BELGA mm Viaamsclie Kermis Sigaretten Kwaliteit Fremiën De Ring van den Noordenaar Roofmoord te Merksem DE\DERHOUTEM KERKWIJDING van TERJÖDEN en [zoo groot, dat. zëlfs het geblaf der" "drie I Verschrikte waakhonden niet werd} rif Bpd?frafln te Merks^m, m de vernomen. 2G AUGUSTUS. H. Zefirinus. Hij volgde de II. Victor op als Paus dei- Kerk. Gedurende zijn pontificaat kende hij tijdstippen van vrede en vervolging, llij stierf 218. 27 AUGUSTUS. H. Cesar. Ge- horen te Chalon-sur-Saónc, was hij gedu rende 40 jaren bisschop van Arles. Hij is vooral bekend als verdediger der christe lijke beschaving- in Gallië. B lil JSSEL-1 iUCHTI IA V EN. Een postagentschap, onder de benaming Brussel-Luchthaven,, komt te worden opengesteld in het Luchtvaartstation te Brussel, te Haren. De werkzaamheden van dit kantoor zijn de volgende Verkoop van postwaar- den, aanneming en verzending van ge wone en aangeteekende briefwisseling, luchtpoststukken en spoedzendingen. VLA ARISCHE KUNST IN ZUID SLAVIE Dank zij de vereeniging Kunst van Heden is het museum te Belgrado ver rijkt met een vijftigtal schilderijen en beeldhouwwerken van Vlaamsche mees ters, onder andere van Vaes, Baseleer, Daeye, Stevens, Pacrels, Tytgat, Ver- stracte, Ensor, Smits, Olefte, De Bruy- c-ker en Minne. DUITSCTILAND OP DE TENTOON STELLING VAN BRUSSEL. De Duitsche regeering heeft besloten haar krediet van l l/2 millioen mark voor de deelneming van Duitschlaud aan de Ten toonstelling 1935, tot 5 millioen mark te voeren, of van 12 millioen Belgiscne frank op 40 millioen De rijkskanselier Hitier verlangt dat die eerste medewer king van zijn land aan een wereldten toonstelling sedert den oorlog schitterend DE NIEUWE GOEVERNEUR-GENE- RAAL VAN KONGO. Daar de Koning afwezig en ook de eerste minister met vakantie is, zal vast de minister van Ko loniën niet tot de benoeming van den nieuwen goeverneur-generaal van Kongo, ter vervanging van den lieer Tilkens, overgaan vóór den' ccrstkomcnden algc- meeucn ministerraad, op Maandag, 3 September. li» e villa li as dragend liet huisnunl mor 978, is gisteren een moord gebeurd waarvan di drijfveer blijkt te zijn. Bedoelde villa is nogal ver van de straat gelegen. Ze wondt bewoond dooi de echtelingen "Van Driessche-Bocl. Pë man is natiebaas van de Amcrika-na- tie, de vrouw 44 jaar oud, bleef ge woonlijk met twee .Vacantie-kinderen uit Masse no n in baar woning, liet 14- jarig kind Van Driessche was te Mas- senen in verlof. Toen de werkvrouw, woonachtig ie Stabroek gisterenmorgen om half ne gen aan de villa kwam,, vond zij liet poortje in het ijzeren hek, dat toe gang geeft tot den tuin, reeds open. Zij zag ook dat het venster der slaap kamer van mevrouw Van Driessche. gelegen op het gelijkvloers langs den straatkant, openstond. Dit was eenigs- zins ongewoon daar de werkvrouw steeds moesit bellen om binnen te ge raken. Het vrees'elijke, dat gebeurd was, vermoedde zij echter niet. Toen het ringsom zoo buitengewoon stil bleef, dacht de werkvrouw dat haar meesteres nog slapen moest aangezien ze daags te voren, met de twee vacan- tiegas'tjes naar den Dierentuin was ge weest en er zich wellicht zeer vermoeid had. Tenslotte ging zij toch eens kijken in de slaapkamer. Een ijselijk schouw spel trof haar .daar. Mevrouw Van iPiricssche lag achter het bed met as.ehgrauw gelaat,, liet hoofd tegen de schouw en liet lichaam bedekt met. een laken. De werkvrouw naderde en stelde vast, dat haar mees teres gewurgd was geworden met- een dikken ijzerdraad, die tweemaal jroïid den hals was gewonden. De werkvrouw riep dadelijk om hulp. Men liep een priester halen. De Z. E. Heer Bampsi, die onmiddellijk tor plaatse was, maakte den ijzerdraad los diende liet H. Oliesel toe aan de vrouw die reeds overleden was. Dr Prové, inmiddels' bijgehaald, kon slechts, den dood vaststellen. De dood moest niet lang te voren ingetreden zijn want hel lijk was nog warm. Terwijl werd de echtgenoot, der on gelukkige gewaarschuwd en de politie van Merksem