12 50 jaar geleden Aan wie de Schuld Zedelijke Waarborgen aan de Kust De Werkloosheid in Mei Morgenstond m den Woudrand. Internationaal Perskongres te Antwerpen Rn hot Mtafiiavnlfl ZiiidfAfrikaansclie Een Nienw Strand te Knoeke-aan-Zee Dinsdag JUKI 1934 De geboorte van Prins Albert Kerkstraat, 9 en 2i Aalst, Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap HAYAS, Adolf Moriaan IsT t7kru7sel 7u7'de Richeleu. Parijs iXXXX JAARGANG NUMMER 134 DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Bank Buiding/Kingsway. 20 Londres W. C. 2, H. Olympia Zonop3l49Zontf7,52 N, M. 12 E. K. 20 SONNET Een schuchtre wind rilt door de ranke twijgen t Is de eerste zucht van dezen jongs ten dag get loover ruischt, en tak en blaren zwijgen, i&lsof de dag van her te slapen lag. poch wilder wil de wind naar adem hijgen, gij slingert weg de groene loovervlag, En door hoar stage weg en weder neigen (flanst in het woud een eerste zonnelach. Van dauw en zon te druipen staat het hout De wind woelt in dien schat van louter goud laat hem dol bij grepen openwaaien. Pc geest des Heer en vaart door 't b ijzend rijs, 3jln aan de poort van 't nieuwe Paradijs Êen cherubijn slaat met zijn zwaard te zwaaien. Albert BAEYENS. X Gisteren was het 50 jaar geleden dat aan liet bestaan der liberale partij als groote Staatspartij een einde werd ge steld. Sedert dien is zij nooit meer van den .jkomen genadeslag opgestaan zij bleef ^estendig in de minderheid, slonk voort durend en werd, door afbrokkeling en ontbinding, herleid tot de ondergeschik te positie die zij thans in neemt. Zij verzwakte zonder ophouden en, flooreene rol van ondergeschiktheid,door tc weigeren de schoolvrijheid en de gods dienstvrijheid te huldigen, zag zij hare gelederen gestadig dunner worden. Het is eene ramp geweest voor haai en, spijtig genoeg, het is een ongeluk ge weest voor liet land want er is geen en kel bezadigd man die niet metspyt heeft kunnen beschouwen dat de socialistische partij in de plaats van een grondwettelijk liberalisme is getreden. Niemand wenschte de verdwijning eeper had'"gesticht en die toch op een groot verleden kon bogen. Doch niemand kon haar beletten zelf" moord te plegen. En de ganscbe politiek van bet ministerie der 7 tt Masons van 1879 tot 1884, is èén zelfmoord geweest. Het is de Vrijmetselarij geweest die, door het ontketenen van de school- en godsdienstoorlog, de toenmalige liberale partij op den weg der zelfmoord heeft ge dreven. liet kiezerskorps is in 1884 in opstand gekomen tegen de politiek van dwang, willekeur, vervolging en knevelarij, die het land naar den afgrond voerde. Op 10 Juni 1884 luidde de doodsklok over het liberalisme in België, waut in ae politieke geschiedenis van Belgie be slaat er geen tweede voorbeeld van zulk eeu ommekeer in de openbare denkwij ze, van zulke door eene tot dan groote regeeringspartij ondergane verplettering. Enkele dagen nadien was het ministe rie Malou gevormd. De eenmaals zoo machtige liberale partij werd voor goed weggevaagd van bet bewind, eerst doorliet censitair stel sel, daarna in 1894 door het meervoudig stemrecht en in 1919 door het algemeen stemrecht. De katholieke partij bleef alleen^aan het bewind tot aan den oorlog en 't is eerst onder het stelsel van de Evenredige Vertegenwoordiging dat de andere par tijen het bewind gedeeld hebben, doch steeds onder Katholieke Eerste Ministers. Sinds 50 jaren is het hoofd der Belgi sche regeering bestendig in de rangen der sterkste groep uit het Parlement, 't is te zeggen, in de katholieke partij, gekozen. Bö gelukwenschin van Kamer en SenaaS aan ds Koninklijke Familie '.Tientallen jaren reqdls! woxjöt gezegd geschreven en gedrukt, dat wij, .christe nen, de schuld zijn van al de rampen, die de menschbeid treffen. Wij waren de d>omanen, de reaktionnairs, de sukke laars die nog steeds aiaa sprookjes ge loofden. Wij waren de vijanden van de ontwikkeling. Pas wanneer de menschen zouden bevrijd zijn van ons zu'uir ge klets over dien vloek van de geldzucht, over het verliezen van de ziel, over den hemel en de hel, pas dan zou de voor uitgang komen. De christenen aan het hoofd De afvaardiging der Kamer, voorgezeten door m. Poncelet, v.