go 1 Belang van den Middenstand Pracht-reis 23 van De Buk van den Arbeid Erg Spoorwegongeval in den Elzas Openbare Aiitobusdienst van de lste categorie De Bruinvisch of (de Lochnes) van St Amands-bij=Puers De 11 millioen nil het Fort van Loncin Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag JUNI 1934 Taxes aan de bron *- KABINETSRAAD Nog enkele plaatsen zijn open in onze tweede Alpencarvoor de PASSIESPELEN van Oberammeegau Bericht aan de liefhebbers. Brochuren gratis te bekomen op ons bureel. VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 144 publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel tr- Rue de Richeleu, Parijs Bank .Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2,- H. Edeltrldua Zon op3,49Zonaf 7,56 V. M. 27 L. K. 3 Wat al «Kwaad bloed» heeft de over- draclittaxe niet gemaakt in de laatste jtien jaren. Wat al misnoegen, misbruiken fin -last. Jin'g van de vers-chillige soorten Hande ling van de vcrschillige c-oorten hande laars Misbruiken, door de lOhe'crlijke con-; icurrentie van wie die taxes ontdook. Last van verschilligen aard in de toe passing, de controles, in de betwistin gen. Sinds lang werd er aangedrongen op ^taxatie aan de bron», bij de voortbren ger en, of invoerder. Sinds eenige jaren w7as men er mede begonnen, ten' titel van proef eh in klei ne verhould'in,g. Men heeft er zich' niet over te beklagen gehad. En vojo-r -de middenstanders was het feen groote voribetcring. Wijlen senator Nolf heeft' er veel ivoor gedaan; en. (het wras een punt' van hot programma van den Christen Mid denstand. Met groot genoegen stellen wij vast 'dat, met de bedoeling het belastingstel sel te vereenvoudigen, men in het Mi nisterie van Financies tot de overtui ging is gekomen dat de taxatie aan de bron tevens heel wat oorzaak van moei lijkheden zou wegnemen. liet Staatsblad van 9 'Juni bevat het Xolgend Verslag aan den Koning voorgedragen door den minister) .van Financiën;; Sire, Gevolg' gevende aan lïaar voornemen eene politiek van vereenvoudiging cn Aan ontlasting in fiskale zaken door ie 'drijven, heeft de Regeering de 'eer te Uwer goedkeuring een -ontwerp van Ko ninklijk besluit voor te leggen, waarbij sommige afschaffingen ten gebruiksre- geiingen op het, gebied der weeldetaxe verwezenlijkt, wordlen De U voorgestelde hervormingen wer den (bewerkt in .overleg met de Commis sie tot. samen-ordening en vereenvoudi ging der belastingwetten, tot. stand ge bracht door Uw besluit van 21 Novem ber 1933, en na de vertegenwoordigers der betrokkene corporaties geraadpleegd 'jtïï hebben. Over 't. algemeen, loopeq die hervor mingen uit op bet afschaffen, in eene zeer ruime mate, van de weeldetaxe in 'de betrekkingen van den kleinhandelaar en van den verbruiker; hetgeen tot uit komst zal hebben talrijke moeilijkhe den uit den weg t.o ruimen voor den kleinhandel en hem een bijzonder pijn lijk besluairstoeziolit te besparen. Te. dien einde, heeft liet ontwerp of wel de weeldetaxe eenvoudigweg afge schaft. ofwel de weeldetaxe. thans ver schuldigd bij den verkoop aan den ver bruiker, overgebracht bij de bron. In dien gedachlengang, ontleden zich' tic voorgestelde hervormingen volgen de rwijze A. Afschaffing der weetdetaxe. Die belasting wordt afgeschaft op de Voorwerpen hierna: kachels en baar den; versieriiigswerken van gebouwen, (marmer en surrogaten, Kunstsmederij- werk en optooiend binnenschrijnwerk) schoeisels; planten en bloemen in pot ten; pelterijen die de 1,250 frank niet overschrijden; kleedijvoorwcrpen thans belast bij den verkoop