De Kolènkwestie De Houding der Socialisten Naklank van den Jeugddag Na het afsterven van Maarschalk Hindenburg Is handenarbeid vernederend? Nieuwe briefjes van 5 en 20 Frank De Ronde van België voor onafhankelijken Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. publiciteit buiten het Arrond. AALST, 5 Agentschap HAVAS, Adolt Maxlaan 43, te Brussel XXXX JAARGANG. .N.UMMER 179 DAGBLAD 2èO Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kue de Ricfceleu, I'a rijs. Bank Puiding/Kingsway, 20 Londres _W, G 'Z. Zondag 5 Augustus H. Abel Zon op4,29 Zon af7,23 Maandag 6 Augustus 1934 H. Phitom«n* Zon op4,31 Zon 7,22 N. M. 10 E. K. 18 Wij hebben mededeeling gekregen van 'n brief die het Plaatselijk Comiteif' van het J.V.K.A. gestuurd heeft aan den fleer minister van Binnenlandsche Za ken, naar aanleiding van de incidenten van verleden Zondag. Aan Zijne Excellentie den lieer Minister van Binnenlandsclie Zaken, Ondergeteekenden Voorzitter en Schrijver van het plaatselijk Comiteit tiran het Jeugdvenbond voor Katholieke Actie te Aalst, hebben de eer Ue'd. te be- tooigen dat bij brief van 23 Ju-li 1.1. zij aan 'den Heer Burgemeester van Aalst ken nis hebben gegeven dat op 29 Juli in Aalst een Congres zou plaats hebben van bet J.V.K.A. en d'at dien dag insge lijks in den namiddag een optocbi zou plaats grijpen de wegwijzer van dien stoet werd in den brief medegedeeld dat bij brief van 2G Juli de Heer Bur gemeester ontvangst meldde van den brief en ons de noodige toelatingen gaf die wij voor het oprichten van eene tri bune gevraagd hadden. 'dat op den- dag van 't Congres, 's morgens om 10 u. bij de samenkomst aan de kerk. door de Socialistische Li gamannen uitdagende schriften werden uitgedeeld aan de aankomende congres sisten ■dat de politie hiervan onmiddellijk door het plaatselijk comiteit werd ver wittigd dat deze echter meende niet te moe ten optreden clat in den namiddag, enkele uren voor den optocht, door de Liga uitda gende spandoeken werden gehangen op eene hoogte van 2.5 m. in. twee si raten waar de stoet moest voorbijgaan. dat het. comiteit onmiddellijk daarte gen protest heeft aangetCekend hij den Heer Politiecommissaris dat deze verklaarde dat hem mede gedeeld was dat het Schepencollege tot deze tegenmanifestatie de 'toelating had gegeven dat de afgevaardigde van het Comiteit alsdan op het bureel van den Heer Poli tiecommiisisaris den burgemeester iele fonisch heeft opgebeld, en hem op het tergend, ophitsend, en uitdagend karal» ter van dlie spandoeken heeft gewezen Immers, die spandoeken ffespannen op 2.5 m. hoogte beletten den vlaggé- stoet, ongehinderd langsdaar te gaan, zoodat noodzakelijk de spandoeken moesten afgerukt worden, of... dat da .vlaggen moesten buigen dat de aandacht van den burgemees ter in 'I hijzonder getrokken is gewor den op de incidenten die daar zouden kunnen uit voortvloeien dat de burgemeester echter weigerde deze spandoeken te doen wegnemen of re hooger te doen hangen, maar zijn politiecommissaris ter plaatse zond om deze te bosichermen dat lint aldus vaststaat dat de Burge meester stelselmatig tot het boycotten van onze manifestatie heeft medege werkt dat die medewerking en die uitdaging des te meer opvallen dat de stad zelve voor tiet spannen van die doeken het' noodige materiaal en vlaggen had ge leverd en door de stadsdiensten had doen plaatsen dat de burgemeester ons al-dus in ze kere mate de vrijheid der straat beeft ontnomen ■dat <te Heer Politiecommissaris' al dez. feiten heeft besta Mgd en verzocht is geweest er proces-verbaal van op to maken dat anderzijds in den namiddag de Liga-mannen ongestoord hunne uitda gende propaganda