Zoo zuiver en zoo vast als de Kerk L. Jengdverbond Katholieke Actie 20 Overstroomingsramp in Zuid-Polen Voor honderd millioen Fransche aaüdeelea vervaardigd le Floreiitië Vrijdag JULI 1934 voor Bisdom Qent Ilif de Vafikaaiasehe Stad Landbouwbelangen VOLKSSTEM 2CXXX JAARGANG NUMMER SSS Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Ricbeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2.: H. Margareta Zonop4,09Zonaf7,44§ V. M. 26 L.K.2B Het Woord Giodis is mensch gewor den om de wereld te vertossen. Jezus-Christus- stichtte Zijne Kerk. stelde Petrus en zijn opvolgers aan tot Zijne Plaatslbekleed'ers tot het einde der eeiuiwen en .gaf hun niet Zijne volle zending, ook Zijne volle macht. Zoo leeft de Christus voort in Pius XI. Zoo draagt Pius XI nu de volle bo- yenmenischelijk zware verantwoordelijk heid van de voortzetting van het Verlos- 'pipigswerk in onzen tijd. Juist daarom is hij ook de zichtbare drager van Christus' volledige macht. Tegen de stijgende ontkerstening der wereld, stelde ih.ij de reddende Katholie ke Actie. Hij gaf haar eene wei-bepaalde be tekenis en verkondigde haar Keure zij is de ambtelijk-georganiseerde deel- nenning der leeken aan '.t apostolaat der Kerk. Daaruit volgt Zij is NIET ecne Actie van AFZON DERLIJKE Katholieken. Ecne zulkdani- gc werking zou onbekwaam zijn de aan gebonden samenzwering van 't. kwaad tegen 't Godsrijk doeltreffend te bekam pen. De Katholieke Actie is georgani seerd: Zij is NIET eene werking van Katho lieken BUITEN DE LEIDING DER KERK. Zij werkt mee aan de eigenlijke zending der Kerk; daarom moet zij on der de rechtstreeksche leiding staan van het Kerkelijk Gezag. Waar elders, .ten andere, haalt zij haar wondere groeikracht De Katholieke Actie is hiërarch rsch. Zi.j is NIET eene ZUIVER-GGDS- PIENSTIGE Actie. W,ie de Katholieke Actie zoo voorstelt, verminkt ze. Zij is 'de deelneming der leeken aan het apos tolaat der Kerk; daarom is haar werk gebied even breed als 't arbeidsveld der Kerke zelf. De Katholieke Actie is zui- ver-kerkclijk. Daarom willen wij, onverbiddelijk ons ten isterkste organiseeren. ons ten nauwste aansluiten bij de Kerkelijke Hiërarchie. ons ongebonden woord vrij mee- zeggen van kerkelijk standpunt uit, op alle gebied waar de Kerk spreekt'. Geen macht ter wereld houdt «de K. A.» van die heldere lijn af: alle verzoe ning daarbuiten ware eene misleidende afwijking van de Roomsche Keure der Katholieke Actie. De e ff ene Waarheid niet "de ge wrongen dubbelzinnigheid dient de Kerk en verlost Vlaanderen j Er i«s echter nog meer. De Paus geeft aan de Bisschoppen over de wereld opdracht de Katholieke 'Aclie in te richten, naar den geest zij ner Keure, mits tactvolle aanpassing echter aan de behoeften en noodwen digheden in hunne bisdommen. Wie beslist er duis over de methode .Van organisatie der Katholieke Actie in (Vlaanderen Niet de gelooviig'en wie kinderlijk gelooft in de Kerk, die door den Geest Gods bezield wordt zal best verstaan dat bij geen sprekensrecht heeft op haaf gebied. Wel de Bis&ohoppen, die de Kerk van 'Jezus-Christus in hun bisdom bestu ren, en ten slotte de Heilige Vader zelf, die hunne organisalie goedkeurde. Ilct gaaf dus niet op, de Katholieke Aetie der Bisschoppen in tegenspraak te stellen met. de Katholieke Actie van 'den Paus. Wie de Katholieke Jeugd voorhoudt 'dat zij moeien met diepen eerbied en warme lie Me- de broodnoodige Katholie ke Actie van den Heiligen Vader be- geeren voor Vlaanderen, maar hen te vens door vitterij en verdachtmakingen, door verwarring en drogredenen al lerhande. TRACHT afzijdig te houden van de Katholieke Actie