Vraagt en gij zult verkrijgen De tfatfers van den Moo.d cp üoilliiss voor list gericht De grens van Engeland ligt aan den Rijn De Paus te Castel Gandolfo Botsing te Mortsel 4 Aug. H. Domlnicus, geb. 1170 in Spanje. Eerst hielp hij de Spaanschè bisschoppen om dc tucht te herstellen. Pan beijverde hij zich uit al z'n krach ten, door gebed en predikatie, de kei te- rij der Albigen/.en pit ie rooien. IJ ij slichtte de 01 de der predikheeren of do- minikanen. Op Maandag 6 Augustus. Radiotrein naar het IJzerfront op de Zeekust (Yper, pjismude en Adinkerke). Vertrek uil Schaarbeek om u. 30, uit 'Aalst om 7 u. 3. Terug in Aalst om 21 u. .57 en te Sehacrbeek om 22 u. 29. Prijs van het biljet 35 ff. 20. Biljetten verkrijgbaar op het station Biussel-Noond (winket 10 reisgoederen- zaal).* Voer eenc zaligverklaring.Dins-: da.g werd in het /Valikimn -oe-ne yepg.a-r dering gehouden van de H; -Köiigrlgat'iè' der Riten. De beraadslaging, ging óver 'de held'halftigheid-der deugden van dc eerbiedwaardige, Maria-Thcresia .Qou- derc, medesticht sfer van de Zusters- van' het Cenakel. Z. H. Em. Kardinaal Lau- renti werd benoemd tot ponent van de 2aak der zaligverklaring. Het monster van Loch IMess te Oosten de. De treilcr O. 58, schipper Bel- pa emc, is de liaven van Oostende bin nengevaren met aan boord een enor- men viseih, wegende 2000 kilos, en 9 m?- .ter lang. Men veinvoedt dat het een scort haai is. De visch werd gevangen op de kusten van Ierland. Hij werd verkocht Ier viscihmijn van Oostende voor 400 fr., al hoewel hij ingesteld werd voor 5.000 fr. De nieuwe Nlaalboot Prince Baudouin De nrouwe maalboot Prince Bau douin gebouwd op de' werven van Cockerill te Hoboken, voor rekening van het Beheer van Zeewezen, is nu uit-het droge dok gekomen, waar de romp èen kort nazicht heeft ondergaan en gaat zijn laaiste officieus? proefvaarten on dernemen, alvorens officieel aan hat Bflieer yap Zegwezen te worden" eyey- handigd. De maidetrip van het nieuwe schip zal plaats grijpen denkelijk binnen 2 .a 3 weken. De «Prince Baudouin», de eerste -motorboot in regelmatigen, dienst op hel Kanaal mag als een meesterwerk van. 'scheepsbouw aanzien worden, waaraan' de firma Cockerill al haar krachten ge wijd heeft. De silhouette van het nieu we Sjchip is geheel nieuw, elegant en te vens machtig. De bovenbouw, tamelijk verheven, is geheel wit, en steekt sterk af tegen hel zwart en rood van het ove rige van het schip. Vijf dekken werden boven elkaar ge bouwd. Op h$t voorplan van dek B is een groot salon aangebracht, met groo- te, ramen, dat! een riffme verandah uit maakt. Aan hetuiteinde van dek C is een restaurant gebouwd voor de passagiers van tweede klas. De gemiddelde snelheid van de «Prin ce Baudouin» zal 40 km. in 't uur, be dragen. Twee groepen Diesel-Sulzer- rnotoren, gebouwd «foor Cockerill le Se- raing, geven eon totaal van 17.000 P.K. Alles wordt eleclrise.li geregeld. Wij zullen bij de eerste vaart van de «Prince Baudouin» nog-terugkomen op de uitzonderl-ojke practi.sche en prach tige inrichting van het nieuwe schip. Koningin Elisabeth naar Italië. Tit Napals wordt aan ide «Popoio d'Ita- lia» gemeld, dat de Koningin Moeder, Elisabeth van B"lgie, rond den 15 Au gustus in drze sla-d zal aankomen on dat zij er zal verblijven tot na' de blijde" gebeurtenis welke in Italië met zooveel vreugde verwacht wordt, in liet Huis van Savoy. Die vertrekken voor Hare Majesteit en haar gevolg worden in gereedheid ge bracht in de villa «Rosebcry», te