Het eerste Nationaal Congres van de Vrouwelijke Kath. Jeugd De Schepenkrizis te Aalst Het Ouderdomspensioen Vreeseliike ontploffing in een fabriek in Rusland Een kostbare Bloemenruiker Gemeenteraadszitting van 23 Juni Zondag 24 Juni H. Joannas Zonop 3,49 Zon af 7,66 Maandag 25 Juni 1934 H. Jacobus Zon op 3,50 Zon af 7,56 Y. M. 27 L. K. 3. XXXX JAARGANG NUMMER 145 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit buiten het Arrond. AALST 5 Agentschap HAVAS, Adolf Maxiaan (13, Je Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buidiiig/Kingsway, 20 Londrcs W. C. 2, Op dit oogonbllk wordt in heel België, en zeker wsl in het buitenland, mat ver bazing, nieuwsgierigheid en ook sympa thie, gesproken over de groote gebeurte nis, de eeht-katholieke daad die te Brussel plaats heeft op heden zondag. Een zeer belangrijk Congres, de groot ste uiting misschien van de katholieke macht in onze eeuw, zal daar 60,€00 meisjes, behooreude tot de verschillends takken van het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke actie (Kath. Arbeidende en Sludeerende Jeugd, Kath. Midden stands-, Burgers» an Boerlnnenjeugd), groepeeren. Al dezen die het welzijn en den bloei van Kerk en Vaderland behartigen, aul- len zich verheugen om deien zegedag. Want een zegedag zal het zijn, een dag van hernieuwing. Hernieuwing voor de leden, voor het land, dat aanvoelen zal dat die jeugd, met zijn ideaal De maat schappij aan Christus oen macht is voor de toekomst. Voor dat ideaal bidden ze 's voormid dags in de H. Mis opgedragen door Z- E. Kard. Van Roey en bijgewoond door H. M. Koningin Astrid en HH. Exc. de Bisschoppen van Belgie. Het V. J. V. K. A. ven zijn ontstaan tot een Rationeel Congres- Voor enkele jaren was er In Belgie geen effeoticve meisjesbeweging. Onge veer 10 jaar geleden, werden hier en daar meisjes uit de verschillende standen ga- nomen om zich tot het Kath. Apostolaat vóór te bereiden, tegen de steeds aan groeiende ontkersiering der Maatschappij. De noodzakelijkheid drong zich weidra op alle kath. meisjes te vereenigen vol» geus hun midden. Alle takken lubben één zelfde doel, dezelfde methoden en dezelfde pro gramma's, maar werken afzonderlijk om aldus best iedere stand voor Christus te winnen. In ons Land zijn op heden 2137 parochiale afdeelingen van Vrouwelijke Kalh, Actie. Onze Kath. Vrouwelijke Jeugd heeft zich met tienduizen de ge mobiliseerd, op 's Pausen bevel, om het erfgoed onzer vaderen, '1 christen geloof te behouden. Zij beoogen eerst ean per soonlijke vorming op godsdienstig, zedelijk en verstandelijk gebied, over tuigd als ze zijn dat de zelfvorming, een eerste noodzakelijkheid is om zielen voor Christus te winnen. En heden houden zij hun eerste natio naal congres. Fier zullen zij door de straten van Brussel stappen getuigend van hun geloof, van hunne liefde voor God en de zielen. Programma van 't Congres. Ta 10,30 u. Pontificale Mis door Z. E. Kard. Van Rcy, in het Jubelpark (Cin- quantenaire). Samenzang der Missa Bre- vis, onder leiding van E. P. Dom. Kreps O. S, B. Muziekbegeleiding door Com mandant Prévosl. Daarna wijding der vlaggen. Optocht langs de Wetstraat, Twee Kerkenstraat, Jozef II straat, Karet De Groote laan, Stevinstraat, Renaissance man. Om 3 u. algameene vergadering, in den groolen Hall van het Half-eeuwfeest- palsis. Zang, Gebed. Aanspraak door Z. E, H. Van Bossuyê, aig. Proosl van V. J. V. K. A- Bondsliederen; Inleiding door Juffer de Hemptinne; Spreekkoor; Bondsliederen Aanspraak