&lke zich raar het Kasteel van Stuyvenberg, bog,af, om den Koning de gelukwcnschen van het Parlement aan te bieden. met de priesters .Lwtvj. hadden sinds eeuwen niets anders gedaan dan de wereld dom gehouden. Als zij er niet geweest wafen, dan'was de vooruitgang reeds veel vroe ger gekomen. Vooruitgang Da bestaamde fabrieken werden uitge breid, ontelbare werkhuizen bijgebouwd, nieuwe machienen uitgevonden, de pro- diiktie tot het uiterste gedreven. Buree- len en laboratoria werkten dag om zoo veel mogelijk voort te brengen aan den laagsten prijs en zoo rap mogelijk. Fa milievaders werden afgedankt en ver vangen door kinderen; gehuwde vrou wen werden als islavinnen naar de fa briek gejaagd, de familie vernietigd; de zeden verwilderden. En de gevolgen 35 mtillioen werkloozen, de geheele we reld in een heksenketel van bitteren klassenstrijd veranderdEeniige duizen den werden millionnair, millioenen en nog millioenen tot dein bedelstaf ge bracht. Heerlijke vooruitgang brengt meer voort dan men kan verhrui- i- ken: het volk sterft van overvloed liet fall ie t au complet van de liberale eco nomie Vooruitgang Het winstbejag heeft idie menschen harteloos gemaakt: terwijl gamsche be volkingen koude lijden en vain honger omkomen, worden gansche veestapels verbrand, millioenen kilos suiker in zee geworpen, millioenen balen koffie en katoen opgestookt, millioenen liter melk verloren gegoten De lijdende broeder/ die smeekond de hand üitisleekt en het wegterend kind, dat aan de deur klopt, worden meedoogenloos weggestuurd Heerlijke vooruitgang Familie staat tegen familie., stand te gen stand, volk tegen volk, laind tegen land, ras tegon ras Die haat zegeviert en elk oogenblik kan de strijd losbre ken, waarbij de wereldoorlog 1914-18 maar kinderspel zal wezen. Men beloof de goud en broederlijkheid en men schonk baat en ellende. Heerlijke voor- uilgang. Hoog. hemelhoog rijst de figuur van den Paus, 'den Stedehouder Christi, on- faalbaar wijst Hij den weg naar de op lossing van de crisis en wezenlijken vooruitgang door verzoening en liefde. De goddeloozen pogen den Paus ha te stamelen, zij maken plannen, beleggen conferenties, verloochenen en herbou wen, doch vergrooten alleen 'den c-haos, omdat zij geleid worden dWr klalsisenhè- lang of klassenstrijd; omdat zij de lief de niet. beziten, die offeren kan. 'Alléén "de Roomscb katholieke gods- Heerlijke vooruitgang Alleen de Roomsen katholieke godis- Men schreef en predikte in alle onzij- diens't brengt de menscihen als broeders dige. en goddielooze vereenigingen en bij elkaar, erkent rechten en plichten; rrr\r\r> vin/iofan TBOAi- t Trianf ïn_ alléén de christelijke economie brengt -- -rede door betere verdee- ijké goederen en hoogere 'J. M, bladen geen kinderen meer want in- alléén de christelijke economie breng dien de bevolking blijft aangroeien, zal oplossing en vrede door betere verdee men geen voedsel., geen kleedieren ge- ling der stoffelijke goederen ën hoogeri noeg kunnen voortbrengen, en... men zedelijkheid. 