13 11 Juli is outflÉt BeteugeSing van Oneerlijke Mededinging Verdienstelijk man begraven 18 Hooglede Werkloosheidberichten De Vdmaolit gestemd in de speciale Commissie Een Spoot huis te Heppipies Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt., Vrijdag illtl 1934 Toegebrachte Wijzigingen De Lijkplechtigheden van Prins Hendrik der Nederlanden XXXX JAARGANG. NUMMER 133 Publiciteit buiten het Arrond. AALST, is Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan A3, te Brussel; t— Rue de Ric-heleu. Parijs ®ank Puiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2< H. Anadetus |Zonop4,02Zonaf7,5Ö E. K. 19 V. M. 26 Onze socialisten hebben 11-Juli ont dekt, en schreeuwen liet over de daken miit: Leve 11 JULI 1932, Maar hoe ze toch het schoonste ver zwijgen, lief roerendste: dat de Vlamin gen op Groeninghe neerknielden bij de Consecratie dier. II. Mi.s, gedaan vóór den slag, hoe ze in \t aanschijn van den Blanken Christus, daar op het altaar ■van graszoden neergedaald^ de lippen aan de aarde brachten en zwoeren te sterven of te winnen Neen! dat verzwijgen onze roodjes', Want in hun zwaddernmnifestje moeten ze op d'e hatelijkste wijze de Kerk en de kloosters er kunnen bij sleuren. Hun e enigs te doel is het Vlaamsche Volk, het heiligste, het hoogste bezit te ontrdoven, wat het als, een kostbaar pand van zijne voorvaderen geërfd heeft: zijn heerlijken katholieken gods dienst I Onze rondjes willen dé menschen gaan wijsmaken, dat onze voorvaderen de socialistische princiepen nastreef den Gé moet maar durven 1 Het moet aan niemand meer wijs gemaakt worden dat de socialistische priniciiepen en de nale ving ervan, de afbrekers zijn' der ker ken, de sloopen's en bero-overs der kloos ters, de uildrijvers der liefdezusters in Hospitalen, de verbanners der priesters, 'de uitroeiers van alle godsdienstig leven 'en de terughrengers tot het heidendom En welke blijken van diepe ver knochtheid hebben onze Vlaamsche voorvaderen niet gegeven De schoon ste monumenten zijn ze niet onze oude Vlaamsche kerken, waarin men het ge tuigenis vindt van den diep-gloidisidiensli- gen ondergrond waarop de gilden van toen gegrondvest waren De Vlamingen hebben altijd paraat, gestaan als het "er op aan kwam hunne godsdienstige rechten te verdedigen Want ze wisten en ze weten nog dat het hun godsdienst is, die hun de vrij heid heeft gebracht, dat, het de terug keer is naar het heidendom, die terug naar-het slavendom zal voeren, &n daar om zullen ze minachtend geschokschou derd hebben als ze het zwaddermani- 'festje van de ronde 11 - Juli-ontdekkers gelezen hebben. 1 K. S. Hier ook is een overeeniioimat 'in vooruitzicht. Aan minister Van Gauwclaert wordt hel voornemen toegeschreven een wets ontwerp te zullen indienen 'tot beteuge ling van de oneerlijke mededinging. De huidige wetgeving voorziet wel eenigc bepalingen, maar deze hebben niet de verhoopte uitwerking. Ook wordt sedert lang vanwege de middenstanders aange drongen op een nieuwe duidelijke wet, zooals er in het buitenland bestaaiT. Het aangekondigde wetsontwerp zou 'de mogelijkheid voorzien om de mede-, dinginc. gevoerd op oneerlijke grond- 'slagan' of met oneerlijke middelen, te laten stilleggen, door toedoen van den' benadeelden handelaar of van diens be- roopsvereenigiug. De daden van oneer lijke mededinging zouden in den teks'ti Worden afgebakend: onnauwkeurige aanduiding van den aard van de pro- dukten, van de voorwaarden van ver vaardiging, van de herkomst, enz. 