30 Vrijs Technischs Scholen Aalst WAARHEID De Peter Benoit-poslzegsl De Volksstem" in Groepreis Donderdag AUGUSTUS 1934 Na den Stratosfeertocht Een valsch gerucht Het stoffelijk overschot van Ambassadeur May G0N60 Mussolini over da Ontvolking van Frankrijk H. Rosa Zonop5.04Zonaf6.38 L. K. 31 N. M. 9 XXXX JAARGANG ftÜMMER 139 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALST ft Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, .te grussel JRue de Richeleu, Parijs, Rank .Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2# Wat sommige andersdenkenden zeggen over onzen Kleinen Cateohismus. Tussclien de eerbewijzen, geschreven over dit boekje, dat we Kerkelijke Leer noemen, plukken wij eenige aanhalin gen. Wij zouden het gezag der meest bespraakte geloofsverdedigers kunnen inroepen, doch een groot boekdeel ware niet voldoende om hun getuigenissen weer te geven. Dat het ons genoeg wze DIE lofbetnigingen te herinneren, welke zekere tegenstrevers van ons geloof aan den Kleinen Catechismus hebben ge bracht. Rolin-Jacqtiemyns, die in 1879 deel uitmaakte van 't liberaal ministerie, heeft gezegd Er bestaat een klein boekje, dat ieder kind, bij zijn Eerste Communie moet kennen, en dat, in zijn nederig formaat, terzelfdertijd de uiteen zettingder hoogste bovennatuurkundige waarheden bevat, zooals de meest aan grijpende mysteriën van liet geloof, en de oplossing der delikaatste problema's der zedenleer. Verre van ons deze basts der opvoeding van den mensch te lalcen. Zij beantwoordt aan een behoefte zijner natuur. Zij is soms de eenige weldaad, die, te midden der onophoudelijke moei lijkheden vau het practisch leven, hem hecht door de gedachte aan een hoogcr leven Een uitstekend Fransch geleerde, Troplong, zei het volgende over den Catechismus «Na veel te hebben gele zen, veel gezocht, veel gewerkt, vind ill maar eene, ware zaak, de Catechismus Halen wij ook deze zonderlinge getui genis aan, door den Vooruit», socialis tisch orgaan, den 11 Juli 1893 gepubli ceerd "Ondanks al de aanvallen, waar van de Mechelsche Catechismus het doelwit is, vanwege de ongelnkkigen, die noch geloof noch wet hebben, blijft dit lilein boel je eenig, en, voor alles, wat betreft het gedrag van den mensch hier op aarde, is het nooit geëvenaard gewor den, zelfs niet door de Encycliek over den toestand der werklieden, van Paus Leo XIII. Hetgeen wij hier zeggen, zal mis schien slecht klinken aan 't oor, doch het is de uitdrukking der waarheid. Neen, men zou niet, noch den woeker noch liet stelen, noch den doodslag kennen, zoo allen immer doordrongen waren van de leer, in den Kleinen Catechismus bevat! Dat de machtigen dei' aarde het we ten de kiem van het heil van het mensch- domde volledige oplossing van het sociale vraagstuk bevindt zich in den Mechelschen Catechismus "Dat dezen dus, welke het goed willen, dit klein boekje, dat nimmer genoeg zal geprezen worden, zich aanschaffen dat zij het lezen met aandachtigheid en hun leven regelen naar de leeringen, welke het bevat. Zulke bekentenissen zijn welsprekend. Kristen Ouders, waakt op het gods dienstig onderwijs uwer kinderen en gij zelf, begrijpt uw verplichting, de gods dienstlessen, voortijds geleerd, te onder houden, en vooral in practijk te brengen, hetgeen gij ivcet uw plicht te ivezen. S.K. •Be hli. Cosijns en Van der Eist heb ben, zooals met weet, de hoofdstad verlaten om gedurende een maand een welverdiend verlof door te brengen in de Pyreneeën. De jonge luchtvaarders hebben zich op deze wijze onttrekken aan de huldebetoogingen waardoor de yorige stratosfeertochten waren ge volgd. Na liet verlof zal Max Cosijns zich bezig houden met liet bestudeefen van de bevindingen in de stratosfeer, ge daan, tenwijl Van der Eist zijn eindex amen zal afleggen# Aangaande de mogelijkheid van een