i Os Edw. Popps-viering Bespisdiiigszaak te Brussel De Kajotsfers te St Amandsberg-Gent te Temsche Het Index-Cijfer Voor 's Lands financieel en ekonomisch herstel Cosyns en Van der Eist te Brussel XXXX JAARGANG, NUMMER 196 Kerkstraat, 9 en 21 Aaist. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan J3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs; t-n Rank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, Zondag 26 Augustus H. Zephlrinus Zon op4,59 Zon af6,46 Maandag 27 Augusius 1934 H, Caaarius Zon opfl.OO Zon af6,44 L. K. 31 N. M. 9 Heden ZONDAG eri morgen MAAN- PAG zal Temsche zijn grooten zoon, Triester Edward POPPE een hulde brengen, waarbij die van vóór twee (jaar| te Moerzeke, sjchijnt te moeten yenbleeken. Aldus wil Temsche, ter gelegenfieid van den lOn verjaardag Van Poppe's dood, de aandacht der dui dende vereerders van Ward je» trek ken op het nederig huis, waar liij ge boren werd, waar liij in onschuld1 op groeide, waar hij bij vaders bakkers trog droomde van heiligheid en van zielenoogst «Een huis! een volle straat pienschen... zielen" Pioor de feeste lijk getooide straten, waarlangs tien duizenden vereenders vandaag en mor gen zullen voorbijschuiven reed een goeie dertig jaar geleden, onopgemerkt «n ongeacht, Wardje Poppo, da bak- kerisijongen uit het Visschersstraatje. ^Achter do bakkerskar is O. L. Heer 'den armen sukkelaar komen vinden zoo kom monteerde hij eens het woord van de Psalmist «et de stercore en ge ns pauperen». Sedert verscheidene weken staat Temsche onder hoogspanning. Groot ien klein is in de weer om Wardje Pop- pe «hun» Wardje te vieren en tevens Pm de tiend'uizende bezoekers op waar dige wijze te ontvangen. Wie Temsche 'en zijn feestzin kent spreekt men niet van het «feestelijke Scheldestadjex weet wat, zulks te beteekenen heeft Temsche heeft nu zijn beste pluntje aangetrokken en over heel de dorps kom hangt als een net gespannen van feestelijke «luidsprekers» luidspre kers in de hovingen van het kasteel, waar de Pontifikale Hoogmis wordt gezongen de Miss a ibrevis van Mees .ter A. De Boeck, met groot orkest 'i-i 4 50 uitvoerders; luidsprekers bij het geboortehuis, waar reeds het gedenk- feckcn werd aangebracht een O. L' sV.,-beeld in rooden baksteen do-or beeldhouwer Jaciobs van Mechelen met liefde en piëteit geboetseerd; een ju .weeltje «dat zelfs de moeiïijksten vol ledig zal bevredigen» hoorde ik dezer dagen een fijne kunstkenner, zeggen luidsprekers op de Markt waar de openluchtvergadering zal plaats heb ben: luidsprekers in de Edward Pop- pe-straat, op de Kaai, enz. Ts de viering van heden Zondag grootscli en overweldigend ze wordt door K.V.R.O. uitgezonïlen de Kin derdag van morgen Maandag zal onge twijfeld niet minder belangstelling wekken, juist wegens zijn meer huise lijk. zijn meer eenvoudig, zijn meer kinderlijk 'k zei bijna zijn meer «Poppe-aansch» karakter. Tiendui zend kruislochterljGis lieten zich in schrijven om te Temsche hun groote vriend en aanvoerder te komen huldi gen, en tevens om in de heerlijke pro cessie van 's namiddags den Eucharis- tisrhen Koning te vergezellen op zijn triomftocht doorheen de volksbuurten yan Temsche. Volksbuurten, ja Want jui'Slt om wille van Wardje en zijn lief de voor de armen zal de processie bij voorkeur langs de volksstraten worden geleid. Die processie zal iets eenigs zijn. Heel het Vlaamsohe land heeft e-r aan tmdcgewcr.kt. Vijftig gekostumeerde groepen elk uit zo'owat 20 tot 30 personen bestaande zullen de bij zonderste tafereelcn uit 'Jezus- en Ma •ria's leven en hun verheerlijking voorstellen. van Augustus Met vijf punten gestegen Het indexcijfer op 15 Augustus is, Vergeleken met liet index-cijfer op 15 'Ju-li, niet 5 punten gestegen, voor liet heele rijk. Hier volgt de tabel 15 Juli 15 Aug Voor het heele rijk 654 659 Brussel en omstreken 696 701 Antwerpen en omslr. 