Internationale Toestand Prijs te opin llotti De Regeeringserisis De Kataoogst ia Belgisch-Gongo M. de Broqueville Kablnetsvormer Toekomstige Arbeiders -t REIS NAAR X' ZWITSERLAND O MEI Het Verminktenpènsioen De Paardemwedslrijd te Brussel DE VOLKSSTEM sxxx JAARGANG KÜMMJ5B 133 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Publiciteit buiten het Afrond. AALSX Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan, !13, .te Brussel t-r Rue de RjCheleu, Parijs .Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2. Zondag 10 Juni H. Margapatha I Zonop 3,50 Zon aü 7,51 Maandag 11 Juni 1934 H. Barnabas Zon op 3,49Zon af 7,51 N. M. 12 E. K. 20. Bij dit nummer behoort een bijvoeg $el en bestaat uit zes bladzijden. Nog slechts eenige dagen van inschrijving voor de Op 2, 3 en 4 JULI AANSTAANDE. Bericht aan de achterblijvers I Opgedragen aan het zangkoor van de Catharinisten. O zijt gij iccerdl henen Voorbij O Mei zoo zoet. Die als geen ander, gene! De bloemen bloeien doet. Als velden, land een weiden om mij O Mei zoo zoet. Een geur'gen balsem spreiden. Dan bid iJc wees Congras van Kerkgeschiedenis Het verleden der Benediktijner abdijen Ben honderdtal geschiedkundigen, waaronder verscheidene met beroemde namen, zijn dezer dagen te Parijs bij eengekomen tot het houden van een driedaagsch Congres voor kerkgeschie denis. De eerste zitting werd geopend door, Marcel Auber, lid van het «institut de Franco». Dom Maria Bockruth, van de abdij van Einsciedeln, hield een door wrochte rede, waarin hij de congresle den verzocht om hun welwillenden steun en medewerking te willen blijven ver- leenen bij zijn onderzoekingen inzake de geschiedenis der Benedictijner-abdijen vanaf St Benedictuis tot heden. En 's avonds langs de ivcgen, hoort gij in Mei zoo zoet. Gezangen en gebeden Maria te genioet. O Mei met al uw zorgent zeg mij O Me i zoo zoet. B ij avondstond en morgen Waarom u lienen moet. J. M. DE SMEDT. Na den wereldoiorlog, dus in 1919, voer de Congo noch geen katoen in Belge land. niettegenstaande dat onze spin nerijen jaarlijks 40.000 ton weten te verwerken. Het is enkel in 1928 dat de uitbreiding heeft aangewonnen, In 1931 was de oogstt van meer dan 12.000 ton In 1932 klom de oogst tot 15.000 ton. In .1933 w*as do katoenoogst in Congo dicht bij de 81.000 ton Wat is er tot heden, in onze Kolonie betaald geweest om zulke schitterende uitslag te bekomen A. Aan de inboorlingen van Congo.240 milliiOen fr. B. voor liet vervoer van katoen123 millioen fr. voor liet vervoer van het materiaal32 millioen fr. C. aan de bediende der katoen maatschappijen100 millioeft fr. D„ voor aankoop van werktuigen65 millioen fr. E. Aan het Gouvernement als uitvoer rechten.r;... 40 millioen fr. Niemand zal het ontkennen: de nabyë toekomst van Europa schijnt weinig ze genrijk en somber te zijn.Wie durft daar aan nog te twijfelen Waar zijn teekenen die onzen scptischen, haast pessemisti- schen gemoedstoestand kunnen wijzigen Het feit dat de verleden week herno men debatten te Genève, waarvan men toch iets heilzaams verwachtte, en een slechte wending hebben aangenomen doet onzen waarlijk prangenden angst geenszins verminderen. Het was ten andere dwaas van onzent- wege nog eenige hoop te koesteren, dat dat nu eindelijk licht zou opdagen uit Genève na tailooze teleurstellingen, die ons reeds lang de ontwapeningsconfe rentie deden beschouwen als een tragische eomedie en die ons ironische bedoeling ingaven wanneer wij het waagden over haar te reppen. Vanaf hare geboorte reeds stervend gaat ze nu met rasse schreden haren dood te gèmoet, vooral na wat zich verleden week in haren schoot voordeed. De rede van den heer Barthou, Frank- ryks minister van Buitenlandsche Zaken was noodlottig in hare uitwerksels en gevolgen Verscherping van den kriti- schen toestand tusschen Duitschland en Frankrijk en spanning tusschen de Downingstreet en de Quai d'Orsay. Wat ook ten zeerste onze aandacht trekt is de buitengewone