20 ZWITSERLAND De Politieke Toestand Belangrijks Belgische Nijverheid zwaar Schepenkrizis te Aalst Hitiers Vredelievendheid Woensdag JUKI 1934 Heden WOENSDAG SVflORGEëüD wordt de lijst gesloten voor ONZE REiS NAAR De H. Vader en Bondskanselier Dollfuss UIT ONZE KOLONIE DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER !4| Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. - DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (P'uHITcTteit builen het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan j3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs e— Bank Buiding/Kings way, 20 Londres >V. C. 2. H. Floremin» Zonop3.48ZonBf7.55 E. K. 20 V. M. 27 KABINETSRAAD pe regeering zal eene beperkte volmacht vragen Maandag' morgen had een kabinets raad plaats onder voorzitterschap van OM. de Broqueville. Al de ministers woonden de vergade ring bij behalve M. Tschoffen, op reis Sn Congo en M. Van Isacker, weerhou den op de vergadering der Gliristen-De- Ijmecratische groepen. Zij hielden zich Ibezig met de laatste Hand te leggen aan de verklaring die de irögeering (vandaag) in het Parlement !zal afleggen en die zal voiorgelezen wor den door M. de Broqueville in de Kamer jpn door M. J>,evèze in den Senaat. Deze verklaring zal de aankondiging ipmvatten eener vraag van delegatie van ivolmacht, beter gezegd volmacht voor beperkte handelingen. Die vraag zal eerstdaags onder, vorm ;yan wetsvoorstel worden neergelegd. De ministers hielden zich ook bezig Jnet de orde der parlementaire werk zaamheden. Men ml namelijk de bespreking over 'de alkoolwet voortzetten en de regée- <ring zal ook aandringen op de stemming (van de wet op het gebruik der talen in gerechtszaken. Men verwacht cr zich aan dat Kamer feu Senaat als naar gewoonte in Juli in vVerlof zullen gaan, eri dat de ministers Han met de beperkte volmacht, als die ■hun wordt verleend, de zaken zullen be redderen. Na het vertrek der andere ministers 3bleveri MM. Sap, Van Zeeland en Ingen- bleek afzonderlijk beraadslagen met' M. 'de Broqueville. Vóór de zitting vengaderden de libé rale ministers bij M. Devéze. Vergadering der Christen-democratische groepen. Dc christen-diemocnatische groepen .Van Senaat en Kamer vefgadorden JMaamdag morgen in het Paleis der Na- <tie onder voorzitterschap van M. Cyf. jVan Overbergh. Mi Van Isacker, minister van arbeid jen van sociale voorzorg gaf een over 'zicht. van den politikken toestand én ver strekte cenige ophelderingen over de re geeringsverklaring. Hij handelde vooral over clë politiek 'die de regeering denkt te volgën in zake pensioenen, werkloosheid en huishuren. P,e regeering zal, zégt men, niet rechtslreekscih tussehenkomen om in' dé iprivate nijverheid de loohcn té' doeh 'dalen. Wal, dé werkloozensteun anngaiat zei clo minister diat het tekort niet zoo groot 7al zijn als 'eersif werd voorzien; men had van 175 milliloen igesproken en liet zal slechts 75 millioen bedragen. M. Ma rek en M. Verbist zullen' de wenschen def groep op de algemeen© vergadering der rechterzijde voorbren gen. De christen-democraten zullen, men, het vertrouwen" in do regeering stemmen: maar zij maken voorbehoud voor de speciale volmacht. Zij willen het voorstel kennen alvorens uitspraak te 'doen. Vergadering der voltallige rechterzijde 0e 4 millioen voor de vrije scholen van Antwerpen. Vertrouwen in de regeering uitgedrukt De rechterzijden van Kamér 'sn Se naat hebben, Maandaig namiddag eene .vergadering gehouden onder het voor zitterschap van M. Poullet. Een groot aantal Kamerleden en Se nators was aanwezig; ook de