Wijzigingen aan de Weeldetaks Mots-ongelufc te Sas-ni-W ONDERNEMING Man door autocamion omver te Wilstroopersdrania te St-Joris-Weert Geheimzinnig drama te Gent Gods molen maalt langzaam maar fijn Gasvergiftiging te Bergen op Zoom Een Krach te 10 Juni. K. Margaretha van Schot land, géboren i/ij 040, werd zij na ver scheid ene jaren in ballingschap geleefd te hebben, koningin van Schotland. Na een leven van heiligheid stierf zij in :1Ö93. 11 Juni. H. Barnabas, apostel. Hij was één der twaalf uitverkorenen van Jezus, na wiens, dood, hij uitging om het Evangelie te prediken. Te Salamina werd hij gesteenigd om zijn gelooi'. Kostbare wandschilderingen ontdekt. Uit Venetië wordt gemeld, dat hel "ëenigszins vervallen middeleeuwsche stadje Marostica nabij Vincenza, geheel gerestaureerd wordt. Te Marostica bevinden zich twee kas teden uit de 14de eeuw. Gedurende de restauratiewerkzaamheden aan deze burchten, zijn verscheidene decoratieve wandschilderingen aan het licht geko men, alsmede eeiiige als fresco geschil derde familiewapens. Do duce heeft een bedrag van 32.000 lire beschikbaar gesteld voor deze l\e- lan grijke restauratiowerk'en. Een onbekend rekord. Binnenkort zal in het Engelsche spoorwegmuseum een locomotief een merkwaardig jubi leum vieren de dertigsteverjaardag van een wereldrecord, dat lot, op boden nrg door geen enkelen trein werd ge broken. Op het traject van een kilometer lengte tussehen Plyniouth en Padding- lon, bereikte deze lokomotief in 1904 een snelheid van 102,3 mijl per uur. De toentertijd heerscihende opvatting over geoorloofde snelheden maakte het on mogelijk dit record te publiceeren, zon der bet publiek schrik aan te jagen. Het nieuwe Verkeersreglement. Men weet dat er een nieuw reglement op liet verkeer door de bevoegde diensten van het. department van Openbare Wer ken werd opgesteld. Die heer minister heeft Vrijdag een besluit getekend \vaardoor bet nieuwe reglement van op .1 October a.s. van kracht wordt, mits enkele uitzonderingen, die de voertuigen als dusdanig aanbelangen. Be stortingen der werkfeozen voor hun ouderdomspensioen. De li. Van ïsaoker, minister van Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg, beeft een''wets ontwerp ingediend' bèXrefiehdê het ou derdomspensioen van de looritrekken- deii.'Aan de loöntrékkendên die werk loos zijn, was liet' mogelijk gemaakt hunr.eeht op den kostcloozen oiider- dorhsrentet-oeslo.g ie vrijwaren mits eene veel geringere storting te doen dan die van de wei-kende arbeiders. Dit stel sel geldt evenwel slechts tot 30 Juni a.s. Aangezien de ekonomisohe toestand se dert verleden jaar geen wijzigingen beeft, ondergaan, stelt de minister voor dit regime voor een periode van een jaar te verlengen. Overtredingen op het alkoholregiem. In 1933 werden 1.801, in liet eerste kwartaal van dit jaar 462,. herbergiers gestraft wegens inbreuk op de alkohal- wef. Tn 19.33 werden 108, in het eersle kwartaal van dit jaar, 3i houders van geheime drankslijterijen gestraft. Vrijstelling v,an een aantal produktcn ln hot Staatsblad van lieden Zaterdag verschijnt liet koninklijk besluit waarbij belangrijke wijziging én gebracht wor den aan het toepassen van de weeldetaks Deze wordt ofwel afgeschaft, ofwel van den verkoop aan den verbruiker overge bracht aan de bron. Zooals in liet verslag aan den koning gemeld wordt, wondt de weeldebelasting