26 Naar Onze Lieve Vrouw van Affligetn De Koloniale Loterij Prie$ters*Jiibelarissen in het Bisdom Gent Dendermonde ia roaw diefstal van de Archieven te Sarrebruck Eogelsch yacht gestolen te Oosteude Zaterdag MEI 1934 ONZE BEVOLKING Om hef Parlement XXXX JAARGANG NUMMER |20 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2, H. Philippus iZonop3,59Zonaf7,36 V, M. 28 L. K. 4 We vertrokken uit Aalst goedsmoeds en we stapten het af naar Affligem. 't Is toch eene sclioone, aangename en wel onderhouden steenweg en als ne mensch goed kan marcheeren, is zoo een wan deling meer dan eene kermis weerd. Op d'hoojgte bij Erembodegem draaiden "wij ons ne keer of vier om ter wille van het landschap en \t bekijken van het zoo prachtig gelegen 's Gravenaalst. t'Hekelgem aan de vier wegen sloe gen wij ons oogen eens- op 't Zandtapijt zonder binnen te stappen we bewon derden reeds vroeger dat Kunstwerk met en in 't gekleurd zand. Nu vervorderden wij onzen weg Affli- ighemwaarts', en we naderden de abdij tusschen het jeugdige groen en het weelderige bloeien en groeien van al die door God gezegende .gewassen. De roemrijke Benedictijnen abdij dagteekent uit de XI eeuw en haar eer ste abt ontving de wijding den 12 Maart ;i089. In 1146 kwam S. Bernardus een be zoek brengen aan het klooster. Naar, het gebruik en gewoonte hij het vertrek van den doorluchtige bezoeker stond geheel het gemeente geschaard rond den kerk voogd om hem een laatste vaarwel toe te wenschen en den vredeskus te ont vangen Stoetsgewijze trok men naar de Ka pel vooraleer het afscheid voor goed plaats greep. De abt stapte nevens de heilige: en kele vreemde abten vergezelden hen en waren gevolgd door al de kloosterlin gen. Men moest voorbij een Mariabeeld, dat door zachtheid van trekken toch zooveel eerbied inboezemde. Deze ma- dona droeg het kindje Jesus op den lin kerarm en een druiventros op de borst in de rechter hand. AI op eens hield de stoet stil. Sint Bernard knielde voor het beeld en begon het gebed Ik groet u o Ko ningin, op te zeggen. Doch Maria liet hem zijn gebed niet eindigen zonder met eene klare en sterke slem1 zijn groet' Je beantwoorden Salve Bernarde. Ik groet u, Bernardus, sprak zij en terzelfdertijd scheen het beeld levend te worden en het hoofd liefderijk naar den heiligen te buigeri. De overlevering houdt staan dat sindsdien het hoofd der Lieve Vrouw immer gebogen bleef Al de toeschouwers getuigen van dit wonder, waren zeer verwonderd en ze gaven lucht aan hunne verwondering, dankbaarheid en kinderlijke liefde. Ge ziet van hier welke en hoevele dankge beden vóór het H. Sacramentsaltaar ten hemel gezonden werden en Welke belof ten aan de voeten der Moeder Maagd werdrn neergelegd terwijl de heilige zijn heengaan bespoedde. Hoe spijtig waren de paters niet om dit vertrek. Ge ziet van hier dat het beeldje met den meesten eerbied werd bewaard en alhoewel het in het slot stond en aldaar slechts de mannen toegang kregen, ver spreidde de eeredienst zich wonderrap in gansch de streek en mirakelen ge beur den- Het beeld bleef op zijn plaats tot wan neer de Geuzen in 1578 te AlTlighem binnenvielen en O. L. Vrouw van Vrede den oorlog aandeden. Zij meenden op Aalst af te gaan doch besprongen eerst de abdij, stampten de deuren in, ver woestten of roofden alles. Die paters konden vluchten. In 1580 bedreef ne knecht van het klooster