Dood van President Hindenburg 4 Einde der Werkstaking te Verviers De begrafenis van Maarschalk Lyautey Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag U JUSTUS 1934 XXXX JAARGANG NUMMER 178 Publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Ricbeleu, Parijs, Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, H. Dominicus Zonop4.28Zonaf7,25 N. M. 10 E. K. 18 De loopbaan van Hindenburg Paul von Beneckendorff unil von Hin denburg. werd op 2 December 1847, te Posien geboren, uit een adellijk Oost- 'Pruisfsch geslacht. Op lOjangen leeftijd nam bij deel •ails luitenant jn het derde garderegi- ïnent, aan den oorlog tegen Oostenrijk. 'Hij sirc-ed eveneens mede in den Fransch-Duitschen oorlog, waar bij liet IJzeren Kruis verwierf. "Van 1873 tot 1876 bezocht hij -de hoogerc krijgsschool en werd in 1877 als kapitein bij den staf van het tweede legerkorps, t.e Koningsbergen, benoemd. Hij doorliep verder de verschillende graden en werd in 190.3 aan bet hoefd jvan het vierde legerkorps geplaatst. In 1011 ging hij op rust, maar bij de oorlogsverklaring in 1914 stelde hij zich ter beschikking van den keizer. Wanneer de Russen Oost-Pruisen waren binnengedrongen, werd Hinden burg tof bevelhebber van de troepen op liet Oostelijk front benoemd, niet Lu- 'dendorf als hoofd van zijn staf. Van dit- oogenblik tot het tragisch" einde in 1918 zouden de namen Hinden- iburg-Ludendorff onafscheidbaar ver bondon blijven. Hindenburg slaagde eP in, zijn leger als oein wig tussclien de opdikkende Russische legers van Rennenkampf en Samsonof te drijven, en behaalde ein- 'de Augustus 1914 de overwinning bij Tannenberg. Samsonof pleegde zelfmoord, na 70.000 man aan doodan en 100.000 aan ■krijgsgevangenen, benevens al zijn ar tillerie te hebben verloren. Rennenkampf moest zicli in allerijl 'achter de Russische grens terugtrekken, ■met verlies van meer dan 75.000 man. Oost-Pruisen was bevrijd on Hinden burg Werd als de nationale held van Duitse hl and gevierd. Hij voltooide zijn werk einde Novem ber. bij Lodz, door het. groot offensief van de Russen v.oor goed te breken. Ken jaar later waren de Russen 'defi nitief verslagen. In Augustus f916 werd Hindenburg tof, veldmaarschalk benoemd en werd •Tfem bet. opperbevel over alle P.uitsche legers opgedragen. Voortaan zou hij al zijn aandacht wijden aan bet Westelijk front, waar de beslissing van den wereldoorlog moest vallen. In bet Oosten had Hindenburg zijn meesterschap betoond in de mmecuvef- 'oorlog maar in den loopgravenoorlog In 'het Westen bleek hij niet 'legen de steeds stijgende maicht en techniek van de geallieerden opgewassen. Ilem moest zelfs een zeker aanpas singsvermogen ontbreken, want men verhaalt h.v. da't hij alleen de .schou ders ophaalde, wanneer men Lom van de gevechtswagens der geallieerden sprak. Deze gevechtwagens hebben nochtans ren overwegende rol gespeeld. Toch" slaagd'e Hindenburg êf in, heï groot offensief der geallieerden 'in Fe bruari, Maart en Apfil,'tegen 'te houden, zonder noemenswaardig terreinveïlies. Het Du its eb offensief van Mi art '1918 leidde echter evenmin tol de beslissen de doorbraak en wanneer de geallieer den op 15 fftili tot het tegenoffensief overgingen, stortte na enkele weken strijd, de beruchte «Hindenburg-linie» in. Hindenburg en T.udendorff bleef niets anders meer over d'an den rijkskanse lier te verzoeken, «de geallieerden den vrede aan 't.e bieiden En wanneer in Duatschland. en daar na ook in het. leger, de revolutie was uitgebroken, gaf Hindenburg /.elf kei zer Wilhelm TT den raad af te treden, om van het Duitsclie leger 'te redden wat neg te redden viel. De eerste jaren na den wapenstilstand bleef de figuur van Hindenburg op den achtergrond. Maar (Wanneer op hom be- ïoep werd gedaan om na den dood van Fbert als nationaal kandidaat op ta tre den bij de presidentsverkiezing, nam hij bet. na lang aarzelen aan. Tot verbazing van het buitenland, werd de oude veldmaarschalk verko zen. Bij de 'herkiezing stelde Hitler, de '«Fuihrer» van het. opbruisend natio- naal-socialisme, zijn kandidatuur tegen die van den maarschalk. j^bgmaals werd Hindenburg verkozen. Na de aanstelling van Hitler als kan selier, bleef Hindenburg het. zinnebeeld van 't. oude, traditioneele Duitschland, een remmende macht tegenover het op dringend geweld van de nat ionaal-so cialisten. Hij was een evenwrchtslaktor ge worden in de Duilsche politiek, en zijn overlijden stelt reeds tal van vraag stukken, die van overwegend belang kunnen zijn, niet alleen voor de toe komst van Duitschland zelf, maar ook voor de verhoudingen van Duitschland tot de andere mogendheden. Hitler van rechtswege rijkspresident Door een nieuwe wet Berlijn, 2 Aug. De rijksregeering heeft de volgende wet aangenomen en afgekondigd «Art 1. Die funktie van rijkspresi dent wordt verecnigd met deze van rijkskanselier. Dientengevolge gaat de funktie van rijikspresident over op den «Fubrer» en rijkskanselier Adolf Hitler. Hij duidt zelf zijn plaatsvervanger aan. Art. 2. Deze wet wordt van kracht van het oogenblik af van het overlijden, van president Hindenburg Berlijn, 2 Aug. Het Rijks ca bi net is Donderdagavond bijeengekomen in de Kanselarij om de begrafenisplechtighe den te regelen. In officieele middens denkt men dat er ook spraak is geweest om t.e beslis sen boe de aanstelling van h. Hitier als Rijkspresident zou worden bekrachtigd, door een solemneele vergadering van den Rijksdag of doior eene volksstem ming. Berlijn, 2 Aug. Na den minister raad'werd bekend gemaakt dat A. Hitier, per brief aan h. Frick, minister van Binnenlandsche Zaken, verzaakt aan, den titel van Rijkspresident. en enkel deze bewaart van Fuehrer van het Duit- sche Volk en Rijkskanselier. Hij vraagt tevens de inrichting van een volksstem ming om de maatregelen heden getrof fen goed te keuren en te bekrachtigen. Men gelooft dat. (die 'stemming op 19 Aug. kan plaats hebben. Hindenburg zal begraven wordon op het het slagveld van Tannenberg Berlijn, 2 Aug. Aan het slot van den middag is het kabinet bijeengeko men, onder voorzitterschap van Hitler, ten einide de regeling van de begrafenis van president von Hindenburg te be spreken. Waarschijnlijk zal het stoffelijk over schot van den president worden bijgezet aan den voe't van het gedenkteeken op het slagveld van Tannehberg. Maandag zal te Neudecik een plech tigheid plaats' hebben in aanwezigheid van alle leden van de regeering, de ver tegenwoordigers van het leger, de ma rine en van de verschillende Duitsche landen'. Het rouwbeklag van Z. H. den Paus Rome, 2 Auig. Die Paus heeft den Pauselijken Nuntius te Berlijn gelas.t aan de Rijksregeering zijn gevoelens uit tc 'drukken van diepe mededeelingi in 'den 'rouw die het Duits'che volk komt 'te treffen. 