Oe Bank van dan ftrisld Rond een Meifeest Journalisten bij den H. Vader Politiek© Toestand Bezoek van Zuidafrikaassche Oad-Slrijders "Wsrfc -willen. VVat ferij gen we nu V o e i fi o Engeland en België VOLKSSTEM XXXX JAARGANG. NUMMER 133 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. VanNuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan .1.3, ie Brussel =-= .Rue de Richeleu, Parijs, rBank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Zondag 17 Juni H. Marcus Zonop 3,48 Zon af 7,55 Maandag 18 Juni 1934 H. Augustinu3 Zon op 3,48Zon af 7,65 E. K. 20. V. M. 27 Bij dit nummer behoort een bijvoeg se! en bestaat uit zes bladzijden. AAN ONZE ABQNNENTEN Binnen enkele dagen zullen kwijt schriften ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der drie- en zes- maandeüjksche abonnementen. Onze abonnenten gelieven de kwijt- schriften bij de eerste aanbieding te wil len betalen, dit om verdere onkosten te vermijden. 1874 1934 E?ne bladzijde uit de geschie de nis van het Katholiek Leven in Aalst. 1872 is een jaartal van beteekenis voor de Katholieke Missiën in ons Land; als dan greep immers de stichting plaats der Apostolieke School van Turnhoutmet als doel het vormen van degelijke missiona rissen. Deze school is hoofdzakelijk be stemd voor onbemiddelde en min be- goede jongelingea die zich geroepen voelen tot het apostolaat der zielen. Gansch het Land begroette deze stich ting met vreugde. Ook in onze door en door katholieke stad Aalst werd het blijde nieuws geestdriftig onthaald. Het bleef echter niet bij geestdrift; daadwerkelijke hulp zou weldra volgen. Pas twee jaar nadien, in 1874, staken eenige volks jongens de koppen bijeen en namen het besluittc ijveren voor de nieuwe Stichting. Aldus ontstond de Maatschappij tot ondersteuning der Apostolieke School van Turnhout», 't Begin was nederig, doch er zat fut en goeden wil in de scichters, en 't lukte. De leden, wier aantal stilaan aangroeide, stortten maandelijks hunnen penning, en aan het einde van het jaar gingen die bijeenverzamelde giften over in de kas van Turnhout. Jaarlijks greep ook een gezellig onder-onsje plaats, met zeer democratisch avondmaal (hesp met sla) en tenhuidigen dage is de spijskaart nog immer dezelfe. Voegen wij er aan toe dat voor ieder afgestorven lid eene H. Mis wordt opgedragen. Deze verdienstelijke Maatschappij de eenig bekende in dien aard viert beden haar 60jarig bestaan. Zestig jaar is geen buitengewoon iets in een men- schenleven, doch, voor eene vereeniging, uitsluitend gesteund op belanglooze edel moedigheid, is 't een eerbiedwaardige ouderdom. Hoeveel gezelschappen en kringen zijn in die tijdruimte niet ont staan en teniet gegaan, zonder een spoor achter te laten. De Maatschappij De Apostolieke School mag bogen op een schoon verleden. Ze mag er op roemen gedurende meer dan halve eeuw den geest van missieactie levendig te hebben gehouden onder hare talrijke leden. Ze kan wijzen op tal van missionarissen, met hare medehulp ge vormd, en op een rijken zielenoogst. Ze telt in haar schoot het puik der katho lieke bevolking, middenstanders en kleine burgers, de steunpilaren van alle goede werken en van het godsdienstig leven in Aalst. Op den vooravond van dit feestgetij herdenken wij met dankbaar gemoed al de nederige en stille werkers die elkan der hebben opgevolgd in den loop dei- jaren. Onder de oudste leden, nog leven, dienen vermeld de heer Adolf Van Yperzeleoud-pauselijke zonaaf, die het geluk heeft zijn 60-jarig lidmaatschap te vieren, en de heeren Louis Van Cau- tvenbergh