23 De Velmachtbesliiten De Edward-Popps-Hulde te Temsche Ernstige waarschuwingen van den Paus in zake Kinema Bescherming der Bevolking tegen Luchtaanvallen Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag tUGUSTUS 1934 Laatste schikkingen en inlichtingen NA DE STRATOSFEERTOCHT Schrikkelijk ongeluk te Frasnes 2CXXX JAARGANG NUMMER IS3 (Publiciteit buiten het Airond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te. JBiusse.i Jftue de Rioheleu, Parijs, ï-- iBank iB.uiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2a H. Sidonius Zonop4.54Zonaf6,51 V. M. 24 L. K. 31 Vervolg en slot. De omvang van het kwaad De Paus deed vervolgens opmerken (hoe welsprekend sommige statistieken jvoorkomen. Hienu'it (kan men opmaken, zegde hij. dat op een maand tijds in No vember de kinemas van de gelieele wereld door 87 millioen menschcn be zocht werden. Welk zal het procent zijn •geweest van de moreelen opvoedenden kinema op dit indrukwekkend getal ver zoeningen Voorzeker heel klein. Betrekkelijk het ernstige vraagstuk omtrent de zending van de katholieke kinemalograïische pers houden wij er aan een ander punt te belichten. Meer dan eens hoorden wij dat op het aankla gen van den immoreelen kinema wordt igeantwoord: «Men geve ons stof voor godsdienstige en moreele filmen en we zullen er ook zulke vervaardigen... Hewel, neen. Hel .gaat nier niet om het voorbrengen van godsdienstige fil men en tot, aanvulling of ter ifwisselin •der gewone filmen. Heel de kinema moet moreel zijn, moraliseerend werken en opvoeden. Dit. doet ons terugdenken aan de woorden van Onzen Heer. wanneer Hij, in het Evangelie, spreekt over den («mammona iniquitatis». Hoe menigmaal voert niet het verlan gen naar een onrechtvaardige winst maar demoralisatie, naar de moresle dood van heele geslachten Welke ramp En het, gaat hier om zielen Het is verschrikkelijk er aan le moe iten denken en dit niet alleen onder godsdienstig maar ook onder eenvoudig" menschelijk oogpunt. Wij houden er aan sleecis omtrent dezelfde kwestie en steeds met het ver zoek onze gedachte en ons woord te lier- halen, le herinneren aan wat de groote 'dichter Dan te zegt van een bock dat tot den val leidde: «Misdadig was het hoek én ook hij die het schreef», dit wil zeg gen als tusschenpersoon als drijfveer 'der misdaad. Een andere van onze groote schrij vers, Mauzoni, wiens vlucht en genie •hem op Dante's hoogte bremgen, heeft heerlijke woorden gebruikt om de goede regels <der kjumst samen te vatten. «Voe len, overwegen, nooit de heilige arbeid verraden, nooit een woord spreken dat de ondeugd goedkeurt of de waarheid yervalscM». Dit, zegde de I-Ioilige Vader, zou de kinematografische pers nooit mogen Vergeten «Zich nooit als bemiddelaar aanstellen van het kwaad, nooit een woord spreken dat de deugd zou in liet belachelijke stellen en de ondeugd op hemelen. zooals het. helaas zoo dikwijls ■en met, zulke droevige gevolgen gebeurt. Een strijd die moet gesteund worden Nog een andere aanbeveling* wilde de •Heilige Vader voorbehouden. «Men weet, zegde de Paus, dat in al ric landen van Europa en dit stellen we vast met een uitzonderlijke vader lijke voldoening dank zij de katholle ken en ook de vertegenwoordigers van verschillige geloofsbelijdenissen of mensehen van goede bedoelingen, siru s oenigen tijd bewegingen werden in le ven geroepen en kruistochten werden lingericlit ten voordeele van den moree len gdedien kinema.. Hier en daar heb ben er zich ook de Regeeringen rnede bemoeid. In Italië, zooals elders, werd iets bereikt