16 De Schatkamer der Koningin van Engeland Schoone ZWITSERLAND van België Het Moratorium der Duitscho Betalingen De Fioaocieele Toestand Nieuws over liet terugvinden van beer Kuramnto Groola Nationale Loterij der Minderbroeders Fraociskansn Zaterdag JUKI 1934 Opium KABINETSRAAD Noodweer in Zuid- en Centraal Amerika WIE nog WIL meereizen naar het Eens betaald, blijft betaald XXXX J44I1GAÜG; NÜMMBR 138 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten bet Altond. AALST Agentschap, HAVAS, Adolt Maxlaan 13, ie Brussel fin® de JüPisl«S« Eatijs Bank B.uidjngXKingsway, 20 Londres JV, C. 2« H. Lutgardifl Zonop3,48Zonaf7,54 E. K. 20 V. M. 27 AAN ONZE ABONNENTEN Binnen enkele dagen zullen kwijt- fechriften ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der drie- en zes- maandelijksche abonnementen. Onze abonnenten gelieven de kwijt- Schriften bij de eerste aanbieding te wil len betalen, dit om verdere onkosten te vermijden. GODSDIENST IS HET OPIUM DER MAATSCHAPPIJ slagwoord' van al le ANTI-f/LERICALEN, godsdienstha ters en bijzonderlijk der LOGEBAZEN van alle kleur Moeder, vadeif, EEN KRUISKEN, a. u. b. zoo stionden wij destijds moegespeeld. (Tongen vol vaak, voor va der en moeder vooraleer maar boven te gaan en te ruste... Toen lei vader zijn pijpje, waarvan hij "genoot na lastig dagwerk, ter zijd en met. heeltige hand en met innige zware basis tem God zegene en be ware u mijn kind En BRAAF zijn I teekende hij ons een kruisken op liet .voorhoofd. En vervolgens was 't aan dó zaclït streelende hand van moeder, om 's Ree- ren zegen af te sirieoken ovej* hare lie velingen. Biet wat' ontzag hebben we 'toen op. gekeken naar vader en moeder. Hoe goed, hoe schoon, boe edel, hoe groo't rezen ze in onze kinderlijke! gedachten Wat een straf voor ons. als We iets zwaar hadden misipikkeld, 's avonds 't bed in te mioèten ZONDER VADERS KRUISKEN I Hoe lang joeg 'dien nacht ons harte TJoe Woelden we en hoe rusteloos was onzen slaap En als het 'is anderendaags wederom om een kruisken was te gaan, schuch ter, en als de vraag van vaders brom stem kwam T Zal 't nog gebeuren hoe rechtzinnig klonk het bevend, met betraande stem «Néén, vaider Hoe zalvend klonk" dan die zélfde basstem Dan is het goed God ze gene en beJWare u, mijn kind Dan klommen VADER en MOEDER HEMELHOOG in onze dankbare ge dachten Liefde, eerbied, ontzag vervulden onze harten. Voortaan was een blik. een wenk. een woord voldoen de om ons tot de orde te roepen En hoe zegenen wij nu de gedach tenis aan Moeder, aan vader de beste onzer vrienden, d-e grootsten onzer wel doeners, omdat ze godszegen over ons afsmeekten en ons teék'enden eiken dag mét het tecken der zaligheid Maar, dat Was OPIUM bet, vérdoo- yingsmididel der maatschappij Dit diende op allé mioigelijke maniéfén Uitgerukt, hij het volk Ën vele sukkeliaans' hebben zich laten vangen... en 't kruisken én liet «God zegene u daargelaten. In steê klinken daar nu GODSLASTE RINGEN en scheldwoorden. Lachen wordt er gedaan als het kind in stamelwoorden een halven, ëen bas- staardvloek kan uitkramen. Maar, dat kindje wordit groot... hot iieeft bogen en olorén..en hoe gröo- ter het wordt hoe meef kwaad het slikt ön hoe lastiger de ouders het krij gen... De sluimerende driften van diat jeug dig hartje worden niet verdoofd door 't «OPIUM» van den GODSDIENST Het kind ziet niet op naaf vader en moeder J-Cfs naar iets Heiligs V dat hem zeigent in zijns Scheppers naorïï. Hef heeft, vermaak in de woede zijns vaders, bet bekommert zich geenszins om de t.panen zijnsi moeders... het lacht hen vierkant uit... vaagt zijn broek aan beloften en .schoone woorden en... gaat zijn wegen... Hoeveel van die verblinde ouders, die 't godsdienstig «opium»" hebben afge sc-hud, weeklagen nu