verwittigd. Toen deze ter plaatse kwam werd verder vastge steld, dat de twee kinderen in hun ka mer waren opgesloten dour de ban diet die niet wensehlen gestoord te worden in hun bezigheden. Toen de kinderen wakker werden is het. reeds licht. Zij beproefden de kamer te verlaten, maar vonden de deur gesloten. Het schijnt, dat. zij esn zacht gekreun vernamen zonder even wel te raden wat het te. beteekenciï had; Uit het onderzoek bleek verder, dat de man rond 6,30 u. zijn woning- ver laten bad om naar zijn werk te gaan. P.e bandiet liacl dus' twee uren gehad om zijn aansilag te plegen. Men ver onderstelt. dat vrouw. Van Driessche nog sliep toen de schurk m haar ka mer drong en dat, zij in haar slaap werd gedood. De moordenaar moet langs de vens teropening, die sjlechts door een vlie- genraam werd afgesloten, binnenge drongen zijn. Heel het huis door waren schuiven en kasten opengebroken en de inhoud er van door elkaar gehaald. Men stel de vast, dat een som van 1600 fr. ont vreemd was. De bandiet kon des te veiliger te werk gaan daar de villa langs de groo- te baan ligt. Het gerucht van de voor bij s/nellendc auto's en trams is or De politie van Merksem end er lei- gruwelijke/dring van officier Cappelare, kwam tér of stal de plaatse alsmede het parket, samenge steld uit heer Hod urn, onderzoeksrech ter, Rutsaert, su' sitiluut van den pro cureur Henning, griffier en deskund'- ge Decoster. (I?;e rechterlijke dienst on der leiding, van hoofd commissaris Celis stapte eveneensi af. Fotografische opnamen werden gemaakt o.a. van het opengebroken hekken. Rond 1 uur 's middags werd wetsdokter telefonisch ontboden. De daden voortvluchtig Do kerel die dëh moord heeft pleegd moet. goed op de hoogte ge-woont.cn der echtelingen geweest, zijn. Hij moet denkelijk op- den loer ge legen hebben, wanneer de man ver trokken is', waarna hij in het huis ge drongen is. Mogelijk werd hij tijdens het doorzoeken van de kasten door de. ontwakende vrouw verrast en waar schijnlijk herkend, waarna hij de vrouw wurgde door middel van den draad. Men vermoedt echter meer dat hij in koelen bloede eerst de vrouw vermoord heeft, waarna hij den dief stal pleegde. Men koestert y-oorloopig geen vermoeid ens. de ge der Geen ander bier kan eren aren Het "Dubbel,, door ''De Giieesi" gebrouwd Met d'allerf jnst en beste waren Het als kristal, zoo puur als goud mijten, <die er betrekkelijk dichtbij stonden, insgelijks door het vuur zou den verleerd worden, poogden de blus- schers een hoop brandende schooven uiteen te rafelen door middel van Het is steeds 'n goede raad iemand aan te manen tot ernst en waardigheid... Maar als het den persoon zelf, die daartoe aanzet, daaraan mangelt, baat dit weinig of niets.Dit laatste mag me-sihaken, maar terwijl zij daarmede gerust gezegd van de reporter van "'t L. v. A. Poolscbe Bedriegers aan het werk rond Leuven Verschillende geestelijken uit den omtrek van Leuven zijn, zooals we reeds meldden, in den laatsten lijd liet slachtoffer geworden van een bende Poolscbe oplichters. Het hoofd van de bende, zekere Kwik, stelde zich in betrekking met verschil lende pasitoors en bood aan de- kande laars in de kerken met fijn goud le vergulden. Het vergulden van de kan delaars zou niet meer dan 200 lot 350 frank kosten. Niettemin slaagde Kwik er in door verschillende pastoors kon trakten te doen teekenen, waarin zij zich verplichtten ieder le vergulden stuk te betalen per ons gou-.l, hetgeen neerkwam op ongeveer 1.000 fiank. Ongelukkigerwijze ontvingen de geestelijken geen afschrift van hel kontrakt, zoodat zij er de uitvoering van niet konden tegenhouden. Het gevolg was', dat zij bedragen van 30.000 en zelfs 40.000 frank hadden le betalen. Verschillende pastoors, die tot de ontdekking waren gekomen in han den van bedriegers te zijn gevallen, betaalden, terwijl andejren weigerden. Het parket van Leuven, dat op de hoogte was gesteld van de zaak, liet dc vergulde kandelaars onderzoeken door een deskundige en" deze kwam tot