. In Boston en New Yorken betoogden katholieke vrouwen en man nen tegen zedelooze tijdschriften en be kwamen dat zulke bladen uit de openbare verkoopplaatsen moesten verwijderd wor den. Een tweede oproep had voor gevolg dat de politie te Martahan en te Brook lyn aan de openbare uitleeningsbibliothe- ken bevel gaf binnen de 24 uren al de boeken met onzedelijken inhoud te doen verdwijnen. (Tijdschrift America.) Wij Katholieken moeten onmeedogend alle slechte filmen boycotten de slechte ook de neutrale pers onverbiddelijk weren en bestrijden en waar protest niet helpt, doen voelen wat we willen. J.M. lamaBWiiii ui I njmysgg&x baar stukje papier. N.iets echter word gevonden. Had soms niemand van de groep' deelgenooten 't lot zelf in bewa ring Bij elk dezer menschen werd met het uithoudingsvermogen der wanhoop gezocht naar het lotje, maar er werd niets gevonden. Er bleef echter nog een hoiop. de af lijvige werd misschien gekist met het lotje op zak Met bijzondere toelating werd het. lijk van den handelaar ontgra ven, en het lotje werd gevonden in een der zakken van den doode. Het was zeer zorsrvuldiig in yieren gevouwen* We lezen in de «Gecmania»; het vol gende. «Ongeveer vijftig jaar geleden kwam een jonge priester van Milaan naar Mantua. Ilij wou de beroemde stad bezichtigen. Reeds vroeg in den morgen droeg hij, in de kathedraal, de H. Mis op. Hij voelde idiaarna een groot verlan gen in zich opkomen om den bisschop te zien. Hij klopt aan maar niemand kwam openen. Hij klopte tot driemaal toe. Reeds wilde hij weggaan, toen de jonge priester, in eene kamer, gelegen langs de andere zijide het gerucht hoorde van tassen en vaatwerk. Voorzeker is er een knecht aan den arbeid. Hij gaat langs dien kant het huis binnen een open deu-r, een lange gang en daarachter een groote keuken. Een priester is er werkzaam. Hij maakt zijn koffie klaar. l?ie jonge priester vraagt Eerwaarde, zoudt gij mij niet kunnen zeggen of ik, dezen rmorgen.den bisschop zou mogen spreken De priester keert zich iom en de be zoeker ziet «kit het zijn biiss'chop is. Ge heel in de war1, biedt hij zijne veront schuldigingen. aan. Neem het mij niet kwalijk, Mon seigneur. Ik heb dezen morgen, zeer vroeg, de H. Mis opgedragen en ik' wou de stad niet. verlaten zonder mijn bis- •chop te zien... Ik klopte aan en nie mand kwam openen. Ik meende hier ergens een bed.ienide te ontmoeten. Zeer vriendelijk lachte de Bissch'jp, Joseph Sartoi, hem toe. Maar dat is zeer lief van uwent wege me eens te komen bezoeken. Ge hebt voorzeker niog geen ontbijt gehad. Help me een handje, dan drinken we samen koffie. De jonge priester, Achille Ratt.i, was aanstonds bereid. Eenige o,ogenblikken d^rna aten ze samen hun morgenmaal: de bisschop, Joseph Sarto en de jonge priester. Deze sprak met geestdrift over zijne studies, zijn uitstappen in de Al pen en zijn bergibeklimming. De bis schop luisterde zeer belangstellend. Eensklaps kwam de zuster van den biisschop blnne.n, mét heur voorraad, van de markt medegebracht. Ze bekeef haaf broeder moederlijk'. Wat. zal de eerwaarde heer over u denken Waarom hebt ge niet eenige oagenblikken gewacht, dan zou ïk uw koffie gezet hebben Alles is opperbest verloopén en de koffie smaakt zeer goed 1 wedervoer de bisschop lachend..