aan den verbrui ker; piano's harmoniums en orgels 7 alle loptiekwarein, behoudens zakkijkers en dulbibelkijkers; aankioopen en herstol lingen van goud- en zilverwerk, juwcel- en kleinoodiënwerk tegen een prijs die de 100 frank niet. overschrijdt; pboto- graphische ptA-Lretten kinderrijtuigen; kunstramen. B. Overbrenging van de weeldetaxe b-ij de bron Hoofdzakelijk, belrett die maatregel de meubels. Onder hel. thaus in voege zijnde regime, zijn bijna alle meubels door. weeldetaxe getroffen bij den ver koop aan dein verbruiker de hervor ming beperkt heel wat liet toepassings veld der (belasting dioor list uitsluiten der meubels van loopend gebruik. Voor. de andere, zal de taxe voortaan bij de bron verschuldigd zijn. Zelfde Hervor ming wordt verwezenlijkt voor de bil jarten en hunne loebehoorlen, sommige gezondheidsartikelen (badkuipen, bad- vcrwarmers, wasichlafels, enz.), de toc- bcboorlen van vuurwapens, de zakkij kers en duibbelkijkers. Ten opzichte van al die artikelen, voorziet liet besluit in ontwerp, zooals naar regel in zulk geval, de verplichting voor de Handelaars die stocks onder zich houden, dén inventa ris ervan op le maken en de weeldeta xe te kwijten binnen een bepaalden ter mijn, die overigens op individueel re quest, verlengd zal kunnen worden door eenvoudige bestuursbcslissing, indien de belanghebbende zich in de. onmoge lijkheid bevindt binnen dien termijn te kunnen betalen. Ten slotte Herziet het besluit de He- staande wetgeving an#£aandc de weel-* detaxe toepasselijk op de inrichtingen van centrale verwarming, derwijze al de inrichters op gelijken voet te stel len, ze wezen al dan niet voortbrengers van de apparaten die ze plaatsen. De voorgestelde hervorming maakt een eerste verwezenlijking uit van het programma tot vereenvoudiging der fiskale wellen welk -de regeering zich voorgeschreven heeft, te .volgen. Hst toepassingsveld der belasting beperkt en de betaling dezer laatste vergemak kelijkt hebbende, verwacht 'dc regec- ring van een stiptere naleving der fis- jkale wellen een gedeeltelijke compen satie voor de ontlastingen die ze be werkstelligt ze maakt beroep op de medehulp van allen opdat hare kracht inspanning aldus bevorderd worde. Zij is trouwens ervan overtuigd dat het heden begonnen ontlast ingswerk, het welk doorgedreven zal worden, ertoe moet. bijdragen een wei-doend en spoor slag aan de nationale voortbrenging te geven. Wat betreft liet Koninklijk besluit en 'den bijkomenden uitleg, kunnen wij en kei verwijzen naar de middenstand suit- gave n, in het bijzonder naar de. «Mid- denslantispost weekblad van den christen middenstand. Donderdagmorgen heeft een spoor wegongeval plaats gehad in het station Van Miulhous'estad. De trein komende van Wesserling en die te 7 u. 45 moet aankomen is tegen tie luiiffers gebotst tengevolge van een laattijdig remmen, 't Is met een snelheid van 38 km. per uur dat de botsing plaats had. De lokomoticf reed tot op dc trap die naar een onderaardsclien doortocht leidt. Tengevolge van den schok rfced dë tweede wagen op den eerste, waardoor drie kompartimentcn van dezen laatste werden ingedrukt. Totnutoe telt men vier dooden. vier erg gekwetsten en vele lichtgewonden. Tusschen de dooden bevinden zich drie Vrouwen. Tiet parket van Mulhouse is ter plaat se afgestapt. Na- ondervraging, werden de machi nist, en de stoker van den aanrijdendch trein, ter beschikking van het gerecht gehouden/ De leden van de regeering zijn Don derdagnvorgen bijeengekomen onder voorzitterschap van den lieer, de Jiro queville, eersten