'Anderzijds lieeft Kardinaal Staatsse cretaris Pacelli het rouwbeklag van Zij ne Heiligheid medegedeeld aan den Ge zant van Duitschland te Rome. Betuiging van deelneming van den Koning van Engeland Koning George heeft kolonel Osenn von Hindenburg te Neudeck het volgen de telegram gezonden «Ik heb met d'iep leedwezen den dood vernomen van uwen eminenten vader; veldmaarschalk von Hindenburg, iijks- president, wiens hooge hoedanigheden, zoowel als soldaat en als staatsman hem eene eereplaats zutllen verzekeren in de annalen van uw land. Ik bied u mijn diepgevoeld rouwbeklag aan met bet groot verlies dat u geleden hebt. V Rouwbeklag van President Lebrun Parijs, 2 Au,g. De president der Republiek heeft, aan den zoon van Hin denburg een telegram van deelname ge stuurd waarin hij o.m. verklaarde «De dood van uw roem vollen vader heeft mij oprecht getroffen en ik hou'd er aan u mijne zeer gemeende deelna me te betuigen in bet pijnlijk verlies dat u overkomt.»" Rouwbeklag van Mussolini Rome, 2 Aug. Mussolini heeft een, telegram van rouwbeklag gezonden aan' de -bloedverwanten van den overleden1 President en aan den Rijkskanselier^ De reporter van een Brusselsch blad is naar Verviers wat indrukken gaan opvangen. «E\e stakers, zegt hij, zijn terneer ge slagen... Zij spreken weinig en idub- ben... En dezen die spreken zijn sober, in hun wo-orden... Het kon niet gaan... De staking kon niet lukken, Te midden van zulke geweldige krisis, die dagelijks nog verergert... Het is een taktische fout geweest... De patroons triomfee ren, enz...» Dat zijn allemaal beden kingen van de dolende werklieden. Het socialistisch syndikaat heeft er 12 millioen aan verteerd' 5 millioen uit eigen kasi en 7 millioen geleend geld. Citoyen Duchesne, volksvertegen woordiger en leider vain het svndikaat, liet per plakbrief weten, dat ze 't enden waren. De kas is leeg. Wij kunnen den stakingstond-erstand niet meer verzeke ren... Djus, wordt de strijd opgegeven.» Zulk bericht moet hem zeer hard ge vallen zijn. Wij kunnen het ons voorstellen. Met honderdtallen .gaan de werklie den zich in de onderscheidene fabrieken aanbieden... R, Wordt een geloop om a.e eersten te zijd. Jacqmolte is er nog willen tusschcn- vliegcn, maar zonder bijval. De menschen hebben te veel geleden- De karige onderstand der laatste weken was söhaarsch genoeg om niet van hon ger te sterven. De wevers snakken naar werk en winst... Spijtig genoeg zal de toestand- zoio gauw niet opgeklaard zijn. 5 maand liggen de weverijen er stil. 5 maand lang heeft men alle bestel lingen moeten weigeren. Intussehen zijn de kalanten elders gegaan. «Het is maar tijdens de laatste 14 dagen, verklaarden de fabrikanten, toen wij het einde der staking voelden nade ren, daf we eenig'è bestellingen hebben opgeteekend. »Er is dus maar een beetje weï'k..., geen werk voor alle man... We kiezen de besten uit... We vragen niet beter, dan weldra voltallig te kunnen draaien. Maar alles laat voorzien, dat het. naar den winterkant. zal rekken, alvorens er van ware werkher.neming kan sprake zijn. Wdj moeten immers stalen maken v.oor 't nieuw seizoen, en dat 'duuft al toos verscheidene maanden .r «Verders, zeggen de bazen, dat ze met lïun 22 artikelen, de dood niet willen van 't syndikaat., noch de slavernij van de werklieden... De werklieden zullen in onze fabrieken vrijer zijn dan in 't syn dikaat...» bevestigen zij. Wij geven dat alles ten titel van in lichting. De toekomst zal uitwijzen wat er van diat alles echter waar is. Iets is zeker De leiding 'der socia list loopt, te Verviers failliet. Hun ge zag krijgt een verpletterenden knak' hot zal niet gauw hersteld worden'. Van den eersten dag kon men de mis lukking van dezen strijd voorspellen. Zoo spreken nu b-oniderden werklieden. Waarom hem dan