Palisï- Hppe, waar zich op het oogenblik de Prins en do Prinses de Piemorit bevin den. Be Lijfrente aan den prins van Wa terloo. Naar aanleiding van de ontei gening van -het domein afgestaan: aan den overwinnaar van Napoleon, had de Belgische Slaat de verbintenis op zich genomen jaarlijks eenc lijfrente uit Ie betalen aan de nakomelingen van den prins van Waterloo. Op 18 Juni j.l. overleed op 85-jarigen leeftijd prins Ar thur-Charles Wellesley hertog van Wel lington. Men vroeg zich af of deze een opvolger had, zooniet zou de Belgische Slaat van d'e betaling van de rente kun nen ontslagen zijn. Men heeft thans echter de zekerheid dat dé prins van Waterloo nog nakomelingen beeft. Prins' Artliur-Charles, broeder van Hen ry. derde prinsi van Waterloo, die op 8 Juni 1900 zonder nakomelingen achter te laten overleed, heeft nog drie broe ders en er zijn twee kinderen: een meis je en een jongen. Henry-Vabrian-Geor- go, hertog van Wellington, geboren op' 14 Juli 1912. De rente zal dus nog niet zoo spoedig afgeschaft worden. DE WANDELING. Hel was een lieve zomeravond nog purperde een schil lerende kleurengloed den westelijken hemel, waar. de zon zooevcn was ondergegaan. Het was dien avond drukkend warm geweest, thans echter speelde een koel avondwindje door het ritselend gebla derte van boomen en struiken. De bloe men hadden knoppen en kelken geslo len, om ze den volgenden morgen met nieuwen luiister te ontplooien, doch de balsemende geuren, die zij door den dag hadden uitgewasemd, vervulden nog liet luchtruim. In de nabijheid van beur nestje zong de zangzieke filornecl in wegslepende toonen haar betooverend avondlied, dat met bet liefelijk gekweel van het overig zangerig vogelenheir, samensmolt tot ócne machtige hymne, den Koning der Schepping ter eere. In één woord het was een avond', zoo he koorlijk, dat hij eenieder uitlekte om ten minste een oogenblikje de frissclie avondlucht te gaan inademen. Ook de ontvanger van het "Limburg' srhe dorpje V. had met vrouw en doch ter zijne woning verlaten, om in dc prachtige omstreken een weinig dien heerlijken avond Ie gaan genie ten. Mijnbeer G.. want zoo was zijn naam, had hel dien dag overdruk ge had en daarbij in aanmerking genomen Sensatie in de Buitscho middens Berlijn* 2 Augustus. - Het woord van Baldwin «De grens van Engeland ligt aan den Rijn» wekt opschudding in. de Du it se he middens. Dit gezegde heeft twee gezichten, doet men hier opmerken en zou kunnen, be- leekencn dat Engeland besloten is bet statu quo op den Rijn te behouden le gen een aanrander 'komende uit het Westen even goed als uit het Oosten. Maar voegt men er aantoe gansoh het debat in het Engelsch parlement heeft duidelijk geloond dat Duitschland de eenige aanrander is die Engeland voor had. Men geeft zich hier rekenschap dat di„e houding een diepe kentering, bctee- kent in de Engelsche politiek, die zich daardoor opvallend aan de. zijde van Frankrijk schaart. Men herhaalt dat de Piuitsche règae- rinig: nochtans meer bewijzen heeft ge geven dan, welke and'ere regeering \an Europa, ook van zijn wil den vrede te behouden'. Men voegt er aan t'oë, 'dat Koe meer Engeland de richting zijner eventueele tusschenkomst inziet, hoe meer men het p.f aan moet herinneren dat het gehou den is door id'e bandon van Locarno1, die «volgens dc omstandigheden» ook in het voordeel van Duitschland moeten uit vallen. Logischerwijze mioel Engeland even goed beïeiid zijn Duiitschland als Frank rijk te verdedigen aan den Rijn!,- CtRIO