en Alexander Van Assche, jubi larissen van 50 jaar. Een eeregroet aan dit driemanschap Hulde in 5t bijzonder aan den heer Louis Van Cauwenbergh, die daarbij, als secre taris en schatbewaarder, sinds 40 jaar het beste van zijn leven wijdt aan dit edel werk. In de periode van verjaardagen herdenkingsfeesten die we beleven.neemt dit Jubileum, al zij het ook in intiemen kring gevierd, een gansch speciale plaats in het geeft een vingerwijzing aan onze huidige generatie die behoefte heeft aan voorbeelden van deugd en zelfverlooche ning. Alle christen menschen, en vooral de Missievrienden, zullen sympathisee- ren met de feestvierende Maatschappij. We wenschen haar nog vele jaren De Volksstem N.B. De Apostolieke School van Turnhout is een Missieseminarie. Na voltooiing der humaniora eijn de leerlingen gansch vrij in de keuse der orde en der missie, Belangstellenden wenden ssich totZ.E. Pater Bestuurder der School, of tot Z. E Pater Rector van het St Josefscollege te Aalst ichepencrisis De lezers hebben reeds in liet num.. mer van Vrijdag 1.1. kunnen zien, dat het Katholiek Partijbestuur is samen- geweest en dat er als gevoLg van die vergadering een brief werd gestuurd naar het bestuur der Socialistische Par tij. Wij vatten dien brief siamen: De ka tholieke leiders zijn van oordeel dat hel wenschelijk is, diat de 4 partijen, in den raad vertegenwoordigd, ook hunne ver tegenwoordiging in het schepencollege zouden bekomen. Daarenboven zou het burgemeester schap aan een Katholiek worden toever trouwd. Waarom met vier partijen besturen zal men vragen Hot is het standpunt door de Katho- geweigerd. heken sedert maanden ingenomen om een einde te stellen aan den moeilijken fiantieelen' toestand onzer stad. Deze moet opgelost, niet door altijd stijgen de belastingen, zooals het geval is ge weest sedert 14 maanden; maar door strenge besparingsmaatregelen welke beter idloor een bestuur boven die par tijen, dan door een partijbestuur kun nen genomen worden. Dat de Katholieken het burgemees terschap' op eis nil en als hoofd\ oorwaar- de is natuurlijk, vermits zij de belang rijkste groep uitmaken van den ge meenteraad. en dat. M. Nichels zijne be- noem'ing alleen beeft te danken gehad aan de medewerking der VI. Nationalis ten. medewerking die hem thans wordt De taak van d-e Pers. De H. Vader heeft dg Romeinsche journalisten in de Sala Ducala in spe ciale audiëntie ontvangen. Alvorens zich naar het Apostolisch Paleis te be- reven waren allen bijeengekomen in de Sint Pieter om de H. Mis bij te wo nen die door hum collega Mgr Pucci, aan het altaar van het H. Sacrament werd gecelebreeiHdi. Nadat de journalisten waren voorge steld dfooc Dr Mazzinii, bestuurder van de Avyemire d'Italia» en door Comm. Vignoli, den president der jio-urnalisten- vereeniging, hield de Heilige Vader, een toespraak waarin werd herinnerd aan de belangrijke en sym>pathiek<rrO'l wel ke de Romeinsche pers heeft vervuld in den loop van bet H. Jaar. Die pers verklaarde Z. H. heeft aan de gelieele wereld bekend gemaakt, wat hier in hel centrum van katholiek leven gebeurde, en omgekeerd ook aan die Eeuwige Stad laten weten, hoe de geheeile wereld gc hoor heeft gegeven aan onzen oproep om liet H. Jaar, te vieren. De taak, die de journalisten zoo goed hebben volbracht gediurenidie. het. H. Jaar moeten zij op dezelfde wijze blijven voortzetten bun werk en hun iever moet gewijd zijn aan dlc waarheid en het goede en dit tot voordeel van hen zelve en tot nut van allen die hun bla den lezen. De" journalist draagt een zw'afe ver