- Daarna wendde hij zich tot den be zoeker. Ik denk niet, dat ge, daarom, een slechten indruk van me zult meedragen. Ik denk dat Monseigneur de bis schop van Mantua, een man is naar het hart Gods-, zoo 'eenvoudig als Onze Lieve Heer zelf was. Gij hebt gelijk, 'riep ide zuster uit. Ge moest eens weten boe lief men hem heeft, juist omdat hij zoo eenvoudig is. Ge nnoet me zoo niet prijzen. Op die wijze spreekt, men maar over lieili- ligen en over Pausen, 'en ik ben maar een bisschop. Ge zult m'lsischien eens Paus we zen, wie weet antwoordde de zuster van den bisschop. Vermits ge nu toch voorspellin, doet, zoudt ge evengoed kunnen zeg gen dat mijn jonge vriend nom eens Paus zal wortelen. En waarom niet Een weinig later ging de jonge pries. ter ontroerd weg, na den zegen van zijn bisschop te hebben ontvangen. Mejuffrouw Sarto had juiste voor spellingen gedaan in 1903 beklom Joseph Sarto den Stoel van Petrus, nq. dep naam Pius X. Achille Ratti is Pius XI, onze hedendaagsche Paus. Opgegraven en weergevonden Een belangrijk en eigenaardig geval heeft zich voorgedaan te Poitiers, in Frankrijk. Een handelaar stierf, enkele dagen geleiden, en de afgestorvene had. gezamenlijk met enkele andere inwo nors van Poitiers, een lot gekocht der Nationale Loterij. Het was een vrien dengroep, bestaande uit handelaars van de plaats, die de ka.nis der fortuin wil den wagen. De afgestorvene werd aan gesteld als bewaarder van het lot. Enkele dagen na den dood van den lotbewnarder greep dë trekking plaats, en de deelgenooten stelden vast, dat hun lot tiilbetaalbaar was met 1 millioen. De weduwe van den aflijvige werd ver wittigd, en koortsig werd het gansclie huis door gezocht naar het zeer kost- Zie vervolg onderaan yorlge kolom.. De laatste groet. Zondag morgend, heeft een stoet van mijnwerkers zich naar het tragische mijnvak begeven, waar nog lijken lig gen in de «Veine Angleuse». De mijnwerkens brachte.n bloemen voor die kameraden, waarvan het sloffe- Nog een slachtoffer ten grave gebracht. Maandag greep onder een aanzienlij ken volkstoeloop de ter aarde bestelling plaats van Achille Lermusiau, slacht offer van de eerste mijngas.ontploffing. Hulp aan de getroffene famllleën Steun uit Brussel lijke overschot waarschijnlijk nooit! De «Cercle Borain de Bruxelles», on- meer terug boven zal gehaald worden, jder voorzitterschap van dr Francois, Zij waren gekomen uit Luik, Charle-! heeft besloten een groot gala in t.e rich- roi, Limburg, het Centrum en uit allo ten met medewerking van de beste zang- hoeken van de Borinage. Aan de mijn stond ee# ploeg voor werkers, met hun hoofd, Roland en den vere.enigingen in de koolstreek. De Muntschouwburg heeft voor 3 Ju ni een bijzondere avond1 voorzien waar. ingenieur Blauwaert, twee helden uit de j van het programma eerstdaags za! me reddingswerken. Zij gingen den stoet jdegedceld worden. vooraf naar de daodelijke mijn. j De cinema. «Roxy» zal insgelijks op Hier werd een houiten afsluiting weg-;Vrijdag 25 Mei een av.ond geven ten genomen en de aanwezigen bogen nogvoordeole der slachtoffers eens .over de sombere diepte. Het werd stil. Een groote tulpen- en iseringe.nkrans werd in de schacht geworpen en ging liggen 800 meter diep, bij de verlaten dooden. Daarop volgde dan een stroom vanmijnramp te Paturages. bloemen van Mei, groote en kleine boe-j De b. Huysmans, burgemeester vaïï ketten, rijke en arme boeketten, bloe- j Antwerpen, heeft in naam van het sehe- men uit. den tuin en bloemen van de we. i pencollege. aan «Het Handelsblad» be- gen. jkend gemaakt dat de Stadsoverheid dit Velen schreiden. De redd'ers Roland mooi initiatief wil ten uitvoer Dreigen. Het Bloemje van den mijnwerker In één zijner vorige uitgaven had «Het Handelsblad» van Antwerpen de gedachte voorop gezet een bloempje van den mijnwerker» te verkaopen ten voordeele der getroffen families van de en Blauwaert schreiden. Om 11 ure, ging dat oude, verroeste hek van de mijnval weer dicht, voor al toos. Aldus werd een opperste groet ge bracht aan de droeve martelaren van den plicht. Nog verschillende ontploffingen in den noodlottigen put. De werken tot demping, van den put van de mijn «Fief de Lam-brechies» worden v-oort,gezet. Deze werken leve ren nog s'teeds groot gevaar op. Nu dat er reeds 750 wagentjes aarde in