BELGA pi Sigaretten Kwaliteit Fremiën Vraagt en gij zult verkrijgen Te samen onder vrienden zijn Rond 'nee DE GHEEST gezeten Smaakt Mer dan een groot festijn Waar men zijn woord moet meten. Het Oostenrijksche Legioen ontbonden Aanrijding te Roeselare Brand te Charleroi en 12 Aug. H. Clara, geboren uit een rijke familie van Assisië, was zij de eer ste vrouw die een leven leidde van vol ledige armoede volgens öt. Fram-iscus. Zij slierf in 1253. Reeds 2 jaar nadien werd zij heilig, verklaard. 13 Aug. H. Hippolytus. Keizer Valerius deed zijn lichaam in stukken trekken door wide aangehitste paarden (238). Het groctere Duitschland. Het Ttn Tiaansche blad «Messagcro» drukt een ziehtkaart af die in de grensstreken van Italië verpreid werd en vooral in het Joe.g-0-Slavisch grensgebied, onder den titel «Het Groole -Diuilsehland in 1933» wordt een kaart afgedrukt van Duilsch- land wiens grenzen zich zouden uit strekken over Memel, Danlzig, Amster dam. Brküs'sel, Straatsburg. Bern, Tren- te. Triest, We«encn tot dichtbij Krakau en Warschau. De dikste man ter wereld. Be man die het record klopt in zake lichaams zwaarte is Arsène Beniond'. uit de Frnn- sehe Jura. Hij weegt 315 kg-r. Zijne borstkas heeft een omvang van 2 m. 15 elm. en deze van zijn buik 2 m. 89 etm. Wat zijne kuilen 'betreft, daarvan be draagt do omvang, op één centimeter na een volle meter Het lichaamsgewicht van A. Remond werd tot hiertoe nog door geen enkelen sterveling overtroffen. Dc «Elisabethville» vertrokken naar Congo. Vrijdagnamiddag, ten 2 ure, is Je paketb'oot «Elisabethville» van de «Compagnie Maritime Beige» i it onze haven naar Congo vertrokken. Het schip' had 126 passagiers aan boord. Onder hen zöigen wij de E.E. Pa tors P.ykman, Jansen, Kerlen, Wal dram, Branje. Creemec'is en den E. Broeder Wouters van de Kruisheeren. De lading bedroeg 2000 ton, waaron- dot machinerieën on stukgoed voor bet Ministerie en de Koloniale Maatschap pijen. De invoer van zilver in Amerika. Finance-sekrelaris Morgenlliau beeft beslist dat voortaan alle invoer van zil ver voor een bedrag boven de 100 dollar (ongeveer 2ISO fr.) zal moeten verge zeld zijn door een kónsulair getuig schrift, behalve wanneer het zilver in transit betreft, zilver ingevoerd om niet weer uitgevoerd te worden of ruw zilver 6de Vervolg. Op Iwimigjarigeh leeftijd moest zij hare geboorteplaats verlaten rm haar echtgenoot naar Maastricht te volgen. Beminnaar, als deze was, van natuur schoon, bezocht hij in zijne jongelings jaren Dinant en zoo had zij hem lee- ren kennen. Doch, niettegenstaande dat alles viel hare keuze niet op Dinant, dal alle aantrekkelijkheid voor haar verloren had, sinds het vaderlijke huis in vreemde handen was overgegaan. Zij zou echter wel gaarne in de na bijheid van liet oord barer geboorte wo nen en daarom koos zij Virion, bet lieve kleine stadje. Er viel echter nog heel wal te doen, voor Mevrolciw E. derwaarts zou kun nen vertrekken. Immers- te- Maastricht had zij een eigen huis en dat moest ongetwijfeld eerst verkocht of ten min ste verhuurd zijn. Ook was zij niet van plan om hare meubelen naar Virion mede te nemen, daar het tiaar 'geschik ter voorkwam om er eenvoudig een ge meubileerd kwartier te huren. Deze toch zijn in Virion nog al talrijk, daar het in den zomer evenals Dinant druk door plezirrr uzigeis bezocht, wordt. Zij bad er nog eepo kennis en deze Berlijn, 10 Aug. Het bestuur van do nationaal-socialistische partij heeft de ontbinding van liet Oosicnrijksch Legioen uitgesproken. Dit beruchte Oostenrijksche Legioen aangeworven uit naar pjitseliland uit geweken Oostenrijksche nat ionaal-so cialisten, zou op het gepaste Oogenbiik opgetreden hebben om in Oostenrijk een nationaal-socialistische rogocring aan het bewind te brengen. Volgens inlicihtingen uit Munch zouden de kampen van het legioen, g legen in verscheidene plaatsen