antwoordelijkheid, want zijn arbeid is gewijd aan die waarheid. Nieouand is in staal om de weldadige uitwerking le meten, die zijn arbeid Vertrek der «Elisabethville» De Belgische stoomboot Elisabeth ville», van de Qompagnie Maritime Bei ge, is Vrijdagmiddag uit de haven van Antwerpen naar Congo vertrokken, on der bevel van iciommandanfe Potié. Aan boord bevonden zich 172 passa giers, vefldteeld als volgt 7 voor Congo, 57 reizigers, in eerste klas, 72 in twee de klas cn één passagier in tusscihen- dekklas; voor Lobitio, 7 passagiers lil eerste klas en 35 in tus.s'chejnklas. Dé lading welke ongeveer 2000 tori bedroeg was verdeeld als volgt 360 ton riigtgels, 60 ton ijzeren gebinten, 210 ton bandijzer, 26 auto's (50 ton wegende)1, 60 ton ijzeren platen. Het overige was «general cargo». Naar aanleiding van de ontvangst, dfoor den Koning van Engeland, van de bijzondere Belgische zending, die: dezen vorst officieel de troonsbestijging, van Koning Leopold kwam aankondigen, wijdt het groote LondensjChe blad «The Times» een artikel aan de betrekkingen tusschen Engeland en België. Koning George heeft aan hertog d'Ur- sel, de leider van de Belgische zending verklaard, dat beide landen én beide ko ninklijke families door «genegenheid en vriendschap» innig venhonlden zijn. Do «Times» legt daar den nadlruk op en wijst op het feit; dat, Koning, Leopold fIT een deel van zijn opleiding in het kollege te Eton genoot en het Engelsiche Militaire Kruis ontving als teeken van waardeerinig voor de diensten, dioor. hem tijdens den wereldoorlog bewezen. Het gezaghebbende Engelsche "blad voegt er veroorzaakt tot in do meest"afgelegen toe, dat Koning, I.aopold grondig de landstreken. Dit alles mag. den journa- beide Belgische landstalen machtig is, De afvaardiging van Zuidafrikaansche oudstrijders tijdens Vrijdag, door den Koning, ten paleize. hun ontvangst, Groepen van een 350 Zuidafrikaan- ische oudstrijders, waaronder een groot aantal vrouwen van oud-strijders, onder leidinig van den h. HollidTcd bevinden, zich op het oiogeriblik in België. ^Vrijdagmorgen bezochten zij Brussel. Zij begaven zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat, waar lady Haig een bloemengarve neerlegde, die zij Donderdag van de Belgische invaliden bij haar aankomst gekregen had. Zij had er een kaartje aan toegevoegd met opschrift Herinnering Moor een dap peren, Belgischen soldaat, die u allen vraagt bij ons in het buitenland le ijve ren voor den vrede Vervolgens wend een bezoek gebracht) aan de krypte te Laken; om 11 u-. 15. werden zij ontvangen door den Koning ten paleize. Kongo heeft doorkruist, en reeds bewe zen heeft, dat hij c-p de hoogte van zijn list met een onvergelijkelijke voldoe ning vervullen maar van den anderen kant zal hij een zware verantwoording .zware taak is hebben af te leggen, indien het geschrc-*n velband met de zoo pas opgeloste venë niet gehéél in dienst! staat van dë kabinetskrisis betreurt die «Times» het waarheid, de deugd en het welzijn der j beengaan van defl h. Hymans én noemt 2]elen het een groot verliest voor ons land. Want de pers kan dok Het kanaal! Wat België vooral noodig Heelt, be- zij'n waarlangs hel. verwoestende kwaad shot Het hla.d, is een krachtdadige bin- zich' uitstort over de maatschappij. Het nenlandsohe politiek en do vaste wil om aantal barer slachtoffers en de misda-jbij tc dragen tot het behoud; van den in den, waarto-e zij heelt aangezet' is on- jternationaien vrede. telbaar. De groote Italiaansehe schrij-i ver Manzon! heelt liet zoo juisit gezegd j MoOruQCWSlOg