'stichting van verwarring met andere prod uk ten, enz. PjO speciale "commissie van financiën, waaraan toegevoegd waren de zes ver slaggevers der afdeel ingen, heeft na zit ting die 3 Vi uur geduurd had van 10 tot 13,30 ure het wetsontwerp der Regeering' op' de volmacht aangenomen met 13 stemmen tegen 10 en 1 onthou ding. In andere woorden: de katholieken en liberalen tegen de socialisten en den VI. Nationalist. (Heen* Dion, katholiek, heeft zich onthouden)1. Wat moet er van den gestemden tekst gedacht worden Behalve een punt moenen wij dat de Rëgeering de aangenomen amende menten kan en laat ons liopfen, zal aan nemen. Dit óëne punt waarop met' de Regee- rign zou kunnen mCeningsverschil be staan is het amendement van heer Max dat aangenomen werd in de commissie met 12 stemmen tegen 9 en dat het tijdperk der volmacht beperkt tot 30 November in plaats van tot 1 Februari. Verscheidene leden der speciale com- issie bevestigen ons 'dat de argumen ten van lieer Max de goedkeuring van vele ledén der commissie mededroeg en dat mag worden verondersteld dal 'de groo'le meerderheid dok deze meening deelen zal. De Regeering zal daar zeker rekening mede houden. Wij hebben de argumenten die ion vöofdeele van dien datum pleiten, uit eengezet in onzen brief van gisteren. De 'cohsti tutioneelc moeilijkheid werd door de commissie opgelost door de aanvaarding van een amendement Van 'Pjevoet-Brussëlmamsdat de ver plichting' voorziet voor de Regeering, om, naast een verslag over het gebruik der volmacht, wetten neer te leggen ter goedkeuring, voor al de besluitwetten die betTclc hebben op art. I, A. der wet, 't1. t. "z. alles wat de fiscaliteit, en de belastingen betreft. Men denkt in de parlementaire mid dens 'dat het niet moeilijk zijn zal voor die Regeering om dit amendement te aanvaarden. Ook 'dië moeilijkheid dcf gemeente lijke en provinciale automonie. voorzien in Art. 1, II, kroeg in de, commissie z en oplossing, in den zin 'die wij in onzen brief van gisteren aangeduid hebben. Een eerste paragram! duidit aan, dat de minister wijzigingen zal kunnen bren gen aan de wetten diie lasten aan de gemeenten opleggen. Maar voor het. overige zal meer breedte worden geschonken aan de Regeering inzake reeours welke moeten genomen worden, om mét me aandacht de uitgaven der gemeenten te kunnen volgen en beperken. het Onder sociaal oogpunt, heeft lieer Heyman oud-minisier, een reeks amen dementen neergelegd, die met bijna algemeenheid doior de commissie veer den bijgetreden. Het zijn amendementen die op bij zondere punten de oriëntatie aan 'net gebruik der volmacht verduidelijken en op andere belangrijke punten voldoe ningen schenken aan de arbeiders. Ziehier deze amendementen Art. 1 van het wetsvoorstel voorziet, in zijn a, dat do Regee-ring de fiscale en finnncieele wetgeving zat mogen wijzigen. Heer Heyman stelt voor dezen tekst Ce dioen volgen door den volgenden tekst Echter, kunnen die maatregelen niet tot het gevolg hebben de hoofdzakelijke kenmerken van liet bestaande fiskaal stelsel te wijzigen, inzonderheid wat betreft 'de:n omslag der belastingen over de onderscheidene slociale catego- rieëmdc geleidelijke opklimming, en de verhouding t.ussch'cri de rcchtstreeksche en lo onrechtstreeksche belastingen.-»' Hel parket van Gliarlcroi houdt zicli bezig met eene vrij zonderlinge geschie denis. Het geldt eene woning waar het spoken zou. In den nacht van Maandag <op Dins- dlag kwam' de vrouw Rachel P., woon achtig op het gehucht Capilone le Hep- pignies, op de gendarmerie van Rnn- sarrt met liare zes kinderen. Zij beweer de dal sedert verscheidene weken zij f electrische schokken» gevaar werd in hare woning. De gendarmen welke 'een onderzoek instelden vernamen dat de vrouw hare kinderen ziicili tijdens den nacht' bezig hielden met spiritisme en daar- d'oor veel hinder veroorzaakten aan de geburen. Men lieóft nog niet 'uitgemaakt of men hier te doen heeft met abnormalen. Do kinderen beweren dia! zij, zich niet te bed kunnen begeven zonder «eleetn- sclio schokken» gewaar te. worden. Terecht stelt het parket de vraag of m'en hier niet met eenc misplaatste grap heeft te doen, Krachten'? de c. van hetzelfde arti kel zal de R ageer i na' hel recht hebben