Machetes - guide. De gebeurtenissen in Oostenrijk 10 De Tarwevoortbrengiitg ia 1934 Een Moderne Stad Vrijdag AUGUSTUS 1934 UIT HET STAATSBLAD Het afsterven van M. René Delforge Een Vlieger op het Jungfraujoch geland Wijzigingen aan de Belastingswetten Missienieuws 3CXXX JAARGANG fiUMMER 183 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Eubliciteit buiten het Arrond, AALST. Agentschap HAVAS, Adolt Mailaan 13. te Brussel fcM Ra Richeleu. Earjjs Bank B.uiding/Kingswaï, 20. Londr.es W, C. 2, H. Laursntlu» Zonop4,3(iZona(7,15 N. M. 10 E. K. 18 (FOLKLORE) (vervolg). Hachelen is een fraai dorp aan de Leie gelegen en heeft na den oorlog nog vrat vermaardheid bijgekregen daar een zoo mooi opgeschikt militaire Kerkhof ■waar de Fransche' gesneuvelden begraven liggen, werd aangelegd, 'fc Is een groot.- &che doodenakker en met zooveel orde geregeld, De Kerk van Hachelen toegewijd aan Sint Mich iel en waarin het Koperen borstbeeld of beter verguld beeld van den H. Cornelius binst de toeloopsdagen is uitgesteld, omringd van veel branden de kleine wassen kaarsen en onder n'cn baldakijn of hooge hemel met afhangende roode slippen en met bloemen en planten versierd staat in den linkerzijbeuk. A propos van dezen tempel, welke ge bouwd is op een uitspringenden hoek die schijnt in tie Leie een dijk te vormen oogverblinding de guldden rivier loopt er halfrond heeft een zeer schil derachtig voorkomen. Dit heiligdom bezit den vorm der Halleherken Drie beu ken van gelijke hoogte en breedte zijn met elk een afzonderlijk dak gedekt. De westerfacade is opgebouwd in Doornik- schen witten stoen van de 13"-11° eeuw. Do sakrist.ij dagteekent van de 15c-16c eeuw. De toren sedert 't bombardement van 1918 veranderde van vorm en is achthoekig en thans veel hooger met zoogezegde spits en zelfs een hulbe omtrent op 't hoogste. De meubelen dag- teekenen uit de 18° eeuw en zijn het mel den waard. liet eiken houten gestoelte dat tenden de kerk langs weerskanten der groote lijkdeur is opgezet en waar de priesters met vier en meer zegenen met de relikwie, is iets ecnig in zijn aard. De predikstoel al te hoog is uit roze marmer vervaardigd en verheft zich onder den toren die te midden de kerk staat. Fien tafereel, een niet te mispryzen schilderij op het linker zijaltaar ver- bocldt de mirakelen van St Cornelius. Vele koppen en personen komen er op voor de kleuren zyu verbleekt men zou wel meenen dat het waterverf is. Oneindig vele trappen in marmer be vinden zich in het heiligdom, en rond de conunuuiebank, iu gebeeldhouwd eiken bout eu die mag aangestipt worden als antiek, zijn wel een hindernis voor de ouderen die ze moeten beklimmen en be- terton. Toen de Duitschers in 1918 aftrokken, leed de tempel geweldig, zoo juist bij de Leie gestaan en gelegen. Obussen schon den leelijk de spits van den toren en hoorden lompe gaten in 't gemetselde gewelf der vouten. Ook een groot gedeel te der menbelering werd erg beschadigd. We bemerken aan den ingang van de zijdeur der kerk een hoenderhok of "ren- ne» en daarnevens een konijnenhok. Alle beiden ziju bezet met offeranden, die zullen aan den man gebracht worden. Kerklichters of blakers iu gesmeed ijzer, zoo oud als de straat zijn opgesteld om de honderden kaarsjes te laten branden. Men doet den ommegang rond de kerk en 't kerkhof. Viermaal maakt men halt en men bidt driemaal het «Onze Vader» en het "Weesgegroet». Dan gaat men te zegenen of vereert en kust men de reli kwie van St Cornelius, dewelke in een zilveren hoorn zich bevindt. Men bezit twee van die relikwieschrijnen in zilver welke dagteekenen uit de 16e eeuw. Men doet ook mastellen zegeneu, die door mcnscheu en beesten zullen opge smuld worden om ze te bevryden tegen deSoskens... want men dient of bede vaart Sint Cornelis en Sint Ghislenus, zijn medegenoot, tegen alle soorten van vallende ziekten, stuipen enz. De