25 I Het Alkoolregiem Vrijdag MEI 1934 Gedenkteeken KONING ALBERT te Gent Internationale Beiaard wedstrijd te Amsterdam Nationale Strijdersbond Het Eucharistisch Congres te Buenos-Ayres Muiterij aan boord te Zeebrugge KABINETSRAAD Gewond bij het plegen van Opstand tegen de Gendarmen Regelmatige Radiodienst België-Congo De Werkloozen en het Duivenspel VOLKSSTEM XXX* JAARGANG. NUMMER ||9 Kerkstraat, 9 en 21 Aaist. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiion het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, tp Brussel Rue. de, Richeleu, Parijn r—Bank B.uiding^Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Urbanus Zonop4100Zonaf7,35j V, M. 28 L. K. 4 Onder do bescherming van het Pro vinciaal Comiteit is te Aalst, onder voor. zittersehap; van de hoer Bouckaert, Ar rondissementscommissaris, een Arron- dissemenlscomiteit gesticht, dat zijn medewerking verleent tot de oprichting van een gedenkteeken aan Koning Al- bert, in de hoofdstad dei. Provincie. JD|it Comiteit zal ijveren voor het in zamelen der gelden in het arrondisse ment. Bovendien wordt in elke stad en gemeente een Plaatselijk Comriteit ge vormd. Eerstdaags worden de inschrijvings- lijsten in omloop gebracht door de Plaatselijke Comileiten.Aangezien 't een Nationale inschrijving geldt, zal aan al de inwoners de gelegenheid verschaft worden deze vaderlandslievende ondöf- noming te steunen. .Beoogd wordt het tot stand brengen van een groots-ch mo nument. ten volle waardig van onzen diepbetreurden "Vorst wiens roemvolle daden en verdiensten moeten bewaard blijven voor het nageslacht. Afzonderlijke giften en bijdragen kunnen van nu af reeds gestort worden op posleheckrekening N. 4115.31 van 'den Schatbewaarder van het arrondis- senientscomiiteit heer K. Van den Bos sche, Aalst. Voor inlichtingen en mededeelingen zich te wenden tot het Secretariaat, ar- rondissomentscommissariaat, Braibant- slraat, 28, Aalst, van 9 tot 12 ure voor middag. Met toestemming van den heer Minis ter van Openbaar Onderwijs zal in alle onderwijsgestichten eene prentbrief kaart verkocht worden, welke de eedaf legging van Z. M. Leopold III voorstelt.' De schoolhoofden gelieven van nu af aan liet aantal kaarten te doen kennen 'dat ze wens-chcn te bekomen. Door de Klokken Nederlandsche Verecniging van Beiaardiers» zal op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni aan staande te Amsterdam met de onder steuning van het gemeentebestuur der, stad een internationale wedstrijd voor Beiaardiers plaats hebben Den ieu dag op den beiaard van het Koninklijk Paleis van den Ham; den 2en dag op den beiaard van de Oude Kerk. Er zijn 24 deelnemers ingeschreven. Vijftien mededingers spelen op het Pa leis van den Dam; negentien op den to ren der Oude Kerk. Onder de uitvoerders zijn er 5 die op de twee beiaarden zullen spelen. De deelnemers, volgens nationaliteit', verdoelen zich als'volgt: 1. Franschman, 1 Engelschman, 10 Belgen en 12 Neder landers; Het opgelegd stuk van don ten dag is een Preludium voor Beiaard', gecompo neerd door M. De Vries, beiaardier en orgplist. van Nymcbem; dit van den 2en dag een Intermezzo, door .Tcf Van Hoof, toondichter van beiaardmuziek en lee- raar aan de Beiaardschool van Meche len. De jury voor den wedstrijd is sanion- gesteld uit Dr J. Casparie, van 's Hertogen Bosch 'Jef Henyn, bestuurder der Beiaardschool van Mechelen; Swillens, muziekcriticus' te Utrecht; Waegenaef, beiaardier en ongelist; van den Dom te Utrecht; Hoog slag musicus te Sneek; 'John W. Méyll, plaatsvervangend jurylid, plaatcervangend jurylid. De Belgische deelnemers. Georges Clement, beiaardier van Doornik; Vader Karei De Mette, uil Aalst; Robert De Mette (zoon), uit Aalst; Willy Lenaerts, uit, Mechelen; Mejuffer Martha Veldennans, uit Mechelen; John Vaichaitis, uit Seranlon (Amerika)! wo nende te Mechelen; Jan Gebruers, bei aardier op Kiel, Antwerpen; Jozef Vaes, uit Antwerpen; Theofiel Van de Plas, beiaardiet tc J^iest Van den Eynde, beiaardier te Leuven. Tusschen de Nederlandsche deelne mers treft men aan de stads/beiaardiers van Rotterdam, 's Hertogenbosch, Zwol le, Enschede en Appeldoorn. Aan den wedstrijd op de Oude Kerk' zijn verbonden 1. 