TOMATEN NAGEMAAKT! NOOIT QEEVENAARD dat het, zooals hij althans het behoef de te noemen, vervl.... warm was ge woest, kon het wel niemand' verwonde ren, dat hij over hoofdpijn klaagde.Het drietal had het einde van het dorpje nog niet bereikt, toen 'de ontvanger eensklaps het stilzwijgen verbrak en zeide Wel vrouwlief, ik dank je, voor uw goeden raad de buitenlucht doet mij inderdaad goed en mijne hoofdpijn be gint reeds te verminderen. Dat dacht ik wel, luidde het ant woord, dat op een toon van innige zelfvoldoening werd uitgesproken, liet was niels anders dan eene overspan ning tengevolge de? drukke bezigheden, die je vandaag gehad hebt. Dal, geloof ik gaarne, hervatte hij, want ik heb heden waarlijk een drukke dag gehad, maar enfin, het was nu toch eenmaal noodzakelijk, want mor gen komt... komt de Controleur. Bij dal. laatste woord verbleekte de ontvan ger zichtbaar en cehe kouide rilling liep door al zijne ledematen, gelukkig ech ter dat noch zijne vrouw, noch zijne dochter er iets van bemerkten. De controleur, hervatte nu het aanvallig vijftienjarig meisje, wat k°mt die doen Pa De ontvanger rilde andermaal en dacht er juist over na, hoe het gesprok eene andere wending !e geven', toen zij ne cchtgcnoole, zonder hetzelve te we len, hem uit zijne verlegenheid redde en zeide Het is inderdaad een prach tige avond, zoo treft men het niet dik- wij Is. Weenen, 2 Aug.y—- De natiunual-so- c ia list Hudl, die in dj; uniform van ma joor een ideel van de opstandelingen, die de Dondskanselarij bezetten onder zijn bevél had, is Donderdag voor hel krijgs gerechtshof van We ené n verschenen, onder beschuldiging vaff hoogverraad. Beklaagde verklaarde, fat de staats greep reeds lang was voorbereid. Sedert 19 Juli hadden de samenzweerders op dracht, ontvangen om zicfli op alle gebeur lijkheiden voorbereid te houden. H-uidl trachtte het doen voorkomen aJs'Qf hij het blinde instrument geweest ië van een ihoogëren wil, waarvan hij de .juiste bedoelingen piet kende. Beklaagde erkende, dal de nationaal- socialistjische partij niet het Oo.sten- rijk§che; volk achter zich had en op het oogenblik in Oostenrijk geheel in het. stadium, van ontbinding verkeert. De verklaring van twee getuigen was zeer bezjvarend voor Hudl. Hij is het na melijk -gjeweest, die zich verzet beeft te gen het.roepen van een geneesheer om kanselief Dollfuss le verzorgen. De-ze. getuig en zijn de politiebeambten Greifeneer en Jessiieck, die van dienst waren - in (Je bondskanselarij. Beiden' drongen aanop geneeskundige hulp voor Dollfuss. «iDje beroemde chirurg Halpan wioont naast de kanselarij, mag ik hem gaan halen vroeg Jess-iock. Maar Hudl antwoordde: «Neen, niemand mag dit huis Verlaten. Beiidie getuigen herkenden Hu.dl met- de grootste stelligheid. De voorzitter vah het hof besloot daar-op, dat het niet mogelijk is, dat twee persoTien zich, vergissen, vooral daar beide verklaringen volkomen met elkaar overeenstemmen. Paul Hudl tot levenslange gevangenis straf veroordeeld Weenen. 2 Aug. Paul Hudl is ver oordeeld tot levenslange opsluiting. Drie dagen op voorhand te Berlijn gekend Parijs. 2 Augustus. Het «Journal» publiieecrt volgend telegram uit Straats burg. De «Elzas'ser»', officieel orgaan van de U.P.R., waarvan .je politieke bestuuir- 'der is de lieer Michel Waller, volksver tegenwoordiger vóór het departement Bas-Ribin, ontvangt regelmatig van een Berlijnscli agentschap de clichés be stemd voor de publicatie. Den 22 Juli. dus drie dagen voor den nazi-aanslag te Weenen.zond bet agent- chap in k'westie' vijf clichés naar het blad te Straatsburg, om dezelve op' het geéèh-iklc' oogcnb\ik .