door Z. Em. Kard. Van Roey. Radio-uitzending van 't Congres- Door de zorgen van K. V. R. O. en Radio Catli Beige, worden al de plech tigheden van dit congres uitgezonden. Eenieder stemme dus af op Radio Brussel. Progamma van onze Beweging. Aangemoedigd door onze Kerkelijke Overheid voelde de jeugd zich aange trokken tot een programma dat zoo goed aan de nood en de elschen van onzen tijd aangepast is. Zooals hooger gezegd is de persoonlijke vorming het eerste punt van het programma, dan apostolaat naar builen. De huidige organisatie, in 1930 tot stand gebracht, bestaat uit twee vertak kingen Het Vrouwelijk Jeugdverbond voor K. A, (Vlaamsch gedeelte van het Land) en de Association Cath. de la Jeunesse Beige feminine (voor het Fran» tche gedeelie). Het getal leden bedraagt meer dan 80,000. Het is onmogelijk over ieder van de verschillende afdeelingen van V. J. V. K. A, in '1 lang en 't breed te handelen. Daarom zullen we trachten kort en bondig te zijn. 1. De Vrouwelijke Katholieke Arbeidersjeugd. Wie kent de Kajotstersniet? De Kajotstersbeweglng, zooals gansch de K. A, J.beweging is gegroeid uit de liefde vau een prieslerhart. Geboren uit den arbeidersstand voelde hij nood naar ziel en lichaam van zijn jeugdige stand- genooten. Die priester heet Z. E. H. Kan. Cardyn. Na jaren van studie en voorbe reiding kwam hij in 1920 openlijk voor den dag met zijn beweging die nu dui zenden leden telt onder de jongens en de meisjes en die reeds de schitterendste resultaten bereikt heeft. 11. De Vrouwelijke Burgers- en Middenstandsjeugd. Op den wekroep van den Paus kwam in 1930 de V. K. B. J. tot stand. Het doel was, onder de burgers- en middenstan ders aan Katholieke Actie te doen De V. K. B. J. organiseert alle kath burgen- en middensiandsmeisjes,, vormt hen tot leekenaposteis die ter verovering uitgaan voor Christus in een dienende liefde. Hun leuze luide Christus heersche in burgers- en midden stand UI. Boarinnenjeugdbond (B. J: B Ook de jonge boerinnekens doen aan K- A. Zij willen op hun beurt den boe renstand bevrijden van alle zedenbederf. Hun vorming Is eveneens godsdienstig, zedelijk, verstandelijk en sociaal- Hun programma is vervat in de woorden B. J. B.meisje wees fier op uw stand, op uw geloof, uw deugd; wees bekwaam, voornaam, wèes apostel. 20,003 leden zijn reeds aangesloten. Voorwaar onze boerenstand blijft aan Christus I IV De Vrouw. Studeerende Jeugd De K. A. onder deze jeugd werd ge noemd een hoofdbestanddeel van de katholieke vorming. Deze beweging heeft een driedubbele werking godsdienstige deugdvorming, de uitvoering van hel algemeen opgelegd programma van het V. J. V. K. A. In de Vlaameche Gouwen telt deze vereeni- ging reeds 7500 leden. Dit kort overzicht over het V. J. K. A. is niet bij machte om u eet volledige gedachte geven over de K. A. door de vrouwelijke jeugd gevoerd. In de straten van Brussel zal zij aich ontplooien In al hare pracht. Na dien dag zal men mogen beweren dat ons Land, dank zij da Apostolische Aktie der Jeugd.eene heerlijk toekomst te gemoet gaat. