Als men eens sinaak'lijk heeft gesmuld Zoodat de maag is wel gevuld En dan 'nen pot «DE GHEEST» gepakt Aleer ge slaapt is 't al gezakt. mm Gods molen maalt langzaam maar fijn ETEN IS GOED VERTEREN IS BETER Uadboawbelaiigea Hen hevige brand heeft een kwartier van Chicago verwoest Het Schandaal der Politiekommissarissen Jammerlijk ongeval te Aerschot Botsing lusschen auto en moto te Hechtel 22 Wei. H. Ernilius: leefde in de 3e eeuw, en is één der grootste martelaren van de kerk in Afrika. 23 Wei. H. Joannes leefde in Enge. land tijdens, de regeering van Hendrik VIII. Nadat hij vele jaren gevangen, 'ge nomen was, werd hij tot den dood tóe gefolterd. Blijde gebeurtenis aan het Hof ver wacht. Bevestigid wordt dat eerst daags eene blijde gebeurtenis te wach ten staat op het paleis van Laeken Het nieuws, dat gansch Belgie zal ver blijden, zal aan de bevolking: der, hoofd stad bekend gemaakt worden met ge bruikelijke geschutsalvo's 101 kanonschoten voor een prins, 21 kanonschoten voor een prinses. Wij meenen te weten dat, als 't, een prins is, hij den naam Albert zal krij gen; indien eene prinses wordt geboren den naam Elisabeth. VAN HEDEN af, gratis te bekomen op ons bureel, de uitgebreide wegwijzer onzer REIS NAAR ZWITSERLAND, op 2, 3 en 4 Juli a.s. Sluiting der inschrij vingen op 1 Juni. Na vijf Pausen te hebben gediend. M. Jlinaldo Lachini heeft onder. vijf Hansen gediend als koetsier. Nu in het Vatikaan het paardengespan vervangen is door de auto, heeft de koetsier' zijn pensioen genomen. Het dient gezegd dat M. Lachini den hoogst eerbiedwaardigen leeftijd van 98 jaar heeft. De oude koet sier mocht zich bij zijn afscheid ver heugen in een blijk van hoogste erkente. lijkhcid vanwege den H. Vader. Het internationaal congres voor rechtsgeschiedenis. De vereeniging voor de geschiedenis van het recht uit Parijs, zal van 27 tol. 30 Mei in dc-Uni versiteit te Leuven haar tweejaarli'jk- schc zitting houden. Geleerden uit Ne derland. Frankrijk, Engeland, Denemar ken, Polen, Tsjechosïovakije, Spanje, enz. zullen er mot de Belgische vakkun. digen samenkomen.. De gevaren van een Koningskroon. Een Engelsch blad heeft eene statistiek opgemaakt waaruit blijkt dat de laatste 7.) jaar 100 staatshoofden door een aan slag van het leven werden beroofd. Engeland en Belg ië zijn de eenige landen waar er nog geen samenzwering tegen het staatshoofd werd gesmeed. Niettemin was de wijk Soho te Londen voor den oorlog het ware toevluchtsoord voor alle politieke nTpaud.ooaars. Enge land gaf toen de gastvrijheid aan een millloen vreemdelingen'. Dit aantal is nu tot min dan een vierde verminderd. Bond der Kroostrijke gezinnen. -— Deze hond richt zijn Zomer-congres in te Hoei op Zondag 17 Juni. Kon. Museum voor Kunst en Geschie denis. Vijf bedieningen van toezich- ter zijn te hegeven aan de Kon. Mu seums voor kunst en geschiedenis (Ju belpark) Wedde 9.000 tot 20.000 fr. De aanvragen dienen schriftelijk ge richt te worden tot den Hoofdconser vator van bedoelde Museums voor 5 Ju ni 1934. De invalieden en oudst rijders fr ebben een recht van voorkeur (wet van 3 Augustus 1919). 1 4 de Vervolg. Hij is hier fluisterde Zwanenberg met een wenk op de kaartspelers, terj wijl hij de sigaar aanstak. Misschiet} herkent gij hem wel hij zit bovenaan r'cchts in den lioek. Drommels, dat is ren heerlijk kruid voegde hij er bij, nadat hij eenige rookwolken, door den neus uitgeblazen had. Weimar zou het niet op prijs weten te stellen hij hpe-ft inderdaad niet in het geringste verstand van sigaren; notenboomen- en havanah-dekblad kan hij niet van el kander onderscheiden. Natuurlijk echt ingevoerd Medegebracht antwoordde Audiger iaconisch. Ja, ja, rijke mensehen hebben veel voor zuchtte oom Hendrik, terwijl hij de sigaar'-onder zijn neus hield. Als ik met Kerstmis mij zeiven pens zulk een sigaar vereer, maa.kt het terstond een gat in den geldbuidel. -Ik zal morgen een kistje van deze soort zenden. O! gij zijl. wel goed: ik neem dit, zeldzame geschenk dankbaar aan en wil maar hopen dat mijn huisheer er niet de morsige hand op legt. Zooals gezegd, als ik de schitterende bestelling krijg, die ik in uitzicht heb, dan hen ik uit al le verlegenheid gered; het leven is te genwoordig duur, wees er-zeker van. Rudiger had zijne bVieveritesch we de?