ministers 1de Broqueville, Jaspar en Pierlot De 'eerste spreker die aanbet woord kwam wa's de eerste minister. Hij ve'r- 'diedigde zich tegen de aantijgingen van hen die de samenstelling der liberale minislerploeg hebben gehekeld sten minister lag eene zekere gedrukt heid. Die tweede spreker was M. Sinzol, die onomwonden verklaarde dat M. «ie Bro queville verkeerd had gehandteld met de benoeming van M. Maistriau tot minis ter van onderwijs. De woorden van M. Sinzot waren ta melijk scherp. Nochtans verklaarde hij dat hij niet tegen die regeering stem men zou. Na hem sprak graaf de la Barre d'Ef- quelinnes, welke eveneens den eersten minister afkeurde wegens dezelfde re denen door' M. Sinzot opgeworpen. Hij verklaarde diat hij tegen het kabi net stemmen zou. Een senator, die wij na de vergade ring ontmoetten drukte als zijn per soonlijke meening uit dat deze spreker, zoowel als' M. Sinzot gepoogd had dë vergadering op' te winden, poging waar bij zij slechts een matigen bijval behaal den. M. Garton (Doornik)] verwekte ook zekere moeilijkheren en opperde vooral bezwaren tegen de volmlaoht'. De volgende spreker was M. Mn rek welke het standpunt der christen-demo craten uiteenzette. Hij betoogde dat hij' het kabinet bezwaarlijk zou kunnen vol gen indien het besluit betreffende dé '4 millioen frank voor de kathoHieke scho len van Antwerpen zou verminderd worden. Een Kamerlid, dat op hét oogenblik dó zaal verliet, verklaarde 'dat. de be spreking een voor liet kabinet ongun stige richting ham. Daarna kwamen nog aan bet -woord MM. Pierlot, minister van binnenland- sche zaken, Lebon elf "Verbiest.. Eene' korte bespreking had nadien plaats, welke meer; gunstig was voor M. de Broqueville. zoodanig dat een Gentseh Kamerlid, meende, dat de gaff- schë rechterzijde denkelijk M. de Bro queville steunen zou. Wij vernamen dat ér Heden avond in het, Staatsblad éen korf. besluit ver schijnen zal, waarbij 'de taksen" welke door den provincialen raad van Antwer pen zijn voorgesteld mét" het oog op de toelage van 4 millioen frank', ongeldig zullen verklaard worden. Men doet naar aanleiding' hiervan opmerken dat, de tijd iis' verstreken op dat de toelage zou kunnen v'ernietigd worden. Verder wohdit gemeld 'dat' Het "ont werp betreffende de volmacht slechts binnen de 1~4 dagen zou worden inge diend. De bespreking werd besloten door eene verklaring van M. Poullet, welke zegde Het iis dus wel verstaan dat de rechterzijden van Kamer en Senaat Hun vertrouwen uitdrukken in dé regeering. Dié verklaring wérd algemeen toe gejuicht. DE KAMERS ONTBONDEN ALS DE VOLMACHT NIET WORDT VERLEEND Ten slotte -vernemen we nog 'dat 'de Eerste Minister verklaard Heeft,', dat In dien Het voorst.fel 'inzake volmacht! zou vérworpen worden. Het Parlement ofï- milddellijk 'daarop' ontbonden zou wor den. De RegeerlngsverklaMng Thans reed's kunfien wé de vo'ornaanf- ste bepalingen aangeven van de regeé- ringsverklaring, welke heden Dinsdag namiddag in de Kamer én in 'den Se naat. zal voorgelezen worden. Onder an,diere zal verklaard worden dat de begrooting van 1935 op andere fiscale grondslagen zal berusten 'dan deze der viofige jaren. De bedragen voor de werkloosheid zullen niet verminderd worden. De prijzen voor het gebruik van te lefoon én telegraaf worden verminderd. De regeering zal bij de Kamer aan. jdringen opdat bet wetsvoorstel inzake het uniformverbod nog voor het verlof Die verwijten waren onrechtvaardig, j zal worden gestemd. Hij heeft naar zijn best vermogen gé- Verder zal de regeering verklaren'dat handcld, en hij Hoopte dat men dé