2 Een eerste verlaging Fiskale lasten van Een interessante Vergadering öe Katholieke Vereeniging Met valsch gerucht over het gestolen Paseel van het "Lam Gods,, te Gent Saterdag Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. JUNI 1934 Dood van Z E.H.Kanunitik De Meester Dood van Admiraal Togo J. XXXX JAARGANG NUMMER 125 Publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel r— Rue da Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C H. Emilia Zonop3,54Zona(7,44l L. K. 4 N, M. 12 (He li. Jaspar, minister van Financiën, heeft. Donderdag namiddaig bij de Ka mer een wetsontwerp ingediend hou dende verlaging van het bedrag van zekere registratie, hypotheek, zegel rechten en met hel zegel gelijkgestelde taksen. Hieronder geven we een be knopte samenvatting van dien inhoud Het. evenredig registratierecht van 0,40 pet op de akten van opheffingen ivan hypotheek-inschrijvingen wordt afgeschaft en vervangen door een een voudig vast recht, diat wend toegepast .voor de wet van 28 Augustus 1921. Het registratierecht op de leeningen en de kredietdekkingen wordt van 2.40 t.li. op 1.20 t.h. en van 0,70 t.h\ op 0,35 .t. h. gebracht wanneer de leening oip kredietopeninig geschiedt met hypotheek op zee- of binnenschepen. Wonden eveneens met die helft Ver minderd, de registratierechten die de betalingen met subrogatie treffen. Het recht van bypolheekinschrijving wordt van 0.35 t.h. op' 0.20 t.lï. ge bracht. Dit. zijn de verminderingen van hy potheekrechten die in de eerste vier artikelen van het ontwerp worden voorgesteld'. Art. 5 brengt het' recht op Handels effecten cn op promess,en van 0,60 p.d. op 0.50 p. d. Bij art 6 wordt de belasting op de rekeningen van voorschotten in bank opgeheven. Al deze maatregelen zullen in ern stige mate de lasten verlichten voor 'degenen die beroep moeten d'oen op krediet zij zullen bijdragen tot het invoeren van een regiem van gemakke lijk en goedkoop krediet.. Het zijn ech ter de eenige lasten niet welke de re geering voorstelt te verminderen. TTof, registratierecht, 'dat thans 9 t.lï. beloopt, zal op 6 t.h. gebracht worden voor de verknopingen' die plaats heb ben binnen twee jaar na den aankoop'. Het overschrijvingsrecht dat thans 2 f. li. bedraagt, zal in dezelfde onder stelling op 1.35 t.h. worden terugge bracht. De wijziging voorgesteld bij art. 7. zal als uitwerking hebben dat de bande! in vaste goederen erdoor aan gespoord zal worden. Art. 8 voorziet een ruimere toepas sing van de voorwaarden waaraan de ontlasting van overdrachtstaks in ge val van uitvoer onderworpen is. Aldus zullen onze producten, vrij van dien last, gemakkelijker afzet vinden óp de buitenlandsche markten. Art. 9 stelt voor de 'faktuïirl'aks van 2.50 t.h. welke thans wondt, toegepast, op de onderaanneminigskontfaklen, op 2.50 p.d. te brengen, zooals hot geval was vóór het Kon. Besluit van 13 Jan. 1933. Aldus worden de kleine am bachtslieden, alsmede d'e verschillende ambachtsgilden, die in verband met de h'oiofdaannémingen arbeiden, be gunstigd. De Hoofdaannemers zullen op deze, lieden vaker beroep doen, wan neer ze slechts een geringe taks zullen moeten betalen. Tenslotte stelt de re.gee.ring bij art. 10 voor -de intrest, van 6 t.h. die thans wordt geëischt bij vertraging van be taling van de belastingen, takson.boc- ten. enz. op 4 pet te brengen. Deze maatregel werd getroffen ten voordee- le van de belastingschuldigen, die er wegens moeilijkheden toe genoodzaakt zijn uitstel te vragen. F.echtstreeksche belastingen Minister Jaspar heeft, ook een reeks amendementen ingediend op het bij de Kamer aanhangig wetsontwerp hou dende wijziging van de