over de schande hunner kinderen, moeten de bescha mende bekentenis afleggen van hun on macht, hum gemis aan gezag «Aan de kinderen van vandaag, hebt gé nu eens niets meer te zeggen Bittere ervaring Ze maaien wat ze zaaiden En van zulke kinderen, die zelfs hun 'grootste weldoeners.', hun grootste vrienden, h'un ouders, niet meer ontzien, wat igiaiait er daarvan uit groeien voor de maatschappij Lastpott.cn, woelmakers, ruziosfiokérs, vechtersbazen Inderdaad een goede waarborg voor de toekomst Godsdienst is 't «opium» dei» maat schappij Ja. maar willen wé de maatschappij redden Dan, terug tot. dat opium met ons volk I K. S. Tegen inbraak, bommen en gas beveiligd. Eenige diagen geleden is in. het hart je van Londen, niet ver van Picadilly- circus, een gepantserde kelderruimte geveejj gekomen, wrelke moet dienen als geheime safe der Engelsêihe koningin en haar naaste bloedverwanten. Slechts aan weinig personen is deze geheime safe, welke 12 meter onder den grond ligt en absoluut inbraak-, bom- en ga,s- vrij is, bekend. Of er nu een oorlog of een zondvloed komt, den 'hier opge stapelde schatten kan niets gebeuren, hoe verwonderlijk het ook mioge zijn, dat de koningin, die tot nog toe haar schatten bij de Bank van Engeland,die toch do grootste zekerheid biedt, depo neerde, deze daar niet verder wilde la- ton. Een geheime iganig, dloior een ruim kéldergewelf leildit naar een onopval lende groote deur, welke een pantser- deur verbergt. Deze laatste weeïg 20 ton en loopt zoodanig op kogellagers, dat zij, ondanks haar geweldig gewicht spelenderwijze kan worden geopend. In de eigenlijke kelderruimte bevin den zich' 1500 aparte vakjes, bij welke evenzoovele sleutels behooren. 'Als ie mand dus slechts één sleutel had en 'hier binnenkwam, zou hij den sleutel, op ieder vakje probeerenld, wel een groote geluksvogel moeten zijp, als de sleutel niet op een leeg vakje paste'. De toegangsdeur van 20 ton kah overigens Dé Je'dieii der regeering yefgaderden Donderdagnamiddag in kabinetsraad on der voorzitterschap van Graaf de Bro- flueville, Eersten minister. De vergadering werd schier uitslui tend gewijd aan het volorbereiden der regeeringsyerklaring, welke Dinsdag aanstaande voor -de kamers zal afge legd w;orden. Elk der ministens bracht een korte nota voor .over de vraagstuk ken die hem bijzonder aanbelangen. Al dleze nola's worden verwerkt tot een ge heel dat de regeeringsverklaring zal uitmaken. Naar we vernemen zal de regeering op de meest uitdrukkelijke wijze ver klaren dat zij vastbesloten is <de finan- cieele politiek van de vorige regeering voort te zetten alles te vermijden wat aanleiding zou kunnen geven tot de- valvatie en dioor alle middelen de frank te verstevigen. W.at de landbouw be treft zal de regeerinig de getroffen maatregelen handhaven en dezen be langrijken tak onzer economie verdedi gen tegen alle rechtlslreeksche of on rechtstreeksere dumping vanwege vreemde landen. Zij zal er naar streven evenwicht te brengen in onze» pfod'ulktie. De regeering zal tevens de verzekering geven dat zij het stel der, maats'chappe lijke wetten, waarop ons lanjd, fier gaal ondanks de moeilijke tijden zal in stand houden. Evenmin als in het verleden zal de 'regeering in die toekönvsit liare zedelijke plichten ten opzichte van de behoeftiigen verloochenen.. Wat "do buitenlanldiscfli© politiek be treft zal de regeering een onafhanke lijke positie blijven innemen, terwijl ze tevens den internationalen vrede slechts bewogen wordien als een bepaald mechanisme in werking is gesteld. .Kt wd h<r™rto»n en verstandlroudmg met mechanisme kan echter slechts op be paalde uren' m werking worden' gesteld en volgens een zeer ingewikkeld stelsel waarvan twee beambten ieder slechts onderdeden