vriendelijkheid tusschen Frankrijk en Rusland. Litwinoff en Barthou waren solidair en deze laatste juichte hertelijk toe na de redevoering van den Russischen volkscommissaris voor buitenlandsche zaken. Dat alles is ook bedenkelijk, en men mag zich afvragen of Frankrijk wel goed geïnspireerd is wanneer ze de vrienden hand reikt aan het Bolsjewistische Rusland. Of de vrede en de orde in Europa daarmede gediend is valt te betwijfelen Waar gaan we naartoe Eenerzijds gaat de ontwapeninscon- ferentie failliet, niettegenstaande het schipperen van den beer Henderson, en anderzijds is de wedloop naar bewape- •5 ning in vollen gang. Het kan niet anders of zulks moet een catastrophale afloop hebben. Terecht wees dc heer de Broqueville daarop in zyu moedige Senaatsrede. SERVIO. Er wordt aan het Ministerie jan Openbaar Onderwijs, een jaarlijksche wedstrijd van werken, gedrukt of in handschrift, van Belgische of genatu raliseerde schrijvers van beiderlei kun ne ingesteld, gaande over A. De techniek der openbare biblio theek, de verbetering van af de propa ganda voor de openbare bibliotheek'; B. Reisverhalen, r,omansf wetenschap pelijke of andere vulgarisatie, levens beschrijvingen of alle andere stof, mits het gekozen werk geschikt zij vioo'fi de meerderheid dor lezers der openbare bibliotheken. Kunnen insgelijks deelnemen aa'iï clen wedstrijd, de reeksen van werken van wetenschappelijke of andore vulgarisa tie voor dezelfde lezers geschikt. Zijn uitgesloten de schoolboeken, voor zoover bun bruikbaarheid bet ge bied' van het onderwijs niet lei buiten gaat, de werken 'die reeids den een of anderen prijs bekomen hebben, 'deze welke politieke of godsdienstige propa ganda of polemiek nastreven, alsmede deze der juryleden welke den wedstrijd te beoordeelen hebben. De prijs, ten bedrage van' 3.000 frank geheeten: «Prijs der openbare biblio theken», zal beurtelings verleend wor den aan een werk of reeks in de Fran- sche taal en aan een werk of reeks 'in de Vlaamsche taal. De eerste uitloving. bij uitloting be paald, zal in 1935 plaats hebben. 600 nüillioen fr. Een Kapitaal van 140 millioen is er nood'ig geweest, aan het welke kapitaal, ër gedurende dieze 15 proefjaren maar 17 millioen betaald is geworden als in trest aan de actiedragers, zijnde: 1,21% De herziening van de dossiers Antwoord van den minister van Ar beid en Sociale Voorzorg op een vraag in de Kamer gedaan. De vereffening van de achterstallen van het tweede halfjaar 1933 van de te gemoetkomingen aan gebrekkigen is sedert een maand begonnen en wordt voorgezet naarmate van de afhandeling van de algemeene herziening der dos siers. De uitbetaling zal hoogstwaarschijn lijk voltooid zijn voor einde Juli. Het. eerste halfjaar 1934 zal dadelijk daarna worden geregeld. De toestand Vrijdag avond In den loop van den dag had de eer ste minister medegedeeld dat hij te 6 u. zich naar het Paleis te Laeken zou begeven. Het was reeds 6,30 u. toen graaf de Broqueville zich nog: steeds in zijn Ka binet bevond. De auto stond1 gereed, doch het werd langzamerhand 7 uren zonder dat men den eersten minister zag verschijnen. Te 7 u. 05 verscheen M. de Broque ville in de wachtzaal van zijn departe ment, waar hij de aanwezige journa listen kwam groeten en hen persoonlijk mededeelde hoe het met de zaak stond. Bij de verschillende politieke persoonlijkheden, bij dewelke ik heden stappen heb aangewend, heb ik overal een tegemoetkomend, onthaal genoten. Allen zijn bereid mijne pogingen te steunen. Ik vertrouw ook d'at dit tevens liet geval zal zijn bij al de persoonlijk heden 'die ik' noig ontmoeten zal. Zaterdag rond 12 ure zal ik u meer bepaald nieuws liunnen verstrekken. Ik hoop dus u hier morgen weer te ont moeten. De minister deelde nog mede dat hij Vrijdag avonid. nog M. Dierckx zal ont vangen. M. de Broquieville zal Zaterdagmor gen een bezoek afleggen bij den koning. Daar nu eerst was vastgesteld dat. graaf de Broqueville z'iclï