Vraagt en gij zult verkrijgen De eerste beklimming van den Mont-BIanc De H. Herbert Aronstein overleden Kamers voor Ambachten en Neringen Ommegang van Affligem Ben Poolsche dievegge aangehouden te Elsene Vliegongeluk nabij Heers Brand te Brussel Ongeluk te Herenthals - 17 Aug. ll. Septimus, gob. uil hoi- denschc ouders, bekeerde bij zich en werd thuis weggezonden. Ilij hield vol in zijn christen geloof en stierf als mar telaar. Hitier tegen de kerk. Hitier beeft besloten dat de kinderen in de scholen het laïijnseh alphabet niet meer zullen aanleeren, maar alleen de gothisehe let- lertéekens. Dit is niet alleen een terugkeer tol de. barbaarschlieid maar ook een maat regel te-gen het Christendom. jlet latijnsahe alphabet immers i&.dit der kerkelijke tatail. Het dekreet zal echter eerst na Pa- schen 1935 worden toegepast en van nu tot dan kan er noig heel wat gebeuren. De paling bij droge zomers. Wat gebeurt met den paling die in moeras sen en poelen buist, als die wateren bij zeer droge zomers .uitdrogen We meenen dat de natuur ciaaiin'wel voorzien hoeft. Immers, heeft niet elk dier een instinkt waardoor bet in de meeste gevallen weet te zorgen voor zelfstandigheid Wormen kruipen bij groolc droogte of strenge vorst diep in den grond tol ze een veilige verblijfplaats vinden slakken verbengen zich op schaduwrij ke plaatsen; bijen, wespen en mieren houden zich in tijden van leven-gevaar in hun woning opgesloten. Palingen dringen in den modder en vinden daar vocht, genoeg om in bet le ven te kunnen blijven. Men beeft zelfs levende paling .gevonden in het slijk van 6en sinds drie jaar uitgedroogd water. Het is dus aan te nemen dat palingen in den modder of in de onderaardsehc kolken de tijden van groote droogte wel welen door te komen. Voor de bibliotheek Albertina. Het totaal der inschrijvingen voor deze bi bliotheek bedraagt thans 2,04 1,185,75 frank. Goud cp hof. Ecnc vracht goud ter waarde van 1 mil Hoen dollar, Zaterdag uit Frankrijk te New-York aangekomen, keert met dezelfde boot uit Amerika naar Frankrijk terug. Andere go-udvrachten op weg van Eu ropa naar de Vercenigde-Staten, zullen even gauw terug gezonden worden in verband met den sland der wisselkoer sen. Eoven Hitler kan geen gezag geduld worden. Rijkmirtisler vOor de natio nale propaganda, dr Goebbels, heeft in een oproep lot het Duitsb'ie volk nog maals breedvoerig uiteengezet, met het oog op de aanslaande volksraadpleging, waarom all gezag veilig berust in de handen van den Fuhrer, en waarom bo ven bet gezag van Ad. Hitier geen enkele andere macht kan geduld worden. Internationale muziekwedstrijden te Genève. De zarigvereeniging de «Ver- eenigde Werklieden» uit Gent, J iO uit voerders tellende, heeft te Geneve, in den internationalen muziekwed-slrijd, afdeeling van uitmuntendheid, den der den prijs voor lezing op zicht behaald, den eersten prijs voor uil voering, den éereprijs en den prijs voor de leiding. 9de Vervolg. IX. NIEUWS UI T DE SOCIETE-IT Het was omstreeks 10 uur in den avond. Wij verplaatsen onze lezers in de woning van den notaris en wel in de huiskamer waar mevrouw met Eugène recht gezellig' zitten te kouten. -Buiten was hel vinnig koud, doch dit mag ons volstrekt niet verwonderen aangezien het jaar zich ten einde spoedde. In die kamer was het echter goed tc zijn want een prachli-ge open haard deelde aan het ruime, net gemeubilleer- de vertrek zijne we lid ad i ge warmte me- die. Bovr-n de tafel prijkte rone inder daad smaakvolle hanglamp, wier beide branders een zacht doch helder licht door de kamer verspreidden. Moeder en zoon waren beiden gezeten aan de ron- He nvahoniehouiten tafel waarover een fr'.jjk ko.slbanr kleed lag uitgespreid en terwijl Eugène de rookwolkjes eener geurige havanna in