de wetgeving te wijzigen betreffende de bezoldigingen, subsidiën, vergoedingen e,n toelagen van allen aard die ten las te komen van den Staat, daarbij reke ning houdende met. de werkelijke le vensduurte. Heer Heyman stelt voor aan dezen tekst de woorden toe t.c voegen en zonder dat afbreuk mag worden gedaan aan liet bestaans-minimum». Heer Horman - stelt verder voor. dit begrip van'werkelijke levensduurte en van het brs'taans--minimum aldus te bepalen De werkelijke levensduurte en het bestaans-mini mum zullen worden be paald. na raadpleging van de meest representatieve beroeps in rich tin,gen 'der betrokkenen en mits, namelijk, rekening te houden met de siociaté lasten, de fis- kale lasten en de huurlasten. Eindelijk wordt in den titel III par IT, van dit artikel dioor het wetsvoorstel be paald dat alle maatregelen zullen wor den'genomen om de '.onvrijwillige werk ioozen arbeid te bezorgen. Heer Heyman stelt, voor aan dezen zin toe tc voegen: dat daarbij rekening zal gehouden worden met de door de overeenkomsten bepaalde salarissen Ziedaar, an fond, de amendementen die werden aangenomen. Zie hierneven. Edward Vermeuten onder algemeene belangstelling naar zijn laatste rustplaats In hot licht eener hellichtende 'Julizon greeip op Guldensiporendag te Hooglede de. plechtige ter aardobestelling plaats van den Vlaamscli Katholieken schrijver Edward Vermeulen, Warden Oom. Men wijst thans met een traan van diepe ont roering in liet oog, het hoekhuis aan nabij den toren, waar de brave man. -steeds eiken aankloppenden ontving, die bij hem om raad of hulp vragen kwam. Thans wacht diezelfde gastheer, rus tend in den stillen slaap van den vrede- vollcn dood, op zijn talrijke vrienden, om ten grave te worden geibrach't. En van hemde en verre zijn ze gekomen, zijn vrienden, het keurkorps van Vlaan deren s dichters en letterkundigen: kun stenaars, priesters, hondenden en hon denden, die hom vereerden. Zij kwamen hom groeten, een laatsten -bewonderin den huldegroet brengen aan den schrij ver, die met hart en ziel gehecht, was aan zijn volk, hetwelk hij het beste wenscht dat er beslaat en aan hetwelk hij den rechten weg naar God, het Eeu wige geluk. Warden Oom werd begraven óp TT- 'Juli, op den dag der Gulden Sporen, óp 'dén Hoogdag der Vlamingen. Het was een koninklijke begrafenis, de katholie ke Volksschrijver waardig. De parochiekerk was stampvol én In het koor hadden plaats genomen Z. Exc. Mgr Lamirov. bisschop van Brugge heer Baels, gouverneur van West Vlaan. deren. Het offer duurde rjuiim .vijf kwaarts uufs. I-Ieer Brussel mans weid, na de aan vaarding van het wetsvoorstel, bepaald a.ls verslaggever aangesteld. Reeds Vrij dag zal hij hiermede klaar zijn. Pe com missie zal dan samenkomen om het ver slag te bespreken en goed te keuren Dinsdag zal de openbare discussie aan vangen. Wat moet nu over den toestand ge dacht, worden Vooreerst dat de commissie goe'd ge daan heeft, vlen tekst van het wetsont werp grondig te onderzoeken en op sommige punten te wijzigen, wat de op- worpingen van vele ledien zal doen val len. Ten tweede 7 de studie van het wets ontwerp dioor de commissie heeft 'd ■standpunten heel wat pader tbijeenge bracht. Zich steunende op' de overtuiging van vele parlementairen, die do uitzonderlij ke moeilijke omstandigheden van liet ooigenblik inzien, heeft, de Regeéring thans ernstigen kans een meerderheid op zijn gewijzigd voorstel te behalen. waren naar De lijkwagen en de paarden het stoffelijk overschot, van Prins Hendrik vervoerend, wensch van dén overledene met witte draperijen behangen. Koningin Wiilhelmina en Prinse3 Juliana waren eveneens in het wit, gekleed. De lijkwagen, or tiet oogenblik dat -hij hei KijiujlWjjk E«bm Ifi.'S üraienhage vetllilcn hseft, lal-H.en Nog steeds de duivenliefhebbers. Ingevolge de vroeger verschenen om zendbrieven, wenden aan den Beheer raad van het Nationaal Crisisfonds een aantal vragen om uitleg gesteld betref fende de werkloozen die wenschen met do duiven te spelen. Hier volgen eenige der officiecle ver strekte antwoorden. 