afgeschaft op de volgende voorwerpen «kachels en haarden; versieringswerken van gebouwen (marmer en .surrogaten, kunstsmederijwerk en optooiend bin- nenschrijnwerk)schoesels; planten en bloemen in pollca; kleedijvoorwerpen thans 'belast bij den verkoop aan den verbruiker; piano's harmoniums en or gels; alle optiekwaren, behoudens zak kijkers en dubbelkijkers.; aankoopen en herstellingen van ignwl- en zilverwerk, juweel- en kleinoodiëmverk tegen een prijs die de 100 frank niet overschrijdt; photografische portretten; kinclerrijlur- gen, kuns'tramen». Wat de overbrenging aangaat van de weeldetaks bij de bron, die maatregel betreft hoofdzakelijk de meubels. Onder het thans in voege zijnde regime, zijn bijna alle meubels door weeldetaks ge troffen hij den verkoop aan den verbrui ker; de hervorming beperkt, heel wat. het^toepass'ing-svcld der belasting doof het uitsluiten der meubels van loopend gebruik. Voor de andere, zal de taks voortaan bij de bron verschuldigd zijn. Zelfde hervorming wordt verwezenlijkt voor de biljarten en lvumne toebehoorten, sommige gezondheidsartikelen (badkui pen, badverwarmêrs, wascht'afels, enz.) de toebehoorten van vuurwapens eii zakkijkens en dubbelkijkersi. Ten op. zichte van al die artikelen, voorziet hel. besluit, in ontwerp, zooals naar regel in zulk geval, de verplichting vo,or do han delaars die stocks onder zich houden, den inventaris ervan op te maken en de weeldctaxe te kwijlen binnen een be paalden termijn, die overigens, op indi vidueel request, verlengd zal kunnen worden door eenvoudige bëstuursbëslis- sing, indien de belanghebbende zich in de onmogelijkheid bevindt binnen dien termijn te kunnen betalen»". «Ten slotte herziet bet besluit de be staande wetgeving aangaande de weel detaks toepasselijk op de inrichtingen van centrale verwarming, derwijze ai do inrichters op gelijken voet te stellen, ze wezen al dan niet voortbrengers, van de apparaten.die ze plaatsen. «De voorgestelde hervorming-, zegt het. verslag verder, maakt een 'eerste verwezenlijking uit,van liet programma tot vereenvoudiging der fiscale wetten Xvelk de Regeer-ing zich voorgeschreven heeft te volgen. IJ,et toepassingsveld der belasting beperkt en. de betaling dezer laatste vergemakkelijkt hebbende, ver wacht de Regeering van een stiptere na leving der fiskale.wetl.cn een gedeelte lijke compensatie voor de ontlastingen die zë bewerkstelligt ;ze maakt beroep op de medehulp van allen opdat bare krachtinspanning aldus bevorderd wor. de. Zij is trouwens ervan overtuigd dat bet heden begonnen onllastingsw, rk, tiet welk doorgedreven zal worden, erf.}? bijdragen zal eon weldocnden spoorslag aan de nationale voortbrenging Ie g- Op Moerdael, liet jachtg-oed van den heer Lambeaux, voorzitter der Handels rechtbank van Brussel, beeft in den nacht van 6 op 7 Juni een wildslroo- pm's.dram<a plaats gehad.. l>c jachtwachters Armand Vinickx en Alfons "Van Mellaerl, verrasten cr rond 1 uur 's morgens twee wilds troopers met een lichtbak. Do wildslroopcrs zou den op de wachters hebben geschoten, waarop deze laalslen het vu.uf beant woordden. Daarna .wins alles stil. De jachtwachters meenden de pens jagers te hebb.cn gekwetst en.de gen darmerie ging over tot verscheidene huiszoekingen. De bakker der -gemeente v.erd door eene lading geweerkorrels' gekwetst te be.d' aangetroffen. Hij wachtte niet