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Ten geschenke aan de Koningin van Engeland. De heer Burpee, een bloamenwkee- ker uit Philadelphia, heeft aan de ko ningin van England een ruiker ge bracht ter waards van 10.000 dollar. Dat zal wel de duurste zijn ooit aan een vrouw aangeboden. Die ruiker bestond uit een nieuwe,in Mexico ontdekte bloem, door de geleer- den Binaslurciunr gedoopt, en waarvan d:e 'heer Burpee het eigendom wist te verkrijigen. Hij liet ze in zijn groote tuinen kweeken en vertrouwde er de zorg' van toe aan zijn besten tuinier een Japanner. Deze kwam lot het besluit, dat de bloem beter in California tieren zou, waar dan ook de uitslag verrassend was. Die heer Burpee scheepte zicli, met een rijke ladiin.g van die schitterende bloemen, op een luxeboot iri, en bracht die hulde aan die Engelsche koningin. Met. het gevolg, dat. nu de «Binaslur- eiinn een beroemde bloemt "geworden is en dat alle Amerikaansehe en Engel sche «snobs ze wrillen bezitten, zoo- dat de heer Altlee Burpee meer uil zijn geschenk zal halen, dan het.hem gekost heeft. 1 De herziening van de dossiers voltooid Antwoord van den minister van .Ar beid en Sociale Voorzorg op een vraag van Kamerlid Goetghebuer. Het onderzoek van de aanvragen om den kosleloozen caiderdomsrenletoeslag ingediend door bejaarde lieden die in 1933 of 1934 den ouderdom van 65 jaar bereikten, liep ecn5\ .yerlraging op in gevolge de algcmecne herziening van de dossiers, waartoe de koninklijke be sluiten van 31 Mei en 14 'Juli 1933 aan leiding hebben gegeven. Vermelde herziening is thans zoo igoed' als geëindigd en over tal van in 1933 of '1934 ingediende 'eerste aan vragen werd insgelijks reeds êene be slissing getroffen. Herhaaldelijk beeft mijn 'departement de kontr.oleurs en ontvangers van be- Gisteren avond werd liet ontslag der drie VI. Nat, Schepen doof den gemeenteraad aanvaard. De ontslagnemers hebben verklaard dat zij hunne functie niet zullen blijven waarnemen tot aan hunne vervanging, wat nochtans door de wet vei'eischt wordt. Onze stad is dus feitelijk zonder bestuur. N.Niühels verliet heel zenuwachtig het Stadhuis. Zie hieronder verslag van de gemeenteraadszitting. DE SPOORWEGRAMP TE MUl.HOüSS De belangstelling .voor deze zitting is1 buitengewoon groot. Voorzeker lag de aantrekkelijkheid wel in 't laatste punt der dagorde verkiezing van nieuwe Schepenen tengevolge van het ontslag van Mevr. Gravez, h.h. IVHaese en De Neve, nationalistische schepenen, ten gevolge der feiten 'd;ïe zich voorgedaan hebben op dien fameuzen Zondag voor middag. Voor de rechtstaande vergadering brengt de li. Niiohcls, burgemeester, hul de aan de nagedachtenis van h. Steen- h'aut, overleden lid van den raad, die het lijdelijke niet het «eeuwige» verwissel de. M. Steenliaut was vooral de weezen en de .ouderlingen genegen. De h. bur gemeester stelt voor een rouwbrief te sturen aan de dame en de fanvlie van den overledene. De h.h. De Stobbeleif, Danckaert en CYHae.se sluiten zich namens hunne groep, hierbij aatij M. RIMBAUT (soc.)'- dankt den raad om zijne sympathie tegenover hun over. léden partijlid, wiens verscheiden voor de socialistische partij van Aalst een groot verlies is. In tegenstelling met het ie punt wordt nu een levende gehuldigd: h. Willy Van der Meirseh die met onderscheiding het diploma van viiolonist-virtuoos behaalde aan het Kon. Conservatorium van Gent. Heer Nichels wijst op de studie en de moeite die lliet den laureaat gekost heeft om zoover te, komen.en wenscht hom.hij gebeurlijke deelname aan don prijs van Rome veel succes.'Bloemen worden:'ver volgens' den h. Van dier Meirseh aange boden. M. DE SCHAEPDRÏJVER. De Ka tholieke groep sluit zich gaarne aan bij de hulde die UEd.. mijnheer .Van der Meirseh wordt gebracht. We (begroeten Uwe eerste, suksessen met blijdschap omdat we et* de voortee kens in zien eener .schoone toekomst. Laat ons echter toe daar iets bij te voe- laslingen