Zilveren Jubelfeesl van liet Verbond der Kristen Mutualiteiten van het Arrondissement Aalst Provinciaal Congres der Katholieke Filmactie Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, .te Rrussel Rue de Ricjieleu. Parijs 2CXXX JAARGANG NUMMER IS8 DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2w Maandag 23 Juli H« Apolliaria Zon op4,13 Zon af7,41 Dinsdag 24 luli 1934 E. Christina Zon op4,14Zon af7,40 V. M. 26 L. K. 2 Een schitterena feest, waaraan militaire muzieken der geallieerden deelnamen, beeft plaats gehad cp het stadium van Union St Gillis. Da plaat geeft een zicht op de plechtigheid. .De leiders van de Fransche, Engelsche en Italia.ansche militaire muziek gaan een kroon neerleggenin de crypte te Laken. De Nationale Feesten Zaterdag inge zet roet een plechtig «Te iPjeüm» en de overhandiging der eereteekens in het ITubelpark, in aanwezigheid van de Ko ninklijke Faanilie, bereikten Zondag hun hoogtepunt, met de indrukwekkende be tooging der burgerlijke maatschappijen uit gansicfli hel land, die aan onze Vor sten een schitterenden blijk zijn komen geven van hunne verknochtheid aan de 'dynastie. Negen duizend afgevaardigden van burgerlijke vereenigingen Zondag zijn ongeveer 3000 vaandels .Vergezeld door 9000 afgevaardigden van ycrsch. burgerlijke vereenigingen naar Brussel gekomen om hulde Ie brengen cn hun trouw te betuigen aan Koning Leopold en Koingin Astriid. Deze reusachtige stoet werd opgelui sterd door 15 muziekkapellen en zang- .vereenigingen. Hij werd samengesteld uit tien gree- pen zijnde de vereenigingen voor lief dadigheid en vermaak, de voorz-orgs- yerecmigingen (mutualiteiten en pen- Boenveireenigingen)de korporaties '(beroeps- en vakvereenigingen)', tuin- 'en lamdlbouwvereenigingen)de turn- en sporbvereenigingen de vereenigingen voor hulpverleening en veiligheid, *(red- "dersvereenigingen, Hoode Kruis, brand weer en politie) de koloniale vereeni gingen; de muziekverenigingen, de tooneelvereenigingen met de rederij kerskamers vooraan; de jeugdafdeelin- gen (naschoolscthe werken, emz.y en ten slotte de solidariteitsvereenigingen (godsdienstige vereenigingen, honden Voor groote gezinnen, vereenigingen van gedekior eerden, enz.)' De optocht vertrok te 2,15 uire cn be gaf zich langs het hooge stadsgedeelte, Hoogstraat. Kapellemarkt. Trap- en ,Viol et tens'f raten, tussiahen overgroole belangstelling naar de Groole Markt. Op do Groole Markt aildaar was een geweldige menschenzee opgesteld. Voorop sta.pt een a Meeting van de Brussel.sehe politie, allen gegra-deerden. Dan komen elf sierlijke ruiters aan gereden. met vergulde helmen. Zij dra gen. de oude gildebanieron. Zij worden opgevolgd1 idloor de Stedelijke Harmonie, die opwekkende muziek weerklinken laat De Groote Markt, beivlagd en versierd, biedt., gevuld als zij is met een duizand1- koppige veelkleurige, steeds golvende menschenzee, een oprecht feestelijken aianlblik. De optocht trekt verder de 'Groole Markt op. ipe Stedelijke Harmonie wordt opgevolgd door een andere muziekver- eeniging, de fanfare van de Brusselsche trambed'ienden, getoioid in kleurige uni formen. Wanneer het hoofd van deri stoet 't Paleiizenplein bereikt heeft de optocht in gansch zijne lengte nog niet gedefi leerd op de Groote Markt'. Dlit geeft eeri beeld van zijn indruk"- wekkenden omvang. Niet alleen op de Groote Markt staan de toeschouwers dicht gesjehaardt Ook is de belangstelling zeer groot op ge heel den doortocht, eerst van de Hallé- poort naar de Groote Markt en dan van de Groote Markt naar het Paleizen- plein. De aanblik van het Paleizehplein Op de tribunen hebben plaats geno men 'r de Koning, de Koningin 'Astrid, nog, in rouw gehuld, prins Karei en de minister van foinnenlandsche zaken, Pierlot. Het defilee heeft aangevangen. De Koning groet aanhoudend de tallooze afgevaardigden, die