SOLEIL is het nieuw LEVER product Kamer Verkeersongeval te Rouse Mijnongeluk te Haufrages vervaardigd in de fabrieken der SUNLIGHT ZEEP. Het is gewaarborgd zonder chloor. Wielrijder doodelijk gekwetst te Schaarbeek Botsing tusschen vracht-' auto en elektrieke tram te Mechelen Gods molen maalt langzaam maar fijn 20 Juli. H. Margareta, geboren in «le Ille eeuw uit hekiensehe ouders, kroeg zij haar eerste godsdienstonder richt van hare opvoedster; zij volhard de in haar 'geloof, waarvoor zij gemar teld werd. (275). Bij den Paus. Z. H. de Paus heeft Dinsdag een aantal Amerikaansehe adelborsten ontvangen en tot hm een .vaderlijke toespraak gericht. Aziatische Vorst te Rome. De Ku ning van den onafhankelijken Midden Aziatischen Slaat Nepul vertoeft thans te Rome. Dinsdag heeft bij met zijn go- volg een bezoek gebracht aan de basi liek vare Sint-Pieter en heeft er ook den kerkschat bezichtigd. Inhuldiging van een tunnel onder de IWersey. In tegenwoppdigheid. van c.en liwllioen mensehen, heeft de Koning he den morgen den'tunnel onder de Mersey ingehuldigd, diie aanzien wordt als een «voorbeeld; op dit gebied. De tunnel kostte acht millioen pond Zittingen van Woensdag 18 Juli 1934 Mcrgendzitting De zilling- vangt aan om 10 uur on der voorzitterschap van M. Poncel.it. DE BIJZONDERE MACHTEN De bespreking van dit ontwerp wordt hernomen. M. JORIS, liberaal, is partijganger de-- bijzondere machten en zal hit ont werp slemrnen. Hij betreurt evenwel het gemis aan eene goed afgebakende eko- ncmische politiek. De voortbrengings- prijzen diienen verlaagd. De ekonomie dient aangepast aan de nieuwe omstan dig lieden. Zal men «de waarde van de munt kunnen handhaven M. HENOiN, socialist. Dus cehe stemming van gelatenheid M. JORIS. Geenszins Mag men de aandacht niet vestigen op punten die men vermeent te, moeien opgelost, wor den. Men gaat eene proefneming wagen zwaarwichtig van gevolgen. Ik vraag dat men zou sf o-ppen, wanneer men bemerkt gevaar te loopen in een avontuur te ver zeilen. Nieuw Kamerlid De heer VOORZITTER deelt m-.ide, dat de geloofsbrieven geldig zijn he- sterling. De werken duurden vier jaarv°óden van den heer du Bus de Warnaf- en gaan 66 meter onder den bodem vans de Mersey. De tunnel is 3 kilo-metei 500 meter langi en 13 meter 50 breed-. Bestemd voor het verkeer van auto- rijtuigen werd hij derwijze opgevat dat de rook en de mist die veel in die streek van Engeland aanwezig zijn, verdreven kunnen worden. De bevolking van Belgisch Congo. schepen te Brussel, plaatsven anger van wijlen den heer. Renkin. Herneming van het debat M. RENIER soii?:.verwijt aan het regeeringisontwer.p anti-maatschappe lijke en anli-ekonomische bijbedoelin gen en loont aan hoe menig loon thans reeds te laag is1. De VOORZITTER, kondigt, aan. dat. - wegens het groot aantal ingeschreven Circa 17.500 Europeanen. Op een «o- sprekers, er Woensdagavond dient ge- taal va^ 17.588 Europeesdie bewoners j zeteld om Donderdag tot de stemming telt. de Belgische Congo niet minder dan. te kunnen overgaan. 