De wet op de speciale machten De toestand in Oostenrijk 3 Eene ernstige verklaring van Engeland Draadloos bestuurd Schip Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag AUGUSTUS 1934 Minister Tschoffen te Brussel terug UIT ONZE KOLONIE JCXXX JAARGANG. NUMMER |77 Publiciteit buiten het Arrónd, AALST, g Agentschap HAY AS, Adolf Maxlaan 33» te Brussel Rue de Richeleii, parijs t-, Rank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2„ H. StaphRnus Zonop4,2öZonftf7,26 N. M. 10 E. K. 18 |/Voensdag verschenen in het Staatsblad Geldig tot 31 Januari. In het Staatsblad van Woensdag. 1 Augustus, is de wet afgekondigd waarbij laan den koning bepaalde machten woe lden toegekend met het oog op het eco- ihomisdh en financieel borstel en de in krimping van de openbare lasten. Wij laten hieronder den tekst volgen Geen wijziging in het Muntstatuut Artikel 1. De Koning kan door tmiddel van besluiten, waaróver in Mi- niinistenaad' wend beraadslaagd en be slist, niet bet oog op liet economisch en {financieel herstel en de vermindering Van de openbare lasten, doch met uit sluiting van elke wijziging in bet munt- fifatumt I.Belastingen op Thesaurieverrichtingen a) De wetten betreffende de belastin gen, taksen en cijnzen geheven ten ba te van den Staat -wijzigen of aanvullen, -en inzonderheid den grondslag, de wijze van inning en het bedrag van de belas tingen herzien, de proceduur op admi nistratief .gebied evenals in betwiste za ken omwerken, alle gepaste maatrege len treffen om het bedrog te beteugelen. De bedragen rechtsgeldig maken wel- ike in 1933 en 1934, werkelijk werden toegepast ter zake van nationale crisis- beiasting; b) Alle thesauriehandclingen doen bumenlandscbe of buitenlandscbe lee- hinge-n op langen en op korten termijn, aangaan, er de modaliteiten van rege len, alle daarmee verband houdende fiskale vrijstellingen bepalen, alle te rugbel al ingen bewerkstelligen Bezoldigingen, toelagen, vergoedingen en Pensioenen. c) De .wetgeving bereffende de bezol digingen, subsidiën, vergoedingen en jtoelagen van allen aard die, geheel of ten dcele, ten laste komen van den Slaat, Van de openbare -besturen eri instellin gen of die van openbaar nut van de met Ven opdracht bekleede of onder toezicht tetaaaifla organismen, wijzigen of aan vullen. daarbij rekennig houdende met 'de werkelijke levensduurte en met het bestaansminimum bepaald in verband met hub onderscheidene bestanddeelen, zich daarbij latende leiden door alle desbetreffende belangen en daarvoor alle dienstige inlichtingen en adviezen inwinnen, alle cumulatie verbieden of wettelijk regelen, alle statutaire of niet statutaire regelen betreffende in lichting, werking, bevoegdheid en procedure te dier zake wijzigen of aan vullen, met. inbegrip van de termijnen van verjaring en van verval id)' Alle maatregelen nemen tot her inrichting en samenordening van het stelsel dor pensioenen 'ten laste van dë weduwen- en weezenlcassen. De comptabiliteit van den staat e) De wetgeving op de comptabiliteit van den Staat, van de provinciën, van de gemeenten en van de openbare in lichtingen en die van openbaar nut,van do met een opdracht bekleede of onder toezicht, staande organismen, wijzigën of aanvullen, zonder echter inbreuk te maken, op de voorrecb'ten of op 'de mid delen van toezicht van hot Rekenhof. II. Provincie- en gemeentefinancion De door de beslaande' wetten aan de provinciën en aan de gemeenten opge legde lasten verminderen de wetsbe palingen ter zake van verbaal tegen de beslissingen van de provinciale of ge