682 691 Gent en omslr. 624 630 Luik en omstr. 640 647 Provincie Antwerpen 668 674 Brabant 656 661 Wes t-Vl aand eren 665 671 Oost-Vlaanderen 640 645 Henegouwen 668 670 Luik 639 643 Limburg 648 655 Luxemburg 656 660 Namen J5A3 05_£ Sedert meer dan een maand houdt het parket van Brussel, samen met de gerechtelijke politie zich bezig met een erge bespiedingszaak, welke geleid heeft tot de aanhouding van viec per sonen, waaronder een vrouw, namelijk twee Belgen en twee Du its citers. De karabinier Maurice Romal was be vriend met de Duitsche vrouw Johan na Pees, wiens broeder Leo, deel uit maakte van den bespiedingsdienst van zijn land. De jionge vrouw had den laatsten tijd gedurig geld gevraagd aan den soldaat, die echter geantwoord, had dat hij geen bezat. Toen kwam Johanna Pees mét een voorstel voor den dag -om geld te ver dienen. Zij overhandigde hom een vra genlijst, waarop Bomal moest, ant woorden. 'Pieze laatste trachtte toen in betrekking te komen van andere mili tairen van zijn regiment, aan dewedke hij allerlei onbescheiden vragen stel de. De policie, d'ie lont geroken had, deed een inval in de woning van Bomal, den dag waarop'vermoed werd dat- de Duilscher, waarmee Bomal in betrek king stond, in. zijn gezelschap was evenals diens zuster. Alle drie werden aangehouden, doch loochenden iets met bespiering te maken te hebben ondanks de bezwarende stukken welke in de, woning van Bomal werden gevon den. Zoo waren de personen in kwestie ér toe gekomen, om ee-n staartstuk (eu- lasse), van een machinegeweer fn han den van den Duitschen bespiedings- dienst te leveren. Dit stuk is in den laatsten tijd in gebruik genomen in de kompagnies en maakt deel uit van een geheel, waar door bijzondere patronen juister en jcrachtiger kunnen worden afgescho ten. Er bleef nu nog te weten vanwaar deze voorwerpen kwamen. Na een langdurig onderzoek kwam de gerechtelijke policie te weten, dat de dokumenten en de andere stukken aan het trio verschaft werden door een koi'poraal der Karabiniers, met name Leonard Verwee, geboren te Kortrijk, op 12 ipecember 1912, die eveneens over enkele dagen werd aangehouden. Deze laatste bekende de hem ten laste gelegde feiten. De Duitsche bespiedingsdiensl heeft voor deze zaak 400 mark, dat is een 3,500 fr. betaald. De korporaal zou hiervan 400 frank hebben gekregen. Wat in handen van de D.uitschers geleverd., Betreft geen geheimen die van uitzonderlijk belang zijn voor de landsverdediging. Doch het feit wijst er op dat de DuUschers wel degelijk ook in ons land bespiedingswerk ver richten. Op verschillende plaatsen in het land werden door de rechterlijke poli cie huiszoekingen gedaan, onder meer ook te Beverloo. Men onderzoekt' of geen vijfde per soon in deze zaak is betrokken, die ge legenlieidi zou hebben gehad ander geheimen te" verklappen, namelijk plannen nopens de algeme.ene mobili satie van het legeer. Verwee is, met de anderen, beschul digd aan een vreemde mogendheid (Duitschlandy, plannen of geheime geschriften te hebben geleverd, die de landsverdediging aangaan, en dit door; de bemiddeling yan Maurice Bomal Priesterlijke Benoemingen BISDOM GENT Z. H. E. Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Algemeen Overste der Zus ters van den H. Vincentius te Groo- tenberge, in vervanging van E. H. B. Van Huffel, die als dusdanig op aan vraag zijn eervol ontslag bekomt', den E. II. M. Delafortrie, professor aan liet Gesticht van O.L. Vrouw van Dieinsbe- ke te Zotte.gem; Tot Onderpjastooi» op S. Baafs te Gent den E. H. G. Goethals, professor, aan de Bisschoppelijke Normaalschool te S. Niklaas; Tot Professor aan het Bisschoppe lijk College te Dendermonde den E. II. Fr. .Rooms, cand.idaat in de Wijsbe geerte en Letteren, professor aan het Bisschoppelijk Collega te Geeraards- bergen; te Oudenaarde den E. H J. Col lage, bewaker aan het Bisschoppelijk College te Dendermonde; aan de Bis schoppelijke Normaalschool te S. Ni klaas de EE. HH. F. Van den Bossche, leeraar aan S. Henricusgestictifc te Deinze, en F. :P|e Bruyn, leeraar, aan het gesticht van O. L. Vrouw yan Deinshcke te Zottegom; te Denize den E. H. V. De Paepe, priester ui hef, Se minarie# Nog verklaringen van W. Sap Minister Sap verklaarde dat een van de groote doeleinden van de regeering is de spaarders gerust te stellen. Alle groote banken zijn door hem gepolst geworden en gaan akkoord met de her- Vorming. ,Dje banken in de provincie zullen aangezet worden om dezelfde richting te volgen, af te zien van de bestaande geweldige onderlinge kon- kurrentie en allen dezelfden intrest in te voeren. Het overdreven opsparen Op de vraag of er niet overdreven «gepot» wordt, antwoordde 'de minister bevestigend, maar hij kon ook niet bij benadering een cijfer geven van het bedrag van het ingehouden geld. Een aanwijzing echter zag hij hierin dat er voor 1 milliard aan bankbrief jes van 10.000 fn zijn uitgegeven, terwijl er schier geen ervan in om loop zijn: de meeste van die briefjes worden dus «gepot», vast ten bedrage van 7 tot 800 millioen De minister, zal evenwel het middel vinden om ze uit hun schuilhoeken te doen komen, door ze bijv. uit te wisselm legen briefjes van 1.000 fr. Een verlaging van 350 millioen lasten De genomen maatregelen, besloot de minister, beteekenen voor onze nij verheid een verlaging van 350 millioen aan lasten. Dat is al heel wat. Of de Wuitfenlands'che niijverheden, in ons land gevestigd, van die voordeelen zul len genieten moet nog nader onder zocht worden. De gevolgen van de Bankhervorming Pie banken zullen zich, in gevolge de nieuwe voorschriften, dusdanig moeten splitsen, dat het beheer van de depo sito's niets gemeens heeft met, de deel hebberschappen. In finaneieele kringen denkt men, dat 'te dier gelegenheid sommige ban ken. zullen samensmelten. Thans zijn er te veel bankagentschappen in ons land', met het gevolg, dat de algenicene kosten te hoog zijn en het krediet .le duur. Naar verzekerd wordt, zou de «So- ciété Générale-» de nijverheidstraat blijven en baar afdeeling deposito's aan een nieuwe maatschappij overdra gen, welke haar bijhuis Union des banques de province» en misschien al haar andere gewestelijke bijhuizen zou opslorpen. De «Banque de Bruxellés», integen deel, zou naar verluidt een deposito- bank blijven. De trust zal de «Compa gnie beige pour l'Industrie» zijn, die thans reeds bestaat, als bijbuis van de Banque de Bruxelles»; deze zou onder het toezicht staan van de «Compagnie beige pour l'Industrie». De Algomeene Bankvereeniging zou insgelijks een depositobank blij ven. Haar declhebborscliappcn zouden naar de «Credit general industrial overgaan, die thans haar bijliuis 's en in 1931 gesticht werd. De «Crédit Anver3ois» zou ongeveer kunnen blijven zooals het is. Al deze veranderingen zullen groote wijzigingen in de kapitalen medeslee- pen. Het algemeen uitzicht van het