Een kvige brand in de Gentscbe Haven Diefstal te Boroerhout Brand te Waarschoot Verkeersongeval te Laken i e s p a r i n 9 van vleesch en beenderen welke in den Zomer snel bederven. KAMER Gods molen maalt langzaam maar fijn SENAAT Doodelijk Mijnongeval te Luik RMsi 2 Juni. H. Marcellinus, priester van Rome werd lii.j om zijn. standvastig geloof ter dood veroondeeld onder Kei zer Uioclet ianus. Vrijstelling van militairen dienst. De «Moniteur» van Donderdag morgen bevat een Koninklijk besluit waarbij WQrdt bepaald welke ziekten en li chaamsgebreken lot vrijstelling of tot verdaging van den militairen dienst aanleiding geven. Dit besluit beslaat de kleinigheid van '40 bladzijden van den «Moniteur» en treedt in werking den dag zijner afkon diging in het Staatsblad. In het Staatsblad. Het Staatsblad van Donderdag kondigt ide bepalingen af, waaraan in 't vervolg de handel in eieren zal onderworpen zijn, alsook de ivelemcntatie van de benamingen in gé bruik bij den roomharidel. In de Katholieke Unie. Het be fctuurskomitëit der Katholieke Unie vergaderde Donderdag morgen in «Pa triae te Brussel. i. P.c kwestie van bet voorzitterschap der Unie, ambt beschikbaar tengevolge van het aftreden van M. Renkiri, werd ook besproken. Het komiloit was erover t'akkoord. de voorstelling te steunen, op de eerstko mende algemeene vergadering, de kan didatuur van den lieer Staatsminister burggraaf Poullet. De spoorwegtarieven. Op verzoek van de regeering beeft de raadgevende tarievenkommissie Donderdagmorgen bet eerste onderzoek gewijld aan de mo gelijkheden van verlaging van de spoor wegtarieven. Geen besluiten werden vooralnog ge nomen. Het Belgisch trekpaard. Z. M. de Koning zal op 10 Juni, oni 2 uur de uit reiking voorzitten der belooningen aan de eigenaars der fokpaarden, gepri mcerd bij den jaarlijkschen wedstrijd van bet Belgisch Trekpaard, die in bet IJaif-Eeuwpal cis zal plaats hebben op 8, 9 cn 10 Juni. Vliegmeetipg te Haren.. Gedurende het vliegfeest van- 3 Juni ö*k. te Harén, zal aldaar, een postkantoor opengesteld worden. Het zal belast.zijn met liet aan nemen cn bet verzeilden van postcpr- respondentie waarvan de frankeerze gels zullen afgestempeld worden door mididel van een specialen datumstempel «Brussel Luchlslalie-Bruxelles Aéró- port VAN 6ë Ci" LIEBIG Zitting van Donderdag 31 IVlci 1934 r.c zitting vangt aan om 3 ure, on der Voorzitterschap van M. Poncclcl. Fiskale ontlastingen De beer JASPAR, minister van finan- iën, leg! een wetsontwerp neer betref fende zekere fiskalc ontlastingen. Het Taairegiem in Gerechtszaken De Kamer bespreekt dit ontwerp in tweede lezing en M. MUNDELEER brengt een liieuw amendemeiit voor. M. JANSON, minister van Reclitswe- zèn, beklimt de tribuun. "Verschillende bladen, zegt Je niiilis- ler hebben beweend dat ons ontwerp verward en uitzinnig is. De Kamerleden weten echter dat al de amendementen die werden voorgebracht, van zuiver vormelijken aard waren. De kommissie heeft ook eene lange studie aan het ontwerp gewijd, en er werden vele pogingen lot overeenkomst gedaan, waaraan door de vrienden van M. Marck werd beantwoord. Beroep werd gedaan op den goeden wil van alle "partijen. Er werd bekomen dat, wanneer de twee partijen erover 't akkoord zijn liet geding mag worden opgeroepen voor een gerechtshof van een gewest van an dere laaluitdrukking dan deze door de wet voorgeschreven. Pi*% arresten van het "Verbrekingshof zullen in de twee talen worden gesteld. Dit is eene groofe voldoening. Ik ben partijganger van de tweetaligheid zegt M. 