29 Nationale Strijdersbond BuitenSandsche deelnemingen aan de Tentoonstelling te Brussel 1935 Het Bezoek van Koningin Elisabeth in den Borinage De Troonsbeklimming van Leopold lil Leeningen met Loten Het nachtfeest te Biussel Kerkstraat, 9 en St Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Dinsdag MEI 1934 Het wetsvoorstel van Eerwaarde Pater Ratten de vrijheid de icet er noodig fras om de arbeiders ie bescher men Het socialisme is ai ver f/e uiteg den dool teeg op, zonder flat het nu in bet oud, verstelen libe ralisme heil moet toe ken. Het Luchtfeest te Brussel Met goud tf®ï8 de l( Tubasifia JXT1NTX sluiting der lijst voor onze - REIS NAAR ZWITSERLAND - De Textielstaking 1e Terviers XXXX JAARGANG. NUMMER 122 Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAYAS, Adolf Maxlaan ,13, jte Brussel Rue de Riojbeleu, Parijs Bank Buiding/Ivingsway, 20 Londres W. C. 2. H. F«!ix Zonop3,57Zonftf7,40 L. K. 4 N. M. 12 Uil lil Dc Socialisten verwijten dat alles wat gedaan wordt om de krisis te bestrijden, neerkomt op... woorden Aldus ook over E. Pater Rutten en diens wetsvoorstel op den arbeid der gehuwde vrouw. 't Zijn vreemde woorden die de Socia listen daarover schrijven. Zij zijn tegen dat wetsvoorstel onitcMe VttH De rooden zijn kapitalist geworden. Nu worden zij liberaal bleek-blauw De liberalen waren tegen alle sociale wetten om wille van de vrijheid. Is niet duizend maal door Kristen Democraten en Socia listen herhaald geweest, dat vrijheid voor de arbeiders dwang beteekende en dat En nu De Socialisten hebben liever dat de gehuwde vrouw baar kind of kiuders uitbesteedt, en eens in de week gaat bezoeken... dan dat zij, eenmaal ge huwd en moeder, thuis en in 't gezin zou zijn. Zij, die zoo geern liet woord «Fabriek- siaven» bezigen, hebben He ver aat de vrome slavin blijft, dan dat zo vrij meesteres weze in het gezin. Wij durven de republikeinsche gevoelens der Socialisten niet kwetsen, anders zouden we schrijven dat de vrouw de «Koningin» van het gezin moet zijn Wij zouden wel verder kunnen gaan... Maar mogen de socialistische schrijve- laars alleen maar K woorden, woorden verteld hebben Ja, wat zegt ge, de socialisten zijn nu al op eens zoodanig voor de vrijheid LOWIE. Alles wijst erop, 'dat de Tentoonstel- •ling te Brussel 1935 een ongekend suc ces te gemoet gaat. Een jaar voor den oÏÏicieelen ope ningsdatum-, werden inderdaad op het Algemeen Commissariaat reeds meer 'toetredingen van landen ontvangen, don 'de schitterendste vroegere tentoionstel lingen er telden, die hetzelfde algemeen en internationaal karakter hadden. On derhandelingen zijn nog aan den gang met talrijke andere naties, die een be langrijk paviljoen verlangen op te rich jten. ■Dieze buitengewone bijval beeft de Maatschappij, dor Tentoonstelling ver plicht dc voorziene terreinen uit-te brei den, ten einde op de gelukkigste wijze aan alle aanvragen gevolg te kunnen geven. Dit succes moet, zoowel óp stoffelijk als op zedelijk gebied, als een be uoe- digend teeken worde.n beschouwd eh de heer Oolville heeft er, met al het gezag van zijn ambt als secretaris van den Overseas-Trade terecht de aandacht op gevestigd in het Britische Parlement. 