6.165 vreemdelingen. Hiervan zijn er M. ADAM (kath.)' dringt aan, opdat, 1.117 van Porfugeesi-he nationaliteit en.de regeering de ekonorreiisehe overeen- 1.164 van Italiaansohen oorsprong. De- j komst met, het Groot-Hertogdom Lu- ze beiide groepen wonen in hoofdzaak inxeroburg zou doen eerbiedigen, de pro.vinoie Elisaibcthville, waar ver-| De lieer PIERARD (soc.)' welk uit houd ingsgewiijze het grootst aantal bui tenlanders woont, n.l. 2.145 bij een Bel gische bevolking van 3.572. Na de Italianen komen de Engel se-hén met 805 vertegenwoordigers, die evenals 'de 581 Amerikanen voor het grootste gedeelte leden zijn van Pro testantse,he zendingsgenootschappen of wel agenten van handelsinstèllingen. Voor de rest bestaat de blanke bevol king in (len Belgische Congo uit Neder landers, Fransehen, Grieken, Zweden, 'Russen, Canadéezen, Spanjaarden en Duitschers; staans heeft dit met de volmacht M. ADAM. Wat ik zeg. heeft be trek met de ekonomisc-he zijde van het ontwerp. M. GOBLET (soc'.T Treed liever ons plan van den Arbeid bij (Gelach)'. M. VAN. CAüWELAERT, minister. Gij doet aan politieke rondventerij met uw plan van den arbeid I M. ADAM. Ik vraag pok dat rnen zou aandringen, op hetere behandeling van we ge Frankrijk. Ik heb. onlangs ge lezen dat. ër eene .overeenkomst gétroF- 'lén'was'nopens den handel iri... konij nenvellen *1 Is liieUi voldoende (Ge lach). De zilling wordt geheven om 12.15 u. Namiddagzitting Aanvang om 3 .una onder voorzitter schap van M. Pon'celet. De bespreking der Bijzone-ere machten wordt hernomen. M. ELIAS, VI. Nat. protesteert er Ic- [gen dat het Parlement wordt uifgeseha- ikeld telkens als er enstig werk te ver richten valt. Hij (betwist de, grondwettelijkheid van het onwerp en betoogt dat de latere regeeringen steunende op de opeenvol gt nde machtigingen zich nog minder zal gehouden achten ten opzichte van het- Parlement. M. JACQUEMOTTE, kom-, kant zipti op zijn beurt tegen de volmacht. Spreker heeft het vporal tegen M. Heyman aan \vien bij venwijt van over drie jaar het ornd'e dor kriisis aangekon digd te'hebben. Tk begrijp niet hoe gij u liier nog durft vèrtoonen, zegt liij. M. VAN ACKÉR '(sóc.), bestrijdt het voorstel. De vroegere volmachten, van verleden jaar zijn eene doode letter ge weest, Alle misbruiken bléven bestaan. De belastingen en de Openbare schuld stegen ongehoord. Spreker beweert dat de christen-dem-ök-ralen indien zij het ontwerp -stemmen geen enkele ernstige waarborg hebben voor de sociale wetge ving. M. M.-H. JASPAJt, lib. herinnert er aan dat hot initiatief der eerste bijzon dere machten werd genomen in 1926 door M. Brunet, dan socialistisch voor zitter der Kamer. M. VA.NÏPjERVELDE, socialist, zegt dat er veel verschil is tusis-chen bijzondere machten verkregen door de volledige instemming der Kamer, en machten verleend aan eene regcering die slechts over een zeer verdeelde meerderheid be schikt. M. M.-H. JASPAR, legt nadruk op de noodzakelijkheid de begrooting in' even wicht te houden waahborg voor de vast heid van 's land®' munt. Dc mannen aan het bewind hebben recht op vertrouwen'. |De devaluatie van de munt ware eene .grove fout en zou onmiddellijk de stij ging medebrengen van alle prijzen en iloonen. De regcering kondigt eene ern stige p/o-ging tot- ontlaisting aan die voor al de kleine burgerij moet redden die .'ten onder gaat, De omzetting der rente dringt zicli op. Er is geen -gevaar'vóór., de loon en. De hypotheek-intresten moeten verminderd worden en nièh, moderns tig 'krediet be zorgen aan' de kleine en middelbare nij verheid, d-ie er geen meer bekomen kan. Spreker heeft- het verder over de openbare werken en over do cumuls, 'mijsibruik dat moet verdwijnen om- ver trouwen te géven aan de jongeren. (Toejuichingen bij de meerderheid). De