P9ML Koloniale Loterij Laffe Mcord te Elsene Vlaamsche KERMIS Gemeente Haeltert Uit Denderhautem Men verkoopt er de fijne bieren van DE GHEEST Die zijn aanwezig op ieder feest. LANDBDUWG0MI6E - AALST Bank van Brussel Al wie eenige aangename uren wil slijten, bezoeke op ZONDAG o, en MAANDAG 4 JUNI, de aantrekkelijke ingericht in de hovingen der Eerwaarde Broeders van Maria, Vrijheidstr. Aalst. verzacht de pijn geneest de wond Doodelijke val van een werkman te Ougrée Gods molen maalt langzaam maar fijn Men vreest een nieuwe geweldige ontploffing in de Fief van Lambrechies Stakine in de Cockerill-Wèrkhuizen 3 Juni. - H. Clotilde, géborén ^EiL ft'1" .^üiBklijk gesjaplit huwde zij Clovis, koning der Franken. Na lang bidden be kwam zij de bekeering van haar oudsten zoon alsook van haar. echtgenoot. Zjj stierf in 545.. 4 Juni. H. Antonia. Samen met 48 christenen werd deze heilige om haar geloof gedood' te Lyon. (2e eeuw na Christus) Belgen in Perzie. Sedert lange ja ren verzekeren een twaalftal Belgen in Perzie het beheer van de douanen in de hooge posten. Thans worden zij geleidelijk vervan gen door Perzen. De regeering van Teheran is thans met de Belgische douanen in onderhan deling, om beambten van lagere, rang naar Perzië te sturen.- Voor de Kroningskrcon van het Mira- kuleus Mariabeeld. De heer graaf de Grunne, Grootmeester van het Huis der Koningin, heeft in den loop 'der w;eek den E. H. Pastoor van Alsemberg ten paleize ontboden om licnl'; namens Hun ne Majesteiten Koningin Elisabeth en Koningin Aslrid, de giften te geven welke onze geliefde Vorsten bestemd hebben voor de Kroningskroon van het feestvierende mirakuleus Mariabeeld. Niet alleen goud en edelgesteenten voor de kroon, zooals eerst werd beloofd maar ook een geldelijk bedrag werd den E. H. Pastoor overgemaakt om tot. de uitvoering van ide ontworpen kroon bij te dragen. Diit. gebaar van Koninklijke (goed gunstigheid zal. zooals het behoort, door geheel het land gewaardeerd wor den. Verbond der Kath. Kringen en Ver- eenigingen. De aanstaande vergade ring van het Verbond der Katli. Kringen en Vereenigingen zal plaats' hebben op Woensdag 6 Juni, om 10,30 ure stipt in «Patria», Bno eek straat 23, Brussel. Dagorde: 1. De hervorming van liet, bestuur. 2. Aansluiting van nieuwe groepemenlcn. 3. Allerlei. Genees- en Artsenijkundig cumul. --- De bevoegde. Kamerkommissie heeft het verslag goedgekeurd van M. Sinzot, no pens het wetsvoorstel Coelst, betreffen de de cumul van dokter en apotheker. De uitoefening van hekle beroepen samen js vepjj.od.ep,-behalve in-de piaa.lv selijkheden waar er gecne apothekcrij bestaat, po apotheek van den dokter mag echter niet toegankelijk zijn voor het publiek, voor den aankoop1 van me- dikamenten. De dokter, die terzolfdertijd de ge neesmiddelen levert maig dit blijven voortdoen gedurende ze-s maanden, in dien er in zijne verblijfplaats op een gegeven ooge.nblik eene apotheek tot stand komt. In het n. 31 van do Georges Lorand- slraat te Elsene, werd een kamer be trokken door vrouw Heloise Goffaux, weduwe Curd, geboren te Viesville den 13 Juli 1853. Deze vrouw bad den naam rijk të zij'u en ze sprak gërèedelijk over bare spaarpenningen. Dit is misschien onvoorziehtiig geweest van harentwege, want nu is ze gevallen onder de slagen an een moordenaar, d>ie er op uit was beslag