De Amerikaansclie He OitasieMslrijJ Na dan Stratosfeertocht 24 De Paos prijst de Sociëteit van Jesus Na de Volksraadpleging in Duitschland Vrijdag AUGUSTUS 1934 KABINETSRAAD De Tentoonstelling van Brussel 1935 Veesmokkel aaa de Grens Geneeskundige Raadpleging per Radio XXXX JAARGANG SUMMER 194 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Avond, AALST, s Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan A3, te Brussel e= Jlue de Kicheleu. Parijs Bank B.uiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, H. Bartholomeu» Zonop4.56Zonaf6.50 V. M. 24 L. K. 31 President Roosevelt Over de jeugdige leefbaarheid van het Americaansche Katholicisme weten we over liet algemeen in Europa weinig af. We vermoeden amper welke enthousiaste ■strijd er sinds tientallen jaren gevoerd is om de katholieke levensbeschouwing in dit bij uitstek materialistisch land te doen ingang vinden. Dat in de na-oorlogsclie «prosperity- jaren die strijd op een ongelijken liamp tusschen een dwerg en een reus geleek, is dubbel waar en dubbel treurig. Maar dit moeten we de Amerikaansche katho lieken volmondig toegeven, dat ze niet hebben versaagd, maar wilskrachtig ge zwoegd aan den opbouw van katholieke instellingen over lieel het reusachtig ge bied van de States. De stichting en de uitbouw van de ka tholieke grondorganisatie, met name de National Catholic Welfare Councilis wellicht wel het degelijkste dat uit ka tholiek oogpunt in de protestantsche Angel-Saksische landen werd verwezen lijkt. De werkzaamheden van dit orga nisme bestrijken niet enkel het caritatief terrein, maar ook de pers, de radio, het onderwijs, de inwijkelingenzorg en wat weet ik meer. Het gaat niet op, in de beperkte ruim te van een dagbladartikel, zelfs slechts schematisch, een beeld te schetsen van de werking en de resultaten door dit or ganisme bereikt- Meiden we echter dat het, op de We reldtentoonstelling van Chicago, een stand had opgericht waar een beeld gegeven werd van den vooruigang van het Katho licisme in de Vereenigde Saten in den loop der laatste honderd jaar, en dat dit beeld zoo overtuigend en zoo bemoedi-1 ge ad was, dat het de afgunst van het pro testantsche deel van de bevolking heeft opgewekt. Inzake sociale actie echter, bleef het terrein zoo goed als onbewerkt. Het werd voor eenige jaren nog alge meen aanzien en vooraanstaande katho lieken deelden die meening dat de sociale leering van den Faus op de Amerikaan-j sche toestanden niet toepasselijk was.De! levensstandaard van den Amerikaanschen arbeider mocht niet vergeleken worden bij dien van zijn Europeeschen vakgenoot. Voor sociale verbeteringen bleef er in Amerika geen plaats over. Gelijk de ar beiders het hadden, hadden ze het goed. Dit was enkel maar tijdelijk. De crisis opende dan ook vele oogen. En hier vond de Catholic Welfare Council een nieuw arbeidsveld. Het moet andermaal toe gegeven worden dat noch de uitgestrekt heid van het terrein, noch de zwaarte van de wachtende taak de vereeniging heeft afgeschrikt. Wilskrachtig gelijk; altijd heeft ze gezwoegd en dat ze voor beeldig werk levert, bewijzen de waar deering die ze van het gansche Ameri kaansche volk, in het algemeen, en van den President in het bijzonder onder vond. Een vaderlijke gelukwench. fl?iezer dagen heeft de H. Vader op zijn buitenverblijf te Ca stel Gandolfo in een plechtige audiëntie den general van de Sociëteit van Jesus, de Hoogeerw. pater Led och o\v ski, 'ontvangen, alsmede de oversten en vertegenwoordigers van al de huizen der Sociëteit in Rome, Mon- dragone, Anagni en Gallero, verder een groot aantal novices en studenten, in totaal ongeveer drie honderd personen. Aanleiding tot deze audiëntie was de .viering van het vierde ■eeuwfeest van den da.g waarop de Stichter van de So ciëteit, de H. Ignatius en zijn medebroe ders op Montmartre hun plechtige ge loften aflegden. Nadat Zijne