De Stratosfeertocht van 1. Cosyns i; De speciale machten Ds Pater Benoit-Feesten te Antwerpen De bevolking in Europa I Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zondag 13 Augustus Maandag 20Augustus 1934 VEWETIE De Kunststad aan de grenzen van het Oosten Minister Forthomme op Inspektietocht Dé Volksstemming van 19 Augustus Zedenadel - Studiedag BEKEERINGEN CONGO DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG. HUMMER Si3Q Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, .te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2j H. Donatua i Zon op4,49 Zon af6,59 H. Bernardua Zon op4,50 Zon af6,57 Y. M. 24 L. K. 31 Tegenwoordig nog zoo goed als eeuwen geleden geraken allen die Venetie voor het eerst bezoeken, in geestdriftige be wondering, nemen ongaarne afscheid van deze stad en behouden steeds een verlan gen naar haar in het hart. Het is echter niet te ontkennen dat de tegenwoordige kunstbeschouwing zich eenigzins van deze stad afgewend heeft. Men hoort hier en daar zelfs, dat zij eigenlijk niet veel kunstwaarde bezit en wie ware kunst wil vinden, moet Florentië of Rome bezoe ken, of in den laatsten tijd de verlaten bergncsten, om onbekende schoonheden te ontdekken. Zeker zijn er in andere plaatsen van Italië kunstschatten, die Venetië niet bezit. Maar Venetië moet ook met eigen oogen gezien worden, zon der ecnig vooroordeel dan kan men deze stad recht doen wedervaren. Want de fautasie van den mensch heeft in Venetië een wonder doen ontstaan cn het zou een bezondiging jegens het verleden zijn wan neer men het ongemerkt voorbijging. Italië is het land van het marmer, zoo als blijkt uit den overvloed van marmeren standbeelden die in de museums aange troffen worden. Hier en daar staan ook nog marmeren monumenten op pleinen en straten. Iq steden zooals Florentië schitteren de Dom en nog eenige andere kerken in witte, wit-blauwe marmeren bekleeding. Maar Venetië overtreft alle steden. Wie hier over het Canal Grande glijdt, kan zijn oogen niet gelooven, wanneer hij de eerste stralen der wit marmeren lijs ten ziet die hier van alle gebouwen stra len en wanneer hij de schoone harmonie van witten steen ea blauwen hemel en zee in deze eerste minuten aanschouwt. Iets dergelijks bestaat er in heel Italië niet. In Venetië schijnt het marmer pas u thuis te zijn. Zoo gaat het langs de eindelooze rij der palassi aan weerszijden van het groote kanaab- Men is reeds dronken van mar mer, verblind, verwacht dat het nu spoe dig op zal houden eu dan na de laatste bocht van het kanaal ziet men plotseling de toren van San Marco, het Dogenpaleis, de Biblioteca oprijzen. Kademuren, paleizen, plaveisel, brug gen, torenspitsen..., alles wit marmer, daarachter de diepblauwe hemel, daar voor het blauwe water, men sluit de oogen cn waant te droomen. Stapt men eindelijk uit, dan loopt meu op marmer. Week voelt het aan, men voelt het 't Is of het leeft. Men gaat een trap op en meent te zweven, want de treden zijn licht gebogen. De sierlijke leuning is van marmer. De rijk gebeeld houwde marmeren zuil vertoont kostbare schilderwerken. Men ziet ze op de hoogte van het oog, gemakkelijk alsof ze thuis aan den wand hingen... Men betreedt de Piazetta, ziec honderd zuilen, duizend beeldhouwwerken, een zee van paleizen. Iedere schrede brengt nieiiwc verrassin gen. De Piazza opent zich, een toren rijst op do kerk van San Marco. Nieuwe overvloed van heerlijke dingen kleuren, zeldzaamheden. Men ziet de blauwe