De Jeugd van Oost-Vlaanderen aan Christus 31 Kerkstraat, O en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Diasdag JULI 1934 iXXXX JAARGANG NUMMER |74 Publiciteit builen het Arrond. AA-LST Agentschap HAVAS, Adult Maxlaan ilS, te Brussel Rue de Ricbeleu, .Parijs Bant B.uiding/Kingsway, 20 Londres W, C. 2. H. Ignatius §Zonop4,23Zonaf7,31 L. K, 2 N. M. 10 De diocesane Kath. Actie-dag te Aalst was schitterend, overweldigend, kortom ?n waar en onverwaiciht succes. Niemand i fcal het ontkennen. Wie de Mis en het Lof bijwoonde, en Öe stoet schouwde zal getuigen dat, het ëen indrukwekkende belijdenis was van ifie.re'geloofsovertuiging, een betooging van veroveringskraclit en jeugdige edel moedigheid. Aalst heeft onze jeugd een flink ont- I haal voorbereid. Vlaggen wapperden tal- j loos aan de huizen en de bevolking j sympathiseerde in geest en hart met de 'feestvierende jeugd. DE JEUGDWAKE Den Zaterdagavond had één uur aan- I bidding plaats in St. Jozefskerk, onder leiding van E. P. Bogaerts, Jezuïet. Van j buiten Aalst zelfs waren jongens opge komen om samen met studenten en ka potters der stad den grooten dag vóór Jezus' in 't H. Sacrament vóór te berei den, om sterkte te vragen in de zwakhe den van het jonge leven, sterkte in den strijd tot. herkerstening van ons Vlaam- sehe volk: onzen werkersstand, onzen landbouwers-en middenstandJndrukwek kend was' de toewijding van ieder in 't bizonder en van de Actie. Liederen wis selden de medidai.ie af. De zegen met het Allerheiligste besloot deze diep- innige oefening. ZONDAGMORGEN DE JEUGD VEROVERT AALST Om 7 lire werd in de hoofdkerk van St.. Marfcmus eene communiemis opge dragen die talrijk bijgewoond werd. Na 9 ure wat 'n beweging, wat 'n leven1 Uit alle straten komen ze lustig en zwierig aangereden ka jotters in hun wit-gele uniformen, studenten met blauw hemd en gelen das, boerenjeugd met 'gezichten even bruin als hun pots en hemd. turners, jonge middenstanders en scouten in hun kleurige kleedij. Van uit aangewezen eigen lokalen kwamen de verschillende afdeelingen stoetsgewijs naar de St. Martinuskerk'. HOOFDNUMMER VAN DEN DAG DE H. MIS De hoofdkerk loopt tot propperis toe Vol. Vooraan hebben talrijke priesters plaats genomen waaronder Z. E. HH. Deken Revnaert van Aalst. De Devn, be stuurder der Maatschappelijke Wer ken, Ketels, geestelijk adviseur van het A. G. V. De Waepenaert, principaal van ihet St Marfcenscollege, Diuerinck,ge westelijke proost d!er K.A.J. enz. Even eens bemerken we HH. Petrus Van SchuylenbeiSgh, volksvertegenwoordi ger, Ludovic en Jozef Moyersoen wier ijveren om orde en tucht in 'de kerk en verder binst den dag den mëasten lof verdienen. De H. Mis worldi opgedragen" door Z. E. H. Kanunnik Vercruysen, diocesaan proost der katholieke studentenactie. Het proprium wordt uitgevoerd door Seminaristen van Gent'. Kleine koor knapen in alba, zingen de gewone zan gen voor die beantwoord worden door de massa aanwezigen. Bewust van de waarde van de H. Mis, offerden al die katholieke actie-jongens mede met den priester. Zij brachten het offer van hun voornemen, van gansch hun ijveren, van hun dagelijk'sche taak in één woord het offer van hun leven voor Christus en de zielen. In al dé edelmoedigheid, die 'n schoone jeugd bezit, legden ze dit offer op dë pateen j en smeekten om Godes