Heiligheid allen tot den handkus' had toegelaten, nam Hij plaats op Zijn troon en aanhoorde een adres van hulde, dat door pater Ledochowski werd voorgelezen. De H. Vader antwoodde hierop met een uitvoerige toespraak, waarin Hij op de groote beleekenis van deze plechtige audiëntie wees, welke Zijne Heiligheid niet alleen belangrijk maar ook 'gedenk waardig noemde, wijl zij zoo'n eminen te vertegenwoordiging van de roemrijke Sociëteit rond Zijn troon vereenigde. Van harte wenschte de H. Vader zijn beminde zonen geluk met het vierde eeuwfeest van de geboorte hunner gees telijke familie. Zeer 'terecht, zoo vervolgde Zijne Hei ligheid, heeft de Hoogeerw. pater gene raal aan zijn ordegenoolen een schrij ven gericht, waarin hij hun spreekt van hernieuwing en nieuwen ijver in Chris tus. De H. Vader zegde door dit schrijven ten zeerste gesticht te zijn. Overigens hebben de gellukwenschen van Christus. Plaatsbekleeder, wanneer het gaat over het leven en het welzijn van de Socië teit van Jesus, een bijzonderen aard, daar de betrekkingen tusschen haar en den Heiligen stoel een geheel bijzonder karakter dragen krachtens de. van de cfinhrin^ ripr orde dale erende bepaling, welke de nieuwe ter beschikking stelde van den lleiiigeu t>_r troeg- later vasten vorm1 in cïe speciale gelofte van gehoorzaamheid aan den Heiligen Stoel, welke steeds een der roemrijkste karaktertrekken der orde is geweest, en. nu en altijd een van de meest intense vertroostingen vormt van het Hoofd der Christenheid. Aan het slot van zijn toespraak schonk de H. Vader aan alle aanwezigen in het bijzonder aan de novicen zijn- apostolischen zegen. Ziehier in welke omstandigheden De vereeniging hield haar jaarlijksch congres te New-York. Van den top van hot 50 verdiepingen hooge "Waldorf- Astoria Hotel wapperden de wit-gele kleuren van de Pauselijke vlag naast de Stars and Stripes van Amerika. Het Congres werd ingeleid door Z. E. Card in aal Hayes, Aartsbisschop van New- York, en niet minder dan 4-0 Aartsbis schoppen en Bisschoppen, naast al wat naam heeft in de katholieke wereld van Amerika, namen een werkdadig deel aan de besprekingen. Mant liet doel van het Congres was in hooge mate actueel en belangrijk; het economisch herstelplan van Roosevelt in het licht van de katho lieke wereldbeschouwing onderzoeken. Vele leidende personen uit de politiek de nijverheid en den landbouw voerden er het woord. Melden we slechts, ouder velen den vroegeren gouverneur van den Staat New-York, den katholiekeu politi cus, Al Smith, den minister voor Post en Telegraaf James A. Farley, de staats- secretaresse voor landbouw, Miss Frances Perkins. Maar ook President Roosevelt, die geen katholiek is, had er aan gehouden de deelnemers van het katholiek Congres het woord toe te sturen. Voor velen die Zift ojidoraar» xolaejids kolom* Bij hun aankomst op 't vliegveld van Aspern werden de twee kdene luchlvaar- ders gehuldigd. Nog onderscheidingen Koning Alexander heeft, aan den li. Max Cosijns den rang van kommandeur in de orde van Sint-Sava verleend en den li. Van der Eist tot officier in de zelfde orde benoemd. De aankomst te Brussel Max Cosyns en Nérée van der Eist zijn heden Donderdag, op liet vliegveld te Harén aangekomen. Zij zijn uit Parijs vertrokken aan boord van een extra-vliegtuig dat doop. het Nationaal Fonds voor Wetenschap pelijk Onderzoek te 'hunner beschik king werd gesteld. Ontvangst door den Beheerraad van het Nationaal Fonds voor Wetenschap pelijk Onderzoek De lih. Max Cosyns en Nerée Van der. Eist werden, onmiddellijk na hun aan komst op het vliegveld van Evere, ont vangen door den Beheerraad van hef. Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek in den zetel dezer instelling, Egmontslraat. 