BELGA De gebeurtenissen in Oostenrijk Sigaretten Kwaliteit Premiën Brand !e St Jans-Molenbeek Scouten KtEUWS en Gods molen maalt langzaam maar fijn Verkeersongeval te Antwerpen Een kassier verduistert 43.000 fr. te Seraing ven wal zij, bevoorrt*Men» ;>an -geestes ontwikkeling' en kuituur Uun siudie- Ijaren mochten verwerven. De Vlaamsche student iïioet zich cn- \yerken lot Vlaamse he intellectueel in den olslen zin van het woord, niet voor izicli zelf, voor zijn broodje alléén, voor 7ijn levenspositie, maar voor zijn volk rkreeg hij zijn hoogere ontwikkeling. Als het hem ernst is met de belangen van zijn volk zal hij met het oog op dat verheven doe) zich bekwamen in zijn «•lu den ten tijd. Hij zal de flinkste student, der school zijn, zoo middelbare als ifoogesehool. »j zal (b'över\ zijn beroeps studie ..zijn .aandacht wijden aan de* Vraagstukken van zijn tijd, godsdienstige maatschap pelijke. Hij zal een rnan vftn zijn tijd zi.jn. Hij zal in broederlijke omgang rnet 'den katholieken jongen arbeider, den sandbouwer, den nijver.aar. de burger p.jveren voor pon schooner volk. het zij ne een Katholieker-Vlaamscher volk. De gouwvoorzitter, A. Hutsobaut. STUDENTEN. Vóór het Lof, Wijding Van de vlag der Kath. VI. Studenten uit Aalst door zijne Hgw. Excellentie Mgr. Coppieters. Scouting is vooral een opvoedingstel- sel. Baden Dowel, de .stichter, was een ïfijn psycholoog. Scouting, alhoewel in alle landen in geplant-, is overal onveranderd toege past. Scouting vormt één broederschap de wereld dóór, SeöiU'tinig is voor alle jongens 'die een hooger en sichooner leven willen fooie yen. Scouting doet beroep op den jongen. Zoo eigen geestdrift voor het goede... en het is bijna al spelend dat hij man wordt, man van karakter, gedienstig vooi' elkeen, offervaardig, edelmoedig, tot de 'hoogste offers spontaan bereid. Hoe wordt men scout 1) van 7 jaar af aanvaard'. Na twee maand' proef worden zij «Wolfje», hun leuze is «Wij doen ons best 2) Na den eersten proeftijd vooral na bet proeftijd-examen genaamd Teer voel»-proeven afgelegd te hebben vordt het wolfje, scout. Hij legt plechtig den scoutscedaf. Hun leus is: «Wees vaardig». Nu volgt de groote vormingsperiode. Zij verschilt leenemaal van de opvoe ding van andere jongelieden, zood.at bet schier onmogelijk blijkt den scouls- geesf in te prenten aan jongens' die zich slechts na 14 jaar aanbieden. Het op-enluchtlcven speelt oen groote vol. Tochten door land. Kamping. het leven in Gods vrije schoone natuur. Dit bevordert én ziel én lichaam. P.e E. Heer Aalmoezenier volgt den troep en zorgt van dichtbij voor. het geestelijke welzijn der scouts. 3.) Op 18 jaar verlaten de scouten den troep om bij d'3 «Rovers» aan te sluiten, bun leuze wordt «Dienen». Nu zullen zij in bet leven toepassen wat zij in liet scoutsleven hebben aan geleerd. In België bestaan er twee associate's «Les scouts de Belgique» neutrale ver- eeniging. Baden Powell Belgian scouts de Katholieke organisatie onder leidin: van het, Belgisch Episcopaat. De Belgische Katholieke Scouts heb ben twee verbonden, één voor liet Franscfo gedeelte van bet land' As s oei af. ion des Scouts Catholiques één voor het Vlaamsch gedeelte Ver bond der Katholieke Scouts.» De afdeeling Aalst. St Christ iffel- oenheid behoort tot het. distrikt «Den «lor-Waes» van den gouwgroep «Oost Vlaanderen.» De igouw-commis'saris voor Oost Vinanderen is de onvermoeibare- lieer Arthur Piubnuelle van Gent. Ouders, laat uwe zoons aansluiten bij de Scouts, zij worden er diepvoclen de christen mannen. 