'Tanson en ik betreur dat zoo weinig Kamerleden denken zooals ik. M. VANDER VELDE is t'akkoord met bet grondbeginsel van bet wetsvoorstel dat lief gebruik der Fronsehe faal voor ziet in Wallonië en der Vlaamsche taal in Vlaanderen. M. JANSON. minister. Neig een partijganger .der .eentaligheid Men beeft te lang .de grieven miskend der Vlamingen, en de huidige wet is geone wet van reactie maar van herstel van onbetwistbare mistoestanden. Hoe wil men overigens de Vlamingen twee taligheid opdringen, wanneer de Walen hunnerzijds daarvan volstrekt niet wil len hooren Onder welk oogpunt kunnen de Wa len beweren door liet ontwerp te wor den gekwetst M. HUBIN. En de rechtbank van I-loei M. JANSON,. Gij we.ct wel dat de reohthank van Hoei nooit een vonnis in t Vlaamsch uitspreken zal. De Walen kunnen tot de hoogste ran gen «J er'; magistratuur-komen zonder de kennis der twee talen. Een derde der Brussel se lie magistra cies mogen zich vergenoegen mot de kennis van ééne taal. Ziedaar nog eene gro.ote tegemoetkoming. M. FIEULLIEN, katholiek. 't. Is eerder een stap achteruit.. M. JANSON, nadat noig de kwestie van Bcrchem bij. Brussel is besproken, waarover de minister uitleg geeft, uit de hoop dat de Kamér het wetsvoorstel zal stemmen in een geest, van verzoe ning, gezonde rede en vaderlandsge zind h e i d M. FIEULLIEN verdedigt nog een amendement dat hij vroeger heeft voor bracht en waarbij hettweetalig regiem zou worden toegepast in de ge meenten der Brusselsche agglomeratie ar 30% der inwoners tol. de eene of de andere taalminderhéid behooren. M. BOVESSE, liber ja al, (geroep stemmen stemmen |),- vraagt dat, zoo als de Vlamingen voldoening krijgen ook aan do walen zou voldoening gcgc- Ycn worden, door'bét behoud van den buidigen toestand. Wafc wij willen zegt de redenaar, is de indringing beletten van Vlaamsche magistraten in Wallo nië. Wij willen5 rechtens die yJe menta liteit en de zeden van ons volk kennen. Voor Brussel is spoke!-ermede "t ak koord dat het behoort aan alle Belgen. Stemming lief wetsontwerp op het taalgebruik in gerechtszaken wordt'ten sloffe hoof delijk gestemid door 82 stemmen tegen 5.'> en 25 onthoudingen. Do vergadering wori^. geheven om 5 ure 15. 23ste Vervolg. Heeft in ieder geval meer kans ecp rijk man te worden dan -en offi cier. Waarom heeft uw man reeds zoo vroeg zijn ontslag uit den dienst g nomen Dewijl hij tweemaal over T hoofd gesprongen werd, zuchtte zij. terwijl een vuurstraal van verbittering uit ha re l'ichlbruiné oogen schoof. Men mócht hem van Tioogcrhamd niét gaarne lij- ,]en bij hekelde le - schérp en ver slond het niet waarnemingen voor'zal te houdenl Men boort de waarheid riet altijd gaarne en in dit opzicht is Geor ge steeds te openhartig geweest. Eij zal dadelijk komen en G11.st9.af zal ook niet lang meer uitblijven. Jij blijft lo -li hij ons eten Als' ik 11 niet sloor... Zonder plichtplegingen, Rndiger! Gij neemt voor lief hetgeen wij heb ben wij voeren een zeer eenvoudige laf cl: Zoo ben ik bel ginds ook gewoon. 'George heeft nu toch ren goed inko men, niet waar Het is toerei-kende, antwoordde zij,', andermaal zuchtende gropte sprongen kunnen wij natuurlijk niét maken. Wij moeten ons menigmaal wat behelpen. En George is helaas gi rig geworden en daardoor verbittert hij ons beiden lief leven. In hoeverre vróeg Rudiger be vreemd. Nil, in zoo verre 'dat- hij mij niet 'de nood «ge middelen voor mijn toilet .wil toestaan, klaagde zij. Ik kan mij Zitting van Donderdag 31 Mei 1934 De zitting vaiiigt a An om' 2 uur, onder voorzitterschap van 3VÏ. Van Ovcrbcrg.li, ondervoorzitter. De Senaat bespreekt de artikelen van het wetsvoorstel, houdende wijziging van - Het alcoolregiem M. LEGRAND: (kath.) verslaggever, zegt dat de alkohohvet 19I9 schipbreuk" beeft geleden, daar bet aantal geheime slijterijen onrustbarend heeft toegeno men. Indien het aantal drankhuizen met 5°/o verminderde, is integendeel liet verbruik met 80% gestegen. De gehei me drankhuizen zijn ook aanzienlijk in aantal vermeerderd. Wanneer de spreker zegt, dat ook de huidige wet. slechts diént als «paravent» waarachter' alle misbruiken