hebben kunnen voort zetten. vóór. langs en. achter den op tocht der Katholieke Jeugd dat t.egenmanifeistantente midden der Groot e Markt, Zijne Excellentie Monseigneur Goppielers driest, te ge- moot zijn gegaan om Hem hunne op ruiende schriften aan te bieden dat na eene eerste weigering van wa ge Zijner Exeellentle's omgeving (Z.E. H. Deken en hoofdleiders der Katholie ke Jeugdhetooginig.') een hunner, ach terwaarts «slappende vóór Zijne Excel- lentie's h-oogst eigen persoon, op on gehoord oneerbiedige en. uittartend'© manier in woorden ep houding beeft bef oogif Spijts al hun protesten buiten, het parlement, waren -de socialisten zeer gematigd, tijdens de Volmacht-bespre king. Zij weten dat zij op dit oogenblik niel bij machte zijn om iets beters te doen, ter verhel ping van de cris is. Zij beschikken daarover noch over het noo dige gezag, noch oven een duidelijk programma. Opmerkelijk was. het dat de Heer Spaak optrad als woordvoerder voor de Sooialistische partij. Wij welen door het blad van Spaak «L'Action Socialiste hos scherp zijn houding is tegenover de ofïiciecle lei ders der partij en hoe wantrouwig hij staat t eigen over het plan. De Man. Over een paar weken 'heeft hij nog een dag orde dloen stemmen door de Brusselsche federatie, waarin hij de kampagne voor hel. plan De Man als mislukt beschouw de. Niettegenstaande dat, sprak hij nu zeer gematigd als leider van de opposi tie en tegenover de politiek van de re- goering steldie hij niets antders dan dal zelfde plan De Man. Dat is kenschetsend voor don toestand bij de Socialisten. Deze zijn verdeeld. De eenen willen rechts', de anderen wil- ljn links. Zij welen hoezeer ze diaar- door verzwakt, zijn. En zij beproeven de scheuring Ie verduiken voor de oogefi van het publiek. Daarom moest Spaak spreken in den naam van de Socialisti sche oppositie... en zoo gematigd. Iïet effekt mislukte, want iedereen voelde duidelijk de oomedie. Tn Frankrijk is het socialisme uiteen gevallen. De eenen zitten in de nationale regeering en «stemden ook de volmacht. De andéren hebben, met de communis ten een akkoord gesloten. Dezelfde split sing ontstond in Engeland.. Het is dus niet zonder reden dat de socialisten be vreesd zijn en vooral trachten het uit eenvallen van de socialistische partij te voorkomen. De opdracht'van Spaak, schijnt of op te wijzen dat, de partij voor her. oogen blik toegevingen zou| doen aan links, mits beloften van gematigdheid. Daar om ook schrijft Vanderveldé een artikel Iri' «Le Peiiple» ten voordeele van een gemeenschappelijk akkoiord met de iri ternaf ion'atle van Moskou, mits sommige voorwaarden. De officieele leiders willen de ontevreden revolutionairen voorloo- pig geriust. stellen met woorden en be loften. Maar dat «brengt geen oplossing aan de innerlijke verdeeldheid. S.K. In overleg met de regeering brengt de Nationale Bank.nieuwe bankbriefjes van vijf en van twintig frank in omloop Dit beteekent niet dat er afgezien wordt van de nikkelen of zilveren stukken, maar er blijkt een tekort aan muntstuk ken van die waarde 'te ?ijn. Om'.rent "net slaan van zilveren 5 frankstukken is: nog geen besluit genomen en de huidige zijn te zwaar; anderzijds gaat hst slaan der zilveren stukken van 20 frank maar traag vooruit. Eertijds waren voor een 'totaal be drag van 750 millioen briefjes van 5 en van 20 'frank' in omloop thans nog slechts voor een honderd millioen en die briefjes zien er ellendig uit. De nieuwe uitgifte zal 300 millioen beloopen, zoodat men nog geenszins hel wettelijk vastgestelde minimum van 1200 milliioen zal overschrijden. De nieuwe briefjes zullen in vorm of kleur niet van de oude verschillen. Een