derden stratosfeertocht wordt doof het Nationaal Fonds voor. Wetenschap pelijk Onderzoek medegedeeld, dat daar vooralsnog- geen kwestie van is. Het blijkt onder meel', dat de stralos- feerballon, die voor de eerste maai in 1930 werd gebruikt, begint te verslij ten en niet meer geschikt i;s. voor een nieuwe opstijging. iDienkelijk zou dus een nieuwe ballon moeten worden ver vaardigd. Verder is bet de raad van beheer van het Nationaal Fonds, die over da .tri- gelijkheid van een nieuwen tocht moet beslissen. Een gunstige beslissing zou maar genomen worden in geval het wetenschappelijk nut van nieuwe proefnemingen zou bewezen, z)jn* Volgende maatregel werd door Zijne Eminentie den Gardinaal Aartsbis schop van Mechelen uitgevaardigd en aan geestelijkheid en geloovigen be kend gemaakt Aan de Geestelijkheid en Geloovigen van het Bisdom, 'Zeer Beminde Broeders, In overeenstemming met Z'jne Ex- cell. Monseigneur den Bisschop van Gent, oordeelen wij dat de feiten <zoo- gez.egde vizioeneh, openbaringen, voor zeggingen» die zich sedert eenigen tij i te Lokeren-Naastveld voordoen, niet van bovennatuurlijken aard zijn. Diensvolgenis verbiedpn wij -.treng aan onze geestelijkheid en onze geloo vigen zich naar die plaatsen te bege ven om die gebeurtenissen bij te wo nen. D.e kloosteroversten zullen heizelfde verbod aan hunne onderhoorigon gelie ven uit te vaardigen. Tevens vragen wij aan onze geeste lijkheid en geloovigen geen belang te hechten aan de visioenen, openbarin gen en voorzeggingen die de genaam de Berthonie Holstkamp van Berchem Antwerpen en Jozef Hendrik Kempe- naer van Wilryck toegeschreven wor- den* Gegeven te Mechelen op 25 Augustus 1934. (get.) E. J. VAN ROEY, Cardinaal Aartsbisschop van Mechelen. Op de beurs te Brussel in omloop gebracht. Volgens La Libre Belgique deed Dinsdagnamiddag op de Beurs het ge rucht de ronde dat de h. Sap, minister van Financiën, eerlang ontslag zou nemen. I>eze igeruchten zouden van allen grond ontbloot zijn. De h. Sap bevindt zich op dit oogenblik in Frankrijk, waar. liij zijn verlof doorbrengt. Het is reeds algemeen bekend dat er op elke 100 Peter BenoU-postze- gels, een zegel is waarop Peter Benoil het ééne oog gesloten houdt. Het moet dan ook niemand verwonderen dat de postzegelverzamelaars', de zegels per blad van, 100 koopen om er zeker van te zijn, die ééne zeldzame zegel in hun bezit te krijgen. Nu stelt :de Peter Benoit-Vcreeniging ter beschikking- vari de postzegelverza melaars, een kleine voorraad lux3- postkaarten met liet beeld van Pe ter Benoit door Jozef Cantré, dat rechtover liet geboortehuisje zal op gericht worden. Op dezelfde zijde van het beeld en in de richting van liet beeld werd een Peier-Benoit-postzcgel geplakt. Deze zegel werd afgestempeld op het postkantoor te Harelbeke op 17 Augustus 1.1., juist. 100 jaar, dag oj: dag na de geboorte van Peter Benoit. Op de zijde voor liet adres werd nog eens afgestempeld op 17 Augustus en op dezelfde zijde -staat het stempel der Peter Benoit-Vcreeniging van Harel beke. Deze kaarten zijn dus een echte phi latelist iselie zeldzaamheid. De voor raad is zeer beperkt en wordt aan oe liefhebbers verkocht aan den prijs van 7 fr. per kaart. Zij worden franco onder gesloten omslag verzonden, na ontvangst van het bedrag' gestort op de postrekening 4041 19 der Peter Be noit Yereeniging te Harelbeke. Naar keus ontvangt men het portret van den kop alleen ofwel van het ganscihe beeld ofwel het portret door Vanneete. Het volstaat b'j de postoverschrijving op de strook Ie vermelden wat men juist verlangt. Hier worde nog eens medegedeeld dat de trekking der Peter Benoit-tom bola's in Oost- en West Vlaanderen uitgesteld'werd tot einde Januari *935. Men kan dus nóg steeds loten verkrij gen bij de propagandisten of door overschrijving van het bedrag op post- cllekrekening 404119 der Peter Benoil- Vereeniging te Harelbeke, ofwel door schriftelijke aanvraag bij liet secreta riaat, Gentstraat .13, Harelbeke. 