meentelijke overheden wijzigen of aan vullen, wat betreft de goedkeuring der begrootinigen en der rekeningen. III. Economische machten, a) Het. gespaard vermogen beseher men door middel van passende maatre gelen om bet. vertrouwen !e verster ken in de organismen die er beroep op doen, de mogelijkheden om krediet te verkrijgen verruimen en de voorwaar den waaronder bet wordt verkregen, vergemakkelijken, de effecten- en han delsbeurzen, het beroep.van wisselagent en het stelsel van de exceptie van spel ter zake van beursihiand'elingen, regelen. b) Ten einde 's Landsi economie de voordeelen van een samengeordende be drijvigheid te d-orn genieten, het tot stand komen van economische vakgroe- peeringen bevorderen gebeurlijk, in de maat waarin bet. algemeen belang dit vereischt, in een 'bepaalden tak, lot al de producenten of voortverkoopers, de verplichtingen uitbreiden, welke vrij willig door een onbetwistbare meerder heid aangegaan werden. De wetgeving op de benamingen van oorsprong en op de aanwijzingen van herkomst, op de fabrieks- en han delsmerken en op den nijverheidseigen- dom in bet algemeen, in overeenstem ming brengen met de huidige noodwen digheden. d) De producenten, handelaars en verbruikers beschermen tegen alle prac- tijken die mochten afbreuk doen aan de normale voorwaarden der mededin ging. P,e lusschenkom.st van de regee ring ter zake van delcredere uitbreiden en vergemakkelijken, f) Alle maatregplen treffen om tóen beierkoope exploitatie en een betere sa menordening van alle soort van ver voermiddelen te bereiken. g) Alle maatregelen treffen om' de aanpassing te bevorderen van den prijs van de woongelegenheden en van de onontbeerlijke producten aan de huidi ge economische omstandigheden. De evenlueele verbreking van de over eenkomsten, waarbij periodieke ver strekkingen bedongen zijn. namelijk op bet stuk van huurovereenkomsten en ldleeningen, onder billijke voorwaar den mogelijk te maken. De wetgeving betreffende de vereffe ning van de vennootschappen, het uit stel, bet akkoord en het faillissement wijzigen en aanvullen. h)' Alle maatregelen nemen om aan onvrijwillige werkloozen arbeid te be zongen en om: hun vakwederopleiding te verzekeren. Op' de wegenwerkeri, waartoe besloten werd tot bestrijiding van de werkloos heid, de door dé wet van 3 Januari 1934 ingevoerde onf eigeningsprocedure toë passen. 1Y. Bescherming van 's lands krediet Alle maatregelen treffen tot bet voor komen en het bestraffen van alle daden die 's landis krediet mochten doen wan kelen. V. Strafmaatregelen. Zoo daartoe aanleiding bestaat, de toepassing van de krachtens deze wet getroffen schikkingen verzekeren, door alle burgerlijke fiskale of strafrechte lijke sancties, die alleen uit eorreclio- rieele of poliliestraffen kunnen bestaan. Geldig voor zes maanden Aft. 2. De bij deze wet aan den Ko ning verleefde machten eindigen bij bet verstrijken.' v,a.n een termijn van zes maanden. Op dat oogénblik, wordt aan dtó Kamers verslag uitgebracht, over de door 'de regeering getroffen maatrege len. iPiê regeering zal, terzelfder 'tijd, bij bet parlement een wetsontwerp aanhan gig maken. tot. bekrachtiging van de koninklijke besluiten genomen van lit— tera a, eerste alinea, van I van bot eer ste artikel van deze wet. Art. 3. Deze wet, 't'feodl. in werking den dag van baar bekendmaking in den «Moniteur». Dë wet werd onderteekend door den [Koning en door al de ministers. ONZE GRENZEN ZIJN AAN DEN RIJN De woorden, uitgesproken door lord Baldwin, in bet Britschs Parlement, waarbij de vooraanstaande