'Antwoordende op een interpellatie, heeft liet Hoofd van het Departement van den Engelsehen Handel verklaard, dat Groiot-Brittanic besloten had offi cieel aan de Wereldtentoonstelling '1935 deel te nemen, wegens haar belang op politiek en handelsgebied. De lijst van de reeds ingesclTrbven landen en die van de landen die met het 'Algemeen Commissariaat nog in onder handelingen zijn, zijn een welsprekend commentaar van deze woorden. Vermelden wij, in de volgorde 'de 'in schrijvingen Frankrijk,' 'Aïjgerïe', Tunis'ie, Tn'do- Ohina, Mnrrokko, Italic, Zweden, Chili, Holland en Engeland. En onder de landen Waarmee nog be sprekingen gevoerd worden: Oostenrijk, Hongarije, Noiorwegen, Polen, de Ver- eenigde Staten van Amerika, Zwitser land en Bolivia. Do Kenspreuk die Brussel '1935 sym boliseert, «Alle produkten van alle lan den» zal ten volle gerechtvaardigd wor den. Het departement van den grootmees ter van H. M. Koningin Elisabeth deelt de volgende nota mêe Voor de eerste maal sinds haar zwa- ren rou-w heeft Hare Majesteit Zaterdag- in 't begin van den namiddag het paleis van Laeken verlaten om zich te bege ven in den Borinage, bij de familiën der slachtoffers- van de mijnramp van den «Fief de Lambrecliies»'. Zij was vergezeld van gravin de Ca- raman-Chimay, eeredame en van graaf de Grunne, grootmeester van haar Huis. Ka lanig verwijld te hebben te Mons bij Mev. Sotliau en Mev. Van Mollc, weduwen der twee ingenieurs en te Quaregnon bij Mev. Henri Rousseau, weduwe van een der omgekomen leden v^n de reddersploeg, begaf Hare Ma jesteit zich aan de sponde der. gekwet sten in het gasthuis van Warquignies, aan wie zij met woorden van troost en opbeuring, bloemen en yers'napperingen aanbood. Zij heeft hen geluk' gewenscfit tnet hunnen moed en de hoop een spoedig en volledig herstel uitgedrukt. Hare Ma jesteit was diep ontroerd bij dit bezoek. Na de twee (gewonden van Ressaux te hebben bezocht in het. (gasthuis van Frenneries bracht Koningin Elisabeth een bezoek aa,n de familiën van 15 leden der reddingsploeg op liet grondgebied van Frameries' en Paturages. Zij ver wijlden langen tijd len huize van Mev. Allard, bij de weduwen van den porion Harmilde Miehei en van toezreliter Dcl- vigne. Daarna drukte dë koningin den wensch uit een bezoek te brengen aan de plaats der ramp, waar zij werd ont vangen door den bestuurder, M. Der- claye. Zij liet zich alle uitleggingen ge ven en werd tot aan de opening- van don put geleid, waarin zij een groote krans van rozen en leliën, versierd met ven lint met Belgische kleuren, waarop haar naam «Elisabeth», liet nederdalen. M. .r,erclave stelde haar de ingenieurs Roland en Blauwaert voor, die de held haftige gezellen waren van M. Allard en die door Hare Majesteit om hunnen m'oed werden gelukgewenschl. In het gevolg van Hare Majesteit be merkte men Mevr. Maistriaiitx, vrouw van den burgemeester van Mons, en M. Paternoster, voorzitter van hei Rood Kruis, door dé Koningin uitgenoodigd om haar te vergezellen. Aangekomen in den Borinage te 2 uur is 'de Koningin eerst te 7 uur 's avonds naar Brussel teruggekeerd. Deelneming van een Italiaansch smal deel militaire vliegtuigen De Ilaliaansclie regeerinig heeft be sloten dat 12 vliegtuigen dor Konink lijke Luchtmarinc zullen 'deel nemen aan 't luchtfeest dat op 3e Juni op het vliegveld van Evere zal plaas hebben ten voordeele der luchfcvaartpropagaiida en het Rood Kruis. 't Zijn vliegtuigen die vooral om hun ne acrobatische toeren in Italië zijn ge kend. Het eskader, dat ónder bevel 'staat van kolonel Barberini zal op 30 Mei uit Udine vertrekken en -denkelijk nog denzelfden avond te Evere neerdalen. Sommige (onder de loodsen zijn ver maard door de stoute waagstukken die zij in -do lucht uitvoeren. De 12 vliegtuigen zijn van het soort C. R. Fiat Ansalda», jachtvliegtuigen bijzonder geschikt voor acrobatische toeren. Het ltaliaansche bergingsschip «Ar- tiglio», dat zich herhaaldelijk reeds on derscheiden heeft bij het ophalen van kostbare ladingen uit wrakken van tij dens den oorloig getorpedeerde schepen, bevindt zich thans, na eenige lagen in de haven van Oostende te hebben gele en, in de Noordzee, waar het naar het wrak van de «Tubantia» wil dreggen. Het -zou dé bedoeling zijn, zoo gauw liet wrak gevonden is, 'de lading' door