Na den moord op Kanselier Dollfnss 28 Diocesane Jeogddag voor Katholieke Aktia to Aaist Zondag 29 Juli 'Él* De Regeering schijnt den toestand meester te blijven Algemeene verontwaardiging en medeleed in het buitenland De Werken der Wereldtentoonstelling te Brnssef Zaterdag illll 1934 XXXX JAARGANG NUMMER 172 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap HAVAS, Adolf Mailaan .13, te Brussel Rus de Ricbeleu, Parijs Bank Bulding/King3way, 20 Londres \V. C. 2* sansmmmmaamB H. Nsiariu» Zonop4,19Zonaf7,36 L. K. 2 N. M. 10 "Nog dreunt in onze ooren de sombere ïnededeeling, welke door de Weenscbe (Radioslatie werd verspreid betreffende "Öe dood van den eersten katholieken Bondskanselier. Geen bericht heeft de wereld dermate geschokt, als de laffe sluipmoord welke door vermomde na tionaal socialisten! gepleegd werd op den grondlegger van het nieuwe Oostenrijk. M'idden i.n het moeilijk werk van den katholieken opbouw van den staat vol gens de beginselen van Quadagesimo Anno» werd hij uit het leven gerukt. In het gebouw aan de Ballhausplatz, waar hij jarenlang onvermoeid werkte voor zijn Oostenrijk'sch volk, velden verra dershanden hem neer, terwijl zijn laat ste woorden smeekend vroegen om ia- der bloedvergieten ie voorkomen, Op een baar, met wit linnen omkleed rust nu de igroote staatsman, di? eenzaam, zon der dof. priesterlijke hulp hem gewerd zijn 1 natsten adem uitblies. Zijn naam beteekonde een programma en deed heel de natie de handen ineenslaan voor den opbouw van het nieuwe Oostenrijk. Moge dan die dood een einde hebben gesteld aan dit menschelijk bestaan, zijn naam en werk zal blijven voor tic. ven, alle revolutiepoginlgen ten spijt. Zijn bloed, dat de bodem van zijn tand, dat hij zoo lief hacï. gedrenkt heeft zal het zaad wonden, waaruit het nieuwe Oostenrijk zal opbloeien. Kolonel Adam verhaalt Dollfuss' dood In een radiorede, die kolonel Adam, de nieuwe bondscommissaris van den Heimatdiienst, in den nacht van Woens dag op Donderdag heeft gehouden, zet hij zeer gedetailleerd het gebeurde rond den moord op kanselier Dollfuss uiteen. Ben groep' van 10 of 12 personen drong in de kamer binnen, waar kan selier Dollfuss zich bevond. Hun leider schoot aanstonds 2 kogels uit zijn re volver af, vlak op kanselier Dollfuss die getroffen werd in den hals en.in de berst. De dienstbode van Dollfuss die bij .dit fooneel aanwezig was, werd bui- tengezot, uit de kamer en de kanselier bleef alleen achter met zijn moorde naars. Ten half drie werd minister Fey bij den kanselier gebracht en deze hoorde de laatste wensic.hen van den stervende. De opstandelingen weigerden genees kundige hulp of godsdienstige hulp bij den 'stervende toe te laten en de kanse lier is eenzaam en alleen gestorven. Oostenrijk zal leven Weenen, 2G Juli. De Oostenrijk- sehe pers schandvlekt unaniem don vui- gen moord op kanselief Dollfuss. Zij laat uitschijnen dat Dollfuss dood is, maar dat zijn ideaal, namelijk de onaf hankelijkheid van een katholiek Oosten rijk voortleeft sterker dan ooit. De moordenaars gevangen genomen De tragische onderhandelingen over den aftocht der rebellen De rebellen, de moordenaars of de laaghartige bandieten want liet na- tionaal-socialisme heeft te Weenen, zooals te Berlijn en