Over Warden Oom de Rede van Hitler in den Rijksdag Eea Blijde Gebeurtenis in Italië verwacht LAATSTE DAGEN Wee». Voor 's lands economisch en financieel herstel Ons Koningspaar te Seper Prachtreis naar Oberammergau. Tegen zedelooze Films in Amerika XXXX JAARGANS NUMMER 162 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan i3, Je Brussel Rue de Richeleu, Parijs ir— Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. G. 2. u 'i iiiii n wwii ii i wil i mi urn mini iiinrmnnTT-T^-^^iiiBnimiMWM'iii in iii^Tr"ifT¥jM^"^i'i'^>i'^^^nTiirTrrTiTMiiiH miwi Zondag 15 Juli H. Flopentiug Zonop 4,04 Zon af7,49| Maandag 16 Juli 1934 O.L.Yp. Van Carmel Zon op 4,05 Zon af 7,43 E. K. 19. V. M. 20 Bij dit nummer behoort een bijvoeg $ei en bestaat uit zes bladzijden. Wanneer ik eenzaam ben gezeten In eindelooze verte schouw. Ban zie ik steeds in mijn gedachten Be heelt'nis van die brave vrouw, Ben ik in d'eenzaamheid gezeten,. Ban voel ik in mijn liarte rouw Ban zie ik alles om mij henen Bepereld met een dropken dauw Ban denk ik aan vervlogen dagen Aan 't leed door u, om m ij geleên. Wanneer ik eenzaam ben gezeten. Breekt mijn gemoed in droef geween Laat al mijn hopen, trachtenstreven, Verkwijnen rond en om mij heen. Laat mij van zaaVge stonden droomen, In d' eenzaamheid zoo gansch alleen. Ben ik in d'eenzaamheid gezeten Met bittere smarten belaan. Laat dan o Heer, mijn levensblocme Be weg naar d'eeuwigheid begaan. J. M. De Smedt. Warden Oom is de deknaam van de gekende Katholieke romanschrijver Ed ward Vermeulen, een vriend van sinds den oorlog. Te Becelaere geboren kwam hij op driejarigen leeftijd naar Hooglede bij Roeselaere wonen en boerde er tot zijn 358<6jaar op zijn vaders hof. Dan kwam hij op de 11 plaatse of dorp rentenieren in een oud burgershuis met zijne zuster Elisa die hem thans overleeft. Hij stu deerde aan 't Klein Seminarie te Roese- laere doch staakte welhaast om gezond heidsredens en tegengoesting. Als ge meenteontvanger en goede vriend van iedereen bewees hij uitmuntende vele diensten aan zijn volk. De naastenliefde beoefende hij ten andere altijd, overal en bij allen op groote schaal. Stil, ingetogen tevreden en opgeruimd leefde hij op zijn landelijk dorp ongestoord en als echte christenmensch. Prefect van de Jonj lingencongregatie en ieverig lid van den TT. Hertebond der mannen bleef hij zijn leven lang voorbeeldig. Slechts op vijftig jarigen ouderdom begon hij boeken en dan nog wel romans te schrijven.De reeks werken die hij Uit ons Volk en voor ons Volkdeed verschijnen, maakten zijn letterkundig talent alom bekend. Zoowel als Conscience en de twee Ge broeders Snieders leerde hij zijn volk lezen. Sedert 23 jaren volgden malkaar op de hooggeprezen volksboekenHer- wording, Trimards, Caïu's zonde, De Dieperik, Zwarte Pokken, De Pauwen- schreeuw, Piot, Grepen uit het Dieren leven, Grepen uit liet, aardig Menschen- leven,Pee Vlarainck(dit zou wel doorgaan als zijn meesterstuk De Biografie van liet Sociale Vlaanderen», verder: De Blieckaerts, De Vracht, Verstervend Ras, Mietje Mandemakers, Stadhuisratten, De Zotte van 't Abeelenhof, Het Betoo- verd Hof, Het Boerenleven, De reis door het leven, benevens een autobiografie De Korte Levensschets Eindelijk Dagboek van een Banneling», Tegen Sterren en Wind, Aardige Rent. Thans dat de brave man naar de eeuwigheid is verhuisd worden zijn wer ken nog meer en hooger geprezen. Te Hooglede als persoonlijkheid mag men hem noemen den grootsten onder ons Als Katholiek voorman, sociale werker on christelijk zedelijk schrijver mag men hem roemen. In den vollen zin van het woord mag men op hem de woorden toe passen u Hij is voorbij gegaan al weldoen de Vooral dient Warden Oom geprezen en gedankt om wat hij deed voor onze