re- liet. kalbinet op gebied1 van het taal- geerinig beoordcelen zou na haar aan Het vraagstuk en dit van liet onderwijs de- werk te hebben gezien. - zelfde politiek zal voeren als 't vorige Tn den toon der woorden van den eer- I kabinet. In het officieel bulletijn van Parijs, dato 12 Mei j.l. rs een dekreet versche nen, waardoor de Fransche overheden dien invoer van gebedenboeken in ma rokkijn gebonden (livres liturgiques de prières ou de dévotion manoquinés), ge- kontingenteerd hebben. Door «livres maroquinés wordj, be doeld de boeken gebonden in leder, in kunstmatig leder of nagemaakt le- 'dier. De ibrivieren, uitsluitend in de La tijnsche taal, vallen niet onder het kontinjgent ement. Deze maatregel is speciaal gericht tegen Belgie, daar dit land de eenige invoerder is. van .gebedenboeken in Frankrijk hij werd getroffen door- een paar Fransche gebedenboekfabrikanten vooral idoor twee firma's van Limoges, die deeluitmaken van het Comité In- terprof ess ionneil Aan dit Comité moet de toelating tot invoer aangevraagd worden en, naar wij uit goede bron vernamen, zou het zelve onjuiste argumenten hebben aan gevoerd, om dit koffitingentement te ver krijgen. Door dezen dwangmaatregel wordt de gebedenboeknijverheid ten zeerste ge troffen; hij zal zich scherp doen gevoe len onder andere t_e 's Gravenbrakel, Brugge, Dpornik, en in 't bijzonder te Turnhout, alwaar drie fabrieken bestaan waar ruim 700 arbeider» werkzaam zijn. Het aaptal -werkloozen zou te Turn hout merkelijk aangroeien, dan wan neer te- Limogest, waar het totaal ar beiders in de gebedenboeknijverheid nog niet zoo groot is als dat van één enkele Turnhoutsche firma in bedoelde nij verheid, slecihts 47 mannen én ]42 vrou wen werkloos waren. Zulks blijkt uit bet plaatselijk "dag blad dat opgeeft iin zijn artikel «Toe- Stand van den Arbeid te Limogesi werkloozen ingeschreven op den datum van 19 Mei 1934 inbegrepen ff 89 werk- loozep voor gansch ld:e boek- en papier, nijverheid met al zijn vertakkingen en zulks gedurende het doode seizoen van den Zomer, wanneer deze. nijverheid ge deeltelijk stilligt. Van bevoegde zijde vernamen wij dat het gezantschap van Belgie te Parijs reeds stappen zou hebben aangewend maar zijne inlichtingen overgemaakt door de Fransche overheden, verschil len met de beweringen .van het' «Comité In te rprofes's ionnel» dat alleenhee'rscher schijnt te spelen. Tevens werd ons medegedeeld dat dc Belgische gcibefctenboekfabrikanten als ook de afgevaardigden der vakbonden, beroep hebben gedaan op de invloedrijke lussichenkomst en wijs doorzicht van den heef Van Cauwelaert, Minister van Handel en Nijverheid om, indien het kontinigentement niet wordt ingetrokken strenge tegenmaatregelen te nemen te genover den Franschen inv.oer van alle drukwérkep, zooals: dagbladen, mode bladen, illustraties, kindef-illustraties, leer èn schoolboeken, enz., wiens invoer 3 4 maal belangrijker is dan van deze der Belgische gebedenboeken in Frank rijk. Zijne Excellentie ïs Het goéd recHt der hoeknijvefrheid ten zeerste genegen en, ingaande op haar verzoek, verklaart zich bereid hare zaaik te verdedigen én alles in het. werk te stellen opdat aan den aangeklaagden toestand zoo spoe dig mogelijk doelmatig worde verhol pen. Onnoodiiig er bij te voegen dat de ge moederen der werklieden ten zeerste verbitterd zijn door de handelwijze der Fransche Regeering en door het ikzu'ch" tig optreden van enkele Fransche fabri kanten. De gebedénboeknijverlieid is, om zoo te zeggen, nog de éénige nijverheid die nog betrekkelijk goed de algomeene en hevige crisi's