Van Sint Anneke Een nieuwe Arbeidersjeugd voor een nieuwe Arbeiderswereld 26 Groot Kinderfeest van K.V.R.O. stapt hand in hand, ter verovering van de wereld voor ChristnsBurgers, Landbou wers, Werklieden, komt ons Zondag aan moedigen De Volmacht aan de Regeering Donderdag JULI 1934 Plechtige Kroning van O. L. Vrouw van Alsemberg Wij hebben genoeg met 't onze ROOD KRUIS Richard Byrd i nog in leven De tragische brand te Borgerhout DE KATHOLIEKE JEUGD 2XXX JAARGANG NUMMER |70 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST g Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, .te Brussel r~. Rue de. Rieheleu, Parijs t-, Bank B.uiding/Kingswax, 30 Londres \V, C. 2, H. Anna Zonopl, 16Zonaf7,37 V. M. 26 L. K. 2 Een lelefoongerinkel dat hooren en £ien verging «Allo wie datte Hier Bottelaere I Kuilt ge komen voor dagen van Sinksen 'en de sermoenen prediken ...E,n waar om niet Ik spring op mijn fiets en jk lap liet at' en ben uiterst tevreden over liet voorstel. Vereerd dus... tot ge noegen. En de spreckdraaxJiconversatie of on derhoud per vorreklapper was afgeloo- pen. Een bezoek aan 't mooie Botlelae- Te en a,ain zijn ruime en puike kerk, als mede aan zijn S. Annabedcvaart is de moeite waard. Een stadje gelijk, alhoewel het maar 51300 inwoners telt, rijst 't dorp op den kleinen heuvel en de statige S. Anna- 'tëmpél is er het schoonste sieraad van. Die kerk in renaissance stijl, dagleekent hit de jaren 1641-63. De toren is vier kantig tot boven toe en bekroond door een koepel. Het bovenste verdiep wrd er veel later bij- en opgebouwd. De stichting dezer kerk moet in de il2e eeuw gebeurd zijn want een diploma .van 't jaar 1108 vermeldt'dit. S. Marten was de eerste patroon, doch gezien er eoovele bedevaarders den bijstand van S. Anna kwamen inroepen en vermits 'zij op zoo bijzondere wijze in dit heilig dom vereerd werd, wijidde men ze haar loe in de 17e eeuw toen zij herb >uwd Werd. Wonderschoone bekleedinigen in ei ken lmut en prachtige altaren alsook 'do andere meubelen zoo fijn afgewerkt zijn er voorbanden. Eene rclikwiekas Van de H. Anna, gift van den markgraaf van Rode trekt de aandacht. Binst de S. 'Aniiaidagen, dat is met- Sinksen en op en rond haren feestdag staat haar ou- derwetsch beeld, dat Maria en Jesus draagt uitgesteld omtrent, in 't midden der kerk. 't Is ook dit beeld, dat. van over "ouds, in processie of ommegang gedra gen wordt. Priester A. J. D'Hanins, in een lan gen dicht, te Cf ent in 1663 gedrukt houdt ëtaan dat de bedevaart haren oorsprong r.am op eene verwilderde en onvrucht bare heide waar een Kapelleke stond, ën waar talrijke pelgrims de moeder van Maria kwamen smeeken en door ha re tusschenkomst genezing verkregen. Nochtans inlichtingen over het stichten en afbreken van deze kapel ontbreken totaal. Cornelius van Gestel in zijne Gewijde geschiedenis van 't aartsbisdom Mcche- len verfeit over de devotie van S. Anna te> Bottelaere bet. volgende Die eeredienst zou sleiohts in 16-43 be gonnen zijn Doch dit is niet juist vermits Jacob Boonen, aartsbisschop van Mechelen reeds in 1626 eene con frérie van Jesus, Maria en Anna in de kerk van 't dorp instelde, om reden dat reeds sinds talrijke jaren die devotie in .voege was in de kapel, dewelke S. Anna toegewijd zijnde en staande bij de paro chiekerk van Bottelaere en de toeloop toenam om langs om meer. Moest van belang worden, immers pastoor Joost van Lekeburne was ge noodzaakt. in 16 41 een brief te sturen naar Mechelen om te verkrijgen de hulp van eenige paters van 't, Orato rium, alsook deze van twee onderpas toors. D,e paters van een Carmelieten- ldooster die te Bottelaere in 1667 zich met, ter woon vestigden, werden later, volgens