wetten inzake rechtstreeksehe en daarmede gelijkge stelde belastingen. De belasting op de obligatie-coupons Een eerste amendement op art. 2 van dit ontwerp voorziet iele verlaging van de mobiliënbelast img op ric obligatie- koepons, welke thans 16.5 t.h. be draagt, op 10 t.h. plus 'ee<n opdeciem samen 11 t.h., wanneer deze belasting door een schuldenaar dient betaald. De aanvullende personeele belasting Een tweede amen,(foment op lietzelfd; artikel voorziet wijzigingen aan de aa- mengeschakclde wetten op de inkoms tenbelasting. De belastingplichtige mag als'basis van de belasting de werkelijke of vermoedelijke huurwaarde van zijn huis voorstellen wanneer deze waard'e tenminste 10 pet lager is dan de vijf vierden van het kadastraal inkomen. Al dus wil de reigeering ide belastbare grondslag binnen d'e perkefï van do wer kelijkheid terugbrengen. Wat de indiciënbclasting betreft zal ook geen rekening meer worden geli oor den met .dc huurwaarde van het mobi- lier. Het amendement behelst verder een grondige wijziging van het. huidig stel sel der berekening van de indiciënbe- lasting. Thans wordt op het lotaal der door de verschillende indiciën vertegen woordigde uitgaven een tussclien 2 en 3 schommelend coëfficiënt t.oegepast.De regeering stelt voor dit stelsel te ver vangen door een aanslagproceduur waarhij het indicie woning een over wegenden rol speelt, met toepassing van volgende coëfficiënten: 5 in, de gemeen- ten met minder dan 5000 inwoners: 4 in deze met tusschen 5.000 en 30.000 in woners; 3 in de gemeenten met meer 'dan 30.000 inwoners. Anderzijds zal aan 'de twecide verblijfplaats het genot van dien geringsten coëfficiënt worden toe gekend. Voor de bijkomende indiciën: dienst personeel paarden, auto's, wondt de coëfficiënt afgeschaft. Zooals men weel stelde liet vroeger ingediende ontwerp de aftrekking van dc hypothécaire schulden: van het be drag der gekenide inkomsten voor. Aan het art. wordt nog een paragraaf toegevoegd waarbij de intresten op ver wijl van betaling van 6 op 4 pet worden teruggebracht. Éen laatste amendement stelt, als aanvulling van art. 9 van het eerste ontwerp, voor dat de belastingen, ge vestigd vóór lïel 'jaar 1934, van ambts wege en zonder bijzondere formalitei ten kunnen herzien worden, rekening houdend met de bepalingen van onder havig wetsontwerp. Nog geen definitief besluit De buitengewone vergadering der aandeelhouders van de Belgische Bank d.en Arbeid had Donderdagvoormiddag te Brussel plaats,}«onder voorzitterschap van den heer Anseolc. 78,218 kapitaal-aandeelen en 97,800 div?dend-aandcelen waren vertegen woordigd. De heer Anscele kondigdie aan, 'dat onderhandelingen aan gang zijn mot een financiecle groep', die nieuwe delon aan de bank zou kunnen bezorgen en hij vraagt daarom, dat de vergade ring nog voor enkele dagen 'vertrouwen zou stellen in den beheerraad, opdat de onderhandel imgen kunnen voortgezet worden en opdat hij, binnenkort, een nieuwe buitengewone vergadering zou kunnen bijeenroepen, die over de de finitieve voorstellen een beslissing zou kunnen nemen. Wat de balans over 1933 betreft zeg de de heer Anscele dat hij zeer voor zichtig wilde zijn; liet is moeilijk het bezit van maatschappijen te schatten in een zoo zwaren economischen crisistijd en vooral wanneer eene onderneming legen groote moeilijkheden te worstelen heeft. 