Franschmans». De Vlaamsche werk lieden die elk jaar den oogst gaan doen in Frankrijk en wier leven en leed hij zoo treffend heeft weergegeven in zijn roman a Trimards Hij zag 't West-Vlaamsch pasterke E. TI. Denijs van Roeselaere toch zoo geern. Ze waren met en in malkaar ver groeid en zoo welgemeend en oprecht en droevig sprak hij de lijkrede uit op het Kerkhof van Lichtervelde toen men het stoffelijk overblijfsel van dien verdienste lijken geestelijke ter aarde bestelde en op zijn nederig graf een eenvoudig houten kruiske plantte. Hij de zoo fijngevooisde pettige christen Vlaming met zijn aange naam rouwstemmetje las alsdan een Zie onderaan volgende kolom, Koek eenen deeg1, die twee soorten |f roede socialisten en .blauwe liberalen Met wat heimelijk ongeduld hebben de blauwtjes onzer stad -de occasie afge wacht. samen met lliunne raode geestes verwanten het oude Katholieke Aalst uit te rusten met een zuiver anti-clericaal bestuur. Ze weigerden absoluut met de fron- ters mede te doen. uit yaiderlandschlie- vende redenen maar ze moeten nu toch alle reden hebben om de fronters van harte dankbaar te zijn, daar dezen, met roekeloos en diwazelijk de katholie ken uit het ibestuur te helpen, liun har- tewensch mogelijk hebben gemaakt het christene Aalst, met zijn talrijke katholieke scholen, met zijn overwegen de geloovige bevolking, een anti-cleri caal bestuiur bezorgen Weliswaar hebben rood en blauw geen volstrekte meerderheid in den Raad, maar wat onnoemlijk veel kwaad kun nen die mannen nu niet stichten onder glodsdienstig en zedelijk oogpunt, hoe zullen ze al hun invloed, en invloed heb ben ze toch in hoedanigheid van sche penen, hoe zullen ze hunne miacht niet gebruiken om hun anti-godsdienstige drijverijen te verwezenlijken ffSie 'toestand is nu zoo, en daar is' voor het oogenblik niet aan te verhel pen, maar met jammeren en kermen zullen wij daar niets aan veranderen Wat wij katholieken moeten doen is onze strengen spannen, meer. dan vroe ger: meer katholiek zijn, niet toegevend zijn, noch voor rood, noch voor blauw, noch voor groen Te lang hebben sommigen onder ons onverschillig toegekeken en enkel de an deren laten .strijden, te lang hebben sommigen onder ons enkel aangemoe digd als het er op aankwam de belan gen van hun stand te verdedigen, te tang hebben er slommigcri onder ons de pers der tegenstrevers gesteund door blauwe en groene bladen te koopen en te lezen, te lang hebben sommigen! onder ons den lammeling uitgehangen en hun ze delijken steun geweigerd met afwezig te blijven op katholieke feesten, manifesta ties:, huidi'gingsifeesten en openbare godsdienstige plechtigheden Dus 1 afbreken met alle openlijke of bedekt?, meeheul er ij met tegenstrevers, meer steun aan allé katholieke werken en machtsonlplooing; allen kleinzieligen hoogmoed uit de baan en op ten strij de onverpoosd en onvermoeid, met woerd en daad. tot het katholieke Aaist terug een Katholiek Bestuur bebbe! K.S. De Kamerkommissie keurt het verslag van den h. Brusselmans goed De bijzondere Kamerkommissie, be last met het onderzoek van het regee- r.ingsontwerp betreffende de speciale machten, heeft Vrijdagmorgen eene korte vergadering gehouden om lezing te liooren van het verslag van den h. Brusselmans. De verslaggever legt nadruk op het feit dat aan de muntwaarde niet zal wor den geraakt en stipt, eve-neens aan 'dat, in vergelijking met andere landen, 'de ekonomiscbe en financïeele toestand van ons lanid nog zeer gunstig is. Er werd overeen gekomen dat de be paling betreffende den duur der specia le machtén, in de plaats: van in bét be gin van den tekst aan het einde zal wor den geplaatst, ten éïnlde de stemming te vergemakkelijken. Aan de op dé vorige vergadering aan genomen