'T Air Het werkkabinet van Koning Lao pold III op het kasteel Stuyvertberg maerelaan, tot. gedachtenis van dien groote journalist. Ontvangsten Aan b.oord van de Leopoldville had een maaltijd plaats, aangeboden door de Antwerpscihe pers. Gouverneur Holvoet, burgemeester G. Huysmans, en andere overheden wa ren aanwezig. Daarna brachten de journalisten een bezoek aan den Dierentuin. Verder stond op het programma een t.hee, m de Kamer van Koophandel, en een ont vangst in hot Piovinciegebouw, met raóut en kon eert, aangeboden door ba ron Holvoet. Zondagochtend is, in bet Provincie gebouw te Antwerpen, llie-t 10de Emi gres van de Internationale Unie der Persbonden geopend geworden, onder voorzitterschap van den lieer Iteynders. Naast hem hadden ook plaats geno men minister Van Cauvvelaert gou verneur Holvoet; Kamerlid Fischer, voorzitter van den Algemeenen Belgi schen Persbond; Engelsche, Fransche Noorsche afgevaardigden. De heer Gouverneur HOLVOET, be groette de kongressiisten die dte vertegenwoordigden uit 30 verschillende landen. Den heer Minister VAN GAUWE- LAERT, sloot zi'Cih bij dien groet aan namens de regeering, dankte de builen- landsche per.s voor liaar deelneming aan <s lands rouw bij het overlijden van Koning Albert I en wees op hot er langen van België om den vre.de te dienep. Spreker eindi-gde zijne toespraak in het Noderlandscb, en zegde, hoe ver heugd hij was door de toenadering tus- schen de Nederlandsohe en de Vlaam- scihe pers. De heer REYNPlERS, dankte den Ko ning dien zijn bescherming aan hetj kongres l.ecft verleend, begroette de aanwezigen en bracht een hulde aan den heer Arthur Goemaere-de Keyser, .stich ter van de Internationale Unie en van de Belgische Associatie. De heer FISCHER, bracht ten slotte don groet van de Belgische journalis- ten. Op het stadhuis en onthulling van een gedenkplaat Voor deze opening waren bloemen neergelegd geworden bij het gedenktee- ken van de Antwerpsche (gesneuvelden. Na de zitting, werden de kom'gressis- ten ontvangen op het stadhuiis, waar burgemeester C- Huysmans hen welkom heette, waarna zij de onthulling bij woonden van een plaat, Arthur Goe- Zie vervolg onderaan vorige kolom. Met uitzondering van Weelende, Oostende, Klemskerke en Knokke zijn al do gemeentebesturen van de kust welwillend ingegaan op den wensch uit gedrukt door ZEDEN A DEL. in opdracht van onze groote. organisaties. Uit de ingezonden politieverordenin gen, betreffende het strand- en badle ven, blijkl. indien de getroffen maat regelen er stipt worden nageleefd, dat de Panne Koksijde, Lambardsijde, Mid- deikerke, B roeden e en Vlissegcm. de de- gelijkste waarborgen bieden op bet ter rein van openbare zedelijkheid. Wij brengen zulks gaarne ter kennis van onze duizenden leden en van de tienduizenden leden der aangesloten or ganisaties. Meteen verzoeken wij alle weidenkenden bet lioofdisekrelariaal van ZEJV.ENADEL, Oranjestraat, 16, Borger- hout, dadelijk op de hoogte te stellen als in voornoemde gemeenten 't plaat selijk toezicht op de zedelijkheid in ge breke mocht blijven. «Zedenaidel». Leeft Pater Ansclmo nog Generaal Tchang ICai Ohek heeft-aan uw gouvefneuns der provincies m Noordwest-Kiangsi opdracht gegeven om opnieuw een onderzoek in te stellen naar de verblijfplaats vajn Br Anselmo, den Italiaanschen Lazarist, die op den vooravond van Kerstmis 1932, door de communisten werd ontvoerd. Ook deze pogingen der Chineescbc overheden, zoo meldt Agentia Fides», zijn wederom zonder uitslag gebleven. Volgens niet na t.a gaan geruchten zou den de bandieten Pater Anselmo eerst naar hel Apoistolisch Vicariaat van Nan Tsang in bet Noorden en vervolgens naar Kiangfu In liet Zuiden hebben vervoerd. Een Chinees, die uit een der concentratiekampen der communisten is ontvlucht, beweert daar een Euro peaan te hebben gezien met oen lan gen baard. De Paters van Kianfui mee- nen dat deze Europeaan niemand an ders kan zijn dan hun medebroeder, Fr. Anselmo, en hebben daarom bun hoop, hem nog eenmaal terug te zien, nog niet opgegeven. Op 968,309 leden van 143 kassen van verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid, was het getal volledig werk- looze