ie leggen op die spaarpenningen. Ziehier hoe de misdaad ontdekt werd Vrijdag namiddag ging vrouw Baré, de huishoudster, bij de ouderlinge. Zoogauw zij de deur van de kamer had opengeduwd, deinsde ze vol ontzetting achteruit: Heloise Goffaux laig met ver brijzeld hoofd op een divan uitgestrekt. Op den vloer lagen de schermen van een flesch.' Vrouw Baré slaakte een vreeselijken kreet van angst en afschuw. Op haar gehuil kwamen andere huurders van het huis toegesneld om te zien wat er gaan de was. Pas hadden ze het ijselijk schouwspel in 't oog, of ze liepen de policie verwittigden. Deze waarschuwde op hare beurt het parket van Brussel. Een verdacht soldaat. Heeft hij de misdaad gepleegd Alles wijst erop dat deze misdaad spoedig zal worden opgehelderd. Immers er wegen reeds ernstige ver moedens op een soldaat die Donderdag avond1, rond 5 uur, aan heti huis dei- misdaad kwam aanbellen. Daar de schoonbroeder van Mevr. Goffaux op de eerste verdieping woont, zoo was het deze die den militair bin nen liet. Die bezoeker verklaarde dat hij een bezoek kwam brengen aan Mevr. Gof faux en dat. niemand hem moest verge zellen, gezien hij nog meer bij baar was geweest. Te 6 uur 's avonds hadden de andere huurders het oudje meL haar gast hoo- ren spreken. Kort nadien kwam de bezoeker bene den met ledige flesschen om verv.o-lgens terug te keeren nvet drie flesschen bier die hij gekocht had in een winkel der Piaadstraat. Te 7 uur zag men hem definitief de woning verlaten. De kuischvrouw die die 'de mis;daad ontdekte verklaart dat deze laatste eenig geld bezat. De meubels' werden doorsnuffeld, docli men weet niet wat of hoeveel er gestoflen werd gezien het oudje heel alleen woonde. Men bezit van den vermoedelijken da der slechts een vage persoonsbeschrij ving'. 't ïs-éën' magere përsö'öh van kléine gestalte; men weet niet tot welk regi ment, hij behoort, daar hij geen e.nkel onderscheidingsteeken droeg. 'Bedrijvige opzoekingen worden ge daan om hem terug te vinden,daar alles erop wijst dat hij de gruwelijke misdaad pleegde. bodem van de vergaarbak. Ooiggetuigen snelden en brachten het slachtoffer naar de verpleegzaal der fa briek, waar een dokter een schedelbreuk vaststelde. Niettegenstaande de beste zorgen overleed het slachtoffer kort. nadien. De politiekommissflris van Ougrée deed de gebruikelijke vaststellingen en verwittigde daarna het mijnkorps en het parket. Ptit laatste is Vrijdagnamid dag ter plaatse afgestapt. Ooot 4 an 71/» frank. 1» all» Apothaken. Vrijdagmorgen heeft een doo.de]ijk werkomgéval plaats gehad in de «Socié- té l'Azole», te Ougrée, onderafdeeling van de fabrieken van Ougrée-Marihaye. In de afdeeling salpeterzuur was de 56-jarige Alfons Stuel, gehuwd en va der van familie, rond 10 uur bezig nvt' een besproeiïngsbuis het platform van een vergaarbak Ie reinigen. Plots verloor hij, tengevolge van een onbekende oorzaak, liet evenwicht en viel van een hoogte van 5 meter op den 24ste Vervolg. Nu, u gaat. het goed' en ik heb ook geen reden tot klagen, ging hij voor! met beide banden aan zijn knevel draai ende met klagen verandert men niéts en men lokt slechts leedvermaak uit. Maar gij luidt ons nu en dan wel eens kunnen schrijven. -Inderdaad, ik zou het hebben kun nen doen en hel ware ook. wel mijn plicht geweest, maar wat zou ik schrij ven antwoordde