De Gonwdag van hst J.V.K.A. Oe Katholieks Arbeidende Jeugd Aan de Aaistenaars De Katholieke Vlaamsche Studentenactie van bet J. Y, K, A, Oe Boerenjeugd aan het Werk XXXX JAAReANft HUMMER S73 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, - Telefoon U4. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitg-ever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 33, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Zondag 29 Juli H. Martha j Zon op4,20 Zon af7,83 Maandag 30 luli 1934 H. Seraphinus Zon op4,31 Zon af7,32 L. K. 2 N. M. 10 Bank Buiding/Kingsway» 20 LondreS W. d van Oost-Vlaanderen Het Jeugdverbond voor Katholieke actie houdt heden, "n Gouwdag te Aalst. Al hare afdeelingen van het Bisdom Gent zijn opgeroepen Het wordt 'n schoone dag Niemand meer ontkent de noodzakelijkheid van een machtige Katholieke Jeugdbeweging, die gansch ten dienste staat van de Katholieke Kerk, hare leiding aanvaardt, en hare bevelen uitvoert. De jongste gebeurtenissen in Rusland, Duitschland en Oostenrijk, hebben op tragische wijze doen begrijpen tot welke buitensporigheden 'n volk bekwaam is, dat buiten den waren godsdienst wordt opgevoed, en aan hetwelk heidensche idealen worden voorgehouden. Ook in ons land hebben we 'n jeugd noodig, die volgens gezonde begrippen wordt groot gebracht en hare idealen stelt in het eenige, dat ordenend is de Godswil. Het J. V. K. A., gesticht voor de Vlaamsche Jeugd, door Hunne Excellenties de Bisschoppen van België, beantwoordt aan den vurigsten wensch van den regeerenden Paus, die zijne stichting begroette met de woorden "Onze verwachtingen staan nooit te hoog, wanneer het onze dierbare Vlaamsche Jeugd geldt Waar de Paus op zoo 'n uitdrukkelijke wijze spreekt, hebben de Katholieken het recht niet, hun vertrouwen te onthouden. De plaats van de Kristelijke Jeugd is in de rangen van het J. V. K. A. Studenten, Burgers, Landbouwers, Werklieden, allen in 't gelid 1 De nood der tijden ëischt het De Katholieke Kerk wacht op U Door de menigvuldige artikels in «Pie (Volksstem» zijn de lezers uit liet Aalst- ersche genoegzaam bekend met de wer king der machtige Kajottersbeweging ;in den lande. Ter gelegenheid van den Diocesaneh 'Jeugddag van het Jeugdverbond van Katholieke Actie van Zondag a.s. willen "wij een kort overzicht geven over de jverking in ons Bisdom. Van meet af aan kunnen wij zeggen dat de kaders der beweging gevormd zijn. Wij hebben leiders... en wij heb ben er Goddank vele. Zij zijn naar de Kajotteris-methode gevormd, volgens de Kajotters-tiuc-ht gedrild. De tijd van eerste propaganda en de aanwervingsperiode is voorbij. De be weging slaat op vasten voet, staat klaar om breeder uit te zetten. Zij wil... en zij zal de overheerschcnde leidende rol spe len om de arbeidende jemgd op te voe den. Zij wil de eenige veilige trganisa- Yie worden om al de jonge arbeiders bij te staan in haar grooten nood' op gods dienstig, zedelijk en sociaal gebied. EEN BROKJE GESCH1EDEN9S Reeds in 1922 had Mgr Seghers liet wachtwoord geroepen op het jeugdc-on- gres van Tweeden Paaschdag «Redt de Jeugd». Een bestendig secretariaat der Ka t'li.