kennen, waaruit zij bet geheel moeten opmaken. In de safe zijn vérdér een telefoon, een verzegelde brief en een sleutel. De brief en sleutel zijn echter slechts be reikbaar na geslaagden telefonischen oproep, Waarbij men dan aanwijzingen krijgt waar de brief te vinden is. Dë brief geeft dan verder den Weg aan", langs welke mén uit het kluis kan ko men'. De toegangsweg in omgekeerde richting volgen is n.l. niet mogelijk. Aan den geheimen kelder zijn 600 ton melaal en staal verwerkt. Meer dan '100 signaal en alarmapparaten zijn er ingebouwd en kunnen in 'den kortst molgelijken tijd militaire- en politieposten alarmeeren. Rondom de siafe loopt eein 'gang, waar in voortdurend' een post de wacht houdt, die. doof middel van spiegels alle wan den kan waarnemen. Als de schatten van Engeland's ko ningin daar nog niet veilig zijn Zeer veel dooden. Wervelstormen en aarbevingen De berichten over hevige natuurram pen in Midden- en Zuid-Afrika, nemen in ide laatste dagen nog toe. De stormen en wolkbreuken in Salva dor en Honduras zijn do zwaiarste sedert jaren. In Honduras is dé stoffelijke schade buitengewoon groot. Men vreest te Panama idiat het aantal sjachtofferfs in San Salvador en Hondu ras veel grooter zal blijken idlao nu reeds opgegeven werd. Enkel in het gebied om Oootepec Honduras zouden er al 2500 dooden zijn. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat een nieuwe hevige wervelstorm,, de tweede in de laatste 14 dagen, de stad Concepcion heeft •geteisterd. Vijftig hui. zen zijn vernield. moet zich onmiddellijk laten inschrijven op ons bureel. - de buurstaten De definitieve tekst der regeerings verklaring, welke nog een aantal ande re punten behandelt, zal op een vol gende kabinetsraad, die Maandag a. s. te 10 nuf zal worden igelvouden, aan de goedkeuring der leden onderworpen worden. De regeering zal aan de Kamers më- dedcelen diat zij, om ongeisitoord haar programma te kunnen uitwerken, dele gatie zal vragen voor een reeks maat regelen van hare financieel-?, en econo mische politiek. Voor de vergadering van den kabi netsraad had een korte bijeenkomst van de liberale ministers plaats.. Het Agentschap «Belga» 'Overhandigt ons dienaangaande de volgende mede- deeling Tusschen Duitschlanld en de Belgiscli- Luxemburg'sche Economische Unie is eene schikking tot stand gekomen no pens de betaling van de in Duitschland ingevoerde goederen. Deze betalingen d-ie geschieden door, bemiddeling van dé Bijzondere Reke ning Belgis ch-Luxemb u r.gsc he uitvoer ders» op do R.etichsbank, wefden sedert. 9 Juni voorloopig geschorst in verband met eene besfesiing genlomen dioor de directie van de Reichsbank. Zij zullen op 16 Juni e.k. met. terugwerkende kracht worden hernomen. De aanvfagen om betaling die ingediend werden tus schen den datum van onderbreking en den datum van herneming (dér betalin gen kunnen te rekenen van 16dezer her nieuwd worden én zullen zonder uitstel worden geregeld, krachtens de modali teiten van hel nieuwe a.kkloorfd'. De vreemde koopwaren in transito jdoof België omtrent dewelke het bewijs niet, zal kunnen geleverd worden diat het een «gewoon» transito is. 't irs te zeggen dat, het een transito is zooals d-it vroeger gebeurde, komen voor beidioelde stortin- Een medewerker van het Parijsche blad «L'Informati-on» heeft een pers- gesprek gehad nnet den h. Ingenbleek, den nieuwen minister zonder portefeuil. Ie, die zooals 'gemelid, met de hb.i Sap', minister van financiën, en Van Zeeland, het Schatkistlvomiteit vormt. Na gewezen te hebben iop de bijzon- diere bevoegdheid van den liberalen mi- nister-isenatop inzake financiën, laat «LTnformation» dezen het woord. Er bestaat niet de münsle vrees, ver klaart de h. Ingenbleek, dat de regee ring de waarde of de