lang volledige bekentenissen af tc leggen en werd naar de infirmerie der gevangenis van Leuven overgebracht. Men ging dan op zoek naar zekere Al fons Sou venier, den tweeden pensjager, die erg gekwetst bmler een hoop hooi werd ontdekt. Ook hij kon niet lang loochenen en bij werd eveneens naai de infirmerie van genoemde gevangenis gevoerd. Donderdagnacht, rond 12 uur, von den politieagenten, die op ronde waren langs dc Stroplaan, te Gent., vóór een garage, een vrouw liggen in een plas bloed. Ilct was-zekere Louisa Bosschen, .31 jaar, wonende Begijnengrachl, 68, te Gent. De vrouw was, getroffen door een ko gel onder den linkerboezem en werd bij hoogdringendheid na-ar het (gasthuis overgebracht, waar baar toestand' als zeer bedenkelijk werd gooiordeeld. Adjunkl-poliliekommissaris "Van Dor- pc kwam ter plaats. Omstreeks 3 uur in den morgen kwam- ook M. Mo.ors, hoofd commissaris van de gerechtelijke op drachten ter plaats en s-telde een onder zoek in. Een revolver, d'ie wat verder lag van dc erg gekwetste vrouw, werd aangesla gen. In den voormiddag kwam M. Van Eeckhaule, onderzoeksrechter, in het gasthuis, om te trachten de vrouw te onderhooren. Dit was echter niet mo gelijk. gezien haar toestand, niet toe liet verklaringen te doen. Po heer Moors heeft dan in den voor middag verscheidene getuigen gehoord. Het blijkt, dat poging tot zelfmoord niet -uitgesloten is. Hier zal natuurlijk alles afbangen van de eventueelc genezing der vrouw, om het volle licht in deze geheimzinni ge zaak te krijgen. Intusschen zet het g«?recht onver poosd zijn onderzoek voort. 30sle Vervolg. Ik bemin hem, papa Hij wilde reeds vandaar om uwe toestemming tot onze verloving vragen ik raadde he nu aan tot mongen le wacblen.cn zich eerst van de toestemming zijns eigen vaders te voorzien, waaraan bij even wel niet twijfelt. Als gij mij gelukkig wilt zien, geef onfc dan uwe toestem ming. Erwin is een edel jonkman... Genoeg viel de bankier haar mei. eene heftige handbeweging in de rede. Gij behoeft mij zijn lof niet te verkon digen ik ken hem- nauwkeurig ge noog evenwel kan ik mijne toestem ming niet geven. Gij kunt niet vrtoeg Erna ont steld. Waarop grondt gij uwe weige ring -- De gronden mag ik u niet noemen. Gij moet ze noemen, papa Er- win zal zulks eveneens van u vorderen. Het geldt hier geen igril, maiar het le vensgeluk van twee mcnsolicn... Wij zullen ons alle verdere be sprekingen sparen, viel hij haar ander maal in de rede, en zijne slem klonk thans week en gioedig zij kunnen i?i mijn hesluit geene verandering bren gen. Ik weet wel, dat gij mi zeggen zult, dat ik u niet lief heb maar wees verzekerd dat geen nrenschcnhnrt u meer beminnen kan dan liet. mijne. Eis-cli alles van mij. zelfs mijn Leven. Ik zal het ten plfcr bréngen, als ik ONZE LEZERS AANBEVOLEN: SXTRA 6UIKERIJFEEN DE RYCKE. 9360 daardoor uw geluk duurzaam, bevesti gen kan. Slechts dit ééne moet gij niet van mij vorderen... De echtgenootc. van dezen man kunt gij niet worden. En de gronden voor dit wi-ode besluit zal ik nooit mogen vernemen en bestrijden Neen. zij moeten mijn geheim blijven, antwoordde hij met een .liepen zucht. Er zijn geheimen welke men niet onthullen mag, wil men zijne eige ne eer niet in het slof vertreden. Meer zal en kan ik u niet zeggen. Maar wees overtuigd, mijn lief dierbaar kind, dal. dit be-.sluit aan mijn eigen harl eene wonde