minister verzekert, dat de grenzen van Engeland, niet meer de krijtachtige riffs zijn van Dover, maar wel de boorden van den Rijn, moeten wel aardig geklonken heb ben in zekere politieke kringen van Eu ropa en inzonderheid van P.uitschlanid. Sedert het Verdrag van Locarno (1925) hebben wij er nooit aan getwij feld dat Engeland desnoods met al zijne machten de onafhankelijkheid van Bel- gie zou verdedigen. In geval van nood. Do les van 1914 beeft Engeland niet vergeten en nooit meer zou de regeering van Londen zi|c;h door de feiten laten, overrompelen. Meer dan eens lmbben vooraanstaan de Britsche staatslieden en onlangs nog Sir Simon, verklaard, dat het on afhankelijk beslaan van Belgie, een levenskwestie is voor Engeland. Maar de verklaringen van M. Bal dwin, hebben een practische beteekenis. In geval van gevaar, zou Engeland' niet aarzelen de Duitsche troepen met. zijn machtige luchtvloot te gaan bombardee ren op de Rijn. Deze verklaring beteekent niet alleen dat Belgie dient te worden geëerbie digd. maar tevens dat de demilit.arisatic van liet Rijnland, opgelegd door het Versaillesverdrag, geen dood© letter, mag wordtón. Uit de woorden van sir Baldwin m.oe- ten wij verstaan, dat. een concentratie van Duitsche troepen op den Wester oever van den Rijn reeds als een ca- sus-belli» zou wonden aanzien doo'tf En geland. Dat is de ernstige beteekenis van de ze woorden. iDuit.sc.hland zal zich ditmaal over de 'draagwijte van deze verklaring geen verdere illusies moeten maken. u 4 -i x i r» - kolomen: Japssens, bestuurder van bet Voor het Reir.b een repetitie van 1914 totaal tón onvoorwaardelijk uitge sloten. Uit Genua wordt een nieuw succes van Marconi gemeld. Het is hem gelukt zijn jacht, de «Elettra» over 10 mijl tussehen 2 boeien door, draadloos te sturen. Deze besturing gebeurde door een radio-baken, dat op een heuvel 300 voet boven de zee was opgesteld. Het zond twee stralen uit van een golflengte Van 00 m. Marconi hoopt zijn uitvinding te ver volmaken, zoodat later ook groote sche pen over den Oceaan draadloos bestuurd kunnen wordem nachts bewoonde plaatsen. Op 5 Juli werd in het inboorlin gendorp te Elisabelhstad de naai- en borduurschool ingehuldigd, aldaar ten behoeve van negermeisjes ingericht door de Compagnie Singer, onder de leiding van de Bcnedictijnsche Missie. Te Tbysstad is aan de gevolgen van bloedwate.ring in den ouderdom van 25 jaar overleden M. Pouillarf, gérant van de P. E. K. Ook in de hoofdkerk van Leiopold- stad werd op 21 'Juli een plechtig «Te Deum» gezongen. De sportfeesf.cn te 'Jadotstad 'ten voordeele der slachtoffers van de ramp' van Paturaiges hadden grooten bijval en wierpen een zuivere winst af van 6843 fc r Minister Tscnoffen bij zijn aankomst te Brussel, begroet door zijn gezin en zijn familie. Zeer tevreden over zijne omreis In Congo Na eene reis d'oor Congo, die bijna drie maanden geduurd heeft, is de mi nister van Koloniën Wio.ensdag voor middag in voortreffelijke gezondheid te Brussel terug aangekomen. Hij was vergezeld door. de hoeren Gorliia, zijn kabinetshoofd en Camus al gemeen bestuurder van het Ministerie. Op ihet perron wend, de minister op gewacht doior Mevr. Tschoft'en; de kin deren en de kleinkinderen; de minister van Portugal, de heer d'Oliviera; de heeren de Lichbervelde 'an Helbig de Ba.lzac, kabinetshoofd van dep eersten Minister en het Ministerie von Finan ciën; Charles, algemeen beheerder van de kolonie; Arnold1, voorzitter van de Union Coloniale; baron de Renëlto, ver- teigenwoordiger van den Afrikaanschcn kring; Detry en Clacsisens, algemecno bestuurders van het departement van Dat is een feit van het allergrootst© belang voor Belgie. Wij mogen erbij vcegen. 