29 Juli. H. Martha. Zuster van Maria Magdalena en Lazarus. Wij ken nen haar vooral uit twee passages uit het Evangelie. 30 Juli. H. Seraphinus. Omtrent het leven van dezen heilige is ons he den weinig bekend. Documentalies over zijn leven zijn verloren gegaan. Waar schijnlijk leefde hij in Spanje. Vertrek van 'dé Albertville.» De Belgische Stoomboot Albertville» van de Compagnie Maritime Beige is Vrij dagnamiddag te 2 uur uit onze haven naar Congo vertrokken onder hevel van kapitein Bosquet. Aan boord bevonden zich 125 passa giers, waarvan 82 bestemd waren vcor Congo en 33 voor Lobito. Tusschen de vertrekkenden bevonden zicli de missionarissen de eerw. broe ders. Pernet en Tordeur van de Christe- ne Scholen, de eerw. pater S. Peeraer van de missie der Franciscanen. De lading bestond ongeveer uit 2000 ton. -waarvan 150 ton cement voor de havenwerken van Matadi, 100 ton sou- dacarbonaat voor V.M.1T.K. en 300 ton Wage nismateriaal voor Vicicong'o. Zooals gewoonlijk werd het vertrek door heel wat (belangstellenden -bijge woond. Auto's. Tn 19.13 waren er in ons land 9.600 automobielen. Dit jaar is dit getal tot 187.000 gestegen dat is bij na twintigmaal meer. Zoo komt men tot één auto -pier 42 inwoners. De politie op de vreemdelingen. P,en laats'ten tijd beeft men kunnen vaststellen dat vele vreemdelingen, se dert korten tijd in Belgie gevestigd-, op dj vervaldagen niet betaalden, en de wissels. d>ie zij geteekend hadden, lie ten prolesleeren. Deze toestand heeft de openbare mac,lit terecht verontrust, en thans werkt de openbare veiligheid in nauwe verstandhouding samen met de rechtbanken van koophandel om aan dien toestand een einde te stellen. Een vreemde handelaar in België gevestigd die meermaals geen eer doet-aan zijn.' handteekening, zal buiten het. land gezet worden. Men hoopt aldus den -handel te zuiveren van ongewensehte elementen, die op den koop loe onze eigen hande laars eene oneerlijke concurrentie ko men aandoen. 70ste Vervolg. Wederom niets mompelde hij.Of 3eze man is een geslepen vos of Zwa nenberg'lieeft ongelijk met hem te ver. denken. Hij had jiuist een andere straat inge slagen, als Zwanenberg plotseling voor hem stond. Oom Hendrik wa.s zichtbaar gejaagd en hijgde naar adem. Welnu vroeg hij met heesiche stem. Hdbt gij nog altijd niets ont dekt Niets, antwoordde de geheime be ambte. lk hen in. de herberg ge weest Steenhouwer was er de waard wees mij barsch de ueur toen ik te kennen gaf. dat ik goede kame raden zocht, en de makelaar wierp mij met de zedelijke verachting van -een eerlijk man, eene aalmoes toe. Dan hen ik den makelaar gevolgd.om hem Ie bespieden ik hoopte Jat hij een juwelier of een bankier bezoeken zou, om zijn roof aan te bieden, maar hij is zijne woning ingegaan. Voortreffelijk zegde Zwanenberg verheugd. Nog in dit uur hoop ik hem lappen.. Gij vroeg de beambte met eenen lichten spot. Ja, ik Mijn zwager was heden Maarschalk Lyautev overleden. Een Havasbericht meldt dat maarschalk T.yautey is overleden, on zijn' kasteel van Thorev. nabij Vezelis'e. in liet de partement Meurlhe en Moselle. Er is Borms en Borms. De Borms, die de Nederlandsche nationaliteit aan vroeg, is niet de Borms, die zwans-mi nister van nationaal verweer speelde onder