toebrengt, die eerst dan genezen zal, als gij aan de zijde van een ande ren man gelukkig zult zijn. Dit zal nooit liet geval zijn Zoo moet ik ook dit op mij nemen en het dragen zoo .goed ik bel vermag Wellicht zou ik dezen s-lag hebben kunnen voorkomen, indien ik voorzich tiger en waakzamer geweest was maar ik kon niet vermoeden dat de baron u in het geheim be-zioëlit en gij zijne be zoeken aannaamt. Waart gij openhar tig jegens mij geweest, Erna, zon ik li reeds, na het eerste bezoek hebben gewaarschuwd en verdere samenkomst verhinderd hebben. Nu is.liet uwe eige ne schuld, wanneer do verzaking u zwaar volt. Erna had bef ligofd opgeheven. Haar gan's-eihe denken en voelen kwam in op stand tegen deze machtspreuk, waar voor zij geen grond," géOne verklaring vinden kon. Verzaken zonder gronden vroeg zij in hartstochtelijke opgewondenheid. vraagt voor ieder Gewest eenige goede agenten voor den verkoop op crediet voor obligaties met loten gewaarborgd door de Belgische Staat.Zeer goede belooning. Brieven U.C.B. Beursstraat, 16, Brussel. Op. de wijk Driekwart te Sas van Gent,'"Ijecfj. een zw^re.botsing plaats ge had, tussehen een 'aijtó en een moto be stuurd door M. :i.Stoütbamer uit Sas van Gent. - Deze kwam uit qon zijweg met flinke vaart en een bols'jpg was niet meer te voorkomen. De mot.obestuuttfl.cr kwam onder de auto terecht en werd een dertigtal me ters meegesleurd vooraleer het voertuig kon stoppen. Het slachtoffer was levensgevaarlijk gewond geworden. Ilij had een gebroken been en schouder en ook de pols werd verbrijzeld. Onmiddellijk werd de ongelukkige naar een ziekenhuis ter verpleging overgebracht, waar men zijn toestand levensgevaarlijk bevond. Auto en moto \Varen zwaar bescha digd. De politie deed een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Door liet. springen van een gasslang heeft zich bij de familie T... aan den Wouwschenweg te Bergen-o-p-Zoom een geval van gasvergiftiging voorgedaan. Het echtpaar T... dat 's morgens tc ongeveer 5 uur door het geschrei van hun jongste kind werdi gewekt bemerkte dat een gas-lucht in huis hing. Zij snel den onmiddellijk naar dë slaapkamers van hun kinderen, waarvan er vijf het bewustzijn hadden verloren. Later ge raakte ook de moeder b-uiiten kennis Een zoon begaf zich ijlings naar een geneesheer, die de slachtoffers naar buiten bracht. Na toepassing van kunst matige ademhaling' keerde bij allen liet bewustzijn terug. De moeder en de dochter lijdén echter hog «aan hevige hoofdpijn. Do andere "huisgenooten hcii- ben 'geen ernstige natlèclen vanr dc-'ver- gifliging ondeiwoud-ën. - Een wisselagent aangehouden Tengevolge, van verscheidene klaeh ten Werd de wisé olagc.nl Dcglas, woon achtig te Nijvel, faubourg dc Namur, 4 door den politiekommiissaris ontboden waaraan hij zijn wanbopigen toestand uiteenzette en een brief toonde waarin hij zijn .toestand schetste en zijn in zicht mededeelde zelfmoord to plegen. Het parket werd verwittigd en begaf zich onmiddellijk naar de woning van Degfa-s. waar het in zijn tegenwoordig- jheid overging tol een huiszoeking en j tot. zijn ondervraging. DiU had voor gevolg dat een oploi- jdingsbevel werd uitgevaardigd ten laste van Deglas wegens aftroggolarijen, ver- du isterinjgen en checks zonder dekking. Donderdagavond om kwart na elf* gebeurde er op den steenweg van Berin gen naar de koolmijn, te Beringen, een vreeselijk ongeluk.De genaamde Loijcns Theodore, wonende te Beringen, Muize-, heide, was met eenige familieleden eji vrienden eene wandélihg aan. 