Het Wezen der Katholieke Actie Kamer Nationals Maatschappij der Belgische Spoorwegen Beheerraad m d§ Algemeens Spaar- en üjfieotkas De Overstromingsramp in Zuid-Polen Auto-ongeval te Bastenaken De Taks op Radiotoestellen XXXX JAAttGANg HUMMER |67 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. .Publiciteit buiten het Arrond, AALST. L: Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan A3, t_a Brussel t-. Rue de Ricbeleu, Farijs. Bank B.uiding/Kingsway, 20 Londres W. G. 2« Zaterdag 21 Juli H. Daniël Zon op 4,10 Zon af 7,43 Zondag 22 Juli 1934 Maria-Magdalonft |Zonop4,11 Zon af 7,42 V. M. 26 L. K. 2 Wat is eigenlijk de KATHOLIEKE' ACTIE Welk is haar juist begrip? Als de H. Vader er dan toch zoozeer en i zoo herhaaldelijk op terug komt is klaar heid van begrip een eerste noodwen digheid. De Heilige Vader noemt haar u De deelname <ler leekcn aan het hiërarchisch apostolus i der Kerk Van deze bepaling verklaarde de I II. Vader dat zij niet was zonder godde- lijke ingeving, rijpelijk overdacht, en j rijpelijk overwogen, Zij vermeldt dus clrie hoofdbestand- deelen A. Deelneming aan het hiërarchisch apostolaat. Hiërarchisch beteeken t heilige waar- i digheid, of liever nogheilige heer schappij 5?. Deze heilige gebiedingskracht heeft Christus slechts overgedragen aan een j uitgelezen kring van personen, die haar in zijn naam mogen en moeten uitoefe nen. Aan Petrus en de apostelen gaf O. L. Heer de opdracht zijn Rijk op de wereld uit te breiden en het in zijn Naam te besturen. De dragers dus van deze god delijke opdracht, van deze ambtelijke zending, van dit hiërarchisch apostolaat zijn dus de Paus en de Bisschoppen die met den Paus in verbinding leven. Paus en Bisschoppen zijn in de Kerk voor altijd en voor immer 't hiërarchisch apostolaat. Naar het woord zelf van den H. Vader i is Katholieke Actie een apostolaat. Niet slechts een algemeen apostolaat, zooals dat voor ieder geloovige een plicht is. Katholieke Actie is een deelneming aan het apostolaat dat door Paus en Bis schoppen uitgeoefend wordt; het is dus j deelneming aan het eigen apostolaat I waarvoor de Kerk en hare hoofden een bijzonder zending ontvingen. I Daar is geen enkel leek of geen enkele organisatie of geen enkele maatschappij of j vereeniging die uit haar eigen zich die j deelneming aan het eigen apostolaat dei- Kerk mag toeeigenen. Niemand maakt van zelf of uit zich deel uit der Katho lieke Actie. Die deelneming kan maar tot stand komen door een speciale opdracht, die gegeven wordt door de kerkelijke bier- archie, door den Paus of door den Bis schop in zijn Bisdom, door de Bisschop pen over het land. Daarmee is ook ge noegzaam aangetoond dat de Katholieke Actie in een volstrekte verhouding van volgzaamheid staat tegenover den Bis schop. B. Deelneming DER LEE KEN aan het hiërarchisch apostolaat. Het wezen zelf der K. A. vraagt dat zij in de nauwste voeling blijft met den priester. De drager echter der K. A. is niet de Priester, wél de leek. Het gaat hier over een LEEKENapostolaat, als een aanvulling en versterking van het pries- ter apostolaat. De Paus zelf verklaart het luid dat de leeken hun titel van leékenapostel ten volle zouden waardig zijn om op die wijze den eeretitel te verdienen die in den Petrus- brief vermeld staat Gij zijt een uitver koren geslacht, een koninklijk priester dom, een heilig volk, een vrijgekocht volk Dc Katholieke Actie maakt den leek tot de verlenging van den arm des pries ters, de verlenging der kerk in de we- reld. Het eigen werk der K.A. moet door de leeken uitgevoerd en uitgeoefend worden. Welke leeken worden door de K.A. opgeroepen Eigenlijk, alle leeken Niemand is uitgesloten die do hoofdvoorwaarden voor dien arbeid vervult. Als de grondvoorwaarde noemt de Paus