't Is daarom dat wij meenen vandaa; niet de verantwoordelijkheid te mogen nemen u de aanvaarding eene balans voor te stellen en wij vragen aan de vergadering dc onmogelijkheid daarvan vast te stellen. Aangezien overigens eene nieuwe al- gemeene vergadering toch noiodig zal wezen, om te beslissen over het gevolg aan de zaken der maatschappij te ge ven en eventueel de statuten te wijzi gen, wanneer binnen enkele dagen de onderhandelingen zullen afgeloopen zijn vragen wij u mandaat eene nieuwe al- gemeene vergadering bijeen te roepen. Na een debat van een uur, tijdens hetwelk bijkomende inlichtingen over de aan gang zijnde onderhandelingen werden gevraagd, die evenwel geweigerd werden, omdat zij de besprekingen zou den kunnen verhinderen, werd liet voor. stel van den voorzitter aangenomen met eenparigheid van s,temmien min 3. teza men 10 aandeden vertegenwoordigend Bij de verkiezing der commissarissen blijkt dat M. Aug. De Bruyne (Schepen van hot Arrondissement schrijft ons VERVIERS Het kan voor «de kal li. groepeeringen die in de sclioone vallei van de Vesdïe een uitstap doen, van éenig nut zijn kond te maken dat zij in de katli. kring, Martelaarplaats, 26 te Verviers, alle in lichtingen kunnen bekomen nopens de le volgen weg, enz... Op elk oogenblik kunnen zij drank en verfrisschingen bekomen in de groote lokalen van den kring, en mits vooraf gaande verwittiging warme en koude spijzen. Belangrijke groepen die met den trein aankomen gelieven één of twee dagen bij voorbaat te verwittigen om alle voorbereidingen tot hun ontvangst te kunnen maken. Het adres luidt: Së- kretariaat der katholieke Yereeniging, Martelaarplaats, 26, Verviers. (telefoon n. 138,30V. De Z. E. II. 'Arthur De Meester, eefc- Hanunnik van St Baafs, en sekretaris van het. bisdom' Gent. is \Voensda; avond rond 7 ure. in de kliniek te St Ni klaas, godvruchtig in den Heer ontsla pen. De Z. E. II. De Meester, werd gebo ren te Belcelc-Waas den 7 Februari 1862, en tot priester gewijd in 1885 Hij werd tot sekretaris des bisdonis benoemd den 30 November 1890, en den 6 Januari 1898 verheven tot de waar diglieid van eeré-kanunnik van St Baafskatliedraal. Hij oefende dus zijn ambt uil onder drie bisschoppen IIIT. HH. EE. Mgr Stillemans, Mgr Seghers en Mgr Coppieters. Z. E. H. Kan. De Meester was -Hoe-lor in de Godsgeleerdlieid en Officier der Leopoldsorde. De begrafenisplechtigheid zal, mor gen Zaterdag, 2 Juni, (c Bclcele plaats Hebben.. In onze laatste berichten meldden wij gisteren dat een bericht uitkomend van een Brusselscli blad en het nieuws in houdend van de wedervinding van liet gestolen paneel, officieel werd geloo chend. Thans, kunnen wij meer bizonderhe- den over dit feit mcdedeelen. Woensdag avond, werd uit Brussel bericht, dat een der zijden van het. ge stolen paneel was ontdekt geworden en men in Gent daarvan op de Hoogte was. Seffens nam men de noodige inlich tingen bij de rechterlijke brigade, die liet bericht al lachende opnam, en ver klaarde van niets te weten. Ook de heer onderzoeksrechter Be Slooverc, van het Parket van Gent, die de zaak in handen heeft, wist van niets. Donderdag morgen verscheen een en wenschte hem een spoedig herstel. Brusselscli blad, met het nieuws over de generaal de ceuninck Generaal De Ceuninck is tamelijk erg ziek. De Koning bracht hem een bezoek dief te van het «Lam Gods'», alsook de afbeelding van het zoogezegd terugge vonden deel, de H. Joannes den Dooper voorstellende. Daarop zijn Donderdag nog andere Brusselsche dagbladschrijvers naar Gent gekomen, om inlichtingen fe heb ben, doch zij werden weldra gewaar, dat zij waren beetgenomen. Wat is er gebeurd De geestelijkheid van St-Baafs, zoo schrijft het Brusselscli blad, zou per brief verwittigd geweest zijn, dat de- achterkant van liet gestolen paneel zich in depot bevindt in een der staties van Brussel, sedert Dinsdag laatst. Het ontvangstbewijs van den depot was bij den brief, en