Daollatelrijïers lii flen Paus De Be® 24 Begrafenis der Ingenieurs Sottiaux en Van Molls te Bergen Kongres der Katholieke Esperantisten op 2Ja Sinksendag te Oostende Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag MEI 1934 !S 0 S 8 De wreede ramp van Paturages XSZ A. 1&SL JEG JFS. X.XXX JAARGANG NUMMER EIS Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan 13, te Brussel Rue de. Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres. W. C. 2t H. Donatu» Zonop4,01Zonaf7,34 V. M. 28 L. K. 4 De afvaardiging, gelast met de over handiging aan den H. Vader van de Nieuwjaarsgiften voor den Paus, werd door Zijne Heiligheid1 ontvangen. Deze afvaardiging bestond uit de heeren Léon Mallié sekretaris van den bon'd der ka- Lholieke dagbladschrijvers, en Emile Guelette. Volgend adres werd den Paus voorge lezen ZEER HEILIGE VADER, Den oproep van onzen Bond beant woordend, vertrouwen talrijke katholie ken uit België ons telkenjare hunne gift toe en gelasten ons, de paaschgif- ten aan den Paus aan le bieden. Dit jaar bereikte de inschrijving 239.335 frank. Het iis het hart der Belgische katho lieken dat Gij, door dë Pauselijke Nieuwjaarsgiften, hoort kloppen. Zeer Heilige Vader. Het is de innige ver knochtheid, de kinderlijke onderwerping onzer christelijke haardsteden voor het hoofd der Kerk, welke wordt uitgedrukt in dit spontaan gebaar dat als een fa milieoverlevering is geworden. D|it jaar geldt het ook als een dank betuiging voor de edelmoedige gunst der Jubileumaflaten, aan de katholieke wereld loegestaan ter gelegenheid der negentien honderdste verjaring van den dood van Chriistus. Onder de massa be devaarders die naar de basilieken van Rome gekomen zijn, vormden de Belgen in verhouding waarschijnlijk een der aanzienlijkste kontingenten van de ka tholieke wereld. Uwe Heiligheid zal ons, als trouwe reporters van deze massa-beweging, toelaten er bij te voegen dat, al vormde de jubileumaflaat met zijn groote in tentie voor den vooruitgang, van het christelijk leven, de bijzonderste aan trekkingskracht, deze nochtams niet de eonige was. Bij het gevoel van geeste lijken aandrang voegde zich de wensch om neer te knielen aan de voeten van den Paus, 'die sedert 12 jaar de Kerk bestuurt als groot Apostel van de Lee ring en van de Aktie. Onze bladen hebben de statistieken afgekondigd der audiënties, verleend tijdens het Heilig Jaar in het Huis des Vaders, en der aanspraken welke de Paus er gehouden heef.t Deze cijfers zijn indrukwekkend. Doch wat daarbo ven uitschijnt is de uitnemende goed heid waarmede de tallooze bedevaarders •steeds werden onthaald en de hartelijke woorden welke steeds voorbehouden aan de zonen uit België. Onze landgenooten waren er zielsontroerd over. Wij herinneren oms ook met ontroe ring hoe Uwe Heiligheid in de pijnlijk tragische stonden der dood1 van onzen welbeminden Koning Albert, met onl- roend schoone woorden heeft gespro ken over onze Vorsten. Uwe Heiligheid verzoekend, de erkentelijke hulde der katholieke Belgen te aanvaarden, vra gen wij Hem ootmoedig Zijn zegen te willen vorleenen 'aan de inschrijvers en aan hunne intenties en Zijn zegenend gebaar te willen uitbreiden over onze katholieke dagbladschrijvers, over hun werk, over hun apostolaat. Dit is de wemsch, uitgedrukt door de zonen, eerbiedig onderworpen aan Uwe Heiligheid. Dc voorzitter. De onder-voorzitters, A. ZWAENEPOEL. J. KREGERSMAN, J. iPiEMARTEAU De schatbewaarster, De Sekretaris, G. DE MYTTENAERE, L. MALLIE, Brussel, Paschen 1934. Terugkomst van