Vreeselijke berichten over de gebeurtenissen in Weenen Aan de Bevolking der Stad Aalst 27 Bondskanselier Dolifuss laffelijk vermoord Het Bezoek der Siameesche Yorsteu Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Vrijdag JULI 1934 Te lOulS Plechtige Hoogmis in de St. Martinuskerk. Oudheidkundige Ontdekking DE VOLKSSTEM JCXXX JAAROAXU HUMMER 17| Publiciteit tuilen hot Arroqd, AALST, 8 Agentschap HAVAS, AdoK Maxiaaa 113. te Rrussel - Rue de Picheleu. Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Loudre's W, O. H. Nathalia Zonop4,l 7Zonaf7,3ö| L. K. 2 N. M. 10 Woensdagnamiddag greep te Wee nen een nationaal-socialistischc over val plaats. De terroristen drongen bij Verrassing in het gebouw van liet ra- jÖio-zenstation «Ravag», maakten zich 5n eester van de mikeo, en zonden een Jvalsch bericht de wereld in, volgens het—, [welk de regeering r;ollfuss afgetreden was en dr Rintelen, minister van Oos tenrijk te Rome, de macht in handen had genomen. (Den ganschen namiddag en avond bereikten ons talrijke tegenstrijdige be richten, van een ontstellend'e verwar ming. Uit al deze berichten is op te maken: Öat de nationaal-socialistischc terroris ten een overval gepleegd hebben te VVeenen op het radio-zendstation; dat zij de kanselarij bezet hebben dat. de politie, geholpen door de tiondts troep en het radio-zendstation on truimd heeft dat de kanselarij echter nog niet ont- fcet Werd; dat kanselier Dolfuss, gewond w°rd tijdens de vunrigevechten diie zich" om Pot innemen van de bondskanselarij voordeden en later aan zijn verwondinl gen bezweek; dat de Oostenrijksolïe regeering uit drukkelijk verklaart den toestand mees ter te zijn'. Met, het noadiige voorbehoud laten wij hier de telegrammen volgen in de volg orde. zooals zij ons toegezonden wer den De voorbereidselen tot den aanslag Tn den nacht van Dindsag op Woens dag. klwamen verscheidene aiutocamions tr- Siebenstrasse aan, nabij de kazerne der Heimwehren. Een zeker aantal bagages werd ont lost. Woensdagmorgen vefeenigden zicli tor plaatse 300 man die zich" met de .Uniform van con regiment gekazerneerd 'to Weenen, en met, deze der Heimweh ren verkleedden. Alsdan begaven deze zirh naar de kanselarij waar zij door de Schildwaehlen doorgelaten waren daar zo meenden met oversten en soldaten te Öoen te hebben. Vervolgens werden drie ministers cloor do terroristen gevangen genomen. Leugenachtig bericht over het ontslag der regeering door de microfoon meegedeeld Woensdagmiddag ten 13 ure, meldde do Oostenrijksche omroepvereeniging «Ravag», het volgende nieuws «P,e Bondsregeering heeft ontslag ge nomen. Minister Rintelen' heeft het ge zag in handen genomen. Men dacht onmiddellijk dat liet hier een valsoh bericht gold. Van geen enkele zijde konden, «chler, daarover inlichtingen worden ingewo- nen. Het Radiogebouw te Weenen wordt duchtig beschoten Later werd uit Weenon gemeld g Het gebouw van de Oostenrijksche Radio wordt duchtig beschoten, rond Innsbruck. 25 Jiuli. Uit geloovcns- waardige bron wordt verzekerd dat een deel der opstandelingen zich om 20 u. 30 hebben overgegeven. Men verwacht algemeene overgaaf nog dezen avond. Be ministens die zich niet in de Kan ure, Woensdagnamiddag. Het vuur selar'j bevonden bebben vergadering wordt van uit het gebouw beantwoord S^ouden op het ministerie van Oorlog. De nazïs geven zich over Weenen, 25 Juli. Te vier uur wordt gemeld dat de nazis die het gebouw van de radio hadden bezet zich hebben over, gegeven. Zij werden gevangen genomen. Een politieman werd gedood. Het aan tal gewonden is nog niet gekend. Werden Dolifuss en andere ministers gevangen genomen Een valsche streek der Nazi's Weenen, 25 Juli. Te half vijf heb ben sterke