aan- roeping van die twee heiligen dagteekent van den tijde van 't oprichten eener con frérie ter hunner eer in 1323 't altaar van den II. Paus opgericht ten jare 1874 is iu wit marmer. De relikwieen zouden oorspronkelijk overgebracht ziju van Ilonse, Audenaerde of Ninove. Het offeren van dieren bestaat hier sedert lang in 't offerlmisje, nevens de kerkdeur. Thans zyu het kiekens, konij nen, duiven en vroeger offerde men zelfs paarden en rijtuigen. Men bemerkt ook veel ex voto's in was die allerhande lede maten en dieren verbeelden. Op het Guldenboek laten zich overtal- rijke familien inschrijven, dank aan de edele familie van Schoorisse bestaat dit broederschap en uitmuntende gewoonte. Namen van bedevaarders van 't omlig- Zle onderaan volgende kolom, ZEGELRECHTEN Een koninklijk besluit behelst de vol gende bepalingen.: Artikel 1. Pie drie eerste lcdea van artikel 10, nieuw, van het koninklijk besluit, van 10 Augustus 1923 worden door het volgende vervangen «De plakzegels zijn vaneen ecnig type. «Ze zijn samengesteld uit i.wee gelij ke deelen. Hel- dubbel vignet meet in de hoogte 35 millimeters! en in de breedte 26 milimeters. «De zegels verloonen, in het boven gedeelte, een gclaniwerden beeldenaar verbeeldende Beligie en, in het onderge deelte, een klimmenden leeuw v. et een j kroon overtopt. De woorden «Bclgique. I Taxec fiscales. België Fiscale taxen» zijn gedrukt tussehen de twee declen der zegels. Art. 2. - Het bestuur der registratie en domeinen zal voor elkeen der waar den het in omloopbrengen van de zegels van liet nieuw type regelen. Nochtans, voor het bedragen boven de 20 frank, zullen deze zegels uitgegeven worden voor 1 Januari 1935 en de vignetten van het bestaande model zullen slecbls gel dig kunnen gebruikt worden tot 31 De cember 1935. Ruiling van plakzegels boven de twintig frank Er wordt een nieuwen termijn ge steld, tot 31 December 1934, voor d!e nuiling, tegen zpgelis van hef loopend type, van plakzegels van boven de twin tig frank, aan den omloop onttrokken, loebehoorende tot liet een of het ander dor vief vroegere typen. Pic ruiling zal kunnen aangevraagd worden 'in al 'dé kantoren der registratie on domeinen van het, Rijk die den verkoop "der zégels' ondef hun werkzaamheden hebben. De te ruilen zegels zullen aan liet be voegd kantoor dienen afgegeven te wor den. vergezeld van een borderelopge steld in drie dubbel exemplaar op 'for mulieren n. 138 verstrekt door liet be stuur. vermeldende naam en adres van den afgever en, por bedrag, het aantal en de gezamenlijke waarde der! vignet ten. De droogte hoeft in de P.onnauvallei en in het bekken van dg Zwarte Zee on herstelbare scihadie aangericht aan den farweo.ogs<t. Elders in Europa hebben regens een ramp voorkomen. Het landboiuiwin'stituut te Rome voor spelt voor Europa een tanveoogst, die 10 l.b. minder rijk zal zijn dan in 1933: 40 millioen ton tegen 47 millioen ton. In Kanada is de regen tijdig 'gekomen: men schat den oogst op 9 1/j mill iaën ton, of 2.700.000 ton meer dan verleden jaar. In de Vereen igde Staten van Noord- 'Amerika, integendeel, vreest men dat de mindere opbrengst vergelijkbaar zal zijn met die van verleden jaar, zood'at men de voorraden zal moeten aanspre ken om in de biniienlandsche behoeften te voorzien. In Frankrijk bleef er verleden jaar een overschot. De 1,300.000 ton, die voor 1934-1935 ontbreken, zullen al thans gemakkelijk gevonden worden, z-oodlat mei een de voorraden op ernstige wijzen zullen slinken. Deze bedragen 2.825.000 ton. Einde Juli zag de wereld toestand op gebied van tarweoogst er als volgt uit: voortbrenging in de uit.voorlanden r! 28.275.000 ton; behoeften van de uit- voerlanderi 13,700.000 ton. Zoodat er voor het binnenlandisch verbruik voor de uitvoerlanden en voor de voorraden 14.575.000 ton overblijven. De lijkdienst van onzen g'eëer.d'en en betreurden confrater, M. René