11, te Brussel. Heden Vrijdag ontvangst ten stadhuize van Brussel Het college van Burgemeester en Schepenen van de stad Brussel zal lie den Vrijdag, om 16 u., in de gotische zaal van het stadhuis de h.h. Max Co syns en Nerée Van der Eist ontvangen, naar aanleiding van bun welgeslaagden tocht naar de stratosfeer. Eerste reeks van de Voimachtbesluiten goedgekeurd Woensdag morgen had de vergade ring' plaats van den kabinetsraad, onder, voorzitterschap van den h. Jaspar, mi nister van Buitenlandsche Zaken. Wa ren afwezig de ihh. de BroquevilIe.De- vèze en Van Cauwelaert. Volkomen eensgezindheid werd be reikt over de eerste reeks van volmacht- besluiten, waarvan er drie zijn van fis- kalen aard en vier betreffende de be scherming van het spaarwezen en de hervormingen op gebied van bank- en kredietwezen. De ontwerpen werden in de vergade- ring door de ministers onderteekend en zullen dadelijk den Koning worden voor gelegd, zoodat zij afgekondigd zullen worden in liet Staatsblad van Vrijdag morgen. .D,e De kabinetsraad zal, onder voor zitterschap van den h. de BroquevUle opnieuw bijeenkomen op 4 September en niet op 3 September, zooals eerst aangekondigd'. Minister Sap optimistisch gestemd Dc h. Sap, minister van Financiën, beeft zijn vertrouwen in de doelmatig heid van dc ondernomen werking geuit. De voorgenomen verrichting, ver klaarde hij, kan in geenen deele het krediet van den Staat in gevaar bren gen. De ernstig gevoerde berekeningen van het bestluur van financien, loonen duidelijk aan dat er, technisch", geen enkel nadeel voor de schatkist kan uit voort vloeien, tenzij men zou veronder stellen dat binnen 'twintig jaar de heele nationale ekonomie zal ten onderen ge gaan zijn in dit geval zou liet uit zijn met Belgie De minister voegde er aan toe lioe alle voorzorgen genomen zijn opdat de schuldvorderingen op de nijverheden, door de banken over te maken aan de Nationale Maatschappij voor Nijver heidskrediet, enkel aangenomen zouden worden wanneer de betrokken nijver heid alle vereischte waarborgen biedt. Met het oog hierop zal dc raad van be heer van bedoelde Nationale Maatschap pij aangevuld worden door bevoegdhe den en zal een komiteit worden cpge- groepen vertegenwoordigd zullen zijn. Meteen blijft de minister over recht van veto beschikken wat betreft dc aan vaarding van het even welke schuldvor dering. Een bezwaar was opgerezen rf de voorgenomen hervorming zou enkel de groote nijverheidsondernemingen be- voordeeligen. Hierop antwoordt de minister, dat alle nijverheden genieten zullen van de intrestverlaiging. Buitendien zullen de andere maatregelen worden genomen om den toestand van de kleine bandels- en nijverheidsondernemingen te ver beteren. Op voor uw omroep K.V.R.Q. Weet U reeds dat K.V.R.O een gi ooien prijskamp heeft georganiseerd U gaat daar zeker aan meedoen, om dat K.Y.R.O. strijdt voor wederopbouw en uitbreiding van katholieke Vlaamse lie cultuur, voor verspreiding en verdieping van ons Geloof; omdat K.V.R.O. oen apostolaat is en een absolute noodzake lijkheid. lOm die gedachten algemeen ingang te doen vinden, om dit doel, dit ideaal te bereiken, wordt de prijskamp inge richt die U dlus ook stoffelijke voordee^ len biedt. Allen aan het wrerk Als ieder lil, ieder abonnent, slechts -één nieuw lid en één nieuw abonnent aanbrengt, is K.V. R.O. tevreden. Dat Ii.gt in de macht van klein en- groot. Dat kan dus en dat zal tot heil van Vlaanderen in Ghristo Wie kan aan den prijskamp meedoen Elk lid van K.V.RO.; elk jaarabonnent van 1 October 1934 af. Elk propagandist elke K.V.R.V.-af deeling als zoodanig. Wie heeft recht op Een punt Hij of de K.V.R.V.-afdce- ling die een nieuw lid aanbrengt en liet nieuiwe lid zelf. Hij of de K.V.R.V.-afdeeling die een jaarabonnement aanbrengt en de nieu we abonnent zelf. Twee punten Hij. of de K.V.R.V.-af deeling die "een steunlid van fr. 50, aan brengt en het steunlid zelf. Drié punten Hij of de K.V.R.V.