lagune, daarvoor de beide Marcus- zuilen. Het plein wemelt van menschen, muziek weerklinkt en boven dat alles de altijd blauwe hemel, die de gebouwen, menschen, water, schepen, stralend over koepelt. Wellicht de heerlijkste plaats ter wereld. Het oude historische forum der stad marktplein, rechtbank en ont vangstzaal der Republiek. Tusschen twee zuilen in ziet men plot selings "n straat, zeer smal. Nieuwsgierig doet men enkele schreden. De straat wordt nauwer, beangstigend smal, houdt op... men meent verdwaald te zijn. Men keert terug en vindt het begin niet meer. Een opening voert ons in een andere straat. Weer eenige passen... weer afge- Ioopen... Maar aan de voeten ligt een brug. Een bruggetje met enkele treden? Nieuwe straten, nieuwe bruggen. Men gaat door een tunnel onder de huizen door. Men vermoedt een kanaal, ziet een brugje, vindt een nieuwe straat en is na vijf minuten hopeloos verdwaald. Pogin gen om het Marcus-plein terug te vinden zijn vergeefs. Toch is het plotselings weer voor onze oogen men moet er niet naar willen zooken, het komt vanzelf. Daarnaast komen tallooze bezienswaar digheden ook vanzelf. Men behoeft maar te gaan, zich niets voor te nemen en zich te laten verrassen. Men loopt enkele passen, bestijgt en kele treden, vermoedt een portaal en staat in een donker hol met reusachtige gewelven. Van de gewelven glanst het diepgoud. Goud schittert in de verte, goud glanst in de nissen aan weerszijden. Het is de Dom van San Marco. Men wan delt door den metalen gouden hemel van deze kerk en voelt zich vreemd op de wereld. De Doge, die daar levensgroot op zijn eigen kostbaar graf ligt en bidt heeft eens deze stad geregeerd, heeft onbekende oorlogen gevoerd, vergeten wetten uitgevaardigd, paleizen gebouwd, fantastische avonturen beleefd. Het graf brandt als van duizend vlammen, maar het zijn duizend edelsteeneu. Een reus achtig altaarschrijn fonkelt en vlamt... Phantastische pracht... duizend en een nacht...'omgeven dit graf. Wij zijn aan de grenzen van het Oosten. Dat is het groote wonder... dat alles, rijk en arm, licht en donker, water en land, kerken en huizen en pleinen in deze stad zoo buitengewoon mooi gewor den zijn, zoo sprookjesachtig schoon en dat niets vernield en verbouwd is. Yele oorzaken hiervoor zijn duidelijk, maar andere steden hebben toch hun kunste naars met groot talent gehad, nooit ech ter de geslotenheid van een gezamenlijke schepping bereikt, die Yenetie tot een wonder maakt. Hier was een vaste wil en alleen deze wil heeft er toe geleid tot hetgeen hier bereikt is Er is nooit afge weken van dezen ernstigen wil om een prachtige stad te bouwen. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Voortzetting der plechtigheden Een koncert van gewijde muziek Vrijdagavond werd de reeks ra u ziek- plechtigheden, ingericht ter gelegenheid yan hel, eeuwfeest van Peter Benoit, voort gezet mot een koncert van 'gewijde muziek door het «Sint-Romboutskoor» onder leiding van kanunnik J. Van Nuf fel. niet medewerking van den h. lor. Peelers, organist, van de kathedraal van Meehelen. Dit streng geschoold koor be staat uit 150 uitvoerders, mannen en jongens, en miunt, 11.it door ten zuivere fooiigeving. een evenwichtige veihou- d;ing van de toongroepen en een nauw- sluitenden samengang. Kanunnik Yan Nuffel leidt deze flinke schaar met doondringend stijlbegrip. Hot succes was gedurende heel hol 'pers te gedeelte in stijgende lijn gegaan en groeide naar het einde toe lot. een