doorworsteld heeft. .Die kontingénteering zou voor haaf een groot gevaar daars'tellen; zij zou het getal werkloozen met meer dan 1000 verhoogen en de inkomsten van den Staat met verscheiden honderd 'dui. den verminderen. Wij rekenen dan op Het krachtdadig optreden der Belgische Regeering om de belangen eener belangrijke nijverheid doelmatig te beschermen en hopen vu rig dat. de Fransche overlieden, het ge grond verzoe/k van onze Belgisch3 fabri kanten en werklieden gunstig zullen Vergadering van den Lsbcs-alen Partijraad Maandag avond is de Liberale partijraad in buitengewone vergadering samen geweest. De politieke toestand der stad, in verband met de vorming van het Schepencollege, werd er druk besproken. Ten slotte kwam men tot het volgende besluit Het schepencollege zou gevormd worden door de drie nationale par tijen Katholieken, Liberalen en Socialisten dus een drieledig schepencollege. De liberalen sluiten dus de fronters uit het schepencollege ze blijven dus consequent met hunne houding aangenomen in 1933 geen bestuurs- verbond met de frontij of beter gezegd geen samen-besturen met de fronters. De liberalen zouden de scbepenzetels als volgt verdeelen 2 KATHOLIEKEN. 2 SOCIALISTEN. 1 LIBERAAL. Naar we uit goede bron vernemen, zouden de liberalen het schepen ambt van Onderwijs opeischen. Wc veronderstellen dat de socialisten binnen enkele dagen gevolg zul len geven aan het verzoek der katholieken, om de 4 partijen samen te roepen, om gezamenlijk den toestand tc bespreken en de vorming van een vierledig schepencollege te onderzoeken. Een. gfoo-te vergadering toesprekend', zegd'e rijkskanselier Hitler onder meer: «De Duitsche natie is zich terug hare macht bewust. Zoo men ons vraagt wat wij willeen, antwoorden wij in het bin nenland willen wij alles in 't buitenland dat men ion$t met rust late. En zoo men ons vraagt: wat denkt gij over bevredi ging in de wereld, dan antwoorden wij dat wij aan een natie van 70 millioen zielen niet «enkel aanleeren zichzelf te waardeeren, maaf ook de rechten der andere naties te eerbiedigen. Dat de apdefe staatslieden hetzelfde doen.; Geweldige vraagstukken rijzen yoor ons op. Ons werk valt niemand lastig, doch wij nemen ook niet aan lastig te worden gevallen. Het leven in de wereld zou. wat meer waard zijn, indien de an dere staatslieden zich m'eor hun bin nenlandsche aangelegenheden aantrok ken, zonder: zich met onze zaken te be moeien. Wij beminnen den vrede. Wij denken dat de wereldpers voor den vrede moest ijveren én niet ten .dienste staan van machten eiï personen, die andere! In zichten hebben. Onze innigste wenscH is dat dié per sonen, die de gruwelen van den oorlog niet verge,tep hebben, de bovenhand be halen. Zoo wij' gelijkbereohtighéid vragön, antwoordt men ons dat in dit geval de bewajpéningen dienen verhoogd. Wij antwoorden d'oe op, daar wij u niet kunnen aanvallen, doch wij willen sterk genoeg zijn om ons te kunnen ver dedigen, z,oo men ons aanvalt. Wij comptloteeren niet met anderè mogendheden, doch wij moeten ons te weer stellen tegen oompiotten, welke lé gen ons gesmeed worden. Wij willen den vrede, dioch wij zullen ons tot den laal- sten druppel van ons bloed .verdedigen, zoo men ons aanvalt. Vergadering der Waalsche Hoerengilden aangesloten bij don Belgischen Boerenbond Zondag, te 2 uur, had' iji de Chris tens Arbe ids centrale, Pletinckxstraal, Brussel een welgelukte vergadering plaats van het Verbond der hoerengilden •van het arrondissement Nijvel, aange sloten bij den Belgischen Boerenbond. Tus.scihen de aanwezigen, mcei; clan 200 man