in Beie ren, reeds gedeeltelijk ontruimd zijn. Dit Munohen verneemt men verder, dat het bestuur, van'de Oiostenrijksche nationaal-socialistische partij, welke haar zetel had in deze stad, zou ont bonden zijn. De Rijksregeering zou belangrijke toegevingen hebben gedaan. In geval deze-inlichtingen juist: zijn moelm deze ma.atregojon natuurlijk in verband gesteld,vyorden met -de goed keuring gehecht door de Oostenrijksche regcering aan dë benoeming van von Papen tot gevolmachtigd gezant en bui tengewoon vertegenwoordiger. van Duitschl.and te Weenen. Zulks zou dan ook bevestigen dat de rijksregeering, teneinde de aanvaarding te bekomen van den nieuwen Duitschen gezant 'te Weenen, belangrijke toegevingen zou hebben gedaan aan de Oostenrijksche regcering. Dö Italiaansche troepen blijven aan de grens. M. Mussolini heeft besloten voor een onbcpaalden tijd de troepen die naar aanleiding van liet nazi-oproer gecon centreerd werden aan de Oostenrijksche grens tc handhaven. In officieele kringen beweert men dat deze troepen in hét Noord Óósten ver toeven teneinde hun jaarlijksehe oefe ningen te houden. Vrijdiag namiddag omstreeks, 'twee ure had er op den Dixmudesteenweg op het. .grondgebied van Roeselare een ge weldige aanrijding plaats tusschen een vraeh Lam keen een bespannen wagen, met lading vlas. •P.e camion et te bestuuf'd dödr Hector Demunyc.k, wonende Veld straat te Sta- clen, en welke "voert voor ijn patroon Pie ter Vandenbroeeke, handelaar in voeders, wonende Staden Linden, reed in de richting van Dixmude, toen aan de Vei binding :der oude Stadenstraat het. gespan, geléid door Arthur Maertens, wonende Honzebi'iouckstraat le Hoogle de voor rekening van landbouwer Paul Vermeulen, insgelijks van Hooglede, uit genoemde straat komende, den steen weg wilde nemen. De aulogeleiider deed het mogelijk' om een botsing te vermijden doch te laat. Een der paarden werd ernstig gewond aan de bil en den onderbuik, terwijl de comionelte te pletter vloog tegen een boom. Het mag een wonder heeten d'at de geleider er met den schrik van af ge komen is. De vrachtauto is buiten ge bruik. De policie, verwittigd, heeft ter plaatse de gebruikelijke vaststellingen gedaan. DIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT GEEVENAARO zou zij schriftelijk verzoeken een net, dloch eenvoudig gestoffeerd bovenhuis voor haar te buren. Zij z-ou intus-schen reeds den volgenden dag met Marie naa.r Maastricht vertrekken, om daar hare zaken.te regelen,want zij begreep dat een spoedig vertrek voor Marie in alle opzichten w-enschelijk was. Juist was grootma met hare plannen voor de toekomst gereed toen Marie de •kamer binnenkwam en zich naast haar nederzette. Grootmama nam de kleine blanke hand barer kleindochter in de liare en ze hartelijk drukkende, sprak zij op emoedcl ijken toon Ge gaat morgen zeker met mé mee niet waar, Marie Waar heen grootma vroeg Ma rie, haastig. Wel naar Maastricht', lieve, ge kunt toch niet alleen in dit groot huis blijven wonen. Bij die woorden versomberde Marie's gelaat en hare oogen werden vochtig. Pte gedachte loch dat zij het oord, waar hare pas afgestorvene Mama op bot kerkhof rustte, reeds zoo spoedig moest verlaten, brak haar het hart. En toch', het was waar, ze kon daar niet alleen blijven wonen, dat zag ze ook zelve wel in, maar niettemin viel het Kaar hard, het dorpje te verlaten. Wie toctï zou dan het graf barer mama bewaken, wie dc bloemkransen vernieuwen, als dc Vier priesters to ij een A-nto-ongelulc sefcwetst to ij Bergen Op ,de baan yau Duinkerken, in dc nabijheid van Bergucs, Fransch-Noor den, heeft Dondcrdiag namiddag een erg autio-ongellak plaats gehad. Vier priesters waren per auto naar Hondschoote gereden om er aanwezig te zijn bij de aanstelling van den E. II. pastoor Beun. P,é auto was" gevoerd donr E. II. Crémbn, pastoor Van Erin- ghem, die vergezeld