bescherming der Duitsehe bajo netten en naar Berlijn toog om bewijs van v.ais'aliteit te- gaan afleggen. t Is zijn broer, die overigens oók voor activistisch bedrijf werd veroor deeld en die sinds jaren te 's'Hertogen bosch is gevestigd. Wij blijven niet onzen Vlaamschon August op ons dak zitten. Wij zouden hem anders gaarne aan onze buren ge gund hebben. In een schoenwinkel der Graaf van Vlaamlerenstraafuitgebaat door, de echtelingen Faétc£ brak braild- uit een beetje over middernacht. Voorbijgangers, die de ramp bemerk ten beukten de deur in en maakten do bewoners wakker. Door den tocht, die door het openen der deur ontstond laai de de brand gewéldig op. Het vuur tast te de trappen a\vn en maakte de vlucht onmogelijk. Men bélgrijpt de ontzetting die zich van de bewoners meester maak te. Na heel wat aarzeling vluchtten zij het. dak op. De pompiers, die tamelijk laat werden' Verwittigd, snelden ter plaatse. Bij hun aankomst stond het heele magazijn in lichte laaie. Na ener gieke pogingen slaagden de pompiers er in hot vuur te omschrijven. De schade bedraagt 300.000 fr. Geen persoonlijke ongevallen zijn te betreuren. De oor zaak van de brand is niet bekend. MEDEPLICHTIGEN BIJ DE P0LICIE DE TOESTAD VRIJDAG AVOND De «ReielisDosl» meldt, dat een onderzoek Te Weenen is alles rustig. Vele geruchten werd ingesteld tegen een hoogen ambtenaar van worden rondgestrooid men spreekt van een nieuwen aanval der Naüonnal-Socialisten, ook van een aanslag op Prins Starhemberg. In alle geval is de kanselarij, waar de ministers verga deren, sterk bewaakt door politici en Heimweh- reu. Sterke afdeelingen Heiimvehr ziju uit Laag- Oostenrijk verwacht. Ook verwacht men dat de bevrediging van Karinthië dezen avond zal geëindigd zijn. Vlieg tuigen hebben er afdruksels uitgeworpen van Hitler's brief aan von Papen, maar de Nazi's weigeren nog steeds de wapens neer te leggen. EEN DIE HET RECHTUIT ZEGT Telegram van Aartshertog Willem van llabsburg-Lorreinen aan Mevr. Dollfuss. Parijs 22 Juli. Aartshertog Willem, neef van den thans in Oostenrijk wonenden Aarts hertog Eugeen, zond bet volgend telegram aan Mevr. Dollfuss. Diep ontroerd over bet tragisch lot van den grooten Oostenrijkscben vaderlander, verzoek ik U, Mevrouw, de uitdrukking van mijn meest oprecht medelijden te ontvangen De gansche Wereld beeft van afgrijzen en verontwaardiging voor de gangsters-methodes van het Duitsehe Nationaal-Socialisme, dat in volle twintigste eeuiv de verwildering van het primitieve Germanendom terug als poli tieke methode invoert Dat de onvergankelijke berinnering van den afgestorven kanselier, uw echtgenoot bijdrage tot den trots van Oostenrijk van een beschaafd land te zijn gebleven en dat zijn edel bloed in Oostenrijk het bewustzijn verslerke dat het tegenover het Pruisische barbarendom eene menschwaardige cultuur stelt. Ontvang, Mevrouw, mijne eerbiedige hulde. (gel.) Willem van HABSBURG-LORREINÈN. Brieven uit Sovjet-Rus'and. Over Sovjet-Rusland werd do laatste tien jaar veei geschreven, pro en contra, zooda nig dat het moeilijk bl,eek een vast oor deel te verkrijgen. Eerstdaags verschijnt :n de Keurreeks van het, Davidsfonds, van de hand van een Reus, Wladimir. Zwetkwow-Dclina, een werk over dat land, en we mogen er over getuigen dat het degelijk is, posi tief en objektief werd opgevat. Het geeft een algemeene gedachte van wat Rusland is heden ten