afdeolingcn van het bondslc- ger het paleis van de kanselarij bezet. Zij zijn het paleis binnengedrongen on der bescherming van pantserauto's. Het gerucht doet de ronde dat kanse lier Piollfuss, de bondsminister Fey, de Staatssecretaris Karwinski cn Je mi nister van Justitie, door de nazi's zou den gevangen genomen zijn 'en onder bewaking zijn gesteld in het gebouw van de kanselarij. De nazis zouden in de kansslarij ge drongen zijn als politieagenten ver momd. Totnogtoe kon van deze beweringen geen bevestiging worden verkregen. Het is echter een feit dat alle telefo nische verbindingen met de kanselarij onderbroken zijn en dat. het gebouw} wordt omsingeld door sterke afdéelin- gon van de politie en van het bondsle- ger. Bern. 25 Juli. Uit Weenen wordt aan hel Zwitsersch Tclegraafagent- schap gemeld De ministers die in de Kanselarij niet zijn opgehouden hebben opnieuw ver gaderd in aanwezigheid van burgemees ter Sctïmitz en politievoorzilter Seidl. Zij hebben beis list igëen onderhandelin gen met de opstandelingen aan te knoo- pen. Een tweede bataljon van het Bonds léger zal het eerste vervoegen cm de Kanselarij te ontruimen. den der. en men schiet van uil. rie vensters. De Federale Kanselarij wordt bezet door een sterke afdeeiing Heimwehren. Men weet niets over het tot van Doll fuss en majoor Fey, die nog steeds in de Kanselarij opgehouden worden. De moord op Kanselier Doiifuss bevestigd IMazis bestormen «en lokaal van de rijkswacht in Sturie ,v 0- Weenen. 25 Juli. De li ScliuS- oenen. lo Juli. Toen de nazis u-it srhnigg, Minister van Openbaar Gnder- Slune den val van de regeering verna- wijs, heeft Woensdagavond te 22 uur men hebben zij zich ten getale van 400 door de radio, aan de bevolking de tra- aar het lokaal van de rijkswacht bege-gische mededeeling gedaan dat in deri ven cat zij hebben bestormd. Een gen- j namiddag een moord is begaan op kan- arm.werd «gedood. j-se li er Dolifuss en dat de kanselier aan :Z\jn verwondingen is bezweken, j De bondstroepen bebben de op'stan- Zoodra zij Woensdagnamiddag den delingen uit de Kanselarij verdreven aanslag te Weenen vernamen, hebben de De landbouwers te wapen boeren van Neder-Oo&tenrijk zich ver zameld rond Weenen gewapend met ge- weeren en revolvers, om de regeering te verdedigen. Dolifuss heeft nog de Laatste H.H., Sakramenten kunnen ontvangen Boedapest, 25 Juli. p,e Oostenrijk sche Legatie t,e Boedapest maakt he kend dat kanselier Dolifuss in avond de laatste HH. Sacramenten stervenden heeft ontvangen. Zijn laatste wensch Dr Dolifuss vroeg aan Dr Fey voor zijne familie te willen zorgen en-ten ba te van Oostenrijk het bloedvergieten te willen vermijden. Dr .Pjollfuss is gevallen als slachtof fer van een vuige samenzwering. Voor Oostenrijk, wiens lot hij in handen had, kan dit de noodlottigste gevolgen met zich slepen. Zijn land wilde hij vrij en onafhankelijk, en daarvoor gaf hij zijn beste krachten. Nu is hij niet meer... Hij wilde vooral van Oostenrijk maksn een christelijke staat. De on langs hervormde Oostenrijksche grond wet is daarvan een klinkend bewijs. En juist daarom betreuren wij als katho lieken, hot dubbel, dat zoo'n man ge dood werd door met. bloed besmeurde handen. De Heer zal hem geven wat hem toekomt. Ds rust hersteld Weenen, 25 Juli. Het Korrbureau deelt volgende nota mede Een groep van 300 mannen, waarvan eenigen in heimwohr-uniform, is bij eengekomen en in het lokaal van een tuinmaats.ch.appij, in. de 7e wijk, waar men 'bun wapens en ammunitie uitdeel de. Een deel werden reeds ter plaatse aangehouden. De anderen bereiken rond 13 uur in auto-ga in ions het radiostudio «Ravag» drongèil onverwacht de zaal der uitzendingen binnen en verzonden