Rudiger. D.e toe standen hier boezemden mij, om u de waarheid te zeggen, niet liet minste be lang in en ik kon niet vermoeden dat gij in mijn lot. eenig belang zoudt stel len. Dokfer Winterfcld, mijn zwager, immers uw huisdokter met, hem on derhield ik briefwisseling hij kon u alles mededeelen. Zoo is 't ook gegaan. knikte Gruttner Irma heeft hem met hare vragen dikwijls genoeg lastig gevallen Archimlbald heeft u toch te zijner tijd den plotselingen dood van uw vader medegedeeld Uit den blik, die deze vraag verge zelde. begreep -Rudiiger terstond, dat zijn zwager omtrent 'dat. punt goed onderricht was. Hij zondt mij slechts een kort bericht, antwoordde hij hel verdere omtrent dit zonderlinge sterfgeval ver nam ik slechts hiér. Zeer zonderling, inderdaad, zegde Het mijnkorps had gedumpt met den put van de Fief van Lamibréehies, te Paturages, te vullen; den brand uit te dooven die op den bodem' woedde en de uitbating te herbeginnen, zoohaast het grauwvuurgevaar verdwenen was. Nu werd er een proef gedaan, die zonder overdrijven o-nnistwckkend mag wor den genoemd. Daar het aanaarden de verdieping van 783 meter bad bereikt-, zoo werd een sonde neergelaten evenals een toe stel lot, opvangen van lucht. Zulks heeft uitgewezen dat liet grauwvuur nog in ben verhouding van 10 t.h. aanwezig was, als wanener de vorige proeven hadden uitgewezen dat die lucht, nog slechts met 1 t.h. schadelijke gassen was beladen. Gezien deze vaststellingen werd be sloten de werken stil te leggen. Men vreest inderdaad dat het igrauw. vuur. dat zich opeenhoopt onder de in stortingen en onder aangevulde aarde, een onderaardsche ontploffing zal ver oorzaken die de heele mijn kan in ge vaar brengen, zelfs tot op den boven grond. Een gekwetste verlaat de kliniek Een der gekwetsten der vreeselijke mijnramp te Paturages,-heeft Vrijdag morgen de kliniek vrfrP Warquignies verlaten. de overste schamper. Gij kent der halve de verdenking, die op Areliiri bald rust Gelooft, gij d'aaraan -Natuurlijk. Onthutst zag Rudiger zijn zwager aan, wiens aangezicht, zich donkerder kleurde. Dit beslissende antwoord had hij blijkbaar niet verwacht. Het ware eene ontzettende mis daad, sprak hij met een. twijfelachtig voorkomen. Bah Wie zijn broeders en zus ters door lasteringen en andere kui perijen uit het hart .huns vaders ver dringen kan om hun erfdeel machtig tc worden, dien acht ik lot alles in staat. Is het waar dat vader kort voor zijn dood Arehimbald geslagen heeft Wel zeker is dat waar jammer genoeg heeft hij het karakter zijns zoons te laat leeren kennen Arehimbald zou hem wegens zij ne. verkwistingen verwijlen gedaan hebben. Gij zijt ongemeen goed ingelicht, meende de overste met, eenen verbaas den en vorschcnden blik. Uw zwager zal u dat niet gezetgd hebben. Van al len met wie ik over dit voorval gespro ken heb, is hij de eenige die Arehim bald verdedigt. Gij zult derhalve ook weten dat uw. vader in den laat sten tijd zijns levens een hartstochtelijk speler- geweest is. Dit vertelde men mij. Hij was het vroeger reeds,-ik wist liet al lang;"Arehimbald geeft, voor het eerst, na hel. overlijden vernomen Ie Het bestuur van dc maatschappij John Gockerill -heeft int haar werkhui zen een bericht laten .uitplakken, mel dend, dat in overeenstemming met de overeenkomst van de paritaire kommis sie van 15 Juni