de «Albertville» Het stoomschip «Albertville» is Dins dagmorgen ten 9 uur uit Congo te Ant werpen toegekomen. Het schip voltrok zijn 39e reis ondëF. bevel van kapitein Bosquet. Er bevonden zich 182 passagiers aan boord. Te Teneriffe kwamen nog 5 passa giers aan boord. Onder de terugkeerende geestelijken bemerkten wij Eerw. Paters Quinet ën Piehaeck der Missies van Scheut; E. P\ Brassëau, Redemptorist; E. P. Crabs, 'Jezuïet. De lading bedroeg 3463 ton, waaron der de volgende tonnemaat copal 577; was 16; koffie 401; cassisterite 190 5 caoutchouc 45; vellen 8; katoen 796; sesame 18; vezelqj 9; cacao, 57 koper erts 1101; ivoor 3; palmisten 211; al lerlei, 29. To Teneriffe werden 6 ton tomaten geladen DE LIJKKISTEN De begrafenisplechtigheid van de in genieurs Sottiaux en Van Molle, slacht offers van de tweede grauwvuur ont ploffing te Paturages, heeft, zooals we reeds gisteren gemeld hebben, te Ber gen plaats gehad. Te 9 uur had men da lijkkisten opge steld in eene zaal van het stadhuis, welke in rouwkapel was ingericht. Elke doodenbaar verdween letterlijk onder een geurenden en fleurenden berg van bloemengarven en -kronen. Tu/sschen de lijkkisten was een mijn werker in werkpak opgesteld, dragend twee mijnlampen. Ingenieurs van het mijnwezen vorm den de eerewaoht. Tallooze persoonlijkheden kwamen er een laatste hulde brengen aan het stof felijk overschot der koene helden: Wc bemerkten er o.m. generaal Joly, verte genwoordiger des Konings;M. Van Cau welaert, minister van nijverheid, bin- nenland'schen handel, middenstand en P.T.T., M. MasiSton, Staatsminister; de heer gouverneur der provincie; de Ka merleden en senators der streek; de ge neraals, de leden der rechtbank, de al- gemeene bestuurders der steenkoolver- eenigmgen van Bergen, Charleroi, Luik, enz. afvaardigingen van Belgische en Fransche oud-strijders en invaliedcn vertegenwoordigen» van student-enver- eenigingen des lands, van het syndikaat der ingenieurs van Frankrijk, der mijn- scholen van Parijs, St-Etienne, enz. Te 11 uur had het lichlen der lijken plaats. Die geestelijkheid1 was geleid door Mgr de Croy, pastoor-deken van Ber- gen. De lijkkisten weiden eerst neergezet op de Cfroote Markt, waar zich een over- groote mensehenmassa verdrong. M. Van Cauwelaert sprak eë de eerste lijkrede uit. Na M. Van Cauwelaert namen nog het woord M.M. Niderau, namens het mijnen- corps: Durez, namens de Vereeniging der Ingenieurs van Leuven; Robinson, namens de Vereeniging der ingenieurs van Luik; Tielemans, namens het Ver bond der Belgis-che Vereenigingen' van Ingenieurs; ten slootte M. Malstriau, burgemeester van Bergen- D,e lijkstoet begaf zich' vervolgens naar de collegiale kerk van Ste-Waudru waar een overgroote katafalk was op gericht in de middenbeuk. De zielemis werd gezongen door Mgr de Crov, en de laatste gebeden door Mgr Rasneur, bisschop van Doornik. Aan het offer scheen geen einde te ko men. Rond 1 uur werden dë lijken naar de begraafplaatsen overgebracht; het stof- felijjk overschot van ingenieur Sottiaux te Bergen, dat van ingenieur Van Moile naar Luik. De belangrijkheid dezer beweging, die zich in het algemeen kader der Katho lieke Aktie stelt, werd eens te meer be wezen door de aanwezigheid van talrijke katholieke vrienden, die zelfs uit het verre Limburg, zelfs uiit Schiedam, zelfs uit Frankrijk gekomen waren om ons kongre3, samenvallend met. dat der neu trale Vlaamse he Esperanto-Vereeniging, te begunstigen en nuttig te maken voor de algemcene katholieke beweging. Uit sommige daigbladverslagen kan bij sommige oningelichte lezers misver stand ontstaan nopens het karakter van K.V.E.V. D,e Katholieke Vlaamsche Es peranto-Vereeniging is een afdeeling van het Wereldverlbond 'der Katholieke Esperantisten, en werkt in ons land broederlijk samen met de U.V.E.K. (Kath. Waalsche Esper.