aangegaan Staking is heel zeker een recht. Als alle onderhandelingen en vreed zame middelen mislukken, blijft staking soms het eenige verweer. Maar staking is een gevaarlijk wapen. In de laatste jaren heeft het syndicalisme d-it ver weer Zooveel mogelijk laten liggen. De ondervinding had geleerd, dat ook op «yndikaal gebied, «een half akkooid sums' -beter is dan een vet proces Maar als men da menschen jaren lang heeft opgeleid naar klassenstrijd met ophitsing en geweldmethoden, dan gaat be<t niet gemakkelijk om hen tot rede en geniatigheid over te halen. Vandaar, dat in de socialistische middens het stakingsrecht nog moei dienen als ontsnappingsklep vcor de volgepompte gemoederen, ofschoon bet door de beste syndikalisten rils een veTouderd wapen wiordt bekeken. Ende zoo moeten de roode syndikaten in het arsenaal der verouderde metho den vastgcap-kerd blijven en drage ze menigmaal de gevolgen van hun nch- leruitkruiper'ij. We zouden dit artikeltje 'daarmee kunnen sluiten, maar willen er nog 'een steertje aanhangen. Op dit oogenblik ondergaat de .socia listische partij een beteekenisvolle crisis. De oudlen willen vernieuwen 'tri de jongeren willen terug naar liet oude r! De ouden, gerijpt door ondervinding, willen den rug keuren naar hun vroege'f lawaai en geroep, en redelijker wor den, meer mensicheri van de werkelijk heid, meer rekening lioilden net de wezenlijkheid der dingen. Dat staat de opkomelingen niet 'aan En aan hun hoofd is Spaak geko men, een vette,, fijne burger van Brus sel, en die zeigt nu iP,e oude s'ocialis- fen zijn niets meer weerd. Ze zijn 'de dragers niet meer van het echte socia lisme Ze hebben de ziel va-n het socia lisme verloren Wij willen het inte graal Marxisme Wij willen terug naar de geweldmethoden, naaf den scherpen strijd klas tegen klas enz. enz.» En meteen lonkt hij verlangend naar 'Jacquemotte, om samen met de com munisten een eeniheidsifrOnt te vormen, juist als hun geestverwanten in Frank rijk. Wij moeten er (niet' bijvoegen' ifta't' zulke houding vari den fijnen «bour geois botst tegen de Hubin's, De Lat- tres en Van Wnllegem's der oude garde. We laten dit voor bet. oogenblik on verlet. We vestigen er alleen 'de aandacht op. dat het vernieuwingsproces hetwelk de socialistische partij op dit oogenblik ondergaat, dreigt te worden niet e.'n vernieuwing die groeit uit de onlwikke ling der syndikalo feiten, maar een te ruggaan naar de eerste dagen, naar de dagen van droom,da,gen van getheoreti seer, dagen van strijd voor onbepaalde dingen een hemel voor' de praters, een luilekkerland voor de... naieveri. Spaak wint bij de socialisten veld.Na de afkeuring van den algemeenen raad, keurde Brussel hem goed. Ook in het Walenland groeit zijn aanhang. Alles laat voorzien dat de oude strijders, de sl eenkappers en de kool kappers', en de ijzerkloppers, den dtuim zullen moeten leggen voor den piek-fijnen Brusselaar en de kreet der nieuwe roode jeugd zal worden niet Vooruit. naar een nieuwe toekomst maar Achteruit riaar den ouden rommel EGO. Maarschalk von Hindenburg oo wandel met zijne kleinkinderen». Indrukwekkende plechtigheid te Nancy Nancy, 2 Aug. Sinds 27 Juli be treurt heel Frankrijk den Maarschalk die hier vandaag zal ten grave geleid werden. Gisterenavond werd hel stoffe lijk overschot van de Franciscanerkerk' overgebracht naar het Gouvememonls- paleis, op ide Place Carrière, zooals wij hebben medegedeeld. Dit overbrengen' van het lijk gebeurde met de praal ver leend aan overladen koningen. Het so bere