was van zijn broe der, pastoor van Eblinghcm van Z.E. II. Kanunnik Liéyih, deken der Fakul- teit van Wetenschappen te Rijsel en van Z. E. 1T. Vandewalle, deken van Bidle- zoele. Nabij het kerkhof van Ber.gues wilde de E. II. Crqnion een brouwe'rska- mion voorbijsteken. Doch uit tegen overgestelde richting kwam een kleine tractor aan,gierc.dep met een kam ion et op sleeptouw. M. Annycke, de garagist, die deze kleine tractor bestuurde deed den priester teeken dat hij een kamio- net op sleeptouw bad en dus niet te dicht mocht zw-enke-n. De E. H. Cremon begreep waarschijnlijk dit gebaar niet en het onvermijdelijke gebeurde. De kleine auto beukte tegen de kamionnct en werd vervolgens, tegen een. boonn ge slingerd. Met moeitè konden de geeste lijken ontzet worden uit hun ineenge- beukle auto. Na de eerste zorgen ter plaats ontvangen te tyebbcn, werden de slachtoffers naar ecné kliniek overge bracht. De E. H. Oscar Cremon,pastoor van Eblingiiem, is het ergst getroffen. Hij werd1 de twee beciicn gebroken en heeft bovendien een schedelbreuk opgeloopen. Zijn toestand i.s hopeloos. De Z. E. H. Kanunnik Li-evin liep kwetsuren op over gansch het lichaam en klaagt van in wendige pijnen. )P,e E. H. Cremon, die de auto be&Luiurde, en Me E. H. Vandewalle, bekwamen talrijke kneuzingen, -doch hun toestand sobjj^t.nict erg. Geheime stokerijen ie Anzesem en "Wortegem Ket materiaal in beslag genomen De accijnsbedienden uit Kruishoulem hebben een' geheime wijnslokerij ont dekt te Wortegem bij Jules. Putman. Daar er een stuk ontbrak dat onont beerlijk is" voor de bewerking, werd de man behendig ondervraagd en bekende hij dat dit stuk uitgeleend was, bij Ri chard Chfijstiaens, té An ze gem- (Wes't- Vlaandere-n)waar de accijnsbedienden onmiddellijk een inval deden en ook een wijnstokerij ontdekten, zeer wel inge richt, doch :h.ier met' eenc gisting van 26 graden, wat aanziep wordt als geheime alkoolstokerij. Al het materiaal zopals vaten, kuipen, pres en stamper's, werd aangeslagen en na.ar het Sitapeltouiè Van Gent overge bracht. l>e producten werden vernietigd. Tot lieden zijn nog geen aanhoudin gen ge,daan. bloempjes zijn verlept Ja zou or dan wel ooit een knie op nederbuigen, om al wiare het ook slë'chts een oogenbiik, voor de dierbare overledene te bidden. Grootma raadd'e de oorzaak van Ma rie's. tranen en. sprak op' deelncmenden toon Marie, droog toch' 'die tranen,want zij verscheuren mij /het hart. Ik begrijp zeer goed mijn kind dat het u liart; valt, dit bord te verlaten. De herinneringen uwer kindsheid, vele jeugdige horLen, die met u. waren samengesteld, doch wel vooral het graf uwer mama, n dat vaneen broeder, dié gij nooit bobt ge kend, het zijn even zoovele banden, die u aan dit plaatsje vastsnoeren en ma ken d'at het u boven alle anderen 'dien baar is. Maar gij moet bedenken, dat' het.toch niet anders kan, ja, dat bet Gods wil is. Overigens mijn kind. kunt gij toch, zoo 'dikwijls ge maar wilt, in den geest bij de u zoo dierbare tombe vertoeven en God, dat slaat 'tóch' vast, zal rr uw kinderlijk gebed niet le min om vcrlioO- ren. Deze woorden haididen den gowenseh- fen invloed op Marie's gemoed en of schoon zij hevig moest worstelen met haar kinderlijk' gevoel mocht zij er toch ten laatsle in slagen hare aandoening te overmeesteren. Dos anderen daag." vertrok Marie met haar Grootma naar Maastricht. Hart Een inrichting voor 't vervaardigen van Fruitwijn in beslag genomen te Waregem De Kortrijkse.he Accijnsdienst heeft bij een landbouwer de hand gelegd op een kleine installatie voor 't vervaardi gen van fruitwijn. Werktuigen en pro ducten werden in beslag genomen. Bij deze gelegenheid wordt er van. ambts wege -op gewezen -diat, liet vervaardigen van dranken bekomen door gisting van vruchtensap' met bijvoeging van suiker, en water onderworpen is aan een ac- c ijn sir écht van 2 fr. per