hoogtij vie ren, wordt hij door de socialisten heftig onderbroken. M. BARNICH, (soc.) Neen omdat zij onvoldoende is toegepast geworden als wetgever legt gij. u al te gauw ne der bij een toestand. Vervang de ae cijsbediendon door gendarmen (Gelach)' M. LEGRAND. Gij hebt dat giste ren al gezegd. Geef een betere for mule. M. VAN BELLE. Geen enkele wet heeft, uitkomst zonder strenge toepas- M. LEGRAND. Al woorden De kommissie beeft bet redmiddel met haar nieuw voorste.!. De redenaar wijst op het gevaar van de vervalsehte alkobol,-in de geheime stokerijen vervaardigd on dringt aan o-p de aanneming van de formule van "de kommissie. Spreker neemt ook b§t app end pin én t Igenbleek aan dat/automatisch, na een proef'van drie jaar, de ..toepassing van de alkóiliolvrijheid kan stopzetten. (Toe juichingen) M. BRANQUART, bij ordémotic, vraagt dat de Senaat Djinsdag niet tot belangrijke stemmingen zon overgaan. M. BECET/AERE sluit zich aan bij het. voorstel der Kommissie, dat van groole beteelienis is als proef op sociaal en zedelijk gebied. Mevr. SPAAK, socialiste. is van mee ning. dat de strijd beter moet gevoerd worden tegen de alcool, die toch steeds een gevaarlijk voedsel blijft. De socia listen zijn er fier. op, zegt spreker, dien strijd le hebben aangevangen. De redenaarster zal Dinsdag voort gaan. De zitting wordt gelieven om 5,15 u: Een man op een petroleumschip verkoold Donderdag-namiddag, rond 6 uur, is een lievige.bj-and ontstaan op ten Jich- ter gemeerd voor; de kaaien der maat schappij «Sinclair»,* op de vaart van Terneuzèn te Gent. De lichter «Rafale»', 280 ton, van de naamlooze maatschappij «Oiierna», uit Parijs, en varend voor rekening van het. huis Plouvier, van Gent, kapitein An- toine Cammerman, was geladen met on geveer 10 ton nafta, toen, rond G uur, een verschrikkelijke ontploffing zich voordeed. Onmiddellijk stond bet schip in volle vlam. Do pompiers van Gent snelden aan stonds ter plaatse met al het beschik baar materiaal onder bevel van kapitein Vanderbeken en luitenant Galasse. Er was groot gevaar voor geheel de inrich ting Sinclair, door de nabijheid van ver schillende gröote vergaarbakken nafta éii pclrool. Ook naas't'iije «Rafalc» lag het tankschip «Elza», uit. Noorwegen, met ruwe petrool geladen, .hetwelk men "gelukkig kon verwijderen. Een ander schip «René VIII» vatte vuur en heeft eveneens groote schade geleden. Rond 8 uur was alle gevaar voor ver dere uitbreiding «geweken. Maar dan deed men een gruwelijke ontdekking. In het kabien van den kapitein der «Rafa Ie» vond men bot verkoolde lijk van zijn broeder, Edg. Cammerman, .24- jaar oud, en wonende te Ekcren (Ant werpen) Het lijk werd naar liet dooden huis overgebracht. De politie.van de. 1.2e Wijk, onder be vel van li. kommissaris Dew-alche stonid borg' voor een flinke ordedienst en hield de toegestroomde menigte op afstand. D,e lib. Vander Stegen, burgemeester, De Heem, proküreur des Konings en Van de Putte, bestuurder van de Haven, waren van ;den beginne af te plaatse. toch niet kleeden zooals de vrouw van een handswerkman Ik moet mijne maatschappelijke, stelling ook op straat ophouden George wil dat. niet in zien hij hieênt dat ik nog slechts do vrouw van een inspecteur ben en mijn omgang met mijne vroegere adellijke standgenooten niet meer voor mij deugt. Hij bezit, in bet geheel geen trotsch, het geldt gaat bij hem boven alles. Nu, mij 'schijnt bet toe dat uwe kleeding elegant genoeg is... zelfs voor eene geboren barones van Weiniger Schertste Rudiger. Tegenover u kan ik er wel voor uitkomen, antwoordde zij. terwijl zij hare hand op zijn arm legde en hem met een smeekenden 1)1 ik in de oogen zag. Ik heb schulden moeten maken om mij overeenkomstig mijn s'anif le kunnen kleeden nu vallen mij de scliuldeischers lastig* zij dreigen reeds zich tot mijn man te zullen wen den. en