van de Bis schoppen. verricht voorwaar geen ka tholiek werk. Hij speelt in feite dubbel spel. Dat hij te Rome, in alle oprechtheid. zijne houding voorlegge en daarna, i,n| Vlaianderen, in alle eerlijkheid, Verkla- re of de Heilige yadiefi hem goedkeur de Uit den Hemel zal wel nooit zul ke boodschap toekomen I Door de g.enade wordt zulke gedaeli- tenverspreidmg wel nooit gezegend I Aan Jong-Vlaanderen brengt zulk werk zeker nooit rijpe vruchten, yan rechtgeaarden zielegroei- J, Katholieke Actie jongens' en meisjes, onthiouid't GIJ DIENT DE KERK 1 Daarom zult gij, in geest van geloof en met kerkelijken trots de waarheid verkondigen en den leugen bevechten overal Daarom zult gij in uwen kamp' groot— mensehelijk' zijn en goed, hem die te gen U staat, met evangelische oprecht heid, beminnen, en vergiffenis schen ken, met een groot hart, waar gij be lasterd wordt Noch verbittering noch scheldwoord, noch verdachtmaking Waar gij de dwaling en de dubbelzin nigheid onverbiddelijk zult ontmas keren, zult gij, althans zoolang het mo gelijk blijft, gelooven aan zuiver, in zicht 'en goede bedoeling. Daarom zult 'gij verstaan dat uw voorbeeld het voorbeeld der Kerk is r: zij gaf en' zij' geeft, blijmoedig, haar martelaars ook gij zult, met vreugde, uzelf ig'everf. Daarom Zal 't U steeds voor den geest staan dat. uw apostolaat, nü en later, werk op zielen is. Rijz^ dan luid den arm Vlaanderen de hooge schoon heid van uw groeiend bovennatuurlijk leven en wëze de groote kracht in uwen arbeid uw knielend gebed, in deemoed en met zuiverheid1 van hart. Daarom zult gij onthouden dal ge heel uw leven moet bezield worden,hiel door hoopi op belooning of door eene natuurlijke neiging tol bedrijvigheid, nog min door zucht op populariteit of dioor menschel ijk e sympathie voor een vooraanstaand leider maar énkel en uitsluitend door dé 'dwingende liefde voor den Christus' en Zijne Kerk, doof. de verterende begeerte van uw bloedei gen Volk en uw ontkerstend Land, met veroverende jeiUigdkf acht, te hof nieuwen in 'Jezus-Christus, ter glorie Gods Katholieke jonge mannen, allen naar Aalst op 29 Juili ajs. In de grootscïié be tooging voor het hooge gemeenschap pelijke Katholieke Ideaal. K.D. Diocesane Jeugddag der Katholieke Actie te Aalst ZATERIDAG 28 JULI 1934 In de St. Jozefskerk van 8 kot' 9 ,u. avondis Jeugdwake geleid door Z. E. H. Cleymans, algemeen secretaris yan het J. V. K. A. ZONDAG 29 JULI 1934 10 u. (hoofdkerk) Plechtige Hoogmis door Z. E. H. Kan Vercruysise-, 'Diocesaan Proost der K.S.A. 11.15 u. Sectievergaderingen. Kajot- ters Boerenjeugd Kristen Mid- d'enslandsjeug'd Katholieke Studen tenactie Vlaamsch Verbond der Ka tholieke Scouts' Patronaten Tur ners. 14 u. (hoofdkerk)* Plechtig Lof. Ser moen door Z. E. H. Lerno, Diocesaan Proost der K.A.J. Daarna Optocht en Feestvergadering Feestrede door den Heer Lucien De- schodt, algemeen Voorzitter van het 'J. V.K.A. Slotwoord door Zijne Excellentie Mgr Coppieters, Bisschop van Gent. Katholieke Jeugd ip 't Gelid.; Een geweldige ramp. De overstroomingen in Zuid-Polen ontwikkelen zich tot een der grootste rampen van dien aard, waardoor het voorland der Karpaten ooit is getroffen. Sedert Zondagmiddag dalen onafgebro ken geweldige regenvlagen, die aan een wolkbreuk doen denken, uit den hemel neer. Tot dusver is reeds een gebied van niet minder dan 18.000 vierkante kilometer overstroomd. De slachtoffers. Het aantal dooden bedraagt thans reeds ongeveer 120, voor het meeren- deel kinderen. Het is echter te verwach ten, dat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk zal stijgen. In één enkel dorp zijn