eene overeenkomst met 't aarts bisdom gelast om den eeredienst 'der 'H Moeder Anna te bevoordeeligen 'cn -hun ministerie uit te oefenen in de kerk op zekere dagen. Thans nog komen de Carmëlieteri van Gent, er ieder jaar in bedevaart, ori offeren het TT. Sacrificie. Zoo kwam hot. ook dat in 1641 de kerk moest, vergroot worden. Daarom mocht men le Bottelaere en eene uur in 't ron de 't was daartoe verkoopen. Binst de octave, welke begint op 26 Juli, is de toeloop der pelgrims voor naam'. Niet min met de Sinksendagen en dan doen zich ook de Gentenaars op merken. Bescherming voor de moeders wordt er bijzonderlijk gevraagd. Men doet driemaal den toer of de ronde der kerk. Vroeger aanriep men S. Anna al hier om bevrijd fe zijn van Peste,Oorlo ge en diere Tijden, 't Komt thans ook van pas. Een bedeva.artvaantje in papier is hier fp verkrijgen cn 't dees is altijd belangwekkend. Daarop ziel. men afge beeld de kerk met daarboven hel wapen der heoren van Rode, eigenaars van 't Zie onderaan volgende kolom. ZONDAG 5 OOGST Feestschikking le deel, Godsdienstig gedeelte Mis sen in de hertogelijke kerk ten 5, 6, 7, 8, 9 en 12 ure. Ten 10 ure, op de Kro- iungsplein, Ponlificale Mis, dooi- Zijne Eminentie Cardinaai Van Roey, omringd door Zijne Excellentie den Pausel ijken Nuntius en Humno Exc. de Bisschoppen van België, door de geestelijke en bur gerlijke hoogwaard ig.heidsbekleeders. Gele-genheidssermoen door Mgr Cruys- berghs, onder-rector van de Leuvensche Hcogeschool. Na de mis uitvoering van het. meerstemming «Magnificat», van Peter Be non't,- door 300 uilvoerders, on der leiding van heer F. Verheyden, or gelist, in de hertogelijke kerk van Al semberg. 2e deel, stoet en kroningsplechtig heid: Vanaf 1 ure, torenconcerto, met de medewerking van de E.E. Fr. van het Missiehuis van Scheut. Ten 2 ure vorming van den stoel op den steen weg naar Brussel (kasteel van Baïon de Roest drAlkemade)Ten 3 ure (in de hertogelijke kerk) Pontificaal Lof in de aanwezigheid van de genoodigden. Het Lol' wordt uitgezonden langs luidspre kers. Ten 3 ore vertrek van den stoet. Bij de aankomst, op het Kroningsplein, kroning van het miraculeus beeld. Uit voering van de gelegenheidseantate van R. Ghesquière, op tekst van den werk man-dichter Fons Van de Maele, door 300 uitvoerders. Feestelijke terugtocht met het. bekroond beeld naar de kerk. 3e deel, volksfeesten Vanaf 6 ure torenconcerto door heer Cornells, or- ellceraar aan het Conservatorium van Brugge. Ten 7 ure (voor het uitgestald beeld op den kerktrap) uitvoering van bet Huldelied; kunsteoncerto door, L'au- rier-Chêne, onder leiding van lieer J. Springael, MiariaJiederen verlichting van toren en beeld; ten 10 'ure, vuur werk op liet Kroningsplein. De stoet, en de kroningsploohliglïeden zullen langs den Katftï. VI. Radio-Om roep wondien uitgezonden. TE DEURNE-RIVIERENHOF, OP 2 AUGUSTUS e. k. TE 14.30 u. STIPT ALLEN DAARHEEN Het zal iets PRACHTIG zijn Vijfduizend jaar zoutwinning De zoutmijn Dürrnber.g bij Hallein in Salzburg is ontegenzeggelijk het mooi ste en interessantste bergwerk der Noord Alpen. Daar reeds in 3000 vóór Christus de Celten in. den Dürrnberg naar zout gedocht en gewerkt hebben, is het ook de oudste mijn die nog in be drijf is. .'Die afdaling in 'de mijn, waarbij elk gevaar is buitengesloten, biedt den be zoeker een. menigte verrassingen. Door middel van 6 glijbanen, waar van de langste meer dan 80 m. bedraagt, overwint men het hoogteverschil van 250 m. tusschen invaart- en uitvaart- schacht. De vaart op een vlot op het sprookjesachtig verlichte, onderaard- sche zouitmeer, dan ook de uitvaart op rolwagentjes door den 2000 m. langen Wolf-iDiielrioh-Stollen zijn bijzonder