de misdaad het beeld te ver brijzelen. Hij meende dat het van hout was en daarom stootte hij het om /oor- aleer het te willen in 't vuur, werpen: het viel zwaar op de steenen vloer ei* brak aan stukken. Den 16 Juli van hetzelfde jaar werd de abdij in asch gelegd door nen ge weldigen brand die al de ruime gebou wen vernielde. In 1603 begon men het klooster te herbouwen en twee jaar nadien konden de kloosterlingen 't wederom betrekken. Hun eerste gedacht was voor en op Maria en haar mirakelbeeld. Ze vonden bet nog in stukken liggen o.p de plaats zelf waar de heiligschendende handen het hadden doen nedervallen. Zij namen de deelen van den grond en deden een ander beeld uit het grootste stuk hou wen. Dit beeld staat op het altaar dat in Zie onderaan volgende kolom, Burgemeester senator Van Stappen schielijk overleden Donderdag namiddag werd Dender monde in opschudding gebracht door het ontzettend nieuws dat burgemees ter Van Stappen overleden was. 's Mor gens werkte hij nog op 't stadhuis on enkele uren nadien, overleed hij plots te Brussel. Heer Alb. Van Stappen, geboren op 4 September 1875, candidaat-notaris, werd' einde 1919 burgemeester van Den dermonde, en werd dusdanig plechtig ingehaald in 1920. In 1930 volgde hij Vilain XIIII op als katholiek senator en werd in 1932 als senator herkozen. Hij woonde te Brussel, doch iederen dag was hij op post op 't stadhuis. Hij maakte zich votoral verdienstelijk aan den heropbouw der vernielde stad met 't vermaard gerechtshof. Woensdag avond bekwam hij van den bevoegden minister de bevestiging van den aankoop der krijgsgronden die de stad Dendermonde 'Ommantelen. Met deze papieren kwam1 hij Donderdag naar 't stadhuis. Om half een vertrok hij te rug naar zijn woning te Brussel, waar hij wat ging rusten op zijn kamer. Daar hij vrij lang wegbleef werd de meid ongerust en vond hem levenloos, over leden tengevolge van een beroerte. Volgens een officieele statistiek telde het koninkrijk Belgie einde December 1931 in totaal 8,813.449 inwoners, le vende op; een oppervlakte van 30.506 vierkante kilometer. In 1930 telde men 8.092.004 inwoners. Bedroeg het bevol kingscijfer per vierkante meter, in 1880 187 inwoners, in 1900 was dit reeds tot 247, in 1920 tot 251, in 1930 tot 26t> en in 1931 tot 269 gestagen. Meer dan 1/5 van de bevolking het juiste percentage is 20.9 woont thans in de provincie Brabant, 15,5 pet. in Henegouw, 14.6 pet. in de provincie Antwerpen, 14.2 pet' in Oost-Vlaanderen 11,9 pet. in de provincie Luik, 11,3 in Namen en 2.7 pet. in Luxemburg. Laat men de provincie Brabant, die gedeeltelijk Vlaamsoli, gedeeltelijk Waalsch is, in het midden, dan consta teert men dat 44,7 pet. van de bevolking het Vlaamsche land en 34.4 pet. het Wa lenland bewoont. De Belgische wet kent geen steden, alleen gemeenten. Men telt er 2761 waarvan vijf met meer dan 100.000 in woners: Antwerpen, Brussel, Gent, Luik en Schaarbeek. Vstfder hebben 34 ge meenten van 25.000 tot 100.00 inwoners'. VAN HEDEN af, gratis te bekomen op ons bureel, de uitgebreide wegwijzer onzer REI8 NAAR ZWITSERLAND, op 2, 3 en 4 Juli a.s. Sluiting der inschrij vingen op 1 Juni. 1621 'daartoe ingezegend werd. Een Me- chelsch kunstenaar maakte dat beeld zeer 'gelijkend aan het eerste, 't Is nog vóo>r dat zelfde beeld dat de monnikken na het avondgebed hun Salve Regirsa, of Wees-gegroot