doodenmasker wordt gemaakt De Berlijnsehe beeldhouwer professor Thorak, die ook het laatste borstbeeld van Hindenburg heeft gemodelleerd, heeft te Neudeck een «doodenmasker van den overleden rijkspresident genomen Verklaring van Paus Pius XI Paus Pius XI heeft verklaard, dat «de dood van president von Hindenburg ern stige moeilijkheden teweeg zal brengen Z. H. voegde hieraan toe, dat «da toe stand van dien aard is, dat er ernsdige bezorgdheid' «bestaat. De ontwikkeling van den toestand zal moeilijk en ge spannen zijn. De Paus heeft deze opmerkingen ge Zi® vervolg onderaan volgend* kolorrt 1 dat het zelf zoover is gekomen dat de verontwaardigde menigte de tegenbe- toogers' heeft moeten beletten de tribu ne te benaderen waar Zijne Excellentie, de geestelijke en wereldlijke overheden hadden plaats «genomen om den stoet in oogenscliouw te nemen dat, het plaatselijk Comiteit dan ook krachtdadig protest aanteokent. tegen de partijdige en tergende houding van den Burgemeester die door zijne politie die uitdagende propaganda heeft laten gebeuren en aldus de tegenbeloogera heeft beschermd dat bet alleen dank is aan het koel bloedig beleid en liet volmaakt tuchtvol optreden der betoogérs d/at geen ergere incidenten zich hebben voorgedaan f Zij bieden de Heer Minister de verzekering hunner hioogachting aan Het Comiteif. M. >an Isacker^heeft Vrijdag ochtend de koolmijn-patróóns ontvangen. Deze legden aan den minister den to 3- stand) voor sinds de vergadering der Gemengde Mijncommissie, waar, zcoals gemeld, geen overeenkomst iussclien patroons e«n werklieden in zake loons vermindering kon bereikt worden. Wij hebben in een vorig nummer het •standpunt, van beide partijen toegelicht en achten hot overbodig dit een tweede maal te doen. Na hun ondlerfioud met, den minister, van arbeid en sociale voorzorg werden de kool mijnbazen ontvangen door mi nister Van Cauwelaert, die htm de ver zekering gaf dat het zijn wonsch was de koolmijnniijverheid te steunen in voor waarden, die 't best beantwoorden aan hunne belangen en aan het welzijn, des maakt, tijdens een ontvangst, die hi j toe gestaan had aan bisschop Bernard Mo- honey van Sioux Falls. Zuid-Dakota. Staatssecretaris Dr Mcissner in zijn ambt gehandhaafd Adolf Hitler heeft Dr. Meissner, den staatssecretaris van den overleden rijkspresiident belast met de verdaFe af wikkeling va,n de tot nog toe door liet bureel van den rijkspresiderit beh'an'del- e zaken. BIJ het herdenkingsmonument van Tannenberg Hohensteiin, 3 Augustus. Het mo nument van Tannenberg beslaat uit 8 torens. In den toren gezet, Toren der generalen Waarin oorspronkelijk -het reuzenm.onu.ment van den overwinnaar van Tannenberg moest komen, zal het stoffelijk overschot van 'den rnaar- schalk-pr©slident neergelegd worden. De vervanger van den Fuehrer Berlijn, 4 Aug. Welingelichte Na tionaal Socialistische kringen beweren d-at M. Rudolf Hes, rijksminister, die reeds den fuehrer vervangt als partij leider, liem ook vervangen zou als Rijks kanselier. De begrafenisplechtigheid van Hindenburg Berlijn, '4 Aug. Minister Goebb'els heeft in overeenstemming met de fami lie van President Hindenburg "de begra. fcnisplechtighed'en als volgt geregeld S Iri den naolit van Maandag op Ding- dag zal de lijkkist met het stoffelijk overschot van de President overgebracht Worden tot voor het nationaal gedenk', teeken van Tannenberg in Oast-Prui- se'11. Op Dinsdag, te tl uuF. zal de «Held haftige symfonie», van Beethoven, wior- d'en uitgevoerd. Nadat de aalmoezenier vari. 