-af deeling die een beschermlid van frs 100 aanbrengt en het nieuw beschermlid zelf. Prijzen en andere voorwaarden 1 Men leze regelmatig «De Vlaamsche Radio- gidst», weten dat Roosevelt, in zijne wercldher- vormingen in vele opzichten de inzichten van Paus Pius XI deelt, baart dit alles zins geen verwondering. We kannen dan ook niet nalaten eenige uittreksels uit dc merkwaardigde rede van Amerika''s Pre sident, op een katholiek Congres uitge sproken, over te drukken. X Vervolgt. Zooals igemeld heeft de regeéring 1 Yz millioen verleend voor dc versiering van de Tentoonstelling 1935, met beeld houw en schilderwerk in de groote pa leizen, aan de ingangen en in de tuinen. Een bijzonder komiteit, bijgestaan door een Raadgevende Kommissie van Schoo- nc Kunsten, heeft de bestellingen ge daan. De li. Egide Rombaux is belast mei' de leiding van de beeldhouwkundige ver siering, welke vooral in de groote palei zen belangrijk zal zijn. Daar zullen vier figuren van Rombaux oprijzen. P,e Zee vaart, De Spoorwegen, Het Paard als Trekkracht, Het vliegwezen; twee groe pen eveneens van Rombaux, zullen 1830 en 1930 voorstellen in de hoeken van het hoofdgebouw. Verder werken mede Victor Rous seau, Charles Samuel, Guslave Fonta- nie, Adolphe Wansart, Jacques Warns, Pieter Bracckc, Geo Verbanck, Gyscn, Van Hoof. God. de Vreese, Gourtens, Van Gooien, Grandmoulin, De Korte, Theunis,Demand, Cluysenaer, Paul Dubois. Die kunstenaars zullen symbolische figuren over onze nijverheid maken Landbouw, Mijnwezen, Metaalnijverheid, Vischvangst, Handel, enz. en uilen on der de leiding van den h. Roubaux, sier. paneelcn en bas-reliefs vervaardigen. (Die schilders Jaccpues Maes, Laudy, Smcers, Van Zevenberg, zullen werken, terwijl de h. Van Neet hoofdbouwmeester van de tentoonstel ling van de verwezenlijking van een harmonieus geheel zal zorgen. De tentoonstelling, die 140 Ha groot zal monumentale ingangen hebben aan de kanten van het Sint Lamberlus- 9 Personen bezweken tan honger, koude en uitputting Bij dc beklimming van een henn*-.-» De Diuiitsche Himalaya-expeditie, waaraan onder andere de ontdekkings reizigers: Merki, Wieland en Weizen- bank met zes inlandsche gidsen deelna men, is' op' tragische wijze geëindigd bij de beklimming van een hoogen bergtop namelijk den Naugat-Parbat, Twee leden van de expeditie Asclien- breuner en Schneider, hadden op 6 Juli een 'hoogte bereikt van 7,900 rnct. maar een hevige sneeuwstorm dwong hen tot den terugtocht. Wieland, Weizenbach en Merki dërnamen op, hun beurt de gevaarlijke beklimming. Tusschen 7.100 en 7,900 meter bezweken de beide eerstgenoem den in den vreeselijke strijd tegen de natuur-elemcnten en op' 6 Juli stierven zij van uitputting en koude. Ondanks alle ontberingen en gevaar zetten Merki en zes' gidsen den bope- loozen strijd langs de woeste en be sneeuwde bergwanden voort. Tot 13en Juli hielden zij vol. Toen voelden zij het einde paderen en op hun beurt ster vende van honger en uitputting, kapten zij met een uiterste krachtinspanning een hol in den vervrozen sneeuw, om een schuilplaats te zoeken. 'Paar heeft de dood 'hen geveld. De veesmokkel aan de Nederland- sche grens schijnt, weer op groot? schaal te hernemen. Deze week leidde de toldienst uit Ka- pelle een kudde van twintig prachtige rammen op naar het kantoor, te Piutte- Halwerk. Men had vernömen dat een zeker per soon een eigendom had gehuurd rond Hoogboom en er gesmokkelde dierer tijdelijk onderbracht. De kudde bestaat uit twintig scha pen van Engelsch ras, echte rasdieren om de inlandsche soort te verbeteren. Ze zullen dan ook per kop kunnen irnde' aangekocht, worden. De verkoop gaat c\l 'door den 30 Augustus om tien uur voor. j middag. Denzelïden avond waren in een lier- berg aan de kerk van Pulte-Erlbrand een slachter en een st-rooper aan het vechten, de een verweet den an Fire do zaak verraden to hebben. Een verklaring van Geering De Pruisische ministerpresident Goe- ring