Munchen, tgang- stersmanieren die bondskanselier Dollfuss hebben vermoord, hebben het gebouw van de kanselarij den heel 3 1 namiddag bezet gehouden Dollfuss was ondertussehen reeds bezweken. Rond 5 uur in den namiddag kwamen de geregelde troepen in actie en maak ten zich bereid om het gebouw van de kanselarij te. bestormen. Het zou een verwoed gevecht zijn geworden en veel <Woed zou hebben ge vloeid Daar verscheen onverwachts mi nister Fey op het balkon van de werk kamer van Dolir-jss. Hij sprak tot. de wacht om hef gebouw, doch zijn woor den waren onverstaanbaar. Men ver moedt dat hij beduidde den polifiepre- fekf te ontbieden. Onder'usschen was aan de rebellen een ultimatum gesteld geworden. Zij weigerden te kapituleeren. Doeli er werd onderhandeld. Minister Fey is her haaldelijk op het. balkon verschenen vergezeld van een adjudant in uniform, een der moordenaars dus. Die onder handelingen, die tragislclï mogen xrehee- De twee kinderen van den laffelijk verm oorden kanselier, verblijven thans in Italië (Het gezin bestaat uit zes kinderen). ten worden, daar zij plaats hadden rond do lijkbaar van Dolliuss, hadden het volgendie verloop Toen Fey voor de derde maal op het balc-on verscheen, stond naast hem do sergeant Halzweber,, die in J932 wegens nat. soc. propaganda uit. liet leger was ontslagen. Fey verklaarde Neusta.edtër- Sluormer t,e willen spreken. Daarop ontspon zich het volgende gesprek. FEY. Voorloopig moet ge u van elke actie onthouden. NEUSTAEDTER STUERMER Wan neer de oproerlingen aan de sommatie tot overgave geen gevolg geven, be stormen wij het. gebouw. HOLZWEBEIt iD.us zonder dat net bevel daartoe gegeven wordt FEY Voorloopig ben ik nog Staats secretaris voor veiligheidsdienst. NEUSTAEDTER STUERMER 'f Ik heb de opdracht u t.e verklaren, dat de bondspresident heeft bepaald dat hij geen regeeringsdaad van personen als zoodanig erkent, die onder den druk van terroristen staan. Bondspresident Mi klas heeft de leiding van de regeering an minister Schuschnigg over-gëge ven. Ik gepf nog een tijd van 15 minu ten, dan bestorm ik het gebouw. Om half zeven verscheen Fey op nieuw op het balcon, en verklaarde, daï de rebellen tot overgave bereid waren, wanneer hun vrije aftocht werd ver strekt. Zij wenschten verder dat. de bondsregeering dit door de Rav.ig liet bekend maken. Tenslotte wilden zij een hooger ambtenaar' als gijzelaar. Deze eisch werd afgewezen. Neustaedter- Stuerme'r verklaarde alleen dat zij on der dekking van militairen naar de Duifsche-Ooslenrijksehe grens zouden wordien gebracht. Tenslotte onderhandelde Fey voor de vierde maal met Neustaedter Stüer- mer dloor een tralievenster in de golijk- vloexsohe verdieping. Het resultaat was dat Fey om 7 ure op straat verslaheen, waar een geimproviseerden minister raad werd gehouden. Alle auto's werden door de politie gemobiliseerd!. Na half negen begon het transport van de op roerlingen. Daarbij kwam het tot" woedende Too- neelen daar het publiek hen trachtte te lynchen. Tegen 9 ure 30 was het tran sport afgeloopen en begon men het terrein voor het huis van de bondskan- selarij te' ontruimen. Het telegram van den H. Vader. De tekst van het rouwtelegram van den Heiligen Vader, aan president Mi- klas luidt als volgt Ik neem deel in uwe diepe