reeds 26 diooden geteld. De regen duurt met onverminderde hevigheid voort, zoodat naar alle waar schijnlijkheid, nog meerdere gebieden dioor. het water zullen worden bedreigd. Boeren laten hun hebben en houden in den steek om het veege lijf te redden en velen' verkeeren in de meening, dat hun landi door een «zondvloed» wordt be zocht. Ver-bindingen onderbroken Vocrloopig zijn omtrent den omvang van de ramp' .slechts slcihaarsohe berich ten te verkrijgen, want alle spioor-, te lefoon- en telegraafverbindingen zijn nagenoeg geheel verbroken. Het geheele spoorweg- en autobusverkeer naar Zuid-Polen is lamgelegd. Ook vanuit Warschau vertrekken geen treinen meer naar de geteisterde gebieden, daar o.p alle plaatsen de spoorweg geheel on der water ligt en ook vele .sporen zelfs doof het water zijn weggespoeld. Meer dan veertig spoorbruggen zijn onder den drang van het aanzwellende water bezweken. Het bekende Karpaten- Kuuroord Zakopane is geheel van de overige wereld afgezonderd. Van Warschar.lw uit is een zeer uit gebreide reddingsactie op getouw bezet, ip/pie regimenten voetvolk, drie bataljons» genie, vijf regimenten fiuiterij en talrij ke vliegtuigeskaders zijn vertrokken ten einde hulp te verleenen. De minister van Verkeerswezen én de minister-president zijn feed's naar het 'overs.tFOO.mde gebied vertrokken'. Do minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn verlof onderbroken om zich eveneens riaaf. het .geteisterde gebied té begeven. Volgens dé laatste berichten wordt thans ook de provincie Kielcé door het water bedreigd. Een ware ramp De övers'troomingen in Zuid-Polen worden een ware ram.p. Op' een afstand van duizenden kilometer werd de gan- s:che oogst vernield. Torhiertoo telt men een honderdtal slachtoffers. In het cen trum van de overstroomde streek be vindt zich dé stad Krakau. De eerste minister, de minister van Verkeerswe zen, de minister van Binnenlandsche Zaken, de onder-staatssecretaris, ge hecht aan den dienst van iden openbaren onderstand1 kwamen bijeen teneinde al le wcnisichrlijke en mogelijke middelen te toespreken tot, hulp en bijstand voof üe geteis'terden. De bijrivieren der Vistule: Sola, Ska- wa, Dunajeo, Wiskola en San, stijgen van uur tot uur. De overstroomingen die aanvankelijk omschreven en1 inge dijkt waren, hebben thans, spijts het indijken, een geweldige uitbreiding ge nomen. Versjcihillendë steden verkeeren in groot gevaar. Enkele gehuchten staan reedis volkomen onder water, en het wa ter stijgt steeds voort. Langs den zuiderkant van Krakau is d'e toestand angstwekkend voof de ste den Nowy, Sac-z en Stary-Sacz, die een centrum vormen van de zeer vruchtba re streek, bewoond dioor 130.000 men- schen. In liet midden van de lijn, die gaat van Krakiau naar Lwown, worden vel schillende st.ed'en door volledige over- sfrooming geteisterd. Ontelbare steden staan blank, "én het is meer dan een eeuw geleden dat Polen zulk een schrikkelijke ramp kende. In het geweest Krakau zijn op (le 17 kantons slechtls t.wee gespaard gebleven. De stad Nowy-Sacz werd bijzonder zwaar beproefd. Men heeft reeds 43 lij ken opgevisoht, maar het getal slacht offers wordt op minstens 100 berekend. Verscheidene soldaten van den red dingsdienst. zijn omgekomen, Aanhoudingen te Parijs en te Milaan Sedert enkele maanden reeds onder zocht de politie van ide Nationale veilig heid verscheidene zaken van valsche aandeelen die op 't eerste zicht onaf hankelijk van elkander schenen. Men herinnert zich nog dat in 1933, een Parijssche Bank, duizend valsche aandeelen bij wijze van borgtocht ont vangen had van een zelfde maatschap pij