arbeiders, op 5 Mei laatslen werk dag van de laatste week van April 188.478 ('1 zij 19.4 l il.) Deze verhouding was 18,8 t.h. de vo rige maand cn 18,2 t.h. in April 1933. Op denzelfden datum waren 170.352 verzekerden (hetzij 17.6 t.h. tegen 16.7 t h. de vorige maand en 18.8 till. in April 1933) bij tusselicnpoazen werkloos. In het geheel gingen gedurende deze maand 6.600.185 dagen verloren, 't zij 1 364 por duizend aangeslotenen en por week. tegen 1,400 de vorige maand en f.355 in April 1033. Indien men als vengelijkingscijfer (100) hel gelal dagen neemt gedurende dewelke de verzekerden hadden bunnen werken vertegenwoordigen 'de verloren dagen 23 t.li. in Aprill934 23,2 t.h. de vorige maand en 23.6 M». in APril 1933' Daar liet strand aan het uileinde der Lippemslaan (V;an Bunnenplaatsjl te Knoeke hoe langer lioc meer is afge brokkeld en ingenomen door de zee, overweegt men een nieuw strand aan te leggen ter hoogte van Lekkerbek, m de richting van het- Zwin. De kustlijn vormt aan de Van Bun- nenplaats een stompe punt, zoodat daar het strand fataal moet afbrokkelen on der den invloed der stroomingen, die de haven van Zeebrug.ge aanhoudend doen verzanden. Reeds herhaaldelijk is de meening verkondigd, dat Woest er ta Zeebrugge oen tweede havenmuur wor den gebouwd, deze stroomingen zich meer zeewaarts zouden verplaatsen, met liet gevolg dat het -strand Ie Heyst en Ie Knoeke weer aanwassen zou, instede van opgeslorpt te worden door da zee. p.e bouw van dezen tweeden liaven- muur schijnt thans in princiep aange nomen te zijn; als hij er ooit komt, zal het hoogst belangwekkend zijn na Ie gaan, welken invloed hij heeft op de strandaanwas- of afbrokkeling' 'te Hevst en te Knoeke, Gisteren zijn 350 Zuid-Afrikaanis-che oud-strijders te Zeebrugge aangeko men. Zij werden er door -een hoogen of ficier in naam van bet- Belgisch leger bcgr.oct. ïlun reis in ons land is ingericht op initiatief van de British Empire Ser vice League geplaatst onder de hoo- ge bescherming van den prins van Wa les 'en onder het voorzitterschap van admiraal graaf Jellicoé. De vreemde bezoekers, die allen ge streden hebben in den saillant van le per, zijn vervolgens naar die istad ver trokken, waar een vertegenwoordiger van tien minister van landsverdediging hen begroette. Om 12 ure, hebben zij bloemen nc- dergeleg'd aan het Iepersch oorlogs.gc- denkleeken en om 2,30 ure ïhja.d er een dienst plaats onder de Meenenpoort, Engelsch gedenkteeken waarna the Last Post wend geblazen. Om 9 ure 's avonds woonden zij we derom dezelfde plechtigheid bij. De oudstrijders zullen voorts in Frankrijk het bosch Delville bezoeken, waar velen hunner wapenbroeders zijn gevallen. Zij zijn vergezeld door lady Ilaig. weduwe van wijlen maarschalk sir Douglas Haig. TE BRUSSEL Pen Donderdag 14 Juni Ce 7 u- 15 •s avonds zullen de 350 Zuid-Afrikanen per bijzonderen trein in de Zuidstatio 1c Brussel aankomen, 's 'Anderdaags te 9 uur 30 zullen ze deelnemen aa-n oen plechtigheid bij don Onbekenden Sol- daal. en te 10 uur 30 aan oen andere plechtigheid voor het Engclsdb ge- denkleakencn der Poelaertplaats. Het Belgisch leger zal er vertegen woordigd zijn door een officier-gene raal. terwijl een krijgsmuziek aan de vrome heloogingon zal deelnemen. Een afvaardiging der Zuid-Afrika.an- sche oudstrijders zal vervolgens bloe men gaan leggen voor liet. graf van Ko ning Albert in de krypte van Lacken Den Vrijdag 15 Juni zullen de be zoekers ontvangen worden in het stad huis van Brussel 's namiddags zul len ze het slagveld van Waterloo gaan bezichtigen, waarna ze naar Anlwerpaty zullen reizen om er te 7 nuf, 30 Ufo avonds in te schepen voor Harvftr Allen zijn zij leden van P',, Fieas, waarvan luilenanUgener'aal Pontus voor7.ittet is.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1