Koningin, eiken avond komen zingen. Sedert 1624 op O. L. Vrouw Hemel vaart gaat eene pl.echtige processie uit rond de abdij en op het Opdrachtfeest van Maria in den Tempel houdt men eene voorname bedevaart naar dit hei ligdom. De fransche omwenteling onderbrak eene tweede maal deze vereering. Men onttrok nochtans het beeldje aan do woede der revolutiemannen. Door de anti-godsdienstige driften vervolgd, moest men Maria's beeltenis wegsteken nu eens in dit geheim hoek je dan in eene andeTe schuilplaats tot dat het Concordaat do vrede aan Euro pa terugschonk en het O. L. Vrouwbeeld van Affligem aan den openbaren eere dienst mocht voorgesteld worden. Eerst in de Capucienenkerk te Den dermonde (thans de prachtige abdij der Benedictijnen door de Duitschers ten 'jnrc 1914 in brand gestoken) ver eerd, werd het in 1898, na de herstel ling der abdij te Affligem weergebracht. Die dag der overbrenging was een triomf en een zegening voor gansch het omliggende. O. L. Vrouw van Vrede bid voor ons! en dank voor al het goede dat Ge ons deedt. MARC. Economisch comiteit Het Economisch Comiteit voorgezeten door M. Jaspar, minister van financiën vergaderde Woensdag namiddag. Hee- ren ministers Sap, Van Cauwelaeit. en Van Isacker waren aanwezig op deze vergadering, die grootendeels gewijd was aan het aanhooren eener uiteenzet ting van Mt- Van Langenhove, algemeen secretaris van het ministerie van bui- tenlandsche zaken. In d:eze uiteenzetting herinnerde M. Van Langenhove de aanbevelingen der commissie Theunis en dc reeds bereikte resultaten door de praktische toepassing dezer aanbevelingen. Aldus werden verdragen of overeen komsten gesloten met Argentinië, Aus tralië, Nederland en Lithaucn. Ook *»"ees M. Van Langenhove op de onderhande lingen met Frankrijk en Duitschland. De beraadslaging heeft geduurd tot 7 uur 's1 avonds. Mandaten van beheerders De minister van binnenlapdsche za ken heeft aan het liandteeken des Ko- nings een besluit onderworpen waarbij het aan heeren gouverneurs verboden wordt, zoilder toelating van den minis ter, mandaten van beheerder óf com missaris van vennootschappen te be houden of te aanvaarden. Hetzelfde besluit verplicht, behalve met uitzonderlijke toelating, de arron dissementscommissarissen te verblij ven in de arrondissementshoofdplaats. Het wordt hun uitdrukkelijk verboden handel te drijven of, zonder bijzondere toelating, deel te nemien 'aan het beheel* eener nijverheids, handels- of financiec. le vennootschap. Elk mandaat, -dat aan een ambtenaar zou toegekend zijn uit hoofde van het ambt dat hij in Staatsdienst bekleedt is verboden. De graanoogst 1934 In het ministerie van Landbouw wór den besprekingen .gevoerd met liet oog op de valorisatiemfiatregele.n vooï den graanoogst 1934. In 1933 werd een' premie van 20 frank per zak tarwe of gerst verleend, plus 10 frank, opgebracht door' de Invoertaks. Dit stelsel ging 'evenwel met' praktische moeilijkheden gepaard, en thans wordt getracht deze in de toekomst te voorko men. Ingegrepen zal worden tegen 'de ge meentebesturen, die de tellingverricli- tingen verwaarloozen. Mogelijk worden regeeringscommissariss'en met' een bij zonder toezicht belast. Bij de landbouwers wordt aangedron gen op een tijdige indiening van de aangiften. Afwijking op het speelverbod De Kamerbommissie tot voorberei ding van het wetsontwerp, waarbij de regeering