in teressante bezienswaardigheden. Het bergwerk is tot 30 September ge opend. De invaart'heeft eiken dag plaats- van 9 tot 18 ure en wel op elk vol uur. dorp, bezet met eene koninklijke kroon. Voor de kerk een plein met bo-omen be plant. De processie van S. Anna gaat uit en bij baar doortrekken enkele gebrek kei ijke arme menschen die een aalmoes afbedelen. Eene massa volk volgt. On deraan buiten de plaat leest, men Jesus, IVlaria, ANNA, wilt ons bevrijden van pest, oorlog en diere tijden. Dp litho dagleekent uit de 19e eeuw, is niet gehand teek end en draagt T adres Drukkerij v.an Leopold Broc- kaert, op de Merkt, te Solteigem. Laat ons S. Anna, Maria's Moeder vereeren en haar bidden met betrou wen, MARC. Maar filmaktie is ook uw werk T Laat ons praktisch zijn en duidelijk: Wie öan vorming en opvoeding doet moet op de film letten, Want zij ook vormt: ...op haar manier zij misvormt en doet misgroeien. -jAVie begaan is met 't lot van kinderen idenke er aan dat filmen «kinderen toe gelaten» volgens' de officieele censuur, ■ons, als katholieken, niet altijd de noo- dige waarborgen geven. De Donderdag- nami,dda,g-vertooningen waar moeders h.un kinderen zoo gemlakkelijk henen zenden, zijn... kromme lijnen die de kinderen naar heel wat anders dreigen te leiden, dan naar den Hemel Wie aan sociale en Katholieke aktie 'doet, wie een katholieke levensopvatting wil aankweelten denke er aan dat dei film gedachten verspreidt, gevoelens en be trachtingen opwekt, rechtstreeks in te genstrijd met, de Katholieke en christe- lijk-s'ociale levensbeschouwing. Wie verantwoordelijk is voor liet be houd v,an geloof en (goede zeden denke er aan dat de kino als 'een der voor naamste oorzaken nroet beschouwd wor den van de zedenverwildering en ont aarding waarvan hij zoo dikwijls «aanlokkelijke» voorstellingen' geeft en de geloofsaanval die er het naaste gevolg van is. «Wie ooren heeft om te hooren', dat hij hoore»! En of het zaad hier uitge strooid niet tusschen distels en doornen evallen is, zal blijken uit de opkomst, voor den Gost-Vlaandersclien provincia le studiedag der Katholieke Filmaktie van Donderdag 26 Juli in «Het Volk», Poel 4, Gent. ten vocrdeele der slachtoffers van de fabriekbrand te Borgerhout. Wij vernemen d'at het llood-Kruis van België besloten heeft samen te werken met de gemeentelijke overheden van Borgerhout om hulp Tc verleenen aan de zwaar beproefde familieleden 'der slachtoffers geteisterd door den brand der fabrieken Roubaix-Oedenkoven Co. Eene vergadering heeft dezen morgen plaats gehad, om de verschillende ge vallen der geteisterde familieleden t.e onderzoeken, namelijk met den hoer Mathysen, burgemeester van Borger hout den heer Robert de Decker, voor zitter van het Provinciaal Oomiteit van het Rood-Kruis van België en den heer Martougin, ondervoorzitter, alsook dok ter Janssens, voorzitter van het Plaat selijk Comiteit te Borgerhout en Mej. Lacroix. Na de vergadering heeft de Provin ciale voorzitter van het Rood-Kruis van België in bijzijn van den heer Janssens en Mej. Lacroix een bezoek gebracht aan de ongelukkige slachtoffers/ New-York, 24 Juli. De zeniding, die in het Zuidpoolgebied onder-admir.aal Byrd moest gaan aflossen en zijn spoor verloor, is teruggekeerd le Klein-Ame- rik;a. De radio-telegrafische verbinding met Byrd wordt moeilijk. vPjeze» med'edeeling wijst er dus op, dat Byrd nog wel degelijk in leven is, doch dat hij zich in zijn afgezonderden waar nemingspost in ernstige moeilijkheden zou bevinden. Een der gewonden bij de tragische brandramp van de kaarsenfabriek le Borgerhout, Guslaaf Bogaerts, die de leiding had van het pompierkorps, ver keert in uiterst, zorgwekkenden toe