stabiliteit van den Belgischen frank zou wijzigen.: Trouwens is die regeering 'daartoe niet bevoegd. Niet alleen iis de Nationale Bank gansch' onafhankelijk, maar de wet verbiedt baar zelfs voorschotten aan ide thesalubie te doen. De leaders yan ons instituut' van uitgifte hjOudeh_ er overigens aan, de tegenwoordige goud- dekking, die 69.'4 t.h. bedraagt te hand haven. Het Parlement ware over een waarde vermindering van iden frank oveneens niet te spreken, die een oneerlijke daad zou zijn en den ekonomis'chen toestand van het land alleen kon verslechten. De 'financieelen toestand is bevredi gend. Belgie heeft geen bultenlandsiche schulden op korten termijn, én is in het binnenland slechts voor 250 millioen bons' schuldig, ierwijl de schatkist in de Nationale Bank een tegoed heeft van 400 millioen. De begrooting is in evenwicht, en ons land blijft den gouden standaard ge trouw. Geen ander land, besluit minister In genbleek, heeft een thesaurie 'die ovér zooveel middelen beschikt. De vroegere regeermg is reedis tol aanzienlijke besparingen overgegaan. Het nieuwe mmis'tefie zal op dien weg- vooftgaan, zoover als mogelijk is zon der de doelmatigheid van de dieinsten in gevaar te brengen. Te booge belastingen zijn inderdaad een belangrijke ïaklor van de kriisis. Er z.ijn d'uts gewichtige yfaagstükkcn op te lo-ssen. Wij zullen ze aanvallen met liet vast besluit, gunstige uitslagen te bereiken. Tn één woord dus, wij zullèri dé sla", biliteit van den ffank, zooals deze door de wet bepaald is, handhaven. Maar wij willen ook, op eklonomisch gebied, de nood'ige maatregelen treffen om "op de wereldmarkten het levensrecht van de bevolking te verdedigen. Onze 350.000 wer.kloozen éisc.hen hot. De verdwenen Japansohe consul Ku- ramoto, die, zooals gemeld, bij de Chi- ncesche keizergraven is teruggevonden, zou volgens de Chineesche overheden hebben bekend vrijwillig te zijn verdwe nen, na de «vernedering», die hem werd aanged»aan door zijn chef, den consul- generaal Suma. Deze had hem namelijk een berisping toegediend wejgens het Verloren gaan van bepaalde documen ten. Kuramoto zou het vernemen hebberi gehad zelfmoond te plegen, maar op bet' critieke moment teruggedeinsd zijn. In een onderhoud met den Router- correspondent iheeft hij verklaard, dal; hij de electfische lichten haid zien tinte len en da schoone hoofdstad' van China reeds vaarwel had toegewuifd. «Ik be treur het,"» zoo zeide hij, «toen water te hebben gedronken, want ik had besloten te sterven. Deze onverwachte afloop van het incident heeft niet nagelalen al- gemeene verlichting' te brengen. Het incident nog niet gesloten Geheel gesloten its diaarmede hei in cident nog niet. De Japanscha minister, van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft nam'clijk den 'consul-generaal te Nan king opgedragen aan de Chineesche re geering eén niota te overhandigen, waar in nogmaals het igeval-Kuramoto wordt beihanldleld en in verband diaarmade wordt ge\Vezcn op de vijandige houding dief Chineesche pers. Deze had dadelijk beweerd', dat Kuramoto moest zijn ont voerd op last van offici.eele JapanschQ zijde. Ook in een thans bekend geworden, rapport van den chef der Chineesche politie wordt in die richting gezinspeeld. In liet "rapport wordt er op gewezen, diat Kuramoto ondef normale omstan digheden nooit zou hebben kunnen ver dwijnen. Het verwijt, dat de Chineesche politie niet' voldoende voor zijn veilig heid zou hebben gezorgd, wordt van de hand gewezen' met (do opmerking dat. Kuramoto voortdurend omringd was doof beambten van Japansrhe geheime politie. een niet in aanmerking In midden-Argenlinië, waar reeds se—j om te bewijzen dal. liet een «jgewoon» dert twee weken volkomen abnormale j transito is, zullen de