de ontdekking, dat de kandelaars niet met goud, doch met gewoon verguld sel waren verguld. Kwik, die reeds Suit het land gewe zen was en een dezer dagen over de grens zou worden gezet, is aangehou den. I>e bende bedriegers schijnt wel 27 nran te omvatten. bezig waren trapte een van de helper dë genaamde Qüinteliers, op een stuk lijnwaad. Toen hij dat stuk uiteen sicihud.de, viel er het réacls door het vuur verminkte lijkje uit. Een weinig verder, la-gen nog een hemdje en ueen zakdoek. Dadelijk werd de gendarmerie ge waarschuwd, di-e op haar beurt, het parket te Dendermonde verwittigde, dat nog denzelfden morgen ter plaatse verscheen. Een wetsdokter sitelde vast dat net kind: werd gewurgd. Het lijkje werd daarop naast de mijt neergelegd on het vuur aangestoken. Veel opheldering is er intusschen nog niet gekomen betreffende deze misdaad. Die personen die door het ge recht ond-erho-ord werden, konden wei nig inlichtingen verstrekken en de aanduidingen, die het parket bezit, schijnen voorloopig niet. voldoende om- spoedig klaarte t-e brengen. De misdaad te Hamme-Zogge Geen opheldering over de brandstichting Zooals -gemeld, werd op de wijk Hooig-ras» te Hamme-Zogge een kin derlijkje in een brandende graanmijt van den landbouwer* Oliebrandt aange troffen. Een knecht van de hoeve had, om streeks een uur des nachts, het ge knetter van de vlammen gehoord en had het noodsein gegeven. Om te voorkomen dat ook andere lste Vervolg. Waar denkt gij aan Gij wilt hein redden en gij slclt hem aan ge vaar bloot Vergeet gij dat dat de schepen van Silvio de minste bewegin gen van ridder Agostina oplettend be waken Hij afwezigheid van Silvio ben ik alleen meesteres op deze bezittingen. Wie zou dan zich legen mijn orders durven verzetten Wat dit aangaat ben ik niet onge rust. Welk plan liebl gij gemaakt Dapperheid moge ons r^ddc-n Agostino moet hier komen hij moet dc blikken van mijn broeder moedig doorstaan en voor iedereen zijn on schuld helder doen uitschijnen. Agostino is te trotsch om zich voor een mènseli te vernederen. Men vernedert zich niet wanneer men zijn onschuld, die onrechtvaardig in verdenking is gebracht, bewijst. Meent gij dal zijn onsehuid een voldoende bescherming voor hem zijn zal W '1 drijf! toorn mijn broeder lol wraak, maar zijn natuurlijke goed hartigheid doet hein tot toegeiicgen- lioid neigen. Ik ken het hart van mijn broeder en van Agoslino beiden zul len mi j dienen voor'hun beider verzoe ning. Ik wen_sch liet jnecr dan ik hot durf hopen. Toen Maria in het kasteel was te ruggekeerd schreef zij een brief, dien zij aan Ottavia overhandigde om hem onmiddellijk aan Agostino- le bren gen. Gij zult «dezen brief aan Agostino ter hand stellen en hem het wacht woord geven. Toen Ottavia zich had verwijderd herviel Maria opnieuw in haar sombere o v e rp-e inzingen. Groote God .sprak zij bij zich- zelven, alles overvalt mij tegelijk.Heer help ons, bescherm ons, maak dat wij den moordenaar mogen ontdekkm. Maria was machteloos neergezonken. Haar hoofd scheen niet bij machte die afgrijselijke gedachten te verdragen, toen zij plotseling als geëlectriseerd opsprong. Haar houding drukte tege lijk vrees en een krachtige beslistheid uit was haar gebed verhoord Ja, zeide zij, ik zal het doen ik zal bidden op de plaats zelf waar mijn vader gevallen is. G.od zal mij verlich ten, hij' zal mij -den schuldige doen ontdekken. Hij zal niet toelaten dat een onschuldige veroordeeld worde en de misdaad ongestraft blijft. Wanneer de schim van mijn vader, voegde zij er sidderend bij, mij kon verschijnen Zoo sprekende daalde zij den heuvel af. waarop liet kasteel was gelegen Spoedig was zij in een dal, bezaaid met bloemen.Het zacht kabbelend boek je aan hare voeten, de bloeiende, zoet geurende oranjeboomen, het gezan. Hevige brandte Pamel-Ledeberg Ten gevolge eener tot hiertoe onbe kende oorzaak, is een geweldige brand uitgebroken in de woning van den lieer L. Van Roy, handelaar in bouwmateria len, en wonende op den