voor een leening van omtrent 10 mil li oen. De booswichten, waarvan de bank het slachtoffer was geworden, weerden in den loop van don Zomer aangehouden. Het waren de Hollanders Franciscus Stradmeyer on Hermann Haakman. Die twee waren op hun beurt slechts do medehelpers van een zekere Paul Colomtoert, Jan Ramus genoemd, die een weinig later door de politie te Barcelo na ontdekt werd, waar liij zich schuil hield onder den dekna.am Fabre. Van een anderen kant verliet Gaston Lefèvre, bestuurder bij de bank «Union Bcmrsière« in April 11, plotseling zijn bmis, een aanzienlijk passief nalatend en na voor twee millioen valsche aan deelen uitgewisseld té hebben. Ten slotte werden gedurende de maand Juni de genaamde Paul Tvtonge, 38 jaar, bijgenaamd «Vieux Paul» en Gaston Guvraud, 34 jaar, te Parijs aan gehouden. Zij werden in het bezit ge vonden van dezelfde valsche. aandeelen ter waarde van, 800.000 frank. Deze drie zaken die. men eerst als verschillend van elkander aannam, wer den dan ook aan drie verschillende on derzoeksrechters van' het Seine-dépar- tement toevertrouwd, n.l. M.M. Boultet, Cahen 'en Gareau. Het onderzoek door M. Gareau inge steld bracht hem op liet spoor van een Zwitser 'een zekere Caduss, deze was echter voortvluchtig. Het grootste punt. Was natuurlijk' om den vervaardiger erf de geheime drukke rij van de aandeelen te ontdekken. Gedurende d!e maand Maart van 1934 kwam de Veiligheidspolitie op het spoor van zekere Italianen die er »ictf op be roemden, het, noodi,ge materiaal te be zitten om valsche Fransicihe aandeelen te vervaardigen, en e?, zelfs' een groote hoeveelheid in omloop gebracht te heb ben. j Na allerhande inlichtingen' van yer- soheid'ene bronnen kwam men tot de vaststelling dat de valsche aandeelen in 1938 gevonden juist het werk waren yan de bende, waarbij deze Italianen behoor den. Een nauwkeurig onderzoek leidde tot do aanhouding op 30 Juni 1.1< yan de volgende personen 1 Gavino Massia, 45 jaar, juweel-ma kelaar, uit de Richcstr., 20 .te Parijs. Deze was een der bijzonderste; mede werkers om de aandeelen te verspreiden in Frankrijk. Antonio Serr.a, 38 jaar, eveneen» ma kelaar in Juweelen, wonende Berristr., nr. 22. Beide personen bekenden dal de val sche aandeelen van Milaan afkomstig waren. Nog drie andere medeplichtigen kon den vereenzelvigd worden. Het zijn de genaamden Adolf Salucci, 38 jaar, typogfaaf, die reedis tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd wegens namaak van kre dietbrieven. Hij verbleef in n. 7 der Via Santa Reparata te Florentië. Zijn broeder Arturo Sa.lucci, 56 jaar, eveneens typograaf verblijvend in de zelfde straat n. 8 was de maker van de cliché'® der valsche aandeelen. Eindelijk Pietro Caccioti, 42 jaar, ty- po-lithograaf, wonende in n. 32 der via- la Mattini, had bovengenoemde Arturo SaluiC(Ci tot werkman en was op de hoog te van de handelwijze van dezen laatste tol. wiens beiscihikking hij zijn .eigen ma chine's stelde. 't Is in deze omstandigheden dat twee kommissarissen van de mobiele politie, Simon en Peudepiè'ce, naar Milaan en Florentië gezonden werden. Na! enkele dagen onderzoek werd1 de fabriek op 12 Juli ontdekt, 's Ander daags reeds wenden Felix Rufolo. Adolf Salucci, Arturo Salucci en Pietro Cac- cioti aangehouden te Milaan. Na een langdurige ondervraging be kende Rufolo alles. Hij zou zich zelfs Zie onderaan volgende kolom* Wlarconl, de opvolger van P. Gianfranceschi De Msb. verneemt uit Rome Dc H. Vader heeft senator Marconi in particuliere audiëntie ontvangen. Men vermoedt dat Zijne Heiligheid tij dens deze audiëntie met Marconi gecon fereerd