a.s. af een loonsverla ging van 5 t.h. zou worden toegepast. Donderdagochtend hebben, tengevolge van dit bericht, de aanhakers en de ma chinisten van den vervoerdienst beslo ten'in staking te ga an.'jRi ermede ligt de vervoerdienst dus volledig s'til. In dc «Collard»-kolenmijn, toebehoo- remd aan deze maatschappij -duurt de staking, d-ie verleden week. uitbrak, nog steeds voort. Jaarlijks wordt door de leden van 't Land* bouvreomice Aalst een gezamenlijken uitstap ondernomen met het doel nut en vermaak te ver schaffen aan de medereizigers. Dat die uilstapjes in den smaak vallen van de leden, bewijst het groot getal inschrijvers, onge veer 200, die den oproep van het bestuur beant woord heeft. Verleden jaar bezochten we eene Ardeensche hoeve in de bergachtige streek van La Roc.be, een der schoonste hoekjes der Ardennen, dit jaar zou het over het platte land gaan en bezoch ten we de Aniwerpsche en Limburgsche Kempen. Op H. Sacramentsdag, Donderdag 31e Mei j.l. vergaderden we op de Groote Markt te Aalst en te vijf ure 's morgends, heel stipt, vertrokken vijf groote, bomvolle, auto-cars langs Dender- monde en Sint Niklaas naar Antwerpen door den grooten tunnel onder do Schelde. Het hoeft niet gezegd, dat dit prachtig reuzenwerk, de bewon dering van allen afdwong. Door Antwerpen namen we richting van het Noorden, cn weldra slopten we te Westmalle, rechtover de vermaarde abdij waar een brokje op de hand genomen werd goed begoten met een glasje patersbier. Verfrischt en versterkt reden we verder naar de Weldadigheidskolonie van Merxulas, waar men ons, dank eene bezondere toelating van den Heer Minister van Justitie, opwachtet, We moeten hier eerst en vooral den heer Van Ranst, Algemeeno Bestuurder, en de heeren onderbestuurders en andere bedienden onzen hartelijksten dank betuigen om de vriendelijk heid en dé hoffelijkheid waarmede ze ons ont vingen. Vier groepen van 50 man worden gevormd, elk onder geleide van een onderbestuurder die al de gewenschte inlichtingen gaf aan zijnen groep en roet de meeste bereidwilligheid aide gestelde vragen beantwoordde.Zoo bezochten we eerst onder hun bevoegde geleide, de refters, keukens, slaapzalen, bibliotheek, klassen, rust en speelzalen, enz. Alles blonk er van netheid en'reinheid, de dames die ons vergezelden ston den er stom over. Z'n konden het maar niet begrijpen, dat mansvolk alléén, zonder hunne hulp, alles zoo proper konden houden of maken. Ook het hospiluaf en de, kerk der kolonie wer den bezocht. Nu echter begon het interessantste deel, het bezoek der verschillige 'inrichtingen, zooals de drukkerij, boekbinderij-, schoen- eu kleermakerij, weverij, knoppenf'abriek, mattenfabriek, schrijn werk erij. meübehnakerijv triplexfabriek, ijzer gieterij, smis, enz. enz., dit alles in eenen staat van onderhoud en propereteit die de moeielijk- sten moei voldoen. De geïnterneerden werken er onder toezicht van hun bewakers en zijn allen zeer voorkomend en beleefd. Dat voor een Landbouw-Comice de Land bouwinrichting het bezonderste was zal niemand verwonderen. Hier wierd elke groep opgewacht door den heer Landbouw-Ingénieur en, onder zijn geleide werden al dé inrichtingen afgegaan, Hier nog is alles zoo net en zoo rein dat men er op den vloer zou eten De gaarden-, koei- en zwijnenstallen,, .do Jandhouwmachienen. de trac- teurs, in