't doen, in de richtng der kciolmjnen, ter hoogte; van de bakkerij «Welvaart». Op dit uur. is er veel gerij van vèlog en auto-bussen diie met werkvolk van de mijn komen. Daarom hadden zij hek voorzichtig ge-oordeeld, iop dc sporen van de tram te blijven en alzoo den rechterkant van den steenweg te hou den. Een paar honderd meters verder hoonde een. hunner een camion afkomen* insgelijks in de richting der koolmijn. Nauwelijks had men zulks bemerkt "of Th. Loijens werd door het voertuig ge pakt en ten gronde geslingerd. Aanvan kelijk meende men dat hun makker dood was, daar hij geen Leeken van loven meer gaf. Dokter Gerard van Beringen werd ijlings verwittigd en stelde zware ga pende wonden vast aan het hoofd on over gansch het lichaam. De auto van 't Rood-Kruis van Beringen-Mijnen werd verwittigd, om den gekwetste naar hot hospitaal van .D.iest -over te brengen, doch intusschen kwam er een autobus met mijnwerkers 'dewelke Dicsf- pas seerde. Hier werd het slachtoffer in neergelegd en alzoo naar het hospitaal van Diest overgebracht. Dc gendarmen van Beringen waren dadelijk ter plaatse, en deden het noorii- ge onderzoek, hetgeen erg bemoeilijkt: wordt, daar -de doodrijder, na het onge val bemerkt te hebben, zijne lichten doofde en in volle snelheid zijn weg voortzette, zonder zich om het gebeurde te bekommeren. Hij wordt opgespoord. Itel rampzalige geheim is de grond, antwoordde hij dof, en streek niet de hand over voorhoofd en oogen. Kent ook Erwjn'is vader dit ge heim Neen Welnu als hij zijne toestemming tot onze verloving geeft, durft gij dan nog bij uwe weigering volharden vroeg zij verstoord.Als gij mij uw geheim onthullen wilt, kan, ik mij over tuigen of het u de' macht verleent, scheidend tussehen ons te treden is dit het geval, dan zgl ik beproeven mij in bet. onvermijdelijke te schikken.Mnar zoo lang ik liet geheim niet ken, zoo lang bestrijd ik de noodzakelijkheid mijn levensgeluk ten offer le brengen. Herman Slroombeck was voor zijne dochter blijven staan. Zijn donkere oogen zagen haar vol kommer en luis ter aan. Ik mag u niets onthullen, sprak hii. Gij moet mijne woorden geloof schenken. Erwin zal morgen uw antwoord eisehen, papa ik l»id u nogmaals le bedenken dat hel. geluk mi.jns levens er van afhangt en dit. leven lot dusverre eenzaam en vreugdeloos geweest is. Ik wil u daarmede geen verwijt doen ik weel. dal gij daar ge-rne schuld' aan bobt. Nu eehler. wordt m de mogelijk heid aangeboden mij onbeschrijflijk gelukkig Ie maken ik wil derhalve op uwe liefde vertrouwen, die er wel in gelukken zal «Ir? mij -onbekende hinder palen uit den weg te ruimen. Na deze woorden'.ging Erna met wan kelende schreden heen - en hij liet haar gaan zonder baar een antwoord te geven maar nauwelijks had de deur zich achter haar gesloten, of hij zonk in zijn zetel neder cn bedekte het aangezicht met beide handen. Gods molen maalt langzaam.maar fijn, morde hij cn een hevig snikken paaide zich aan deze klacht. VIT. OP DUISTERE PADEN De drommel hale de tocht bij zulk eene hitte mompelde Chr'isl.iaan ver drietig, als hij na het middagmaal in den wagen slapte om het koffer van Ru- diger uil de stad te halen. Daarm-cdc Ikon een ander belast worden, mij, ouden