Op 6817 toen hij den schrijvers den raad gial :i Poohrhen Minister Verraadt nooit de heilige waarheid, rooiscnen minister juicht nooit de misdaad toe, bespot nooit dë deugd. Hierna schonk die H. Valdér aan alle Ten '15 ure 30 Vrijdagnamiddag werd te Warschau oen aanslag gepleegd op den minister van Binnenlands'che Zaken, aanwezigen een m&dalie van den H. D/on .heer Bronilas Pieracki. Voor het fegee- Bosco, «don bijzon deren beschermer ringsigefoouw «Foksal» wedden revolver- der journalisten, vanwege 'de bijzondere schotên op hem ge-lost, idiie hem in het voörliefdé die hij gevoelde voor hun!hoofd troffen. Het slachtoffer was efg werk", en in het bijzonder voor zoover dit!gesteld kon strekken tot heil voor de jeugd. V j Later vernemen we dat de minister Na den paus'el ijken zagen te hebben'aan de opgeloopen wonden overleden is geschenken, verliet de H. Vader onderj in het gasthuis te Wrazdow, waarheen 't gejubel der aanwezigen de audiëntie- jhij gevoerd was, zaal. ZIJ zou geleidelijk gelikwideerd worden Gemeld wórdt dat men zich eerlang mag verwachten aan de likwidatie van de socialistische Bank van den Arbeid. Et is echter nog geen officieel besluit getroffen. Indien het werkelijk zoo ver kómt zullen de vereffenaars voor ordewoord jken. Hij werd i,n 1895 in Klein Polen ge- krijgen de vereffening op geleidelijke cn boren. Voor, tijdenis en na den oorlog voorzichtige wijze uit te voeren, -om ge- j heeft hij een zeef werkzaam deel geno- vaarlijkc weerslagen le vernv-ijden voor j men aan den strijd voor de onafhanke- de fabrieken, die van! de bank afhangen, Ilijkheid van zijn lanld. De moordenaars Het schijnt dat 'de moordenaars met drie waren. Terwijl twee van hen de wacht hielden, vuurde de deride zijn re volver af, waarvan twee schoten liet hoiofd raakten. De booswichten konden nog niet aan- ge-houden worden. Heer Broni-slas Pièracki, die 't slacht, offer werd van een aanslag*, was sinds 1932 minister van Binnenland,sche Za- De K.A.J. is geen toevallige vereeni- ging. Zij is niet ontstaan, zooals zoovele lionderde klubjes en kliekjes, door den wil van een of meer jonge of oudere man nen die 't in den bol kregen ondereen een u sociëteit te stichten om 't zaakje bij d'eerste moeilijkheid te lossen. En het werk van de K.A.J. bestaat niet alleen in vergaderingen, waar wij van tijd tot tijd naar toe komen niet alleen in het betalen van een bijdrage, waarvoor wij dan een gazet ontvaugeu. De K.A.J. is méér. Het is eene ernstige hoogstnoodzakelijke organisatie. De K.A.J. wil iets doen, iets veranderen, iets verbeteren. De K.A.J. wil iets op bouwen. En dat met de medewerking van de leden zelf. Wij, kajotters, wij zelf moeten onder elkander, door elkander, voor elkander de ongunstige omstandigheden bestrijden en veranderen, die ons tijdelijk cn eeuwig elzijn belemmeren. WIJ ZELF moeten dat doen, onthoudt dat goed Wij geven ons daar niet genoeg reken schap van. Wij vragen nog maar steeds Wat doet de K.A. J. voor ons Waar 't zou moeten zijn wat hebben WIJ voor ons gedaan, door de K.A.J. Wij verge ten dat wij maar krijgen zullen in de mate dat wij zeif geven. Wij willen in de eerste plaats godsdien stige, deftige, eerlijke jongens blijven. En daarom luisteren wij met aandacht naar de nuttige lessen en wijze raadgevingen die onze proosten ons geven. Daarom zul len wij vooral naar hun raad dikwijls de H. Sakramenten ontvangen. Daarom nog bestrijden wy de onzedelijkheid van werkwinkel, in trein en straat omdat deze een gevaar daarstelt voor onze ziel Wij willen dan ook verstandige, ont