Heiligs Sacramentsdag 31 Ontwapening De Familievergoedingen der Werkioozen en de Socialisten Het Proces der Politiecommissarissen De Vlucht van Codos en Rossi E ene belangrijke uitspraak derKortrijkscheReciiibsnk Vooruitgang der Televisie ZonderiinQB oeschietlenis te Thimister Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag MEI 1934 Het Vervoer De F lucht van de Arc-en-Ciel Generaal De Ceuninch zwaar ziek XXXX JAARGANG NUMMER |24 Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaau .13, }e. Brussel s- Jlue de Richeleu, Parijs iH. Sacramentsdag IZonop3,55Zonaf7,42 L. K. 4 N, M. 12 Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W, C. 2, Het H. Sacrament des Altaar» werd ingesteld op it ten Donderdag, doch daar het dan binst de lijdensweek is cn dc H. Kerk in rouw is gedompeld en de .overweging van 's Hecrcn lijden moet onderhouden, kan zij op 'den vooravond .van Christus dood aan deze plechtigheid den luister niet geven, die haaf .toe komt; ook 't was betamelijk, dat. er op een ander tijdstip van .het jaar eene plechtige hulde ter eere van H. Sacra ment zou gevierd worden. In ons land kwam die plechtige viering eerst tot stand. De II. Juliana, kloosterzuster yan ?t gasthuis van den Cornelisberg bij X-uik gaf tiaar aanleiding toe. Zij werd geboren in het Luiksch' dorp Retinne ten jare 1193. Wees geworden zijnde, vertrouwde men haar toe aan de zorg der zusters van een kloostef op Cornelisberg; later omhelsde zij zelf ook het kloosterleven, en ten jare '1230 'Was zij de overste van yoornoem'd klooster. Alle deugden beoefende zij met gre tigheid en verhevenheid cn muntte in 't hijzonder uit door eene vurige' liefde tot, JJesus in hot II. Sacrament. Zij was met hemelsche veropenbarinigen begunstigd en verklaarde, dat er aan de II. Kerk eene schitterende klaarte ontbrak, om dat haar goddelijke Bruidegom geenen hijzonderen feest'dag had ter eere van zijn H. Lichaam en Bloed. Zij sprak over de zaak met 'Jan van Lausanne, Kanunnik van St. Martens te Luik en met den Luiks:c!h~en aartspries ter Jaak Panialeon, die later bisschop werd van Verdun en daarna Paus onder den naam van Urbaan IV. Doze eerbiedweerdige mannen, als ook 'de bisschoppen en godgeleerden, bij wie men te rade ging, keurden liet in stellen dor plechtigheid goed; doch" liet liep aan tot in 1246, vooraleer er aan hel vurig verlangen en aanhoudend aan dringen en smeekeri van Juliana eeni.ge ^voldoening geschonken werd. ITfl t jnnr. RGKracM snm iroroTAR. bisschop' van Luik' het vieren van cenen bijzonderen 'feestdag tor eere van liet II. Sacrament op den eersten Donderdag na H. Drievuldigheidsdag vastgesteld in zijn bisdom. Wanneer de L'uik'sche aartspriester Jaak Pantalcon paus was onderj den naam- van Urhanus IV. lieoft hij einde lijk den feestdag uitgebreid tot heel de ÏJ. Kerk, door eene Buil» gedagtcekend den 8 September 1264, doch tengevolge van inwendige beroerten en oorlogen in Italië bleef deze zonder uitvoering, en huiten het bisdom Luik werd liet feest nog nergens gevierd. Meer dan vijftig jaren nadien eerst gebood paus Clementinus V de uitvoe ring der Bulle van Urbaan IV, en van toen af wend dc H. Sacramentsdag in heel de katholieke wereld gefeest. Joan nes XXII opvolger van Clementinas. V, stelde de octaaf in, en gebood de pro cessie met het allerheiligste op den Zondag onder deze achtdaagsche pleeti*. tighei'd. Door deze processie belijden wij in 't openbaar ons geloof aan de wezenlijke tegenwoordigheid' van Jesus in 't H. Sa crament; daardoor loven en danken wij voor de .groole weldaad 'der instelling Van die aanbiddelijke Geheimenis, wij herstellen dc oneer, die Jesus 'in dat goddelijke II. Sacrament zoo dikwijls wordl aangedaan. we smeeken Gods ze gen af over de plaatsen waar het H. Sa crament plechtig wordt rondgedragen. Onze devotie tot 'dit aanbiddelijk Sa crament moet aangroeien meer en mee? 