besten zegen over hun offer opdat het gedijë, opdat do katholieke actiebeweging do meeste vruchten afwerpe. Midden die ziicili-gansc-h-wegscHen- kendé jeugd kwam do Christus bij de Consecratie. Onder Zijn beste strijders Wil Hij nederdalen om hun te sterken in i hun apostolaat. Na de H. Mis weerklinkt uit volle borst het mooie Vlaamsche lied O Kruise den Vlaming waarna, weerom I stoetsgewijs, de verschillende afdeelin- gen zich naar hun aangewezen lokaal begeven om de sectievergaderingen aan te vangen. STUDIEVERGADERINGEN AL GEESTDRIFT EN IDEALISME BIJ DE KAJOTTERS 800 jonge arbeiders komen bijeen in 't Groen Kruis. De zaal dondert van kajottersllederen. Op ihet verhoog heb ben plaats igenomen Z.E. H. DE Deyn, bestuurder der Maatschappelijke vler ken, Z. E. H. Lerno, diocesaan proost der K.A.J. HH. Jan Delmartino lande lijk voorzitter der K.A.J. Schoonjans, provinciaal voorzitter, Van Langenho- ve, Steppe, De Groeve, Vermaere, ge westelijke leiders. Verscheidene geestelijken bezettende eerste plaatsen. Die zaal is smakelijk opgesmukt en prachtig' versierd. Aangebrachte doe ken en aanplakbrieven wijzen og het offer van d'en kajotter en de aktie door de K.A.J.-beweging op touw gezet. Na het eenig-mooie kajottersgebed, en twee stroofen van een liad, richt de voorzitter, de h. Schoonjans een wel- komgro.et tot al de overlalrijk opgeko men jonge arbeiders. Uwe opkomst aldus de h. voor zitter bewijst uwen ap os to 1 a a tsgee s t' en uw verlangen te verbroederen met dé zusterafdeelingen van het jeugldver- bond voor Kath. Actie in Oost Vlaande ren. Den priesters en den proosten on zen weltgemeenden dank voor hunne al- gehcele toewijding. Het onderwerp dezer vergadering is'.? Hoofdbronnen van het genadeleven waarvan h. Jef Van Langenhove het eerste thema behandelt de belen ing der Doopgenade en de Doopactie der K.A.J. Een onderzoek in talrijke arbeiders- middens van Oost Vlaanderen heeft uit gewezen dat 15 ongedoopten werden ontdekt in socialistische centra. Bij dé gedoopten heerscht. er veel onverschil ligheid tegenover dit H. Sacrament, ja zelfs wordt er medé gespot,. O'nze actie op dit gehield is'.nog maar pas begonnen en 'dient voortgezet. Wij willen onze leden en anderen doen be grijpen wat het doopsel is en de Doop genade doen waardeeren en beleven.Uan alleen kunnen wij ons leven vergodde lijken. Onder daverende toejuichingen doen de Z. E. H. Revnaert, en HH. Dcschodt algemeen voorzitter van het 'Jeugdver- bond voor Katholieke Actio, en Moyer- -s'oén Lud. de bezieler van dezen schitte renden dag, hunne intrede in de zaal. ONTWIKKELING. WILSVORMING. GODSVRUCHT. De Z. E. H. Pieken 'groet de kajotters. die aan Katholieke Actie doen. K.A. is deelneming der leeken aan het aposto laat der Kerk onder de leiding van Pau sen en Bisschoppen. Maar hiervoor zijn drié hoofdvoor waarden noodzakelijk. Ten eerste ai- gemeene ontwikkeling; wilsvorming t,ot: christelijke volmaaktheid door verster ving, én ten derde godvruchtig zijn. Bid den want aan Gods zegen is alles gele gen. Lijk Dollfuss moeten we ons tot in de deugd1 hoogstaande persoonlijkhe den vormen;dan alleen zullen wij nutti ge elementen zijn tot verchristelijking der maatschappij. De )h. Lucien OPieschodt als' algemeen voorzitter van het J.V.K.A. is fier op dë kajotters vooral omdat zij de voortrek kers