minister. Gedurende tie zitting hebben de mi nisters zich 'bezig gehouden met liet on. derzoek van de parlementaire werk zaamheden en een reeks beheerszaken afgehandeld. Een korte wisseling van gedachten had .plaats over de kolenkWestie, maar er werd' verzekerd dat er geen beslis sing getroffen werd. Betreffende de overdracht van som mige diensten der Openbare Veiligheid bij het ministerie van binnenlandsche zaken blijft behouden wat M. do Bro- queville in de Kamer antwoordde aan M. Max: de Openbare Veiligheid blijft in haar geheel gehecht aan het Minis terie van Justicic. Er werd geen metiedeeüng aan. de pers vers trekt over den ministerraad, die slechts kiorten tijd geduurd heeft. Maandagnamiddag zal een nieuwe ka binetsraad. piauU hebben^ AAN ONZE ABONNENTEN Binnen enkele dagen zullen kwijt schriften ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der drie- en zes- maandeiijksche abonnementen. Onze abonnenten gelieven de kwijt- schriften bij de eerste aanbieding te wil len betalen, dit om verdere onkosten te vermijden. D.e onderhandelingen betreffende de likwidatie van de socialistische Bank van den Arbeid worden steeds voortge zet. Enkele dagen geleden heeft de li. Vander.velde andermaal stappen gedaan bij den h. dc Broqueville. Ziehier hoe, op dit oogenblik, dc li- kwi-dalie in hare groote trekken, in het vooruitzicht wordt gesteld. De verbintenissen genomen door de Bank en die 200 millioen betoopen, zou den voor een nieuwe rekening gebracht worden voor een termijn van vijf jaar. De A.N.I.C. heeft te dien opzichte een gunstig advies- -uitgebracht. Natuurlijk is hiervoor ook de instemming noodig' van de geldschieters, t.t.z. van de «Na tionale Bank» en van de «Spaarkas». Op deze instemming wordt nog gewacht. Anderzijds zouden de coöperatieven aan_ deelen afstaan tot een beloop van onge veer 100 millioen en deposito's tot na genoeg hetzelfde bedrag. In socialistische kringen wordt ver zekerd dat deze afstand geen moeilijk heden. oplevert, gezien de arbeidersor ganisaties daartoe bereid zijn om de li kwidatie le vergemakkelijken. Daar zij aldus liet hoofd niet meer zou nnoeten bieden aan verplichtingen ten bedrage van 400 millioen zou dc Bank van den Arbeid de uitbetaling he ioven van partikulierc schulden tot 100 t h. in vijf jaar. De stadsweiden van Gent en Antwer pen zijn wellicht bepaald verloren. Er i.s nog altijd kwystic van de over name, door een groote krediet-instelling, van zekere industrie el e ondernemingen van de «Bank van den Arbeid», o.a. van de textielfabrieken om deze nijverheden' te redden. Omtrent zekere voorwaarden dezer gebeurlijke overname worden nog onderhandelingen gevoerd. Laten wij ten slotte'opmerken dat, in verband met de likwidatie, tot dusver nog niets onderteekend is geworden. Op 30 Juni. e.k., te 10 uur, zal er in liet ministerie van verkeerswezen, wet straat, n. 17a, overgegaan worden tot de openbare aanbesteding van de openbare autocardiensten der lste categorie. Het algemeen laslkohicr betreffende vorenbedoelde diensten werd bekend ge maakt door den «Moniteur Beige» yan 21 Juni 1934. De personen die verlangen deel te ne men aan deze aanbesteding, w orden ver zocht hun aanvraag të zenden aan den heer minister, van verkeerswezen, n. 17a Wetstraat, te Brussel, die hun een mo del van inschrijving zal laten geworden. Zij kunnen exemplaren van vorenbe doeld lastkohier bekomen ter drukkerij van den «Moniteur Beige»", Leuvcnsche weg, 40. te Brussel. (Prijs 1 fr. het exemplaar, verzendingskosten niet in begrepen. Onder