die. trouwens, over lïel alge meen rllen lop verdienen om de wi jze'gen; het is juist die sympathie welke w< waarop zij zich', bij de algcmeene 1»Vs-l.voor U voelen die ons aanzet. U te vra- ziening, van hun kiesche en lastige gen Uwe amibitie's zeer hio.og ie stellen taak hebben gekweten, ér op attent ge- I en Uw zin tot volmaking op !e drijven maakt dat alles 'dient in liet werk ge-J Lot die hoogten waar de kunst in haar steld om binnen den kortst' mogelijken volle glorie wordt geboren. Wc hebben tijd, do dossiers: van de nog hangende eerste aanvragen af te handelen. Steunende op de inlichtingen 'die desaangaande door den kontroledienöt van het algemeen bestuur voor ouder domspensioenen werden ingewonnen, mag ik do verzekering geven dat' het onderzoek van deze aanvragen reeds op bevredigende wijze is' gevorderd. 78 Dcoden en Gekwetsten. Naar uit Moskou wordt gemeld,heeft' op 16 Juni in een der grootste fabrie ken der Sow jet-Unie, de fabriek Froen- se, een ontzettende ontploffing plaats geliad. Een vleugel van die reusachtige fa briek, vier verdiepingen hoog. is geheel verwoest. Nauwkeurige cijfers over liet aantal slachtoffers zijn nog niet bekend, maar men zegt. dat 78 personen gedood of gewond zijn. Het ongeluk, dat tot" nu' toe 'door de overheden geheim is gehouden, schijnt door sabotage veroorzaakt te zijn. De Gepeoe heeft onmiddellijk het ge hoste fabrieksterrein afgezet en vele jonge kunstenaars rondom ons zien opstaan en in den roes der eerste lau weren hun éigen toekomst verbeuren. •We wensc-hen dat we U eens mogen begroeten, niet alleen als een knap uit voerder, als een vaardig' dirigent, tioch als één dier scheppers van schoonheid, waaraan het mensclidom haar beste le vensader beeft. Maar schoonheid schep pen als een Beethoven of 'een Mozart, dat is eeri boven m ens c h e l ik e taak moc'ht ge haar haar steeds waardiger en bekwamer worden om die tc Vervul len. Dat zal grooteliksi van Uzelf afhan gen en in dezelfde maat als Uzelf U zult weten te verheffen boven: bet dageRksch gedoe en de gewone mentaliteit. We koesteren, de hoop dat Uw jonge wils kracht voor niels zal achteruitwijken en Uw gezichteinder zal verruimen tot de uiterste grenzen van het menscheiik" kunnen. Onze innigste wenisch' van lieden dat, door eigen werkkrachten taaie vol harding. door nastreven van steeds grooler volmaking, onze zoo veel be lovende stadsgenoot Willy Van der Meirseh opgroeie niet alleen tol één der genen van wie men getuigt dat ze bun volk leerden zingen, maar tot één dezer wereldburgers en genieën die lot op den jongsten dag de ziel van 't mensclidom zelf, met toon en klank, zullen verlol- een 'ien- onderzoek ingesteld, waaraan behalve door de justicie wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van het com missariaat van oorlog 3e punt'. Ontleening. Omzetting. Waarborg voor tweede Kredietopening in het Gemeentekrediet Ten einde te kunnen voorzien in dé DE FOTO TOONT EEN VERNIELDE WAGON Volgens de mededeelingen. die tot. nu' betaling van loon en en wedden, en ali tor zijn binnengekomen, hebben reeds dere huiselijke uitgaven, beeft het Sche pencollege een vermeerdering van 840.000 fr. aan liaar credietopening gevraagd (tijdelijke ontleening f. Dat was toegestaan op voorwaarde dat de stad aan de aflossing van deze credietopening het bedrag der straatbe lasting zou besied&n, en, igaandelijUs verschillende aanhoudingen plaats1 ge had o.n. zijn eenige bestuurders en ingenieurs aangehouden, die voor de