i Max Cosijns onderneemt een nieuwen Stratosfeertocht den 15 Juni aanstaande Dirk Martens* Hulde in onze stad Het aanstaands Consistorie Strenge Veiligheids maatregelen aan het Spoor Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vertrek van de Albertville MINISTERRAAD XXXX JAARGANG NUMMER 127 publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs r— Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, Zondag 3 Juni H. Clotildis Zonop 3,63 Zon af 7,45 Maandag 4 Juni 1934 H. Antonia Zon op 3,52Zon af 7,46 L. K. 4. N. M. 12 Hieronder laten we in extenso de toespraak volgen van den heer Leo Crick, In ous volgend nummer laten we dien volgen van den heer J. Van Overstraeten. Mevromven, Mijnheer en, De nationale kunstgeschiedenis verkondigt luid en onvergankelijk onzen roem. We zijn on betwistbaar een groot volk geweest. Die groot heid dankt ons land gewis aan zijn eigen rijke natuur, doch meer nog aan het godsdienstig le ven zijner bevolking. Daaraan zijn we het schoonste en het beste onzer kuituur verschut digd. Een overblijfsel dier grootheid van vroegere tijden en geslachten is in dezen zerksteen opge sloten. De naam die er op te lezen staat, is niet enkel de naam van een beroemd persoon 't is een naam die aan de geschiedenis behoort. Dit beseften we misschien nooit beter dan op dezen stond, bij de plechtige herdenking van Dirk Marlens' eeuwgetijde, die ons vandaag samen brengt in een opwelling van eigenwaarde en na tionale fierheid. Na een eeregroet te hebben gebracht aan den verdienstelijken Burger en den hoogstaanden Kunstenaar, wiens bronzen standbeeld zoo heer lijk oprijst in de schaduw van ons eeuwenoud Belfort, symbool van een glorierijk verleden, zijn we vergaderd in deze heilige plaats om thans hulde te brengen aan den Christen Geleerde die even groot was in zijn geloof als in zijn kunst en in zijn wetenschap. Dirk Martens was niet alleen een meester in zijn vak, die nis allereerste drukker van het land een nationale glorie mag geheeten worden, hij was ook een mail van groote ontwikkeling die zijn veelzijdig talent in deu dienst stelde van Christus en zijn Kerk. Als drukker der Leuven- sche Hoogeschool, tijdens de bloeiperiode zijns levens, stond hij te midden van het intellectueel leven dat alsdan te Leuven rijn hoogtepunt be reikte. Hij was de vulgarisator der pennevruch- ten van wereldberoemde Humanisten, godgeleer den en filosofen, wier werken hij ontelbare ma len vermenigvuldigde, aldus aan .rijn weetgieri ge medeburgers en vooral aan de hoogstuden ten brengend de groote gedachten van geniale denkers en geleerden. Als kind van den grooten tijd dien hij beleefde, droeg hij in rich de drang naar roemvolle daden en veroveringen. Terwijl rijn lijdgenooten de prachtige kathedralen en stadhuizen opbouwden. wier majestntische schoonheid ons voor oogen voert wat in de 15e eeuw menschenharten bewoog en menschenrie- leu vervulde, richtte hij met rijn sierlijk uitgege ven boeken een monument op van hoogstaande wetenschap, tot verheerlijking der Moederkerk en tot bevordering van het christelijk levens ideaal. Indien liet Lutheranisme zoo moeizaam door drong tot onze gewesten, indien Leuven met zijn schitterende Universiteit een der voorposten bleef van de katholieke orthodoxie, dan is dit in grooten deele te danken aan Dirk Martens. Terwijl zoovelen opgingen in het ergerlijk Huma nisme van den zoo geleerden Erasmus, of zich lieten meêsleepen door de hervormingsgedach ten van den afvalligen Luther, stond onze be roemde drukker in de rei van de trouwe aan hangers en verdedigers der Roomsch Katholieke Kerk. Het drukkersmerk voor het «heilig Anker» dat prijkt op lal zijner uitgaven, is het zinne beeld van rijn streng geloof en godsvertrouwen Hij neemt een verdienstelijke plaats in onder de drukkers en geleerden van zijn tijd, die midden het gewoel van den godsdienststrijd, het katho liek leven hooghielden en