zitting wordt geschorst te 6 u. 45, om te worden hernomen om 8 ure. Woensdiagmiorgen greep en groot tra-mongeluk plaats op; de Rogierlaan te Schaarbeek ter. h-oogto van de De^eha- nellaan. Dje wielrijder Arthur Vanniouwenliuy- ze, wonende Kerkhofla-an, 28, te Everc, stak onverwachts de tramsporen over en werd gevat door een train n. 74 die de belli,ng, van de Rogierlaan afreed. De geleider van 'de tram, Maurice Bauters, wonende te St-Gillis, stelde al les in het werk om de aanrijding te ver mijden,, waarin hij echter niet gelukte. De wielrijder bekwam ernstige won den aan 't hoofd en over het lichaam en werd naar 't gasthuis in de Lam- bermontlaan overgebracht. De politie stelde het «gebruikelijk on derzoek in. In de Kruisstraat te Ronse heeft zich een zwaar verkeersongeval voorgedaan, waarvan de 40-jarige Richard Boetauw, metselaar, vader van twee kleine kinde ren, het s lach toffer geworden is. De man bevond zich juist in het mid den va(n de genoemde straat, toen twee personenauto's uit verschillende rich ting kwamen aangereden. Beide auto's voerde een zwenking uit om een be spannen kar te ontwijken, on Boetauw werd door een van de auto's gegrepen en met zulk geweld legen de kar ge drukt, dat hij bebloed en bewusteloos ineenzakte. Tengevolge van de aandoening van de toesjêhou|wers van diat ongeval, kon den do autobestuurders ongehinderd hun reis voortzetten. Niemand bad er zelfs aan gedacht hun plaatnummer op te nemen. De voerman van hel gesplan werd er van verdacht het ongeluk te hebben ver oorzaakt en hij zou het erg te verduren gekregen hebben zonder de krachtdadi ge tusséihehkornsl van dén poliliekom- mis sari®. Het slachtoffer, wiens toestand bui tengewoon zorgwekkend is, werd opge nomen in een plaatselijke kliniek. AVe e n sd a.gna m idd ag, rond 4 u. 45. heeft zich te Mechelen op de Kardinaal Mercierplaats een schrikkelijke botsing voorgedaajn tusschen een vrachtauto met bijwagen der firma Glucoseries. Róunies d'Alest» en de elektrische tram beslaande uit 5 wagens' der lijn Meche- len-Heyst-op-dén-Berg. )De vrachtauto bestuurd' door Alton3; Buys, wonende Dendermondiselie steen weg en vergezeld van zijn broeder Jan, kwam van de Speeckvest gereden toen. hij ,op de Kardinaal Mercierplaats met volle geweld werd aangereden door den tram die op die plaats reeds een groote snelheid heeft. De schok was geweldig en er steeg weldra een gekraak en ge huil op, en de verschrikte reizigers lie pen weg langs alle kanten. Het voorste gedeelte van de tram, de plaats waar de wattman zich bevindt, is letterlijk in. den bijwagen van den auto gedrongen en is dus gansch vernield. Gelukkiglijk zijn er geené d-ooden te betreuren,-en iis alleenlijk de wattman nog al tamelijk 'erg gekwetst die men, evenals eeni.ge andere reizigers die door glasscherven gekwetst werden, bij Dok ter Andries gedaan heeft om er ge neeskundige hulp te ontvangen. De politie die spoedig ter plaatse was had de banden vol om de talrijke nieuwsgierigen op afstand te houden, want de toeloop was groot. De h. poli tieofficier Schelkens teiephonisch ver wittigd, was spoedig ter plaatse om de noodige vaststellingen te doen en de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het. verkeer werd eenigen.tijd onderbro ken en mioesl langs de naburige stra ten omgeleid worden. De 26-jarige mijnwerker Antonio M'orellii, ongehuwd, van Italiaanschen oorsprong, werd in de «Charbonnages du Hainaut» te Ilautrages, bij het da len in den put, door een losgeschoten ketting aan het hoofd en den hals ge troffen. Tengevolge van den zwaren slag, hotste de man met het hoofd, voor over tegen den zijkant van de galerij, en hij bekwam daardoor oen diepe sche delbreuk. Tevens had hij de ruggraat gebroken. Toen werkgezellen met het slachtoffer aan de oppervlakte kwamen was Mo rel li overleden! ZEEPZIEDERIJEN GEBROEDERS LEVER. VORST-BRUSSEL. 