den put wedden gestort, heeft men tijdens den verloopen nacht en ook in den loop van Maandag een reeks ontploffingen vernomen, die in den 1 if koker en in den luchttoevoer groote wolken koolstof naar boven deed stuiven. Er blijven dus nog steedia gassen in de mijn aanwezig en de toegang naar de mijn blijft im mer ten strengste verboden. Er werd naar de mogelijkheid uitge zien om neer te dalen naar de verdie ping op een diepte van 585 meter, ien einde na te gaan of het pompstelsel degelijk in orde is, doch deze nederda- ling blijft uitgesloten, daar de dood in dit igeval om zeggens zeker zijn zou. Maandagmorgen kwamen weer de bestuurders, de ingenieuns en de alge- Zondag 27 Mei, zullen de kinderen, uit het vrije en gemeentelijk onderwijs ge last worden dit «(bloempje» te verkoo- pen. Het voo-rbeeld van Antwerpen, worde op vele plaatsen nagevolgd Te Leuven Diep getroffen door de verschrikke lijke ramp die heel het Zwarte Land in rouw gedompeld heeft, zullen de studen ten der speciale scholen der katholieke hioogeschool van Leuven rondgaan mijnwerterspak, Woensdag, Donderdag en Vrijdag aanstaande, ten einde de lief dadigheid der Leuvensohe bevolking op te wekken ten voordeele der getroffen gezinnen. Te Rijsel. Te Rijs el, Fransch-Noordeff, heeft Zondag eene roerende plechtigheid plaats gehad, ter nagedachtenis van de slachtoffers der mijnrampen te Patura. ges. In deze stad had dien daig juist een internationale mmziekwedstrijd plaats, waaraan 28 Belgische maatschappijen deelnamen. Voor de uitvoering, op Groote Markt, van een gezamenlijk stuk, door duizenden muzikanten, werd een plöchtige dioodenzang uitgevoerd. Door eene Waalsche muziekmaatschap pij, bestaande uit 110 uitvoeders, meest- Kajottershoekje. meene leiding der mijnen bijeen ten cin-tal mijnwerkers, werd eene omhaling ge- de den toestand van het oogenblik diep-'daan ten bate der isiacht.offers van \t grondig te bespreken. grauwgas. Vier slachtoffers in een huisje... De dood is onverbiddellijk. Rome, 20 Mei. Heden had in dc St. Pietersbasiliek de heiligverklaring plaats van den gelukzaligen Conrad von Parzhan. Wanneer de Paus op zijn troon in de basiliek had plaats genomen en de hul de der kardinalen -ontvangen had begon de plechtigheid der heiligverklaring. De consistoriale advocaat aanzocht drie maal don Paus de heiligverklaring van Conrad van Parzhan uit te spreken. Na het derde verzoek ging de Heilige Vader over tot het uitspreken der gebruike- ilijke formuul. De klokken luidden volop. Na de mis gaf de Pairs zijn zegen aan de geloovigen waarna hij onder de toe juichingen der menigte de basiliek ver liet. De Belgische zending woionde de plech tigheid bij. den. Mocht (lat waar zijn Ge hebt allen die rilling gevoeld van fierheid, dat ge mocht meestappen in dien stoet van ge loof in de toekomst ge hebt een sidde ring gevoeld toen ge die eindeloos lange rijen withemden in de zon hebt, zien stap pen vol tucht, zangen, fierheid. Het was op sommige oogenblikken om te weenen van vreugde. O, geel en witte vlag der Pauzen, symbool van de eene groote Kerk. symbool ook geworden van Rerum Novarum, waarin het heil van onze werklieden ligt wij blijven U trouw Wij, de christene arbeidersjeugd, van het' kleine maar vurige Vlaanderen.Wij scha ren ons rond U en we verdedigen U tegen allen laster en spot. Want ge zijt voor ons bet teeken der Pauzen, het teeken van Rerum Novarum. Kajotters, het is te schoon geweest om te vergeten... K. HA JEE Kajotters, ja, hoe moet ik het U diets maken. Rerum Novarum 1934... Ik hoorde het op den trein. Ze waren er sarcastisch over bezig, over de pastoors en den Paus en zelfs God kwam er bij te Alles moest er door en natuurlijk ook Rerum Novarunu Eigenlijk was 't daarom te doen, want ze zagen in hun compartiment één