kringetjes wegblies Jegde mevrouw de laatste hand aan een paai- geborduurde pantoffels, die luide getuigenis aflegden van hare kunst vaardigheid op bet gebied der fraaie handwerken. Die pantoffels' waren hoogstwaar schijnlijk voor Eugene besleind, want Een herdenking Te Chamoiiix is, op Halfoogst, de eerste beklimming herdacht geworden van d'en Mont-Blanc, dooi' den Alpen- gids Jacques Bal mat en dokter Paccard. Tot in 1786 had men tevergeefs ge tracht den lop van bet hoogste Alpge- beigte Ie bereiken. Toen schreef de jon ge natuurkundige Honoré Bénédict de Saussure, uit Genève, een groote boKo_ ning uit voor hem die de- eerste den voet zou zetten op den top van den Mont-BIanc. De beroemdste Alpenbé- kl immers uit de streek zetten zich op weg, maar moesten het opgeven. In den ochtend van 8 Augustus 1786 verf nokken de 25-jarige Jacques Bal- mat, afkomstig uit Les Ilouches en dok ter Paccard, deze een 33-jarige notaris zoon uit Sallanches, en sloegen een nieuwe weg in, door Balmat enkele da gen te voren bepaald. N.ai 14 uren kwamen zij boven en ble ven er 33 minuten in bewondering voor het schouwspel. In bet dal volgden de inwoners en de toeristen, gewaarschuwd door een jonge kruidenierslpr "die le vensmiddelen aan Balmat bad geleverd, ,den klim en konden, hen van beneden toejuichen toen de kloeke daad verricht was: het was dan 1 uur' 's avonds. D.en volgenden dag werden zi j te Clia- monix feestelijk ingehaald1... Maar den avond van de beklimming, toen Balmat thuis kwam, was zijn jongste kind over leden. Saussure wens elite dé'twee belden ge luk. Hel jaar nadien. 17 Augustus 1787. beklom hij op zijn beurt den top voor wejensehappelijke metingen, in gezel schap van de twee dapperen. Chamonix lieefl een gedenkt'oeken gé- wijd aan de Saussure en Balmat. Men betreurt liet dat dokter Paccard daarbij werd vergeten. Balmat kwam om. in een stroom waar hij goud zocht in Augustus 1834. Tc Bnussel overleed de h Herbert Aronstein, ondervoorzitter der afdeeling vo-or ekonomisehe politiek van de Brus- selsche Kamer voor Koophandel. De h. Aronstein was een bekende per sonaliteit in de Brusselsche handelswe reld en wijdide zijn beste krachten aan den bloei van de Kamer voor Koophan del en de Nationale Federatie van de Belgische Kamers voor Koophandel en Nijverheid. Studiedag te Namen Wij vernemen dat de 10 Provinciale Kamers voor Ambachten on Neringen te Namen, op Zondag 9 September, een nationale studiedag in rich ten; I ,c eerste afdeelin.g die in den voor middag zal vergaderen, bespreekt de vereenvoudiging dor fiscale wetten. De tweede afdeeling zal zich bijzon der bezig houden met de kwestie van het Eenheidsfront van den Middenstand. Deze sectie wordt gehouden in den na middag. De besluiten zullen neergelegd werden op de groole algemeens vergadering die op de bijeenkomst van de tweede sectie zal volgen. Deze studiedag staaf onder, leiding van liet Bestendig Bureel der Provincia le Kamers* voer Ambachten en Neringen. zijne oogen waren er aanhoudend op gericht, terwijl hij meermalen met een sioort van angstige bezorgdheid vroeg, of ze dien avond nog wel klaar zouden komen hij vreesde wellicht dat de schoenmaker ze anders voor zijn ver trek niet meer zou maken. Eugene toch bracht thans de kerst vakantie in den huiselijken kring-, aan de zijde eener moeder, die hem Lieder lijk beminde, door, doch binnen eenige dagen moest hij weer naar Maastricht vertrekken om er zijne studiën aan liet gymnasium te. hervatten. Eensklaps liet ide awarl marmeren pendule, die tussclien twee prachtige coupe's op den sielioorsteen prijk te,hare zachte zilveren slem hooien liet was 10 uur. Is dat reeds' 10 uur.zegde mevrouw terwijl zij hare vragende oogen over den bril heen naar de pendule richtte, hé, wat