63ste Vervolg. Mevrouw AVilfert sloeg hem in span ning gade zij zag hoe langzamerhand zijn voorhoofd gladder werd en de kleur óp zijne wangen terugkeerde. Toen hij met lezen opgehouden had, haalde hij diep adem en de harde trek om den mondhoek was verdwenen. Wilt gij mij dezen brief verkoo- pen vroeg hij met trillende stem.- Het komt er op aan wat gij er mij voor bieden wilt. En als u mijn bod niet hoog ge noeg voorkomt, wat zult gij dan doen Ik weet het niet, mijnheer Stroom beek daarover heb ik nog niet nage dacht ik geloof dat de brief grocte waarde voor u heeft, dus zult gij er ook gaarne, iets voor over hebben. Ilier zijn vijfhonderd thalers in goud zegde Stroombeek, gij zult tot aan uw dood, ieder jaar dezelfde som in dric- mnandelijkscbe termijnen ontvangen meld u slechts den eersten van elk kwartaal bij mijne kas aan. Mevrouw Wilfert vatte in de haaf plotseling overstelpende vreugde de hand vast, die haar het geld'toereikte, en kusife ze. Tranen rolden uit hare oogen en zij vond geene woorden, om haren dank uit te spreken. Jndien ik uwe doehter behulpzaam zijn kan zal ik het gaarne doen, dus na in de bankier hef woord weder op kom slechts bij mij als gij een goeden! "r'aad of eene aanbeveling noodig hebt. En nog iets kennen de heeren van Weniger u zelf Mijnheer de baron 'Archimbald zal mij kennen ik was voor rnijn huwe lijk op het goed in dienst. Het zou mogelijk kunnen wezen, dat hij de echtheid van dat geschrift betwijfelde gij zoudl in dit geval de 'deugdelijkheid daarvan moeten beëdi gen. Dat kan ik, antwoordde zij. Ik be zit nog andere papieren, die mijn man geschreven heeft ik zal ze voorleggen opdat bet handschrift daarmede zou kunnen vergeleken worden. Goed Waar woont gij In de Bloemistraat, nr 12. Als ik om u zend, moet gij onmid dellijk komen. Ik ben ten allé tijde tot uwen dienst bereid, mijnheer Stroombeek. Dus is deze aangelegenheid in zoo verre afgehandeld, hernam hij vrien delijk. Gij zoudt mij en u veel zor gen bespaard hebben, indien gij dezen stap vroeger gedaan haidt. Neen, geen dank, ging hij haas tig voorl. als zij weder naar zijne hand grijpen wilde. Gij weet, welken groolen d'iensl gij mij bewezen hebt. Ga, goede vrouw, en vergeet niet, dat gij zwijgen moet. Mevrouw Wilfert voelde zien als.' be dwelmd, als zij het huis verinfen had met wankelende schreden ging zij door de stralen, nu en dan in baron zak tas tende. of zij den zwaren geldrol nog bezat. D.at had zij niet verwacht. Zij ware ook met een geringe som tevreden ge weest, nu had zij niet alleen al dat geld maar ook eene jaarwedde, die haar tot Jaan het einde hajaifs levens een onbe zorgd bestaan verzekerde. Met een vreugdekreet trad zij in het heldere vriendelijke vcaTrek, dat zij nu Ibewoonde met een insgelijks van Ivreugde stralend gelaat kwam Helena haar dan lë gamöet. j —ik heb'zoo even eene góede aan- jbieding ontvangen, moeder, zegde zij; ëcii vóórname familie in Engeland wil mij als