amendementen werd niets ge wijzigd én hel verslag werd goedgekeurd met hetzelfde aantal stemmen als hel ontwerp. Het verslag, diat' niét zeer lang 'is, werd Vrijdagavond aan do Kamerleden toegezonden. Max Cosyns wacht op gunstig wear M. Max Gosyns en zijn gezel M. N. Van der Eist wachten slechts op een gunstige weergesteltenis om de reis naar de stratosfeer aan te vangen. De kwestie is dus te weten of deze ge schikte weergesteltenis eerstdaags zal verwezenlijkt zijn. Naar op het meteorologisch instituut verzekerd wordt is de beste tijd om naar de stratolsfeer 'te vertrekken wanneer dé lucht helder en er weinig wind is. Deze voorwaarden zijn thans niet vervuld. Er heersclien gematigde Zuid>-\Ves lerwin - den, de hemel is bewolkt en lokale on- weders doen zich voor, vooral in dc Sitreek waar de luchtvaarders denken op te .stijgen. meesterstuk van lofrede af... en de Franschmans ja zelfs de Oost-Vlamingen die opgekomen waren pinkten een traan weg. Ik had het geluk over een tiental jaren de Kunstenaar een bezoek te brengen ten zijnen huize. We werden binnengeleid in zijn spreek- eet- ontvangstkamer die een museum mag genoemd worden. Ontvan gen als prinsen bewonderen wij niet min den vermaarden schrijver dan zijn Kunst schatten en gedachtenissen. Oude herin neringen kwamen boven en we klapten en vertelden. Bij ons heengaan overtuigden wij Warden Oom mee te reizen per buurt- tram naar Roeselaere waar we te zamen bij Kozen Vyncke het noenmaal verober- den en een namiddag zoo aangenaam dat het niet zeggelijk is overbrachten. Edward vertelde kwinkslagde verhaalde en ver maakte ons buitenmate. Die blijde bij eenkomst zullen we nooit vergeten. MARC. Het dagblad «Topolo di Horna» ver neemt uit Turijn, dal liet blijkt vast te staan, dat de Prinses van Piémont zich naar het koninklijk kasteel van Racco- niigi, in Piémor.l, zal begeven om daar te vertoeven totdat de gelukkige gebeur tenis zich heeft voltrokken, welke men verwacht in het huis van Savooie. De Prins van Piémont heeft zich naar dat kasteel begcvcp. voor de werken noo_ dig in de kamers welke zouden betrok ken worden door de Koningin van Italië en door Kon;nigin Elisabeth van België. Het valt. ecihter op te merken, doét het Havas-a-g'enl schap opmerken, dat ook prins Umiberto op het kasteel van Racconi'gi is geboren, op 15 September 1904; 'daarom oolc voert hij den Titel van Prins van Piëmont. Het komt dus weinig waarschijnlijk voor dat men' een fbogelijken erfgenaam van den troon zou laten ter wereld komen in dat zelf de kasteel. Er moét nog aan toegevoegd1 worden dlat (de huidige koning geboren is te Na pels, óp TT November '1869, 'en 'dia.t hij aldus, tof aan deh dood van zijn. vader, den t.itel had van Prins van Napels. Men kan gevoeglijk denken dat hij met gé noeigren zou Afvaren diat zijn mogelijke opvolger', 'doordien deze (e Napels zou geboren worden, waar nu cle Prins en de Prïns'es van Pièm-ont wonen, denzelfden titel zou voeren als lï'ij, toen hij nog kroonprins was. Op 29 Juli a.s. zal hel Belfort van leper plechtig door HH. MM. den Ko ning en die Koningin ingehuldigd wor den. Uit zc-kerc bron vernemen wij dat de Koninklijke bezoekers omstreeks .15 u. 30 te Iep.er zullen aankomen. Na op de Statieplaals de Oud-Strij ders in oogenschouw te hebben genomen zullen Hunne Majesteiten in de galarij tuigen van het Hof zich langs de Sta- t iep laats Sfuerstraal, Boterstraat, Neer- markt, Rijselstrnat, Patleelslraat, Bak kerstraat, Hondstnagt, Groote Markt naar het Stadhuis begeven, alwaar eene ontvangst plaats heeft. Wij nwenen met zekerheid te mogen bevestigen dat. de historische stoet, die belooft, heel prachtig te zijn voor de Koninklijke tribmin op de Markt, zal voorbij trekken. Deze stoet wordt gevormd op dc