Delforge, zal plaats hebben vrijdag morgen, 10 u. in de parochiale kerk van Saint Servais te Namen, gevolgd door de begrafenis op het kerkhof van Bricniot. Op' verzoek van den aflijvige noch redevoeringen, noch bloemen, noch kro nen. Dins'dag morgen, enkele uren voor zijn dood, bracht Mgr. Heylen, bisschop van Namen, vergezeld van Kanunnik Tharcisius, een bezoek aan den ster vende, die uit, de banden van zijn eigen zoon, de laatste H H. Sacramenten had ontvangen. Monseignelur bfiacht hem, met de ver sterking zijner aanwezigheid on zijne gebeden, den bijzonderen zegen van den "Paus. Hij bed aflikte tevens René Delforge" voor al het goede 'dat bij in zijn leven gedaan had voor den godsdiénst én voor de Kerk. Diep bewogen verllot Mgr. Heylen hét sterfbed van onzen 'diepbétraurden con frater. gende en uit Gent, Deynze, Kortrijk, Audenaarde, Aalst, Yeurne, Thielt enz. komen er op voor. Een andere register bevattende de na men van Bruggelingen en van inwoners van Roeselaere, St Niklaas, Meenen en Doornik en werd begonnen in 1543. In de 19e eeuw staan er ook Paryzenaars en Russen op. In de 16e eeuw ten tijde der geuzen trad er verslapping in doch in 1643 herstelde Mgr Antonius Triest, bis schop van Gent, de Confrérie, 't Is hier ook Ouldenhermis terzelfder tijd. Deze begint den tweeden Zondag van de bede vaart. Dan staat 't center van 't dorp letterlijk vol met foorebarakken, paard- jesmolens, circus, kramen van allen aard en men verkoopt speeldingen, koeken, krieken... gedroogde visch of wittingDe herbergen hebben veel te doen...'t Is gewoonlijk heet en men drinkt nen pot, ook wel korten drank. Accordeons of trek zakken en orgeltjes spelen valsch of .juist. Vele bedelaars zitten te klagen langs den weg of op 't kerkhof MARC Dat mag wel gezegd worden van Ben jamin Demoiortel, ijzerenwegbedlende, wonende te Ediingilien, dié op den fond- vlucht uit Biarritz, van 28 Juli' laatstle den den eersten prijs won. P,ie overwin ning bracht hem benevens veel geld, den beker van 't inrichtend blad op, alsnok dezen der stad Biarritz en een dlerde geschonken door den heer Sylvain Del- li aye v-oior 'de eerst besfatigde duif, 'die te En'ghien ingek'orfd werd). De gelulcki- overwinnaar is ruu 58 jaaï* oud en sinds zijn twaalfde jaar, duivenltefheb- ber. De duif waarmede hij dit schoon snkses hoekte is eene duivin, geboren: in de lente van 1930. Zij stamt van 'nen duiver van zijn eigen ras, terwijl do moeder afkomstig is varf Sinte-Krui3 bij Brugge. In 't ja af barer geboorte vloog zij verbazend sterk maakte dé schobnste uitstogen bij de jongs duiven en won het kampioenschap- zijner maat schappij. Sedertdien vloog zij kopprij- zen in al de vluchten, zoowel onder als boven Parijs. Bij hare 1 huiskomst stcneefi zij hoegenaamd niet vermoeid, want 10 minuten later zou niemand kunnen zeggen hebben, dat zij van Biar ritz kwam in min dan 13 ursfT. In de nabijheid van Rome heeft men thans de eerste spade in den grond ge sloken, voor den bouw van eon stad' voor vliegeniers die ongetwijfeld ecnig iis in haar sport. In deze nieuwe stad Monteciale, die ongeveer, 24 km. van Rome wordt aangelegd, zullen weten schappelijke inrichtingen voor de vlieg- wezen worden gebouwd alsmede een vliegarsenaial met groote laboratoria. Er wordt ook een breed kanaal gegra ven, waar watervliegtuigen kunnen da len en starten. Deze stad wordt get eel in moid erne bouwstijl opgetrokken en zal hoofdzakelijk piloten en hun huis gezinnen herbergen. Verder wordt in deze stad een groot sportstadion gebouwd, zoodat de bui- lenlandsc.be wielrenners die vaak van de eene zesdaagsche in die andere slap pen onmiddellijk van uit het vliegma chine de baan kunnen betreden. Pje Dliritsche vlieger Udet is Maandag met een vliegtuig dat met ski's uitge rust was, op de Jungfraujoch geland. Hij steeg n'oig enkele malen op en landde opnieuw, waarvan "foto's gemaakt werden. Het was zijn voornemen om den nacht' op het Jonfraujoch door te bren gen eii Dinsdagmorgen zijn tocht voort te zetten. Ter beveiliging van zijn vlieg tuig wilde hij dit in de sneeu-w ingra ven. Maandagavond wijzigde hij echter zijn plannen, daar 'de kans bestond d»:t het weer zou omslaan. Hij steeg opnieuw op 'en verdween in de rlcfetlng van Refiïi De staat zorgt voor de weduwe en de kinderen van den vermoorden kanselier De «Weinor Zeitungs deelt de wet mede, waarbij aan de weduwe van bondskanselier Dollfuss voor den duur van haar weduwschap d© betaling wf rd't toegestaan van een jaarlijkse he vergoe ding, gelijkstaande met de wedde/welke hij genoot, plus den wattelijken tijslag voor de kinderen. Moest Mevrouw Dollfuss hertrouwen, dan zou de toekomst der kinieren tot hunne meerderjarigheid verzekerd' wor den door -den Slaat. De benoeming van von Paoon Rijkskanselier Hitier heeft, in zijn hoedanigheid van sta-atshoofd,Woens dag aan heer von Papen, nadat vanwege de Oostenrijksche regeering de toe stemming in die-ns benoeming was bin nengekomen, de documenten overhan digd die hém ontslaan uit 'zijn ambt van vice-kanselier, dat hij tot nogloe heeft bekleed, en hem benoemden tot buitengewoon gezant en gevolmachtigde minister met bijzondere zending bij de Oostenrijksche regeéring. In politieke middens te Berlijn meent men over liet' algeméén 'diaf heer von Papen al zeer spoedig zijn nieuwen post zal igaan vervoegen. Waarschijn lijk zal hij tegen liét einde 'der week reeds te Wennen zijn. Von Papen's verklaringen Een b'uitenlandscK persvertegen woordiger te Berlijn, Heeft van heer Von Papen, den nieuwen gezant' van Duitschland te Weenen, volgende ge schreven verklaring gekregen Nu ik de zending aanvaard Keb, die mij fe toevertrouwd, ben 'ik zinnens 'die te vervullen naar haar b'efeekënis 'efï haar geest. Ik bestef ten" volle wat het volvoeren dier zendling zal kunnen hij- dragen om een ontspanning le weeg te brengen In den Europe e sollen toe stand.- De 'taak, waartoe ik geroepen ben, Ts zeer klaar afgelijnd door 'den brief, dien d'e Reichsfuhrer m»ij op 26 Juli l.l.tfceft toegezonden, en de beteekenis 'ervan kan niet op dubbele wijze worden uitgelegd. Het laatste handleekén dat 'dé zoo ge waardeerde president von Hindenburg heeft gezet, staat onder een brief dien hij mij heeft toegezonden, en die in" volgende bewoordingen wast opgesteld: Ik zend u nu als diplomatisch ver tegenwoordiger van hét Reich" naar Weenen. Ik doe liet in dé vaste hoop 'dat. gij er in zult gelukken de normale 'en hartelijke betrekkingen met het Oosten- rijksohe \olk te herstellen, aan welk volk wij door onzen oorsprong zelf; nauw zijn verbonden. Mijn beste wen- schen vergezellen u in het volvo?ren dezer laak, die zwaar is aan verant woorden jk'he id. Dit bevel, zoo besluit von Papen zijn verklaring heeft tezelfdertijd de waar de van een testament, waaraan niets dient te worden toegevoegd. Heil Hitler! (geteekencl) von Papen. De Habsburgers in Italië De «aartshertogin Adelaide, Charlot te en Eli-sabehh, zusters van aartshertog Otlo van Habsburg, zijn thans, te gast bij de prinsen van Bourbon-Panna, cp de villa Pianari te Capczzano-di-Ca- miore. Keizerin Zita wordt er zeer spoe dig verwacht en zou vergezeld zijn doof aartshertog Otto. Men weet. niet of dé Keizerin ook naar Rome zal gaan. Keizerin Zita en hare kinderen, bij zonder Otto, vertoeven dikwijls in Balie. Ditmaal, evenwel, heeft de komst van de keizerin aanleiding gegeven iot veel tegenstrijdige geruchten samenkomst van aartshertog Olto met bondskansc- lief Schuschnigg, geneigdheid van Italië om een herstel van de monarchie 'in de liand te werken, 'enz. Deze geruchten vergen de uiterste omzichtigheid, 't zouden wel proefba- lons kunnen zijn van Oostenrijkschen kant. Best mogelijk d'a.t zekere leden \an het cabinet të Weenen niet ongenegen