'tt De Pensacbla het statige oorlogschip welke tot het vervoer van het stoffelijk overschot van M. May diende. De Amerikaansche kruiser Pa*a- j werpsch gemeentebestuur eri and.efe sacola heeft in de haven van Ant-personaliteiten, 's Namiddags is het werpen het stoffelijk overschot van stoffelijk overschot per auto naaf den Belgischen gezant te Washington Brussel overgebracht. <Dje bijzetting in aangebracht. Aan wal bevond zich de den familiekelder had plaats op de familie van den afgestorven diplomaat Israëlitische begraafplaats te Ukkel. alsmede de vertegenwoordigers van de De Koning en de Koningin hadden Koning, der Regeering en van het Ant- prachlige bloemen gezonden. Jrtet stoffelijk overschot van den ambassadeur Ontscheept^ wordt te Antwerpen I. HOOGERE TECHNISCHE SCHOOL, 4 studiejaren. Diploma van Technisch Ingenieur. II. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL, 4 studie- aren. Mekaniek, Electriciteit, Houtbewerking- en Model makerij, Spin- en Weeikunde. Internaat, Externaat. Provinciaal, Diocesaan- en Staatstoezicht. Jongelingen die op Middelbare School, College of Atheneum gestudeerd hebben, kunnen overstappen in 2', 3" of 4' studiejaar der Middelbare Afdeeling. Vraagt prospectus Vakschools!raatAalst NAAR DE 2e Dag. Vrijdag 24 Augustus 1934 Zooals we gemeld hebben rn onze vorige reportage over de reis Aalst- Brussel-Straatsburg is die eerste dag in de beste omstandigheden verloopen. Heden Vrijdag was het vroeg .«ap pel Té 7,15 u. zaten we in onze prachtige Pullman-cars om de reis Straat sburg-Münehen aan te vangen Een vijftal kilometer rijden, we nog door de stad om dan aan de prachtige brug te Kehl te komen. Deze brug is over den Rhijn geslagen, en meet 225 meter. B;aar is de Duitsche douanepost.Met het «Niets te deelareeren liep liet zeer wel van stapel Er werd ten an dere hoegenaamd niets overgesmok- keld Dat spreekt van zelfs Opvallend nochtans en wat .velen onzer lezers wellicht niet weten is dat de medereïzende dames óók ciga- rillos of nog grooter rooken. In goede vaart, gaat liet van Kehl naar Ogcnburg door het mooie Kinzig- tal, zoo komen we aan Ortenberg- en zien boven het dorp de indrukwekken de burcht. Nog verder over Gegenbacli een Rijksstad, die nog met muren om geven is en waar een prachtige Ilo- mant isdie kerk de bewondering af dwingt. Immer door naar Biberach, Steinrich, Hasbach en Hausac-h. >Ve zijn aan 't klimmen en bereiken hier reeds een hoogte van 241 m. Buiten het Hausacih verlaat de baan het Km- zigdal. We zitten in liet Zwarte Woud. Heerlijk Heerlijk Dat wolkcnspel, die zon, die kleuren Iedereen Is onder den indruk wat niet nalaat dat eg toch Aalstersche moppen verkocht worden tegen crisisprijzcn, zoo krijgt de eene berg den naam van den Konijnen berg van Ilofstade, een istijle "nellin; beet Bouckhoulbcrg en als we over den Kam van dien Bouckhoulbcrg zijn zien we meteens een heerlijke vlakte voor ons en als natuurlijkerwijze wordt het heerlijke Red Vlaanderen van Vcre- mans gezongen Van in Gutacli (281 m. hoog)- ziei we de typische Zwaftewoudhuizen. We zijn in Homberg (300 m.) in Rei chenbachtal aan de monding van liet. Offenbachtal (Schlossberg 4-56 m.)j De streek van Homberg tot St Geor ges is een der, merkwaardigste van gansch de lijn I We hebben geen oogen genoeg om te zien en roepen hei. uit niet een naïef oh Prachtig Waar op flegmatisch onze leider, antwoordt: Dat's nog niet 't begin van 't begin 1, We passen en denken zooveel; te beter en zetten er 'nen flinken Zwarten Leeuw op... we zijn im mers toch in 't Zwarte Woud 1 Voort nu naar Triberg (650 m. hoog). Hier stoppen wc en gaan we den pracihtigen Waterval bewonderen die zich in zeven deelen van een hoog te van 150 meier, 'tussclien liooge sparreboomen op groote granieiblok- ken naar beneden is,tort..