'den protestanfschen godsdienst een kariselrede zal hebben gehouden zal door Hitler een lofrede worden uitge sproken. Het diplomatiek korps en bui- lenlandschc zendingen zullen op de plechtigheid tegenwoordig zijn. Te 11 u. 45 zial het verkeer, ook vari dé voetgangers in gansch Duitschland gedurende een minuut worden stilge legd. 'Alle klokken zullen luiden en over al in Duiitschlandi zullen rouwplechtig- heden plaats' hebben. lands. iPje actie vari de regeering. zegde M Van Cauwelaert. voor wat. betreft pro ductie en verkoop van Belgische kolen, kan enkel doorgevoerd worden binnen de grenzen dat zij overeenstemt met de wensichen der onbetwistbare meerder heid der belangen ter zake 'I Is om deze raadpleging in te rich ten in buiten alle verdenking staande, voorwaarden dat. M. Van Cauwelaert dé ze samenkomst bad bijeengeroepen. Hij legidie duis een werkprogramma voor, waarover hij de meening der koolmijn- patroons vroeg. In eerste orde. zegde de minister, is het passend dat alle belangen zich kun nen laten boor en te doen gelden; alle zullen met den grootsten rechtvaardig heidszin in overweging genomen wor den. In hét kolen-ontwerp heb ik' de stich ting van een bestendigen raad van pro ducenten samengesteld; uit 'één afge vaardigde per millioen in 1933 gepro duceerde ton. .vooruitgezet; ik herinner het ten fitol van voorbeeld, doch* laat u alle vrijheid van beslissing over. Ik betracht slechts één ding: de coör dinatie uwer inspanningen begunstigen en de koolrnijnnijV-rhcrd dé midden <ler huidige moeilijkheden te helpen. Ingaande op den wensch des minis ters zullen de patroons hunne afgevaar digden benoemen erf deze zullen toeko mende week Donderdag eene eerste ver gadering houden. Achtereenvolgens zul ten de produlctie en de verkoop bespro ken worden, de kwestie der prijzen volgt laiter. Al de mijnen, behalve de zeer kleine ondernemingen, worden op de bijeenkomst bij (den minister vertegen woordigd. Binnen kiorteri tijd zal minister Van Cauwelaert op dezelfde wijze overgaan tot de samenordleninig van alle krachten, betrokken bij de tex'tiel-industrie. Later zullen nog andere bedrijven volgen, in- diien de wenschelijkheid zich daarvan doet voeleh. Over de bespreking met de mijnbazen had de minister van Ekonomie den bes ten indruk gekregen. De mijnbazen schijnen niets; beter te vragen dan dat' van hooger.liand orde worde geschapen in liet thans vrij anarchistisch bedrijf der mijnindustrie. Ziehier het vertrek van den ronde, gegeven door fVl. Alban Colignon, bestuur der van den wedstrijd. Eerste rit Brussél-Auvelais. 190 Km. De eerste ril van dezo Ronde onzer opkomende krachten heeft alreeds een groot succes gekend'. Van de meer day 200 ingeschrevenen De uitslag. 1. KIXT, in 5 u. 12 min 00 Sec 'J 2. Braeckevelt, op 1 lengte 3. DegTeef, in 5-12-18; i. Van 'den Berghe; 5. Descamps; 6. Lowie? 7. Dhoey; 8. Goclaert G.; 9. Mevvis; '10. verschenen er 155 op het appel, zoodat jM'archand; 11. Meulenbcrg; 12. Rodroly; een klein legertjefietser? fie|, .vertrek 13. Trekelsj; 14. Coelaert J„ allen in nam m 12 uur §li£U. 15-12-18, Als ik die vraag hoor stellen, dan be kruipt me de lust om alle zwartkijkers, die niet weten hoe edel de handenarbeid is, eens rond te leiden iu onze oude ker ken en museumsdaar zou ik hun wijzen op tallooze meesterstukken van hooge waarde, welke thans aller bewondering afdwingen, en toch slechts door caaien arbeid tot stand gekomen zijn. Is handenarbeid vernederend en ik denk aan onze Moeder de H. Kerk, die Gods lof zingt, niet alleen in de geleerde boeken en dichterlijke hymuen. maar. evenzeer in die zwierige voortbrengselen van steen, hout of metaal, welke het sieraad zijn van tal onzer kerken. Handenarbeid vernederend neen, zoo denkt er zeker de Kerk niet over, zij die om