alhoewel de uiitslagen, welke mogelijk schenen, niet bekomen werden •Het is immer steeds gemakkelijker wet- jen te maken -dan ze toe te passen. Doel» thans werd in Noord-Amerika 'een groote strijd! ingezet legen den im moreelen kinema. Het zijn niet alleen de bisschoppen 'wrelke deze beweging deden 'aanvan nemen; al de rechtgeaarde menschcn hebben zich bij deze onderneming aan gesloten. Wij ontmoetten oen tiental (bisschoppen dier Vereenigdc-ötaten daar dit het jaar is \an hun vijfjaar lijkseh bezoek «ad limina» en we onl vingen van hen de meest opbeurende toelichtingen. Bij de ontvangst van de vertegen woordigers der kinematografische pers hebben wij de aandacht willen trekken op de groote verdienste, de groote eer welke aan hunne Vereeniging zou ver bonden zijn indien zij met beslistheid aan deze heilige kruisvaart tegen de Zip onderaaq yolflomj* kolorr^ Bankhervormjng en nijverheidskrediet Dinsdagnamiddag" had de aangekon digde nieuwe bijeenkomst, plaats van het beperkt ministerieel komifeit voor de bijzondere machtigingen. De verga dering die drie uren duurde, had plaats in het ministerie van Buitenlandsehe zaken onder voorzitterschap van minis ter Jaspar. Namen er deel aan minis ters Sap, Ingenbleek, Van Zeeland en Dierckx. Doel van de nieuwe beraadslaging was het vraagstuk van de hervormin van het bankwezen en van de uitbrei ding van het nijverheidskrediet, waar over in den vorigen kabinetsraad nog geen volledige overeenstemming werd bereikt, nader te onderzoeken. Tegen de voorgenomen oplossing van hel vraagstuk was eenig beswaar op gerezen, onder meer vanwege ministers Ingenbleek en irjierckx. Deze waren van oordeel dat de Staat,, die de heele ver richting zou dekken, ruimere waarbor gen diende le krijgen dan aanvankelijk werd voorzien, alsmede dat in geen ge val een kommissieloon aan de banken moclit toegekend worden bij de plaat sing van de obligaties uit te geven door de Nationale Maatschappij voor Nij verheidskrediet. In den loop van de beraadslaging van Dinsdag blijkt elkeen voldoening te hebben bekomen, want toen de minis ters het ministerie van Buitenlandsehe Zaken verlieten, konden zij ons mede- deelen Een volkomen overeenstemming is bereikt onder de leden van bet beperkt komileil over drie nieuwe besluiten,die Woensdagmorgen den zullen voorgelegd worden. Drie beslui ten slaan op de verruiming van liet krediet, de bescherming van het spaar wezen en het bankregieni. alsmede op de inrichting, van de Nationale Maat schappij van Nijve.rheidskre.diet. Indien de kabinetsraad met deze teksten in stemt.. zullen zij onmiddellijk den Ko ning tor onderteekening. worden voor gelegd. De vroeger reeds aangenomen besluiten van fiskalen aard zullen,, sa men met de nieuwe, kunnen verschij nen in hel Staatsblad van Vrijdagmor gen'.» Nog eenige bijzonderheden Voegen wij 'hier nog de volgende bij zonderheden aan toe wat betreft de her vorming van het bankwezen. Men weet dat de banken gesplitst zullen worden in krediet- en beieggings- banken aan den eenen kant en banken voor deelneming in nijverheidsonder-, nemingen aan den anderen kant. Men weet eveneens dat de schuldvorderingen van de banken op de nijverheden zullen ingelost worden door de obligaties van de Nationale Maatschappij voor Nijvo heidskrediet. Het zijn enkel de krediet en beleggingsbanken die voor het onl vangen van die obligaties in aanmer king zullen komen. Tenslotte is eveneens bekend dat een servefonds wordt voorzien lot waar borging van de omvangrijke verrichting Welke bestemming zal het