waren triomf. De academische zitting Zijne Majesteit de Koning, welke dé academische zitting zal voorzitten ter eere van Peter Benoit. Reden' Zondag des namiddags in do Kon. Vlaamsche Opera fe Antwerpen, zal een half uur later toekomen dan eerst was aangekondigd. zoodat deze zitt ing niet Ie drie ure maar I W half vier .ure aanvangen De achteruitgang in allo landen Is het een gevolg van de crisis... of is het een der menigvuldige oerzaken van de crisis Wie zal het zoo juist zegigen Toch schrijft «La Croix» dat de daling van het geboort-aantal, een der kenmerken is van dezen crisis tijd. Yoor Frankrijk, hef gekende land der kinderbeperking, daalde het geboorte cijfer van". 722.000 in L932, tot, 082.000 in 1933. Reeds in 1932 was het geb'oor- teaantal het min&b sedert 100 'jaar... en 1933 was nog veel slechter, j Vóór den oorlog overtrof liet geboor- 'teeijfer in Frankrijk 800,000. En toen bezat het Elzas-Lotharingen niet, noch" de vreemdelingen hadden er nog' niet gelijk nu de afwezigen vervangen. Maar niet alleen de Fransehen boe ken een merkwaardigen achteruitgang in het bevolkingscijfer, ook de r.ndere landen We mogen zelfs zeggen alle landen zijn door die ziekle aange tast. Niet lang. geleden gaven we 'do wei nig bemoedigende cijfers voor België. In Duilschlaind ook wordt, een gewel dige geboortedaling waargenomen. In 1930 werden er 1,127,000 kinderen ge boren, en in 1932 wast het geboorleaan- fal gedaald tot 978,000.- Zi$ onderaan volgende kolom* De minister yan Openbare Werken, P. Forthomme, heeft een bezoek ge bracht aan verscheidene in herstelling zijnde wegen. Hij bezocht de wijk van de Baziliek, den overweg te Sinte-Agatha-Berchem, do Karei Y-laan en dc Groote Singel laan. Pio minister bracht tevens! een be zoek aan de werken in gecementeerd be ton, uitgevoerd op de Mcysselaan, op den weg van Mont-Saint-Jpan naar Ter- vuren en op den weg van Brussel naar Namen, waar hij nieuwe machines in werking zag. Hij. bezocht ook dë wer ken aan den steenweg op Charleroi, tus schen Waterloo en de hoofdstad. Deze weg zal gekasseid worden op een breedte van 11 meter. Al deze werken maken deel uit van het algemeen programma van verbete ringen aan de wegen leidend naar Brus sel, met het oog op de wereldtentoon stelling van 1935. Na afloop van zijn inspektietocht drukte de minister zijn groote voldoe- niag uit. Een groote redo van Hitier De h. Hitler heeft Vrijdagavond te Hamburg de eenige redevoering uitge sproken die hij houden wil voor de volksstemming. Hij deed het te Ham burg, om wel te doen verstaan dat. hij zic.h hoofdzakelijk wil wonden tot de B.uitsche burgerij, in den laatsten tijd tameli jk sceptisch gekant tegen de Na- lionaaLSocialiistisclie partij. De rede heeft een groot uur geduurd. Na den lof te hebben gemaakt van Hindienbung, miek Hitler dezen van dé Xationaal-Socialislische parLij en van zichzelf. «Zonder fortuin, zégde hij, zonder steun, zonder naam, heb ik een werk begonneVi, dat als een beslissende bladzijde zal geboekt blijven in de Duit- sclie geschiedenis. Dan heeft Hitler een tafereel gë- schets'L van wat hij reeds verwezenlijk te, en besloten met op de 'eendracht te wijzen van het Duitschë volk dat thans maar 'één wil heeft om liet land naar eene toekomst o,p le werken, die waardig zal zijn van zijn roemrijk verleden. 