'dat zulks de vrucht is van de verstandige neutrale houding van Bel gie, in de laatste tijden op internatio naal gebied. De woorden van M. Baldwin zullen niet nalaten over ganself Europa een groote ontspanning van den nijpenden toestand teweeg te brengen... Wij aanzien 'de verklaring, zoo open hartig en zoo verblindend-klaar van den Brilschen minister als een der bijzon derste gebeurtenissen sedert 'dén oor log. Aankomst van de «Elisabethville» De Belgische stoomboot «Elisabetk- ville», van de «Cie Maritime Beige», is Dinsdagmorgen van Congo in Antwer pen toegekomen onder liet bevel van ka pitein BiebUyck. Men zal zich herinneten 'dat met dit schip ook minister Tschoffen uit onze kolonie was weergekeerd, maar to Lis sabon is afgestapt., om verder na een bezoek" le hebben gebracht aan de kolo niale tentoonstelling van Porto, en tal van ontvangsten te hebben bijgewoond, per trein.naar België weergekeerd. Onder de passagiers zagen wij de E. Paters Christen en Matuschinski, der Missie van het H. Hart'. De lading bedroeg 6 ton bont126 ton cacao; 525 ton koffie; 44 ton Wa.s 885 tori kopeferst; '43 ton rubber; 376 ton eopal; 383 ton iöathoden"; '1' ton ko- perafval: 617 ton katoen; 254 tón tin- erst; 3 ton vellen: 1 Ion Spaansehe pe per en 6 ton verscheidene. Dë passagiers brengen dé volgende 'tijdingen mee De districts-commi.s>saris' v'aïï Luisam.- bo, M. Yallaeys, woonde op 1 Juli, al9 vertegenwoordiger van het hoofd der provincie, de plecht igh'ëid bij der wij ding van den le inlandsehen priester uit! het vic-ariaat van den Boven Kasai. M. Haentjens, gewest beheerde? Perste klas, heeft na verlof zijn dienst hernomen als beheerder van het be langrijk mijngebied van Kasai. M. Clé- nn werd aangeduid als beheerder van liet gebied der Bahambad. In 'Juni doolden twee l<*^«wen en eene hyena rond in de onmiddellijke na bijheid van Kipushi en benaderden de3' Zie vervolg onderaan vorige kolom. koloniaal kantoor; gouverneur' Mou laert; Yan Malleghem, kabinétssecreta van koloniën, leden van 'den kolo nialen raad, enz. Aan de journalisten verklaarde M. Tschoffen dat hij zeer tevreden was over, zijn reis. Hij heeft den minister van Portugal geluk gewenscht voor do be lang wek kende tentoonstelling, die hij te; Porto heeft bezocht. Over den economischen toestand van de kolonie verklaarde M. Tschoffen het' volgende Ycrgeleken bij een jaar gele den, ist de cfcionomisohe toestand gevoe lig verbeterd. Verschillende teekenen laten toe te veronderstellen dat deze verbetering slechts aan het begin is. Van 1930 tot 1933 hebben wij vocrl.lu- rend terrein verloren. Sinds 1933 her winnen wij dit gedeeltelijk, sinds hot. begin van 1934 heeft de herstelbeweging zich nog sterker doen gevoelen. In de eene provincie meer dan in de andere, natuurlijk. Op onze reis hebben wij met genoe gen sommige leiders van koloniale on dernemingen hooren verklaren dat zij tevreden waren. D.rie elementen hebben tot den heropbouw bijgedragen: verhoo- ging van de productie, verbetering van de technische uitrusting, verlaging van de algemoene onkosten. Een opzienbarend document Een opzienbarend document, dat op onweerlegbare wijze aantoont dat de staatsgreep-poging van den 25 Juli in Duitscjhland voorbereid was, is in han den der Oostenrijksche overheden ge vallen. Wat het geval der Oostenrijksche overheden verergert dat is dat de gehei me bode die in het bezit