-Vereeniging) Beide afdeelingen zijn ontstaan uit het Belgisch Verbond gesticht in 1910 en tot de splitsing werd overgegaan in 1923 na ons bezoek bij Mgr Van Roey, om redenen van praktische organisatie en propaganda. De Heer Pascal, afgevaardigde voor België van het. Wereldverbond der BI in den-Esperantisten, nam onmiddellijk het woord, nadat de heer Calloens uit Aalst de werking van K.V.E.V. in 1933- 34 had uiteengezet, en deelde mede dat de heer Patiny en de heer Pascal zich zullen bezig houden met de Waalsche afdeeling U.V.E.K. in vervanging van de overledene Juffr. Assënmiacher, en ver hoopt dat een blijvende verstandhou ding ons Katholieken, in België, steeds zal vereenigen, wat in naam van K.V.E.V door de heer Calloens volmondig verze kerd wordt. Nadien hoorden we de sympathieke Juffrouw Simonis uit Schiedam, Neder land, die ons den strijd 'der Nederland- sche Esperantisten op katholiek gebied bekend maakt en ons het belangrijke nieuws mededeelt dat bet, Internatio naal Kongres der Katholieke Esperan tisten dit jaar in 's ïlertogenibosch be gin Augustus zal plaats vinden. Holland telt ongeveer 1400 aangesloten kathol, leden die jaarlijks zes gulden als bij drage betalen, terwijl Vlaanderen er nog geen honderd telt alhoewel de bijdra ge amper 42 frank is, abonnement op Espero Katolika inbegrepen. Dat moet veranderen en wij moeten met minstens honderd leden naar Den Bosch, ook niet- esperantisten die katholiek voelen zijn welkom en zullen desnoods op voorhand Jde noodige .onderrichting krijgen om de (taalstudie van Esperanto aan te vatten en in enkele weken door te voeren. Men j schrijve hiervoor aan den heer E'. Paes- imans. 64, Koepoortst.r., Antwerpen. M. Masselier, Fransche afgevaardig de der Blinden-Vereeniging doet dan nog 't beroep op de katholieke semi- deanoj» om mede te helpen aan het ko pieeren van katholieke boeken in Brail- ie-schrift.. Het volgend kongres der K.V.E.V. heeft plaats in Brussel in 1935 op; 2do Sinksendag. Katholieken, priesters en leeken helpt ons en sluit, aan bij K.V.E.V. mits beta ling van 7 frank op postcheckrekening 209034 van L. Calloens, Erembddegem- str, 29, Aalst en zoo U Esperanto kent, voegt, er 25 fr. bij voor het jaarabonne ment op ons internationaal maand schrift: Espero Katholika. Katholieken van alle lazidepi yereenlgt U door Eperanto 1 Vergadering van 22 Mei. 'Die Kamen zet onder voorzitterschap yan heer Poncelet de behandeling voort van het ontwerp op de vervlaamsching van het gerecht. Men is thans gekomen aan art. 42 waarover de bespreking in een vorige zitting reeds begonnen is. Het betreft De taalkennis der magistraten en luidt als volgt in zijn ho.ofdbepalin- gen. §2. Niemand kan, in de provinciën Wcst-Vlaanderen, Oost Vlaanderen,Ant werpen, Limburg en in het arrondisse ment Leuven, benoemd worden tot een der in de vorige alinea vermelde rech terlijke ambten, indien hij niet bewijst door zijn diploma, dat hij de examens van het doctoraat in de rechten in het Nederlandsch heeft afgelegd. 