openbare autocardïenstcn, be- lieerscht door dit lastkohier, moet wor den verstaan a) Elke dienst waarvan dc reisweg een gesloten rondreis vormt. D,c dienst mag echter tweemaal een zelfden weg volgen, doch de gemeenschappelijke trajecten (in heide richtingen gere kend) mogen samen niet langer zijn" dan 50 t.li'. van de totale lengte der rondreis b) Elke dienst naar gelijk welke grensplaats van het land, op voorwaar de dat tliij trajecten op vreemd grond gebied rijdt en enkel toeristen vervoert die zich naar het buitenland begeven c) Elke voorsteden- of intercommu nale dienst ingericht voor hot bedienen van een plaats die het centrum is van toevallige of 1 «uitongewone gebeurtenis- sen welke niet langer dan vijftien da gen duren. Zoodra de gebeurtenis, die het inrichten van den dienst heeft ge rechtvaardigd, opgehouden heeft, mag de plaats, waarvan zij het centrum is, echter in voorkomend geval, door geen nieuwen dienst worden bediend yoor acht yoLle dagen y er streken zijn, II KAAR DE ill (Wanneer we gisteren het nieuws ver namen over de niet alledaagschc visch- vangst, schreven we, dat het beest, in dien het een bruinvisch is, weinig waarde zou hebben. Hier bedoelden we natuurlijk de handelswaarde, want we hadden zonder den waard gerekend, of liever zonder een paar fijne zaakjes mannen Donderdag, laat in den avond, werd er gauw een naamloos1 vennootschap geslicht, dat liet beest afkocht yoor 3000 frank. Deze heeren vonden niet beter, dan gauw een bak te laten maken, van bin nen belegd niet zink. In deze vorstelij ke doodskist werd Loclinos voorzich tig; neergelegd', om rondgevoerd te wor den, ingepakt in ijsklompen. Naar St Niklaas. Werkelijk, voor G ure, Donderdag s morgens, werd tie kist op een auto- kam ion geladen, om te worden tentoon gesteld op de markt te St Niklaas'. Het succes moet enorm geweest zijn, wanr.uit we mogen besluiten, dat de Lochnes van St Amands al meer heeft opgebracht 'dan al de andere, wel of niet ingetbeelde monsters. Rond den middag waren onze markt kramers verplicht liun matten op te rollen en terug te. keéren naar Sint Amands. Veel belangstelling yoor 7 ure 's morgens, waren' reeds eenige nieuwsgierigen afgekomen, die den weg terug moesten maken, aange zien Lochnes 's morgens was vertrok ken zooals we meldden. Heel den d'ag' door, kwamen 'c-r be zoekers van ver afgelegen dorpen.tv die eveneens teleurgesteld moesten t.erug- keeren, tenzij ze wat geduld oefenden en wachtten tot half vijf. Voel scholen kwamen den hcelcn dag door le voet of per autocars. Tot. in den vooravond schoven de leerlingen aan mot hun on derwijzers... En nog kwamen gedurig auto's toe. Was 't schoon vroegen we aan een jongetje Ja zelle, het Was 'n hecle dikke met precies 'n verkenskop.V Hoelang bewaren Velen vragen zich terecht af, Hoelang zal Lochnes het zoo in Het ijs uithou den Als die warmte niet le Hevig wordt en de noodige voorzorgen worden getroffen, zal liet monster nog wel eenige dagen zichtbaar» blijven te St Amands. Vereenzelvigd Nog. altijd kan men niet nïef zeker heid zeggen welke de echte naam is van Lochnes. Woensdag i.s er tot. laat in den avond, vinnig over getwist. Boeken wer den geraadpleegd, maar tot een stellige zekerheid kwam men niet. Velen zeggen dolfijn. Het. is mogelijk. Maar het blijft in ieder geval, raad selachtig. Buff on merkt op 'in zijn werk, over de zoogdieren, dat er soms toch zoo weinig verschil is tusschen zekere soorten dolfijnen en zekere soorten bruinvis- schen. Zelfs de kleur, gewicht on lengte zeg gen weinig, want er