stand. De ongelukkige, die onlangs zijn vrouw verloor, heeft deerlijke brand wonden over het geheele lichaam beko men. Die gewonde J. Wouters, die eerst naar het Stuivenberggasthuis was over gebracht, werd thans ook naar liet St- Erasmusgas'lhuisgevoerd. Hem werd eeh voet verpletterd. Bij de zwaargewonden is ook F. Pierre, vader van elf kinderen. Hern wer;d' de onderkaak gebroken. Begrafenis der slachtoffers Do begrafenis der drie ongelukkigen, die bij d.e ramp het Teven lieten, zal Donderdag plaats hebben. De lijken zul len uit de brandweerkazerne aan do Ma- reestraat uitgehaald woeden* IVde Landelijke Studieweek voor gewes telijke leiders der K.A.J. te Melle Maandagnamiddag. AVeer komt een dienst aan de beur;, de werkloozendienst. Jan Pielmartino schetst den hopeloo- zen toestand) waarin de jonge werkloo- zeri verkeeren. Hun stoffelijke mizerie groeit uit tot een groote moreele ellen de. De voorzitter geeft een beknopte sa menvatting van wat den Landsbond der K.A.J. reeds gedaan heeft voor dc redding dér jonge arbeidlöozen. De verschillende verbonden brengen ook verslag uit over. ide werking van hun plaatsingsdiensten, werkloozenateliers enz. enz. Het meidedeelen van den uitslag van 1en affichen-ptijskamp, verleden Za terdag gehouden, bracht de vergadering in een stemming van Uilenspiegel- vTOolijkhcid. Het Arefbond 'Antwerpen werd eerste geklasseerd met een zeer eenvoudige én zeer volksche teckening. De affiche waarin bet veroveringsge- daolit het best werd verzinnebeeld kwam uil St Niklaas. De provincie West- Vlaanderen kreeg den gnoepsprijs. Als de laatste methode-les wordt in geleid Naar model-plaatselijke af- deelingen door model-plaaiselijke wer king is senator Eyleribosch, dé oud- werkman typoigraaf, de strijder van. de eerste ure, ie midden der kajotters. Hij zal straks zeer sappig vertellen over den doorbreek van de kristelijke ar beidersbeweging in Gent. Jos De Saeger, Algemeen Schatbe waarder, 'die dezé drie dagéri met klank bewezen heeft lieelemaal geen functio naris te zijn, maar iemand die door tast naar 'den kern van de beweging, plaatst nu bet sluitstuk op zijn uiteen zettingen over de kajotters-methode. Model-plaatselijke leiders' moeten in hun plaatselijke werking vóór alles den veroveringsgeest naar buiten brengen. Het getal jongé arbeiders' van hun ge meente, nog niet in de beweging getre den, moet hun een gedurige obsessie zijn. Al ed plaatselijke vergaderingen en verwezenlijkingen moéten steeds gericht worden op dit 'éérie T liat ver overen, het winnen van al de 'jonge ar beiders Een geweldig applaus' beantwoordt den roep van den lesgever. Besloten de studieweker? Zaterdag avond hun dag met. een H. Sacraments processie binnen de omheining van het college, Maandagavond' stapten ze op propagandatocht door de straten der gemeente Melle. Maar pas weerklonk het tokkelen der bano's en weergalmden luid en geestdriftig de strijdzangen, of daar liep groot en klein de huizen uif, want daar Was iets ongeziens te bekij ken Voorop, achter de giJoote witto vlag van den Landsbond wapperden breeduit de rijke klemren der provin ciale vlaggen daarachter een heerlijk schouwspel van kleuren wel 150 roode ën geele en gTOèhe én blauwe ën witte groepsvlaggetjes. waarop allerlei werk- gerief afgebeeld, aan lange stokken over de schouders gedragen. Maar een heerlijker schouwspel nog bood de tucht cn de bezieling. Hoe kranig op' stap en hoe flink in 't gelid rukten dia 250 hoofdleiders op wat een vastheid in dien tred, wat een gloed in die oogen, wat. een vreugde, wat, een veroverings- wil in die zangen. Op het kerkplein sprak kameraad John Wuyts, smid le Antwerpen, een vurige aanwakkerende rede tot, zijn