200 gulden; 2. 150 gulden; 3. 100 guldep. Aan den wedstrijd op' den Dam: 1'. '150 gulden; 2. 100 gulden; 8. .75 gulden.- Provinciaal Bestuur v. Oost-Vlaanderen Op 26 en 27 Mei vieet de Afdeeling Genl haat 15jarig bestaan. Gcootscho feestelijkheden worden op touw gezet. Te dier gelegenheid heeft het Provin ciaal bestuur van Oost Vlaandoren in overeenstemming met de afdeelmg Gent, besloten eene algemeene hulde te brengen aan den weergaloozen Vlaam- schen bondsleider en makker Maurice De Praetere. Het ordewoord luidt met honderden vaandels, met duizenden oud-strijders naar de gulle Arteveideslad. Op den 27 Mei aansfc. mag geen enkele afdceling ontbreken. Ha feestwijzer bevat Zaterdag 26 Mei Van 17 tot 18 ure ontvangst der vreemde deelne mende kringen aan de statie Gent Sint Pieters. Te 19,30 ure. Groot Gala feest. in het. Feestpaleis Park, met de welwillende medewerking van verschil lende sledelijke maatschappijen. Op het programma Turn- en Sport, paardenoefeningen, varia en komiek. Balletten opgeluisterd door de Kon. Harmonie N.S.B. onder leiding van M. De Busschere (80 uitvoerders)'. Na het avondfeest: gezellig samen zijn in het lokaal Concordia, H. Lip pensplein 4, Gent. Zondag 27 Mei. Groote optocht der Waalsche en Vlaamsche afdeelingen van het land. Te 10 ure vorming van den. stoet aan de vroegere Zuidstatie (Wils'onplein) Te 10,30 ure: optocht door de stad. Défilé voor de officieele vertegen woordigers, stedelijke overheden en le den van den beheerraad, die van op de stoep van het stadhuis den stoet :n oogonschouw nemen. Te 11,30 ure, grootsch huldebetoon aan den Vlaamseiben bondsleider, M. Maurice De Praetere, in de groote zaal van het Feestpaleis-Park. Feestrede naars: Lohest, Verdikt, Sèeldrayeis. Overhandiging van een gezamentlijk geschenk. Te 14 ure, demokratiscti banket' bij inschrijving, prijs 20 frank, drank en dienst inbegrepen. Te 20 ure, familiefeest in het lokaal Concordia. Radio-uitzending. Heel Argentinië staat op dit oogen- blik in het teeken van voorbereiding voor het Eucharistisch Congres. Over heel het land wordt van 27 Mei tot 3 Ju ni een buitengewone propaganda-week gehouden. Het Comiteit heeft zorg gedragen dat de plechtigheden van het Congres over heel de wereld door de voornaamste radio-staties zullen worden uitgezon den; in stad Buenos-Ayres zelf zijn groote luidsprekersinstallaties aange legd, zoodat men de plechtigheden tot in de uiterste hoeken dezer grootstad zal kunnen volgen. De buitenlandsche koloniën in Bue nos-Ayres hebben hlum volle medewer king toegezegd omi het Gongfes in- deze cosmopolitische stad zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Ook de Nederlandsche en Belgische kolonie hebben een afzonderlijk comi teit gevormd. Uit alle deelen der wereld zullen dui zenden pelgrims opgaan naar Bmnos- Ayres: zelfs uit Mexico, dat reed3 lion- talle jaren onder een gruwelijke Verk- vervolging te lijden heeft, zal een groote groep bedevaartgangers de reis naar Buenos-Ayres aanvaarden. Verschilligc Amerikaansc-he regeerin gen hebben te kennen gegeven dat zij zicli door een afzonderlijke delegatie op het Eucharistisch Congres' zullen laten vertegenwoordigen. De regeering van Argentinië zal aan de congresbezoekers de meest mogelij ke faciliteiten verleenen om de beziens waardigheden van het land te kunnen bezichtigen, want. Argentinië is voor de toeristen een buitengewoon belangrijk land waar geweldig natuurschoon af wisselt met groote historische bouw werken, overblijfselen van een zeer hoogstaande cultuur uit