het. valsch gerucht idiat kanselier Doli fuss ontslag genomen had. De politie omsingelde onmiddellijk' het lokaal ën in samenwerking met het' Schutzkorps werd d'e uitzuivering aan gevat welke om 15.45 uur geëindigd was. .De terroristen die in het' radiostudio waren binnengedrongen werden allen aangehouden. Tn geheel Oostenrijk heersclit volledi ge rust. De moord op Kanselier Dolifuss ver wekt groote beroering te Rome en te Parijs Parijs, 25 'Juli. Te Parijs, in de diplomatieke middens hebben de ge beurtenissen van Weenen grootën 'in druk verwekt. Het verdwijnen van Kan selier Dolifuss' wordt bier beschouwd als eene gebeurtenis waarvan de gevol gen niet alleen voor Oostenrijk, maar ook voor de internationale politiek niet te berekenen zijn. Men verneemt dat ook të Rome 'de moord op Kanselier Piollfuss groote ontroering beeft veroorzaakt. Prins Stahremberg, die in Venetië vertoefde 'S Woensdag namiddag haastig per vlieg tuig naar Weenen vertrokken. Men be spreekt bijzonder de rol die schijnt ge speeld te zijn in de huidige gebeurte nissen door TT. 'Anton Rintelen, die na Het. onderhoud tusschen Mussolini 'en Dolifuss enkelen tijd geleden të Rïccio- ne. tot minister van' Oostenrijk te Rome was benoemd geweest. De indruk te Berlijn Berlijn, 25 Juli. De berichten uit Weenen bebben te Berlijn in het begin van den namiddag groote beroering ver wekt.. r,e bladen verschenen onmiddel lijk met bijzondere uitgaven, waarin in overgroote drukletters «eeri putsch dor Heimwehren»" was aangekondigd, ook liet bezetten der Kanselarij, enz. In ofTiieieu.s'e middens beweert men dat.de nationaal-socialistischc partij in dip gebeurtenissen volstrekt niet is tus- sehëngekomen. De Berliner Boersen ZeitUng drukt in vcrzwarend'e termen de verkla ringen van den socialist Gerl, in dewel ke deze eene nieuwe reeks aanslagen tegen de regeering Dolifuss had voor speld. Het blaid stelt zekere middens van de Heimwehren verantwoordelijk voor de nieuwe bedrijvigheid der Roodon, cri beschouwt d'e ze als een middel om in druk te maken op Italië. Zooals de aanplakbrieven U hebben aangekondigd zal er, Zondag a.s. 29 Juli, een Jeugddag der Katholieke Actie in onze Stad plaats grijpen. Het zal eene indrukwekkende belijdenis zijn van fiere geloofsover tuiging, eene betooging van veroveringskracht en jeugdige edelmoedig heid. Ziellier de Dagordei In den namiddag. Ha een plechtig Lof, rond 2 u. 30 Groote door de straten outer stad. Aan de post, op de Veemarkt, wordt den stoet geschouwd door Zijne Excellentie Mgr Coppieters, en de geestelijke leiders. Wij noodigen iedereen uit om de jeugd te komen toejuichen opdat iedereen zou voelen dat we allen eens zijn in de betrachting van het zelfde ideaal. Wij richten een hijzonderen oproep tot de bewoners van.de stra ten waar de optocht, doortrekt, OM HUNNE HUIZEN TE BEVLAGGEN en aldus hunne sympathie te betuigen voor de Katholieke Actie. Katholieke Aalsfenaars, vooral gij zult. die aanmoediging niet weige ren aan 'die talrijke schare Katholieke Gelöofsgenooten die dien dag voor hun Katholiek Ideaal betoogen. Wij rekenen op U. Hef inrichtend Comité, Wegwijzer van den Optocht. .Vertrek OpUerwijastraat, rond 2Vz u.Molenstraat Groote Markt Kaf- testraat .Vrijheidstraat Vr.edesplein Niéuw-straat Groote Markt Lange Zoutstraat Nazarelhstraat Windmolenstraat Zonnestraal Maanstraat St Karroielstraat Geeraardsbergschestraat Zonnestraal (lot aan de zaal der Parochiale Werken Koning Brajadahipok Rama VII van Siam en koningin Ramp,aj Perani, die een bezoek brachten aan de Europee- sche hoofdsteden zijn heden Donderdag te Brussel uit Duitschland aangekomen. Twee prinsen en een gevolg van tien personen, vergezelden hen. Zij