ongeschonden be waarden. De tand des tijds die onmeedogend knaagt aan de eerezuilen van zoovele groote mannen, wier glorie taant naarmate de onverbiddelijke waarheid der geschiedenis hun levensdaden beoordeelt, heelt de gloriezon van Dirk Martens niet doen verbleeken. Vier eeuwen na rijn dood werpt zijn gestalte nog haar volle licht en haar volle schaduw over zijn geboortestad. Na een 60-jarige loopbaan, gewijd aan de studie en aan de edele boekdrukkunst, keerde Martens naar Aalst terug. De toevalligheden van het leven hadden hem van hier verwijderd. Scheen hij vooral te Leuven ingeburgerd, toch bleef hij met hart en ziel geankerd aan de plaats waar eens zijn wieg stond en waar hij wenschte te sterven.. Hij nam .zijn intrek hij de Paters Wilhelmieten, en, niet enkel als voornaam inge zeten. maar ook als vroom en overtuigd christen zien wij hem gedurende zijn laatste levensjaren deelnemen aan de luistervolle H. Sacraments processie waarin de godsvrucht onzer voorou ders zoo glansrijk tot uiting kwam. In de vredi ge kloosterstille, omgeven van zijn geliefkoosde boeken, sleet hij zijn levensavond daar ver beidde hij met kalm en gerust gemoed de komst vau den grooten Meester, die hem overvloedige talenten had toevertrouwd, en, die hem wakend vond, in bezit van een rijken oogst, als de trou we dienaar van het Evangelie, Hij werd begra ven in de kloosterkerk, en de Paters lieten hem op dezen zerksteen uitbeelden in biddende hou ding, met samengevouwen handen, de eenig passende houding van den christen mensch op den drempel der eeuwigheid, Honderd vijftig jaar geleden, hij de afschaf fing van hel Withelmietenklooster, werd het gedenkteeken naar hier overgebracht, 't Was een lotfelijke en piëteitsvolle daad vanwege ons toenmalig magistraat aldus de nagedachtenis van onzen beroemden stadsgenoot voor het na geslacht te hebben bewaard. Geen passender midden voorzeker dan onze St Martenskei'k om het aandenken van dezen doorluchligen parochiaan te vereeuwigen, Hier in dezen prachUgen tempel, waarvan de stomme worden aangewend De nieuwe gondel, die voor den ontworpen stratosfeertocht van Qr Cosyns zalj Dr. IVlax Cosyns en zijn helper M. IMérce Vander Eist meiaal prijsgegeven om lot het alumi nium terug te keeren. De beide geleerden zullen den 15-den Juni gereed zijn, maar omdat rekening gehouden dient te worden met de weer gesteldheid, is het tijdstip van opstij ging vastgesteld op een daig tusschen 15 Juni en den eersten September. Tn den gondel zal -ook plaats nemen. M. Yander Eist, student aan de Brus- selsche hoogeschool. Gezamenlijk heb ben ze de gondel zoo goed als in gereed heid gebracht evenals de wetenschap pelijke instrumenten idie ze zal bevat ten. M. Max Cosijns, die in Aug. 1932, professor Piccard vergezelde naar do stratosfeer, rekent erop zijn volgeudo opstijging te doen aan boord van de F. N. R. S., den 15 Juni a.s. Aan den ballon F.N.R.S. zal «gen ver andering worden aangebracht. Hij zal een linnen buis bevatten, die in vrije verbinding staat met- die buitenlucht en i,n den ballon afdaalt tot beneden het peil van het gas, id'at er zic.h in bevindt. Met een katrolletje kan deze buis tot boven bet peil van het gas worden op getrokken, waardoor de luchtvaarders gas kunnen laten ontsnappen. Aldus zullen zij den ballon de stabiliteit kun nen verzekeren, die voor de wetenschap pelijke waarnemingen noodzakelijk is. De gondel, welke zich bevindt aan de universiteit te Brussel lijkt -op die, waarvan professor Piccard zich heeft bediend. Men herinnert zich dat men in liet afgeloopen jaar een metaal bad gébruikt, dat lichter en harder was dan het- metaal, dat geen weerstand heeft geboden aan de drukproef, waaraan het werd- onderworpen. Zooals bekend is de gondel ontploft, waarbij een man op tragische wijze om het leven kwam. Men heeft daarop liet gebruikte lichte Er zouden tien nieuwe kardinalen benoemd worden Men denkt dat er in