--jpiidef den titel «Volksoproer in Oostenrijk». te publi- cecren. Deze clichés moesten de volgende op schriften dragen Het gebouw RadiiorWeencn te Bi- sambëry (dat men in de lucht doen vlie gen heeft. 2. Het paleis der kanselarij op dc Ballhaus-platz dat door de oproerlingen, bezet word. 3. Kanselier Dollfuss werd zoo ern stig gekwetst dat hij aan de gevolgen er von overleden Is. 1 '4. Majoor Fey, minister der nationale veiligheid, wertd door de oproerlingen aangehouden. 5. D'r. Rintelen, O-ostenri.jksc,li" gezant le Rome, wordt met de vorming der niéuwe re-g'èering gëïaSt, Met uitzondering van het eerste wer den al de andere punten verwezenlijkt. Drie dagen op voorhand wist men dus te Berli jn dat de lieer Dollfuss vermoord moest wórden... Neen, antwoordde hij haastig, maar als het zoo oiolï altijd was, ging ik eiken avond' met je wandelen. Dat zou inderdaad prettig wezen, niet waar ma, hervatte Marie, die pas voor go'eid het pensionaat verlaten had, en ik zal daarom van avond eens vuri bidden, dat het morgen weer zoo- zijn mag dan gaan wij jweer. wandelen, niet waar papa Op die naieve taal schudde dê ont vanger half spottend het hoofd en glimlachte d'och om- zijne dochter le bevredigen, zeide fiij" T? Wel zeker, Marie, maar liet moet even prachtig zijn als vandaag, "hoor. Stilzwijgend wandelde liet drietal nu geruimen tijd voort. Marie, bet lieve, aanvallige meisje, met hare krullende blonde lokken die sierlijk langs haar hoofd golfden, dacht bereids aan de wandeling van morgen en bad overigens genoeg te luisteren naar 'dc heerlijke akkoorden der gevleugelde zangers want zij hield zielsveel Van muziek.Me vrouw échter was in zwaarmoedige ge peinzen verzonken het half spottend hoofdschudden van haar man toch was haar niet onlgaan, en de gedachte aan den Ireufigon toestand, waarin bet ge loof van heur echtgenoot verkeerde,ver vulde haar hart met weemoed. Reeds (dikwijls, zon dacht zij, heb ik er aan getwijfeld', of Henri het ge loof zijner jeugd niet Verloren heeft en, helaas, elke da(g saherikt, mij oen bewijs le meer, dat mijn twijfel niet ongegrond is. Hoe is liet toch mcgelijk, zou men zegg.cn, dat pen man,, door; een Gastel Gandolfo, 1 Oogst. l>e II. Vader is hedenavond in zijn zomerver blijf Gastel Gandolfo aangekomen, om er eenigen lijd vancantie door le bren- gen. Het is sedert 1870 de eerste maal, dat een Paus zfc'ih naar Gastel Gandolfo heeft bcge-ven; om er'eanigeri tijd le gaan verblijven. De geheele bevolking van het dorp Castel Gandolfo bevond zich in de stra ten, êm>getuitge te zijn van dé-aankomst van den' IJ. Vader.' Vooral in de hdbiji ht'iii van het pauselijk verblijf stond een grootmenigte menschen opeenge drongen. De H. V-adcr maakte den tocht per au tomobiel. Verscheidene aiito's met het gevolg va.n Zijne Heiligheid, reden ach ter den wag.cn waarin de H. Vader geze ten was. D.e H. Vader heeft onmiddellijk na zijn aankomst in het buitenverblijf bekend laten maken, dat bij dc vertegenwoordi gers van de bu.itonlandsche pers iiitnoo-, digi, hem Donderdag aanstaande een bezoek te brengen. Een der eerstvolgende dagen zal Zij ne Heiligheid ook de weduwe van den Ooslenrijkschen, bondskanselier, Dr. Dollfuss en haar kinderen, in audiëntie ontvangen. De Marsch van de Tentoon stelling van Brussel 1935 Herinneren wij dat liet Zaterdag, 4 Augustus, om 15 uur (3 uur 's namid dags) is dat in de Warande van Brus sel de wedstrijd zal gehouden worden voor de officieele Mars-.