'door het. dikwijls en godvruchtig Gom» 1 municeeren en mishooren. Een folkloristisch1 en godsdienstig ïeit willen we hier ook neerschrijven 'f Te Gent placht, men, tot in '1721', eene Igroote processie le liouden uit de Au- gust ijnen kerlc naar Akkefgem waar het H. Blocdkapelleke stond. In 1356 wend het opgericht lol eerherstelling, van een heliigschendenden diefstal, in 1354 ge pleegd in de kerk der paters Augustij nen. Dc dieven hadden de H.H. Hostiën alhier in den grond gedolven een schaapherder vond Js' morgens den grond met bloed besprankeld, alsook dé Hostiën. Deze werden, bij grooleiï toe loop van volk plocessiegewijze naar de Augustijnen teruggedragen. Yerwoest door de Calvinisten werd de kapel ten tijde der Aartshert ogen herbouwd. Dje jaarlijksche ommegang bestond in een godsdienstig en een we reldlijk deel, waaraan de Reuzen deel namen. Zulke eigenaarde processies be staan nog in Vlaanderen. MARC. De Socialisten waren niet te spreken ovej) de redevoering van minister de Broqueville, die, kost wat kost, tot een akkoord w?ilde komen in de ontwape ningskwestie, en daardoor in botsing kwam met de politiek van Frankrijk tegenover Duilschland. En waf, zien wij nu gebeuren Frankrijk heeft inderdaad niet willen luisteren naar de vermaningen van de Broqueville en heeft de onderhandelin gen afgebroken met JHiilschland en met. Engeland en Italië. Het spreekt van verlenging van 'diensttijd van één jaar op twee jaar. Daardoor zou de getal sterkte van het. staande leger verdub belen. Mussolini schrijft een artikel in een Berlijnsch blad, wraarin hij zegt dat de politiek van Frankrijk noodza kelijk' voert naar oorlog, indien er geen akkoord komt in den geest van de voorstellen gedaan door de andere lan den als België, Engeland en Italië. De kleine landen, Waaronder het socialis tische Denemarken en het socialistische Zweden, hebben ook een verklaring be kend gemaakt, waarin zij het standpunt van de Broqueville erkennen als de ©eniqe mogelijkheid om den vrede te org.aniseeren. Ten slotte blijven de socialisten alleen staan met hun oor deel over de houding van dé Broquevil le, samen met het militaristische Frankrijk en de Nation Beige in België. En hoe kunnen de socialisten dat verrechtvaardigen1 en hoe kunnen zij dat overeenbrengen met de werking van de anti-oorlogsliga Daar is maar één uitleg. D© socialis ten spreken alleen uit geest van oppo-, sitie, om de menschen op te jagen te gen de regeering. DAT ZE DAARMEDE HET MILITARISME DIENEN OF HET OORLOGSGEVAAR VERGROOTEN, DAT KAN HUN NIET SCHELEN. Voor hen is het alleen een kwestie van woor den Woorden Woorden Van wer- doen aan oppositie. LOWIE, De Senaatkommissie van verkeers wezen kwam Dindsag morgen bijeen om het ontwerp betreffende de coördi natie van het vervoer te onderzoeken. Minister Forthomme 'die aanwezig was verstrekte allerhanden uitleg over, de beleekenis van de bepalingen en be antwoordde de vragen die hem werden gesteld. Ten slotte betuigde de kom missie haar instemming met de rege ling, die gemaf igder werd bevonden dan in andere landen en een regiem van vrijheid in de ordening huldigt waar bij alle belangen zooveel mogelijk ge vrijwaard worden. M. Wauequez werd tot verslaggever aangeduid. Met eene ongewone belangstelling wordt dit proces gevolgd dat wordt