- uitgehaald en nam er eenige bank noten uit, die lui zijn zwager in de Alle lezers van dit dagblad houden ervan goed te eten. Doch voor boe-vélen begint het lijden niet reeds.één,uur na het nuttigen van een goeden maaltijd. Duizenden huisgezinnen hebben thans alle vrees voo-r-een slechte spijsverte ring laten varen, doordat zij dagelijks Magnésie Bismurée gebruiken, deze Voortreffelijke en onmiddellijke reme die tegen maagpijnen en alle ongemak ken le wijten aan overmatig eten. De maag. die gevoelig is geworden doof cërf overtollig zuur, waardoor, zuurheid, braaklust, winderigheid, schele hoofd pijn, en op den duun maagkramp en be nauwdheid ontslaan, wordt onmiddellijk verlicht door een kleine dosis poeder of twee of drie tabletten Magnésie Bismu rée, .onmiddellijk na den maaltijd ge nomen. Na twee of drie minuten, ver dwijnen deze ongemakken braaklust, schele hoofdpijn, gevoel van zwaarte, en oprispingen, als bij tooverslag- en gij zult dan uw geliefkoosde gerechten, zonder de minste vrees, kunnen nutti gen. De Magnésie Bismu-rée is te koop in alle apotheken, in poeder of tabletten, aan de prijzen van Frs. 7.50 of het groot voordeelig formaat, fr. 13.50. Het vraagstuk der bemesting Hedendaags wordt er in Engeland fel gewérkt om de landbouwers de noodza kelijkheid te 'doen inzien van meer scheikundige meststoffen te gebruiken bij de teelt der gewasssen. Een oud-landbomvleeraar van Oxford deelde over eenigen lijd hef volgende mee betreffende die zaak Al onze gronden, zegde, hij, hebben honger aan stikstof, fosfoorzuur en potasch, en om u daarvan te overti'gen hoeft ge enkel deze stoffen onder /orm van scheikundig mest aan te wend jn. 't is gelijk op welke plant of op welke weide, en na korte dagen bemerkt ge d,at de planten meer weelderig groeien. 't.Js de stikstof, zoo gaat hij voort, die meehelpt om, niet alleen aan de die ren die de planten verbruiken, een be ter voedsel te bezorgen, maar ook aan den mcnsch die de melk, de boter, den kaas, de eiers en het vleeseh benuttigt van doe dieren, welke op die manier he tere producten voortbrengen. Gansch liet menschdom, zegt hij. vaart en wel bij meer gezondheid, meer kracht. - En laat. er ons' aan toevoegen dat het versttanldig aanwenden van de schei kundige meststoffen, onder economisch oogpunt, ook voordeelig is voor onze, landbouwers: meer opbrengst, en betere opbrengst, d.us ook meer winst- Bijgevolg voor wat het bemesten van onze grasweiden aangaat, mag men niet nalaten, telkens, als de dieion in den zomer een. pèrcool-verlaten, 100.tol. 150 kgr. ammoniaks'ulfaat aan te wenden. Aan de landbouwers die, bij het zaaien van voederbeelon., geen voldoende hoe veelheid amnioniaksul faal hebben ge bruikt, raden wij aan vóór het ophak ken 300 tot 400 kgr. van deze meststof te strooien. De stikstof zal de jonge plantjes krachtig en regelmatig doen doorgroeien, en 'duisvotgcns oen rijke opbrengst verzekeren. In den tuin zal men zorgen, vooral bij de teelt van bladgewassen als sala de, spinazie, kooien, andyvie, enz. per are 3 tol 4 kgr. ammoniaksulfaat aan te wenden. Landbouwers overweegt dit met aan dacht, en aarzelt niet de gegeven wen ken toe te passen. DTXI. band. drukte. Over uwe zaken en agentschap pen zullen wij over eenige dagen uit voerig spreken, sprak hij zacht en har telijk waarschijnlijk zal ik u aan een beslaan kunnen helpen, waarnaar gij zoo lang verlangd hebt. Voorloopig ver