gaat dé avond toch snel voorbij Eugène als gij thuis zijl, en anders val len mij de winteravonden zoo lang. Hé, wat zeigt ge, ma, ik gevoel me zeer vereerd) dtoor uw compliment, doch ik kan bet best aannemen, wanl anders zijl ge immers gansch alleen, niet waar Juist, hervatte mevrouw, dat is bet Eugène, want na 10 uur, als papa pit de sociëteit terug is, dan vliegen de ook weer voorbij en hef is zoo middernacht. O ja, diat is waar, hernam Eugène, pa komt altijd om 10 uur uit de socië teit ilnrs, hij zo! dus niet lieel lang Op Zondag onder? het Octaaf van Of L. Vrouw Hemelvaart- heeft de jaarlijksche ommegang van Afflifgem plaats, waartoe wederom alle 'vurige 'vereerders van de Moeder des hemels, worden uitgenoodigd Te half tien •póiHif-inile Hoogmis, 's Namiddags te twee uur pontificale Vespci s, waarna ,d.£ processie met hei Wonderbeeld van ,Afl'ligem én het Aller heiligste. Vele groepen uit de naburige parochiën gaan in deze processie mee en vele melïsetién komen den pkclitigen stoet in oogenscjiou.w nemen. Mcigén vooral velen biddend1 deelne men aan dcze-verheerlijfeing van Onzen Lieven Héér en x'ijiï gebenedijde Moeder en zoo een eeuwenoude Vlaamsche tra ditie helpen bevestigen, tot zegen voor Lan,d en Kerk. Geheime stokerij te Hofstade De acciijnsen, bijgestaan door de rijkswacht van Aalst deden een inval bij zekeren J.* Van Gijsegem, te- Hofstade. Benevens een vollédiig slooktoestél wer den er' ongeveer 800 liters gegiste wa ren in beslag genomen. Van Cu jsegem 'werd aap gehóuden /eri terbeschikking «van den pTokurcuv des Koning* naar Dender monde overge bracht In een gróót Avarénh'uis van don' El- senschen steenweg, werd 's namiddags een vi'ouw op lieelerd-iad vin diefstal betrapt. Zij werd naar liet nabijgelegen poliliekommissrii'iaat geleid en aan een lichaamsonderzoek onderworpen. Veer tien paar lederen handschoenen werden op haar aangetroffen. De daderes, die vloeiend Fransch spreekt weigerde baar identiteit op te geven, maar man vermoedt dat zij van Fools c-.hen oorsprong is en sedert gerui- men tijd in de Brusselsche omgeving- zonder inschrijving verblijft, terwijl zij staande hield denzelfden dag uit Rus land te zijn aangekomen. l>e dievegge weid opgeslofen ter beschikking van den prokureur des koning». Do twee sergeant en-vliegers Reytcr en Whiten, van het vliegeontrum van Diest, waren Woensdagmorgen opgeste gen om zich naar- een vliegméeting te' begeven te Saint-Hubert. Het vertrek had plaats om 9 u, 30. Alias scheen goéd te gaan, tot men om streeks' 10 u. 05 meldde, 'dat liet toe stel gevallen was in oen boomgaard nabij Heers. De vliegers werden op slag gedood. Generaal Giflieauv, gewaarschuwd, heeft, zich onmiddellijk lor plaatse be geven, vergezeld van kolonel Hugon. Een recbtkiindig onderzoek werd in gesteld, ten einde de oorzaken van dit vliegtuigongeluk op te sporen. Zonderling ongeluk te Geronviiie Het zoontje van de familie S., uit Gé- ronville was versie li geplukte pruimen aan het eten. In een van die vruchten w|as een wesp verborgen, die door den jongen werd ingeslikt. Ifet kleine slachtoffer Overleed in ijselijke pijnon na vcngecfsc.be genees kundige zorgen. meer weg blijven. Neon, bij zal er zoo zijn. luidde mevroiiws antwobrd, doch onze pendule is een weinig yoór. Juist had mevrouw deze woorden ge sproken. toen er iwerid gebeld en cenige oio-genblikkén daarna trad de notaris met een gullen avondgroet op do lippen de kamer binnen. Wal is liet'Hoch Dar koud, niet. waar-pa,- sprak -Euigène -zich oprichten de om bet vuur \ri den haard nog een weinig voedsel te geven. Ja, builen' is hef ijsclijk koud, zeg de de notaris toèVtemmende, d-ocli bier is het goed en met een zotte hij' Zich op een stoel aan den'baard neder. Maar apropos; vrouwlief, ging