zelfeene uitstekende godsdien stige vorming en deze behelst degelij ke godsvrucht, degelijke kennis van den godsdienstonbesproken zeden, volstrekte volgzaamheid ten opzichte van Paus en Bisschoppen, een brandenden ijver. Deze voorwaarden moet ook de K.A. bezorgen en aank weeken. Hebben we in de breede lagen van ons katholieke volk, hebben we in onze jeugd die kristenen die hun geloof altijd en overal ten volle willen belcvep Hiërarchische Organisatie Sommigen hebben wel eens gezegd Krijgen we nu in de katholieke actie nu eindelijk eens iets dat niet op organisatie uitloopt, en dat dan genadeslag geeft aan alle organisaties en verbonden die in den loop der laatste jaren als paddestoe len uit den grond gerezen zijn We geven graag toe Organisaties zijn er zeker niet te kort. Al mag men niet ontkennen dat heden stilaan uit en met de veelheid dei- organisaties er meer en meer gestreefd wordt naar het samenbrengen van alle die verscheidenheid van pogen ten bate van liet goede. Is de Katholieke Actie dan organisatie? Ja en zells een zeer streng doorge voerde organisatie. Kardinaal Pacelli aarzelde niet het schriftuurwoord op de Katholieke Actie toe te passen de Acies bene ordinata» het leger dat in slagorde opgesteld staat voor den kamp om den vrede Christi in het Rijk van Christus. De organisatie nu der Katholieke Actie is in wezen hiërarchisch. Daarom sluit ze zich zoo nauw mogelijk aan bij de hiërarchische, diocesane lei ding der kerk. Wat niet belet dat ook deze diocesane leiding zich verstevigt in eene landelijke directie. In den brief aan Kardinaal Bertram spreekt de II. Vader overduidelijk van de noodzakelijkheid van dit hiërarchisch, georganiseerd karakter voor de lei dende beginselen en de concrete doel einden zullen zij in verbinding zijn met enkele centra van gezonde leer en veelzij dige bedrijvigheid, door de Bisschoppen kanoniek ingericht en door hun gezag En de bestaande organisaties De bestaande organisaties worden niet uit deu weg geruimd, Sommigen echter worden door de Bisschoppen opgenomen in het geheel der Kath. actie, organisa tie, waar ieder zijn eigen taak te vervul len heeft, die door de Bisschoppen als essentieel of aanvullend tot de K. A. wordt erkend en aangenomen. De Katho lieke Actie vraagt in al die gevallen sa menwerking en gecoordonneerde werk zaamheid. Doel der Kath. Actie Het hoofdstatuut der Italiaansche Katholieke Actie is de een-geheel-vor mende samenvatting van de georgani seerde Katholieke krachten tot verster king, uitbreiding, verwezenlijking en verdediging der Katholieke grondbegin selen en rechten in het leven van enke lingen, familie en gemeenschap. Vermits de K.A. de deelname is aan het hiërarchisch apostolaat der Kerk, kan. het ook niet anders of zij moet het zelfde doel nastreven als de Kerk zelve. Den 19 Juni 1931 verklaarde de Paus het hiërarchisch apostolaat der Kerk evenals de medewerking daartoe der K. A. streven er naar te verwerkelijken wat het programma is van Gods H. Hart plan: vestiging, verbreiding, versteviging van het Rijk van Christus ia de zielen, in de gezinnen, en in de maatschappij Met andere woorden wederopbouw van het Christi Rijk, waar het verbrijzeld werd bevestiging, en bescherming waar het vasten voet gekregen heeftuitbrei ding, waar het nog niet is doorgedron gen. Deze verheven doeleinde wil de Katho lieke Actie bereiken door 1. Vorming tot echte katholieke gewe tensplicht. 