ramp verantwoordelijk worden gesteld. ,P;e fabriek Froense brengt hoofdza kelijk chemicaliën voor. industrie en landbouw .voort* de ontvangsten op het Gemeeulecredietl zou storten. Thans eisctit het Gerneen- tekrediet dat die storting niet meen maandelijks maar wel wekelijks: zou geschieden. M. MOYERSOEN". M. de burge meester waarvan gaat U dan leven vermits Ge uw laatste inkomsten in pand moet geven M. PjE STOBBELEIR. M. de burge meester, 't is verre gekomen, z'n be trouwen U zeker niet meer."f M. D'HAESE. Een slecht- betaler, krijgt weinig krediet. Bij het 4e punt geeft' de li. Burge meester lezing van een brief vanwego de Bestendige deputatie betreffende do. plaatsing van dc opbrengst, van ver koop van een'huis aan de Jan Bijlstraat; die de algemeene goedkeuring weg draagt. Het 5e piunt luidtAanbesteding voort levering en plaatsing van gezondheids- toestellen in de nieuwe lokalen van do| Lagere Meisjesschool. M. DE SCHArEPDRIJVER. Ik stel voor dit punt te verdagen om eerst eens. een algemeen onderzoek te «doen door do bevocgdie commissie, over gansch dö werken. Misschien zijn bezuinigingen mogelijk en de som van utgavcn voor die gebouwen is wel een nieuw onder zoek waard. M. DEPREZ. (soc.y. liet 'is de politiek' der oppositie altijd maar te verdageA eu u.it te stellen. M. DE SCIIAEPD.RIJVER (ka!li.)' -h Ik ben ten zeerste overtuigd dat. inzake Openbare Werken alle politiek moet' vermeden worden. Aldus heb ik steeds, gehandeld; dat kan li. Haellerman ge- -uigen. H. Haellerman beaamt, dit. N. 6, 7, 8, 9, 40 der dagorde worden zonder veel besprekingen aangenemei^ 11 punt Schepenen. Ontslag. Benoeming De burgemeeste:; geeft heel zenuw-] ach tig lezing van den ontslagbrief van! d.e VI. Nationalistischen schepenen. 'Al de leden glimlachen zelfs de VI.- Nat. behalve M. Nichels die niet op» zijn gemak is. M. DE STOBBELEIR. Een begra fenis zonder bloemen. M. PAELSTERMANS. M. Gustaa'C spreekt Gij de lijkrede uiL. M. D'HAESE. M. GiuslaaL wacht' nog. U zijt nog geen schepen. Burgemeester Nichels vraagt tic be noeming van het nieuw schepencollege tc verdagen, daar nog geen akkoord, be reikt is: tu ss oh en de partijen. M. DE STOBBELEIR dringt aan op dat. men onmiddellijk de benoeming zou' doen. Wij aanvaarden, zegt hij, het' vo-orstel der socialisten, wij kunnen reeds onzen kandidaat aanwijzen. Wij'; kunnen u een man voorstellen die do oh' zijn kennis, zijn offervaardigheid ert daar hij over tijd beschikt, veel diens ten aan de stad kan bewijzen. (We ver onderstellen dat St.nafkcn, toch' zich' zei- ven niet heeft bedloeld, alhoewel hij de,, n-nngewezen persoon schijnt te zijnl* N.d.R.) M. MOYERSOEN neemt' hef. voorstel tot verdaging aan. D,e katholieke par tij. zegt hij, is de meening toegedaan,- d&t in 't belang van de staid, een sclib- peïiicollege zou wórden samengesteld uit alle partijen, t.t.z. waarin elke partijl haren vertegenwoordiger zou hebben. M. NICHELS valt er tusschen en zcgE «Indien ik' ontslag nam, dan zou d$. kwestie seffens opgelost zijn. M. MOYERSOEN. Ehwel, M. 'tjèj Burgemeester, dat zóu zeker en vast, hel werk veel vergemakkelijken (gelach M. DE STOBBELEIR wil nog aant dringen. M. Nichels schijnt De Stobbeleïr hiè>! te booren 'en zegt «Geen opmerkingen^ niet meer Dan is de zitting geheven. Na de zitting bemerken we dat. de bur gemeester met den ontslagnemcndeii schepen DTIaese in een heftige woor denwisseling gewikkeld zijn. De stad. isj dus een schip zonder roer»

De Volksstem | 1934 | | pagina 1