zijn dolfijnen en bruinvisschen .van dezelfde kleur, het zelfde gewicht en dezelfde lengte. Iets waarop we kunnen steunen', voor wat den uitwentiigen bouw aangaat, is de kop en den muil. Maar ook' dat is nog niet betrouwbaar. Om stellige zekerheid le hebben, moei men beroep doen op specialisten, welke dan het grondig ver schil kunnen opzoeken, verschil dat legeji is' in den inwendigen boinv van vervolg hlerneverts Tijdens' het proces van de commissa rissen te Brussel, .werd dooi; majoor, Stappaerts, getuige ter ontlasting, liet volgende ten voordecle van belicht© llascbrouck aangehaald «Majoor Stappaerts verhaalt dat eetï som van 11 millioen in goudstukken door het Belgisch leger was achtergela ten in het fort van Loncin. Haesebrouck werd er mede gelast het geld te gaan halen en kweet zich heel goed van zijn taak. Ilij bracht het geld naar Iloei dwars door de Duitsche lijnen». Volksvertegenwoordiger Lëuridnn had nu in de Kamer volgende vragen gesteld aan den minister van landsverdediging; 1. Of liet vermelde feit echt is 2. In welke omstandigheden bedoeld© I 1 millioen in het fort yan Loncin zijn terecht gekomen 3. Wie verantwoordelijk was voor liet feit. dat die schat, niet vroeger in veilig heid werd gebracht Ziehier het antwoord van M. De voze t, .1. liet is echt dat er in Augustus 19)4' eene som van 11 millioen van het fort van Lome.in naar Iloci werd overge bracht. j Uit. dë verslagen van luitenant gene raal Leman en van kolonel Naessens, iri 1914 commandant van het fort van Loncin blijkt dat die som- op 13 Augus tus medegenomen werd door een offi cier der Rijkswacht en een afgevaardig de van de Nationale Bank tc Hooi, die te dien einde te Iloei waren gekomen inge volge een verzoek dat Luitenant-generaal ,emnn op '11 Augustus aan den plaatse- commandant van Hoci had gericht. Een soldaat van het fort die den offi cier der Rijkswacht en don afgevaar digde van de Nationale Bank naar Hoeï had vergezeld, kwam terug om aan lui tenant-generaal Leman te zoggen dat da II millioen naar Namen waven overge bracht. Het is dus niet 'juist te zeggen 'dat die som «door; liet Belgisch leger was ach tergelaten in hel fort van Loncin. Op het o,ogenblik dat ze uit het fort werd medegenomen, was het fort nog, niet belegerd, doch Duitsche cavalerie opereerde op' den linkeroever der Maas. 2. Volgens het verslag van luitenant- generaal Leman was die som van 11] milliioen (1- millioen in goud, hel ovcr(- ne in bankbiljetten)', die den militairen, schat van Luik uitmaakten, op zijn be vel naar het fort van Loilcin overge- braicht om er in veiligheid le worden ge steld. Waarschijnlijk werd die beslis sing genomen ingevolge een inval welke de Duitschers' den G Augustus, bij dage raad, in hot hoofdkwartier \an dc stel ling' Luik gedaan hadden. Uit de antwoorden op 1 en 2 Hl ijkt "dat lui tenant-generaal Leman vei anlwoor- delijk was voor Het wegbrengen en iff veiligheid stelten van dien schat. Alleen die officier kon oordeelen op wellc oogenblik het nog mogelijk was dien schat, die hij niet meer kon benutligetfy le laten weghalen om in veiligheid te worden gebracht. Dal die verrichting geslaagd is. be wijst dat de beslissing niet le Iaat werd genomen. gestel en organen. Bij liet ter pers gaan vernemen wë dat een afgevaardigde van do Maat schappij van den Dierentuin ter plaatsoi is geweest, maar zich niet heeft uitge sproken over tien echten naam van het' monster. Heden zal eon specialist, van Antwer-* pen, het beest yereenzelvigen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1