2. Apostolaat. Hoezeer de H. Vader nadruk legt op de gewetensvorming en meteen ook op de medewerking der jeugdorganisaties, nog blijken uit deu brief dien Hij richtte naar Kardinaal Segura y Saenz (6-11-29). De Katholieke Actie kan, zooals licht te begrijpen valt, deze opdracht slechts dan tot een gelukkig einde voeren, wan neer ze het gemoed barer leden tracht te vormen naar den kristelijken geest en te gewennen aan de kristelijke levenswijze. Daartoe moet zij hen tot een stevige godsvrucht eu tot het uitdiepen der ge loofswaarheden opwekken en hen tevens naar best vermogen aansporen tot een ouberispelijken levenswandel, een werk- dadigen ijver voor de zielen en een diep- innige getrouwheid aau de Bisschoppen cn den Plaatsvervanger van Jezus- 2ie onderaan, volgende kolom, De maand sluit met een tekort van 5 millioen 300,000 fr. De ontvangsten van de Belgische Spoorwegmaatschappij beloopen voor de maand Juni jl. de «siom van 179 mil lioen 100.000 fr. De uitgaven stegen tot i84 millioen 900.000 fr., wat dus een tekort beteekent van 5 millioen 800.000 fr. Rekening houdend met de financicele lasten, idlie- •ongeveer 9 millkxen bedra gen, sluit Juni met een tekort van 14 millioen 800.000 fr. In Juni 1933 bedroegen de ontvang sten 190 millioen en de uitgaven 189 millioen 100.000 fr., wat een overschot beteekende van 900.000 fr. Rekening houdend met de financicele lasten sloot die maand toch nog met een tekort van 7 millioen 900.000 fr. Voor het eerste halfjaar van '1934 be loopt het verlies 40 millröem 400.000 fr. Rekening houdend met de financieele lasten stijgen deze cijfers echter tot 94 millioen 400.000» fr. Voor hetzelfde tijdperk in 1933 be liep bet bedrijfsverlies 81 millioen 900,000 fr. die, samen met de financice le verrichtingen, stegen tot, 134 millioen 700.000 fr. Donderdag morgen hield de beheer raad van de Aigemeene Spaar- cn Lijf- rentkas te Brussel een buitengewone vergadering onder het voorzitterschap van M. Anspach. Z. K. H. prins Karei deed te 11 u. 15 zijn intrede in dc zaal werd onmiddellijk door M. Anspach als voorzilter aangesteld. Na hulde gebracht te hetbben aan de leden van de Koninklijke Familie, die achtereenvolgens den voorzitlerszetel bekleed hebben, bet, zij de graaf van Vlaanderen, prins Albert en prins Leo pold, heeft M. Anspach een bijzondere getuigenis van erkentelijkheid aan de gedachtenis van koning Albert afgelegd, er. op wijzenidt a.dt ee<n der laatste wen- schen van den goeden Vorst was het wetsontwerp op de bescherming der spaargelden te zien stemmen. Ook her innerde bij aan de bezorgdheid van den hertog van Brabant voor de Spaar- en Lijfrentekasi, waarna hij het welkom toestuurde aan prins Karei. Deze ver klaarde in zijn antwoord, dat hij dc tra dities van zijn doorlmchtigen. vader zou voortzetten. Hij sprak ook een woord van spijt omdat zijn intrede aLs voorzit ter van den beheerraad samenvalt met het heengaan van M. Dc Roovcr, alge meen bestuurder. Daarop werd M. De Roover gehuldigd door M. Anspach, die zegde dat de alge- 'meene bestuurder zich na 15 jaar toe wijding door de geneeaheeren verplicht ziet een volstrekte rust Ie nemen. M. De Roover zal echter den beheerraad blij ven bijstaan met raad en daad. Het on derzoek van het verslag van den ont- slaggevenden bestuurder bewijst, dat M. De Roover aan de Spaarkas 'een gfooten vooruitgang heeft verzekenö1. M. Franck. goeverncur dief Nationale Bank, sloot zich aan bij de hulde aan M. De Roover. Daarna had de gewone zit ting plaats van den beheerraad, welke besteed werd aan het onderzoek van het ontwerp van verslag voor het verleden dienstjaar. Kristus. Naar deze geestelijke gevormd heid moet uit alle kracht worden ge streefd door de leden der jeugdgroepee- ringen zij zullen door huil daden van godsdienstigen en karitatieven aard als voorbeelden schitteren en zich alzoo tot het werk dat in de toekomst op hen wacht, volmaakt toerusten. Wat geen ge ringen bloei moet medebrengen voor Kerk en Staat, zoo gevormd, zoo ten-volle katholiek uitgerust, kan het Apostolaat in de wereld, of in het werkmidden, een opdracht worden, eene