öh van de Ten toonstelling. De stukken die dioor de Muziek.jury in aanmerking werden genomen, zullen dooj' de Stadsharmonio uitgevoerd wor den, onder de leiding van M. Théo Mahy. Na de uitvoering en de bepaalde rang schikking, zal de Harmonie de Warande verlaten onder liet spelen van de uitver koren marsch, en zich naar dc Grocle Markt begeven, langs, den volgenden wegwijzer Koninklijke plaats, Regen- liestraat, Gróote Zavel, Joseph Stevens- straat, Steenpoort, Trapstraat, Sint Jansplaals, Violets! raat, Iloedcnma kcrsistraat, plein van het Stadhuis. Bij slecht weder, zal de uitvoering in do Waux-Hall, gelegen in de Warand van Brussel, geschieden en* zal de op tocht niet, doorgaan. Erg ongeval in het Stapelhuis te Antwerpen In het koninklijk Stapelhuis der Ita- iieïci had er Doiidérdagvoormiddag een erg ongeval plaats. Terwijl de ,52-j.arige werkman Frans Palings, wonende te Dourne-Noord, op een platten wagen stond om zakken le laden, viel er plots een zak, ,100 kilos wegebde, door eene opening, van oen hoogte van 15 meter van de 5e verdie ping naar beneden. Het ongeluk wilde dat de zak op Pa lings terecht kwam en hem- zware won den toebracht. De man liep eene hersenschudding op. was aan hoofd, borst en linkerarm ge kwetst en kliocg bovendien van in.wcndi ge kneuzingen. Na de eerste verpleging in hel Noor- üerveiibandbuis, werd (de gekwetste naar het Constance Teichmanngestiicbt over gebracht. Verkeersongeval te Wichelen Woensdagnamiddag, rond 14,3,0 uur; kwam den heer B. Léon, wonende Ie Dendermonde, met zijn auto gereden Si llier «Bohemen». Het kind1 Bcrnier Gabriel, 7 jaar oud wonende alhier, Bohemen, 114, wiiiiö den steenweg oversteken en kwani- on der den auto terecht. De autovoerder deed al liet mogelijke en stopte oogenblikkelijk. Het kind 'werd met lichte kwetsurenNover het lichaam" en beide beenen opgenomen en na'1 ver zorging door een bijgeroepen genees heer naar de ouderlijke woning over gebracht.. De politie stelde een onderzoek in..om de verantwoordelijkheid vast te. stellen. Trein ontspoord te Lichtervlde Eén goederentrein kómend! uit TielfV sprong Woensdagavond, rond 8 uur op 300 meter van het station van Lichter- velde uit. ide sporen, en zette zich dwars over de tiwee -spoorlijnen. Gelukkig* werden er geen personen gekwetst. Het verkeer werd echter volledig' on derbroken en moest over. Roes-elare oir Kortrijk omigele-id worden naar Gent. D.e treinen uit Adinkerke, Veurne, Diksmui.de en De Panne liepen binnen met ongeveer anderhalf uur vertraging. Een auto, gevoerd idoor 'J. V. d. V., beenhouwers le Borsbeek,kwam ter hoogte van de Nationale Gendarmerie op den Liersclien Steenweg in botsing met het motorijwiel van J. T uit de Fer dinand Gonsemansstraat te Berchein. T. werd- van zijn moto geslingerd en be kwam wonder genoog slechts onbedui dende kwetsuren. Erger verliep het met den autovioerder, wiens toestand door den bijgeroepen geneesheer zoodanig werd geoordeeld dat bij naar het St. Mariagaslhuis moest overgebracht wor den. Thans1 echter schijnt hei dat er geen reden tol onrust bestaat. De beide voertuigen werden erg be schadigd. D.e politic heeft een onderzoek ge opend. ONZE LEZERS AANBEVOLEN: 'XTRA 8UIKERIJPEEN DE RYCKE. 