Ma- loulaian en omliggende straten. Hij zal zich Marktwaar! s hegeven langs dc El- vérdingiheistraat, Boesinghes'tfaat, Sur- rnont de Volslbcrgihe en Cartonstraat, Kauwckijnslraat, Meenenstraat, naar de Groote Markt voobij de tribuun waarop Hunne Majesteiten zicli zullen bevin den, omringd van de gemeente-overlie den, enz. naar de Boterstraat, tot aan dé statie. Op 1 Juli was, dank zij het kranig op treden der rijksleiding, de rust weer te rug hersteld in het land. De orde had offers gevraagd, m-aar die offers waren er noodig. En hier herinnert dan de rijkskanse lier iaan de versie die in sommige bui- lenlandlsche bladen Fransche en En- geliSfCihe is verschenen en dit totaal valsch was. Daarom heeft hij er aan gehouden hier plechtig de geschiedenis ie maken van de trouweloosheid van en kele Duilsche kinderen tegenover Diuitschland. Wie tegen Duitschland werkt, pleegt landverraad en wie land verraad pleegt moet worden gestraft, streng gestraft. Rijkskanselier Hitier toont veitder aan dat de actie van Roehm en van generaal von Schleicher, alle fcenteekencn voerde van een eigenlijke samenzwering, welke slamenzwering gericht was tegen het oppergezag van den rijkskanselier over de nationaal-socialistïscire partij' en te gen de princiepen van het Derdie Reich zelf. De nacht van 30 'Juni heeft voor Duitschland enkele uren van de hoog ste tragiek in d? geschiedenis van dit land meegebracht. Uur voor uur schil dert .rijkskanselier IIitier den toestand en de gebeurtenissen dier dagen en hij toont dadelijk aan op welke manier hij legen deze1 revolutie, tegen deze samen zwering heeft gereageerd, zooals het zijn plicht was. Het aantal slachtoffers van de zuiveringsactie Tijdens zijn rede sjprak Hitler ook over het aantal slachtoffers van de zui veringsactie op Juni. Werden gedood: 19 opperbevelhebbers yan de S. A— troepen; .31 overste van de S/A.-troepen: 3 oversten van de S. S.-troepen 13 oversten van dc S. A.-troepen, die bij hun aanhouding verzet pleegden en daarbij werden gedood 3 S. A.-overslen pleegden zelfmoord; 5 leden va.n de nationaal-socialisti- sche partij; 3 leden van de S. S., die huil gevan genen slecht hadden behandeld. In totaal dus 77. Namen werden door den kanselier echter niet genoemd. yan inschrijving voor onze New-York, 13 Juli. Kardinaal Hayes, aartsbisschop van New-York, heeft een boodschap tot de priesters gericht die zal worden voorgelezen in alle kerken en waarin de strijd aangebonden wordt leigen de zedelooze films. Het doel van de beweging is op de filmfabrikanten een zulkdwnigcn druk te oefenen dat zij gedwongen zullen worden bun produktie uit te zuiveren. Kardinaal Hayes komt nuct de uiterste kracht op tegen de zedelooze films. «P.e zedelijke krachten van het volk, zegt hij, hebben al te lang lijdzaam laten begaan. Zij hebben afgewacht dat de filmfabri kanten zelf op hun productie strenge censuur zouden uitoefenen. Dit is niet geschied. Het iis niet het voornemen van de be strijders van de schunnige films radika- le hervormiingen voor te stellen. Doch wat zij willen is te voorkomen dat lan ger nog de verheerlijking van de mis daad en voornamelijk van dc ontucht, en hét overspel het hoofdthema van de films zou vormen. Die godsdienstige aki ie l egen de ze delooze film's zal haar doel bereiken. De heer Hayes, een magnaat der filmpro- duktie, heeft, aan de bioscoopbestuurders voorgesteld alle kontrakten tc vernieti gen betreffende films tegen dewelke de kerkelijke overhelden protest aan (reke nen. Dit zou aan de 'filmfabrikanten '10 niillioen dollar kosten. Kajot tershoekje Nu we in ons Kajotlersprogiamma over liet kristelijk syndikaat handelen, is liet zeer nuttig en leerzaam eens een- kijkje terug te .nemen, op den oorsprong van onze