bankwezen zal zonder, twijfel gansch veranderd zijn. JPle deposifobanken zullen, na het nieuwe statuut aangenomen te hebben, de kapitalen, die te hunner, beschik king zullen zijn, beleggen in. diskonto, voorschotten en staatsfondsen. Zij zul len dus geen nijverlieldseffekten meer mogen bezitten en geen toezicht meer over deze ondernemingen mogen uit oefenen. Zij zullen zelT min of meer. afhangen van de trust, waarvan zij zich losgemaakt hebben^ Op de Groote Markt Van 3 uur af wachtte er Vrijdagna middag een menigte voor het. stadhuis te Brussel, waar de stratosfeervaarders Max Gcsijns en Nerée Van der Eist ont vangen werden. Toen de a-ulo's, waarin de jonge luehtvaarders, in gezelschap van hun ouders' op de Groote Markt verschenen, waren de toejuichingen bijzonder har telijk. In de feestzaal De li. Coelst, eerste schepen en waar nemend burgemeester, verwelkomde er do genoodigden, waaronder de hliu J. Willems, Beguin en Van Cutsem, on derscheidenlijk bestuurder, sekretaris -en ondersekretaris van het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onder zoek, generaal Gilliaux en Kolonel de VVoelmont, beide vleugeladjudanten yan den Koning, de hh. Castiau en Nyns, on derscheidenlijk algemeen sekretaris van Verkeerswezen en van CMpenbaor, Onder wijs', burgemeester Mettcwie, uit Mo lenbeek, generaal Tomibeur, en talrijke hooge officieren van het ïuchtvaartwe- zen, de verkeersvliegers Cocquyt en Lassoir, sportvlieger Hanet, prof. Haus bestuurder van de technische lucht vaartdiensten e. a. 'Die Brusselsche Universiteit was ver tegenwoordigd door prorektor Smets en de Aero-Club door. haar voorzitter graaf d'Oultremont. Ook de Zuidslavisch lega tie-attaché was aanwezig. Toespraak van schepen Coelst SchepenCoelst., omringd door een aantal gemeenteraadsleden, sprak na mens burgemeester Max die van op zijn ziekbed de kranige stratosfc.esvaarders zijn groet toestuurde. Spreker, herin nerde aan de ontvangst in dezelfde feestzaal, drie jaar geleden, toen de burgemeester de eerste stratosfcerhel- den prof. Piccard en zijn helpee Kipfer vroeg, of zij na al deze huldeblijken niet liever in de rustige hoogere sferen zouden gebleven zijn. Maar het publiek, dat met sympathiek de voorbereidin gen van het groote en wonderbare avontuur heeft gevolgd en zich met fierheid over, den goeden uitsfag ver heugt,. eischt van zijn vrienden den tol der glorie. Cosiijns en Van der Eist liebben hun waagstuk ondernomen in dienst van de zuivere wetenschap'. Spreker herinnert ten slotte aan de woorden van den grooten natuurkun. dige Einstein, die den lof maakte van dezen, die zichzelve opofferen voor. de. wetenschap. De h. Coelst richt zicli dan tot de moeders van beide jonge natuurkundi gen en weuscht ze niet alleen geluk met hun flinke durvende zonen, maar ook mat het karakter van eenvoud en bescheidenheid, die zij him wisten in 'te prenten. Een ontroerd antwoord De h. Cosyn3 was zienbaar sterk ont roerd, evenals zijn makker, maar yond toch dadelijk gepaste woorden als dank voor deze gulle ontvangst. Daarna moesten de Brusselsche stratosfeervaarders met hun ouders op liet balkon verschijnen, waar zij door, de intusschen nog aangegroeide' me nigte opnieuw werden toegejuicht'. De studieweek der Kajotsters-Groep- Ieidsters uit Oost-Vlaaudcren, sluit de heerlijke reeks studieweken die reeda gegeven werden voor de arbeidende jeugd van ons land. Op Half-Oogst, 's avonds, zag men ten allen kante, door de Geutsche straten, groepen oprukken. Voorop *n vlag, wap perend en fier gedragen, als 'n overwin ningstrofee, gevolgd door kleurige groe pen van meisjes,flink doorstappend, fier, deftig, en zingend hun blije liederen. En zoo kwamen er 420. De studieweek had plaats in de ruime lokalen van het Kloos ter der Visitatie te St Amandsberg, waar lret gulste onthaal ons voorbehouden werd door Eerw. Overste en Zusters. We voelden ons thuis, heel goed thuis. De Studieweek wordt geopend door onzen geliefden Generaal, Z. E. II. Kan. Cardyn. Wie de K. A. J.