makkers en gaf er een woordje uitleg aan de toegeloopen menschen. \Yij zijn jonge arbeiders uit heel Vlaande ren, uit de mijnen, uit d'e dokkon, da fabrieken een groote liefde voor on ze duiizende werkbroeidërs, bracht ons; hier te samen voor vier dagen gebed ori studie. Morgen trekken wc ieder naar ons midden terug, om met offervaardi ger toewijding ert doelmatiger verove- rings-methode onze makkers te winnen door onze K.A.J. voor Christus...» (Die optocht eindigde met 'een treffen de hulde aan het hocge, arduinen kruis dal oprijst in den hoek van don kloos tertuin aa.n den boord van den steenweg; naar Gent. Als een plechtige' geloofsbe lijdenis werd hier door de deelpemeis het Credo gezongen, waarna E. P. Ani- célus o.f.m., provinciale proost, der K. A.J. van Limburg, een gloedvolle IGe spraak hield over den Gekruisten Zie lenveroveraar. Naar zijn voorbeeld moe ten de kajotters zielen-zoekers zijn dié in hun hunkeren naar zielen voor geen offerdaad terugdeinzen en volhardend doorwerken spijts schijn van misluk king. Uit alle borsten weerklonk t. en het «O Kruise den Vlaming». Een volkomen geslaagde propagan da tocht. die de inwoners van Melle «ver overde» en de studiekringers met nieu wen, blijden moed bezielde. Oinsdag. De stemming bereikt door de kruis- hulde van glslerenavond was zeer. vruchtbaar voor! de meditatie. E. P. Arts' S. 'J. de inleider van de morgen-overwe gingen deed de leiders diep' nadenken op den waren zin van hun apostolaatswerlc: zielen veroveren. AToor de zielen der. werkbroeders bidden en offeren. ITet goddelijk leven in die zielen helpen neerdalen, idioen weerkeeren, helpen vermeerderen. De laatste les in deze studieweek 'door, dcri ohvërmoeibaren generaal, Z. E. H. Cardijri, zou 'de oplossing geven van liet gisteren gestelde vraagstuk «Naar do ver'christelijking van ïïef. af_ b'eidsmidd.en De allernoodzakelijkste ën allerdringendste taiak voor ieder ka- jotter, die veroveraar wil zijri, is wel liet' leeren kennen van het arbeidsmidden. I)o verovering kan niet geschieden van buiten-uit, want een bepaald werkmilieu kan alleen beïnvloed worden doof lee- kenapo-stels 'die er toe behooren. Daar om moet de K.A.J. in alle arbeids'nnid- dens missionarissen winnen. D<\ör en niet in vergaderingen en optochten ge schiedt het eichte kajotters werk Om hef mensclïwaardig te maken, zedelijk eri lichamelijk gezond en veilig, niet alléén' niet verlagend maar verheffend, moet) hef radikaal omgewerkt worden door gebed en offer, door persoonlijke én collectieve daad. Zóó wordt liet* jubel jaar een zegenrijk' veroveringsjaar. Dinsdagmorgen vergaderden de ka tholieke senatoren onder voorzitter schap van h. Cyr. \7an Over.bergh. Be sloten werd hef. wetsontwerp tot vol macht. goed te keuren. Hetzelfde bèsluit werd genomen in de vergadering der liberale senatoren, 's Namiddags ving de Senaat op zij ne beurt de behandeling aan van liet wetsontwerp waarbij aan den Koning bepaalde machten toegekend worden rnct het oog op het financieel cn econo misch herstel ép. do yefniiindering der. openbare lasten. M. de Broqueville zet opnieuw deri toestand uiteen en verklaart dat specia le machten noodzakelijk zijn ycur, het' heil van het land. De h. Mertens (soc.) houdt de eerste oppositie-rede waarna de h. de DorlodoC het woord neemt. "Wanneer de h. Barnich (soc.Y! lioli spreekgestoelte bestijgt zijn slechtg ,12. socialisten aanwezig. AI. Jaspar wil tusschenkomen om en kele verkeerde voorstellingen recht te zetten die tot uiting kwamen bij vorige sprekers. De h.h. Diens (lib.)" en 'Jauniaux (soc)] zijn de laatste sprekers en de yer^adó^ jiu.ng wordt geheven ie ri*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1