een woord alles wat den boerenstiel betreft dwong eenieders bewondering ai. Onze boeren waren er niet over uitgepraat. Onzen achtbaren Voorzitter den heer Burge meester van Nieuwerkerken, Louis Callebaut, drukte in naam van ons allen gelukwenschen en dankbetuigingzn uit aan den lieer bestuurder, de heeren onderbestuurders en gansch het per soneel. We trokken nu naar Turnhout, waar een uur rust werd gegeven om te middagmalen. Hier be gon onzen grooten hoop reeds te krempen.... achterblijvers treft men toch overal aan. We ver namen toch reeds dat ze gaai'en gezónd t'huis gekomen zijn. Te één uur zetten we onzen tocht voort en, na een kort bezoek aan het veelbesproken GHEEL. reden we voort over Bourg-Leopold, waar de cars hunne vaart vertraagden om dwars door het kamp cn sclnetplein van Beverloo en zoo langs de Limburgsche Kempen te Lanklaer aan te landen waar we opgewacht werden door den heer Theo Claessens, bestuurder van dien secleur aan de werken van het ALBERTKANAAL. M. Claessens ook, gaf ons bereidwillig allen uitleg over de groolsche werken van het Albeii- kanaal. Demonstraties met de rups-autos, grond- uilgravingen, uitrukken van acht boomen te gelijk, enz. werden er voor onze leden uitgevoerd Hier nogmaals drukten allen hunne tevredenheid uit over hun bezoek, en M. Callebaut dankte den heer Claessens in naam van ons allen. Het uur van de terugkomst was geslagen. Langs henen de nieuwe Limburgsche Koolmijnen van Waterschei en Winterslag reden we verder op naar Hasselt, Sint Truiden, Leuven en Brussel en rond 10 1 /2 ure landden we te Aalst op de Groote Markt aan. 't Is niet te verwonderen dat de jaarlijksclie reisjes van het Landbouw-Comice eenen steeds loencmenden bijval genieten, weinigen zooals onzen achtbaren Voorzitter M. Callebaut weten dergelijke zaken lot in de kleinste puntjes te verzorgen en tot een goed einde tc brengen. Geen moeite is hem te veel, geen kost is hem te zwaar als hel or op aankomt zijne leden op alle manieren te voldoen. Alle middelen weet hij aan te wenden om onze uitstappen zoo nuttig als aangenaam te maken. Hij ontvange, langs dezen weg, de welverdiende gelukwenschen en den hartelijksten dank van al zijn medereizigers. Onder zijn geleide, hopen we nog menigen praehligen, gezelligen, leerzamen en aangenamen uitstap mede te maken. hebben. Duizend donders hij zou niet geweten hebben, waar de (groote som men bleven, die zijn' vader verspilde. Hij zou hierna geen onderzoek gedaan hebben. Dat. kan bij an?dere wijs maken, ik geloof het niet. i Het kon hem niet onbekend zijn, dat het einde nabij was en hij slechts van den dood' zijns vaders redding kon ver wachten. -Ik geloof zelfs, dat hij toen reeds'.met Stern de overeenkomst ge sloten had. die aan de dokter van den hoog-moedigen jood de barónnenkr.ion verzekerde. En nu kwam plotseling baron Theo bald tot bet inzicht welke slang hij aan zijn boezem groot gebracht had. - 'Hij verstiet den zoon (gelijk hij toenmaals u versloot en had, en hij had het, plan opgevat om het goed të verkoopen, 1 einde met het laatste overschot van zijn fortuin nogmaals T geluk aan de groene tafel tc beproeven. Gij zuil, begrijpen, dat Archimbaldi daardoor in een neteligen toestand geraakte. Wan neer hij het goed verlaten en in den vreemde zijn steun moest gaan zoejsen, bleef hem wol niets anders