Orsf bet strooibriefje m de Liberalen Be Liberalen zoeken zich te rechtvaardigen Waar zitten de uitbuiters? Nationale Maatschappij der Oe Kroning van list Lievs«Vrouwbeeld ie Alsemberg Donderdag JULI 1934 Xe dienen liever M. Kichels, die geen pretentie heeft. gjet is gansch de Katholieke partij die 'tl Katholieken Burgemeester eischt. UIT miE KOLOüiE Zij zijn voor 't Onderwijs Obus ontploft te Maisons-Lafitte (Frankrijk) LEGERNIEUWS Groote feesten ter cere van St=Christophonus te Celles bij Avelghcm XXXX JAARGANG NUMMER IS5 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALST, j Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 43, te Brussel .Rue do Richeleu, Partje Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2. H. Vincentius lZonopl,08Zonaf7,45 E. K. 19 V. M. 26 De liberalen hebben behoefte gevoeld bun samengaan mal de socialisten bij de bevolking, en ook bij hunne eigene kiezers goed te praten. Daarvoor gavan ze 'n strooibriefje uit. Het zit bij ben niet pluis. De besrget'S en middenstanders die In do laatste verkie zingen voor ben hebban gestemd, bebben dit zeker niet gedaan omdat zij de boerschappij van bet socialisme in ouzo stad zouden bestendigen. Dat wordt bun gezegd Maar ook bij de actieve elementen tier partij is er mis- ftoegilbaid, Er zijn immer» uog verstandige liberalen, die de toenemen de anti-klerikale strekking betreuren en die beet goed inzien dat anti klerikalisme de partij nooit geluk beeft bijgebracht. Er zijn eindelijk de rereenigingen, sporlvereeniging eil andere waar de beer Cornelis stemmen is gaan ronseleo, en nu belor dan ooit inzien hoe COtnproniiSteerend voor hunne dier bare neutraliteit, dit blauwe heerschap is. Van die kanten ook gaal protest op. De liberalen willen dit alles rechtvaardigen door de klassiek gewor den aanvat op M. SËogersoen. Voor de gelegenheid hadden ze wel iets anders kunnen uitdenken. Maar bet verbeeldingsvermogen dor liberalen is even ver uitgeput als bun programma. Enfin, het is dus Mr Moyersoen die uit pretentie, burgomeester wil wor den, en die pretentie willen de liberalen niet dienen. Eigenlijk is het tamelijk naief te gelooven dat de bevolking zich daarmee den moud laat dicht snoeren. Iedereen kan toch wel beselfen, dat Mr Moyersoen niet voor zijn plezier, noch uit hoogmoed, die plaats moet zoeken, waarin hij zooveel ondankbaarheid heeft geoogst: Het is overigens niet Mr Moyersoen die terug Burgemeester wil worden- Die eiscb bet weze herhaald voor M. Nichels, die gisteren in den gomeenteraad zei, dat hij geloofde dat de Katholieken van bun standpunt zouden terugkomendie eisch is onverzettelijk. Daar wordt geen duimbreed van afgeweken,... Eo de bevolking is de Katholieke Partij dankbaar Voor bare onverzettelijkheid. De liberalen duiden het ons euvel dat we de Heer Cornells wantrouwen als gekende anti-klerikaal. De Heer Cornells zelve heeft gisteren, bij zijne aanstelling, verklaard dat men mocht gerust zijn. Maar, helaas, waarom had de Heer Cornelis zooveel baast om ook te verklaren dat hij het niet eens was met M. D'Haese, zijn voorganger, aangaande de schoolpolitiek Woorden zijn geen oorden: We herbalen het: We zullen te U ken! Een laatste grief We bobben geschreven dal de heer De Stobbelelr verklaard had dat de beer Cornelis tijd bad, maar we drukten onze gewettigde verwondering uit, dal die man die lijd had, baa»t nooit naar den gemeenteraad kwam. Nu zegt bet manifest dat de Heer Cornelis bet zeer druk beeft, maar als hij wil, dat hij tijd maakt voor bal etadsbestuur. Dat is nog veel