terzelfdertijd werd er in Siericlil, dat de andere lielff. waarop de gebroeders Van Eyck voorkomen, zou teruggegeven wonden tegen dc som van... een miljoen. De Zeer Eerw. Heer Kanunnik Van der Gheyn, zou zich daarop naar Brus sel hebben begeven om aandachtig de schilderij te beschouwen, en hij zou verklaard -hebben, dat bel eene kopij was. die een jaar geleden weid gemaakt. Bij M. Vanden Gheyn De Zeer Eerw Hoer Kanunnik Vanden Glie.yn, werd Donderdag morgen door van Financiën le Antwerpen (geen vei-- den lieer policiecommissaris Patyn, van TE BEKOMEN, gratis op ons bureel, het uitgebreid programma onzer reis naar de Passiespelen van Oberammer-» gau, op 23 Aug. tot 4 Sept. 1934. nieuwing van mandaat heeft, gevraagd. De raad van bes'tuur bestaat uit M.M. Ed. Anseele. J. Chèvremont. 'J. D'Asse- ler, Cli. Eslander, Aug. Balthazar, D. de le wijk, op de hoogte gebracht, van wat hel Brusselscli bla'd verspreidde. De Heer Kanunnik Vanden 'Gheyn glim lachte bij het lezen van dien «kwakkel Cntidde, .T. Lcmaire, F. Logen, E. Martel, jen zegde dat lijnaar Brussel was ge Julien Papart, Victor Serwy, H. Vande- meulebroecke, F. Vander Heggen, J. Van Roosbroec, E, Van Sweden, R. Vercam- men en A. Vleurinck. Op Sacramentsdag hielden de Oost-* Vlaamsche leden der St. Vincentius' ge nootschappen hun jaarlijksche bede vaart en vergadering te Oostakker. Na een puik verslag door den Heer Secretaris Lagae voorgedragen, sprak de algemeene Voorzitter van den lands bond een aanmoedigend woord. Op dit oogenblilc kwam Z. II. Monseigneur Coppieters onze geliefde bisschop, bin nen en werd geestdriftig toegejuicht. Do provinciale voorzitter, Heer Claves Boüart, verwelkomde zijne Hoogwaar digheid. He feestrede werd uitgesproken 'door den Heer Maurits Verbeke, voorzitter van het. Verbond' der christelijke werk gevers. Kalm. overtuigend klonk zijn woord. De economische belangen worden ver dedigd door economische bonden, die uitsluitend stoffelijk voordeel nastreven, en die. laat. hel. ons maar zeggen een liberale strekking hebben. Christelijke werkgevers hebben te zorgen voor hoo- gere belangen, voor zich zeiven en voor hunne werklied-en. Door hun opvoeding, liet sociaal mid den voelen zij liberaal, denken zij libe raal. handelen zij liberaal. De liberale economie schonk liet le ven aan liet Marxisme, aan liet indivu- dualisme, is oorzaak van den chaos, dien we beleven, van dc crisis met, .35 mil- weest, maar wel in het Ministerie van Sclioone Kunsten, maar hoegenaamd niet om in eene statie van Brussel het gestolen paneel te gaan zien of te gaan herkennen. Ziedaar dus de waarheid, en al wal er in het Brusselach blad over geschre ven werd, is «zeever». Wij moeten er nog bijvoegen dat de opzoekingen naar 't gestolen paneel en de dieven, niet stopgezet zijn, zooals liet- Bru-sselseh blad meldt. Integendeel, niet alleen in België, maar tot in den vreemdie, worden voorts opzoekingen gedaan. nve sprak weer door Qua'dragesim'o An no; wij cliristene werkgevers, moeten luisteren en werken aan de uitvoering van liet. plan van den Paus. De voorge stelde vernieuw.irig van liet Staatswezen is zeer diepgaande en daarom moet met d-e grootste omzichtigheid gchandel worden. Onmiddellijk, doordrijvend, on vermoeibaar moeten we arbeiden aan de christelijke omwerking van den Staat, aniders worden we verpletterd door een of ander extremisme. Wij katholieke werkgevers, willen. Monseigneur. Apos tels zijn van het goede. Zeigen en staun ons werk (Ovatie)1. Monseigneur sluit, de vergadering nrel een vaderlijk woord, dat recht naar 't hart gaat. Spraken alle patroons zooals U, Mijnheer Verbeke, de wereld