smart en in die van liet teergeliefde Oosfenrijk- sche volk alsmede in die van de gan- s'che beschaafde wereld ten gevolge van den mi'sdadigen moord op «anselier Dollfuss. Wij brengen hulde aan de nagedachtenis van dien grooten chris ten, dien trouwen zoon van de kerk, dien msedigen verdediger van zijn va derland. Wij bidden God voor de ziele- lafenis van den edelen doode en smee- ken God dat Hij vrede schenken zou aan gansch Oostenrijk en aan U zelf schen ken wij onzen apostolischen zeigen. De Paus zal openlijk zijn afkeuring uitspreken. Rome, 26 Juli. Men meldt dat de Heilige Vader binnen kort openlijk uiting zal geven aan zijn afkeuring voor, de vele misdaden door de nationaal- socialisten gepleegd en in het bijzonder voor den moord op Dollfuss. Dit zal vermoedelijk geschieden ter gelegenheid van de ontvangst van 200 jonge Oostenrijkers, die in de Italiaan-, sclïe kampen verblijven. Italië zendt vier divisies versterking naar de Brenner- en Karinthiégrenzen Rome, 26 Juli De troepen, ver trokken om de garnizoenen te verster ken aan de Brenner- en Karinthiëgren- zen, zijn samengesteld uit vier divisies, 't is te zeggen ten minste 32.000 man. Daarbij moeten nog gevoegd de lucht- vaarlkracliten, waarvan het getal niet wordt aangegeven. Als uitleg wordt verklaard dat Italië op elke eventualiteit wil voorbereid zijn aangezien Italië beslist tegenstander is van alle inmenginig. in 'de Oostenrijk- sclie binnenlandsclie zaken. Meer dan ooit zal Italië do onafhanke lijkheid van Oostenrijk handhaven. Een telegram van Mussolini Rome, 26 Juli. Mussolini heeft het volgende telegram gezonden aan den Oostenrijksicihen dienstdoende yice-kan- selier Het tragisch einde van kanselief Dollfuss vervult mij met smart. Ik was met hem verbonden door banden van vriendschap en door gemeenschappelij ke politieke doeleinden. Ik heb altijd vol bewondering gestaan voor zijn knapheid als staatsman, zijn eenvoud en zijn grooten moed. De onafhankelijkheid van Oosten, rijk voor dewelke hij gevallen is, is een bcgin-sel dat voor Ilalië meer dan ooit zal worden voorgestaan in deze troe bele tijden. Kanselier Dollfuss heeft zijn land gediend en het volk waaruit hij gesproten is. Hij deed het met. on baatzuchtigheid en met doodsverach ting. Zijn aandenken zal in eere blijven niet enkel in Oostenrijk, doch in de gan- sche beschaafde wereld die door de ze delijke veroordeeling over den moord uitgesproken, de war© verantwoordelij ken zoo rechtstreeksche als onrecht- str-eeksche getroffen heeft. Aanvaard met mijn verachting voer den gepleegden moord mijn innig leed wezen en dit van het Italiaansche volk.» België's deelneming in den rouw De h. Henri Jaspar, minister van Bui- lenlandsche Zaken, heeft aan den zaak gelastigde van Oostenrijk te Den Haag, die eveneens zaakgelastigde voor Brus sel is, volgend telegram gezonden. «Pijnlijk ontroerd door den afschu welijken aanslag, die in België eene al gemeene afkeuring verwekt, zend ik de Ivendige deelneming van de regeering des konings, die liet verdwijnen van den doorluchtigen kanselier Dollfuss diep betreurt. ZATERDAG AVOND. om 8 uoir Plechtige Jeugdwake fn SI. Jozefs-kerk door E. P_. Bogaerts, S. Deze jeugdwake woTdt ingericht voor Aalst en .Omstreken, ZONDAG 29 JULI. om. 