zending, die ten dienste staat van de kerk. WAT REST ONS TE DOEN Twee dingen met on verbreekbare trouw geven wij aan onze jeugdactie door gebed, arbeid en offer, de kracht en den groei dien de Kerk voor het welzijn dei- zielen uoodig heeft. Zoo eischen wij dankbaar ons deel op voor de vestiging van het Rijk van Christus, dat een Rijk is van waarheid en leven, van gerechtigheid, van liefde en vaa vrede. Hj W, Hoe ze berekend wordt Antwoord van den minister van Pos terijen, Telegrafie en Telefonie op een vraag van Kamerlid Schevenels Overeenkomstig de bepalingen van de wet van 20 Juni 1930, waarbij een taks op de radiotoestellen werd ingevoerd, is de taks verschuldigd voor het heele jaar als de eigenaar het toestel in bezit heeft sedert 1 Januari van het jaar. Wanneer hij eerst later in bezit komt van het toestel is de taks verschuldigd voor het aantal overblijvende maanden tot 31 December; elke begonnen maand is lieelemaal verschuldigd. Kan de voorlegging van een faktuur worden geeischt Kamerlid Jennisjsen stelde de volgen de vraag Iedereen weet dat dc verkoop van ra diotoestellen nu grootendeels in handen is van tusschenpensonen, die geen han delaars' zijn. Zij leveren de toestellen zonder faktuur, zonder ove'rdrachltaks en ontsnappen persoonlijk aan de be drijfstaks. Deze handelwijze benadeelt niet alleen den Staat, doch ook de ge vestigde handelaars en zelfs de koopers die hun verkooper niet meer terugvin den, wande er het toestel defekt blijkt te zijn. Acht de minister niet dat het een wij ze maatregel zou zijn aan dien toestand een einde te rwaken, met bij de betaling van de fadiotakst dioor de bezitters van toestellen de voorlegging van een fak tuur te eischen. Dit het antwoord van den minister blijkt dat niets toelaten kan de voorleg ging van een faktuur Ie eischen. Nieuwe slachtoffers Warschau, 19; Juli. De Vistula stijgt met onrustwekkende snelheid. Hier t.e Warsichau zelf zijn maatregelen troffen om verdere onheilen te ver mijden, n.I. zijn alle vervoermiddels klaar om zoo noodig- de bedreigde, wij ken te ontruimen. In 't zuiden is' de toestand akelig. Ge- heela familiën zijn op de daken gevlucht Men berekent diat er meer dan 100 doo- den zijn. Geheel de familie van Gene raal Balaban de I.wow, 10 personen, zou om gek o men zijn. In de streek Ivrakau zou de schade 36 millioen frank bedragen. Warsichau, 19 'Juli. De overstro mingsramp in Zuid-Polen neemt, steeds groot-er afmetingen aan. Bij Krakan staat het water der Weichsel reeds zes me'lei boven nor maal peil. Eenige voorsteden vari Krak au", onder meer de jodenwijk Stardom, staan reeds blank; in de benedenverdiepingen der woningen in de ovenstroomide wijken staal, het water meer dan 'een meter hoog. De bevolking heeft in paniek de vlucht genomen. Hartroerende tooneelen speelden zfcli af bij do pogingen der ongelukkige be woners, nog wat van hun have en goed te redden. Naar officieel wordt' medegedeeld werden in het' overstromingsgebied reeds de lijken van 118 personen gebor gen, die bij de ramp het leven hebben verloren. Bovendien worden ruim 400 personen vermist, onde.r wie tal van. soldalen, die aan het reddingswerk hebben deelgeno men. Het aantal dakloozen wordl tot nu loc op 15,000 geschat. In den nacht van Woensdag op Don derdag, omstreeks 4 uur. toen M. Ro bert Ma terne, zoon van den volksverte genwoordiger van Bastenaken, por auto uit Luxemburg terugkeerde, slipte zijn wagen in een bocht niet verre van Steinfoft en kwam terecht op een boom De ongelukkige jonge man, die 'slechts 26 jaar oud is, bleef op sla; dood. Dit tragisch nieuws verwekte pijnlij ke beroering in de sit.re.ek waar de fami lie Materne zeer igewaardeerd wordt. M. Robert Materne ontwikkelde een groote bedrijvigheid in de Auto-Moto Club te Baslogne. Hij moest Zondag a.s. den omloop van Pierre de Crawhez hel pen inrichten. AAN ONZE LEZERS. Ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag, zullen onze bureelen Zateraag 21 Juli gesloten zijn en zal ons blad s avonds niet verschijnen. OE VOLMACHT. Zitting van Donderdag 19 Juli VOORMIDDAGZITTING De eerste spreker is* die li. HORRENT (lib.) Hij is ,geen partijganger, noch van politieke noch van ekonomische «dic tatuur; toch zal hij het ontwerp stem men. M. IIEYMAN. Dc Kr. Democraten zijn zich bewust van de ernst van den toestand. Wij hebben zin voor werke lijkheid en daarom zullen we de regie ring opbouwend werk laten verrichtot. Daarna zet de b. Heyman het stand punt der chr. dem. uiteen. De arbeiders, kunnen de veria-ging der loonen in ver houding van het indexcijfer aannemen. Anders niet. Het is een goede maatregel openbare werken uit Ie voeren.Ten slot te spreekt de h. Heyman zijn vertrouwen in de regeering uit. Minister SAP. De regeering zal alles in het werk stellen opdat, er niet geraakt worde aan hel leefbaar mini mum dier loonen. Wij zullen de fLskale lasten verminderen. Hierop wordt de zitting geheven. NAMIDDAG ZITTING M. VAN CAUWELAERT, minister van Ekon. Zaken neemt eerst liet woord. Hij handelt over het ekon. programma der re.geer.ing dat krachtens de volmacht gevraagd wordt. De grondslag van dit. programma is: handhaving van ons muntstelsel en verlaging van bedrijfs kosten. De regeering heeft liet voorne men niet te raken aan het bestaansmi- nimium dor werklieden. Verder heeft de minister- het over de middenstand en het kol-Mivraagist.uk. Hij eindigt met te zeggen dat de regeering geen stemming van politiekcn aard vraagt maar van vertrouwen dal, zij zal weten te verdie nen. (toej.)" M. M1ERLOT (ts-oc.) wil onoenigheiid' zaaien in de rangen der meerderheid waarna h. VAN DER VELDE de tribune bestijgt..Wij willen in de regeering tra den als men "net plan van den Arbeid wil verwezenlijken. Hij kant zich t^gen dc volmacht en ziet in de toekomst een. nieuwe meerderheid le ge moet. Minimier PIERLOT, verdedigt dd maatregelen in verband met het toe zicht. op de financiën der gemeenten. Hierna komen de h. Huysmans, .Tan- son. Koelman nog aan het wroord. Te 7 u. wordt de zitting geschorst om te half negen hervat te w-orden. NACHTZITTING 'De aanwezigheid van kanïerleden was binst den dag tamelijk talrijk geweest, 's Avonds echter was het getal merke lijk gedaald: Zeven ministers en eeri dertigtal volksvertegenwoordigers. De h. Van ïïoeck en h. Carlon de Wiaït lieten za-akrijke redevoeringen lic-oren. Deze vergadering zet in met een lange rede van h. GLINEUR. (com.); M. VAN HOECK heeft het over vier punten de werkverschaffing, 2)' de roehten der orlogsslachtoffers' 3)' de familiepolitiek'; '4J het behoud van het' social patrinonium. De werklooze moet onttrokken aan den stoffel ijken en moreelen nood. Dat de regeering haar woord hemde inzake tegemoetkoming dor kroostrijke' gezinnen. De volmacht kan op dit gebied zalvend zijn. M. CARTON de WIART kandelt daar na" over 'de spaargelden. M. DE MUNDELEER zal tegen het ontwerp stemmen en pleit voor een drie ledige regeering. Inzake de behandeling van liet ont werp tot vervlaamsching van het ge recht dooi* den Senaat, antwoordt M. VAN CAUWELAERT aan den h. Rom- sée dat de- regeering al het mogelijke deed opdat de hooge vergadering deze kwestie vóór de volmachtperiode zou aanvangen; zulks is no,g niet geschied 'door do trage werking van den Senaat. M. DE JAEGIÏER (chr. Dein.)' zal liet ontwerp stemmen uit sympathie voor, de moedige regeering. Komen nog aan het woord, h.h. La- haut, Neves en Boedt, waarna te .10,45 u. -d.e yergadering woj;dt geheven.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1