Koning Albert I en het H. Hart 15 De Nieuwe Regeering De positie van de Dnitsche Mark Hitier ÏDii Mussolini DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. Vrijdag JUNI 1934 Een onvergetelijke Audiëntie Uitdrijving van vreemde' lingen uit Nederland XXXX JAAJtGAXG RUMMER J3? Publiciteit buiten het Aetoach AALSÏ K Agentschap. HAVAS, Adolf Maxlaan 13, ia Emssel Rue de Richele.u, Parijs .Bank Buiding/JDngsway, 20 Londres \V, C. 2$ H. Lindellnui Zonop3.48Zonsf7.54 E. K. 20 V. M. 27 Pater Mateo, de groote apostel van de H. Hartdevotie, zond ons ter nage dachtenis aan den beminden en diepbe- treurden Vorst, Albert I, Koning van Belgie, het verslag van een audiëntie bij dezen grooten katholieken Koning aldus lezen wij in het Juninummer van T)e Vriend der HH. Harten. u We laten het Pater Mateo zelf ver halen 8 't Was de 8 Maart 1920. Ik had heel Belgie doorkruist om het Rijk van het H. Hart van Jezus te prediken. Z. Em. Kardinaal Mercier vooral moe digde me aan in dezen kruistocht, gedu rende de lange maanden, dat ik als rei zend apostel Belgie doortrok, dat lam zaam uit de oorlogsruïnen herrees. Het was Kardinaal Mercier zelf, die me eens zeide Pater waarom zoudt ge niet een woord over het II. Hart van Jesus zeggen tot onzen Koning, alvorens ons land te verlaten Zijn rechtschapen en oprechte ziel, zijn edel en diep christelijk hart zou er zich over verheugen. Daar ik nog aarzelde en opmerkte, dat ik dat volgens mij onder geen enkelen titel kon doen, en dat't misschien wel wat aanmatigend was naar die gunst te dingen, hernam Zijne Eminentie Geen titels Zijt ge dan niet de apostel van het H. Hart. Welnu dan, uwe zending moet zich niet enkel beperken tot de families en de nederigen. Er zijn ook prachtige zielen aan 't Belgisch Hof, en de schoon ste is die van den Koning zelf. U hebt toch het heele land doorgetrokken Zet dan nog een stap om op den top te komen. De Koning is een Belg, die u nog niet gehoord heeft en hij moet toch ook weten, wat of u preekt. Moed dus en beslis, ik vraag het u. Ik begreep dat ik toe moest geven en we kwamen overeen, dat Zijne Eminentie zelf naar den Hofaalmoezenier zou schrij ven, om mijn verzoek tot 'n audiëntie te ondersteunen. Maar eerst moest ik nog 'n poosje ■wachten, want ik stond er op, om zijne Majesteit een geschenk te geven, hem waardig. 'n Kunstenaar in Antwerpen kreeg de spoed-opdracht, om 'n mooie bronzen medalie te vervaardigen, voor stellende het Hart van Jesus-Koning en op den achtergrond 'n zilveren schijf, waarin eenige regels waren gegraveerd, hl. de opdracht der medalie van den Koning-Soldaat. Twee dagen na mijn verzoek ontving ik een officieelen brief, waarin me verzocht werd 's avonds om 6 uur van dienzelfden dag in particuliere audiëntie te komen. Tot mijn groote verwondering kwam een Hi tuig van het Hof voor, met Monseigneur Pierard, den vriendelijken aalmoezenier, die zich met zijn zaak had bemoeid. In de wachtkamer maakte de bediende, die belast was met de bezoekers binnen te leiden, ei' me opmerkzaam op, dat ik moest blijven staan voor den Koning, ge durende de vijf minuten, die de audiëntie waarschijnlijk zou duren. De bel ging. Voorafgegaan door den bediende trad ik binnen. Staande voor zijn werkbureau wachtte Zyne Majesteit, Koning Albert, al glimlachend en zeide, terwyl hij me de hand gaf Wat een vreugde voor mij, Pater, dat u bij mij komtdank u voor dit bezoek En zonder me den tyd te laten iets te antwoorden, Vervolgde hij ik weet dat u iets goeds te zeggen hebt, ga in den fauteuil zitten Onderwijl schoof hij'dien tegenover de zijne dicht bij zijn bureau. 8 Sire, zeide ik, uwe Majesteit draait de rollen om en maakt mij verlegen door me te bedanken, omdat ik gekomen ben. Het is aan mij u uit den grond van myn hart te danken voor de onverdiende eer *an dit onderhoud. 