9369' Een vrouw loopt doodeli/ke brandwonden op te Eigenbrakel Donderdag morgen overleed in St. Janshospitaal te Brussel de genaamde Leonic Roeck, 30 jaar oud, huishoudster woonachtig in dc Fonlainstraat le Ei genbrakel. Woensdagavond omstreeks half zes werd de ongelukkige ernstig over gansch het lichaam verbrand ten gevolge van de ontploffing eener .pe- troollamp. zoo braven vader, eene zoo deugdzame en innig godvruchtigo moeder opge voed, het geloof zijner kinderjaren zoo spoedig vergeel, orn zijne ziel aan een eeuwig verderf bloot te stellen. Neen, als hij zoo voortgaat komt hij nooit aan een goed einde. Deze laaiste gedachte vooFal; perste de innig godsdienstige vrouw tranen uit de ooigen haar man echter be merkte er niets van, want obk hij was in treurige, gedachten verzonken. On ophoudelijk locb, doemde het akelig spookbeeld van dien verd... controleur zooals het thans heette, op voor zijn geest en het gunde hem geen oogenblik rust. Inl.usschcn wierp do wanhoop al verder en verder haar somheren sluier over zijne gefolterde ziel en een ijs'e- Jijlc gedacht ontwaakte in zijn binnen- sle. Zoo was deze wandeling voor mijn heer en mevFouw G., eene bron van angst, en kwellingen, slechts Maria smaakte er liet aangename en verkwik kende van. 'En gewis zouden beiden nog lang tan prooi zijn geweest aan die pijnlijke zwaarmoedigheid, waren zij cr niet uit. opgewekt doof de heldere stem van Marie, die riep ziet ven3, wij zijn reeds aan den anderen ingang Van het diorp. En inderdaad, toén beiden opzagen, lag het kleine, doeh bevallige 'dorp weer voor hen. Spoedige be-traden zij de Steenstraat, die zieih zoo statig door het dorp heenslinger'de, als ware zij ziich len volle bewust, dat zij de voornaam ste onder de rij barer zusteren was.Nu zwegen, althans yópr sen poosje, die Een Auto rijdt in de Vaart Donderdagavond, «omstreeks 8 uur, kwam. de li. Aug. Hochfeld, wisselagent,, wonende aa;n de' Au!gus.t Reyerslaan, to Schaarbeek per auto langs de r Wille- broéksc.he vaart gereden, komend, van Antwerpen, toen zijn voortuig, ter boog ie van de «Marly», in het water ierecliti kwam. Voorbijgangers kwamen foegeloopen en gelukten er in iden h. Hochfeld, die alleen in de auto zat op te balen. Hij was bewusteloos en overleed ter wijl men hem naar liet Brugmannhospi- 1aal overbracht. sombere gedacblen, die den ontvanger en zijne echtgenoole gedurende de wan deling gekweid hadden, want zij had den al hunne aandacht en oplettend heid noodig, wilden zij geen enkel «bon: soir dat hun van alle kanten werd toegestuurd onbeantwoord laten. Door het prachtvolle weder uitgelokt, zalen' toch de meeste burgers op een bank of stoel voor de deur i,n de 'frissclie avond koelte te keuvelen, terwijl rnen nog even de rookwolkjes, die vroolijk uit de pijpen door het luchtruim dartelden, kon onderscheiden. Vooral voor de deur der dorpssocie- teil. Concordia» klonk die gulle avond groet den ontvanger en zijne echtge noole uit velef mond tegen. Nog eenige slappen en zij hadden hunne woning weer bereikt spoedig daarop sloeg de zware huisdeur dicht. TT. IN DE SOCIETEfT Dc dorpsklok had pas acht uur ge slagen. Voiof een klein tafeltje op den sloep der sociëteit, zat de gemeente secretaris feeds 'te wachten op de komst' zijner vrienden, terwijl hij zich het glas oud Maastrichts hier goed liet smaken: Zijn geduld, 'e'n het was niet groot,werd gelukkig 'niet lan.g op dc proef gesteld} spoedig töcb" zag hij in do verte den ouden hoofdonderwijzer, met 'de hent aangeboren statigheid naderen. Ha, ha lispte hij binnensmonds ori meteen plengde hij Bacchus Ier eere, 1 yëïyöTgtrf

De Volksstem | 1934 | | pagina 2