decor van de Place Carrière, om- sluit thans een overtalrijke menigte. Heb lijk van den maarschalk heeft, den nicht doorgebracht in het gouvernementspa- leis onder een zware draperie met de driekleur omhangen. Een ecrewacht was bij de lijkbaar opgesteld. De begrafenis De stad is in rouw. De lantaarnen zijn met rouwfloers omhangen. Op de Sint Stanislasplaats staan de troepen opge steld. De straten zijn /.wart van volk. Niettegenstaande den regen blijft da' riieuwsgierigheid diuren. Talrijke perso naliteiten gaan het stoffelijk overschot begroeten. President Lebrun is in den morgen, toegekomen en heeft de plechtigheid bijgewoond, benevens een groot aantal militaire, burgerlijke en kerkelijke overheden, waaronder Z. E. Kardinaal Verdief, aartsbisschop van Parijsi en Zijne Eminentie Kardinaal Binet, aarts bisschop vari Besan^on. Den "neclen morgen hebben afgevaardigden van oud-strijders voor de lijkbaar gedefi leerd. Zij zijn in stoet naar de kathe draal getrokken. Fakkels brandderi voor 'den ingang van het gouvernementspaleis, toen om 12 u. .30 het lijk werd huiten gebracht en naar de kathedraal gedragen, gevolgd door de autoriteiten. De eer werd bewe zen door het 2Ge infanterie-regiment. D(e lijkkist rustte op een kanon affuit. Dc lippen van het baarkleed werden gehouden door MM. Millerand, Tardieu, Pons,ot, Lebecq, Barthou, Marin, gene raal Gouraud en de hertog de Broglie. Achter 'het stoffelijk overschot stapt- ten de Saint-Cyriens en de medewerkers van Lyautey. Dan volgden de bloedver wanten, geleid door de weduwe van de n maarschalk; vervolgens officieele af vaardigingen voorafgegaan door den President der Republiek. Tenslotte de ministers en de vertegenwoordigers der. vreemdie regeeringen en staatshoofden. Onmiddellijk werd in de kathedraal een plechtige mis opgedragen c'oor don bisschop van Straatsburg. Na de mis vormde zich de stoet op nieuw voor de kathedraal en begaf zich" naar de Place Stanislas, waar een ceno taaf was opgericht. Het muziekkorps \an het 26e regiment speelde de doods- marsch van Chopin. De cenotaaf stond vlak voor het stadhuis, links en rechts staan de officieele tribunen. Als Maarschalk Pétain de tribune be stijgt, staat de familie van den maar schalk Lyautey links van hem en de r"e- geeringsafgevaardigden hebben rech'ts plaats genomen. De redevoering van Maarschalk Pétain Tijdens de redevoering, uitgesproken door maarschalk Pétain. minister vari Oorlog, bij de begrafenis van maar schalk Lyautey, waarvan dc schoonste èeretitel, waarmee hij in de geschiede nis oen plaats heeft verworven, is, Ma- rocco te hebben georganiseerd en ge- pacifieerd. Daarna gaf de minister een levensbe schrijving van den overleden soldaat, vanaf zijne intrede te St Cyr in 1872 tot' in 1931. toen hij op de koloniale ten toonstelling te Parijs de kroon op zijn leven zag geplaatst. De toestand fan den HOPPEKWEEK Do h. Van Cauwelaeft, minister vari Landbouw en van Economische Zaken, ontving Donderdagmorgen den h. Sena tor Mul lie, alsmede den voorzitter bn den secretaris van hot Verbond der. Iloppekweekers. die de bijzondere aan dacht van den minister wanschte le ves tigen op dien moeilijken toestand, waar in onze hoppekwoek zich bevindt, voor namelijk door de buitenlandsche «ori- cuirrentie. Zij vroegen dat de regeering dezen kweek zou beschermen onder an dere dioor de verhooging van de invoer rechten op de vreemde hoppe. De minis ter zal de kwestie welwillend onderzoo ken.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1