de maand Juni een geheim Consistorie zal gehouden wordien voor het benoemen van nieuwe kardinalen. Dit geheim Consistorie, waarschijnlijk op 18 Juni, zou gevolgd worden door een openbaar Consistorie, den 22 Juni. Het is mogelijk dat de Paus te -dezer gelegenheid eenc verklaring zal afleggen over den internationalen toe stand, alsook over den toestand der Kerk in zekere landen. Er zijn 15 kardinaalshoeden te bege ven, doch er zouden slechts 10 benoe mingen gedaan worden. Te Rome wondt het gerucht gelogen straft, volgens welke kardinaal Pacelli lïet Staatssecretariaat zou verlaten voor het aartsbisdom van Milaa,n. Men be weert dat de plaats van kardinaal der Curie bibliothecaris archivist, open gevallen door het overlijden van kardi naai Ehrle, aan kardinaal Lepicier zal toevertrouwd worden. Hier, in dit huis van gebed, is Dirk Martens gekerstend geworden nier werd rijn huwelijk ingezegend, hier is hij menigmaal komen neer knielen tusschen zijn vrome geloofsbroeders, die eens getuige waren van zijn verdienstelijk stre ven en thans in vrede rusten onder deze ga- welv Als men bij avondschemering door deze beuken dwaalt, terwijl een laatste zonnestraal dringt door de gekleurde spitsbogenvensters, dan wordt men in den geest teruggevoerd naar lang vervlogen tijden, naar de tijden van diep geloof en overweldigende kunstzin, waarin onze voorouders, in bet bewust zijn hunner kracht, de stoute droom koesterden een tempel op te bouwen van reusachtige afmetingen, waarvan slechts een derde gedeelte tot ons is ge komen: dan kan men zich indenken in de passende atmosfeer om de schoonheid en de grootheid tc beseffen van het glorieus tijdperk onzer kuituur geschiedenis dat, benevens zooveel beroemdheden, mannen als Dirk Martens heeft voortgebracht. Vier ecuwen zijn sindsdien vervlogen: geslachten hebben elkander opgevolgd. Ze liggen hier be graven, terwijl de rijkversierde marmaren tomben, die hunne namen en deugden hebben verkondigd, vergaan zijn zonder een enkel spoor achter te laten. Alleen de praalzerk van Dirk Mertens, de graf zuil die een onsterfelijke eerezuil is geworden, bleef gaaf en ongeschonden hij prijkt nog met zijn vroegeren luister, als een altijddurende herinnering Vrijdag namiddag.; om twee uur, heeft de steamer Albertville eens te meer Antwerpen verlaten, met. Boma n Matadi als bestemming. Zooals het altijd gaat, met een vertrek, was een groot, aantal personen .opgekomen, om een laatste vaarwel te zeggen aan de verirekkenden. De boot lag voor afdak 22 der Scheldekaaien, in grooten vlag ent-ooi. Mgr Dellepiane, Apostolisch Vicaris, vertrok terüg naar Congo. De Albertville welke onder bevel staat van commandant Bosquet, had 147 passagiers aan Noord, verdeeld als volgt voor Matadi en Boma, 83 rei zigers in eerste klas en 35 in tweede klas voor Lohito, 3 in eerste, 11 in tweede en 15 in tussolienklas. De lading, welke ongeveer 2500 ton bedroeg, was verdeeld als volgt 't 270 ton spoorbalken, 15"ton bandijzer, 100 ton ijzeren platen, 20 ton kunstmatige mest. 30 ton ijzer, twee stukken van 6 ton elk, deel uitmakende van een ijze ren brug, en 2 auto's. Het overige was general cargo. Bij dit nummer behoort een bijvoor sel en bestaat uit zes bladzijden. loopig niet aangehouden, de boeken, die- ter handelsrechtbank werden neerge legd, zullen nog moeten ingezien wor den. Inmiddels werd door bet gerecht eon onderzoek gelast. Het tekort zou, naar mén zegt verschillige millioenen bedra gen. doch dit is slechts een gerucht, waarop wij niet te ver willen ingaan. Heer Louis J. zou ook verklaard heb ben dat zijn financieels ondergang grootendeels. te wijten zou zijn aan de verhandelingen met een nu overleden nauw familielid. Heel deze zaak idiient nu verder gron dig onderzocht te worden. Onregelmatigheden in een financieele instelling te Berchem Gedeeltelijk onderzoek geopend Met verbijstering werd vernomen dat een financieele instelling