8 O, hernam de Koning, ik weet dat u sedert eenigen tijd in Belgie preekt en dat men naar uw preeken komtIk heb vernomen dat u de menigte, die naar u luistert, er toe aanzet te bidden voor den Koning; nog onlangs deed u dat hier in de Sinte Gudula en ik ben er u zeer erkentelijk voor. En vertel mij nu eens iets van uw zending,wat. u overal preekt.» Met welk een eenvoud en bescheiden heid zei de Koning dit alles. Hij die door iedereen werd bewonderd in den grooten oorlog als een onverschrokken soldaat, ik zag hem hier zoo beschroomd, byna verlegen voor me. De Kardinaal had me gesproken van zijn bescheidenheid, zijn houding, zijn innemenden eenvond. Sire, gaarne wil ik spreken over hetgeen ik gepreekt heb, maar als uwe Majesteit het me toestaat, dan zal ik het, doen voor het beeld van het Hart van Jesus, dat ik voor u heb meegebracht en dat ik me veroorlof u aan te bieden.,, Met genoegen zei de Koning. Dan reikte ik hem het bronzen kunst stuk over. De Koning bewonderde het en was bewogen. Dat is echt mooi,zeer mooi, dank u. Na 'n oogenblik vervolgde ik Sire, wil me toestaan dit medaillon in uwe tegenwoordigheid te wijden En als het niet onbescheiden is, mag ik u dan vragen nog eens met mij te bidden voor Belgie en de Koninklijke Familie. O, heel graag, sprak hy levendig, begint u maar, Pater, ik vereenig mij met u uit heel mijn hart. Ik plaatste het medaillon op het bureau voor den Koning... en wijdde het met de gebruikelijke Latijnsche formule. Toen knielde ik op den grond, de Koning deed hetzelfde met gevouwen handen, zeer ingetogen. Sire, ik ga nu een gebed zeggen tot het H. Hart van Jezus-Koning en ik vraag eerbiedig aan Uwe Majesteit het met een levendig geloof te herhalen. In diepe ingetogenheid baden we tien minuten. Hart van Jesus, de Koninklyke Fami lie behoort U toe, zegen haar 8 Vergeving, o Koning der volkeren, voor hen, die U loochenen.» Toen ik opstond na het gebed, nam de Koning mijn beide handen en zei: "Van harte dank, nooit zal ik de ontroering van dit uur vergeten. En toen ik dacht weer lieen te gaan, zei hij Ga zitten, Pater, want u hebt nog niet gezegd wat u te zeggen hebt.... spreekt De Koning wilde besligt 7n woord van den priester, 'n preekje buiten de gewo ne plichtplegingen der audiëntie om Voor zulk een nederig en dringend ver zoek moest ik wel wijken en ik begon te zeggen hoe zyn gebed de misdaad her stelde van den laffen Pilatus en... en van Pilatussen, die door hun diplomatische overeenkomsten, en stilzwijgendheid, den Christus ter dood veroordeelden en met Hem de volken, die het Geloof ontrouw zyn. Ik voegde er o.a. ook nog aan toe "Uwe Majesteit mag er fier op zijn de zelfde vrienden en dezelfde vijanden te hebben als Christus-Koning Die ge dachte trof hem levendig. De Koning luisterde naar mij alsof we in de kerk waren. Soms onderbrak hij me om spontaan mijnp woorden te bevesti gen. Ja, waarlijk, Kardinaal Mercier had wel gelyk, toen hij sprak over de christe lijke ziel van dezen Koning. Met weemoed stond ik op uit hoffelijk heid om heen te gaan, daar ik de audiën tie, die drie kwartiers duurde, niet kon verlengen. Zijne Majesteit zei me toen vol gene genheid Ik laat u vertrekken, Pater, maar u moet me twee dingen beloven Kom bij me terug als u weer in Belgie preekt en bid voor mij, voor de Koninklijke Familie voor België Bij m7n belofte voegde ik een woord, dat den Koning veel genoegen deed *Sire, al ga ik heen, toch verlaat ik u niet. "En terwijl ik het medaillon kuste «In dien kus laat ik U in het Hart van Jezus, mijn Priesterhart. Moge het altijd Uwe Majesteit herinneren aan hetgeen ik U gevraagd heb voor de glorie van het II. Hart en voor de Uwe We waren op de drempel van de deur, toen de Koning nog eens dringend her haalde "Bid voor mij... en kom terug De audiëntie was geëindigd. De hofbediende die me had binnen ge leid, zei me al glimlachetid «Dat is geen audiëntie van vijf minuten geweest, zoo als ik u gezegd had.» "Neen, Mijnheer, maar de audiëntie was ook niet voor mij, maar voor het Hart van Jesus, den Koning van den KoniDg van België 1 Van links naar rechts, zittende M.M. Bovesse, Devèze, de