gouvernante aannemen, en de voorwaarden zijn: zoo gunstig, dat ik jhet mij zelve niet z:óo kunnen vergeven, als ik deze aanbieding van de hand wees. De oudé vrouw had haastig hoed en dcek afgelegd ,zij brak dan hel, rol letje open en schudde het goud op de j tafel. Daar komtniets ineer van Jubelde zij. Gij behoeft geen vreemd ibrood te eten ziehier, wij zijn uit al len nood en z.orgen gered. Helena was wet den open brief in de hond onthutst teruggetreden, hare wan gen verbleekten, haar blik rustte nu jeens op het. goud dan weer op liet, hoog- (roode gelaa.t harer moeder, j Gij hebt vadefS brief verkocht vroeg zij verwijtend1. Natuurlijk! kinkle de móeder. Ik heb het immers altijd wel gezegd, dat de bankier Stroombeek ons eene goede som igelds voor hét, geheim betalen zou maar uw vader wilde.,het niet gelooven. Fn dat is nu niet alles Élk jaar ont— j vangen wij vijfhonderd thalers wal zegt gij daarvan. Niets antwoiordde het meisje zuchtend. Ik kan mij daarover niet ver heugen. Gij hebt uwe .stilzwijgendheid verkocht derhalve moet het een ge heim betreflen, dat ook niet openlijk bekend mag worden, en zulk een ge heim... Kind, kind, maak mij liet hoofd niet warm en vergal mijne vreugde niet Eet geheim' kan si echts één mensch van nut zijn den bankier Stroombeek. Wilde ik het openbaar maken,zoo zou ik slechts haat en tweedracht zaaien. Wat ik gedaan heb, kan ik. nog. in mijn stervensuur voor God en mijn ge weten verantwoorden wilt gij hierin uwe moeder gelooven Heiena blikte haaf eenige seconden lang vasit in de trouwhartige oogen, daarop reikte zij haar beide handen. Ik geloof u, moeder. Dat, geld is eerlijk gewonneri.He- jena. Had uw vader meer geest- j kracht bezeten en mijn raad gevolgd jdan waren wij lang van alle zorgen be- .vrijd geweest. De bankier verweet het mij zelfs.dat i ik niet vroeger tot hem gekomen was. ,11c mag niet verraden wat de brief be- llielsde, ook aan u niet maar dit mag !ik u zeggen, dat de heer Stroombeek als jhet ware herleefde, zoodra hij den brief .gelezen had. j Dan was het een bewijs van schuld, waarvoor hij reden had te vrëe- zen Tn het geheel niet, lief kind in tegendeel, met dat geschrift in de hand kan hij ieder mensch vrij onder de oogen komen. Dal begrijp ik niet, zoide Helena, het blonde hoofd .wiegelende maar ik geloof u. En nu zult gij natuurlijk voor de betrekking van gouvernante bedanken?, vroeg de oude vrouw, toen zij voor de tafel ging zitten om, het geld te tellen. Neen, moeder, dat zal „ik niet doen. - Hoe Wee,s' tociti mot dwaas, kind Gij weet niet hoe bitter hol is eens anders bnood te moeten éten... Eten wij dan voorlaan liet brood niet van Stroombeek. Dat is geheel iets anders'. Ik be schouw dit geld als een pensioen, dat: mij uitbetaald wordt. Waarvoor Niet voor langdurige' trouwe diensten, die tot het ontvangen' van een ruslgeld hereohligen. Gaat gij reeds weder twijfelen In het geheel niot, moeder ik' gun u dit jaargeld van ganscher harte, nraaf ik kan er geen deel aan nemen. Wat is dat nu weder voor eene dwaasheid Wat ik heb, behoort ook' u... Laat mij uitspreken, gij zult mi| ten slotte loich gelijk mioeten geven. Vijf honderd thalers zijn ëen grootJ inkomen en als de bankier sterft,, houdt het jaargeld op. Het ware lichtzinnig, zoo wij dit geval, hetgeen reeds mor gen plaats kan hebben, huiten aan merking lieten. En wat dan, moeder 7ï yéEvóTgV

De Volksstem | 1934 | | pagina 2