Ledeberg. Het waren eenige voorbijgangers die rond voormeld uur, een geweldigen brand- reuk waarnamen, en dra de verzekering hadden, dat in voornoemde woning brand was uitgebroken. De bewoners verwitti gen was het werk van een oogenblik en dra ging men met verecnigde krachten den brand te keer, vooral om te beletten het vuur meer uitbreiding te laten ne men, want reeds had het de aanpalende woningen aangetast. Van de eerste woning kon men slechts eenige kleinigheden redden, want het duurde niet heel lang of de ganscke zol dering stortte in op 't gelijkvloers en lag er uit te branden. Gezien de gemeente over het noodige brandmateriaal niet beschikt, had men zich moeten tevreden stellen met de hulp der geburen, die bij middel van emmers water, het vuur be streden. Zeggen wij dan een hartelijken dank aan die moedige* mannen, die op gevaar van hun eigen leven, hunne mede- menschen een reddende hand toestaken. De gendarmen van Ninove. spoedig van die ramp verwittigd, waren ter plaatse om den den ordedienst uit te oefenen, en het gebruikelijke onderzook aangaande dien brand te doen, ten einde de verantwoordelijk te kunnen vaststellen De aangebrachte schade zal op zijn minst 50.000 fr. bedrogen en is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Hier schrijft hij «Laat ons ernstig zijn en waar digs en op een ander plaats praat hij vaii «idio ten, kletskop, enz...» Weet hij niet hoe die woorden rechtstreeks legeno\er elkaar staan We willen wel eventjes nagaan hoe M. S, de inlasschingeu in «De Volksstem» over de poli tiek van Denderhontein beantwoordt of liever hoe hij er op reugeert, want beantwoorden doet hij geenszins. «Idioot, kletskop, krakenden onzin en dies meer, zijn zoo vau die slagwoorden diehoe ge meen het ook mocht zijn M. S. nog al dik wijls aanwendt en dal wel als tegenargumenta- tie, als weerlegging. Op de onmacht en de kin derachtigheid die daaruit blijken, hoeft zeker niet gewezen te worden. Dat zijn van die klan ken die uit 'n hol vat komen.... Builen die schoone woorden, die in geen ko lommen passen, kent hij nog andere middeltjes om de lezers van «'t L. v. A." ten miusle deze die blind zijn, om den tuin te leiden. Wat volgt, mocht het wel duidelijk maken. Het feit was dat in een der laatste zittingen van den gemeenteraad een bijlage van 900 fr. moest gestemd worden voor het tusschengemeen- telijk werkloozenfonds. De fronters die voor de gemeenteverkiezing de werkloozen overstelpten met beloften en bedreigingen stemden ja noodgedwongen en met tegengoesting (zulks was heel goed op te maken uit hun woorden en handelingen.) In De Volksstem gaven we daarover relaas, en 's Zondags daarna was er natuurlijk antwoord in 't L, V,A. maar ulles be halve gesteund, getuigend van onmacht. In een ellenlange tirade, gansch neven de kwestie en oogverblindend bekloeg M.S. de werkloozen in dezen crisistijd, 't Was precies de taal van iemand die z'n leven wou geven voor de werk loozen (ten minste in woorden), 't Schoonste van de historie na dat nutteloos en oppervlak kig geschrijf, durfde hij le zeggen dal hem geen plaats gegund was om de kwestie volledig uit te leggen. En daarmee Avas dat A\ eerlegd a la M.S. Als het woord belachelijk, dat zoo dik wijls in uw vocabularium staat gepend, ergens goed gepluatst is, dan is het zeker wel hier Wat eveneens tot de taktiek van de Dender- houtemsche reporter hoort, is het loochenen van feiten, het verlaten van het terrein om met iels anders voor den dag to komen, of hij vindt het dikwijls le belachelijk om eenaniAVoord te geven. Meermalen hebben wij aan de Fronters van Denderhoutem gevraagd tot ivelke van de vele strekkingen der VI. Nal. part ij zij nu behooren Op die vraag antwoordt hij niet met «ideoot. kletspraat, kletskop, enz.» die vindt hij niet belachelijk. Waarom Ja, dat Aveet. hij beter dan Avij. Die A-raag is voor hem een zwaard in het hart, en hij kan noch mag ze beantwoorden. Daar schuilt iets achter. Ziedaar de tactiek aangewend, niet van een