over dan zoo mogelijk een betrekking als rentmeester te vinden, en den geheel verarmden, verstooten en onlerfden ib'aron gaf Abra ham Slern zijn dochter niet. Ik wil niet volstrekt beweren, dat AJfChimbalid op zettelijk eene ontmoeting, met zijn va der in het woud gezoehj heeft; een toe val kan die veroorzaakt hebben, en de. woordenwisseling is voortgezet gewor den en... nu, wij willen er niet verder over spreken. Hij mag vo,or zijn ge-- VAN HEDEN AF Kunt U bij de inschrijven op de groote FR. IOO H E T LOT 222440 WINNERS Frs. 120.000.000 prijzen 20 prijzen van EEN 2V8ILLIOEN 846 - Insohrijving Kcsteloos - weten die daad verantwoorden als hij kan. Rujdiger zag ernstig' en nadenkend voor zich. Iedereen, slechts' Weimar uit gezonderd, veroordeelde zijn broeder er moest derhalve toch ict-s waars aan deze vreeselijke beschuldiging, zijn. Hebt gij Arehimbald sedert nog gesproken vraagde hij. Ik Neen Irma ën jk hebben zi.in dorpel niet meer overschreden"; ik heb hem ook op andere plaatsen niet meer ontmoet. Ónze zónen gaan met elkan der om ik kan het deó jongen niet verbieden -'ofschoon het mij onaan genaam is. Ik weet ook, dat Arehimbald ons zeer vriendelijk ontvangen zou, als wij onzen afkeer van hem overwinnen konden; ja, dat hij zeer vurig deze. ver zoening wensc-ht. Maar daartoe zal ik nimmer besluiten. Ik ga Arehimbald bezoeken Waarom ook niet Laat u slechts niet (door schoone praatjes om: den tuin leiden; hij is altijd een huichelaar ge weest, hij zal het oök heden nog zijn. Kent. gij den bankier Sroornbeek? vraagde Rudiger het glas opnemende, dat. de overste uit eene bcstofde flesch gevuld had. Natuurlijk knikte Gruttner. .Een riik man. Slaat gij met hem in verbin ding Nog niet, maar ik wil hem heden bezoeken. Gij kunt hem onbeperkt vertrou wen schenken. T Vervolgt:, Op Zondagen 10© cn 17e Juni a.s. 2de groote Vlaamsche Kermis in de prach tige warande van Wel Edl. lieer Baron de Sadeleer. De Feesten zullen opgeluisterd wor den door muziekmaatschappijen van. omliggende gemeenten, tusschen de. concerten uitzending van Radio en Gramafoonmuziek door drie machtige luidsprekers. Allerhande vermakelijkheden. Verzekering tegen honger en dorst. ,P.e wereldberoemde Cirk Stacharifi- pojema gaan hunne tenten opslaan in 't park, gij zult lachen om clows, leeu wen, enz. enz. Een bijzondere autodienst van De Straal is ingericht tusschen Haelterl, Aalst cn Kerkxken. Houd die Zondagen vrij en geniet van deze sehoone feeslen. R.D.L. Jaarlijksch muziekfeest. Zondag 3 Juni mag waarlijk beschouwd worden als een «hoogdag» in het katholiek par tijleven van onze gemeente. Het is im mers het feest van onze fanfare «Moed en Volharding», en wanneer zij feest viert is gansch de partij te been omdat zij zoo zeer verbonden is aan den katholieken s!rijd ten onzent, ja, het centrum vormt van de katholieke partij. Verscheidene muzieken van andere gemeenten hebben hunne medewerking toegezegd'. Het. programma luidt als v.olgl te 4' u. bijeenkomst der muziekmaatschap pijen in de Molenstraat eri vorming van. den stoet; daarna muziekuitvoeringen.' op het Dorp. Waar Haaltert. Zondag 10 Juni geeft onze kalh. fanfare, op uitnoodi- ging, een koncerl te Ilaaltert ter gele genheid van de Vlaamsche Kermis al daar. Velen houden eraan dezen uitstag meide te maken»

De Volksstem | 1934 | | pagina 2