# Gelijk 't Sas'van Aalst, maar zon der stank wist een zwanzer er aan, toe le voegen. Rap eenige t«kiekjes« genomen en voorwaarts I Verder gaat het naar Nursbacii, Sommerau (waterscheiding van don Donau en Rhijn), naar St Geórges (850 m.) met zijn Benedictijner Abdij (1800), zoo naar Konigsfeld en verder, in het Villinger Stadtwald (4000 Ha.) Het iis een versterkte stad met gothi- sche kerk uit de XVe eeuw en een mid- deleeuwisch stadhuis. Over Marbach naar Donauscihingen, de verplijfplaats der Vorsten van Furstemberg. Hier neemt de iPjonau zijn oorsprong, wat aanleiding geeft tot het zingen De j Schoons Blauwe JJonau Ui] We kunnen niet vertellen wat te zien... en te hooren viel en rijden rap door Gutwardingen, GcBS'ngen, Hint- seihingen en ImniueTidingen.We volgen den loop van den Donau en verlaten, weldra het Groot, Hértogdom Baden en komen zoo in liet oud Koninkrijk Wur- lenberg. Verder op langs het stadje, Menchen, de oude stad Eliingen met zijn prachtige St Blasmskerk in roeo- co-slijl en golhischen toren. Nu naar Ulm... want de maag klept alarm na zooveel kilometer gevreten», te hebben, en verlangt als afwisseling wat anderen kost, In Ulm komen we triomfantelijk binnen gebold met een vlaag op onzen kazak van 'k en zeg u maar dat Het regent We zingen Ulm moet gij binnenrijden met regen zegl 'nen ajuin, anders ga manque son char me.». In bet hotel was 't van lek mijn ip— ken... en of 't, ons smaakte. Doch niet getreuzeld We moeten nog naar, Munchen, nog 145 km. verder, Instappen roept de leider efi wij zingen Monte la dessus, Monte la -dessus ...weg zijn we naar de grootstad.naar de wereldstad Munchen, We bollen zacht door Gunsburgy Burgom (oud en nieuw islót), Zus- mashausen, Augsburg, waar de Guz zich in den Donau iwerpt. aan den voet van een zeer schilderachtig geiegen kasteel. Zoo naar Meringen Furslen-. feld Bruck, zeer schilderachtig gelegen aan den Amper, dan door Passing naai; Munchen, het einddoel der reis. Een prachtig liot.el Een fijn diner 1?-.-^ «En nu recht... om nen goeien pot Munchener bier En dit geschiedde zoo En 't eri bleef bij geen één pot en bij geen een lied in de prachtige Bierhuizen U P,och, morgen daarover meer Aankomst v.an de Anversviire Dinsdag is de paketboot Anvers- vllle« uit de kolonie in de haven van Antwerpen teruggekeerd. De 137 ont schepende pas'sagiers werden op de kade verwelkomd door yerwanlen en kennissen. Het schip volbracht hiermede zijn 111 e reis naar Kongo in voorspoedige voorwaarden. De lading bestond uit ongeveer 204 IJ ton, waartusschen o.m. 448 ton koffie, 109 ton cacao, 14 tón was, 742 ton' kopal, 617 ton koper-matte, 409 ton katoen, 56 ton palmolie, 3 ton ivoor, 170 ton inerts, 13 ton palmnoten, 14; ton goudhoudend erts, '1 ton zeep, 27j ton boutvezels en verder stukgqod. Een gevaar voor de toekomst Binnen tien jaar zouden de grenz®n niet meer kunnen verdedigd woraon Onder de hoofding Het blanke 'ras sterft uit is in de Sunday Express een artikel door Mussolini verscU men^ dat vooral de ontvolking van Frank rijk behandelt. Indien liet jaarlijksclie geboórle- eijfer in Frankrijk in dezelfde verhou ding blijft dalen, als gedurende dg laatste achttien jaar zegt de Italiaan- sclie staatsman, zal binnen tien jaag dat cijfer slechts 550.000 bedragen. Bij gebrek aan belastingschuldigen zal de Fransche staat zijn begrooting niet kunnen in evenwicht houden bij gebrek aan soldalen zal het land zijn grenzen niet kunnen verdedigen Indien de h-uidige toestand zicht niet wijzigt, zal omtrent liet einde van! deze eeuw de bevolking van Frankrijk kleiner zijn dan. die van hel huictigq iSjjaniSiS

De Volksstem | 1934 | | pagina 1