duikers te laten onderzoeken. Volgens een te Oostende algemeen verspreid gerucht, zou dc kapitein van de «Artiglio» de overtuiging hebben, dat de «Tubantia»" ook een aanzienlijke hoeveelheid goud aan boord had. Op dit .goud is het natuurlijk dat de reeders van de «Arliglio» het gemunt hebben. Een treiler uit Heist, de «Santa Maria II 16» zal het ltaliaansche bergings schip hij de opzoekingen naar het wrak van dc «Tubantia». behulpzaam zijn. Beide schepen bevinden zich nu in zee. sle Een communist aangehouden Een Fra.nscli communist, die in een heftige redevoering op een slakersver- gadering te Verviers, ongepaste uitval len richtte tegen de Belgische regee- ring, werd in hechtenis genomen. D,e man, zekere Richel te, die ook hij den Franschen Veiligheidsdienst goed bekend' is, zal uit het land gezet wor den. De Belgische Zending te Berlijn D.e Belgische zending welke aan den Rijksp'resident het afsterven van Ko ning Albert en de troonbeklimming van Koning Leopold III komt aankondigen, werd door president yon Hindenburg ontvangen. Graaf vori Bassdwilz hoofd van het protocol, leidde baron Holvoet naar het presidentieel paleis in den auto van maarschalk von Hindenburg. De militaire eer werd bewezen. Baron Holvoet bedankte namens Ko ning -Leopold III den voorzitter van het Rijk voor zijn rouwbeklag bij liet af sterven van Koning Albert. Hij verze kerde aan den voorzitter het verlangen van den vorst igoede betrekkingen ie onderhouden tussclien Duitschland en België. Preside ril von Hindenburg bedankte en gelastte baron Holvoet Koning Leo pold III zijn besle wensehen over te brengen. Hij drukte de hoop uit da! de betrekkingen tussclien beide landen hartelijk zullen blijven. Baron von Neuralh Woonde clë ónl' vangst, bij. Vie lotingen zullen in den loop dei- toekomende maand Juni plaats hebben, ten zetel der Nationale Bank van Bel- gie, te Brussel telke male om tien ure te welen Den 1 Juni, *108 loting der ie lee ning van het Verbond der Samenwer kende Vennootschappen vo,or Oorlogs schade 4% 1921r: een lot van 250.000 frank; 'een lot van '100.000 en drie lo- Jen yan 50.000 fr. Den 9 Juni '145c loting 'der 2e le'e- ning van het Verbond der Samenwer kende Vennoot schappen voor Oorlogs schade (5% 1922): een lot van een millioen frank en een van 100.000 fr. Den 20 Juni: 133e lot.ing der 3e lee- ning van het Veihond der Samenwer kende Vennootschappen voor Oorlogs schade (5% 1923)een lot van een mil lioen frank; ëe.n lot van 100.000 fr. en drie loten van 50.000 fr. Den 25 'Juni: 28e loting 'der leening 5^, 1932: een! lot'van 230.000 fr. en drie-ën-twintigi loten yan 25.000 fr, De tweede too vernacht te Brussel in het. Heysel-sladion had een geweldigen bijval. Men scliat liet aantal toeschouwers op 50.000. Onder de aanwezige personaliteiten waren ministers Van Isaoker 'en. Van Cauwefoicrt, de Engelsclie cn Nederland- sclie ambassadeurs, burgemeesters Max. HuysmanPètre, Meiser, Bosscbaert en Mettewie, schepenen Coelst, ï^attou, Van <le Meulcbrocck, Huisman-VaNn den Nest en Catleau. Vooraf muziek, balletten waaronder een in een Icoverachlig watertheater. Het hoogtepunt was natuurlijk het reusachtig vuurwerk, dat de menigte herhaaldelijk in vervoering wist te bren gen. Het was een tooverach'tig spekta kel, waarbij watervallen, sterrenregen en bloemenweelde aangenaam afwissel den itfet plezierige niimn*ws als do' de- filé van de giraffen en de guitenstreken van Mickey Mouse én den olifant. De feeërie trof vooral door haar nieuwe effekten, kreaties- van 'Japan- sell e en ltaliaansche meesters, waarbij de eigenaardige kleuren verrassend op vielen. Alleen ïïet. Novemberweer koelde den geestdrift yan het publick* De Nationale Strijdersbond (Provin ciaal bestuur van