lcristelijke syndi caten. En dat komt zeker te pas nu we san den vooravond staan van het syn- dikaal kongires te Charleroi. Als we de geschiedenis van onze syn- dikalen overzien, is een der schoonste figuren diie ons treffen, die van LEON BRUGGEMAN, wiens nagedachtenis wij altijd hoog zullen blijven' houden. Leon was de 'tweede van elf kinderen. Hij werd geboren te Evergem (bij Gcnt)J op 1 November 1836. Hij heeft nooit een school gevolgd. Op zijn zevende jaar moest hij reeds naar 't werk toen hij na eenigen tijd leerjongen werd in dc fabriek waar zijn vader werkte, bracht hij het daar op korten tijd tot 'een loon van... 18 cen tiemen per dag... Bijna twee en zestig jaar heeft hij gewerkt. In 1905 moest hij ophouden daar hij bijna blind was gewonden. Deze stoere werker was een der stich ters van het Gentschc syndikaat der wevers r:' De Broederlijke Wevers dat opgericht werd in 1857 onder de leuze w. God en de Wet De groote bazen van liet opkomende socialisme die geen arbeiders maar burgers waren probeerden toen de leiding van die syndikaten (die meestal zooals de «Broeder Wevers oorspron kelijk Kristelijk warén in handen té krijgen en er dan een ongodsdienstig karakter aan te .geven. In '82 lukten de socialisten er in, de leiding van 'dat weversisyndikaat in handen te krijgen. En daar Bruggeman" en zijn kameraden er nooit in wilden toestemmen een gedragslijn te volgen die hun geweten lnm verbood, hebben zij in '86 een afzonderlijk, uitgesproken kristelijk syndikaat opgericht voor de katoenbewerkers-. Die moedige eerste syndikale propagandisten offerden een groot deel van hun Zondagen op om de Gentische arbeiders aan huis te gaan bézoekeri, of aan de kerkdeuren op te wachten, of zelfs hen in de drankhuizen op tc zoeken. En zij gelukten er in. daïik zij onversaagden arbeid van vele jaren, vijftienhonderd antisocialisti sche wevers te vereenigen, die dus de kern hebben uitgemaakt van de huidige machtige kristel ijke Centrale van Tex tielarbeiders. Léon Bruggeman is altijd een! over tuigd kristen geweest, een eyndikaal leider diie hartstochtelijk en totaal on baatzuchtig in de bres stond voor xle belangen der arbeiders-. Hij beeft, zoo wéinig aan zichzelf gedacht, dat hij óp z'n négen en zestigste jaar, toen hij bij na blind was geworden., zeker in ellen- do zou gevallen zijn indien zijn vrien den hem niet hadden voortgeholpen... Hij overleed té Gent, den 23 Januari 1911. Zijn begrafenis werd een aan doenlijke en groiolsche betooging van «ic dankbaarheid van idiuizendc kristen werklieden uit bet Gentische, tegenover helm 'die zich gansch aan hen had loe- gewijd. Clat het simpele leven van Leen Bruggeman, die wij een HELD noemen. Meer is over zijn leven niet te zeggen hij heeft ook geen boeken nagelaten...- Maar welk voorbeeld is hij voor ons, welke les is dat arbeidsleven voor ons, kajotler-s en syndikalisten Welke be wondering zouden wij voor zulk een man moeten hebben Heden wordt het kongres van het Al gemeen Christen Vakverbond ingeket.: Denken wij er even aan, met dankbaar heid, dat de oorsprong van deze mach tige organisatie is geweest de heldhaf tige pioniersarbeid van mannen als Leon Bruggeman, ecnvouidirgc arbeiders, uit één stuk, onwankelbaar overtuigde kristenen... En latt-n wij dan, jongeren, hot besluit nemen, met zulk voorbeeld voor oogen, on's ook geheel en gansch te geven aan dc z'aak der arbeiders, on ze broeders. Denken wij aan onze groo te verantwoordelijkheid als kajotters- syndikalisten, die later dc uitwerkers, de voltooiers moeten zijn van hel heer lijk programma van krislelijken herop bouw, dat onze oudere leiders;, die op volgers van Bruggeman "en zijn vrienden 'daar voorhouden. K.AJEE.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1