zijn de gasten van ons'Vorstenpaar. Zij reisden" in de koninklijken trein, die uit Aken vertrok te 13 u. 43 en te Pepinster aan kwam te 14 u. 25, te Lulk-Guillomins te 14 pi. '45. Aldaar is vier minuten lang gestopt. De trein kwam te Tienen aan te 15 u. 27, te Leuven te 15 u. 37 en reedt de Noordstatie té Brussel binnen te 10 uur. De hoogwaandigheidsbekleeders, die den koning en de koningin van Siam' begroetten, vertrokken Donderdag mor gen uit Brussel naar Herbesthal en heb ben op de terugreis' plaats genomen in den koninklijken trein. Tijdens hunne reis in liet Verre Oos ten, in 1931, waren de Hertog en de Hertogin van Braband, onze huidige Vorsten, de gasten van den huldigen ko ning Brajadahipok. Het bezoek van den Koning en de Koningin van Siam aan Koning Leopold Ï1T, is dus in de traditie ccner sedert lang gevestigdo vriend schap. Te Antwerpen Het. is Zaterdag aanslaande in den voormiddag dat de koning en de konin gin van Siam bet aangekondigd bezoek aan de stad Antwerpen zullen brengen. Zij zullen rond 10 uiur in de Midden-; statie aankomen en er verwelkomd wor den door heeren luitenant generaal Pouleur, baron Holvoet, gouverneur en Cam. Huysmans, burgemeester. Door de plaatselijke overheid verge zeld zullen de Siameesohe vorsten het stadhuis bezoeken: daarna de haven in stellingen aan boord der Stads-salon- boot, waar een buffel zal opgesteld zijn. Na een bezoek aan de tunnels, bet Plantin-Museum en de hoofdkerk, terug naar Brussel, te 1 uur. 't, Is op verzoek der vorsten van Siam dat de stad beeft afgezien van haar voornemen hen op het stadhuis een ontbijt aan te bieden. Bij hun bezoek ten stadtiuize zal de beer burgemeester hun, in naam van het Gemeentebestuur, een alluim stads- en havenzichten aanbieden. /net Sedert drie kw:art eeuws heeft Siam betrekkingen aangeknoopt met de vreemde landen. Het eerste verdrag van Siam met België, dugteekent van uit 1868. Tn 1890 reeds dacht. Koning Cliu- lalohgkofn eraan zijne Staten op mo dernen geest Le schoeien en deed beroep op een Belg, M. Rolin-Jaequemyns, die een jaar later in Siam aankwam als al gemeen raadsheer. Hij deed dc gerech telijke en administratieve diensten van het land een grondige wijziging onder gaan en werd in deze reusachtige taak bijgestaan door zijne landgenooten MM. Dauge, Jottrand, Cattier, Robyns, enz. Vanaf 1900 begonnen de Belgen voor goed belang te stellen in 'de Siameesche zaken en namen het bestuur waar der trams van Bangkok. De handelsbetrek kingen werden van toen af ook steeds verder uitgebreid tusschen beide landen. Tijdens eene reis in Europa, verbleef Koning Chulalongkorrï langen tijd in Bnlgfe en bracht een bezoek aan dc stad Antwerpen. Zooals' men we'ef koos Siam, tijdens 'den wereldoorlog, partij voor de geal lieerden. Men heeft op negentig kilometer van Tasjkcnt de uitgestrekte puinhr.open van de oude stad Toenket gevonden, die volgens Arabische geschiedschrijvers vele eeuwen lang de hoofdstad geweest' is van den staat Ilak, welke zich in de dalen van de Angern en de Tsirtsjik be vond. Toenket had handels- en kultu- reele betrekkingen met Byzantium,Per- züi, Indie en China. De aanleg van de stad1 onderscheidt zich stork van de meeste Oosterschc steden uit de middeleeuwen: breede rechte, 'ruime pleinen, groote walerver- gaarplaalsen. Men heeft het puin gevonden van pa leizen, markten en groote karavaanher- borgen. Naar de overblijfselen van de muren te oordeelen, die tot zeven meteii hoogte gaan, haididien de huizen ver scheidene verdiepingen. Toenket had een uitgebreide nijver- heidswijk. In de buurt hebben de oud heidkundigen mijnen uit de negende en tiende eeuw gevonden.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1