gevonden werd van dit document drager was van een Duitsch paspoort bekleed met het be stendig kostekxos visa voor Oostenrijk. Daar Duitsch land aan zijn nationalen verboden heeft zich in Oostenrijk te be geven op straf v,ain boete van 1000 mark op enkele streng onderzochte uil zonde ringen na, zal het voor de Duitsche overheden zeer moeilijk zijn de onwe tendheid te loochenen van de juiste zen ding van dezen vertromwelijken bode. De bode, Franz Heel genaamd, werd aangehouden te Kollerschlag in Opper- Oostenrijk «.enige uren na den moord op kanselier Dollfuss. Men vond in zijn hemd verborgen cij fertelegrammen waarvan de vertaling namelijk het volgende gaf: «Rinlelen... kanselier. Rinlelen onderhandelt...» en zoo voort. In de schoenen van den zoogenaam- den hotel-secretaris Heel vond rnen een reglement aangaande de houding aan te nemen door de nationaal-socialislen in géval van omverwerping der regeering en met het orde-woord «Sommcrfest» (zomerfeest.) en Preisscheissen (schietwedstrijd) respectievelijk betee- nende Ongewapende betooging en ge wapend oproer. Heel verklaarde dé documenten 1c Passau ontvangen te hebben, de mel ding dragende «Blijvende post te zen den Binz». Ilij had een vergoeding van 530 schilling ontvangen. De tekst van dit document draagt als motief; «Een vrij Souverein Oostenrijk, even onafhankelijk van Italië als van het Reich, cn de heroprichting van een wëttelijken en eonstitutionneelen toe stand». In het geval dat de S. A. er zou den in gelukken de macht in banden le krijgen, dan zouden zij zich in den toe stand houden die doior het woord «s.om- merfest» wordt bepaald. In geval de re- geering die Dollfuss zou opvolgen weer stand zou bieden, zou de gewapende op stand ontketenen «Preisschiessen». Duidelijk werd vastgesteld dat de be weging den schijn moest Houden van een spontane Oostenrijksche uiting. üet welslagen zou door een politiek© amnestie worden gevolgd en van den terugkeer van het Ooténrijkscli Legioen naar Weenen. De leideTS die zich tegen ae beweging mochten verzetten, zouden worden aangehouden en in geval van strijd zouden al de inlichtingsdiensten r.als de transportdiensten worden vernietigd. Ondanks het gewelddadig optreden moest zooveel mogelijk ver meden '\vordci\in strijd te komen met dó politie en het Federale Leger. Na de machtsgreep zouden de S. A'. regeeringstëoepen worden en gewapend terwijl de andere paramilitaire forma ties zoudoh ontwapend en ontbonden worden. Kanselier Schuschnigg naan Mussolini?. Rome, f Aug. In politieke kringen alhier verluidt dat de nieuwe Oosten rijksche bondskanselier, dr Schuschnigg aan Mussolini te Rome een bezoek zal brengen. Schuschnigg is reeds bi j vroegere gé- legenheden, en wel tijdens de concor daatsonderhandelingen met het Vali-. eaan. in officieel© functie in Rome ge weest. Mevrouw Dollfuss terug te Eiccione Ontroerend was de aan-blik in de klei ne statie te Riccione. toen Mevr. DoiU fuss daar terugkeerde. Haar kinderen kwamen haar aan de statie begroeten iii gezelschap van oen kinderjuffrouw, eiï het was duidelijk, dat 't droevig, nieuws; over den dood van hun vader tot lien was doorgedrongen. Eva, 5 jaar oud', snikte en haar kleine broertje schreide; mede. Mevr. Dollfuss kuste hen, terwijl tra nen over haar wangen stroomden cn(' kuste daarna signora Mussolini, die als; vrouw het diepe leed van de weduwe meevoelend1, ook weende. Op den achtergrond bevonden zieK officieele personen, met aan het hoofd den burgemeester. Zij allen kregen, tra nen in de oogem

De Volksstem | 1934 | | pagina 1