erger. Het is dus omdat hij tot heden toe niet gewild heeft, dat hij, gekozene van bet volk, naar den gemeenteraad niet ia gekomen. Nu gaat bij willen I Schepen Cornelis, man die tyd hebt, zonder tijd te hebben, goed heil I Week op week w;ordt door de 'foode pers de tegenstelling uitgebuit Prole tariër kapitalist. Maar de ronde heeren lalen plaats voor de exploiteurs in liun eigen rangen en zwijgen daarover als vermoord. Zij schrijven tegen de cumuls: maar hun partij zit vol cumulards. Dat zwij gen zij dood. Oh beter nog, op hun con gres wordt een beslissing .gestemd tegen de cumulars... er wordt triomfantelijk geschreven «Wij, socialisten, hebben de cumuls afgeschaft», de sukkelaars gelooven hot en... de cumulards cumu- leeren als te voor. De socialistische le zers slikken alles, uitgenomen waarheid In zo,over werden die menschen door hun pers misvormd1. Meent ge dat wij overdrijven Lees een?' aandachtig hoe het gaat in het Nationaal Syndikaafc v,an Spoorwe gen. En dat mag nu wel dienen als een typisch staaltje. Immers, de arbeiders en bedienden en ambtenaren aan het' spoor zijn toch over 't algemeen men schen diie een zekere ontwikkeling bezit ten. Zie «De' Volksstem» van 11 Juli Waar de miMioer.en van het Nationaal Syndikaat van Spoorwegen naartoe gaan Het Nationaal Komiteit van Spoorwe gen is gewoon om de twee jaar een kon gres te houden. Zulk een kongres moest, ook thans begin Juli plaats hebben, m'aar de leiders bestolen een «buitenge woon kongres te houden om zekere kwesties" van innerlijke organisatie te bespreken. De massa der spoorarbeiders mocht niet weten wat er in het syndi kaat omgaat, en daarom werden slechts 300 afgevaardigden uitigenoodlgd. Er moesten inderdaad verslagen worden besproken, die de leiders van het N. S. hadden kunnen in 't gedrang brengen. Weten de 45.000 leden wat er met hun bijdragen gebeurt In vijftien jaar tijd werd er zoo wat 50 millioen uitbe taald aan wedden voor de leiders en aan administratiekosten. Weten de leden dat de leiders' van het N.S. gemiddeld 45.000 frank per jaar opstrijken D.e algemeene voorzitter, volksvertegen woordiger Renier, heeft een theoreti sche jaarwedde van 60.000 frank, die in werkelijkheid wel 80.000 fr. zou be- dnagen. Een legertje afgevaardigden cu muleeren met 'hun wedde van staats- agent een maandgeld wegens hun syn- dikaal ambt., maandgeld dat tot 500 fr. kan gaan. De wedden van een handvol leiders slorpen jaarlijks i millioen op Welen de 45.000 leden zulks en zijn zij daarmede akkoord Aankomst van de «Albertville» De Belgische stoomboot «Albertville» van de Compagnie Maritime Beige, is onder bevel van kapitein Bosquet, Dins dagmorgen in onze haven van Congo toegekomen. Aan boord bevinden zich 183 passa giers verdeeld als volgt Komende van Matadi en Boma, 89 in eerste klas, 50 in tweede en 3 in tus- schenklasingescheept le Lobito, 19 in eerste klas, li in tweede en 11 in ius- schenklas. Een eerste-klas passagier- ster had de reis medegemaakt van Ma tadi tol Lobito. Onder de lerugkeerende passagiers zagen wij de Eerw. Pater Verheven, der Norbertijnen, de Eerw. Pater Scheiller en Van den Bon, der Congregatie van Scheut. Tal familieleden en vrienden waren bij de aankomst van het schip aanwezi< om de reizigers te ontvangen en te ver welkomen. De lading;, wplke ongeveer 3 953 ton bedroeg, was verdeeld als volgt 15 ton ih'out, 353 ton kifTie, 12 ton caout chouc; 3 ton was, 379 ton co-pal, 1.115 ton koper-matte, 2 ton koper-afval, 473 ton katoen, 39 ton palmolie, G ton ivoor. 