hij voo'rl, ik heb nieuws uit de sociëteit meegebracht en nog al veel nieuws, waarin gij en Eugene heel veel belang zult slellpn. Wat zegf .ge,'«Victor, hervatte me vrouw, dan moet ge ons geduld ook maar niet lang.»r'op de proef stellen en het maar aanstonds vertellen. Dat was ook iniijn plan. hervatte de notaris toegevend, doch laat me eerst «ens opsileken Eugène, maar van diie geurige bavanafs, die ge van ma gekregen hebt. hoor Met alle mogelijke soorten van plezier, zeide Eugène, en aanstonds roikle liij zijn met sigaren goed gcvul- den koker aan pSpal over, terwijl hij zilch haastte, de lucifers van den schoorsteen te vallen om zijn papa de moeite van liet opstaan Ie besparen. l)e notaris, een ec.hf .liefhebber, hield, Noodlottig familiedrama te Niei Woensdagmorgen, rond 9 ure, werd de gemeente Niél in opschudding ge bracht door een vïeeselijk familiedra ma: Dc 39-jarige Leonid Struyf, echl- gëuoéte van den 42-jarige Spic-ssens, die'met haar vier kinderen in de Ant- werpsche straat aldaar woont, hrac-ht haar man met hamerslagen om het le ven. Reeds lang was de man lijdende en lag te bed of sprong- op krukken. Dag aan dag vond hij er genoegen in zijn vrouw te tergen en te plagen en dik wijls ontstond er twist. D.it was ook het geval Dinsdagavond, wanneer hij zijn vrouw met een spekpan sloeg. Woensdagmorgen herbegon.de ruzie. Spiessens -siloeig zijn vrouiw met zijn krukken, waarop de vrouw een hamer pakte .en hem te lijf ging. Wanneer de man neerviel, bracht ze liemi. wel .ti.en slagen toe waar ze hem raken kon aldus verklaarde zij aan dé. gendarmen, waar ze na haar misdrijf heenliep om een hunner te rpepen. Een der gendarmen begaf zich. naar hare woning-, terwijl zij op aam aden- van een anderen-gendarm naar een dok ter ging-, daar ze geheel bebloed was. Toen de gendarm in de Antwerp'sehe straat kwam. stónd hij'Vóór een lijk en wanneer de vrouw daar terugkeerde hield hij ze al» moordenares .-an en leidde ze naar de gendarmerie. Daar bleef ze tot 3 ure, waar het parket van Antwerpen, ma de noodige vaststellin gen ter plaatse, haar gevankelijk mee voerde naar Antwerpen. Het lijk werd inmiddels naar liet doo- denhuis te Niel gebracht. Vliu eb lig werd' de yrpuw onderhoord. Ze deelde maar weinig bijzoni'erhedah mede, maar ze verklaarde veel spijt Ie hebben over hare daad, vooral voor de kinderen. Deze hadden niets, gezien, noch geboord van bet drama, d: ar, ze aan 't spelen waren bij de- zuster hun ner moeder, die op de verdieping woont. Dil droeviig gebeuren bracht natuur lijk heel wat volk op de been en heel den dag was.' het een komen en gaan voor het huis; der misdaad'. DIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT GEEVENAARD Woensdagochtend moesten de veï>i' schil lende pompiersiptoslcn vari. de stad uitrukken om een brand te blusscliea, die uitigcgbrokeit was in een wcrkt.iuist' aan de Broekstra-al. Het was niet al té gemakkelijk om den vuurhaard te be-* reiken en daardoor nam de brand' eeïli betrekkelijk groole. uitbreiding. Na een half uur inspanning kon bet vuur. be-« meestérd worden. Lodewijk De Rijcke, vyenend te Voort-, kapel, gehuwd en vader van vier kleine kinderen, was in dienst voor liet nacht werk van een aannemer van de dol- vingswerken op de werven van het AI bcrlkanaal te Herenthals. Omstreeks vier uur 's morgens, is de man aldaar verongelukt. Ilij werd een been afgere den door losse, geladen wagonnetjes» en kort. na liet ongeluk is de man overle den. Rij had het wagonnctjo rtiet booren' of zien aankomen. De wagen s kan I él den ón hel lichaam van den workman en 'het' '•vcjrigdè heel wat. inspanning on.hét^ slachtoffer le bevrijden. ]let parket stelde ter plaatse éeri on derzoek in. Een vergiftigde taart te Ver vier e Een zonderling* geval deedi zich voor len h'wize van den landbouiwcr Pol leur.