Oost-Vlaanderen) vierde Zaterdag en Zondag te. Gent haar 15-jarig bestaan. De feestelijkheden Werden Zaterdag avond ingezet met een groot igalafeest in het Feestpaleis (Park), ingericht ten voordeele der noodlijdende oudstrijders- gezinnen en waaraan verschillende ste delijke maatschappijen hunne welwil lende medewerking verleenden. Het programma bevatte niet minder dan 35 nummers, die ieder op zichzelf genomen prachtnummers' waren, Ver melden wij onder andere loopkoersen niet gekende kampioenen, waaronder van* Rumst; worsteldemonstraliën met beroepswor-stelaars der Verecnigde Krachtmeters; turnnummers; overheer lijke balletten; kunstnummers uitge voerd door de jeugdafdeeling van oud- strijderskinderen en de weesjongens j optochten, enz. Het prachtig feest "eindigde met 'een historische omgang, met als slot: «Bel gië Vrij», bestraald met lichtfonteinen. Tusschenin voerde de koninklijke har monie van de N. S. B. eenige prachtige nummers van haar repertorium! uit. Het. feest werd bijgewoond door ge neraal Grade; burgemeester Van der Stegen; M. De Lannier, rechter en voor zitter van het komiteit van 11 Novem ber: M. Minnens, kamervoorzitter van het Hof van Beroep van GentM. De Heem,' prokureur des konings; AI. Ver- dickt, provinciale beheerder van den Nationalen Oud-Strijdersbond; M. Ok- taaf De Praetere, voorzitter van de Gentsclie afdeeling: leden van den be heerraad van den Belgische Oud-Strij dersbond enz. enz. Van in den vroegen morgend brach ten Zondag de treinen talrijke Waal- sclie en Vlaamsche afdeelingeii van oud-strijdersbonden aan in St. Pieters- stalie, alwaar komiteitsleden hadden post gevat, om de deelnemers naar de plaats <d<er vorming van den stoet te brengen. Met vaandels "en muziek trok men door de stralen der stad, naar de Zuid- statie, alwaar de stoet gevormd werd welke om 10u.30 zich in beweging stel de. Voorafgegaan van het muziek van het 2e linie, 'gevolgd door den beheer raad van de Belgische Oud-Strijdersbond met den bondsvoorzitter M. Lohert aan het hoofd en de bestuurleden, doortrok men de straten van het center der stad. Tn den stoet waren aanwezig de AVaal- sehe afdeelingen met vijftig in getal; Brabant met_ 40 afdeelingen Anlwcr- p'en-Limburg met 50; West-Vlaanderen niet 70; Oost-Vlaanderen en Gent met 100 afdeelingen. D.e harmonie van Wiilebróeck, Schoo ien, Assch'e, Aalst, AVelleren, Deinze, Kortrijk luisterden den s'loet -op, onder 't spelen van lustige aria.s. De optocht waarin niet minder dan 350 Belgische vlaggen Werden gedragen, sloot met de afdeeling Gent, voorafgegaan doer hare Koni.nlijke harmonie. De indrukwekkende stoel defileerde voorbij liet stadhuis voor de offieiecle vertegenwoordigers, stedelijke overhe den en leden van den bcheeraad, die van op den stoep den opmars'ch in oogen- schouw namen. AVar en aanwezig 'de generaals Gra de en Pouleur; burgemeester A'an der Stegen; M. Iweins idc AVavrans, eerste voorzitter van het Hof van Beroep van Gent; M. De Ruyck, voorzitter van 'ie rechtbank van 'eerste aanleg; gemeen teraadsleden; M. De Fauw, voorzitter van den Bond der Invalieden (afdeeling Gent)': Mevr. Schandevel, opperdekenin der stad, enz. enz. Huldebetoon aan M.Maurice De Praetere Om 11 n. '15 kwam 'de groótsclio stoet, aan in 'de groote zaal van het Feestpaleis (Park)1, waar liet huh.lebc- toon plaats greep aan 'den Ylaamschen bon'dsleider M. Maurice De Praetere. Dadelijk liep dc groote zaal vol; op het verhoog hadden plaats genomen, dn gevierde Adaamsche oud-strijder, M. Lohert, bondsvoorzitter; ATerdickt, be heerder van Oost-A'laandoren; Seel- 'draijers, van Antwerpen; AT. Oktaaf De Praetere, voorzitter der Gentsclie af deeling der oud-.slrijdejs; talrijke afge vaardigden uit het