als dat gebeurt, dan breekt bier een, storm los, waarvoor ik nu reeds beef. Daaruit, kunt gij opmaken dal. ik niet op rozen wandel Rudiger schudde afkeurend bel, hoofd en streek een age malen met de band door zijn langen, zwarten haard. Borgen, baart zorgen, sprak hij ernstig; ik kan u het verwijt niet spa ren/dat gij onvoorzichtig gëweést zijl. Dit zeg ik ook tot mij zeiven en hef, zal'ook niet weder gebeuren; maar daarmede bevrijd ik mij niet, uit de te genwoordige drukkende verlegenheid George moet toch ook uwe ele gante toiletten zien. Vraagt hij dan nooit waar gij de middelen daartoe vandaan haalt Neen hij zal vreezen dat ik hem Bij P. Van Óudenhovc, landbouwer-, herbergier; wonende wijk «Beke» recht over de nieuwe kerk, is Donderdagmor gen brand uitgebroken.-Geheel de stal ling met inboedel en 4 dieren: een be- kalfde vaars, een koe; één kalf en een zwijn, zijn de prooi, der vlammen ge worden. De schade wordt geraamd op -verscheidene duizenden frank, maar is door verzekering gedekt. Die oorzaak van'den brand is onbekend." Men denkt dat hij toe te schrijven is aan eene kortsluiting. Pieter Van Oudenhove, die zijnd beesten wilide redden, heeft zich leelijk verbrand aan dé beide armen en liet aanigezieht. De politie van Waarschoot was spoedig ter «plaats, om een onder zoek in te stellen. Bij de weduwe V., wonende aan de Montfortstraat ie Borgerhöüt, die een groot konfoktichuis openhoudt aan de Helms-traat, werd een kistje uit een ■ge ldk óffer 'gestolen, waarin 2.100'gou den dollars en honderd gouden Engel- sche ponden weggeborgen staken. De 33-jarigen zoon van den huize, handels reiziger voor de firma van zijn moeder, wordt van den diefstal verdacht. Kort na de verdwijning van het igeld. is hij weggereisd met de auto van zijn moe der en sedertdien werd niets meer over hem vernomen. De persoonsbeschrijving van den ver- moedelijken dader werd overal rondge zonden. Een erg verkeersongeval hééft zich Donderdagavond rond 9 uur in de Ma- ria-Christirihstraat le Laken voorge daan. - De 49-jarlgè bediende Frans Poetess, wonende Papenvest 11reed per fiets door voornoemde straat én kwam in volle geweld op.de tram der lijn 11 te recht. De ongelukkige rolde onder den motprwaigeii en we-.ird buiten kennis op genomen. JJ ij. bad .een schedelbreuk op gei oopen en bloedde uit mond cn ooren. Een geneesheer die ter plaatse ver scheen deed den gewonde in een nabu rig huis overbrengen em diende hem de eerste zorgen toe. De. politie van de Ernie] Boekstaellaan over hei, ongeval verwittigd, deed Peeters naar bet hos pitaal overbrengen, waar hij bij zijn aankomst overleed. Het parket werd van' bet ongeval op de boogie gebracht en is nog vóór den middag-ter-plaatse-van bet ongeval af gestapt. P(e wattman heeft, alles gedaan wat mogelijk was om het ongeval te vermijden. daarop met, klachten antwoord "daar om wiegt hij zich zeiven met den waan dat ik de kunst versta met de geringe som, die hij maandelijks geeft, rond te komen. En is dat de eenige schaduw op uw leven De ecnig.? Dan wil ik die verdrijven, zegde Rudiger lachend, terwijl hij zijn brié- vcntasch opende. Hoe groot is liet ge- heele bedrag Gij zijl nog altijd de goede'pdele man juichte zij. Wij allen hebben 11 miskend. Geene complimenten, Irma. Dus, hoeveel Helaas zeer veel, Rudiger. Als ik alles bijeen reken, zullen er Wel vijf honderd thalcrs noodig zijn. Hier zijn zij, maar wees in het vervolg verstandiger. Borgen is een glibberige weg, waarop men met reu zenschreden den ondergang te gemoet gaat. Irma had de banknoten haastig in_ cemgerold en in den zak geschoven dan reikte zij den broeder beide handen. Gij hebt mij vail ècri drukkenden last bevrijd,, zegde zij met trillende stem ik dank 11 van gansehor harte. Zijt gij reeds bij Arehimbald geweest. Of zult- gij hem niet bezoeken Ik denk er morgen