-beweging kent, weet dan ook wie u Mijnheer Cardyn voor ons is..., want al is hij door de Ker kelijke Overheid tot Kanunnik verheven, voor ons is en blijft hij Mijnheer Car dyn... onzen M. Cardyn, en dat volstaat. Dat woord zegt al onzen diepen eerbied, heel onze enorme genegenheid, gansch onze hooge bewondering. De oogeu stra len blij omdat «hij» er is... en als een vuurtje loopt het rond dat hij blijft en de studieweek heelemaal leiden zal. Dat is. zooveel als zeggen dat ze heerlijk zal zijn. Een volledig programma geven over al wat er omgaat op zoo'n dagen, ware te langdradig. In groote trekken enkel de dagorde, om te toonen dat werkmeisjes aan echte studie doen. studie tot zelfont wikkeling, zelfvervolmaking, om dan later tot hun werkzusters te kunnen gaan en mee te deelen van hun rijkdom. Dc dag begint met een gedialogeerde H. Mis. Wij, eenvoudige, arme werk meisjes, staan in gebed en in geest heel dicht bij den priester, en offeren door de woorden der H. Kerk zelf liet H. Misoffer met Hem op. 's Voormiddags hebben we telkens 'n Meditatie, geleid door E. II. Lerno, dio cesaan proost. Blijft dan iederen dag een les of voor dracht, gegeven door Z. E. II. Cardyn. Maar dat volstaat niet. Iedere groep- leidster krijgt nog persoonlijk werk te doen door de beantwoording van enkele vragen over plaatselijke of persoonlijke toestanden. De lessen gaan zoo alle dagen verder. Hooge bezoeken kregen we ook als Hoogeerw. Heer Groot-vicaris Poppe, die ons kwam groeten in naam van Zyne Exc. de Bisschop. ZZ. EE. HH. Deken van Ledeberg, Nazareth, EE. HH. Van Bossuyt, Thibbaut, Mej. Baers, juffer de Hemptinne, voorzitster van 'tV. J.Y.K.A. Bij Hun landing op het vllegpleln van Evore werden Cosyns en Van rder Eist <prn?k»8d v%r £amüi$ls<ten ?n vrijden#. Tot slot van deze heerlijke studieweek hadden we Zaterdag avond een overheer lijk openluchtfeest.Opde Kouter wachtte 'n steeds aangroeiënde menigte, die wel-, dra de gansche Kouter vulde. Na de Ka- jottersbede en liederen volgt als slot het spreekkoor, waar in korte woorden 150 kajotsters heel hun programma uiteenzet ten. En terwijl ze knielend spreken van zich te geven voor hun ideaal, rijst mid den onder lien een kriDg van meisjes omhoog als 'n levende pateen, verzinne beelding van de ofl'erpateen, waar de priester eiken morgen de Hostie op neer legt. Zij ook willen zich offeren, z'tQh wegschenken voor de arbeiderszielen éni Christus. Donderende toejuichingen barstten los na de prachtige slotscène. Zoo liep deze prachtige studieweek ten einde of neen zoo werd het Jubel jaar der Kajottersbeweging ingezet. Er is nog nood iu den arbeidersstand. Daarom, ter verovering, vooral iu de ar beidsmiddels, is ons strijd- en veroYe- ringsveld. Dat zullen we dit jaar aanpakken. Weik heerlijk apostolaat Wij voelen ons hiervoor veel te zwak, maar bij de Kouiugin der Apostelen, de eerste grocpleidster, zullen wij steun en baat vinden. 't Was dan ook schoon en indrukwek kend als de 420 groepleidsters van Oost Vlaanderen zich toewijdden aan Onze Lieve Vrouw en haar zegen over hun bc-y sluiten afsmeekten.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1