hectoliter aan 1 graad en dat ieder uitbater van derge lijke inrichting gehouden is een voor- afgaandeüjke verklaring in te dienen bij het kantoor van de accijnsdienst van zijn gebied. Elke inbreuk is strafbaar met een boete van 10.000 fr. Landbouwers en fruitbeziltcrsi, opgepast dus Vrijdagmorgen, rond 1 u. 30, brak brand uit in een tabakmagazijn dor Grand' rue ide Charleroi, opengehouden door M. Francois Djsalle. Ondanks het snel optreden der pom piers werd de woning- vernield. De daken van twee aangrenzende huizen werden erg beschadigd. Dit het onderzoek dioor de politie in gesteld bleek d-at de brand veroorzaakt werd door een gasontploffing op de. tweede verdieping, waar een gaskomfoor stond. Tijdens de reddingswerken wor den inspekteur Bridou en agent Richard licht gewond'. De schade wordt op on geveer 250.000 fr. geraamd. BISDOM GENT Z. II. E, Htgiy.de Bisschop heeft be noemd tot' Supicriór van het S. Maria's Ooilege te Oudenaarde den E. 11. J. Stockman, candidaat in de Wijsbegeerte en Letterén, professor aan het Bis schoppelijk College te Dendorm.on.de, tot Professor in de Oudheidkunde en Ge schiedenis' aan dé Afdoeling voor Wijs begeerte in het Klein Seminarie le.S. Ni klaas den E H. J. De Keyzer, candidaat in de Wijsbegeerte en Letteren, profes sor aan het Klein Semmar.ie, die vervan gen wordt dioor den E. II. P. De Saegher, candidaat in de Wijsbegeerte .en Letto ren, student aan de Katholieke HOogo- school te Lcuve,n. De E. H. L. De^Bruyne, Doctor in. de IVrëhiaeiolngiische Wetenschappen.; Ice- raar in de Oudheidkunde en Geschiede nis aan de Afdeeling voor Wijsbegeerte im het Klein Seminarie te S. Niklaas', werd door de Bevoegde Kerkelijke Over heid als Assistent gehecht aan het Pon- tificilum Institutum- Aehoeologicum van Rome. i verte erend was het afscheid. Eerst had den zij beiden liet H. Misoffer van den grijzen piais.toio-r nog bij gewoond, eerst hadden zij nog een bezoek gebracat aan bel kerkhof, waar het stoffelijk hulsel eener aangebeden moeder en dochter, rustte en nog menige traan bevochtigde haar geboortegrond eer Maria in het rijtuig iiad plaats genomen, dat hen naar Maastricht zou voeren. En toch hield het jonge meisje zich beter dan men zou hebben 'durven ver wachten. Immers haar gemoed smaakte een licmelsc-he vrede in liet zalig be wustzijn dat zij thansi Gods: Heiligen wil volbracht. Nog eenige oogenblikken en de zweep van den koetsier klapperde, terwijl het rijtuig in pijlsnelle vaart langs den kronkelenden weg vloog omi weldra uit hot gezicht der toeschouwers te verdwij nen.- Onder degenen, idiie in de verte naar het vertrek von Maria en hare grootma ma stonden te kijken, bevond zicli ook een aankomende jongeling ongeveer van dcnzelfden leeftijd aJ0 Zwierig golfden zijn zwarte^ JBfc. fangs zijn blank voorhoofc .^e lip pen, die anders zi< ce.n gul len glimlacih ploc-" ie thans een trek van dè^flesoli bevat ?'n 'J'-' WD- len droogte f. dek 'n traan uit zijne schitlêr^r.Ouis ^en. Het was. de zoon van den notaris. In Tijdens het Wereldkongres der Esperanlislen dat zoo pas in Stockholm door 2.000 personen uit alle landen der wereld bijgewoond werd, moet het een aangrijpend schouwspel geweest zijn, op één der afdeeïingsvergaderingen die 110 blinden uit 21 lauden, bijeen te zien en te hooren met elkaar hun belangen bespreken en de mid delen beramen om nog een weinig licht in hun donker hestaan te Inkomen. Voor hen is Esperanto zoo'n licht, zij noemen, het nooit anders als dume». Ook in onzen geestelijken nood moet Esp,eran, lo voor de Katholieken als 'n. licht schijnen- boven alle enggeestige politieke, sociale, chau vinistische gedachten en verdeeldheden. Daarom ook komen de Katholieken Esperan tisten samen om de middelen tot internationale samenwerking te bestudeeren in een Kongres te 's Hertogenbosch op 15, 16 en 17n dezer, dit Kongres staal onder