31 De lijoeni lieta en ie werklooseokasn WoiiertesBiBÉpMes Om een schoon volk in Vlaanderen Voor het Economisch en Financieel Herstel Minister Jasper naar Parijs Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. 'g Vrijda AUGUSTUS 1934 Het Autoverkeer tusschen Frankrijk en België De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau Onze Kampioenen aan de eer Hl DE VOLKSST] ,XXXX JAARGANG NUMMER 200 publiciteit buiten het Arrond, AALST. g. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan JL3, ie Rrussel Rue de Riofieleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. Z- H. Isabella Zonop5,06Zonaf6,36 L. K. 31 N. M. 9 Katholieke Initiatieven Ia Vlaanderen bestaan talrijke Katho lieke organisaties en bonden, elk met eigen doelde Katk. Radio- en Fiim- aktie de Kath. Actie onder de Jeugd van alle standen enz. enz. Rechtstreeks of onrechtstreeks werken allen mede om het zedelijk peil, dat in Vlaanderen laten wc het maar recht uit bekennen tamelijk laag gedaald is, op te tillen. Maar één is er, wiens onmiddellijk en eenig doei het is te ijveren voor de lier- opbeuring van de openbare zedelijkheid en een algemeenen georganiseerden strijd aan te gaan tegen de openbare zedeloos heid onder al haar vormen (artikel 3 der statuten). Die bond heet Zedenadel. Dat is een prachtige bond, 'n bond die beantwoordt aan een strikte noodzake lijkheid. Onder de initiatieven door de katho lieken in Vlaanderen genomen is dit één der schitterendste. Ileil de ontwerpers, Heil Zedenadel 1 ZEDENVERVAL Ons Vlaanderen, wiens schoonste titel het steeds was katholiek te liecten, is niet gespaard gebleven van de zedeloos heid die zoo schromelijk woedt over de gansche wereld. Het begint ten onzent te gaan zooals in de landen die berucht zijn om hun zedeloosheid. Deze alles onder mijnende kwaal wordt ingeburgerd in alle maatschappelijke standen, de hooge- re en de lagere, in alle ouderdomsstadia, bij do volwassenen en de jeugd. Het huwelijk is in zijn grondvesten ge schokt en dat wat op Gods gebod als rots vast moet wezen is bij zoovelen als een wankelbaar iets geworden. En de gevol gen zijn dagelijks hoor- en zichtbaar. Reeds vroeger in een artikel, schetsten we de hachelijke toestand der jeugd, midden deze.zwoele zedelooze athmosfeer die overal in Vlaanderen hangt, in fabrie ken en werkhuizen, in badplaatsen, in kinemas, op straat, enz. Hoe talrijk zijn de jongens en meisjes niet die gevallen zijn en wier getal steeds aangroeit. En wat al schoons wordt er in de jonge harten niet vernietigd en ver- gruizeld, en welke tragedieën spelen zich niet af in het binnenste van jongens en meisjes die slachtoffer zijn van wat hun eens zoo aanlokkelijk scheen. Onze heerlijke en kloeke Vlaamsche volkskracht wordt van langs om meer gesloopt en het wezen van het Vlaamsche volk is gansch omvormd en ontaard. ZEDENADEL. Tegenover dit afschuwelijke zeden verval, onmogelijk het in een dagblad artikel weer te geven in al zijn phazen en verschijnselen, zyn mannen opgestaan stambewuste en fiere Vlamingen, die willen verhinderen dat ons volk zich zelfs moordenaar weze, en hebben een bond gesticht met name Zedenadel. Het doel van dezen bond is, zooals hoo- ger gezegd, strijd tegen de ^/upenbare zedeloosheid, onder al haar vormen en heropbeuring der openbare zedelijkheid. Dat wil Zedenadel bereiken door uitoefe ning van toezicht op de zedelijkheid op straat en in openbare plaatsen, op de zedelijke bescherming van de kinderen en de jeugd, op den eerbied voor de vrouw; door bestrijding van den handel, de verspreiding en de uitstalling van zedelooze druksels door bckampiug van zedelooze voorstellingen eu radio-uitzen dingen en alles wat niet strookt met de openbare zedelijkheid. Diensvolgens wendt Zedenadel alle wettige middelen aan en treft alle maat regelen die kunnen bijdragen tot beteu geling der aanslagen op de zedelijkheid. En tot resultaten zal het komen Het is dus voor iedereen, die zijn liefde voor Vlaanderen wil uiten, niet in woor den maar wel in daden, een plicht aan te sluiten bij Zedenadel. Die aansluiting be- teekent een practische daad voor de verwezenlijking van dat waarvan wc droomen een schoon Vlaamsch volk. Niet waar wat sommigen beweren, dat tegen den vloed van zedeloosheid niets kan gedaan worden. Zedenadel zal liet tegenovergestelde bewijzen als het mag rekenen op den steun van ieder Katholieke Vlaming. Houden wij ons steeds voor oogen Zedelijk Volk, Groot Volk l Servlo. Een Zwitsersch oordeel Uit het «Journal de Genève» [f De bankhervorming in België, waar over we reeds gesproken hebben, heeft beslist eeu goede pers. Spijts zekere kritiek op piumten van onidengeschikl belang, komt men eerst en vooral tot de overtuiging dat de regeering der speciale machten dit goede voor heeft dat zij veel sneller kan handelen dan met de democratische parlemeiitsma- ohine het geval is, en vervolgens dat «Je door de koninklijke besluiten beoog de punten, indien zulks werkelijk mo gelijk is, een belangrijke