zoo te zeggen alle ambachten, alle stielen uitnoodigt om den luister van den eeredienst te verhoogen, en dus wel oor deelt dat dit handenwerk waardig is oin met het goddelijke iu aaurakingte komen! Wat waren onze voorouders, die meu- schen met hun stoer geloof, anders be wust van de waarde en fier over de schoonheid van het werk hunner handen Wanneer een stad besloten had eenkerk- paleis op te trekken voor den God onzer tabernakelen, dan zette iedereen zich aan het werk alle stielen deden mee met sers, timmerlui, steenkappers, beeldhou wers, schrijnwerkers, schaliedekkers, schilders, en wat weet ik al, en ook sim pele aanvoerders en sjouwers van mate riaal handenarbeid van honderden ca duizenden, vereenigd in dat steenen sym bool van hun geloof en hun liefde. En ze waren fier over hlin werk, zij en hun nakomelingen en wij zelf, als wy bewonderend staren op die kunstig af gewerkte torentjes van kerken en stad huizen, zijn wij dan niet rechtmatig fier op het werk onzer voorouders, toch het werk hunner HANDEN Kajotters, eerbied voor het handen werk Ook over het ruwe hout of den weerbarstigen steen waait symbolische schoonheid, wijl de hand van den arbei der schaaft of kapt. Gaat naar onze oude kerken daar staan koorgestoelten, preek- en biecht stoelen, roerloos stom to verkondigen den lof van den arbeid Ziet hoe dat harde hout onder vaardige werkershand werd uitgesneden en ingezaagd, geschaafd en gepolijst, omvormend tot een rij van sieraden en beelden, die de eeuwen moesten trotseeren, geen stijve meubels, zooals in vele stijve salons, maar zwieri- en rijke ornementatie, in fraaie lynen, getuigend van den kunstzin der arbeiders. Een tijd lang heeft men die werkmans kunst uit het oog verloren kostelijke versierselen werden met plaaster beplakt en met valsch goud bespetterd, het van de natuur zoo mooie eikenhout werd met bontkleurige verfstoffen bestreken, het edele metaal zelfs had alleen nog waarde als het bedolven lag onder een overvloed van smaaklooze versierselen. Maar God dank, op onze dagen is men die dwaling gaan inzien. Men heeft begrepen dat de schoonheid van het gewrocht niet afhangt van nut- teloozen opsmuk, maar wel van de waar de van den arbeid en de kostbaarheid der grondstoffen. Ook zien we op onze dagen kunstenaars den werkerskiel op nieuw aantrekken, en met vaardige hand het werkersmateriaal hanteeren orn in de doode stof uit te beelden, de stoute vi sioenen van hun geest. Eertijds was men er op uit de sporeu van den arbeid door een verzorgde polij sting weg te doezelen tegenwoordig stellen velen er hun eer op, de zichtbare sporen van hun handenarbeid achter te laten. Een goudsmid die door lange, ge duldige, berekende hamerklopjes, den sierlijken bekervorm van den kelk heeft verkregen, wacht zich wel die hamerin- drukken te doen verdwijnen veel liever laat hij den beker lichtjes gehobbeld en h\j is er niet minder mooi om. Kajotters, laat ons fier zyn over al die kunstgewroehten welke onze vaderen in t verleden hebben voortgebracht en onze werkbroeders in het heden nog tot stand brengen. Zeker, by hen hebben kunste naarstalent en handenarbeid zich ver eend... Niet allen zijn wij kunstenaars Maar 't nederigste werk, goed vol bracht, draagt bij, en is soms onontbeer lijk voor het tot stand brengen van groot- sche werken, voor het bereiken der we! vaart van een volk en wordt het altyd niet door de menschen erkend, in Gods oogen kan het oneindige waarde hebben, indien het zorgvuldig uitgevoerd, tevens uit liefde tot Hem wordt volbracht. Is handenarbeid, zoo begrepen, niet zaligend en verheffend ?i. K. HA JEE,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1