Vrijdag avond niet naar den koning zou begeven,wordt er verondersteld dat er zidlï op het laatste oogenblik eene moeilijkheid moet helbben voorgedaan. Of die betrekking heeft op kwestiën van personen of van programma werd hiel bekend gemaakt. De vorming van het Kabinet M. lngenbleek bedankt voor de portefeuille van Financiën In den namiddag heeft M. de Bro queville M.M. Francqui en Sap ontvan gen. Deze laatste zou minister va.n Open bare Werken blijven, maar het departe ment van Landbouw zal waarschijnlijk in andere handen overgaan. Graaf de Broqueville heeft eveneens den liberalen senator lngenbleek ont- weerliedcn te zien. vangen. Deze zegde na* het onderhoud dat de eerste minister hem de porte feuille van financiën had aangeboden. M. lngenbleek heeft dit aanbod even wel niet kunnen aanvaarden. Er is kwestie geweest dat het departement van Financiën in twee zou gesplitst worden en er een afzonderlijken mi nister der begrooling zou benoemd! worden. Dit plan zal evenwel niet warden' uitgevoerd. In die omstandigheden zal de taak van den minister van finan ciën even zwaar zijn als vroeger door M. lngenbleek eenige maanden gelefJsn' door eene ziekte in zake gezondheid achteruit ging, is hij va.n oordeel dat hij niet over dc noodi'ge gezondheid be schikt om' zich met dit zware werk te belasten. Graaf de Broqueville heeft te zes li. M.M. 'Janson en Devèzo ontvangen.Deze laatste deelde mede dat het Kabinet, heden nog niet wordt samengesteld doch dat de onderhandelingen goed voTderen. M. Janson verklaarde zijner zijds dat hij geen deel ujtnyakcn zal van het aanstaande Kabinet. Zal M. Hymans heengaan Uit het feit dat M. de Broqueville de portefeuille van financiën aan M. ln genbleek heeft aangeboden wordt ver ondersteld dat M. Hymans geen deel zal maken der nieuwe combinatie. Zoo inderdaad de portefeuille van fi nanciën vrij is, dan betcekent dit. meer dan waarschijnlijk dat M. Jaspar naar het ministerie van Buitenlandsche Za ken zal overgaan. Een onverwacht incident De dagbladschrijvers, die op do uit slagen stonden te wachten van de raad plegingen van den Koning, zagen tcg^n half twaalf plotseling een paar brand- woorautos en een politieagent aanko men. Na verschillende lokalen van het Ko ninklijk Paleis te hebben doorloopeh keerden de brandweerlieden onverricht terzake weer. Het was maar ce,n loos alarm geweest. Natuurlijk stond er in korten tijd een groote volksmenigte voor het Konink lijk Paleis, naar de autos van de brand- Kaj otterslioelij Een kampioen: IDEAL DE L'HOVE, 5 jaar, eigenaar M. Octave Oesénépart. Af stammeling van «Gaulois de Monceau» en van Marietta de i'Hove Het Belgisch trekpaard Vrijdag werd in het Jubelpark de jaarlijksche wedstrijd, ingericht door «Het Belgisch Trekpaard», geopend. Het publiek was talrijk en de verzameling was deze belangstelling alleszins waard. Het is een groot succeis voor onze paar denfokkers en voor den paardenhandel. De krisis heeft IiqL aantal tentoonge stelde dieren niet doen afnemen. Men telde 224 deelnemers met 574 paarden, tegen 550 in 1933. De voornaamste stallen van het land, uit Brabant en uit de Ardennen zijn met 12 tot 19 paarden vertegenwoordigd. Ook Henegouiwen en West-Vlaanderen telt deelnemers, die 12 en 13 paarden voorbrachten. De vooruitgang van de manier, waar op de hoefijzers aangebracht worden, is weer aan te stippen en de paarden lie pen krachtig en lenig over de baan. De jury is samengesteld uit een der tigtal veeartsonijkundigen en fokker voorgezeten doo^ deal h. Hendricks, voorzitter van de Geneeskundige 'Aka- demie en senator Limoge. Het inrichtend komiteit en de perso naliteiten waren op de opening goed vertegenwoordigd. Ook Frankrijk, Ne derland, Denemiarken, rtuitschla.nd, Po len en Argentinië zonden afgevaardig den. Het Groot-Hertogdom stuurde 'een voorname afvaardiging. Onder tusschen werden de werkzaam heden van de jury" in verschillende af deel ingen voortgezet en men mag getui gen, dat