3. In de rechterlijke kantons van het arrondissement Brussel, uitsluitend samengesteld uit Vlaamsche buiten de Brussels'C'he aglomeratie gelegen ge meenten, kan niemand tot vrederechter, politierechter of plaatsvervangend po litierechter, rechtskundig bijzitter van een werkrechtersraad benoemd worden in'dien hij niet bewijst door zijn diplo ma. dat hij de examens van het docto raat in de rechten in het Nederlandsch heeft afgelegd. 4. Er wordt van de beschikking der vorige drie alinëas afgeweken voor de doctors in d'e rechten, die bewijzen, door een examen, dat zij bekwaam* zijn de bepalingen der wet -op het gebruik der talen in rechtszaken, volledig na te leven. 5. Onder voorbehoud van 'dë in 3 voorziene bepaling, kan niemand in het arrondissement Brussel tot het ambt van Procureur des Konings, vre derechter, of plaatsvervangend vrede rechter, politierechter of plaatsver vangend politierechter, referendaris bij d'e rechtbank van koophandel, voor zitter of kamervoorzitter van een Werkrechtersraad van beroep, rechts kundig bijzitter van een werkrechters raad 'benoemd worden, indien hij niet bewijst Nederlandsch en Fransch' te kennen. 6. Een derde van het aantal werkelijke rechters iri d'e rechtbank van eersten aanleg te Brussel, een derde van de plaatsvervangende rechters in dezelfde rechtlbank, een derde van liet aantal substituut-procureurs, des* Ko nings,een derde van het aantal adjunct referendarissen bij de rechtbank van koophandel te Brussel, moeten bewij zen dat zij Nederlandsch en Fransch" kennen een derde van die magistraten moeten bewijzen dat zij of Neder landsch of Fransch kennen, eri, daaren boven, op voldoende wijze de andere taal een derde moeten slechts bewij zen dat zij of Nederlandsch of Fransch' kennen. 7. Nochtans moeten de voorzit ter en twee ondervoorzitters van de rechtbank van eersten aanleg, of bij ontstentenis van den voorzitter, drié ondervoorzitters van die rechtlbank,als mede de kinderrechter bewijzen dat, zij beide landstalen kennen. Het bewijs van de grondige kennis van een dier talen wordt gele verd door de overlegging van het in de 1 en 2 voorziene diploma en, voor de andere taal. door het in 4 van dit artikel voorziene examen. Het in 6 voorziene bewijs van de voldoende kennis wordt geleverd een examen of door het diploma. De andere paragrafen van dit artikel slaan op de benoeming van De Notarissen in het Vlaamsche land, die eveneens de taal der streek moeten kennen. Het ar tikel lokt alleen bespreking uit wat be treft de regeling te Brussel moeten kennen, doch ook het «gesprot ken plat». Dit doet hij natuurlijk in elf het doel de Brui&sëlsche en Vlaanrschtf magistraten, die het Fransch kennen uiü Wallonië, te weren. Heer SINZOT (kath.) verzet zich' te* gen het amendement Mathieu. Hij tieedfe' ook het hierbovenvermeld amendement! van d'en minister niet bij. (Heer Janson? trekt dit amendement in). 'Pjoch hij vraagt dat in de praktijk enkel magistraten zouden benoemd wor den die het hart en de gemoederen van de bevolking kunnen doorpeilen. Heer DEWINDE (kath.) trekt zijn! amendement gedeeltelijk in. Hij hand haaft slechts een tekst luiden# dewelke de helft van de magistraten te Brussel Vlamingen zijn die een voldoende ken nis hebben van de tweede taal en vicë! versa. Dit amendement wordt bestreden door, lieer BOVESSE (liib.) die vasthoudt aan den tekst van de commissie. Heer MUNDELEER (lib.)' bestrijdt' den tekst van de commissie. Heer HUYSMANS (soc.)l acht het' princiep van het amendement Mathieu goed doch praktisch .ontoepasselijk. De algemeene bespreking wor.dt ge sloten. De Kamer gaat over tot de (stemming/ Eerst en vooral wordt gestemd oven art. 41' en namelijk over de bep'alin# dat