voorgebracht voor het beroepshof te Brussel, met als voorzitter M. Simons. Dinsdaig heeft men het getuigenver hoor voortgezet. Als eerste getuige werd. geboord de heer d'Union, vrederechter te Ukkel, die beschuldigde Haesebroedk kende in de hoedanigheid van officier bij dc politie rechtbank. De vrederechter, geeft de beste inlichtingen over den ex-politie commissaris; van Ukkel. Het was een eerlijk én rechtschapen ambtenaar, wien getuigen zijn sympathie blijft be waren. ■Een tweede getuige ten gunste, maar ditmaal voor Pauwels, komt nu aan de beurt. Het is generaal Mafe. Hij spreekt met veel lof over het ge drag'van Pauwels tijdens den oorlog. Daarop worden verschillende getui gen hit het Leuvensehe (gehoord, waar na de zitting werd geheven, lieden zitting te 9 uur. D,e vliegenier heeft zijn bittere te leurstelling te kennen igegeven over de onderbreking van zijn tocht, nadat de opstijging, die zoo moeilijk is voor een zwaar geladen vliegmachien, zoo uit stekend was' gelukt. Hij had nog benzi ne genoeg om naar San Dieigo, in Cali- fornië te vliegen. Hij voegde er. aan toe, dat het laatste stuk over den Oceaan plaats greep in een waren storm. Het zijn ongetwijfeld de mist en den regen, die door het ver zwaren van hef tuig, de vlucht sterk hebben belemmerd en liet besturen van het vliegtuig, welhaast .onmogelijk maakten. Ilet. is daarom ook dat Codos en Rossi besloten om te landen. Het record niet geklopt De beide Fransche Oceaanvliegërs Codos en Rossi hebberi huri non-stop vlucht in Westelijke richting over den Atlantischen Oceaan met succes vol bracht. Zondag morgen, om 5,10 ure van liet vliegveld Le Bourget bij Parijs opgestegen, zijn zij Maandag namiddag, om 2.27 ure met hun toestel «Joseph- Ie-Brix»" op hef Floyd-Bennelt-vliegveld in de nabijheid van New-York geland. Dc. reis heeft dus 38 uren en 28 minu- xüüdtjenrfe '/T.rn zijvtiu tnr gesiaagae non-s top-vlucht van Costes en Bellonlc in September 1930 de eersten, die een vlucht van Europa naar Noord-Ameri- ka zonder tusschenlanding, van Oost naar West vliegend, hebben volbracht. Het lange afstandsrecord, dat op hun eigen naam stond, hebben zij ech ter niet kunnen verbeteren. Men zal zicli herinneren, dat Codos en Rossi verleden jaar Augustus een ononderbroken vlucht hebben gemaakt, van NeW-York naar Rajak in Syrië, een afstand van 9463 kilometer. Derhalve waren de beide Iuelithelden voornemens thans zonder tusschenlandmg van Parijs naar San Pjiego of San Francisco aan de kust van den Stillen Oceaan Le vliegen. Motor- pecli heeft dit stoutmoedige voornemen evenwel verijdeld. Over den Zuidelijken Oceaan De piloot Marmoz, die met zijn vlieg tuig «Arc-en-Ciel», uit St Louis In Se negal (West-Afrikaj was opgestegen, is te Port Natal in Brazilië behouden gedaald. De vlucht over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan heeft hij in .16 ure en 12 minuten volbracht. Maandag voormiddag heeft de Konin; zich naar het ziekbed begeven van ge neraal De Ceuninc-k, die zwaar ziek is. De Koning heeft hem' zijn innigste vven- schen tot spoedig herstel, alsmede die van gansch het leger cn van al zijne oud-soldaten uitgesproken. Men weet dat generaal baron De Ceu- nin,ck eene gekende figuur is uit den oorlojg en 'dat hij bij de Vlaamsche sol daten den bijnaam had van «Gruune Peer», EEN BELANGRIJKE BESLISSING VAN HET NATIONAAL CRISISFONDS De beheerraad van het Nationaal Cri sisfonds heeft volgende beslissingen ge nomen De vergoeding voor huishoudster aan den werklooze (4 fr. daags)' mag niet uitbetaald worden aan hem' die van zij ne echtgenoote gescheiden