ka- jotterskenteeken, en met zessen zijn ze dan zeer moedig. Ge zult eens zien of O. L. Heer ze zegent. Op 1 Mei dan hebben we schoon weer gehad. Wedden dat 't morgen stre pen regent Hij lachte brutaal. De Ka- jotter zweeg en lachte ook eens... Ze krijgen nog geen honderd Ka jotters bijeen, met al hun lawijd...» Jawel, als er honderd Kajotster- kens zijn, zullen er wei twee honderd Ka- jotsters zijn, maar dat is ook alles.» Ze gingen verder en verder met hun dubbelzinnigheden en hun bijtenden spot. ze ontzagen niets, ja, ze werden kwaad, omdat de Kajotter niet anders deed dan eens medelijdend lachen... Ons Heer Hemelvaart en... geen "Sus- senweer». Ja, de zon was van de party, en ze scheen, lijk ze in weken niet ge schenen had. Zoo'n weer moet het geweest zijn als O. L. Heer voor 't echt naar den Hemel geklommen is. Al de jonge menschen voelden dat het heerlijk ging zijn En hun bloed liep wat rapper, ze werden wat gejaagder, ze maakten zich wat zuiverder om schooner te zijn in de mooie zon. En waarom niet?De dag was toch zoo heerlyk, zoo innig mooi begonnen met de Commu nie van zooveel jongens en meisjes, die de wereld willen dragen naar Christus, hun zon. En hebt ge het dan gezien hoe ze op trokken in rijen na ryën... Ha, geen honderd 1 Neen, maar honderden, ja, duizenden gelijk in Antwerpen. En niet omwille van een Kajotster, neen Wij hebben het nog zoo ver niet gekregen als de anderen 1 Maar, daar hebben we het niet over. Laten wij liever nog eens onze oogen toedoen en de heerlyke optochten bekyken in onze verbeelding langs de straten van onze steden. O, Vlaanderen, Kajotters, wat zijt ge jeugdig en vreugdig en frisoh. Meisjes van dit landje, wat zyt ge fier, als ge, met zulk ideaal, met zulke geestdrift en zon der by-bedoelingen over onze wegen stapt Kleuren van uniformen en vlaggen, zoo schoon dat op sommige plaatsen de toeschouwers in hun handen klapten Ik kan 't allemaal niet zeggen, maar het heeft deugd gedaan, aan allen die deel maken van de Moederkerk van Rome. Mocht het zoo blijven duren... Hebt ge optochten gezien De optochten waar Vlaanderen fier mag over zijn. De optoch ten die de anderen ons benijden, omdat zij geen kleuren hebben lijk wij, geen vlaggen, geen frisscbe jeugd,geen idealen om alles te overgieten met zon Kajot ters, begrijpt ge dat alles, en kent ge den zin van Paus Leo en zijn brief Rerum Novarum Ja, niet waar Veel is er U over ge sproken en veel over geschreven. Ook de andersdenkenden moesten liera loven om zijn gezonde gedachten. En toch, werke lijkheid is hij nog niet geworden... Maar, dit is zeker, dat we door dien stoet, door al die optochten, door die vlammende geestdrift, toch al een tikje meer zien en voelen wat er in steekt. Want,ge gaat mij eens niet wijs maken dat ge zulke massa menschen kunt warm maken voor zinlooze woorden, dat ge de jeugd kunt winnen voor een ideaal van kaarske schiet 1 En de jeugd, de kajotters vooral zyn er enthousiast over deze viering. Want, zy hebben er met hun liederen overal de leute en de geestdrift ingestoken. Zy durfden en konden roepen van: hip hip I hoera Kajotters, komt, en volgt Rerum Novarum.Het moet voor Ueen banier zyn dieU aanvoert iu den strijd Een banier die we niet laten afnemen of bespotten Het feest is voorbij, maar de geweldige indruk blijft. Overal is het goed geweest.. Dat heeft deugd gedaan. Maar laat het nu goed blijven. Dat ligt in uwe handen, kerelsZoo gij goed blijft zal Rerum Novarum verwezenlijkt wor- Zle vervolg onderaan vorige koloni* XXXX JAARGANG. NUMMER 117 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. AALST, l: Agentschap HAYAS, Adolf Maxlaan .13, ie Brussel er= Rue de Riéheleu, .Parijn e— Bank Buidiqg./Kingsway, 20 Londres ML C. 2.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1