dage. Wie dan dichter in kennis wil treden met dit sombere land, met zijn vijfja renplan, wordt lid van liet, lNavidsl'onds: en betaalt hij zijn gewone bijdrage een opgeld van 12.50 fr. voor de Keurreuks: diet iboek. samen met het eerste, De Wedergeboorte van het Katholicisme in Enigeland», -wordt hem thuis bezorgd. «■li mimi— ui Minimi aamiddalg in de herberg en weet gij wat hij daar gezien heeft Tn de zij kamer lag de tafel vol geld en -ffeclen, ouk lagen er eenige étuis naast, gelijk men ze bij de juweliers' vindt. De schurken hebben klaarblijkelijk den roof gedeeld. Ik begrijp niet dat zij zulks niet met gesloten 'deuren.(leden en zich daarbij lieten verrassen doch domheden zijn er voor, om begaan te worden. Ik ben nu op weg naar mijne woning. Het kijkgat in den vloer is .ge reed ik hoop liem te snappen, terwijl hij over zijne schatten zit en het be drag berekend. Te drommel dan hadden wij het spel gewonnen zegde de beambte. Als u dit gelukt, kom dan onmiddellijk bij mij ik zal zonder verwijl de huiszoe king bevelen. Ik heb een beter plan, gingi oom Hendrik met een tevreden lach voort. Wij moeten den kerel bij zijne schatten overvallen. Hoe lang hebt gij noodig om uwe maatregelen (c nemen Hoogstens een half uur. In dien tijd zal ik eveneens gereed zijn. Kom met uwe lieden in de straat; Ziet gij een witten doek huiten mijn raam, dan is de zaak in orde. Zoodra belt, -ga ik naar beneden en zorg dat de makelaar de deur opent. Goed' knikte de beambte, na zich even bedacht te hebben in een half uur ben ik ter plaatse. Zou. Steenhouwer der willen uitgaan, dan moet gij hem onder een of ander voorwendsel Vrijdagnamiddag deed zich aan het kruispunt der La Morinière en Alb Grisartstraten, ongeveer te 4 uur, een erg verkeersongeval voor waarbij eene fietser doodelijk gekwetst wérd. De 42-jarige Helena Estercecq, echt- genoolc Blommaert? wonende 37, "Drie Koningenstraat te Berchem, kwam per fiets uit de Grisartstraat gereden, toen ze op voornoemd kruispunt door een au to verrast werd die in de richting, reed van den Mechelsclien steenweg. De on gelukkige word met, .geweld ten gronde gesmakt en had in, haren val eene sche delbreuk opgegeloopèn. Na ter plaatse verzorgd te zijn geweest door Dr. T .'fè- vre. werd liet slachtótfer in liet Stuy- venberggast huis of-genomen. Men vreest een noodlotl.igeri afloop'. Het parket stapte- in den avond ter piaats'e af. Francois S..., van Scraing was secre taris-schatbewaarder van het syndicaat der tramwegbedienden. De kerel verduisterde fondsen die in de kas thuis hoorden. Tijdens een algemeene vergadering drongen de leden aan op het nazicht der rekeningen. S. word' dus genoodzaakt uitleg t.e verstrekken. Het bleek dat 43.000. fr. uit de kas verdwenen waren. S... bekende het. geld tot persoonlijke doeleinden, te hebben gebruikt. Klacht wegens' verduistering werd te gen hem ingediend en de rechterlijke brigade stelde een onderzoek in. Toen men S... wilde ondervragen stelde men vast dat hij de plaat had gepoetst. do Weensclic politie, den bestuurder van de Vei ligheid, lieer Steiiihousl, en tegen polilielcom- missaris Got/.mann, in wier naam de oproerlingen de bondskanselarij bezetten, Volgens andere ge ruchten zou Dr Brandl, gewezen polilieprcfect, zelfmoord hebben gepleegd. DE GEVECHTEN DUREN VOORT IN STIERMARKEN EN IN KARINTHIË. NOG TALRIJKE DOODEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heb