gemachtigd zou worden om op het speelverbod afwijkingen toe te staan, van 1 Juli tot 20 September, ten voordeele van Spa en Oostende, heeft Woensdag wijzigingen toegebracht aan den tekst voorgesteld dour de regee ring. De kommissie bepaalt namelijk de badsteden niet, zoodat er dus mogolijk- heid voor de regeering bestaan zou ook afwijkingen yoor andere gemeenten dan Oostende en Spa af te kondigen. Verder worden de gemeentebesturen gemachtigd om de huurceelen op te zeg gen voor lokalen, waar thans kansspe len plaats hebben. M. Marquel heeft Woensdagnamiddag zijn verslag onmiddellijk bij de Kamer ingediend. Het personeel der Binnenscheepvaart M. Sap, minister van Openbare Wer ken die ook het beheer der Binnen scheepvaart in zijne bevoegdheid heeft, heeft bij de Kamer een wetsontwerp in gediend tot regeling van liet arbeids- kontrakt van het personeel der binnen schepen. Dit ontwerp bevat niet min dan 43 artikelen en voorziet al de moeilijkheden en betwistingen die no pens de verplichtingen van het perso neel kunnen opreizen. Elke dienstver bintenis moet schriftelijk op dubbel exemplaar onderteekend door beide partijen worden vastgesteld. Dit kon trak! moet de namen, de hoedanigheid der kontfakteerende partijen, het overeengekomen loon, de duur der ver bintenis, de opzeggingstermijn, de be talingstermijn, de betalingswijze, de vergoedingen voor geleverd werk bui ten de normale arbeidsuren bevatten. Dit ontwerp werd naar de bevoegde kommissie verzonden, welke eerlang zal bijeengeroepen worden.: «fP f Het paleis van de domansale mijnen waar Nazis belangrijke dokumenten heb ben ontvreemd. Uitgifte van de biljetten tegen 1 Juli Zooals men weet zal binnenkort een koloniale loterij worden gehouden. De voornaamste bepalingen van dezó lote rij; luiden als volgt Het eerste gedeelte van de loterij zal in het geheel 200 millioen frank bedra gen, verdeeld in twee millioen biljetten van '100 frank elk. Zestig ten honderd van het uitgege ven bedrag zal bestemd worden voor de prijzen, zoodat er dus in het geheel voor elke trekking 120 millioep. frank aan prijzen zal worden uitgekeerd verdeeld als volgt: 30 prijzen van 1 millioen; 20 prijzen van 250.000 frank; 200 prijzen van 100.000 frank; 200 prijzen van 25.000 frank; 2.000 prijzen van 5.000 frank; 20.000 prijzen van 1.000 frank; 200.000 prijzen van 200 frank. De prijzen zijn vrij van alle Belgi sche eri Koloniale belastingen. De biljetten zullen waarschijnlijk öm'streeks 1 'Juli a.s. in verkoop ge bracht worden, terwijl de trekking len laatste op 18 October a.s. zal geschie den. Niet minder dan zestien priesters, in het Bisdom Gent zullen dit jaar het 50 jarig gulden jubileum hunner heilige Wijding herdenken. Het zijn de Zeer Eerwaarde Heeren 1. BACK LEO, 'geboren te Lokeren, den 9 Maart 1860, oud-pastoor van Exaerde-Doorselaere, te Lokeren. 2. BAERT KA11EL, geboren te Vel- sique, den 11 Maart 1861, oud-pastooi: van Kerkxken te Sobtegem. 3. BAUWENS GUSTAAF, verblijven de te Lier, herkomstig van Aalst, broe der van Z. E. P. Evarist Bauwen». 4. BBSSEMS EMIEL, geboren te Op- dorp den 18 Januari 1862, pastoor- deken te Nevele. 5. DE BAETS JULIAAN, eere-ka- nunnik, geboren te St Niklaas den 9 Juni 1861, hoofd-almoezenier emeri tus van het Centraal gevang te Gent, bestuurder der Apostolinen te Wetteren 6. DE CLEENE EDUARD, geboren te Oostacker den 29 Juni 1858, pastoor te Overmeire. 