zou er andiers uitzien. TJ zong-t een nieuw lied. en 't was schoon Wij moeten zooveel werkloozen mogelijk aan 't Werk hel pen: wie geld heeft moet, laten arbeiden. Vincentianen uw werk is schoon, uw werk is edel. uw werk is echt, christelijk apostolaat, ik zegen u! En gij, priesters, hier aanwezig 't zal 't. aan de afwe zigen ook zeggen zet al de begoedc Hoen werkloozen, van de gezags- en deparochianen aan lid te worden van de zedencrisis. Voorrecht, voorrang, stanidsvooroordeelen dienen af- cn christelijk aamgepast. De werkgevers' hebben niet geluisterd naar Rome. naar Rerum Novarum. Ro- Zio onderaan voigonds Kolgm. conferentie van St. Vincentius, zegt hun dat de Bisschop het zeer, zeer; vurig verlangt. Burgers van Aalst, volgt den raad van uwen oud-deken; komt, Hij ons. laat u inschrijven bij M. Pa.nl Mocns de Tfaso, Kei^ïiijke plaaist M» Gisteren nacht is groot-admiraal To. go overleden. Admiraal Togo's roemrijke periode is reeds zo-o ver achter den rug, dat da, N. R. Gt. terecht kan schrijven dat de jongeren hem zelfs niet meer kennen, zuilen. Er was nochtans een tijd, dat zijn naam op aller lippen was, in Oost; en West. In den Russisch-Japansclien oorlog verwierf hij zich door de overwinning door de Japansche vloot onder zijn lei ding behaald bij Tuschima, een wereld roem, die na hem aan geen opperbevel hebber ter zee is te beurt (gevallen en zeker niet aan wien ook der zeeofficie ren, die gestreden hebben in den we reldoorlog. Geboren in 1847 als zoon van een vazal van geringe betcekenis, kwam hij al op zijn 16e jaar in marinedienst. Van. 1871 tot 1878 zette Togo later graafj Heibatshiro Togo zijn maritieme studiën voor in Engeland. Dat was in de jaren van de Japansche ontwaking, toen zoovele Japansche staats-, krijgs- en zeelieden' in het buitenland vertoef den om- daar op allerlei gebied den Westerling dc kunst af te kijken. Tot dusver had Togo zich in niets bijzonder onderscheiden, maar ïn 1894 kwam zijn kans; ncfg voor het uitbreken' van den oorlog met China slaagde hij er, in, als gezagvoerder van den kruiser; «Noniwa». een Cliineesclf troepentrans- porlschip de «Ivowsjing», in den grond te boren. Dc «Kowsjing» was met deze troepen onderweg naar Coïea, toen nog 'door China beschouwd als onvervreemd baar Chineoscli gebied. De oorlog zou in die opvatting wijziging brengen. Chi na werd verslagen en door Japan ver nederd. i De jaren, die nu volgden, waren voor Japan jaren van voorbereiding tot do groote krachtmeting met Rusland. De oorlog Icwanv in 1904 en Togo werd aangewezen als 'Japansch opperbevel hebber van de vloot. De Russen zonderC een groot leger, dat werd aangevoerd door Kuropatkin en een gï'ooi e maart niet, behoorlijk uitgeruste-pn allerminst' behoorlijk aangevoerde vloot naar het) Verre Oosten. Leider van de Russisch® vloot was de Russische admiraal Rod- jest went ski. In de Japansche ^nieren aangekomen, lag Togo daar met zijif vloten op loer en de Russische armaddJ werd niet alleen verslagen maar vernie tigd. De eer der overwinning komt vooral! toe aan het geniale beleid van Togo, die' zich voor zijn land een roem verwierf, die overeenkomst met de glorie welke' den naam van Nelson -omstraalde. Na den vrede van Portsmouth werd! Togo chef van den marinestaf, en in' 1907 werd hij in den adelstand verhe ven. Het Japansch volk eerde hem als' den man, wiens daden er bijzonderlijk loe baadden bijgedragen liet gevoel van nationale eigenwaarde te verhoogen^ goeddeels aan zijn strategie was hel W dankfen geweest, dat voor het eerst in! de. wereldgeschiedenis Japan een Wes terse he mogenbeid had overwonnen»

De Volksstem | 1934 | | pagina 1