-Jeugd werken werd opgericht. Doch het ging; er enkel om het groe- peeren der Jeugd. Nog besfond er. geen eigenlijke jeugdbeweging, t.t.z. de op voeding der aangesloten leden volgens vast program en met. aangepaste me thode. Tn 1925 werd dit alras ingezien toen andermaal offervaardige leiders> te Gent het vraagstuk der Kathol. Jeugdbewe ging bestudeerden op den Katholieken 'da-g van 23 Oogst. Toen werd bestatigd d'at al onze Katholieke werken te eenzij- dig opgevat waren, te weinig geeoor- donneerd. te veel preservatief tegen mogelijke gevaren zonder eigenlijke op voedende kracht- Kan. Cardijn had te Brussel de zelfde leemte gevonden in zijn jeugdwerking. Eij zou dit veranderen voor wat de ar beidersjeugd betreft.. Hij vond de reddende beginselen die eens als grondslag moesten dienen waarop verder veilig kon gebouwd wor den, n.l. I. dal elke jeugdactie moet aangepast zijn bij de nooden en 't midden waarin de jeugd leeft. IR dat zij moet «veroverend» zijn met ruimen en bezielden boven. ijken aposl olaafcsigeest. III. dat de jeugdactie doo, j-.ugd zelve moet worden gevoerd: «door me kaar voor mekaar en onder mekaar». Zij moet bedrijvig zijn, werkdadig op treden op alle gabied vooral op igods- dienstig en sociaal terrein ten dienste staan voor, met en door de leden van den arbeiderstand waarvoor zij gesticht was. Zoo werden de eerste Kajottersafdee- lingen van Brussel, Leuven, Mechelen, Antwerpen reeds in 1924 vereenigdi in een van den beginne af machtigen Landsbond. In 1926 had Gent de eer het eerste Landelijk congres der K.A.J. in zijn mu ren te houden. Kan. Cardijn ontvouwt er zijn program voor toekomstige leiders der K.A.J. 'Zooveel belangstelling vond hij er dat niet langer werd getalmd en jonge arbeiders uit het Gent.sche zijn prachtig pionierswerk ook voor hun me de-arbeiders in hom stad en provincie overplanten. Honderden jonge arbeiders gingen 's anderendaags op Bedevaart raar Oost- akker. wijdden er zich aan O. IJ. "Vr. toe en vroegen haar zegen over de nieuwe beweging. Zijne Exc. do Bisschop schonk volle dige goedkeuring en steun en de K.A.J.- beweging ontving definitief burgerrecht in onze provincie. In Februari 1928 werd bij goedkeu ring van Z. H. E. Mgr Goppieters liet Diocesaan Verbond' gesticht met besten, ■dig secretariaat. Het werd' ingericht en geleld door den E. H. Amaat Lerno, toenmalig onder pastoor deïj volkrijke St. Jacobsparcchie te Gent. Deze jonge priester had van zijn eerste jaren af in het priesterschap steeds bekommerd geweest met, het vraagstuk der arbeidende jeugd. Hij had de werking van Kan. Cardijn ontdekt, ze van dichtbij gevolgd, ar de degelijkheid van ingezien, hij zou ze in ons Bisdom invoeren en doordrijven. Het Gentse,he secretariaat onder zijn leiding werd de nooit stilstaande cen trale van waaruit de onweerstaanbare stuwkracht over het Bisdom zou varen. Wie den DiofCiesanen geestelijken Lei der aan het. Werk heeft gezien, zijn ge- zagvollen en zoo tactvollen omgang met E.E. H.H. prooisten en jonge arbeiders, zijn ras'telooze bedrijvigheid' in ontel bare propaganda-tochten, bij dage en bij nachte in dorpen en steden, zijn op treden als spreker op studiekring en re- colleetiedagen. op st/udieweken zoo lan delijke als provinciale, op feestvergadc- ringen, als kanselredenaar in onze ker ken. zal niet verwonderd zijn over; de •schitterende uitslagen in de korte tijd spanne van amper een vijftal jaren mocht boeken. Wie meerdere bijzonder heden verlangt koope zijn brochuur: K. A. J. Herinneringsboek, Oost-Vlaande