zoek ik u, dezen kleinen onderstand van mij aan te nemen. Zwanenberg schoof de banknoten in zijnen vestzak, legde zijne band ver trouwelijk op Rudigrrs' arm, en hef scheen bijna alsof er tranen in zijne oogen ^schemerden. Tk zegde het immers wel. dat gij tot die zeldzame mensebon behoorde!, die een gouden haft- bezitten, fluister de hij met trillende stem. Gij hebt mij een zwaren last van liet hart, genomen. Maar ik verzoek u drin gend, zeg er Weimar niets van hij zou het mij ten kwade duiden, dat ik mij niet tot hem heb gewend. Natuur lijk zal ik u het geleende teruggeven, zoodra het mij mogelijk is alleen on der deze voorwaarde neem ik het aan. Rudiger knikte zwijgend. Zijn oog rustte op den hem aangewezen man, waarin hij ook nu weer den vroege ren rentmeester zijns vaders herkende. Peter Steenhouwer kon omtrent zes tig jaren oud zijn. De smalle bokke- baard en liet altijd nog dikke kortge- sneden haar waren zilvergrijs. Evenals zijne gestalte was ook zijn gelaat knok- kig en hoekig er lag een listige trek om de mondhoeken. Zijne stem klonk luid en pralend, zijn lach ruw. Uit de rustelooze oogen loerden list en ge veinsdheid., zijne kleoding was die van een vermogend man. Zware ringen sier- Vela getouwen zijn de prooi der vlam men geworden. Een pompier gedood honderden gewonden Een hevige bröjid is in den loop van dep namiddag uitgebroken in de beken de slachthuizen varn Chicago. Een uur na het ontstaan hadden dc vlammen zich over een 'oppervlakte van 3/4 vier kante kilometer verspreid. Zware rook wolken dreven over een deel van de stad. Meer dan twintig huizen, palende aan de slachthuizen zijn in brand, waaron der ook het fabriëk waarin het vleeseh werd bewaard; Een goederfrci.n. die zich op het zij spoor bevond, werd vernield. Dc brand heeft 'gansch den avond voortgewoed. Al de pompiers van de stad en omliggende waren ter plaats. Vergaarbakken ahïmoniak en benzine zijn ontploft. De brand van de slachthuizen' van Chicago werd in den avond overmeesterd terwijl een groot 'aantal woningen nog in brand stonden. De wind was van richting verandert en dat heeft aan de pompiers toegelaten het vuur meester Ie worden. Vele honderden, personen werden ge wond. Een pompier is in den vuurpoel overleden. De schade wordt op twaalf mil li oen dollar geraamd'. Een vijftiental groote huizen <"cn groot- getal woningen en een aantal ver diepingen wérden totaal vernield. Men weet no:g niet welk verlies aan d'ieren deze brand-jlipcfl teweeggebracht. De brand hééft, mis,gelijks een deel Van de v 1 iegosft fbèstelmd-igd, waarvan alleen Jief, sta lep geraamte overblijft. Bijna drie duizend personen hebben de pompiers' bijge&taan in hun strijd legen don brand, In een omtrek, van drie. kilometer waren alle buizen verlaten. De belangrijkheid van dezen brand doet terugdenken aan deze die in 1871 bijna gansch de stad vernielde. Twaalf honderd personen zijn dak loos. In hospitalen zijn 1500 gewonden ondergebracht. Vier honderd hunner liepen erge brandwonden op. Het mcc- rendeel zijn pompiers. Zondag nog namen 02 brandweeraf- deelingen aan de bluschwerken deel OIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOiT GEËVENAARD den de magere handen, op dc borst flikkerde eene briljanten speld, en eene zware gouden ketting bommelde op zijn vest. De kelner had-intusschen den wijn gebracht. Oom Hendrik nam met een opgeruimd lachend voorkomen heü glas op en noodigdé zijn zwager uit met hein le klinken. Wij zullen wachten tot het spe! uit is, zegde hij ik loods dan onzen man hierheen wij zullen er hem wel toe weten te brengen dat hij uwe vragen beantwoordt. Zijne luidruchtige manieren be vallen mij niet, jffitwóordde de baron hij schijnt een bluffer le zijn. Bali als ongemanierde mcnsclion geld hebben, pralen zij er gaarne mede, spotte Zwanenberg., Ik lach daarmede Steenhouwer wierp toevallig