lang vervlogen 'eeuwen. In alle bisdommen van Argentinië worden thans diocesane congressen ge houden als voorbereiding voor hot groot' Internationaal Eucharistisch Congres, dat alle overige congressen in glans en luister zal overtreffen. Een amendoment-lngenbleek op het voorstel-Legrand M. Ingenbleek, liberaaksenator, heeft een amendement ingediend op bet wets voorstel van zija katholieken collega, M. Legrand-, tot wijziging van het alkool regiem in ons land. Het amendement heeft voor doel eene proefperiode van drie Jaren in te voeren. Daarna zou de weügeyer ieder jaac de proef voor een^bepaalden termijn kun nen verlengen, "'indien hij waarn.eemt dat, volgens de. bereikte resultaten het allcooLverbruik biel op abnormale wijze toeneemt en men dus zonder gevaar, de proefneming kap voortzetten. In de memorie van toelichting zegt AL.Ingenbleek dat het misdadig zou we zen de resultaten der wet van 1919 te laten vernietigen. Maar men mag ook de oogen niet sluiten voor de realiteiten. De clandestiene drankgelegenheden zijn inderdaad eene plaag, waarvan de omvang onzer bezorgdheid moet opwek ken. 't Zijn oorden van alkoolisme, on tucht en bedrog. Zij wassen als padde stoelen uit den grond. Hunne uitbaters zijn even onbeschaamd als< geslepen zij spotten met de wet de openbare meening eischt, dat er aan dit schan daal een einde kome. De commüss'ie van justicie heeft het vraagpunt grondig onderzocht. Het ver slag van M. Legrand maakt diepen in druk, door de overtuiging die er uit doorstraalt; met de hooge eerlijkheid van den oud-magistraat onderzocht hij het problema en de door hem gegeven verwittiging, alsmede het door hem voorgestelde geneesmiddel, moetan de aandacht trekken. Wij staan, zegt M. Ingenbleek, tegen over eene regeling, waarvan men goede uitslagen verwacht. AI. Legrand vraagt ons eene proef te doen, erkennend dat de feiten misschien zijne hoop zullen verijdelen; hij zelf houdt rekening van eene gebeurlijke mislukking. Zou het in die voorwaarden niet be ter zijn, dat d» vet op formeel© wijze zou zeggen, dat het enkel om eene proef neming gaat Het ontwerp voofziet eene clausuul van vrijwaring, voor 't geval dat de on dervinding niet de verwachte uitslagen zou geven. Het kent aan de regeering het recht toe, de toelating tot verkoop van stefke dranken af te schaffen, wanneer het gebleken zou zijn dat het' drankverbruik abnormaal zou worden. Daarom stelt de liberale senator1 voor, het drankvenbod enkel af te schaffen voor eencn diuurtijd van drie jaren; 't is niet in die tijdspanne dat de resultaten van het drankverbod kunnen te loof gaan. Daar de bedreiging zal blijven hangen Boven de verleende toeLating zal zij al len, die er van profiteeren. aanzetten tot een matig gebruik van sterke dranken. Het amendement van Ar. Ingenbleek bepaalt dat art. 3 van het voorstel Le grand op 1 Janurai 1937 vervalt, indien het niet. door eene nieuwe wetsbepaling verlengd wordt. Op een Grieksoh stoomschip, komen de uit een Grieksche haven, was tenge volge van het slechte voedsel aan boord oproer ontstaan. De bemanning had reeds verscheidene dagen geweigerd, ge hoor te geven aan de bevelen van den kapitein. Inmiddels was het schip, dat naar Ar changel vaarde, tot voor de haven van Zeebriigge gekomen, waar de kapitein een loods ontbood, zoogezegd om de haven van Zeebrugge binnen te varen, doch werkelijk om de hulp der zeepoli- tie in te roepen. De bemanning van het Grieksche schip eischte onmiddellijk afmonste ring, waarop de kapitein weigerde in te gaan. Deze moeilijkheden waren ver oorzaakt door zeven stow-aways van Grieksche nationaliteit, die heimelijk op de boot een schuilplaats hadden geno men. Na een dag varen, dus ver in zee, waren zij plotseling opgedoken en eischten voeding en behandeling als de overige matrozen, iets waaraan de ka pitein zich niet had verwacht en waar door voedsel