120 ton tinerts, 1,244 ton palmnoten, 1 Ion vellen, 27 ton houvezels, 50 ton ca cao. Het overige bestond uit «general cargo»'. Uit en' naar Belgisch Congo be droeg de handelsbeweging via Dar-es Salaam in 1930 n-og 64.347 ton; in 1933 is dit cijfe gezakt to»t 6124 ton, waar van slechts 292 ton bij uitvoer, 't Is een sprekend bewijs der uitbreiding van het handelsvervoer over, Leopoldstad-Ma tadi. II. CONGO. In duizenden dorpen zijn de paters Vondelingen toch hinnengeraakt. Er wa llen geen wegeji toch kwamen zij daar. •De zwarten gingen op den loop... de pa pers keerden lerug, n.et als de wcgloo- Jterst. Nu staat er een arme kapel en een arme -school. Maar in dae school wordt onderwijs gegeven en honderd duizen den negerkinders genoten en genieten 'daar onderwijs. Er zijn reeds vakscho len waar zwarte baasjes hun ambacht loeren en zwarte meesters les geven, onder toezicht van paters of broeders. •En voor de meisjes hebben de Zust.ers- zendelingen juist hetzelfde gedaan. Dat heeft de negers niemendal ge kost. Alleen Papa de... Slaat vraagt belasting aan de negers. De katholieken Uil ons land hebben de zendelingen het noodige verschaft om die scholen, hoe primitief die. ook zijn te bouwen'. Is dat ni.et schoon, niet edelmoedig Is het niet prachtig dat de katholieken, die in on's eigen land, hun scholen moe ten onderhouden, nog geldi over hebben om aan do negers onderwijs te ver schaffen Niet schoon dat zoovele pa ters, broeders en zusters in hutten en gebouwen van plak en stak zich afsloo- ven voor die arme negerkinders Niet schoon Kom toe Als de negers ne keer een parlement krijgen, zal er daar een ne ger, een zwarte Coole, den zwarten Mi nister van Onderwijs interpelleeien en zeggen dat, er officieele scholen miocten komen. En de zwarte minister Maistriau zal antwoorden dat inderdaad de vrije scholen een geweldigen voorsprong heb ben genomen... maar dat dit alles zal veranderen. Hij zal antwoorden dat Congo een gezonde streek 'is ge worden, dat Papa de Staat over geld middelen beschikt, dat het hoog-tijd wordt, dat er nu BETAALDE onderwij zers zijn, dat het hoog tijd wordt dat Zie on decaan yolgonda kolom* Ten einde de op den uitvoerhandel drukkende Lasten te verminderen, heeft de Nationale Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen besloten met de ree- derijen der haven van Antwerpen, welke daartoe den wensch uitdrukken, over eenkomsten te sluiten met, 't, oog op de aflevering aan de kaai van al de naar de readerijen gestuurde stukgoedzendingen die per spoorweg worden vervoerd, het, fcij tegen de voorwaarden van het ijl goedtarief, hetzij tegen die van het vrachtgoedtarief. De voornaamste ree der ij en van voornoemde haven hebben reedis 'een dergelijke overeenkomst on derteekend. Voor het aan de kaiai brengen van de colli wordt geen enkel bijrecht ten laste van de afzenders geheven. Deze laatstën hebben er 'derhalve groot belang bij, bij de reedenjen te vernemen of deze zich de hun door 'de Belgische Spoorwegen aangeboden nieu we voordeelen ten nutte hebben ge maakt. Er wordt in herinnering gebracht dat al de stukzendingen van ten minste 1500 kg. of voor dit igewicht betalend, van ambtswege en zonder kosten aan de kaai wonden gevoerd, mits zulks door den afzender in den vrachtbrief ge vraagd wordt. Zes docden en vele gekweststen Maisons-Lafitte, 17 Juli Dinsdag ochtend is een obus in het militair kamp- van Mais'ons-Laffitte in de lucht gevlogen. Zes soldaten werden gedood en een 20-tal gekwetst. Nader seint mJen Het ongeluk heeft zich" als volgt voor gedaan. Op het