der K.A. in ons land geweest zijn. Zoodanig zijn ide tijden dat van de ka tholieken een radikaal-willen geëisclit- wordt. Radikaal "en geestdriftig willen zal ons doel doen bereiken. Herhaald handgeklap onderlijnt deze beide korte toespraken. Alsdan bespreekt de h. Hektor De Groeve van Geeraardsbergen de Paasch- aktie der K.A.J in Oost-Vlaanderen. Deze wend gevoerd door uitdeelen van tienduizenden bladen en door huisbe zoek. En de resultaten 35 waarvan' men mag zeggen die volledig bekeerd wenden. Prachtiig geslaagd mag deze aktie lieeten maar voort moet .gewerkt. Die E. H. Lerno wijst op het feit dat door de K.A.J. een vernieuwde werkers- jeugd wordt gov ud' en leest twee mo ties ter goedku voor, waarvan we liier 'den tekst morgen zullen laten vol gen. SCHOON IS DE TIJD In een krachtige rede spreekt de kra nige voorzitter van den landsbond dec K.A.J. h. Jan Delmartino hel slotwoord uit. Wij zijn kinderen der Kerk door ons Doopsel. Weten we dit Aldus, moeten we leven, handelen overal, in op fabriek, op het werk, e.nz., dan zullen wij vele verdwaalde broeders herwinnen voor Christus. Willen we ee,n nieuwen arbei dersistand dan moeten wij eerst voor beelden van katholieke daad' geven. Schoon is deze tijd omdat we zoo'n heerlijk apostolaat kunnen verrichten. Het gebed sloot deze overprachtige ka jotter,svergadering. BIJ DE STUDENTEN Deze ver-gaderden in het collegé der Eeuw. Paters'Jezuieten. jpje heer De Scliodt en Z. H. Deken wij zen de studenten or op dat ze ïle toe komstige leiders zijn van hun yolk. Daarom dienen ze au hun tijd 'tot vor ming goed te besteden. Wij hebben in de kerk leeken die als strijders- voor christelijke idealen tot ons voorbeeld mogen strekken. De volgende spreker is dë Z. E. H. Ketels, geestelijk adviseur bij liet Alge meen christelijk Vakverbond. Hij wordt flink toegejuicht. 'Ons volk is onrustig en bekommerd óp 'financieel sociaal en godsdienstig gebied. In al die zenuwachtigheid; hun kert het naar eerlijkheid an eerlijke lei ders. Die zal het vinden in deze eerlijke jeugd. I En tot slot sprak de nieuwe gouw- voorzitter der kath. studentenbeweging (in Oost-Vlaanderen li. Pie Clercq, lioog- student. I De studenten moeten door Hun vöor- j beeld aa.n apostolaat doen, vooral binst .de vacant ie door 't bijwonen der K. Mis j en door te communiceeren. Weest so- I ciaal studenten, staat dicht bij uw volk waarvoor gé moét bidden en werken. DE SCOUTS vergaderden in St. Martintiscollege on der voorzitterschap van den heer L'oo. tens van Ninove. Ee-rw. Pater De Windt, eenheidsleider va,n St Barbar,agroëp, Gent, gaf een kort overzicht van het plan door de Scouts te voligen practisich werk, vorming van ons zelf. Van de leiders in de Scouts', groepen hangt veel af. Scouting is vorming naar 't lichaam5 maar vooral vorming van het karakter. Een scout moet een apostel zijn, steeds paraat om te dienen. KATHOLIEKE TURNERS Na een studie over sport en Turners legt de voorzitter het verband tusschen turnbonden en Katholieke Actie. De afdeeling Meerbeke wenscht een programma té zien samenstellen inzake geestelijke leiding voor turnvereenigin- gen en dit langs het J.V-K.A. om-, DE JONGE BOEREN Aan de bes-tuurstafel namen plaats: E. H. Engelen, E. H. Delacroix en E. II, De Cock, h. Jozef De Clippele, voorzitter en h. Go-ossens verslaggever, 