7. DE CORTE OSCAR, geboren te Zele den 24 Maart 1860, oud-pastoor van Melsen, te Asper. 8. DE MANGELAERE LIVINU3, ge boren te Oostacker. den 24 Juni 1861 oud-pastoor van Hamme-Zogge, te Evergem. 9. DE PTT A TERE FLORENT, kanun nik-titularis geboren te Deynze den 27 Oktober 1862, bestuurder der Broeders van St Jan de Deo te Gent. 10. DE SCHINCKEL PIETER, gebo ren te Zeevcrgem den 14 November 1858, pastoor te Landegem. 11. DUTORDOTR PAUL, geboren te [Sinte Kruis den 23 Augustus 1861, oud [pastoor van Nukerke, bestuurder der Zusters der Visitatie te Mariakerke. 12. HEYVAERT GUSTAAF, geboren te Sint Gillis Dendermonde den 26 Zie vervolg hlerneven, De dieven met hun buit aangehouden Ter gelegenheid van de Pinksterfees ten was het Engelsch yacht «Pigtail toebehoorende aan den Engelschman Whoteshield, woonachtig te Londen, de haven van Oostende binnengevaren en lag gemeerd dichtbij het yachthuis, nietj v.er van het springsas'. Donderdagmorgen stelde men vast dat het verdwenen was en alle opzoekin gen bleven onvruchtbaar. Het yacht zou nochtans in eigenaardige omstandighe den teruggevonden worden. Donderdagmorgen rond 10 uur, be merkten wandelaars op den zeedijk ttf Middelkerke dat een yacht rechtover de Kursaal heel eigenaardig deed en naar het strand toe kwam gedreven met het achterste gedeelte voor. Het vaartuig liep vast en een van de drie mannen dia zich aan boord bevonden, sprong in het water om te trachten aan land te gera ken. Hij bevond zich tot aan de armen in het water en de zee was' ver van rus tig. Enkele personen aan wien het nra- nceuver verdacht voorkwam, verwittig den de politie die kwam toegesneld. Zoó- dra de onbekende op het strand geraak te, wou hij er van doortrekken maar de politie hield hem te-gen en vroeg Kern naar zijn papieren... Die had hij nipt op zak en hij ontving het bevel do scheepspapieren te gaan halen aan boord. Tegen zijn goesting in moest de kerel nochtans aan dien wensch vol doen en kroop terug op het vaartuig* Inmiddels waren ook gendarmen afge komen. Al druipneuzend kwam de onbe kende terug en legde zijn eigen papie ren voor, alsmede doze van het vaartuig. Het bleek dat het een Hollander wa« maar dat bet vaartuig de «Pigtail»' on der Engelsche vlag vaarde. Zulks kwam verdacht voor aan de po litie die hevel gaf aan de twee ;;ndere rekels aan wal te komen. Na wat par- lem-enteeren stemden zij erin toe. Zij verklaarden dat zij het vaartuig gevon den hadden, dichtbij Raversyde maat niettegenstaande deze verklaring werden: zij opgeleid en naar het politiebureöï gebracht. Onderweg hekenden zij het vaartuig gestolen te hebben te Oostende. Zij wer den opgesloten en zullen ondervraagd worden 'door zeecommissaris Liégeois. Hun namen zijn nog niet beleend. De eigenaar werd verwittigd dat zijn va'aP- tuig teruggevonden was. Maart 'I860, bestuurder der Zusters van de II. Kindsheid te Zwijndrecht. 13. LIPPENS LEO, geboren te Eekloo den 18 November 1852, pastoor te Vosf- selaere. 1 VAN HERREWEGHE ABDQN, geboren te Gent den 14 Juni '1862, oud pastoor van Sint Jozef te 'Aalst, li Gent. 15. VAN LANGENHOVE JAN, gebd* ren te Baardegem 'den 3 Maart '186T, pastoor te Asper. t6. WALLEZ VICTOR, geboren U Vels'ique den 24 Mei 1857, bestuurde!1 der Zusters 'Apostolinnen en van tïel Hospitaal te De Pinte.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1