aan boord ontbrak. Die oproerige bemanning werd door de de zeepolitle met een kustwachter naar Zedbruigge gebracht en daar in afwach ting eener beslissing, aan de zorgen der territoriale politie overgelaten^ De leden der, regeering vergaderden •Woensdagmorgen in Kabinetsraad on der voorzitterschap van Graaf de Bro- .queville, eerste minister, om zich in hoofdzaak bezig te houden met het ko- lenvraagstuk. De beslissing van de werkgevers de verlaging van de mijnwerkersioonen te verdagen tot 2 Juni heeft vooiloopig het uitbreken van een geschil vermeden. Inmiddels blijkt het niet onmogelijk dat de patroons in een nieuwe verda ging zullen toestemmen, in afwachting dat de regeering een plan klaar heeft, waarvan men den weerslag op de kolen- markt zou kunnen berekenen. Er wordt ook gesproken van een verlaging met mtin dan 5 pet. pas over enkele weken toe te passen. Wat er ook van zij, op het oogenblik dat de kabinetsraad bij een was vergaderden ook de koolmijn- bazen om over. de kwestie te beraadsla gen. Welke de uitslag van deze beraad slaging is weet men nog niet. Een af vaardiging der werkgevers zal zich Donderdag bij den eersten minister be geven. Anderzijds hebben de vertegenwoor digers der arbeiders een nieuw onder houd gevraagd met den minister, van Arbeid. Dit zal eveneens Donderdag plaats hebben.- In die omstandigheden besloot de re geering voorloopig eene afwachtende houding aan te nemen. Zij was eensge zind om een nieuwe bemiddelingspo ging te doen ten einde te bekomen dat de verlaging andermaal zou verdaagd worden indien zij niet kan prijsgege ven worden. Wat het ontwerp' van minister. Van Cauwelaert (betreffende de oprichting van een centraal kolenkantoor betreft, diit ligt nog steeds ter studie. De raad besloot Zaterdag opnieuw te vergaderen om het vraagstuk verder to bespreken; Die h. Van Isacker deelde zijne kol lega's mede dat het indexcijfer met 8 punten is' gedaald. De raad hield zicli ook bezig met liet lot der gezinnen, zoo zwaar getroffen door de mijnramp van P&turages. Mi nister Van Cauwelaert werd gomach- tigd om bij de kamers1 "een wetsontwerp in te dienen dat de uittrekking van een krediet van 500.000 frank ten voordeele van de gezinnen der slachtoffers voor ziet. Anderzijds werden ook schikkin gen getroffen voor de pensioenregeling van de twee verongelukte ingenieurs Sottiaux en Van' Molle, en van den om gekomen arbeidsafgevaardigde bij het mijiiioezicht. Op de vergadering van Zaterdag a.s. zal ook 'een gedaclh'tenwissoling plaats hebben over het ontw&peningsvraagstuk daar de heer Hymans Zaterdag avond ,naar Genëve moet vertrekken. De mi nister van" Buitenlandsche Zaken zai alsdan ook verslag uitbrengen oveF Zi.irï besprekingen met Sir John Simon en de andere Britsche personaliteiten, diè" hij te Londen heeft ontmoet. De rijkswachten van Aalst en Moor- sel vernamen, dat een twintigtal man nen en vrouwen, vermoedelijk kommu- nisten, te Aleldert kampeerden. Vermoed werd tevens dat zic-h verscheidene ver dachte vreemdelingen onder dit gezel schap bevonden en reeds was de Neder landsche Rosette Coronel aangehouden, die zonder vaste middelen van bestaan rondzwierf, 's Nachts gingen gendar men terug om den. Duitscher Ffitz Schaffrath, die zich eveneens zonder vaste middelen van bestaan, noch be kende woonst bevond, aan te hoiden. De kerel pleegde echter opstand. Bij een verkeerde beweging van den man, die poogde te vhuc.ht.en, ging een schot af van de revolver van een gendarm van Moorsel, Schaffrath verwondend aan den schouder. Geneeskundige hulp werd in geroepen, waarna de Duitscher naar de gevangenis van .Fiendermonde overge bracht werd.Hij zal vervolgd worden we gens landlooperij en wegens opstand tegen de openbare macht. gen aan een bepaalden, wedstrijd. Hetgene de werklooze niet recht streeks doen mag, is hem natuurlijk ook onrechtstreeks niet