oefenterrein van Mai- sons Laffittc komen de troepen van Pa rijs geregeld oefenen. Dinsdag morgen waren er de dragon ders van het zesde. Een van -de soldal en vond een bom en bracht ze te midden van zijn kameraden. Op een gegeven oogenblik viel de bom uit zijn handen en ontplofte. Vief soldaten werden hier bij op slag gedood terwijl er wee andere overleden bij liet overbrengen naar hef militair gasthuis. Maarschalk Pétaiin, generaal Wey- gand Cn generaal Vretelat" zijn naar Maisons Laffité gegaan om zelf tiet on derzoek te leiden. Er zijn 25 gewonden, waarvan 'er ve len in een wanhopigen toestand verkee- ren. Tc Alsemberg zullen op 5 Augustus' schitterende pleehtighen plaats nebben, in het bijzijn van de Koningin-Moeder Elisabeth on koningin As Irid, ter gele genheid van de kroningsfeesten van het eeuwenoude O. I.. Vrouwbeeld. die bouwvallige pater-scholen verdwij nen, want dat hij, zwarte minister van' onderwijs evenalsi de zwarte dëputé Goole geweldig voor het onderwijs levert. Een geweldig handgeklap zal 'de rede van den zwarten Goole en van den zwar ten Maistriau beantwoorden S.K. 4 „n y Hf' De beide kronen Aanwerving van het 2de Regiment Genie Het 2de Genieregiment in garnizoen te Berchem-Antwerpen, doet voor zijn werving, oproep aan de volgende spe cialisten r: piaswerker, paswerker-morf- teerder, paswerker-mekanieker, tim merman-wagenmaker, ketelmakef, au tovoerder, zeeldraaier, electrleker, blik slager, smid, mekanieker voor motoren, schrijnwerker, modelmaker, gereed- sohapmaker, loodgieter, zinkbewerker autoigeen-laisser, kulip'er, mekanieker, vuurwerker, schipper, betonwerker, stcengroefwerker, teekenaar, metser, mijnwerker, putgraver en touwdraaier. De militianen van de lichting 1935, dtie een dezer stielen uitoefenen en bij het 2e Genieregiment wenschen inge lijfd te worden mogen hun aanvraag sturen aan den bevelhebber van liet. 2c Genieregiment, Kazerne van de Genie te Berchem-Antwerpen, die ze op lijd zal uitoefenen om hun een praktische proef te doen afleggen. De militianen mogen slechts h'un aanvraag sturen om de praktische proef le ondergaan, na voor het wervingsbu reel versohenen le zijn, maar ten laat ste voor 1 November 1934. öp te merken dat bij het 2de Genie- regiment het onderricht in de yiaarn- s_che taal gegeveq wQldf» De kerk van Alsemberg JJ'e beginnen met Zondag 22sten Juli tot op Zondag 29sten derzelfde maand ingesloten zullen er "dagelijks feeste lijkheden plaats hebben in het Heilig dom van Sint Ghristophorus te Celles ter gelegenheid van het naamfeest van den Heiligen Patroon der Automobi listen. Alle dagen in die weck, worden cok de bedevaarders ontvangen die de kerk komen bezoeken. Hier volgt het programma der voor naamste ceremoniën Op Zondag 22sten Juli, wordt de groote bedevaart gehouden. Dit jaaB vall die bedevaart, samen met den tOden verjaardag van hef broederschap der Automobilisten. Te It uur (Zomertijd)] Plechtige mis. Na do nnis zullen velos, molos en au- tos voorbijtrekken om de benedictie te' ontvangen. Deze zal gegeven worden door den Z. E. II. Kanunnik LecouvetV Vikaris-gcneraal en afgevaardigde van Zijn Excellentie Monseigneur Ilasneur, Bisschop van Doornik. Op alle weekdagen, om 8 uur, gezon gen mis tot. intentie van de bedevaar ders, in do kapel van den Heiligen Pa troon. Op Zondag 29slen Juli, tweede plecfi- ti.ge benedictie, vespers en lof. Op alle dagen, in de feestweek zullen de bedevaarders gelegenheid vinden om de benedictie te ontvangen op hel. £u dat h.1131 best anngJaaW

De Volksstem | 1934 | | pagina 1