heeft over de benoeming van dé opvolgers van pater Gianfrancechi op de beide belangrijke posten, welke ten gevolge van diens overlijden open ge komen zijn. Zijne Heiligheid zou Marconi \efzochfc' hebben, zelf liet presidentschap te aan vaarden van de Pauselijke Academie van Welenscliappcn, waarvan hij reeds se dert jaren eerelid is». Daar Marconi ech ter ook voorzitter van de Italiaansrhó Academie van Kunsten "n Wetenschap pen is. is het zeer de vraaig, of hij hij zijn omvan.krijkc wetenschappelijke on derzoekingen ook nog tijd zal hebben' om de functie van voorzitter der Pause lijke Academie le vervullen. Wat verder de leiding van hel Vati can use he radiostation betreft, zou de E. Vader Marconi verzocht hebben, hem hiervoor een geschikte persoonlijkheid voor te stellen. Roggeteelt Dit graangewas komt vooral te pas bij de voeding der dieren, en wordt ten andere in tal van nijverheden gebruikt. Rogge wordt, zoo wat overal gekweekt maar ze gedijt best in lichte gronden. Wanneer men de samenstelling der rogge na.gaat, stelt men vast dat zij per 100 kgr. nagenoeg dé volgende bestand- deelen bevat Graan 1.76 stikstof, 0.82 fosfoor- zuur. 0.54 potasch. 0.05 kalk. Stroo 0.40 stikstof, 0,25 f.osfoorzuur 0,80 potasch, 0,36 kalk. Deze cijfers bewijzen klaar dat de rogge een aanzienlijke hoeveelheid s!ik- s't.of fosfoorzuur en potasch in hoi. dl. Daarmee dient rekening gehouden bij de bemesting. In 't algemeen wordt de akker, be stemd voor de teelt van rogge, doelma tig bemest met s talm es U Niet zelden gebruiken onze landbouwers 25f00 lol 30.000 kgr. per hectare. Evenwel be hoort: er gezegd dal» stal vette alleen on toereikend is om looncnde opbrengst-in te bekomen. Men zal derhalve deze be mesting aanvullen met 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat per hectare. 400 tot 500 kgr. superfosfaat on 150 kgr. chloorpolasrh. De minerale meststoffen als super fosfaat. en chloorpotasch zal men zoo gauw mogelijk onder ploegen en het ammoniaksulfaat sleehls eenige dagen v'óör het zaaien diep in eggen. Bij oen piraeUseho proef in 1931 aan- ge'agd met gewone inlandscho verbe terde fogge bekwamen wij de vclgendë uitslagen per hectare T Perceel I T enkel 30000 kgr. stalmest: 2700 kgr. grann én 7500 kgr. stroo. Peripieel II stalmest '400 kgf. su perfosfaat en '150 kgf. chloorpotasch 3150 kgr. graan en 8400 kgr. stroö. Perceel III: Dezelfde meststoffen als op pefceël II "150 kgir. ammoniaksul faat r: 3675 kgr. 'graan eri 9200 kgr. stroo. VooTWaSf een s'cïïaönë uitslag die de landbouwers diienen 'te overwegen. DIXI. scliuldllg gemaakt hetotoén, aan 't ver vaardigen van valsche ingangbiljotten voor de koloniale tentoonstelling van 1931. v Hij bekende ook' nóg aan de Ita- liaansiehe politie, dat hij medegewerkt heeft aan het vervaardigen en hel uit geven van valschen aandeelen ter waar de van 50 millioen frank. Onderzoekingen in ILalie, maar. bij zonderlijk te Florentië ingesteld, liid- deu tot de ontdekking van een drukma- chine en lithografische bonden, die tot' d> vervaardiging van valsche aandeelen gebruikt werden. De inlichtingen aldiua in Italië beko men lieten toe de misdadige handelin gen van Massia te Parijs te bepalen. Deze twee werden nu insgelijks té Parijs aangehouden. Een huiszoeking te hunnen huize leidde tot de ontdek king van stukken, waaruit hun betrek kingen met de Iliancn en de andere ben deleden duidelijk uitsicihenen. Massia en Serra werden in de feanté- govangenis te Parijs opgesloten onder, bescherming van vervalsohing, valsch- licid in geschriften, oplichterijen 'en medepjichtighenid

De Volksstem | 1934 | | pagina 1