toegelaten. De werk looze mag dus zijn duiven niet verhu ren of ze verplaatsen. Dus, werkloozen, niet op een ande^eü naam ppelen..r Woensdagavond, om 8 ure, had de inhuldiging plaats van den regelmati- gen radiodienst tusschen Belgie en Con go. De heer Van Cauwelaert, minister van P. T. T., Handel en Nijverheid, had eene samenspraak met zijn collega, heeg Tschoffen, minister van Kolonie, in Leopoldville. De eerste uitzendingen ge schiedden in de beste voorwaarden en waren zeer duidelijk. He eerste uitzending ging door op de Fransche golflengte van het N.T.R. Minister Van Cauwelaert begon met den groet over te brengen aan den heefi Tschoffen van al zijn collega's uit de regeering en vroeg hem naar deji staat van zijn gezondheid en naar zijn eerste indrukken nopens zijn reis in de Kolo nie. Minister, Tschoffen, die in uitsteken de gezondheid verkeert, dankte zijn col lega's voor het belang, dat zij in zijn reis* stelten. Daarna gaf hij 'n overzicht over zijn verschillende bezoeken aan de landbouwinstellingen, die alhoewel nog zeer jong, reeds aan do verhoopte ver wachtingen beantwoorden. Het is nog maar een begin, zegde hij en er wordt nog wat iri "het donker getast, maar eïl wordt met onverdroten ijver gewerkt» Vrijdagnamiddag verlaat de heer minis ter Leopoldville voor de Evenaar.- Nadat beide ministers hot N:I.R. ge luk gewenscht hadden met de draadl >o- ze verbinding België-Congo, wenschto de heer Tschoffen verder een goede reis en hoopte dat zijn tocht door de Kolonie de beste vruchten voor hef moederlvnd zou voortbrengen. Daarna sprak de heer Van Cauwe laert op Vlaamsche golflengte tot de VlaamscHe luisteraars van de Kolonie. Waarde landgenooten, Ilc ben gelukkig den regelmatigen dienst met de Kolonie ia te huldigen en ik neemi de gelegenheid te baat om u een hartelijken groet uit het moederland toe te sturen. Hoor, den wonderbaren vooruitgang van de radio is het voortaan mogelijk een ononderbroken verbinding te heb ben met de meest afgelegen en eenzame streken uit Congo, die u zullen in staal' S'tellen het geestelijk leven van het moe derland te deelen. De hoop, dat de radio u opbeuring en sterkte moge verschaf fen in uw moeilijke en afmattende taak. Goed heil l Dagelijks zullen er' langs den korten golfzender van Ruysseledon, 29 m. 04' uitzendingen plaat.3 grijpen naar Congo. Van 19,45 tot 20 u. FranscJi gesproken dagblad, van 20 tot 21 u. muziek en van 21 u. tot 21.15 u. Vlaamsch gesprokeiï dagblad. Het Nationaal Crisisfonds heeft vol gende schikkingen genomen in verband tot de werkloozen die met de duiven spelen. Wanneer een werklooze een som uit legt welke hooger is dan de verplichte inzet, dan wordt hij aanzien als speler, en verliest de tegemoetkomingen van het Nationaal Crisisfonds. Heze verplichte inzet mag de som van 5 fr. niet overschrijden. Voorbeelden: prijskamp" met een ver plichten inzet van 3 fr. De werklooze mag niet meer zetten dan 3 fr. Prijskamp met een verplichten inzet van 7 fr. De werklooze mag er niet aan deelnemen, op straf van uitsluiting den vergoedingen. De werklooze die aan duivenwedstrij den deelneemt, buiten de bestaande re glementen, is' uitgesloten der vergoe dingen tegen werkloosheid, zelf» gedu rende het tijdperk van het Jaar tijdens hetwelk de wedstrijden niet gehouden worden. Deze uitsluiting is dus niet beperkt. Zij mag slechts geheven worden cp ad vies der Commissie van Reclamaties' en voor zooveel de werklooze het bewijs levert dat hij niet meer deelneemt aan spelen of weddingen. Dit bewijs mag niet geleverd worden buiiten het tijdperk der prijskampen. He reglementeering schrijft dus vooü dat een werklooze zal uitgesloten wor den der vergoedingen, indien hij aan duivenwedstrijden deelneemt waar hij meer uitlegt dan de verplichte inzet ci- Zle vervolg onderaan vorige kolom.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1