zelden een zoo prachtige ver zameling van Belgische trekpaarden Ie zien was als op dezen 45en jaarlijk- schen wedistrijd. De wedstrijd werd geopend door M. Sap, minister van landbouw. Talrijke personaliteiten wafen aanwezig, waar onder de heeren baron dc Kerckliove d'Exaerde, voorzitter, prins dc Mérode Westerloo; De Braix, bestuurder der wedstrijden en talrijke fokkers en ex- p.etten. Koning Leopold, vergezeld van den graaf van Vlaanderen, zal Zondag, de overhandiging bijwonen der beloonin gen aan do Belgische trekpaarden, De K. A. J. rust niet, mag niet rusten! Zoo pas is een roerige propagandaweek voorbij (zelf voorafgegaan door een vero verende Paascliaktie, de machtigste of fensieve daad der K. A. J. tot nu toe) of de twee maanden Juni en Juli zullen gansch in beslag genomen worden dooi de actie bij de school verlatenden. Over een paar dagen kwam van de pers een speciaal nummer van Onze Toekomst», maandblad der Voor K.A.J. dat tot den arbeid voorbereidt. Het zal door onze afdeelingen bij de school verlatenden worden verspreid. Huisbezoeken bij de ouders zullen worden afgelegd om hen te wijzen op dat allergewichtigste vraagstuk waar de maatschappij zich nog altijd lut tel om bekommertde overgang van het school- naar het arbeidsleven. In deze tijden van algemeene en aan houdende werkloosheid stelt het vraag stuk zich nog scherper, zelfs angstwek kend. Wat zal er geworden van onze duizenden jongens en meisjes, die dit jaar aan de school vaarwel zeggen Ze staan aan hun levensviersprong. Waarheen Wat zullen ze worden gelukkige of on gelukkige menschen Flinke, geschoolde arbeiders of sjouwers, goed-voor-alle- werk, in feite voor niets goed Kranige, godsdienstige, reine kerels, fier op hun arbeid, met in zich den adel der beroeps- eerlykheid of spoedig ontgroenden met een walgsmaak in den mond van een vlug vergooid leven, knoeiers aan hun werk, futloozen Wat zullen ze worden Nieuwe rekru ten voor het leger der "straatslijpers» Feiten leeren ons altijd best. Een onder zoek door de beweging gedaan over8.000 jonge arbeiders, die over 1 jaar en meel de school verlieten, sprak ons volgende taal op beroepsgebied 3.000 kwamen aan hun beroep bij louter toeval. Dat beteekent 3.000 jonge arbeiders, die 't eerste 't beste baantje hebben aangepakt, zonder nadenken of dat baantje een toekomst bood of in dat zelfde baantje kans was zich tot een flink stielman op te werken, Uitslag 2.000 onder hen ziju reeds werkloos. 2.800 an deren kwamen aan een stiel door eigen goesting. Het is noodzakelijk dat een jonge arbeider smaak hebbe in zijn werk, maar die beweegreden alleen mag hem niet leiden. Is hij in staat lichamelijk en geestelijk, om dien bepaalden stiel knap uit te voeren 1900 kwamen aan een beroep door een beslissing der ouders. Wij weten dat onze ouders een rijke on dervinding hebben, maar handelen zij altijd voorzichtig op stuk vau beroep 200 slechts gingen het arbeidsleven in na een raadpleging van bevoegde perso nen, 200 op de 8.000. Wat zal de K. A.J. doen? Ze stelt haar diensten van voorbereiding, voor lichting, hulp, op en voor de schoolverla- tenden. Van bezoeken bij de ouders spraken we reeds hooger. Hun wordt voor hun zonen het belang der vakkennis, het volgen van technische scholen uitgelegd. Aan de schoolverla- tenden wordt den weg gewezen naar het bureel van beroepskeuze. Waar dergelyk bureel niet bestaat, tracht de K. A. J., alhoewel niemand haar in dezen zoo be langrijken dienst finantieel steunt, er zelf een in te richten. Het inlichtiDgsburetdinde gewestelijke Verbonden verstrekt allerhande belang rijke inlichtingen over leerling-sekreta- riaten, plaatsingen en dies meer. In de Vöör-K. A. J. wordt de toekom stige jonge arbeider, godsdienstig, zede-( lijk, sociaal, op een aangename en aan gepaste manier voorbereid tot ziju nieuwe leven. Mochten vele krachten ons helpen in dc40 belangrijke taak K.JOTTER.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1