te Berchem, gevestigd in de Statiestraat, sinds ja ren vóór den oorlog, en gekend onder den naam Bank Louis J., hare winket ten had gesloten. Bij nader onderzoek blijkt idat de hé trokken persoon zich o«p het Gerechts hof heeft komen aangeven, om te ver klaren dat hij geen betalingen meer kon doen, en zijn verplichtingen niet meer kon nakomen. Heer Louis J. bood zien aan. vergezeld van zijn boekhouder; en werd door den dienstdoen-den onder zoeksrechter, lieer Malgand, onder vraagd over den financieelen toestand zijner verrichtingen. Inmiddels was er bij (den onderzoeks- In verband met de talrijke ongevallen die zich de laatste maanden ook aan bewaakte overwogen voordeden wer den door het Beheer van Spoorwegen volgende maatregelen getroffen I. Worden afgezet, de overweg- wachters a) die hun post. verlaten -of hun over wegen of de doorgangen voor voetgan gers openlaten bij het doorrijden van de treinen; b) die tijdens hun diensturen in slaap vallen of diie de deuren van hun wacht huisje of woning, waar ze verblijven, op slot doen, z-oodat hun chefs niet kun nen nagaan of ze niet in slaap gevallen zijn c) die zich zonder toelating of zonder dwingende reden,, waarover de Maat schappij alleen te oordeelen heeft., la ten vervangen. II. De volgende straffen worderï Vrijdagnamiddag werd een vergade ring gehouden van den Kabinetsraad. Wegens een lichte ongesteldheid van graal dn Broqueville werd het voorzit terschap waargenomen door nninister P.-E. Janson. ,l> eerste-minisler, die Donderdag koorts had, was Vrijdag alweer aan c!c beterhand. Drie. andere ministers woonden even min de vergadering hij, namelijk do lil». Hymans en Lippens, die zich in het buitenland bevinden, en Tsclioffen. die in Kongojreist. Bezuinigingen en werkloosheid Builen de afhandeling van loopendé. zaken, heeft de Kabinetsraad zich hoofdzakelijk bezig gehouden met do bezuiniging»- en deflatiemaatregelen, waarop de minister van Financiën reeds vroeger bij zijn kollega's aandrang, als mede met liet vraagstuk van don werk- loozenstcun, !een gebied waarop nog hervormingen mogelijk zijn, zonder daarom- aan het bedrag van de steun gelden te raken. Aldus is Vrijdag besloten lot. een grondige hervorming van de werkloo- zenfondsen: deze worden veranderd in diensten voor werkloozenzorg, steun- verleening en plaatsing. Het aantal wordt beperkt, waarschijnlijk lot een per provincie-, maar dit zal eigenlijk toch afhangen van het karakter van de provincie, zoodat er in id ie met uil ge breide werkloosheid misschien twee van die lichamen vereischt zullen zijn. Die diensten zullen dus zorgen zoo veel mogelijk' voor de plaatsing van de werklo-ozen, door eigen middelen of door bemiddeling van de arbeidsbeurzen. Zij krijgen ook uitgebreide kontrolebe- voegdheid, namelijk op de aangifte van behoeftigheid, op' de verzekerbaar.heid, enz. De leiding ervan komt in handien van ambtenaren, die rechtstreeks afhangen van liet ministerie. Dé bestaande plaatsiogsorganismen zouden met. de hervormde werkloozenfondsen samen werken. Deze hervorming zal liet voorwerp uitmaken van een koninklijk besluit, dat minister Yan Isacker verder uit werken zal in overleg met minister Jaspar, en dat misschien de volgendo week reeds in liet Slaatsblad zal wor den afgekondigd. Betuigeling van misbruiken Men weet dat de minister van Arbeid én Sociale Voorzorg beschikt -over 750 millioen voor de werkloozenzorg, na melijk 500 millioen uitgetrokken ten behoeve van het Nationaal Krisisfonds en liet overige aangebracht door ge meenten en provinciën. Alle inspannin gen streven er naar om met die som tot het einde van liet jaar toe te ko men. Weliswaar zal dit niet gemakke lijk «gaan, maar dé 'reeds getroffen maatregelen tot beteugeling van mis bruiken wijzen toch een vrij ernstige inkrimping van de uitgaven aan 'i on geveer '4 miillioon per maand van Ja nuari tot Maart. 