de hooge bescherming van Mgr Diepen, Bisschop van Den Bosch, die zal aanwezig zijn en zelf de tl. Mis opdragen met O. L. Vrouw Hemelvaart. Pas enkele weken geleden nam Bondskanse lier Dollfuss het voorzitterschap waar in P/senen van het Wetenschappelijk Esperantokongres, waar de uitslagen bekomen op ondenvijs-gebied en in de praktijk onderzocht werden, in bijzijn van vertegenwoordigers van verschillende re geeringen. Ook in Den Bosch zien wij Minister Ruijs de Beerenbrouck, de gekende Minister Marehant, 5 Bisschoppen en talrijke parlementsleden zetelen in liet eere-coniité. Ook enkele VJaamsche en Waalsche Katho lieken teekenden in. doch jammer genoeg, veel le weinig. Wie nog mee wil of inlichtingen verlangt over de werking der katholieke Esperantisten in ons land, schrijve in 't Vlaamsen aan Katholieke Esperanto-Vereeniging, Oude Gentweg, «3, Brug ge. ol' in 't Fransch aan E. Patiny, Gratésstraat, 15, Watermaal. 97 Hewel menschen, hebt ge verleden week weeral in 't Hol- lnndsche weekblad gezien wat voor ne. slechte kerel de Burgemeester van Erpe is En vindt ge 't niet aardig dat hij toch bij elke kiezing met zooveel honderden voorkeur- stemmen herkozen wordt Nu was 't vooral omdat hij in eenen asem het voorstel van een 7° onderwijzer-in de gemeente- school niet bijtrad. Dunkt U niet dat zulke gewichtige zaak eens moet beter overwogen worden in de moeilijke tijden die wij beleven? Zijn de tegenstrevers niet bang dat men de sleutel van de kas builen aan de deur zal mogen hangen 't Is nog gebeurd Maar kom de Burgemeester is kontent, zon der nog le beraadslagen uwen zin te doen, wun- neer al de belastingbetalers tot een openbare vergadering opgeroepen worden en de meerder heid ook van uw gedacht is, en dan zal de Bur gemeester de eerste zijn om Heil, Hitier te roe pen en 't "Wilhelmus van Nassauen» te zingen, dat Hollandsch liedje, ge weet wel, dat nu te fcainen met onzen Vlaamsehen Leeuw moet ge zongen worden* tot als het Duitscliland über alles s er nog bijkomt. Ik vrees dat ze nu weeral zullen jammeren de Burgemeester heeft God gelasterd, maar dut brengt er mij toe aan «Luistervink s te vragen wanneer hij en zijnen aanhang alle weken in het Aalstersch Hollandsch blad zoo verontweer- digd hunne verergenis lucht geven over de Slnatskatholieken niet alléén, maar ook over de Kristen Katholieken, zooals «Luistervink» dat noemt. Tot welken Godsdienst hij dan self wel behoort Ik denk wel dat hij daar een duidelijk ant woord zal op geven 'lis immers in zijn eigen belang en '1 eenigste middel om sommige ver blinde sukkelaars uit hun rangen te weren en er niets dan raszuivere stamgenooten in te gedoo- gen. dezellde week geboren, waren hij en Ma rie, om zoo te zeggen, samen opge groeid, want aangezien tusschen beide familiën eenige vriendschapsbetrekkin gen-bestonden, kan het ons geenszins; verwonderen, dat zij, als kinderen, da gelijks Siamen -speelden. Zoo hadden zij' zich innig aan elkanider gehecht en was», tusschen hen beiden een handt ontstaan 'die zich slechts (en koste van tailooze tranen laat verbreken. Wat wonder dus dat Eugëne er zoo :lomber en droevig uitzag en dat hij met vochtige- oiogen bet, rijtuig stond na Ie staren idiat Marie wellicht voor immeri weigvoerde. Het was den .jongeling reeds' zoo liarff gevallen, dial lnj haar de laatste jaren zoo weinig meer had kunnen zien; Ma rie toch was toen op het pensiormaat, terwijl hij te Maastricht vertoefde, waar hij ook thans nog aan het gymnasium' studeendle. Hoe zwaar moest het hem 'ditfst wel niet vallen nu Marie het. dorp je ging verlaten en 'dal wellicht om eil nimmer weder te keeren. Toen liet rijtuig uit zijne oogen ver- dKvenen Was, ontwaakte hi.j eensklaps uit zijne droevige mijmeringen en s!oeg| een zijweg in, om zijne onderbroken ochtendwandeling voort te zetten. T1 VeiYoTgL

De Volksstem | 1934 | | pagina 2