desgevallend overschot van dit fonds na de verrich ting krijgen Wij meeneri te weten dat men het er eens over is om liet ie ver deden onder de drie elementen, die aan de verrichting meewerken, namelijk de banken, die een deel van hun huidigen intrest prijsgeven; de Nationale Maat schappij voor Nijverheidskrediet, die de obligaties uitgeeft; en tenslotte den staat, die zijn waarborg verleent. Laatste schikkingen en Inlichtingen Zondag 26 Augustus 4. I4e reisgelegenheden werden, bier reeds vroeger gegeven. We resumceren: Buiten het gewoon reizigersverkeer heeft men volgende speciale dienst. Trein uit St Niklaas te 9,53 u. Trein uil Mechelen le 9.25 u. Wilfordboot uit Antwerpen te 8 u. Eleclrische trams uit Antwerpen minstens om het halfuur. Stoomtram uit Baerode (over llammc) te 9 u. Stoomtram uit Wel leren (over Zele en Hamme) te 8 nu 2. Alle Kath. Maatschappijen worden hierbij nogmaals uitgenoodigd. Vlaggen meebrengen. Deze worden opgesteld rond bet Allaarvorhoog en de eere-tri- bunn en gaan mee 's namiddags in de optocht vanaf de kerk tot aan het ge boortehuis van Priester Poppe. 3. Vóór de wijding van het gedenk- teeken aan het geboortehuis zal er een korte optocht plaats hebben. Vertrek Markt te 1 u. Voorop stappen de vlag gen, dan de aanwezige jeugdafdeelingen, daarna de priesters en de geestelijke en wereldlijke overheden met Z. Exe. Mgr. Coppieters, ten slotte al de aanwezigen. De stoet volgt dezen weg Markt, Kas teelstraat, Concicncestraat, Nijsstraat, kaai, ,priester-Poppestraat. 4. Geen congreskaarten worden uit gestuurd. Voor de prijsvermindering op het spoor neme men een week-end ofwel vorme men een groep van minstens 12 of 25, man en vrage men maatschappij- reiskaarten. 5. Voor de autobussen werd de stsnd- jplaats voor elk afzonderlijk aangegeven kabinetsraadjvan (Gebroeders Van Raerndonc-kstraat of Hollamdsch Gelaag) De auto's zullen een plaats vinden op de speelplaats der gemeentescholen (Schoolstr.) We wil len doen opmerken dat bij drukte bet vinden van een standplaats en het ga- rceren vrij moeilijk zal zijn op de baan Puers-Bornhem-Temsche. Alle voertui gen slaan geblokeerd vóór Temsche Brug. Ook neemt het. Comité geen ver plichtingen op zich voor het regelen van het- verkeer langs dien kant. Men ve mijde dus zooveel mogelijk langs daar le komen. 6. Enkel de personen door liet Comi té aangeduid en drager van een speciale armband door bet Gemeentebestuur van Temsche afgestempeld, zullen op de da gen der Poppe-viering op de stralen den yerkoopdienst der aanbelandende arti kelen in liarwlen nemen. Niemand anders zal gemachtigd zijn iets te koop aan te bieden op de straat. Aan dien maatregel zal streng worden gehouden. 7. De feestelijkheden van Zondag e.k. zullen door de zorgen van K.V.il.O. uit gezonden worden vanaf de Pontificale Hoogmis lot na het Lof. 8. Het plan Van Temsche met aandui ding der aanhelangende plaatsen en lokalen zal op het programma afgedrukt worden. 9. Ter gelegenheid van de Priestcr- Poppe-feesten voert de K. A. J.-afdee- ling van Temsche in de hovingen van het, kasteel ihet beroemde stuk op «Fran cesco voor de Hellepoort» Begin 5 u. Einde 7 V-s u. Alles zal dus afgoloopen zijn vóór het vertrek der treinen van 19,48 naar Mechelen en de speciale trein van 20.15 u. naar St. Niklaas. De zit plaatsen zijn beperkt. Prijs i: 5 fr., Staande plaatsen 3 fr. Kaarten le be stellen bij E. H. Steenssens, onderpas toor Temsche. 