7 uur communiemis in da parochiekerken der stad. om 10,20 uur ln de Hoofdkerk. Plechtige Hoogmis, gezongen door Z. E. IT. Kan. Vercruysse, supertor van het Klein Seminarie te St. Niklaas en diocesaan proos't van de K. S. A. Samenzang Missa de Angelis. Na de Mis J O Kruise den Vlaming. De bedtiening bij het celebreeren van h'il II. Misoffer wonlt waargenomen door E.E. H.H. Seminaristen uit het Aalstersohe. De Geloovigen die den dienst wcnschen bij te wonen worden verzocht plaats te nomen in de zijkapellen van het koor. NA DE HOOGMIS. SECTIEVERGADERINGEN I. K. A. J. in bet Gnoen-Kruis. Leider: E. H. Lerno. Voorzitter: M. Schoonjans* Onderwerp Hoofdbronnen van het genad.elcven. II. B. J. B. in hef Dokaal der Meulsschettestraat (St. JozefsparochicE Dagorde lj Wat hebben wij verwezenlijkt. 2) De Taak voor morgen, III K. M. J. in den Burgerskring, Korte Zoutstraat, IV Studenten in het Ooilege der E. P. Jesuieten. Sprekers Z. E. H. Ketels, Berterï De Olcrck. iV. Patron,aatsleiders in het lokaal 'der Zonnestraal Inleiding d'oor E. H. Van den Broucke, VI. Turnleiders in het college der E. Pater Jesuietem iVII. Scouts in het St. MaftensgesticM.- '8 NAMIDDAGS. 2 uur Pontifikaal Dof door Zijne Hgw. Exc Mgr "CoppleteTis", Bisschop van' Gent. Sermoen doof den E. Lerno, Diocesaan Proost der K.A.J.. Na het Lof: Samenzang 1 Liefde gaf u iduizend namen. Optocht door de; stad. Daarna Algemeene Vergadering in de Zaal deij Zonnestfaat. Dagorde der Algemeene Vergadering s Ty Begroeting door Z. E. H. Deken. 2f Feestrede door de Heer Lucien Desc-hodt, algemeen voorzitter van het' J. V. K. A. 3). Spïeekkoor. '4)1 Slotwoord door Zijne Hoogw. Excell. Mgr.Ooppieters, Bisschop van Gent. INLICHTINGEN 1) Ter plaatse zullen alle inlichtingen gaarne gegeven worden door de com missaris sen. 2). Alle deelnemers dragen liet Congreskaartje .verplichtend om toegela ten te worden in den stoet en feestzaal. 3) Langs'de straat gelieven de deelnemers volstrekt niets te aanvaarden van geschriften die zouden kunnen aangeboden worden door personen vreemd aan' de Katholieke Actie-beweging. Wegwijzer van den Optocht. Vertrek Onderwijsstraat, rond 2V* u.Molenstraat Grooto MarktKat*. testraat Vrijheidstraat Vredesplein Nieuwstraat Groote Markt Lange Zoutstraat Nazafethstraat Windmolenstraat Zonnestraat t Maanstraat St Kaïmelstraat Geeraardsbergschestraat Zonnestraat (tot aan de zaal der Parochiale Werken)], Aan de Post wordt den optocht, in oogenschouw genomen door Mgr. Cop- pieters* Richtlijnen voor den Stoet fy. Gehoorzamen aan d.e verantwoordelijke leiders def verschillende K. A\ groepeeringen. 2) Stappen op rijen van 4 In flinke marsctf 'fief en blij.»" 3) Bij de eeretribuun groeten met de rechterhand uitgestrekt naar Z. Ilgw. Excell. Mgr. Gopfpieters. 4) Geen pakjes of gelijk wat ook mededragen. Na dien sloot is e£. lijd W over om in elks respectieflijk lokaal alles weg te halen. De uitvoering der werken voor, de internationale expositie in .1935 to Brus sel, vordert snel. Weldra zullen de bezoekers toegang krijgen om deze te bezichtigen. De groote paleizen der tentoonstelling zullen door overdekte galerijen waar van men de eiolonnaden op de foto bemerkt, verbonden worden^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1