1) Die maatregels welke getroffen werden tegenover ide werklooze duiven- liefhebbers, zijn eveneens toepasselijk op hen die werken voor rekening van een -Gemeente waarvoor ze opgeeischt werden. 2) De verplichte uitleg van maximum 5 fr. veronderstelt le vertegenwoordigen de forfaitaire onkosten van spoorweg, voeding der'duiven, enz. Indiiendus deze uitleg die kosten niet dekt, dan is hij een inzet en de werkloozen welke in deze voorwaarden aan den wedstrijd! deelnomen, moeten uitgesloten worden der vergoedingen van het Nationaal Cri sisfonds. 3) Wordt onderworpen aan de regel? vastgesteld' door de vroeger verschenen omzendbrieven, elke werklooze die 'dui ven heeft welke ondergebracht zijn in een duivenhok, dat deel uitmaakt zijner woning. Het wordt dus niet meer aan.genlo.meit te spelen op een anderen naam, duiven te verhuren, te ringen op andere na men, enz. Die kosten van bekendmaking van de uitslagen der wedstrijden zijn ba- repen in de verplichten uitleg van 5 frank. Wat de onkosten van huur van ctönstaiteurs betreft, die mogen bijgere- kend worden in de volgende voorwaar den T a)' dat ze reeds vroeger bestonden 7 •b)' dat ze de 2,50 fr. niet overschrij den. 5V De werklooze 'dtuivenliefhebber die aan wedstrijden deelneemt gedurende' zijn ka<s'dagen -en boven den verplichten uitleg speelt, mag gebeurlijk van de gezinsvergoedingen genieten. De seizoenarbeiders Artikel 28 van het Koninklijk Besluit van 31 Mei 1933, schrijft voor dat een nieuw Koninklijk Besluit den toestand: der seizoenarbeiders zal regelen. Tot. hiertoe i's dit echter nog niet versche nen. Wat' dient ér onderlussehen ge daan in betrek lot de ondersteuning der werkloozen seizoenarbeiders Zie wat blijkt uit. een antwoord, ver strekt door: het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg Onder het huiidiig regiem hééft de sei zoenarbeider, die niet gewoon is tc wer ken tusschen twee seizoenen of cam pagnes in, hoegenaamd geen recht op werkloozehsteun en tegemoetkomingen' gedurende deze nlormale perioden van Werkloosheid, aangezien er in onderha vig geval volstrekt geen verlies van le vergelden loon voto^koml. Het recht op vergoeding Is voor dcr- lijlce albe-iders sitreng beperkt tiot de normale perioden der seizoenen of cam pagnes die hij gewoonlijk doet. Alvorens1 de voerdeel en te kunnen ge niéten van de werkloozen vergoed ingen en -tegemoetkomingen tijdens den duur van bedoelde partijen, zal lvij evenwel moeten bewijzen pogingen le, hebben gedaan' om nTbeid ie bekomen in het seizoenbedrijf, Waarin hij normaal Work vond, en, namelijk, zijn diensten to hébben aangeboden aan zijn vroegere werkgevers. Indien 'de werkman, 'daarentegen, dé gewoonte had te arbeiden in de nijver heid of in den handel, tusiscben de f-ei- zoeu.'n of campagnes in. wordt liet recht op vergoedingen en tegemoetkomingen hem verleend, wanneer de seizoenarbeid afgoloopen is 'en hij ondanks zijn krachtinspanningen, geen arbeid heeft kunnen vinden in het verzekerbaar be roep, d«al bij gewoonlijk uitoefende ge durende de tusschenpoozeh. Tn voorko mend geval zal ér echter rekening wor den gehouden met. de réglementaire 'ca'- rentiedngën, vdorzicn na het einde deó campagne. Het Koninklijk Besluit betreffende" in zonderheid! do sieizoenarbeiders zal eer lang verschijnen. Aldus lieer minister! Van Tsacker. Terechtwijzing Het bericht, als zou de oontrool op de vefzekerbaarhe.id der arbeiders aan het ArbeidiS't.oezicht worden onttrokken, wordt in bevoegde bestuurlijke middens, gelogenstraft. Zonder zich' uit Ie spreken voor <3é' toekomst, noemt men het althans, yoo'c*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1