10 We laten hier nogmaals het pro gramma der feestelijkheden volgen. Te 10 V-i u. Pontificale Hoogmis in open lucht. Mis met orchest van Aug. ■Die Boeck 150 uitvoerders. Gelcgen- heidssermoen door Mgr. Cruysberghs. Te 1 u. Optocht naar het Geboor tehuis van Priester Poppe. Wijding van het gedenkteeken. Aanspraak door dei Z. E. H. Aug. Nobels. Te 3 u. Openluchtvergadering. Aan spraak door de Hoer Senator A. Verbiest endoor Z. Exc. Mgr. Coppieters'. Opvoe ring van Kindertooneeltjes van Priester Edw. poppe. Tc 5 u. Opvoering van Francesco vóór de Hellepoort Cosijns en Van der Eist hebben bun ballon verpakt en nqar Lioebliana ver zonden alwaar zij bij hun aankomst officieel werden ontvangen midden een juichende- bevolking. Zuiver wetenschappelijk doei van den Tccht De luclitvaardérs wezen er op dat het doel der opstijging zuiver wetenschap pelijk is .geweest. De geleerden hebben o.m. willen ont leden in welke verhouding ozone wordt aangetroffen in de lucht op rerschillen dé hoogten. Zij hebben tevens de Ihed ie willen nagaan van den h. «Taumotte, be stuurder van het weerkundig instituut te Ukkel, over de verdeeling van ozone in de hoogere luchtlagen. De luchtvaar- ders hebben verder de orienteering en de intensiteit van de kosmische stralen willen bcstudeeren. Wax Cosijns sprak vóór de radio Dinsdagnamiddag heeft Max Cosijns een intervieuw in de Fransrhe laai vóór de radio afgestaan. Op een vraag over de opstijging ant woordde de h. Cosijns dat alles goed was afgeloopen en de wetenschappelijke 1; rekeningen bewaarheid werden. immoreel e film wilde deelnemen. Hier door zou de Vereeniging groolelijks niet alleen de katholieke Kerk maar ook lieel liet mensclid'om verplichten, en de Heer zal voorzeker met, de rijkste genaden de bewerkstellers van een zoo groot goed beloonert». :Die Paus besloot met le herhalen boe vurig hij wensichte dat, zijne bezoekers en al hunne collega's de groote ver dienste en de groote eer van deze hooge en edele onderneming zouden winnen en sclionk hen zijn zegen. Deze woorden werden met aandacht aanhoord. M. Clém. Wildièrs, voorzitter der Beroepsvereeniging der Belgische kinematografische pers en M. Muur. Wily, sekretaris-penningmeestcr der Internationale Vereeniging der kinema tografische pers. hielden er aan den H. Vader de verzekering le geven van den steun dezer lichamen om de verwezen lijking te bekomen van de weldoende hervormingen voorgesteld door het doorluchtig hoofd der katholieke ge meenschag. Betreffende dé uitslagen is de heer Cosijns van meening dat deze belang rijk zijn doch dat nog zal moeten ge wacht worden met de definitieve he sluiten. Nieuwe Stratosfeertocht De twee luchtvaarders hebben hun meening te kennen gegeven dat zij zoo gauw mogelijk opnieuw een stratosfeer- tocht zouden willen ondernemen. Vermoedelijk zouden de twee vliegers uit Lioebliana per vliegtuig naar Brus sel vertrekken. Aankomst van Cosijns en Van der Eist te Brussel Donderdag namiddag Het Nationaal Fonds voor Weten schappelijk onderzoek deelt mede 1 De hh. Max Cosijns en N. Van der Els zullen Donderdagnamiddag te rirusse toekomen. Een telegram van den Koning aan het Nat. Fonds voor Wetensch. onderzoek (Dip Koning heeft aan den h. Francqu een telegram gestuurd waarin hij zijn getukwensehen aan dit Fonds, dat zoo'n grooTideel in dezen tocht heeft, stuurt zijn fierheid over onze landgenoot.cn uitdrukt. De inrichting Van 5 tot 7 September zullen in de Brusselsche agglomeratie oefeningen, plaats hebben van passieve verdediging tegen luchtaanvallen, samen met e?n uehtaanvalsoefening door de militaire luchtvaart, terwijl de legt-rafdeeHng oor'afweer van