- Aldaar is sederl geruimen tijd de 70- jarige mevr. Boxhau gaan inwonen en, zondier dat daartoe eenige aanleiding scheen (e bestaan, werd er 's nachls aan de deur van den h. Polleur gebold. Wan neer hij ging openen was cr niemand te zien, maar tegenover de woning, san. een boom, was een pakje aan een touw opgehangen, waaraan een kaartjo ben gelde met het opschrift voor tante Jo_ zefieu». Er slak een groole taart in, die echter beelemaal met koperzuur be strooid was. Ifet adres van een bekenden pastei'baWker uit do stad kwam op het inpakpapicr voor. Men veronderstelt een poging tot vergiftiging van de bejaar de vrouw. De taart werd door het parket! aangeslagen. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE LEIPZIG Nog een zicht van het vertrek voor de beslissing van het snelheidskantpioen- schcip Richter en Scherens wachten het startschot af. Onze landgenoot is voor de derde maal wereldkampioen. nadat hij oen paar maal getrokken bad', volgens gewoonte de sigaar een poosje onder de neus, terwijl hij dc rook met innig (welgevallen opsnoof. Welaan, dan zal ik maar eens be ginnen, sip rak' hij, terwijl hij zijn stoel nog wat dichter bij den haarid schoof; ge kent toch zeker Jan, den houthakker wel, die een half uur van liet dorp, in dat diohte dennenbosch je woont Mama en Eugène knikten toesleni- rpénd. Welnu, ging bij voort, die is ge storven en wel een ijselijke# do-od ge storven, want met den kreet ik ben een moordenaar op de veege lippen, is hij van deze aarde heengegaan. IJselijk, lispelde mevrouw en ook Eugène voer een kilie huivering door dc leden. Die vertwijfeling, door een ster vende geuit, kon niet anders, dan aan leiding tot gegronde vermoedens ge ven. hervatte de'notaris, en vafi 'daar, dal de politie in zijne woning een on derzoek beeft ingesteld, dat tot eene vreselijke, doch voor óns tevens aan gename ontdekking moest leiden. Er is namelijk in zijne hut een portefeuille met papieren gevonden, die duidelijk jaan den controleur der belastingen, [wiens lijk voor anderhalf jaar daar in jde nabijheid gevonden werd, hebben j toebehoord. Hemel, wat zegt gij liervatle mevrouw verwlonderdi. Jan zoai den contrloleur dan ver moord hebben .antwoordde dc notaris, daar l»vyijfe]t thans' niemand meer aan, want o-ok is er een sigarenkoker gevon den, die den naam van den vermoordde tirtaagt. Wanneer men dia ar nu het af sterven van den houthakker mee in verband brengt, en den kreet van wan hoop, dien hij stervende uitstiet, dan kan wel niet andersi of men moet lot de overtuiging*, geraken, dat hij en niet de ontvanger tie moordenaar is. P,at is inderdaad eene verrassende. tijding voor ons, hernam mevrouw zichtbaar verheugd, ik voor mij heb het dan ook nimmer kunnen begrijpen, dat' de ontvanger zo.o'n gruwel zou begaan hebben, daarvoor was hij veel te nobel van karakter: Ook ik heb het nooit goed kupnen begrijpen, hervatte de nOT.ar.is, doch alles pleitte tegen mijn o.uden vriend, want ik wil .hem' zoo wel weer noemen; immers de groote schandvlek, die tot. lieden op zijn 'familienaam kleefde, is thans' uitigewischt en dat geringe, te kort in zijn kas, mag toch waarlijk niet als eene niet te vergeven misdaad wor den gebrandmerkt. Zeker is bet. 'een missilag, doch dien wil ik hem gaarne vergeven, jia. ik zou dien zelfs wel voor hem willen herstellen. Bij die laatste woorden van papa straalde Eugene's gelaat.van vreugde en had hij lot d'an' too een diep stilzwijgen bewaard, thans kon hij zich de opmer king niet meer onthouden Wat zal Marie oqk blij zijn als ze dat. heugelijke neiuws' verneemt; wist ik waar ze woon de, ik sicibreef het haar morgen terstond. 1 X#B9Tg*,

De Volksstem | 1934 | | pagina 2