heen le gaan. Gij staat niet, op. een goeden voel met hem s Dat is licht te begrijpen ant woordde zij, schouderophalend. Heeft hij niet u en mij ons erfdeel onlfut- warmen groet éven Ipy-telijk beant woordende. Kransen zoudt gij toch niet voor mij gevjoc-hten Iifbbon se ld X CIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NQOIT GEEVENAARD Donderdagmorgen had in de mijn «La! Batelerie» op verdieping 425, eene in storting plaats. Twee werklieden wer den er onider bedolven. De twee mijnwerkers konden bevrijd worden. De eerste Destreé, 31 jaar va der van twee kinderen, is aan de opge- loopcn verwonding overleden. De tweede Van Dooren liep zware ver wondingen op. 'V voor hoofdpijn: lij het tengevolge van overspanning, zij hel als voorbode van verkoudheid ecz. In elk geval helpen \Agpir In «-tabletten Onze vader zou' niets dan', schul den nagelaten bobben. Hij heeft nok een testament na laten', waarin hij uitdrukkelijk be paalde dat Arehimbald de universeels erfgenaam zou. zijn. Gij hadt u door uw verzet legen zijn wil cn door' uwe mésalliance van hern losgemaakt, schrééf hij in dat stuk gij waart der halve niet" gerechtigd eenige. aanspraak te doen geldén. Met betrekking op mij, verklaarde hij, dat ik met de ont vangen uitzet afbetaald was en ook door mijne latere handelingen alle recht op zijne liefde verloren had. liet zal toch pok wel bij u aan geen twijfel onderhevig., zijn. dat Archimbnld mt testament heeft ingeblazen TK wil zoo scherp niet qord.eelen, Irma wij ken nen toch beidep de .stijfhoofdigheid en de blinde drift van vader. Wat hij eenmaal besloten had, werd doorgezet, al had er ook dc wereld om ten gronde moeten gaan. Daar komt. George zegde Irma, opstaande. Rudiger's bJik vestigde zich op de deur hij rustte eenige seconden op den ineengedrongen lieer, die op den dorpel slaan bleef cn met zenuwachtige onrust aan de punten van zijn langen blonden knevel draaide. Keilt gij Rudiger niet meer vroeg Irma op verwijtenden loon. Duizend bommen zijt gij bet inderdaad riep de voormalige overste, die nu met uitgebreide armen op zijn zwager toesnelde. Gij ha.dt ons wel vooraf een regeltje kunnen schrijven en uwe aankomst melden. Waartoe schertste Rudiger, den Neen, lachte Gruttner, dat ware verkwisting ge-weest, en een arm yer zekeringsbeambte moet het zijne bij eenhouden. Maar dat gij ons van harte welkom zijt, zult gij hoop ik, niét be twijfelen, al waren wij het destijds om trent uwe verloving en de daaruit voortvloeiende gevolgen niét ir.ct el kander eens. Ach wij hebben later ook nog daaronder moeten lijden. Maar ga toch zitten. Heeft Irma 11 niets aange boden Roioken mogen wij wel is waar in dit heiligdom niet, maar een glas- wijn bad zij 11 kunnen voorzetten... En gij hebt den sleutel van den wijnkelder in uw zak bemerkt» Irma baar broeder een bctéekcnisvöllon Mik toewerpende. -O ja, ik heb vergeten u dien te rug te geven zegde bij, den sleutel op de tafel leggende. De meid moet eene flesch portowijn halen. Blijft maar hier, ik zal schellen. Ik moet buitendien weg om m de keuken en de eetkamer een en ander te regelen, antwoordde Ir.ma. Slof aan onderhoud zult gij wel zooveel vinden, dat gij mij niet zult missen. Een «uitmuntende vrouw, sprak" dó overste, baar naziende. Jammer, dat! zij zich maar niet met haar tejgenweor- digen stand verzoenen kan. Zij kan liet; niet vergelen dal, zij eene geboren ba ronesse is en vergeeft bet mij niet dat' ik opzichter van oen verzekerings maatschappij geworden ben. Ziet' gij, don sleutel van den wijnkelder draag ik altijd in iden zak ik heb daar beneden nog menige fijne flesch liggerö een goede flesch wijn en eene fijne sigaar gaan bij mij boven alles en slingert de sleutel bier rond, dan zijn de dienstboden al spoedig op de boogló waar de beste ligt* 'I tfeïvpTg^

De Volksstem | 1934 | | pagina 2