hem hier hulde en trouw komen betuigen. Alle deelnemers keeren het hoofd naar rechts, en in al ler oogen komt een bijzondere glans, wanneer zij voorbij het jong vorsten paar stappen. AJlen zijn ontroerd'. De muziekverenigingen spelen voortdu rend stapmarschen, wat de stemming van den eenig-prachtigen aanblik van het Paleizenplein nog komt verïioogen. Zooals op de Groote Markt is ook hier de menschenzee overweldigend. En aan houdend komen er maar vereenigingen weer vaandels opdagen. Wat een kleuren. Wat een pracht. Er komt geen einde aan. Zoo loopt, het plein s'lilaan vol en' nog moeten er talrijke afvaardigiinen defi- leeren en een plaats vinden. Weldra isi echter de oplossing ge vonden. Wie geen -plaats vindt op het ?ie onderaan volgonde kolom, De Katholieke filmaktle richt thans provinciale propaganda- en studiedagen in. Deze voor de provincie Oosl-Vlaan- deren gaat door te Gent op, 26 Juli e. k, in «Het Volk» Poel, 3. Hierop worden verwacht alle leiders en leidsters van Katholieke Werken. Waarom Zijne Heiligheid zelf, in een schrijven in Zijn naam door Kardi naal PAGELLI gericht aan onzen Algc- meenen Aalmoezenier, Kap. Brohée, geeft U een zoo duidelijk als gezagheb bend- antwoord. Omdat de kinem-a- vertooningen een onweerstaanbaren in vloed uitoefenen op een groot gedeelte der menschheid, vooral op de jeugd, Wat inderdaad de gansche toekomst op' 't spel zet...» Omdat «...de prijzens waardige pogingen... van ouders en op voeders gelast met d'e vorming der aan komende geslachten tot een eerbaar denken en leven, bij-gevolg onwederroe- pelijk gevaar loopen...» -Omdat «...een zoo angstwekkende vraag... met meer ijver nog (moet) vervullen, al wie..-.- •strijdt in de rangen der Katholieke Ak- tie...» Omdat «...het voor d'e Katholie ken een «Gewetensplicht» wordt zich bezig te houden met dit vraagstuk dat meer en meer belangrijk wordt» Omdat «...het hoogst wcnschelijk (is)' dat de georganiseerde Katholieken zich immer miet'dle kineima bezig houden in hun ver gaderingen van Katholieke Aktie, in hun studieprogramma's, enz... Een verlangen van den Paus is een gebod voor de leiders en leidsters der R. A.-groepen en van de sociale argani- salies. Verder commentaar is hier over bodig DAGORDE van dezen studiedag 's Voormiddags wordt door de Katho lieke Film Centrale een bijzondere ver gadering belegd voor de uitbaters van Katholieke zalen, de priesters en dezen d'ie zich - aan uitbating of inrichting van voorstellingen inleresseeren. Om' 10 u. 1. De Programmalle onzer zalen gedurende het volgende Winter seizoen, door den heer Brauns, pro grammateair, der. K.F.C. 2. iP|e Smalfilm, door E. II. Cartuyvels, Bestuurder der K.F.C. Na de vergadering demonstratie met het nieuw apparaat Sonolux. Maar het is vooral 's namiddags dat de leiders en leidsters' der verschillende organisaties talrijk verwacht worden Om 2 ure 1. De Katholieke Film- acfjie (Doel', mlilddelen, a amen werking- met de andere organisaties)' door M. Jan Schellekens, secretaris der K.F.A. 2. Filmleiding en Filmkeuring door den heer K. Luyten, Hoofdredacteur yan Docip. 3. De Paus en de K.F.A. doot} E. H. Cartuyvels. Persoonlijke uitnoo-digingen werdén rondgezonden. Wie er geen kreeg kan er om vragen Haechtsche Steenweg 81, Brussel. Donderdag 26 'Juli weze 'dé inzet van een intensieve werking over- gansch' de provincie tot uitzuivering en zelfs ver overing van den kino In een blijën Zomer-Zonnedag, vior-i Spreker deed H. Senator Moyersocn den, gisteren, de Kristen Mutualisten Itoejuichen: schenkt hem, riep H. DTIa- van het Arrondissement Aalst, het zil- vé uit, uw volle vertrouwen, uw stevige .veren Jubelfeest van hun Verbond. De verscheidene feestelijkheden, te dier gelegenheid op tooiw; gezet stonden in het teek en van kristen broederlijke samenwerking tot het zedelijk en godsdienstig