ren 1928-1933 te verkrijgen op ons se cretariaat Groen Kruis. Z. H, Exc. Mgr. Goppieters schreef het zeer vleiend, in leidend woord Onder liet geleiden van E. H, Lerno Werden 050 eerste kajotters gegroepeerd in flink geleide, degelijk ingerichte af deelinigen. In Augustus van hetzelfde jaar zon den de intusschen gestichte gewestelij ke verbonden van Gent, Eekloo, Aalst, Dendermonde, St-Niklaas niet min dan 90 afgevaardigden naar de Landelijke studieweek te Brussel. Einde 1928 werden nog twee verbon den Audenaarde en Geeraardsbergcn bij. gesticht zoodat het diocesaan verbond op dit oogenbli'k bestond uit. 6 verbon den met 53 afdeelingen. Onk op den eers'ten Diosecanen Dag. der K.A.J. in April 1929 gehouden be groetten, fier en blij?" 1500- Kajotle-rs hun geliefde Bisschop', die zijn jonge leeken-apostelen uit honderde adbeids- iniddens tevreden in oogensehouw neemt Eenige cijfers die welsprekend zijn. De Kajottersbeweging in ons Bis'dom telde in Sept. 1929 53 afdeelingen met 2440 aanbetalende leden. Sept. 1933 108 met 4138 léden. Voegen wij daarbij dat intusschen de Kajotslers of Vrouwelijke Kat.li. Arbei dersjeugd zich niet onbetuigd lieten. Zij telde in Sept. 1929 64 afdeelin gen met 2605 leden. In Sept. '1933 110 afdeelingen t»et' 4922 leden. Op dit oogenblik, halfjaar 1934, tel len Kajotters en Kajotsters beweging samen meer dan 10.000 leden'. De Heer beeft zichtbaar dat' schoone" werk gezegend. Mogen wij minder pes simistisch in dezen alles neerdrukken- den en verderfelijke tijd "een zonnige toekomst te gemoet zien voor het be houd van ons dierbaar Geloof bij de ar beidersklas onzer' Vlaamsche gouwen. Wij hebben het te danken aan 'die edel moedige jonge mannen en jonge meisjes die ten koste van wat offers soms, veel tegenkanting ten spijte. het beste van hun jeugdige krachten wijden «tot wel zijn van den werkerstand», vooral van hun makkers 'en zusters, hun jonge werkgezellen, wier lot zij deelon, wier nood zij des te beter aanvoelen. «Zij brengen weer de werkersjeugd; Tot Kristus' Kerk, tot eer en deugd». Katholieken, zij danken U om uw wel- willenden steun. Zij vragen uw aanmoe digend woord. Zij betrouwen p uw ze genbrengend gebed. Omer OUERINCK, Gew. Proost, Aalst. Het meer dan gewoon succes van den studiedag voor jonge boeren, die in de Kerstweek van verleden jaar, de siudie- dagen van den Boerenbond voorafging, heeft ook menig buitenstaander getrof fen. Dat succes is te danken geweest niet enkel aan de zeer talrijke deelname er waren over1 de negen'honderd B.T. Bers aanwezig "maar ook aan de prachtige lassen door de jonge kerels zelf daar gegeven, aan de interessante en levendige besprekingen en meest van al aan de klare bewijzen van hoogon ernst, ontwikkeling en voornaamheid door de boerenjeoigd bij die gelegenheid geleverd. Er zou veel te zeggen zijn opk Qve'Ë Vandaag gebeurt er iets in Aalst, dat ons allen vereert Z. Excellentie Mgr Coppieters, heeft zijn diepbeminde Stad Aalst uitgekozen om er den Gouwdag te houden van zijne jeugd. Hij zelf komt in persoon, zijne troepen schouwen, en hun woorden van aanmoediging toespreken. Het is een feestelijke dag voor Aalst De vlagge moet uitgestoken Overal Men moet weten dat Aalst feestelijk onthaaltdat Aalst meevoelt met de Katholieke Jeugd Van 's morgens vroeg reeds komen de jongens af aan de poorten der stad worden ze begroet 1 In dichte drommen zullen ze, na de Mis, naar hunne studievergade ringen optrekken. 