500 B.J.B.ers' werden welkom gehee- ten. «Wat is er door de boerenjeugd ge daan in het verleden', en wat is hun pro gramma voor de toekomst» was het on derwerp dat dooc de. .verslaggever werd behandeld. Zooals. tevens aan alle sectieverga deringen brachten Z.E.H.Deken en h.De- schodt hier; ook 'n bezoek dat luid geap plaudisseerd werd door de aanwezigen. Onzen kloeken boekenstand moet kern gezond blijven nu en altijd) 'Na deze uiterst geslaagde sectiever- gaderinigien worden de knapzakken duchtig aangesproken. Gesmakclijkheid, leute en gezelligheid kenmerken dit middaguur. Menig opwekkend lied weerklinkt in de str.aten van Aalst'. PONTIFIKAAL LOF Weerom kwamen de jeugdafdeeiingen van hun verscheiden lokalen fier opge stapt naar St. Martinuskerk waar liet Lof gecelebreerd werd door. Z. Eixc. Mgr Copipiieters. Priesters, talrijker nogi dun 's morgens bezetten de voorstö rijen. Vanwaar mochten de jongens' ook al ko men Nog steeds binst het Lof schui ven er steeds aan om maar een nog niet bezet plaatsken të vinden. Vooreerst wijdt Monseigneur de vlag van den studentenbond van Aalst. Innig vroom is liet gebed van ka jot ters studenten, boerenjeugd, turners, scouts' en middenstanders. In de rangen der IC. A. is het gebed een eerste nood zakelijkheid. JONGELINGEN STAAT OP (Dat was het motto van ëerw. H. Lerno in zijn geestdriftige en indrukwekkende kanselrede. Groot is de nood bij vol wassenen en bij de jeugd. Pius X riep ons op tot een dieper eucharistisch le ven en Pius XI tot een daadwerkelijk mede-helpen tot vervulling van de zen-« diing der. kerk. Het mystisch Christi- Liehaam, moeten wij uilbreiden door zëlfvormimg, door verovering van ons midden. Welk een prachtig moment als bij den Zegen tientallen vlaggen groeten cn de Christus! zijn schoonste jeugd van Vlaanderen zegent. GROOTE OPTOCHT FIERE EN BLIJE OPMARSCH Schoon is de Jeugd in dezen schoenen tijd. Onmiddellijk na het Lof wordt de stoet gevormd waaraan alle afdeelingen deelnemen. De Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» vooraan gaat de optocht door de bizonderste straten den stad overal flink toegejuicht door, een meevoelende menigte. Wat een vaste tred, welk een blije en fris-sche gezichten, wat een gloed in die oogen spiegels van een innerlijk ge ënthousiasmeerde ziel. Het lied in ziel en mond stappen die kloeke kerels- van Oost-Vlaanderen de élite meer dan 3500 in getal,getuigend van radikalismé in bun geloof en van hun verlangen dë maatschappij voor Christus te vér- ove'fen. Scouts. Boeren- en Middenstands- jcugd, Studenten, Turners en Kajotters volgen elkaar op in dichte gelsderen. Op de tribune aan de post opgericht hebben Z. Exc. Mgr. Coppieters', Z.Z. E.E. II.II. Deken Reynaerl, Cleymans, heeren Van Hecke, volksvertegenwoor diiger en andere reeds vernoemde perso naliteiten plaats genomen. Monseigneur is buitengewoon opgë wekt wanneer zijn jonge diocesanen hem trouw zweeren door opheffing van den rechter arm. Toen na het défilé, Monseigneur de tribune verliet, was het een aanhoudend geroep' van Leve Monseigneur Coppië ters, door de talrijke menigte, die hare geestdrift moeilijk kon bedwingen wanneer Monseigneur de kleine kinde ren zijn zegen gaf.