AValenland, Brabant, Antwerpen, Limburg, „West- en OosU Vlaanderen. AL Oktaaf Dc Praetere, broeder van den gevierde, na in 'n korte openingsre de, den heer gouverneur AA'eyler, en. de ouid-strijdier,s en hunne familie geko men uit alle hoeken van het land, zijn innigslen dank te hebben toegestuurd1 voor hunne talrijke opkomst, verleen de het. woord aan de ilieeren Lohert', .Verdickt en Seeldraijers die onder, de luidruchtige toejuichingen der aanwe zige oud-strijders, eene welverdiende hulde brachten 'aan M. Maurice De Praetere, de vvccrgalooze bondsleidef, die altijd dc groote en fiere strijder, is geweest. Als blijk van genegenheid werd hem" ónder daverende toejuichingen een prachtig geschenk, zijnde zijn borst beeld overhandigd, en tevens bloemen van de Federatie der Z.A.B.'s en de oorlogsverminkten. AI. Alaurice Die Praetere, "ontroerd door die huldeblijken, dankte voor de hem! gebrachte hulde, en zegde zooveel eer niet te verdienen, daar hij slechts als oud-strijder zijn plicht lieoft ge daan, en, moest ons' geliefd vaderland nogmaals in gevaar verkeeren, hij niet; aarzelen zou zijn plicht te vervullen. Het Banket. Om 2 tuur 's namiddags had ïri do 'feestzaal Concordia lokaal van den Nationalen strijdersbond (afdeelingi Gent)met de Belgische kleuren ver sierd, een banket plaats, den gevierde aangeboden, en Waarvan de smakelijke gerechten bereid waren door het gekend huis Sleenliautc, bestuurlid van het ko miteit van den N.S.B. Kortrijkscho Steenweg, Gent. De: grootste gulhartig heid hceneclite onder de dïschgenooten.: Middelerwijl werd door een isympho- nisch orkest, eenige sehoone muziek stukken uitgevoerd. De afdeeling Deinze bood aan 'den gevierde en zijne -dame cene schilderij aan van den beroemden A'la-amschen schilder Saverys. Dit huldeblijk werd door handgeklap helgroet. Door AI. Oktaaf ,P<e Praetere Werd een heildronk ingesteld aan Zijne Ala- jesteit Leopold III, en lezing gegeveiï van een telegram aan onzen Vorst ge stuurd, waarin Waalsche en Vlaamsche' oud-strijders trouw zweren aan het Koningdom. Tijdens den 'diself Werd eene omha ling gedaan voor dc slachtoffers van mijnramp van Paturages, -diie de som van 375 fr. heeft, opgebracht-. Door AI. D.e Praetere werd hulde ge bracht aan een aantal leden, onder an dere aan de heeren Aran AA'elteren, ge meenteraadslid Dc Busschere, dc be stuurder van dc Koninklijke Harmonie van den N.S.B. die zich ten dienste heb ben 'gesteld voor de 'inrichting den feestelijhkeden 'Jules De Cuyper, schatbewaarder sedert de slichting van de afdeeling. Een geschenk" werd Ar. Die Cuype^ aangeboden, eri aan mad. De Cuyper een prachtige bloemenruiker. Hulde werd ook gebracht 'aan Af. Steenbrugghe, voor zijn onverdroten iever aan den dag gelegd, óm de fees telijkheden luister bij te zetten. Af. De Praetere drukt zijn spijt' uit, 'dat Alad. Dc Cuyper, door ziekte belet, is liet feest bij te wonen hij hoopt datl zij weldra zal hersteld zijn, en in naam van liet bestuur schenkt baar insge lijks eëh sehoone blocmenjgarvc. Namen nog hot woord, de heeren Ararï AVolleren, A'eïdickt, 'die hulde brachten aan Florenl De Pauw, de sekrelaris yarï de provinciale afdeeling, die de spil is geweest van het goed lukken der fees telijkheden, en overhandigd hem ecri gouden vulpen, én aan mad. Dc Pauw werden insgelijks bloemen aangebo den. Pin laatste spreker Was" Af. Hector Se'eldraycrs, voorzitter van den Natio nalen Strijdersbond van 'Antwerpen".- Deze schenkt aan AI.AI. De Praetere", in naam der leden zijner afdeeling, eert leck'cning onzen Koning Albert,te paara voorstellende, en aan zijne dame bloe men. Na het banket had een gezellig sa"- rnénzijn plaats, dat in de grootste gul hartigheid verliep.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1