Broqueville, H. Jaspar, Pierlot staande M.IV1. Ingenbleek, Maistriau, Forthomme, Sap, Van Isacker, Van Cauwelaert, Dierckx en van Zeeland. IVI. Tschoffen, die nog steeds in Congo vertoeft, kon natuurlijk niet aanwezig zijn bij de opname van de foto. De overdracht der machten Woensdagmorgen heeft in het depar tement van BuitonIand.sc.he Zaken de ovcrdrachl der machten mn de heer Hymans aan den lieer Jaspar plaats ige- had. De lieer Hynïaïis heeft afscheid geno men van hef personeel. De lieer Van Langenhovo heeft aan den gewezen mi nister gezegd, hoezeer het persioneel zijn heengaan betreurt. Daarna wenschle hij den heer Jaspar welkom in het depar tement. De lieer Jaspar dankte en bracht hul de aan zijn voorganger. Een gelijkaardige plechtigheid had: plaats in het rrainisetrie van Openbare Werken waar de lieer Sap 'de machten overgemaakt heeft aan den heer Fort homme. Deze laatste zal als ka.binels- overste den lieer Henry, die zich reedis met die functie bezighield' in het depar tement van Vervoer, behouden. Aan 't adres der Antwerpsche liberalen Op' de vergadering van de liberale parlementsleden, zegde de lieer DierckxJ thans minister \an Verv-oer en I'.T.T. tot de Antwerp ;.'l c vertegemwoior jigers Mijaheeren van Antwerpen, nis liet zoo moet 1 lijven c?'.iren. dat., telkens' 'ë«5n uwer in aanmerking komt voor ccn mi nisterie, hij direct door de andieren en de zoogenaamde politieke vrienden van de anderen, in den rug wordt gescho ten... dan zult gij nooit een liberalen minister voor Antwerpen hebben». Om dit harde woord uit te spreken, zegt dë «Nieuwe Gazet» ontbrak liet den lieer Dierckx op dit oogenblik niet aan redenen. Wij denken dat onze confrater oris standpunt deelt dat men M. Godding niet bij dit stel afbrekers moét rekenen. Vergadering van de Jandbouwgroep der rechterzijde Voor de valorisatie der granen De laniclbouwgroepeïi der rechterzijde van Kamer en Senaat vergaderden Woensdag namiddag in het Parlements gebouw. De groepen gingen over tot cene ge- daohtenwisseling over den polifieken' toestand zooals deze zich" voordoet. na de samenstelling van kabinet de "Bro queville. Na afloop der vergadering heeft M. Maenhout medegedeeld dat. de land- bouwgroepen Vrijdag morgen zullen vergaderen en dat liunne voorzitters ene verklaring zullen afleggen, welke aan den eersten ni.inisler zullen over gemaakt worden. Aan M. Maenhout werd gevraagd- of hij het vertrouwen in de regeering stemmen zou. D.it hangt, zoo verklaarde hij, af, van het programma dat doior de regee- ring zal worden toegepast. Wiij zullen haar steunen zoo zij idie valorisatie der granen wil voortzetten. Op de vraag of er vrees bestond dat de tot hiertoe gevolgde politiek, niet zou .gevolgd blijven, ging M. Maenhout voort" Het is vooral liet verledetn van M. Van Cauwelaert dat on,s verontrust.Hij die thans minister van landbouw is, heeft ons steeds bevochten en het stel sel der vergunningen dier valorisatie", enz. gehekeld. Alvorens ons uit të spreken, zoo besloot M. Maenhout wil- ren wij eerst, weten welke richting do regeeTing wil opgaan. Vergadering der Rechter Zijden MM. Poullet ;en Sögers', respectieve lijk voorzitters van de rechterzijden van de Kamer en Seniaat, hebben de katho lieke parlementsleden bij eerLge.no epep voor Maandag nHorgen te 11 ure in het Parlement sgebouw. Hij vertrekt per vliegtuig naar Venetië Hassel. de Duittschë gezant te Rome, Suvieh, Aloisi en Cerutti, de Tlaliaan- Het nTeerendee! van de ïtaliaansche gclie gezant te Berlijn, afgevaardigden, die zullen deelnemenj aan de besprekingen van 14 Juni, is. Onmiddellijk na de lunch zullen de reeds naar Venetië vertrokken. Hitier J>e,de Metatoren van gedachten wisse- z.al waarschijnlijk Donderdag mengend I waarechgn ijk den ge- per vliegtuig te Venetië aankomen. Hijlbeelen ""^d-ag gcmoe.d zal z,jn. ha af- aal vergezeld zijn doior dien minister van buiten!andsdie zaken, von Neurath en den Duitschen gezant te Rome, von Has_ ael. Mussolini zal zich van