onder het spelen een oogslag naar-hun kant. zijne oogen werden grooter, en de uit drukking van zijn gelaat verried, dat hi j ook den baron* merkende. Hij fluis terde een anderen'lieer eenige woorden toe en stond op. Met haastige schreden naderde hij het tafeltje waaraan Rudi ger zat. Dc lieer baron Rudiger Vroeg hij. Dat ik u n.og eenmaal zou weder zien, had ik waarlijk niet kunnen droo- men des te meer verheugt het mij nu Gij hebt mijjtjg/stond weder her kend, antwoordde dpgbaron, een onge dwongen toon aanslaande, dat bewijst mij dat ik weinig veranderd ben. Mag ik hét genoegen hebban u een glas wijn.aan.te bieden.-,?Jvfi.jn zwager., den heer. Zwanenberg, guit gij wel kennen? Angerhausen, Gilbert en konsoorten ver schijnen heden Dinsdag voor het Beroepshof van Brussel. Heden D.insdag zal voor de eerste Ka mer van het Beroepshof van Brussel, de zaak opgeroepen worden ten laste van de poiiciekammissarissen, beticht van omkooperij bij olie- en naphta-traïiek. :Ö.nzer lezers zullen zich de feiten nog wel herinneren, welke in December laatst voorvielen. De acht betichten, die aangehouden, doch naderhand in vrijheid gelalen wer den zijn Georges Angerhausen, froofdpolicie- kommissaris van Brussel, geboren te Hoei, den 3 Juni 1884, wonende Ram-s- kapellestraatPierre Vander Meulen, hoofdkommasisari.s van Schaerbeek, ge- ooren te Brussel, den 28 September 1872; wonende Huart-Hamoirlei; Ri chard Hasebrouek, hoofdcommissaris van Ukkel, 'geboren te Sottegem» den 21 Juni 1870, wonende St-Miohielslaan Adolf Gilbert; hoofdkommissaris van Leuven, geboren, te Elsene, den 3 Au gustus 1876, wonende te Corbeek-Lo-o, Hougaerdeslraat; Constant Deleu, kum- missaris der 8e afdeeling van Brussel, (Laeken), geboren te Sint-Joóst-Len- Noode, den 5 Mei 1878, wonende Erniel Boeks'taellaan; Ar mand Lieutenant, kommissaris der 3e afdeeling van Brus sel. geboren te Duik, den 20 November 1877;. Jozef Steenwinkel, bediende, schoonbroeder van Gilbert, geboren t.e Brussel den 4- December 1892, wonende Korlestraatte. Leuven; Kam iel Pauw ff s, gewezen kommissaris van het hoog<?r loezichlskom H-eit, geboren: ie Boo nu den 17 Augustus 1873, uitbater van een olie handel, Jan Dubrweqiei, 73. Lieutenant .werd beticht van .omkoo perij van beambten, inbreuk makende op artikels 246 en 247 van het. strafwet boek. Sleenwinoke.l staat alleen terécht voor vervalsching van geschriften en gebruik ervan, als mede-dader of medeplichtige Al de amd'ere betichten staan terecht we gens verval sc.fr,i rig van geschriften en omkooperij van beambten. Er werden vier verschillende onderzoeken gedaan, die echter samengebracht werden voor het Beroepshof. De schok was zoo geweldig, dat dp motorrijder bewusteloos en gansch be bloed op de sleencn bleef liggen en on-, verwijld, door middel van de Roodc- Kruisauto, naar het gemeentelijk hos pitaal moest worden gevoerd. De jonge man had een levensgevaar lijke schedelbreuk opgcloopen. Omdat del toestand van het slachtoffer als uiterst; gevaarlijk was aangezien, werd het par ket gewaarschuwd en de onderzoeks rechter Van Mulder stapte kort daarna in het hospitaal af. Rond 10 ure des morgens botste de motorrijder Vanderstraeten, uit de V. Greysonstraat te Elsene, op den boek van den Elsensehen steenweg en de Vergniesstraat, met geweld tegen de auto van den chauffeur W., gehuis vest te Brussel. O zeker, beer baron, ik heb de eer met hem bevriend te zijn, beijverde Steenhouwer zich te zeggen, terwijl li ij een stoel nam en zitten ging. Gij her innert. u nog wel, mijnheer Zwanenberg dat ik dikwijls met u over bet onrecht gesproken heb, den beer baron Rudiger van Wei mar aangedaan De garQon had eén glas gebracht Rudiger vulde het en bestelde een twee de flesch. Zijt gij reeds sinds lang geen rentmeester meer Óp óns goed vroeg hij met söhijnbare .onverschilligheid. Ik nam niijn