belanghebbenden weertoéstand'en heersichen, is Dinsdag1 rekeningen moeten vertoonen van vroe- cen gebied van 47.000 vierkante mijl gere datum ofwel andére documenten door een hevig© aardbeving getroffen, !zjj kunnen eveneens eene verklaring van welke reeds Zondag bemerkbaar was ge- 'koophandel. Aanvullende inliehtingen worden. [kunnen hieromtrent worden verkregen Het aardbevingsgebied strekt zich van'door de Belgische uitvoerders' in de bu- Gordova uiit tot San Louis en Santa Fé.jreelen der Sectie Belgische Belangen in In de 'Andësgeberglen woeden hevige het Buitenland. Ministerie van Builen- sheewstormen. Te Buenos-Avres zijn'landsche Zaken, 5, Leuveiisclie Weg, wolkbreuken gevallen. i Brussel. De in totaal aangerichte schade wordt j Het verlies van interest én het ver- op het oogenblik geschat op meer dan Hes bij het wisselen ondergaan bij de 'één millioen pesos. Het leger beeft ten- j overdracht op de «Bijzondere Rekening» ten ter beschikking gesteld eli de spoor- der Nationale Bank van Belgie bij dé wegen wagons voor de onderbrenging van de daklooze bevolking. iPje regeering hec-fl reed-s hulpméatrégele^ genomen. Reichsbank, kutnnen voiortaan geregeld worden door aanvullende stortingen op' bedoelde «Btjzondöre Rekening», Een Kamérlid vroeg aan deu Minister van Financiën het volgende Een houder van drankslijterijen Iieeft in 1931 zijne vijfjaarlijksche belasting betaald, hetzij 1931, 1932, '1933, 1934 en 1935, op grondslag egner huurwaar de van 30.000 frank. Tn 1933 werd 'die Waarde volgens overeenkomst op 20.000 frank gebracht. Zou de heer minister m.ij willen zeg gen of, in die voorwaarden, het bestuur eene teruggave moet geven voor de twee jaar welke nog overblijven, t.t.z. 1934 en 1935, met die nieuwe beraming als grondslag te nemen Antwoord Er mag geen teruggave verleend worden van de vijfjaarlijksch'é open ingsb e 1 as ting, wanneer de Huur waarde van de slijterij eene vermiinde- ring ondergaat na dén datum van de opening van de drankslijterij. In het bij de vraag bedoelde geval zal er met dc vérmindering van huurwaarde slechts mogen "rekening gehouden worden om het bedrag te bepalen van de 'jaarlijk- eche belasting waaraan de exploitant met, ingang van 1936 zal onderworpen worden. De minderbroeders igoap te Woluwc. bij Brussel een belangrijk huiis stichten.- Dit klooster zal een kweekschool wezen voor priesters en missionarissen, en te vens een parochie én een centrum van verstandelijke bedrijvigheid en katho lieke aktie. Om dlit opzet te verwezenlijken -héb ben zij een nationale loterij «uitgeschre ven, welke de voordeoligiste is onder a.l de loterijen die thans in omloop zijn. Men hoeft maar de cijfers' na te gaan', om te bevinden dat geen enkele ander'é. tombola zoo vele en zulke belangrijke prijzen aanbiedt, en bijgevolg zooveel kansen op winst. Het groot lot bed,raagtl 300.000 fr.; er zijn 5.504 winners en 1.750.000 fr. p'remiés waartonldéf prijzen van 50.000, 25.000, 10.000 fr., enz. Ziedaar dus een eenige kans om een' fortuin te winnen met een goede daad te stollen. Het wordt tijd die kans te wagen en' die kris'telijke daad' te stellen. Dé trek king heeft plaats op 30 Juni a.s., omder, waarbopg der regeering. Het boekje van 11 briefjes kotèl 10 ff,- en geeft recht op een biziondere trék-* king voor omslagen, met. prijzen yan 50.000, 25.000 fr., enz. Om een boekje te ontvangen volstaat- het 10 fr. te storten op pastchekreké-4 ning 17.80.26 Man P. B. Fieullien, aV< Van den Driessche, 49, Woluwe St. Pié- ter. De lijst der winnende nummers za^ afgekondigd wordën in alle groote 'dag bladen, en zal loegez-oniden worden aan' ieder die er om' vraagt Maar nog ceniige dagen... Stort van-* daag 10 fr. aan het voornoemd adcos..

De Volksstem | 1934 | | pagina 1