Avaardig en ernstig persoon, maar van iemand die daartoe zijn toevlucht moet nemen, omdat hij onmachtig is. SPLINTERNIEUWE ter gelegenheid van de Op ZONDAG 9 en MAANDAG 10 SEPTEMBER. De opbrengst is ten voorde el e van de Kerk. dér vogelen, die in deze betooverend omgeving' hun liederen kweelden, son den haar niet oiilrukken int hare simart. In gedachten verzonken liep zij voort, als door een onzichtbare hand geleid. Zij volgde de beek tot aan haar oorsprong. Meer'en mëe'r verloor "de natuur haar liefelijkheid. De boom en wenden hooger en dichter steile rot sen verschenen hier en daar. Nog .leni ge stappen en Maria was op de plaats van den moord. Sinds den aanslag had niemand,het zij uit eerbied, of uit vrees, het ge waagd deze plaats te naderen, thans gevloekt door den .moord die er ge pleegd was. Maria viel op de knieën. Zij bi?. hare met tranen gevulde oogen ten hemel. Na God voor haren vadeïj te hebben gebeden, riep zij hem aan voor Agoist.ino. Heer, bad zij, dóe ons den moor denaar kennen. Haar gebeden werden door een lie- g snikken onderbroken. Zij bleef geknield liggen Ten prooi aan een on beschrijfelijke smart. Toen zij opstond gleed zij uit. Een hevige «schrik greep' haar aan zij liep over een plek geronnen bloed, dat in de lucht zwart, was geworden en gelijk aan de rots. Het was hei bloed van haar vader. Naast het bloed ontdekte zij \ol schrik een (glinsterend1 voorwerp. Zij kwam naderbij; maar toen zij wilde bukken om het op le rapen, beefde en trilde haar geheele lichaam en hare handen weigerden den dienst. Het voorwerp was overdekt met het bloed van hem aan wien zij het leven dankte. Een uitdrukking van schrik en smart lag op hét gelaat van Maria, wier hou ding leek op die van de H. Maagd bij het gezicht van haar aan het kruis gë- hechten zoon op Calvarie. Zij hief haar oogen ten hemel en het gaf haar nieu we kracht in haar smart. De hemel had, haar buitengewone gaven geschonken van'verstand en hart; de natuur had blaar prachtig ontwikkeld; zij was groot en slank en sterk genoeg vooi- een jong meisje van zestien jaar. In het zonnige zuiden, onder den wel doenden invloed van de zon, ontwik kelt de natuur zich voorspoedige Ravenzwart haar «omlijste haar voorhoofd als met een natuurlijken diadeem. Haar levendige oogen fcachte blik gaven beurtelings ufling aan "de kracht en de goedheid van haar ziel. Eenige oogenblikken lang stond Ma ria bewegingloos; maar ten slotte een krachtig besluit nemende, bukte zij zich en greep snel en met eerbied li «et voorwerp, dat naar zij meende haar vader toebehoorde ën dat zij wilde be waren als een herinnering. Het was een ring waarin een steen was gevat. Maria bleef eenige oogenblikken onbe wegelijk staan 't iPjeze ring, zeide zij ten slotte, behoorde niet aan mijn ongelukkigen vader. Hoe komt hij «dan hier, overdekt met bloed van het slachtoffer Wanneer hij eens aan den moorde naar had toebehoord. O, almachtige God riep zij uit, verlicht mij. Vruchteloos poogde zij het geheim te doorgronden. In gepeins verzonken, sloeg zij opnieuw «den weg naar liet kasteel in, waar haar nieuwe emoties wachtten. Terwijl Maria zich haar de plaats van den moord begaf, bemerk ten de soldaten van de hoogte van de torens een zeil, daarna de omtrekken, en den boeg van een schip. Maar wat voor een scliip was het De afstand belette nog om de viag te onderscheiden. Langzamerhand werd het vaartuig duidelijk zichtbaar. Teekens werden gegeven juich kreten klonken; en weldra werd de ha ven geopend voor degenen, die men. wachtte. De geestdrift was ten top ge stegen toen Silvio verscheen op den boeg van het vaartuig, met len «legen in de hand. De lucht weergalmde van de juich kreten en liet gezang, waaruit Maria; bemerkte dat haar broeder was terug gekeerd en «den strijd zou gaan begin nen. f Zij li?p eenige stappen in de rich ting van een kleine hoogte, vanwaar ;/.\j het schip zien kon; men droeg haan broeder in triomf op de schouders. \t Vervolgt,

De Volksstem | 1934 | | pagina 2