heeft in een persgesprek zijn mee ning gezegd over de 10 t.h. der Duit sche kiezers, die Zondag hij het referendum neen hebben geantwoord. Deze kringen der bevolking zullen naar zijn meening of tol een beier in zicht komen, of door ouderdomszwakte van den aardbodem verdwijnen. Er is' liter ook een groep neenzeggors, die onverbeterlijk zijn of kwaadwillig. Die. zijn er altijd en overal, niet alleen in den nationaul-socialislischen staat. Wij zullen echter, aldus Goerlng. in geen geval dulden dat zij voor hun afwijzen de houding valsche propaganda maken of op misdadige wijze den staal bedrei gen. Eerlijke critiek mag er zijn, maar niet op vitale nationale kwesties die al leen door Ilitler worden gesteld. Voor, Hitier wijkt alle critiek: als hij roept en beveelt moet iedereen onv lu vaarde- lijk buigen en gehoorzamen, wie hij ook zij. Het hoog aantal kiezers Het hoog aantal kiezers kan slechts worden verklaard door het zeer strenge toedicht, der overheden. Zij die aan het plebisciet niet hadden deelgenomen ont vingen ten hunnen' huize volgend schrij ven Het verkiezingscomiteU der kiesom schrijving Nr... heeft vastgesteld dat u te... imur uw verkiezingsplic-ht nog niet hadt vervuld'. Uw bureel is gelegen in de... Voor zieken en zwakken zal ar ge zorgd voor ambulantiewagens, telefo nische verbinding, enz. pie niet stemt is. tegen den Fuhrer Gaat de Fuhrer trouwen Louis Gillet schrijft in het «Journal*, dal er geruchten gaan, volgens welke Adolf Hitler voornemens zou zijn te trouwen met Winnifred Wagner,, een kleindochter van den grooien opera componist. Wat gewerd er van BaJdup von Schirach Sinds enke 1 e^da^en.word].^rinomr»eld Het lijkt inderdaad zonderling dat' von Schirach sedert eenïgen tijd niet meer in liet openbaar leven op den voorgrond is' getreden. Naar aan de «United Press» wordt' medegedeeld, was yon Schirach op fl! Augustus' in Mornau in Beieren en werd sindsdien niet meer gezien. Op het oogenblik is niets bepaalds omtrent het lot van den rijksjeugdleider, bekend. Weer een vergissing Naar uit Plaucn in Volgtland wordt gemeld is de leider, der Ilitlerjeugd Kar! Laemmerniann op 30 Juni j.l. onder, de valsche beschuldiging dat hij zou heb ben deelgenomen aan de samenzwering van Rohm, ter dood gebracht. Het 19-jarig slachtoffer was de zoon van een vlieg-officier die in den oorlog is gesneuveld. Thans is komen vast te slaan dat hij vermoord Ts uit wraak, omdat hij den penningmeester der Hit- lerjugend die zich aan verduisteringen had schuldig gemaakt, openlijk ter ver, anlwoording had geroepen. Op 30 Juni werd Karl Laemmerniann gearresteerd en dood geslagen. De moeder van deze jongen heeft la ter met behulp van enkele advocaten het. absolute bewijs geleverd dat baar. kind ■onschuldig svas, zoodat bij de regeering werd aangedrongen op rechtsherstel. De Voorzitterskanselarij Op bevel van Hitler zal het bureel yaS den rljksprêsident van nu af voorzit- terskanselarij genoemd worden. De voorzitterskanselarij zal dezelfde taak vervullen als het bureel van den rij'kspresident en onder leiding staan van staatssecretaris Me issuer,; plein, de (groote-Einde- ea dfi U?iiol&an4 £&l u,lLwJj.ük^- Pie kapitein van 'het Ilaliaansche stoomschip «Victoria», dat zoo pas te Napels is' aangekomen, heeft medege deeld, dat. hij, toen het schip zich in den Indischcn Oceaan bevond, een ra diogram had ontvangen van het Engel- chc schip «City of York». In dit radio- gram werd gezegd, dat de scheepsdokter ten gevolge van de hitte leekens yan krankzinnigheid vertoonde, en gevraagd^ hoe 'hij behandeld moest worden. De dokter van het Italiaansche schip; gaf onmiddellijk den verlangden raad. Den volgenden dag was de zieke recd$. merkelijk beter. I De «Victoria» heeft tijdens zijn reis, dergelijke hulp nog verleend aan drift .sndeiÊ Eagelptie .sïSfEÈS,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1