ben de gevechten in Stiermarken en Karinthië voortgeduurd. Bij de gevechten te Bad Aussce Mittendorf werden zes Heimwehrmannen gedood Vier Ileimwerhren en 3 soldaten alsmede 3 gen darmen werden gedood. Bij Selatahl werden 2 soldaten en 8 Heim- wehren gedood. Het aantal der gevallenen bij de rebellen is niet gekend omdat de nazis hun dooden en ge wonden meenemen, De regeeringstroepen achtervolgen de rebel len die zich terugtrekken in de hergen van Tauern. Terwijl in Stiermarken de terugtocht van de rebellen hijiia voltrokken is, dureu in Karinthië de gevechten nog voort. De nazis hebben verlc- ,den nacht de posten van de Rijkswacht bestormd te Velth, Grcffenburg en Wolfsberg. Ook de gemeentehuizen van die oorden werden bezet. Doch de regeeringstroepen hebben de opstan delingen verdreven. 300 gewapende nazis zijn verleden nacht in de gemeente Millstadt binnengevallen. Op hun weg hebben zij al de lokalen van do rijkswacht bezet. Te 6 uur had een hevig gevecht plaats te Millstadt. Er vielen twee dooden en talrijke ge wonden. 50 nazis werden aangehouden. De orde werd hersteld. EEN RAID VAN NAZIS UIT DUITSCHLAND OP OOSTENRIJKSCH GRONDGEBIED. Vrijdag morgen hebben 40 Oostenvijksche le- gionnairs komende uit Duitschland de Oosten- rijksche grens overschreden bij Kollerschlang in Opper Oostenrijk. Zij hebben den Oostenrijk scben grenspost aangevallen. De kommandant van de legionnairs werd gedood. Twee nazis en een Duitsehe bode werden gevangen genomen. De Duitsehe bode was in het bezit was belang rijke stukken van militairen aard. Hij verklaarde dat de nazis dien raid hadden ondernomen om dat men hun wijs gemaakt had dat de Oosten- rijksche regeeringstroepen aan de zijde van de nazis streden. Een gendarm werd eveneens gedood. BEKENTENISSEN VAN EEN DER MOORDENAARS. Een. der aangeliouden muiters vordaclit van medeplichtigheid in den moord op kanselier Dollfuss, heeft Vrijdag volledige bekentenissen afgelegd. EEN TELEGRAM VAN PRESIDENT ROOSEVELT President Roosevelt telegrafeerde als volgt aan den vice-kanselier te Weenen Het is met afschuw en diepen spijt dat ik de moord heb vernomen op hr Dollfuss, kanselier en minister van Buitenlandsehe Zaken. In mijn eigen naam, ook in naam van al mijne medeburgers bied ik aan het Oostenrijksche volk mijn rechtzinnige sympathie aan, Mevrouw Roosevelt sluit zich Lij mij aan om aunMevrouw Dolfl'uss haar gevoelens uit te drukken van diep medelijden voor het smartelijk ongeluk dat haar komt te treffen." EEN LIJKDIENST TE ROME Een lijkdienst werd Zaterdag 23 Juli te Rome door Mgr Cremonesi, geheim aalmoezenier van den Paus, gelezen voor de zielcrust van kanselier Dollfuss. Die lijkdienst werd gelezen in het kamp van Ostia waar zich 500 jonge Oostenrijkers bevinden lie M. Mussolini uitgenoogd had om hun verlof in Italië door te brengen. Zie verder nieuws hierover in de Laat ste Tijdinyenrt op ons derde bladzijde. I 1 in zijne woning-:terug houden. Uw plan is góed het schiet mij nu ook te binnen dut zijne volle jaszakken mijne aandacht getrokken hebben ja, wij. mogen geen minuut verliezen. Zij scheidden v<an elkander en oom Hendrik zou zich. teen hij in zijne ka mer gekomen was,, in zijne.vermoedens niet- teleurgesteld- zien de makelaar zat benedien voor de tafel en. z-o-obt do edèl-steenerr uit, dip hij naar grootte en kleur in verschillende doozen verdoel de: de effecten