's Namiddags, te 2,30 uur wordt 'n groote optocht gehouden. Wie gaat er dit eenig mooi schouwspel laten voorbijgaan, zonder er naar te komen kijken Al onze jongens in uniform, zingend blijde liederen van hoop en vertrouwen Allen op, om de jeugd toe te juichen en aan te moedigen Niemand mag thuis blijven. Aaistenaars, gij moet vandaag toonen dat het geloof er nog diep in zit, te Aalst 1 de 'technisicthe en socialé werking van de B.J.B., maar plaatsende in het kader van onzen Jeugddag willen wij enkel naar voren halen wat deze prachtige Jeugdorganisatie heeft verwezenlijkt op gebied van Katholieke Actie. D-e B.J.B. doordringt zijn werking van diep christelijken igeest. Hij streeft er naar om van zijne leden christenen to maken, die hun christelijk leven bele ven in en buiten de kerk, die weten wat voor hen de beteekenis is van mis, biecht en communie, van heel de kerke lijke liturgie en van al de kerkelijke plechtigheden, maar die daarbij ook we ten wat het heteekent christen te zijn in huis en op straat, op dè kermis en in de herberg. Hij wil de besten, de be stuursleden vooral, bezielen met den geest v,an het apostolaat en van de Ka tholieke Actie. Hij ii9 aangesloten bij het 'J.V.K.A'., waar hij hartelijk samenwerkt met de andere jeugdigroepen. Op dè" Katholieke Actiedagen van 1933, hielden de B.J.B.ers overal een eigen sectievergadering met ernstige besprekingen over d persactie en de da_ gelijksche vertegenwoordiging der jeugdafdeeling in de II. Mis en in 't' ge heel namen ovër de drie duizend 'jonge boeren deel aan die prachtige wapen schouwing van het kath. jeugdleg'er. Maar ook in zijn eigen sbtïoot heeft de B.J.B. een zeer intensieve Katholieke Actie gevoerd. Op de dagorde van elke vergadering staat de lezing van het Evangelie met een aangepaste godsdienstige onder richting, en in het werkprogramma voor den winter hebben de zedeiijk-godsdien- stige verwezenlijkingen het leeuwenaan deel en wekken de meeste belangstel ling. Die 28 geloten retraites, door de B.J.B. in de vier retraitenhuizen van Alken, Lier, Gent en Roeselare ingericht, wer den door 1.063 jonge boeren gevolgd en op de 25 recollectiedaigen waren 2.436 B.J.B.ers aanwezig. Meer dan de helft der aangesloten jeugdafdeelingen zijn op dit oogenblik dagelijks door een cf meer hunner leden vertegenwoordigd in de H. Mis'. Over, de vijf honderd jonge boeren gingen, als afgevaardigden hunner plaatselijke afdeelingon, met de B.J.B.- hedevaart naar Lourdes; zij ontvingen het bezoek van Z. Exc. Mgr. Micara. den pauselijken nuntius, en vonden er een gepaste gelegenheid' om te getuigen van hun onwrikharen trouw aan Raus en KeTk. Daarbij komt., op zedelijk gebied, de pónsiactie, de strijd tegen veraachte her bergen.cinema's en danszalen, tegen ge vaarlijke samenkomsten en verkeerin gen, tegen zedelijke misbruiken op den buiten, de werking tot verzodelijking van hef, boerenmidden. De resultaten van zulke actie zijn in geen cijfers om te zetten, maar toch zouden wij kunnen wijzen op heel veel parochies waar de B.J.B.ers, vol echt parochialon geest, een voorbeeld zijn op alle gebied en door woord en daad een waar aposto laat uitoefenen; wij zouden