man. bad men thuis moeten laten. P,e koetsier sloeg met de zweep over het paard, dat langzaam aantrok en slechts ongaarne voort-draafde. Chris- tiaan legde de met een zilveren hand ge boorde klak naast zir.h en woelde met iieide handen door zijn duin baar. Als nu toch eens uit al die seh'oo- ne plannen en beloften iets werkelijks voortkwam dus vervolgde hij zijne al leenspraak, terwijl de wagen tfaag dooi de notenboomenlaan rolde. Kon ik er slechts zooveel u-ilslaan, dat dc rente mi j 'n onbezorgd leven verzekerde; meet verlang ik toch niet. Maar het is alles louter onzin. Steenhouwer wil mij ge bruiken om de gebraden kastanjes voor hem uit het vuur te halen en dien God fried vertrouw ik ook niet. De wagen had den zonnigen landweg bereikt.. Christiaan haalde eene volle wijnflesch uit den zak van zijn frak en zotte die aan dc lippen. De koetsier had Botsing tussehen een motorrijder en een wie/rijdster te /zenem Donderdagavond, omstreeks 20 uur, kwam dc -genaamde Debergt Maurice, aulobusgëleider, wonende Keulstraat, 3, Ier steile, per motor uit de richting van. de wijk «Bioselimolens» naar Izegem toe gereden. Toon hij ongeveer rechtover de hoeve was, bewoond door de-n landbouwer Noé, stak onverwachts! de genaamde Debis- seliop Marguerite, fabriekwerkster, wo nende daar heel dichtbij, ,de baan over per rijwiel cn wilde ëen zijweg inrij den iom huiswaarts te koeren. De motorrijder, kon .de wieliüjdster onmogelijk ontwijken cn botste erop. De schok was geweldig en beide personen, werden op de kaïsseisteenen geslingerd. Toegesnelde ooggetuigen hebben den motorrijder in dee mis wekkend en toe stand opgeraapt; men vreest een sche delbreuk, benevens talrijke andere won den. Dokter Depeslole beeft, hem verzorgd en naar de stedelijke kliniek van Dr Vandcp'U'tlé overgebracht. De wielrijdster De-bisschop iis ook erg gewond doch kon gelukkiglijk naar huis overgebracht worden, waar ze van hoo- gergenoemde geneesheer de noodige' zorgen kreeg. V- TE BEKOMEN, gratis op ons bureel, het uitgebreid programma onzer reis naar de Passiespelen van Oberammer- gau, op 23 Aug. tot 4 Sept. 1934. het geklok vernomen hij keerde ziel» om en zag zijn passagier met een ver langenden blik aan. Wel bekome het u Dank u ant woordde Christiaan droog weg. Het vocht is zuur, maar het verslaat ded dorst. Zuur maakt vrooli.jk, schertiste dë koetsier, de hand naar de flesëh uitste kende. -T Kan wel zijn, ilt heb het nog nie.fi ondervonden. Neen, goede vriend vooc twee is er te weinig, en wie door dorst' gekweld wordt, denkt het eerst aan zicli zeiven. Nu! betaalt hebt gij den wijn ook niet. Mei mijn eigen zweet, dat is- een Hooge prijs, antwoordde Christiaan, ter wijl bij dë flesch d-iclitkurkte. Gij denkt misschien dat men als bodu'ende bij een' baron een genoeglijk leven heeft Mis geschoten, beste man Ik zou liever og den bok zitten en rijloert jes maken. Daarmede zoudt ge ook niet tevre den zijn. Er zijn menschen die nooit tevre den zijn, cn lol dat slag schijnt gij ook' te belmoren. Tón gij tol bet slag din niets kun nen beten slaan of liggen, gromde dë koetsier. JTale u de duivel Ik wou dafl uw heer met mij tefug gereden was, dan! kon ik ten minste op een drinkgeld ho pen. Mnar verder clan tol ide stad rijd itë u niet. dal ze-jr ik u nu reeds. Tol. aan liet «Hotel de Fran-ee». 1 yervoTgf.

De Volksstem | 1934 | | pagina 2