ip getal, mérkten wij op, Se nator Mattagne; MM. Giele, houfd- slaatsiagronoom en Vossem, agronoom Dc Tilloux, veeteeltkonsulent; Pielde, bestuurder def Alliance Agricole Beige. Volksvertegenwoordiger de Burlet had zich laten verontschuldigen. N-a het gebed opent M. Parein de ver gadering ;en verleent het woord aan Mgr Luytgaerens, die liet verslag vooidraagt' over de werkzaamheden van den Boe renbond gedurende het dienstjaar 1933. Dit verslag, door lichtbeeld«?n opgeluis terd, maakte diepen indruk op de verga dering. M. Vandeput, schrijver van den arron- dissiementsbond, las daarna 't verslag voor over de werking van het verbond. Advokiaat Delvaux sprak over den toe stand van onzen landbauw en over de valorisatie der «graangewassen, die noo- dig is om het evenwicht te behouden: tussclien de verschillende takken van onzen land- en tuinbouw. De vergadering, waar dé grootste- geestdrift heerschle, gittg uiteen rond 5 ure. Cafdinaal Innilzer had namens het Oostenrijksche episcopaat aan den Paus een schrijven gericht, om hem voor de gelukkige tot standkoming van net Con cordaat Ie danken cn daarin 0.0k de rol yan bondskanselier Dollfuss bedacht. In zijn amtwoiordschrijven op dezen brief, schrijft de cardinaal-staatssecre- tari's Pacelii onder andere. «.De II. Vader weet, tot op welke hoogte het tot sland komen van zulk een belangrijk vredeswerk van hot poli tieke beleid em van den rechtvaardig heidszin afhangt, welke heide in de godsdienstige overtuiging van den bondskanselier besloten liggen. De H. Vader smeekt de hulp des he- mals af voor hem en alle staalslieden, die in deze zware en dreigende crisis het geluk van bun volk op de g; ondsiagen van den godsdienst en van den wil Gods zoeken te verwezenlijken. Zlo vervolg _hlernev«n* onthalen en 'de bedoelde kontingéntee ring totaal intrekken. Alzoo zal een eindë gesteld worden aan de verbitterde gevoelens en nood lottige gevolgen die zich zouden kunnen veropenbaren bij de slachtoffers van den aangeklaagden maatregel. Een «Maison de France» Ingehuldigd te Leopoldstad Zaterdagnamiddag is té Leopoldstad het «Maison de France» (tehuis voor Fra.nsbhen)1 ingehuldigid geworden iri te genwoordigheid van h. Antonelti, gou verneur van Fransclï Equatoriaal Afri ka, en „generaal Tilkens, gouverneur ge neraal van Belgisch Congo. De beide gouverneurs werden ontvan gen door da personaliteiten der Fran- sche kolonie. Een eerewijn werd geschonken en des avonds kwam eene galavertooning de feestelijkheden 'der inhuldiging beslui ten. Heer Tschoffen te Coster mans stad Heer Tschoffen, minister van Kolo niën, vergezeld van heer Gorlia, zijp" cabinetsoversta, is te Coslerninnsslad aangekomen. Zij zullen mongen, Woens dag naar Uvira vertrekken. Heer Camus heeft zich naar Stanley s'! ad begeven. De blijde Intrede van Mgr. Matthijsen te Brinla. Over de aankomst en de plechtigs ontvangst van Monseigneur MaUhysèB", de nieuwe apostolische vicaris van heti Albert meer, ontvangen wij nog volgen de bijzonderheden. Bij zijne aankomst werd dé nieuwe Missiebisschop», omringd van ren 50-tal kloosterlingen van verschillende ofdén, begroet door meer dan 10.000 zwarten uil. alle streken toegesneld. Een 150-f.al blanken waren aanwezig,- waaronder de districtscommissaris, 'de bestuurder der goudmijnen, de voorzit ter der Iluri-planters, enz. Het programma 'der feestelijkheden behelsde een Oommuniemis, een Ponti ficale Hoogmis, optochten, volksspelen en 's avonds een lichtstoet, waar 'n 800- tal inlands'cbe lantaarns gedragen war den.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1