zoiuden zi jn in een herstel van de dynas tie de oplossing le zoeken van d.o Oos tenrijksche vraagstukken, doch zij we ten dat het voornaamste bezwaar (c zoeken is op het internationaal terrein', ln de oppositie van de Kleine Entente c-n vftïï Frankrijk en zij zouden wel willen dat Italië, dat hoofdzakelijk belang heeft in dg onafhankelijkheid van Oosten rijk, liet. terrein voorbereidde. Italië, fe'chlër, schijnt daartoe geenszins ge neigd. Volgens eene personaliteit, sympa thiek ten opzichte van de Habsburgers', zou Het nog le vroeg zijn om over het' herstel van de Ilabsburgdynastie té 6preken. Ongetwijfeld ziet men, in de omgeving van den prins in dit hcfstel de eenige redd;ing van Oostenrijk, doch men gelooft niet dat het oogenblik er voor 'reeds aangebroken is, gezien men niet vast weet welke houding Italië zou aannemen. Het ministerieel komiteit, belast met de voorbereiding van de maatregelen tot 's lands economisch en financieel her stel, heeft Woensdagnamiddag opnieuw onder voorzitterschap van don h. Jas- par, in \t Ministerie van Buitenlandische Zakën vergaderd. Warén aanwezig mi nisters Sap, Van Cauwelaert, Van Zee land, Inglebeek en Dierckx. Medegedeeld wordt dat de h. Sap, mi nister van Financiën, op dé vergadering eene uiteenzetting heeft gegeven van de voorstallen tot ontlastingen vOoe 1934. Het komiteit beeft zijne instemming betmiigd met deze voorstellen, die aan dén kabinetsraad van 17dozer zullen on derworpen worden. Naar we vernemen behelzen de» voor gestelde wijzigingen aan de belaslingsu wetten gedeeltelijk de voorstellen bij do Kamer ingediend door minister Jaspar.. Deze werden echter herzien en aange vuld terwijl er ook gansch nieuwe voor stellen zijn. Het komiteit heeft vervolgens hét ontwerp onderzocht waarbij ten inspec tie van financiën wordt ingericht. In specteurs zullen afgevaardigd worden in de verschillende departementen om toé- zicht te houden bij het opstellen en uit voeren der begroot,ingen en na Le g.aaïï op gebied van bestuurshervorming kan gedaan worden. Ten slotte hebben de ministers be raadslaagd over hun werkmethode. Drie reeksen van koninklijke besluiten Zul len afgekondigd borden. De eerste' ein de 'Augustus, tweede in Sept.embeC én d® derde in Optobéf. UIT CHINA De Vioariis van Kongmoon beeft den eersten Chinoeschen priester van die Missie gewijd. Mgr. Balconi, tot Algemeen Overste der «Vreemde MisBiën» van Milaan ge kozen, Is naap Italië vertrokken uit zijn vicariaat van Hancbungfu, waar hl] In zijn vijf jaap beisitutur da verwoestingen der roovers 'en communisten hefeteld heeft en vooral de scholen stevig ingö- Pi O-hij In dé provincie Kweiohow heeft men. Weer veel lasd van de benden van den beruchten Ho-Lonig, die in 1929 Hoepé verwoestten en eenige Belgisch Minder broeders vermoordden. Hoe 'dé èé-rste bekeering in dé berg- strr-ek van Fsongyang 'gebeurde' Eert Chineesch priester had in een herbërg moeten vernachten; reeds ver op weg, bemerkte hij dat hij bij vergissing zijn rekening fiiët ten volle betaald bad; hi], kwam terug t.ot groote verbazing van' 'den waard, die maat niet L«greep tiö§ men zoo eerlijk kan zijn. En als b'lj vernomen had, dat die «priéStëF» 'éétn! nieuwen godsdiienst preekte, wilde hij ef, meer van weten en... gaf zich gewon nen. Nu zijn daar '400 katholieken. De mandarijn v-an L'i-Tchwan noö- digde de Zustef3 uit om ook in de o'ffi- cieele school les te gevén; daar 'dit fiiët, kon, zond hTj, uit bewondering vooft haar. onderricht, al dé leerlingen zij ner écliool naar 'de bare"? 'dat Heet' de schoolkwestie oplosseït •Tahiti '(Oceaniëjk Een' Pater van Picpus heeft 'dé 80 mëlaalachén uit dé hem toëVéTlröüVdë eilanden 'samenge bracht In een schoon gesticht të fteaö. Het was hoog tijd, want, de ziekte ver spreidt 'zich hoe langer h'o;o merr 'in dié 'eilanden,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1