Evere en Ganshoren, twee voorge- huchtcil van Brussel, volgens d'e Brus selaars bij Brussel dienen gerekend t'ti worden wat de taalregeling betreft. De Kamer antwoordt «neen»" met 67| tegen 60 stemmen en 7 onthoudingen! wat Evere betreft. Het antwoord is ook' «neeen» bij opstaan en zitten wat Gans horen aangaat. jP,e Vlamingen juichen dë uitslag toe. Heer FIEULLIEN (kath.)' en Marcel' JASPAR (lib.) trachten hetzelfde doel te bereiken langs een anderen weg. Dë eerste dient een amendement in vra gende dat een Koninklijk Besluit ëetC gemeente der Brusselsche omgeving bij' Brussel mag rekenen *als er een Frans'chsprekendö m'ihderhe'id is van 40 t'.h. Heer JASPAR stelt dit percentage vast op 20 t.h. Beiden verdedigen hun amendement!» Het wordt bestreden door heer BORGI- NON (VI. nat.)'. Heer MAX (lib.) doet beroep op de' Vlamingen om. zich verzoenend te too- nen. j Heer HUYSMANS (soc.)1 Welk van beide amendementen is volgens u ver, zoeningsgezind t» Heer MAX. Allebei. (Gelach)].- 1 Het amendement 'Jaspar wordt ver worpen met 78 tegen 44 stemmen en 6 onthoudingen. Bij opstaan en zitten wordt ook het amendement Fieuillien verworpen. Bij art. 42 wordt het amendement van heer MATHIEU (de magistraten moeten ook de gesproken taal grondig kennen)] verworpen met 69 tegen 39 stemmen en 12 onthoudingen. De voorzitter beslist met de instem ming van de Kamer dat er geen hoofde lijke stemmingen meer zullen plaats? hebben, heden. Elke hoofdelijke stemming zal dus? verdaagd worden tot morgen. Art. 42 wordt aangenomen dooh' een: amendement van heer DEWINiDjE (kath)) waarover de hoofdelijke stemming werd door gevraagd, wordt aangehouden. Het be- helst dat de helft van de magistraten te Brussel een voldoende kennis van de tweede taal moeten hebben. De bespreking duurt voort over dei volgende artikelen. Art. 43 wordt aangenomen met amen dement van heer MARCK (kath.)', daï de wet toepasselijk is op de pleitbezor ger» en 'deurwaarders die VlaamscH IJeer COELST (kath.) verdedigt een mofeten kennen in het Vlaamsche land. amendement luidende dat de magistra- AH 44 hBef{ betrek op de r^jtsobfc" ten aldaar de beide talen moeten ken- i^ephtgpieging voor de inwoners van dë nen. Zij moeten ten minste een vol-1 bevrijde kantons. doende kennis van de tweede taal be--1 Ar 4g behelst dat de gezwooïnen dë zitteji. taai van de proceduur moeten leennen. Heer JANSON, minister, verdfedi'gt Art. 47 slaat op de ta'alre.geling jn Kefi art. 42 dat de vrucht is van lang»e stu- ^rijgshof, namelijk splitsing in Vlaam- die. Die Regeering heeft evenwel enkele sche cn Waalsche afdeeling. amendementen ingediend, nalnelijk dit j Al die artikelen worden goedgekeurd.- dat bij d'e benoeming van "magistraten j Art. '48 slaat ftp de hoven van beroep? in het Vlaamsche land st'eeds de voor-hierbij i'3> de kwestie afgeworpen van dë keur zal gegeven wordeb aan de kandi -aansluiting van de provincie Limburg daten die hun diploma in het Vlaamsch bij het fcbroepshof van Brussel, hebben verworven, De minister 'vindt Heer ROMSEE (VI. nat.) verdedigt1 dat zulks heel natuurlijk en logisch :s. ;een amendement in dien zin doch hëëi? De wederkeerigheid geldt ook voor Wal-MARCK (kath.)1 laat opm'erk'en dat' iti lonië. '"beginsel men het eens is doch dat het Heer MATHIEU (soc.)! verdedigt eefi vraagstuk niet voldoende voorbereid ië. Amendement luidens hetwelk de magls- J D|e vergadering wordt ten 6.13 urq traten niet enkel de taal yan de streek opgeheven.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1