'Zooals roads gemeld in liet bondsor gaan van Zedenadel, wordt op Zondag 14 Oktober aanstaande, te Antwerpen, een Zedenadel-Studiedag gehouden. Al wie belang stelt in het zeer ak- lueele vra;agst|uk der openbare zedelijk heid, zal van heden af dien Zondag wen- sohen vrij te houden. Eerlang volgen verdere berichten. N. B. Het hoofdsekretariaat zou het zeer op prijs, stellen als de Zeden- adelleden die hunne bijdrage voor tiet jaar 1934-1935 nog niet stortten, 'dit nu doen wilden op postcheckïekcning 17S.27 Zedenadel, Cron jéstraat, 16. Bor.gerbout. TYesgewe^scht zal het be drag ook ui postzegels worden aan vaard'. Diep ontroerend, artistiek en levens stichtend moet (hot Passiespel van Ober_ ammergau blijven, verklaard Cardinaal Faulhaber. De bekoring om wereldschen roem en stoffelijk voordeel krijgen is voor de spelers na turn'r lijk zeer greot. Ondanks dc verleidende .aanbiedingen van "een cinema-uitbating, blijft alles binnen de grenzen van een wijdingsvolle atmos feer. Dat het spel stichtend is blijkt uit hel feit, dat er telkens zich personen aanbieden bij den pastoor om te biech ten. ten bewijze dat zij van levenswijze willen veranderen. In Italië is de daling wat minder, maar toch is ze vol be teekenis. In 1930 waren tr 1.093.000 geboorten, en in 1933 waren er; 987.000. «La Croix» besluit «Een der groot ste oorzaken is hot immer toenemende aantal echtscheidingen.- Hoe kan het huwelijk ernstig worden ortge nomen, wanneer hot verbroken kan worden om de moest verscheidene redenen... Ook hebben ikzucht en gemakzucht het kind verdreven uit de woning der: jonggehuw den öe vouroereidselen tot den stratosfeertocht Vrijdag rond 4 ure in den namiddag was M. Yan der Eist in gezelschap van enkele vrienden de verschillende voor werpen aan het schikken in het schuitje d,at men tjhians. van zijne omhulsel be vrijdt. De naburige hellingen worden in be slag genomen do,or nieuwsgierigen en reeds komen er talrijke autosi toe. Het w,eder blijft" schoon. Rond 5 u. 20 kwam ook M. Cosyns per auto te Hour-IIavenue. Hij bracht niqg enkele werktuigen mede. .Ook kwam M. J. Willem, bestuurder van liet Nationaal Fonds ter plaatse evenals Mr Dr ilóepaige van het llood- Kfuis. In een persgesy>rek verklaarde M. Co syns dat alles gioed verliep. De toestand bleef gunstig en de wind zooals hij n.u, waait zal de F.N.R.S. doen afdrijven in de richting van Munich, Oostenrijk en TsöCili o-SloiWiaki j e. De pers ter plaatse. Vanaf 6 uur dies avonds werden de verschillende afgevaardigden, der bin nen- en builenliainidsche pers ontvan gen door Mr Wiflems, bestuurder van biet Nationaal Fonds voor, wetenschap pelijke opsporingen. M. Max Cosyns, geholpen door M. Nérée Van der Eist, gaat tot de laatste toebereidselen over. De schuit is wit van boven en zwart langs onder g zij weegt 150 kigr. en beslaat 5 kubieke mé- ter met eene doorsnede van 2 m. 20. De wanden zijn 3,5 m/m dik. Rond 6.25 u. kwtam liet noodiigë ma teriaal v.oior den luchtballon ter pi a at- sie. Weld'ra volgen de drie autoeamions van 'den legerluc.htvaartdienst met de 80 manschappen onder het bevel van kapitein Th on and. Zij kwamen uit Zel- lick. Voor het vullen van den ballon De luclifvaarders hebben dadelijk de noodige schikkingen getroffen voor' het uitspreiden vain het omhulsel van den ballon. Dit mloët met heel veel zorg ge schieden. Het omhulsel lïeeft namelijk eene doorsnede van 30 meter en weegt 800 kgr. Ter plaatse kwamen ook de machti|goj schijnwerpers van het leger welke tij dens don nacht het operalievold zullen verlichten. j De voorraad waterstof no-odig vooil het vullen van het omhulsel werd langs heen de