kunnen wij zen op* het feit dat, volgons de gedane onderzoeken, ongeveer de negen tien den minstens elke maand commnniciee- ren en meer dan de acht tienden lid zijn van H. Harï-bonden ol' andere dergelijke parochiale vereenigingen; wij zouden kunnen wijzen op jeugdafdeelingen die besloten hebben geen voet meer te zet ten in danszalen of in berbergen waar in 't. geheim sterke drank wordt. »ge- schonken. op de echt katholieke fier heid en voornaamheid van vele B.J.B.ors die geleerd hebben niet meee acMej; in de kerk te blijven staan, maar diep godvruchtig de H. Mis te volgen en met den priester het sacrificie der gemeen schap op te dragen, en niet minder op de christelijke kameraadschap en den echten broedergcest, die ware blijheid bracht in het leven van menigen jongen kerel. Wij willen geenszins beweren dat. de werking van den B.J.B. een algeheelen ommekeer heeft te weeg gebracht in on ze landelijke parochies, maar toch is het zeker rlaf. waar een groep jonge boeren stil eenvoudig opgaat langs" nieuwe wegen en radikaal en konsc- lcwent katholiek leven, hun durvende daad .geladen is met een aantrekkings kracht en ten slotte moet inwerken op de massa, die al zoo lang lam ligt on der het gewicht van den ouden sier.lef. Heel de werking van den B.J.B. s'reeft er naar in elke landelijke gemeente van Vlaanderen een kern van jonge hoeren te vormen, die niet enkel met kloeke' vuist den strijd voor het bestaan voeren en'n eerlijke plaats hekleedc in de maat schappij. maar die heel hun leven van echt christelijken geest diep doordin gen en het op echt christelijken grond opbouwen, en die daarbij, bewust, van hunne zending, alle stellingen van do' burcht voor Christus willen verdedigen of heroveren. L. ENGELEN, Bestuurder van den B.J.B. Het is wol muttig eens' klaar en dui delijk 'te zeggen wat de Kath. VI. Stu denten-actie eigenlijk is nu vooral, op den vooravond van den Diocesanen Üeugddag voor Katholieke Actie. Zij beoogt een dubbel doel. Tc dienen 1) hun katholiek ideaal; 2)" hun Vlaamsch ideaal. Katholieke Vlaamsche Studcnlon wil len samen mot Kajotters en Boerenjon gens hun dierbaar volk terug tot Chris tus brengen. Jlun plicht is des te grooter daar zij wel weten dat in Vlaanderen grocten- deels de ontkerstening is uitgegaan van de inlellectueelen. De liberale gedachten waarvan de huidige maatschappij doordrongen is, n et, haar materialistische, genotzuchti ge levensopvatting, werden gehuldigd door de vooraanstaanden bij het volk en worden van bij hen overgeplant in de lagere volkslagen. De Katholieke Jeugd in Vlaanderen' wil katiholiekor denken, katholioker voe len, katholieker leven. Konsokiweht ka tholiek zijn in woord en in daad en het voorbeeld zijn van den minderen man. Zij wil de katholieke levensprin- ciepen beleven in gansch hun leven radikaal overal cn altijd, waar ook de levensweg hen brengt,. Lichtbakens vcofl hun volk. Die Katholieke Vlaamsche studenten blijven ook rotsvast gehecht aan hun vlaamsch ideaal. Even loyaal alA voor de Katholieke actie strijden zij onbeschroomd voor hun vlaamsch.gezinde princiepen. Hun Vlaamsche Actie aanzien zij nis een loutere kultureele beweging bui ten alle. politiek om. Zich te vormen tob' pracht-vlamingen, d:ie midden in bun volk, voor. hun volk ten beato zullen g<H

De Volksstem | 1934 | | pagina 1