ontslag als üw broe der- baron' Arcliimbald dé nalatenschap aanvaardde. Om bijzondere redenen Ja, om zeer gegronde redenen, antwoordde Steenhouwer, niet zijn gou den ketting spelende, en zijn oog be spiedde daarbij loerend hel gelaat des barons. Mag ik deze gronden welen r- Ik spreek er niet gaarne van. Na uw vertrek f»ser veel in uwe familie veranderd, heef baron, ik weet het. Zij gij met uwe familie ik schrifte lijke gemeenschap gebleven Neen, daartoe had' ik, gelijk gij wel weet, geene aanleiding. Volstrekt geene, bevestigde Steen houwer, dié thans aan zijne »ingen draaide en den gluiperigen blik ruste loos van het eene aangezicht op 1 et andere deed zweven. Gij hebt uwe familie stellig ook nog niet bezocht Ik ben eerst lieden namiddag aan gekomen. 1 Denkt gij dat ik eene .Onvriendelijke Rond 7 ure des avonds gebeurde er op de Gijmei le Aerschot een jammer lijk ongeval. Twee kinderen van de echtgen,ooien Ed. Wouters waren aan het spelen op het hof. Het jongste' 2 jaar oud, wist do waakzaamheid van zijn broerken te ver schalken en 1 iep in in den stal. Het kindje naderde er te dicht bij sens der paarden en bekwam een zoo gewel digen hoefslag op het hoofd, dat. dei dcod oogenblikkelijk was'. De droefheid van de zoo zwaar beproefde, ouders, is hartverscheurend. Rond 10 uur. des morgens gebeur do op het kuispunt dor wegen Luik's Her togenbosch en Bree-Leopoldsburg, een verschrikkelijke auto-mol,obotsing. Een Hollandsche auto bestuurd door den lieer Van Hasselt uit Nijmcgem reed jn.de richting van Luik. Op het oogen- blik dat hij de. baan Bree-Leopoldsfrurg vyil.de,-over,steken,- .kwant uit .dc richting van Peer zekere Louis Brullé van Ger- dngen .per motorfiets1 aangereden niet op de. duozitting zijne verloofde -.Maria Cuypers van Wyehmaal. Beide, voertui gen kwamen in botsing. Door den slag werd het niëisje op dé straatsteenèn ge slingerd/terwijl Louis Brullé op de mo torkap van den aut.o terecht kwam. Hij bekwam' slechts lichte verwondingen veroorzaakt door glasscherven. Het meisje echter had een arm gebroken en verscheidene sneden aan het hoofd. D.e dokter yrees.de voor nen hersenschud ding. Haar werd de H. Olie in extremis toegediend, waarna ze per ambulancie- wagen naar de Salvalorkliniek van Has selt, werd overgebracht. Hot. voorste wiel van de motor werd uit de vork gerukt en een 30-tal nieter verder geslingerd. De auto bekwami slechts lichte schade. De rijkswacht van Hechtel deed de noodige vaststellingen en verwittigde hel parket; ontvangst te wachten heb O neen, antwoordde Steenhouwer*, met. een schamperen lach integendeel, uw broeder zal u met de grootste be minnelijkheid bejegenen, opdat gij al les. wat hij zegt, ten volle geloof zoudt schenken. En mevrouw van Grul.tr.er zal in 'u eenen bondgenoot legen den broeder zien... Zijn beiden zoo vijandig gezind Als kat en hond, heer baron t Dé heer van Grul.lner heeft sinds den dood zijris schoonvaders den dorpel van uw broeder niét meer betreden, niettegen staande de 'zonen der beide heeren nvt' eikander bevriend zijn. Wellicht wegens de nalatenschap?! vroeg Rudiger, terwijl zijn zwager hetl ledige glas van den makelaar weder, vulde. Ook nog om eene andere reden. Dan gelooft mijne zuster aan de verdenking, die op mijnen broeder rust?! Kent gij deze verdenking reeds?) vroeg Steenhouwer zichtbaar verrast. Zij werd mij eerst sinds korti daar ginds in mijn nieuw vaderland, medegedeeld. En hoe denkt gij daarover Ik kan niet oordeelen. zoolang ik" niet óver de toenmalige gebeur tenis sen nauwkeuriger onderricht ben, zegde de baron. Daarom zou ik u om naderej. inlichtingen willen verzoeken. Die mij mogelijk eene aanklachfl wegens laster op den hals zouden ba len. i Gij zult er toch', Hoop tk, niet aan"' twijfelen, dat gij op niijn stilzwijgend^ he.id kunt rekenen - 'l ïelvfijglj

De Volksstem | 1934 | | pagina 2