spoorbaan welke vlag langs de weide loopt opgesteld. Een detachement soldaten, 200 man Sterk en deel uitmakende van het 13de linieregiment kwam ter -plaatse voor het verleenen der noodige 'hulp. Ook komen van alle kanten de nieuws gierigen toegestroomd. Alles verloopt normaal Te 7 ure bleef liet weerbericht gun stig. Dentkelijk zal de ballon afdrijven' naar Beieren. Rond 8,30 ure verliepen de werk zaamheden van het ontplooien van het' omhulsel heel normaal. Het geheel is omringd van een net in' koorden waarvan de lengle 5 km. be draagt. Men denkt met het vullen van den ballon, welke f>on inhoudsvermogen heeft van 14.000 kubiek meter, maar die voor een vijfde igevuld wordt-te be ginnen rond middernacht. max Cosyns en R. Van der Eist Eenmaal dat men met het vullen klaar is, zal M. Goisyns een proefballon opla ten om de juiste richting on kr.acht van den wind te bepalen. Volgens de alsdan opgedane onder vinding zal het schuitje gebracht wor den bij het omhulsel. Een laatste weerkundig bericht wordt verwacht tusschen 10 en 11 ure. Op de plaats der werkzaamheden be vindt zich d.e moeder van M. Cosyns en baar echtgenoot M Detry-, bestuurder- generaal bij het ministerie van Colo- nien, evenals den. broeder van M. Yan der Eist. De plaats waai- tlians' druk gewerkt' wordt is.jjel verlicht door de schijnwer pers, opgesteld door het leger. Mevr. iDjïtry heeft van uit B rinss el den noodigen mondvoorraad voor de; twee vliegers medegebracht. Deze mondvoorraad beslaat uit ge condenseerde melk, beschuiten cn war me dranken in thermosflesschen. Te 21.45 ure komt. M. Cosyns, welke' iets in 'de nabijheid is gaan gebrtikciï, terug ter plaatse en volgt nauwkeurig het verloop der voorbereiding. Zie verder Laatste Berichten. yrijdag werd de voorbereiding van de eerste reeks besluiten, die krachtens de speciale machten door het .Parlement aan de Regeering toegekend" begin der volgende week zullen afgekondigd wor den, voortgezet. In iden voormiddag! had de h. Sap, minister van Financiën, in zijn Kabinet een onderhoud met de hh. Ingenhleek, minister, en Franck, gou verneur van de Nationale Bank. Des namiddags hield het beperkt mi nisterieel komiteit, onder voorzitter schap van den heer Jaspar eene verga dering, die van 3 lof 6 u. 80 diUiiirde. Na afloop van de vergadering doelden de Ministers aan de journalisten mede dat. zij #de teksten van de besluiten, zooals deze van den wetgavingsraad waren weergekeerd, aandachtig luidden onder zocht. Naar het schijnt hebben de oorspron kelijks teksten naai* den vorm heel wat verandei ingen ondergaan. de minis ters wenschen alle bepalingen zorgvul dig te wikken en te wegen ten einde bij de toepassing voor geen moeilijkheden' te staan I>it nauwkeurig onderzoek kon Vrijdag niet geëindigd worden. De leden' van het komiteit zullen afzonderlijk de lekslen nog verder bestudeeren cn dan Zaterdagmorgen, te 9 uur, nogmaals bijeenkomen om de laatste hand le leg gen aan de teksten die dan te 10 uur aan de voltallige vergadering van den Ka binetsraad zullen voogelead worden, Vertrek van den Gouverneur-generaal Generaal Tilkens, wiens mandaat de ze maand eindigt zou Leopold stad peïj vliegtuig verlaten op l'7dezer met be stemming van Stanleystad. Over Juha zal generaal Tilkens dc luehlijn Do Kaap-Cairo vervoegen. Vice-Gouverncur Generaal Pos'tiaux zal vourloopig het algemeen beheer van het kabinet van den Gouverneur One- raaf waarneinen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1