leeft, zelfs wanneer hij aan zijn vrouw een onder- houdspensioen betaalt, of daartoe ge rechtelijk veroordeeld werd. De vergoe ding voor huishoudster is hoofdzakelijk bestemd voor de vrouw, die zich uit sluitend met de zorgen van het huis houden van de werklooze bezighoudt. De vroegere schikking welke toelaat aan de ongehuwde, familiesteun, de vergoeding voor huishoudster te beta len ten voordeele van de moeder, be oogt liet geva.l waar de vader op' een be stendige wijze gebrekkkelijk is èn vol ledig onbekwaam tot alle werk, én waar de moeder zich uitsluitend met de zor gen van het huishouden van den werk ioozen bezighoudt. <P,e arbeidsonbe kwaamheid door ouderdom, mag niet als gebrekkelijkheid aanzien worden. Anderzijds moet liet vast bewezen zijn dat in normale omstandigheden liet loon van den zoon (ongehuwd) steun gezin, en niet een 'bijverdienste is. Er moet natuurlijk vooraf een bewijs ge- eischt worden van gebrekkelijkheid van den vader, gebrekkelijkheid welke zijn volledige en bestendige arbeidsonbe kwaamheid medesleept. Alleen een ge neeskundig getuigschrift kan een af doend bewijs daarstellen. De werklooze behoudt zijn recht lot de gezinsvergoeding voor zijn kinde ren, alhoewel deze niet onder hetzelfde dak wonen, voor zooveel het vooral be wezen is dat deze kinderen ten zijnen laste blijven, namelijk' wanneer hij een ouderdomspensioen ten gunste van zijn kinderen betaalt. In dit geval moet het wefkelijk betaalde .ouderdomspensioen instens gelijk zijn aan de gezinsver goedingen van hel Nationaal Crisis- fonds, ten voordeele van de kinderen. Voor de toepassing van deze bsslis- sing dienen de werkloozenkassen de per sonen te onderhooren welke met" liet on derhoud -der kinderen gelast zijn, ten einde zich te overtuigen van de warke- lijlieid en de .regelmatigheid der beta lingen "door de werkioozen gedaan. Do werkloozenkassen zullen de verantwoor delijkheid dragen van alle uitbetaling van gezinsvergoeding aan een werkloo ze welke zicli onttrekt aan de onder houdsverplichtingen jegens' zijn kinde- ren. In beperkenden zin is lïet cok" 'toege laten een ongehuwde, steun van het ge zin, als gezinshoofd te beschouwen. In princiep geldt dit enkel slechts het oud ste kind, deel uitmakende van liet gezin en zonder onderscheid van geslacht. Noch tabs zal bij uitzondering liet kind dat volgt in de orde der geboorten aanspraak mogen maken op de hoeda nigheid van gezinshoofd in één der twee volgende gevallen: 1)' wanneer liet oudste, kind van het. gezin (van het vrouwelijk geslacht)1 zich uitsluitend met de zorgen van het huis houden bezighoudt J 2) wanneer liet oudste kind van liet gezin uilgesloten is van de werkloos- heidivergoedingen om een der volgende redenen: volledige eri bestendige werk onbekwaamheid, oproep onder de wa pens voor het volbrengen van den mi litairen dienstplicht. Het is Uoclitans' uitdrukkelijk ver- Yerschcidene lokaalhouders en mili tie-overste van de JAinaso's en V.N.Y,- ers, stonden voor de Boetstr. Recht bank van Kortrijk terecht wegensi bezit; van verweerstokken en verboden wa pens. Eenige maanden geleden deed de po litie en de Rijkswacht onverwachte huiszoekingen in de lokalen van Kot- /rijk, Ansegem, Moeskroen, Zwevegerri, enz. Overal werden verweerstokken ge vonden en in een lokaal werden zelf$ vuurwapens ontdekt. Mters Thiers, uit Tielt en Beekman, uit Kortrijk hadden de verdediging van een acht-tal betichten waargenomen. Mter Beekman o.m. beweende dat, zoo men zijn klient Glorieux Marcel, lokaal- houder van «Het Vlaamsch Huis-Groe- ningé», te Kortrijk, strafte', al de