Rocca-dello- Caminate. waar hij zich op het oogen blik bevindt, naar Venetië begeven. Het programma van Hitler's bezoek Naar United Press verneemt is het officieel program van het bezoek, dat Hitler Donderdag aanslaande aan Ve netië brengt, en waarbij een bespre king met Mussolini op den voorgrond staat, als volgt samengesteld Woensdag avond komt Mussolini in de koninklijke villa te Stra, waarna hij zich Doniderdag morgend" per auto naar Venetië zal begeven. Hief ligt een mo torboot gereed, welke hem via bet Gran Canal naar het eiland Uidö brengt, waarop het vliegistat,i;on van Venetic is gelegen. Hitier zal Donderdag moïtgend. om- 10 ure volgens de dienstregeling op dit vliegveld aankomen en daar door Mus- sjolini Worden verwelkomd. Daarna zul len beide staatslieden zich naar Vene tië begeven, waar de Du.ce zijn bezoeker haar het Grand Hotel zal brengen, in welk hotel Hitier zijn intrek zal nemen. Mussolini keert dan weer naaf de villa te Stra terug en wacht, daiar op Hitler. In de villa Ie Stra biedt Mussolini zijn hoogen bezoeker een lunch aan, waar aan 25 pensionen zullen deelnemen, on der wie Von Neurat'h, de Duitscbe mi nister. van Buitenlandse-be Z-ake.q, von loop der besprekingen gaan zij met bun gezelschap weer naar Venetië terug, waar in den loop' van den avond op bet 'schitterend geïllumirieertde San Marco- plein een groote betooging zal plaats vinden ter eere van het bezoek van Hit- lef. Vanaf het koninklijke balkon zal het hooge gezelschap de belonging gade slaan en den fascistengroel in ont vangst nemen. De Vrijdag wordt besteed met liet. be zoeken van de verschillende historische pleinen in Venetië, terwijl Suvieh", de ïtaliaansche ouderslaatssekre'taf is van Buitenlandse!) Zaken, om 1 uur 's miid- diags in het clubgebouw van do gjolfclub van Lido aan Hitier een lunch zal aan bieden. Vrijdag avond vereenigf zich het ge zelschap aan een officieel banket, dut door Mussolini ter eere van zijn gast wordt gegeven Zaterdag morgend vfloeg zal Hitier weer de terugreis naar Piuitschland aan vaarden. De Duce te Venetië aangekomen. Venetië, 13 Juni. Muslsolini is al hier, Woensdagnamiddag aangekomen in gezelschap van graaf Giano, leidef van den persdienst en van de minister van Buitenlandsohe Zaken Suvi-oh". Baron Aloïsi wordt Donderdagoch tend verwacht; met hem gal mede aan komen von Basisei, de Duitscbe ambas sadeur te Rome. De ïtaliaansche ambas sadeur te Berlijn, Cerutti, bevindt zich reedts in de. stad. P,e minister van 'Justitie van Neder land heeft dezer dagen aan de politie- overheden een omzendbrief gezonden, waarin hij de nieuwe voorschriften me dedeelt. betreffende dc vluchtelingen en de vreemdelingen, die Nederland bin nen komen'. Wat de vluchtelingen bereft, die rechtstreeks ulit Duit.schland komen, Werd bepaald «Jat zij niet meer naar an dere landen kunnen Woeden gedreven/ Zij zullen uitgenood.igd worden vrijwil lig n'aor hun land van herkomst terug te keoren. Een gevolg van dien maatregel zal «ijn. dat voortaan de vreemdelingen die uit Nederland worden gedreven, niet' meer naar België zullen -«orden gezon den, van waar zij ten airwlere zeer dik wijls naar Nederland werden terugge stuurd. Ongerustheid te Londen De plotselinge Sehommielingon in de laatste dagen van den kloers van da mark worden in Londensche beur3krin- gen met de grootste aandacht en zelfs; met eenige bezorgdheid gevolgd. Trouwens is ook reeds uit de onlangs gehouden besprekingen Lusschen Mon tagu Normah en df Schacht gebleken dat zoowel de Engelsche regeering en dë Bank van Engeland als de bestuurder: van de Pluilsche Rijksbank zich onge rust maken omtrent het lot van de rmafk". Van deze besprekingen is niets uitge legd, maar uit bet. koersverloiop vap do laatste dagen van de mark blijkt w§>l hoe groot bij de Britsehe bankiers dë zenuwachtigheid en de vrees is voor (leb huldigen toestand die naar een nieuwe waardevorm iruler irug van de mark schijnt te gaan.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1