- DE FEESTVERGADERING Z. Exc. Mgr Coppieters spreekt 1 Ongekende Begeestering. De feestzitting wordt gehouden in de zaal der Parochiale Werken, Zonne straal De zaal loopt bomvol en honden den staan huiten die niet meer binnen kunnen. Monseigneur roept een stem. L>e aanwezigen staan als één man overeind, den glimlach op het gelaat en oorver- doovend galmt het hip-hip hoera Le ve Monseigneur kreet die tot driemaal toe herhaald wordt.. Gevolgd vari voor aanstaande personaliteiten geestelijken als leeken, waarvan we om enkelen Ie' noemen, citeeren Z.Z. E.E. II.H. De ken Revnaert, Vercmyssën, Lerno. Ke tels. Cocquyt, De Deyn, Pater Rector van St. Jozefseollege, E. II. de Waepe- paert, bestuurder van het St. Martinus- ges'tiiciht, paf,er Bogaerts, E. H. Poelaert,, pasto-or te Denderleeuw, E. H. Hoorcns, de heerën Arrondissementscommissaris Boeckaert, Flamant, Van Schuylenbcrg. Moyersoen, Mevr. Moyersoen, enz. enz. Verscheidene toespraken, dank zij dé luidsprekers, -ook gehoord door de hon derden die buiten de zaal stonden wer den gehouden. Het is de Z. E. H. Deken, öie den wd- komgroet uitspreekt tot onzen geliefden Bisschop aan wie we met hart en ziel verknocht zijn; tot de zoo talrijk opge komen jongens die de hoop dor toe komst zijn. Met z-oo'n jeugd besluit de Z. E. fT. Deken gaat ons bisdom schitterende ja ren te ig.emoet. Monseigneur verleent het woord aan den h. Deschodt, algemeen voorzilfcï van hef Jeugdverbond van Katholieke Actie die de feestrede houdt. Ik breng aan de jeugd van Oosf- Vlaanderen de boodschap van een ra- dikaliS'tisch idealisme tot herkerstening van de provincie. Ten strijde, gij, kal ludieke Acl ieman- nen, ter verovering van het openbaaq leven, der fabrieken en straten. Als ge zanten van Christus moet. gij rondom u heengaan, met het radikalismé van dë daad. Noodzakelijk is het de Christus go- "dachte in ons leven om te zetten. Chris tus is de eenigc Fübrer van de eenigc ware beweging. We moeten denken met Jezus en Zijne Heilige Kerk, dan zul len we de waarheid opdoen. Die waar heid dient rondgedragen in de maat schappij iedereen die ze beziet moet zo laten uitstralen om de massa te verove ren, om ze te doen aansluiten bij dc kerk'. Wanneer wij een bovennatuurlijk le ven leide-n zullen wij anderen tot ons trekken. Langdurige 'toejuichingen begroeten 'deze 'diepdoordachte rade die onbedaar lijk .schijnen wanneer Monseigneur Coppieters rechtstaat om het woord ta nemen. IK BEN FIER OP U De Katli. Actie is noodzakelijk, zegt' Monseigneur, en daarom, Katholieke Ac- tiejeugd ben ik ik fier op U, ik zegen U, ik juich U toe Wee de landen waar de jeugd zwak is, waar ze niet georganiseerd is in de rangen der Katholieke Actie. Na 'n dag als' deze, buitenmate schit terend, moeten wij vooruit Vooruit teö verovering met nieuwe gesterkte over tuiging, met nieuwen moed. Daarna gaf Mgr. zijn bissehoppelij- ken zegen. De begeestering van deze algemeen® vergadering idie besloten werd met heC «Chritus Vincit» en een dreunenden VlaanVschen Leeuw kan in geer» woor den omgezet worden. Zij was het waar dig slot van een Kath.Actiedag, waarvan" iedere deelnemer terugkeerde vast* overtuigd van de noodzakelijkheid van het loekenapostolaat, en met. den vas ten wil zich nog meer te geven, God ërt de zielen ter eere I De Jeugddag te Aalst was een algé- hëele apotheose van de Katholiek® Jeugdactie HEIL DE KATHOLIEKE JEUGD VAN OOST-VLAANDEREN

De Volksstem | 1934 | | pagina 1