re genscherm-handelaars van de stad ook' zouden moeten terechtstaan. Inderdaad werden sommige stokken aangenomen als eenvoudige wandel stokken, daar zij een zekere lengte had den en niet voorzien waren van lederen riemen. Zij vielen dus niet onder do toepassing van het Kon. Besluit van 14' Juli 1933 en moeten dus als «parade- stokken» aanzien worden. Bekwamen alzoo een vrijspraak"La- pefre F., Glorieux Marcel en Buysse Marcel. Werden veroordeeld, 'daar de stokken veel korter, dikker en voorzien waren van lederen riemen en bijgevolg als een soort matrak werd.cn beschouwd V. Michel, 350 fr. boete; D... Pet., 700 fr. boete (vuurwapens)1; G... Me'dard, 350 fr. boete; M... Joris, 350 fr. boette eri D... Joris insgelijks 250 ff. boete. De straffen zijn" voorwaardelijk voof den eerste, derde en vierde. Het vonnis voorziet de verbeurd-verklaring van al de stokken én wapens die onder de toe- Luidcns de Daily Mail mag mcri binnenkort de praktische verwezenlij king verwachten van de televisie. EY? uitslagen die nu bekomen zijn, blijken buitengewoon verrassend te zijn. Alle bijzonderheden uit de ontvangen pren ten zouden zeer duidelijk te onderschei den vallen. Ook de bewegingen, zooals b.v. een dans, zouden op waarlijk tref fende wijze geregistreerd worden doof de ontvangtoestellen. Het blad beweert ook dat praktische; toestellen op de markt zullen gebracht worden in Engeland. Zij zouden ten hoogste 50 pond kosten. Echter wordt dc uitslag afgewacht van een officieel onderzoek, dat ingesteld is, om met den verkoop een aanvang te maken. Een twijfelachtige verklaring van drie kinderen doet thans de ronde in, de om geving van Thimister, waarvooT het parket te Verviers, in beweging, werd gebracht- Drie kinderen van de familie Nissen, Robert, negen jaar oud, Jozef, zes jaar en Bertha," drie jaar oud, waren samen gaan spelen op de afgelegen wijk «Vi- vier», waar zij plots het lijk van eeri ze.sjarigen knaap ontdekten. Hot lijk, zoo vertellen zij, was nog warm en droeg een wonde aan de wang en een andere aan bet rechterbeen. Do verschrikte kinderen liepen terstond naar de groote baan, waar zij een auto mobilist aantroffen, die ben zegde ;«IK weet waarover het gaat»\ Hij nam een deken cn wikkelde liet lijkje er in, nam het in zijn auto en ver dween er mede in de richting van dé gemeente Thimister. Die mededeeling van de kinderen werd op dezelfde manier verteld aan hun ou ders, die den veldwachter waarschuw den, en de kleinen elk afzonderlijk, iri verhoor nam. Zij waren zelfs zoo be staan dat de gezinsvergoedingen voor vestigend in hun verklaringen, dat' zi| kinderen, ten laste van liet Nationaal (bijzonderheden verstrekten over de lig- HET EERSTE DGÖPKIND VAN KONING LEOPOLD Zooals we resds meldden is in het gszin Deschamps-Marchal, wonende in de Hectoliterstraat 20, Brussel, een zevende zoon geboren. De Koning had er in toegestemd peter te zijn en den h. Max, burgemeester, er mede beiast hem te vertegenwoordigen bij d© doopplechtigheid. Men ziet bier d-e gelukkige echtelin gen Deschamps omringd door hun talrijk kroost. Crisisfonds, in geen geval zullen ver schuldigd zijn, wanneer een lid van het gezin, "óm het éven ten welken titel, reeds gezinsvergoedingen voor kinde ren ontvangt in uitvoering der wet op de familieyergoedingen (eompensatie- 1; assen)]». ging van het lijk en de kleeren die het/ slachtoffer droeg. Nadat de waarschijnlijkheid van eeri misdaad of van een ongeluk gebleken: was natuurlijk volgens de verklarin gen van de kinderen werd het parket van Verviets gewaarsc)iuwd4

De Volksstem | 1934 | | pagina 1