hooghouden van het maatschappelijk samenleven. Blij-wapperend in een nu eri dan stijgend verzoelend windeke, vertoon den de vaandels, tijdens het opstappen der feestvierenden, hun heerlijke tin ten, w.o. het geel-gaud de grondtoon. Op d'en doortocht langs de Nieuwstraat, te 10 uur, werd de nieuwe Verbondsvlag afgehaald, aan het huis' van den Voor zitter, heer Senator Romain Moyefsoen, wijl, lustig, de muiziek van het «Groen Kruis opmarschen speelde, Voor de Plechtige Mis, in St Martihus door den E. II. Duerinck opgedragen (met heerlijke muziekuitvoering door het koor der Kerk), waren honderden mutualisten, uit het Aalster,sche, bid dend isame;n, 'terwijl ook de Z.E.H. De ken Reyriaert de prachtige nieuwe ylag- ge wijdde. Paleizenplein, wordt toegelaten tot de Warande. Een woud van vaandels Geheel het land is vertegenwoordigd op het Paleieenplein. Het is een over weldigende aanblik: wemelenide kleuren van vlaggen, statig purper en fluweel van standaarden, duizenden en nog dui zenden vaandels. Nu trekken de laatste afdeel ingén van den optocht voorbij de tribuun. Al de afvaardigingen staan opgesteld en de apotheose kan aanvangen. De Ko ning, de Koningin, de prins en de an dere persoonlijkheden hebben ziclf te rug neergezet. De Apotheose Kort tromgeroffel weerklinkt. Al de vaandels worden gelijktijdig neergezet. De afvaardiging treedt vooruit geleid door MM. Schepmans en line. Coore- mans. Het is M. Go-ore-maus die het eerst liet woiord voert, in de Fransche taal. Dari treedt M. Willem Schepmans' voor uit om dei voorlezing ie doen van het Vlaamsch" adres. Ook een Duiscti aidres wérd naméns do bevolking van Eupen-Malmédy aan de vorsten aange-bodcQ, Na een korten eptoclft 'door énkele straten der stad, van vaandels êri mu ziek voorop, vulden 'de deelnemers bun aantal groeide iiffmer aan -de ruime zaal der Parochiale Werken,tot de gro-ofe feestzitting. Vele personaliteiten, vooraanstaand in de Kristen Mutualislenwereld, waren tegenwoordig. Wij merkten o. a. op Heer Olbrecht.s, Directeur-Generaal, bij hét Ministerie van Arbeid- en Sociale Voorzofg. afgevaardigd door den Heer Minister Van Isacker, A. D'Hav'é, Volks vertegenwoordiger uit Gent, Al. De Becker, hoofdinspecteur van hel Tech nisch Onderwijs, P. Van Schuylenbergh, Volksvertegenwoordiger, A. Van G^ert, Bestendig Afgevaardigde, den Esrw. Heer De Mees-ter, den Eerw. Heer De Deyn, Socii-ale Bestuurder, Mr Oeker Afdeeling&overste bij het Provinciaal Bestuur van Oost Vlaanderen, eb meer dere bestuursleden. Heer Senator Moyeroen zat' voor én opende de vergadering met een warm dankwoord tot allen en in 't bijzonder tot de vele heeren, die alhoewel buiten het Aalster.sché verblijvend, tocli er aari gehouden hadden hun warme sympathie .en medewerking te verleenen aan het edele werk van liet Verhond der Kristen Mutualiteiten en Pensioenkassen van het Arrondissement 'Aalst. Lieten zich verontschuldigen Sena tor De Clercq, uit Antwerpen, Voorzit ter van den Landsbond der Kristen Mu tualiteiten, de Z. E. H. Kanunnik Ee&khOiUt, Algem. Bestuurder van 'den Landsbond', Heef Minister Van Isacker, de Z. E. H. Van Kerckhove, de Z. E. II. D'Haenens, pasrtoor-dekén van Neder- b'rakel, oud Bestuurder der Maatschap pelijke Werken Geraardsbergen-Nino- ve heer Rollier, provinciaal Griffier, en meer andere personaliteiten. De feestviering, voegde de Voorzitter erbij is [dubbel de wijding onzer Vlag en liet vieren van ons Zilveren Jubileum (het Verbond, gesticht in 1906, werd door de Regeering wettig 'erkend in 1909)'. Op verzoek van den lieer Voorzitter, overhandigde alsdan de Héér Olbrech't, door den Heer Minister Van Isacker afgevaardigd, aan een tiental loden (uit" Aalst H.H. Van Hauwe, Gonst. Dé Kegel. Alf. Clarys Ach'. Meert 'Ad.