1934 in verhouding' tot liet. overeenstemmende tijdperk van 1933. Ook het aantal werkdagen, dat verloren ging, blijkt ingekrompen met 2.25 tot 2.50 t.li. beweert men. Ook" andere fakloren lalen zich* gelden, dié de mogelijkheid behouden, dat men met de uitgetrokken sommen rond komt. Echter blijft men voort jacht nraken' op de misbruiken, die noig aan het opgelegd aan de overige bedienden 'die j licht komen. Er zijn werkloozcn, dia Wanneer binnen enkele oogenblikken deze plechtigheid wordt afgesloten door klokgelui en orgelspel, laat ons dan in dankend gebaar opzien 1 s 1 j j naar den Allerhoogste die zooveel schoons en sternen _welepreWer *,ja dan «enig «oord ZOOVEt, gocd> aan 0»2(, sta(J herft gKchonkcni aan aan de schoone dagen van voorheen, en aan den recb ter reeJs een klacht binnensnkomen *bhiVtOVOOr,leV£n'^uitgaande van een wtenolugenl. die bij de Bank Louis J., 100 acties Brazilian waar alles getuigt van Vlaamsche kunst en Vlaamschen roem «tiaar de bouwmeesters, schilders en beeldhouwers gewedijverd hebben om een gebouw te scheppen waardig van den koning der eeuwen. Bron vau alle kunst en alle schoonheid b aar kleurrijke doeken herinneren aan once wijdbefaamde schilders als den gema len Rubbens, als Otto Venius, de Craycr enz- Zla onderaan volgonde kolom, den Albehoeder die tijdens den wereldoorlog, welke onherstelbare wonden sloeg in de pracht van zooveel edele kunststeden, onze geliefde St Martenskerk, onze trots en onze glorie, heeft gevrijwaard voor vernieling. En, terwijl de Dirk Martensfiguur voor onze verbeelding oprijst, moge over ons komen de wijding die uitgaat van dezen grafsteen, laatste bladzijde van een heerlijk en wel gevuld leven dat eeo les is voor alle tilden* Traction had aangekocht, op voorhand betaald, doch sléchts 50 stukken ont vangen had. Een tweede persoon haul1 insgelijks op voorhand betaald, doch de gekochte stukken nog niet. ontvangen. Deze 'ech ter zouden besteld zijn en waarschijn lijk nog afgeleverd worden. Heer Louis J. bekende deze gevallen, wat een feil van misbruik van vertrou wen daarstelt. De betrokkene we£dyo.PC- holast zijn met een dienst waarvan de veiligheid der exploitatie kan afhangen: a) die tijdens hun diensturen in slaap vallen, of tijdens de diensturen de 'deu ren der wachthuisjes of seinhuizen waarin zij zich bevinden op slot doen, zoodat hun chefs niet kunnen nagaan of ze niet in slaap gevallen zijn b) die vreemde personen in hun wachthuisje binnenlaten of te laat op hun post komen de eerste maal, een afhouding van het vijfde van een dag wedde of loon en bedreiging met afzetting hij herhaling binnen twee jaar de tweede maal '1. indien het vorig vergrijp' niet meer dan twee jaar geleden is, de afzetting; 2. als het nieuw vergrijp na meer dan twee jaar wordt befgaan: een afhouding van wedde of van loon voor het vijfde van c-en dag met allerlaatste' bedreiging met afzetting bij nieuwe herhaling, waarop om liet even na welken tijd on verbiddelijk de afz^lfing volgt, nog twee maal gezinstoelagen ontvan gen', eenmaal vanwege een kompensa- liekas én eenmaal vanwege het Krisis fonds T aan dien kumuul zal een einde worden gesteld. Er zijn verzekerden met bijbetrekkingen en waarvan het inkomen hen het recht op steungeld ontneemt buiten de statutaire stcunpe- riode, én nu denkt men ef aan ook ge durende die statutaire période voor 'dezen het steungeldr te schorsen. Ver der gebeurt het in sommige landbouw streken dat dé nijverheidswerkloozen aldaar een steungeld hekomen dat' liooger is dan liet loon van de landar beiders uit de streek dit leidt tot ab normale toestanden die verholpon die nen. Ook blijkt mén den slaat van be hoeftigheid te kunnen verlagen, we gens de inkrimping van de duurte. Dit alles werd Vrijdag nagegaan on zal, samen met de hervorming van dé werkloozenfondsen. het voorwerp uit maken van een radiorede, die minister, van Isacker eerstdaags houdt.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1