wikkelde jongens worden, op de hoogte van de vraagstukken van hun tijd en die willen volbrengen wat de tijdsomstandig heden van hun vragen. En daarom komen wy naar onze vergaderingen, nemen wy deel aan studiekringen, lezen ons bonds blad en zijn niet bevreesd al eens een nuttig boek ter hand te nemen. Wij willen nog welstellende arbeiders worden. Wij willen later ons brood kun nen eten door onzen arbeid. Wij willen niet blootgesteld zijn aan gebrek en armoede. Wij willen gezond blijven,onzen stiel goed leeren, onze belangen zien eer biedigen. Wij zullen die dan leeren ken nen, in de eerste plaats, en dan behar tigen door alle middelen. Onbekend maakt onbemind. Konden wij GOED bet schoone, bet verhevene, bet grootsche doel der Iv. A. J., wij zou den er voor door een vuur vliegen Welnu, wij zullen bet in den loop van dit jaar nader leeren kennen. Wij zullen het bostudeeren in onze vergaderingen, studiekringen, studiedagen en recollec ties; door m- «Leidersblad en onze r Jonge Werkman Wij zullen dit jaar vooral LEEREN wat de K. A. J. of liever wat WIJ willen op gebied van den ar beid. En dan ook WERKEN om alvast enkele mistoestanden te keer te gaan. Er bestaan er nog vele en wij kennen ze niet genoeg Dat is 't ergste Wij moeten HOOREN en ZIEN rondom ons om te weteD te komen boe de zaken ineen zitten; om ons rekenschap te geven van de wijze waarop met do werkjongens gehandeld wordt; wij moeten ons gedurig afvragen die toestand is die goed Dat geval, was dat billijk Kon dat niet anders Niet beter Hoe zou 't moeten zijn Kunnen wij daar iets voor doen En wat Dan zullen wij veel zaken leeren. Door onze Jonge Werkman hebben wij den laatsten tijd een paar misbruiken leeren kennen. Dagelijks kunnen wij die rondom ons bemerken. Vindt gij dal goed dat jongens, op veer tien jaar, zonder voorbereiding, zonder steun, gesmeten worden in het ruwe rirbeidsmidden Vindt gij bet goed dat de meeste jon gens over de bijzonderste levensvraag a wat zij zullen worden alleen moeten beslissen, zonder raad, zonder hulp van bevoegde menschen. Vindt gij bet goed dat zij alleen ook bun plan moeten trekken om werk te vinden? Dat bet bun mogelijk is op enkele maanden tyd vier, vijf verschillende werkgelegenheden aan te nemen en weer te laten staan Dat de vakopleiding overgelaten is meestal aan het toeval of het goeddunken van meester of ploegbaas? Dat zy aan 't werk gesteld worden aan arbeid die hun krachten te boven gaan Dat voor de meeste werkjongens bet Geneeskundig Toezichtniet bestaat? Dat hun gewezen wordt op de gevaren waaraan zij blootgesteld zijn Dat zij honderde andere kleinere misbruiken ondergaan? Bijv. dat VELE werkjongens geen pensioenkaart hebben. Dat velen niet voldoende vergoed worden voor werkongevallen, dat velen ook op onwet tige wijze doorgezonden worden, dat vele werkjongens zich een deel van hun loon zien achterhouden onder allerlei voor wendsels van boeten, enz. Vindt gij het goed dat er tegenwoordig duizende jouge arbeiders door de werkloosheid tot niets doen zijn gedoemd Vindt gij dat alles goed? Kan daaj niets tegen gedaan worden Moeten wij dat zoo laten Integendeel En de Iv. A. J. heeft reeds bewijzen geleverd dat zy weet aan te pakken 1 Ook hiervan hebben wij ken nis kunnen nemen door onze Jonga Werkman De K. A. J. heeft den strijd aange bonden tegen alles wat, op gebied van den arbeid onze volledige ontplooiing- belemmert, ons tijdelijk en eeuwig wel zijn in gevaar brengt. Aan ons daaraan uit al onze krachten mee te werken l K. HAJEE. J

De Volksstem | 1934 | | pagina 1