en sieraden lagen ook \oor hem. -Zoodra 'hij met^die bezigheid 'gereed was, ging hij in de aangrenzende kamer waaruit hij spoedig met een klein hand koffer terugkeerde. Nu. begon hij zijne schatten behoed zaam in het. koffer, te pakken. Daarbij beefde hij geweldig wel van angst. Eindelijk «loot hij het koffer en zette het op een stoel. Thans haalde hij diep adem en liet den «tekenden blik door de kamer zweven, als vreesde hij in een of anderen hoek een verspieder te zullen ontdekken! i— Eensklaps tromp hij verschrikt ineen, de huishei weerklonk gillend. Zijn blik \estigde zich strak op de deur. Wie kwam daar Gold hem dat bezoek Nogmaals kromp hij ineen als hij kloppen aan zijne deur vernam. Wie is daar vroeg hij barsch". Ik antwoordde buiten Zwanen berg ik wi-1 een paar woorden met u wisselen. Dooden worden door liet venster getild van de radiopost Jiavag. Ik heb geen lust om te praten, hernam de makelaar op zijne grove ma il,er; kom morgen terug. Mijn zwager zendt mij. Baron Rudiger Ja, ik moet een voorstel doen dat mij zeer aanneembaar toeschijnt. Die makelaar opende de deur, maar ontzet sprong hij terug als zijn blik op depolitieagenten viel, die achter den hem welbekenden arbeider stonden. Men liet hem geen tijd, om zich te rug te herstellen. De geheime agent was snel binnengetreden zijn blik zwierf zoekend door de kamer. In naam der wet, ik neem u gevangen sprak hij. Mij gevangen nemen 9 riep Sloen- tiouwer. Waarom? Weet. gij, wie ik hen Een eerlijk man, die den staat zijne belasting betaalt, en wien niemand iets ten laste kan leggen. Gij zult dit moeten getuigen, mijnheer Zwanen berg hier heeft bepaald eene vergis sing plaats, voor welke ik volledige vol doening ei-sch. Waar is de roof dus wendde zich de beambte tot oom Hendrik. Een kreet van woede ontsnapte aan do lippen van Steenhouwer als Zwanen berg op het handkoffer wees. Ellendeling riep hij, wilt, gij mij verdacht maken Neem u in acht De laster zal op u zèlvcn terugvallen. De beambte opende het koffer. - Zijne lieden moesten al hunne kracht inspannen om den makelaar vast te houden, die zich in zijne woede 0£ hom wild'e storten. Daar hebben wij de bewijzen,zeg-, dc deze zegevierend. Mijnheer Zwanen berg', wees zoo goed juffrouw Grube, uwe zwagerin, te balen gij zult dan terstond vernemen of deze papieren en «ieraden haar eigendom zijn. I.cgti den gevangene de boeien aan. Het bevel werd ten uitvoer, gebracht^ ondanks.het protest dat Steenhouwer) daartegen liet hoore-n. Kort daarop trad juffrouw Grube bin-, nen, die dadelijk haar eigendom her kende cn met bevende handen in liet koffer woelde. Hier is alles niet klaagde zij, rij ontbreekt nog veel Het overige zal «bij den waard Grafhorst wel gevonden worden, ant woordde de beambte. Dien sleutel dezer! woning neem ik mede, juffrouw pas) er op, dat niemand deze kamer be treedt. Overmorgen zal hier huiszoeking; gedaan worden. De makelaar moicht wel inzien, datl hem 'thans niets anders meer overbleef! dan zich in zijn lot te schikken meti een oogslag vol haat en wraakzucht] nam hij afscheid van Zwanenberg eii volgde de agenten, die hem naap de ge vangenis moesten voeren. Oom Hendrik verhief fier liet hoofd, als hij zich met zijne zwagi - alleen zag. Wat zegt gij nu vroeg hij met? een zegevierenden lach. Berouwt het n nog mij de \voning verhuurd te hebbenjj .1 ïèHvóTgfc-

De Volksstem | 1934 | | pagina 2