luchtaanvallen ook een iklief .verdodigingsmantéuverzal uit- oeren. De burgerlijke overheden zijn met de nripiliting van de passieve verdediging n de bevolking belast, echter onder oezicht van de militaire overheden met name van luitenant-generaal Termonia, vleugeladjudant van den Koning en voorzitter van tiet verbond tot bescher ming tegen luchtaanvallen, en van lui tenant-generaal Cattoir, overste van den mobilisaticdienst. •P;e oefeningen zullen geleid worden door verschillende bestaande komitei- ten, die de afgevaardigden groepecren van de Brusselsche gemeentebesturen, de spoorwegen, de nijverheidslieden, de posterijen en telegrafie, het Roode Krtuis, enz. j Het inrichtend komiteit heeft, bij .voorafgaandelijke oefeningen, alle eventualiteiten onder oogen gezien in verband met. de bescherming tegen luchtaanvallen van een agglomeratie die zoo groot is als deze van Brussel. De eerste dag Op 5 September zal een luchtaanval worden uitgevoerd van 9 uur tot 's mid dags met liet Ambiorixsquarc als doel wit. De beschermingsöefening zal hier; beslaan in een demonstratie voor de verleen ing van .geneeskundige hulp aan de slachtoffers van den aanval. In den namiddag van dezelfden dag zullen de. vijandelijke vliegtuigen het industricele edeelte van het Wi'llebroeksch kanaal onder vuur nemen en zal de gasfabriek als getroffen verondersteld worden, zoo dat dit gedeelte van de agglomeratie, het koncentratiepiunt zal worden van al de brandweerkorpsen van de naburige gemeenten, zooals Brussel, Schaarbeek en Molenbeek. In den nacht van 5 op 6 September, zal de vijand met zware bommen het belangrijk punt van de spoorwegen bombardeeren te Schaarbeek. Alhoewel alle lichten zullen worden gedoofd, zul len de treinen blijven rijden, dank zij een voor de vijandelijke vliegers on zichtbaar seinstelsel, dat voor dc perio de der oefeningen is aangenomen. Tengevolge ran een rukwind is een pyloon omgewaaidwaardoor 2 personen gedood werden. Onze foto toont een zicht, van deze vernieling (j!ic bMib- De tweede dag In den morgen van 6 September zal de vijandelijke luchtvaart rustig blij ven, doch in den namiddag zullen zij de militaire opslagplaatsen van Audergem onder vuur nemen, om in den daarop volgenden nacht van 6 op 7 September over te gaan tot een aanval op dc volk rijke wijk van den Zavel. Alsdan zullen al de openbare diensten van de stad Brussel gemobiliseerd worden om hulp te verleenen aan veronderstelde slacht offers van gasbommen. Met ingang van middernacht zat dien nacht geheel de' Brusselsche agglomeratie in duisternis, gedompeld zijn. De laatste dag Op 7 September, omstreeks 10 ib, zaï het gemeentehuis van Schaarbeek ouden vuur worden genomen. Het Roode Kruis zal hier overgaan lot de noodige organi satie, met deelneming van vele hulp ploegen. Bij deze oefeningen zullen ook elektronbrandbommen worden gebluscht- De oefeningen worden 's namiddags! van dien dag voortgezet boven Gansho ren, waar een vijandelijke nfdceling, vliegtuigen tot den aftocht zal werden gedwongen, waarbij zij zich iOo gauw mogelijk zal willen ontdoen van haan bommen. In al de wijken zullen groote onder komens worden opgericht, bij wijze van model, tot voorlichting van de bevol king. Wanneer de, weergesteldheid liet mo gelijk maakt zal ook een kunstmatige! wolk worden verwekt, na de oefeningen te Ganshoren, om de hoogvlakte van Koekelbcrg te verbergen. i, Er dient op gewezen, dat deze kunst-, matige mist volstrekt zonder, gevaar voor. ,dtooling*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1