* uit Geeraafdsibergen HH. Merckacrt Alf. Herr'egodts Kami.; uit Gysegem HH. Moens, Victor, Vermeirén Alf.; uit Ni- nove II. De Wille)" het MuhialifeUs- eereteeken, door Koninkl. Besluit hun toegekend-. Daarna kwam TI. Volksvertegenwoor diger D'Mavé (Gent) aan het woord.Hij richtte eere en dank aan de vooruitzien de Kristen Mutualisten, die, als basis van hun streven, het kristen gevoel stellen evenals aan alle leiders, die al len, eerlijk en belangloos gansch hun j>licht vervullen^ verknochtheid, want hij heeft slechts; één betrachting: de verdediging van het Krislelijk ideaal, de stoffelijke wélvaart, van het arrondissement. In een prachtige improvisatie beeldde sie redenaar de verheerlijking van de kristen liefde, welke de Kristen mutua liteiten bezielt, tot het vormen van een stabiel, schoon Vlaamsche volk. Hij wees ook op het so.ciaal program ma van do Katholieke politieke partij, programma, zoo bewonderd en benijd in den vreemde. Ook stellen wij een algeheel vertrou wen in de leiding van Minister Van Isac ker, die volledig ten dienste staat der Kristen Mutualiteit en de Sociale wet geving stand houden zal. ■De Katholieke partij is ook de ecnigo politieke groepeering, die de kostelijke panden dier sociale wetgeving gaaf kan bewaken en verdedigen, ten goede der) sociale welvaart van het volk, onzer Ka tholieke Scholen, van ons Geloof, van den maatscha.ppelijken vrede, tot ver standhouding tusschen de standen, waartoe zij de volle waarborg geeft. In een pittige en diep doordachte rede, sichilderde ons de E. Heer De Deyn, Bestuurder der Maatschappelijke Wer ken, de beteekenis der zinnebeelden, die de nieuwe vlag vertoont. De bijeengroepeering der wapens van de 5 kantons (Aalst, Geeraardsbergen, Ninove, Herzele en Sollegem) duiden de algeheel e eendrachtige werking aan, die heerschl in het Verbond en de witte- on goude kleuren van het grondvlak den vrede in de harten «der menschen. Ook' streven de 30.000 leden-mutualislen eendrachtig naar éénzelfde Kristen we- rèldi. Twee hoeken melden onze echte ar- beiderskeuren, Rerum Nov a rum cn Quadragesimo Anno, want een -sterke maatschappij is maar mogelijk, zoo ge bouwd wordt op naastenliefde en socia le rechtvaardigheid op zedelijk gebied, wat Kristen solidarisme bedoelt. Hoog in top, op het vaandel, rijst het Kristi-Kruis, want wij allen, m-oeten in onze maatschappij, een echt Kristen le ven onderhouden, door strijd voor het Kruis. E. II. De Deyn sluit zijn heerlijke toe spraak met een warmen oproep: gij al len hebt tot volstrekten plicht als apos_- lels' voor de mutualiteit op 'te treden. 's Namiddags waren e^i 130-tal per sonen vergaderd in de zaal van 'C Groen Kruis voer het 'banket. Aan de eere-tafel waren -de reeds vér- boomde personaliteiten gezeten. Ook 'de heer A. Van Hecke, volksvertegenwoor diger, was intussche'n aangekomen. De Heer Senator Moyefsoen, voorzit ter, opend.é de heildronken. De eerste heildronk wend gébracht aan' L'eo XIII, z.g. den Pauis der werklieden, die zijn naam onsterfelijk heeft gemaakt, 'door, Rerum Novarum. Vervolgens aan PiuS XI, den roemrij-k regeerenden Paus-, be roemd door Quadragesima Anno. Nadiicn sprak hij een heildronk' uit öp; den Koning en de Koninklijke Farnilie.- Daarop' werd h"et Nationaal lied ge speeld. De heer Moyefsoen gaf oök' eéh kort historiek van het Verbond. Nadien hebben nog het woord gcvöofa de heer Van Hecke, de heer De Becker, en E. H. Dé Groeve, Bestuurder de!J Maatschappelijke Werken voor Geé- raa'fdsber'gen-N inové iDe heer P. Van Soliuylenbcrglï sprak op de goede verstandhouding en het goed-begrijpen der verschillende stan den in het arrondissement, We zouiden toch' ondankbaar zijn. in dien we niet een woord van dank zeg den aan Madam Lemaitra, de flinko kookvrouw die gezorgd had voor de ta fel. 't. Was puik fijn. Het feest verliepin de besté stem- jïï'ing.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1