verbetering van het zakenleven kunnen verwekken. Een Engelsche persstem De «Times» beoordeelt de jongste besluitwetten ook gunstig. Het blad doet uitschijnen dat die belangwek kende hervormingen als eerste resul taat zullen hebben den intrestvoei te verminderen en den toestand van het krediet aan de Belgische nijverheid te vergemakkelijken. Het voorbeeld ervan werd gegeven door de Nationale Bank, die haar dis contovoet van 3 op 2V-2 p.c. heeft ge bracht. De Nationale Bank is wel Dij machte dit te doen, ischrijft de «Ti mes», want hare reserves zijn groot en gedurende de laatste weken heêl't het goud niet opgehouden naar België toe te stroomen. Het Engelsclï blad doet ten slotte ook uitschijnen dal, vermits de Natio nale Bank ten allen tijde bij machte is zich 'te 'houden binnen de perken ver- eischt door den m'Uiiilloeisland, cn ge zien den huidigen toestand van bet disconto en van de voorschotten, dc kwestie yan inflatie niet eens is ge steld. D,e Belgische Banken hebben hun nerzijds genoegzame eigen middelen en het is slechts in geval van tijdelijke noodwendigheid dat zij lum toevlucht zouden nemen tot de reserve, welke de huidige besluiten hen verzekeren. Zooals we gisteren meldden zal de minister van Buitenlanclscbe Zaken, Henri Jaspar zich Zaterdag naar Pa rijs begeven, om er besprekingen 'te liouden met de leden van de Fransche regeering. Dc Belgische ambassadeur, baron de Gaiffier d'Hestroy zal te dezer gelegen heid in zijn privaat hotel een groot ontbijt laten aanreehlen, waaraan ver scheidene vooraanstaande personali teiten zullen deelnemen. 's Namiddags zal de Belgische mi nister ontvangen worden door, eersto- mmister Doumergue Tijdens dit bezoek van miniisler Jas par aan de Fransche hoofdstad, zullen de Fransch-Bclgische betrekkingen en vooral de ekonomische betrekkingen tussclien beide landen aan een alge meen onderzoek onderworpen worden. De landbouwers kunnen nijverheids- Werklieden die tijdelijk werkloos zijn gebruiken als tijdelijke landbouwwark- lieden, zonder dat deze personen eenig gevaar loopeii bun werkloozensteun 13 zien onttrekken wanneer zij achteraf opnieuw in werkeloosheid zouden val len. Dit blijkt uit een rondschrijven van den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg gericht aan de betrokken Werkloozenkassen. Uit dit rondschrijven lichten wc het volgende. «De werkloozen die om aan de werk loosheid te ontkomen, tijdelijk niet verzekerbaren arbeid- verrichten, ge nieten de hiernavolgende voordeelen 1. Indien zij na in een niet verzeker baar vak te hebben gearbeid, zooals bijvoorbeeld in liet landbouwbedrijf opnieuw werkloos vallen, blijft hun recht op de vergoedingen en tegemoet komingen wegens werkloosheid on verminderd 2. Na verloop van hun lijdelijke te werkstelling dienen zij geen nieuwen wachttijd uit te doen. Zoodra. zij op nieuw werkloos worden, kunnen zij we der de vergoedingen cn tegemoetko mingen wegens werkloosheid genieten. 3. Van het oogenblik af dat hun op nieuw de vergoedingen worden uitge keerd, zal bet minimumbedrag daarvan niet berekend worden naar het loon dat h'im voor hun tij«delijke werkzaamhe den werd uitbetaald, doch, zooals voor heen naar liet loon dat zij zouden c niettemin hun gewoon bepoep Op 11 September zuhen de onderhande gen een .aanvang nemen. Sedert Februari yan dit jaar bestaat er feitelijk geen overeenkomst meeri tussichen Frankrijk en België betreffen de de le heffen belasting op de in beide landen rijdende auto's' Dit is het gevolg van de opheffing in Frankrijk van de wegenbelasting en haar vervanging door een belasting op de' benzine. i?ieze toestand «brengt uit den aard der zaak verscheidene moeilijkheden mede. Er was dan ook besloten, dat in No vember aanstaande onderhandelingen zouden worden geopend, teneinde aan den bestaaroden toestand een einde te maken. Op aandringen van de Belgische rë- geering zijn deze onderhandelingen thans echter vervroegd lot half Sep tember, daar men nog een regeling wenscht te bereiken voor de suikerbie- tenoogst, welke steeds een groot ver keer over 'de grens met vrachtauto's meebrengt. 3de Dag. Zaterdag 25 Augustus 1934 Gisteren avond zagen we «München bij nacht een onvergctelijken in druk van een wereldstad, gedompeld in licht, kleur en vol beweging. Laten we vooraf zeggen, Goede le zers, dat het hotel een pracht-installa- tie is, een inrichting van allereerste gehalte l Een pluimken voor de inrich ters Nu, dezen Zaterdag voormiddag gaan we per prachtcar, onder de gewaar deerde lei'ding van bekwame gidsen «München bij dag» bewonderen. We zeggen wel «bewonderen» J.l Het. gaat niet op in een korte repor tage omstandig tde door ons opgedane indrukken weer te geven. München, met zijn prachtige monumenten, zijn heerlijke lanen, zijn ontelbare lanen moet men «zien» U weet dat Mün chen de hoofdstad is van Beieren. En Er zijn 500.000 katholieken in deze grootstad', en mecnen we, nog 250.000 andersdenkenden. Deze kunststad ligt 519 m. boven den zeespiegel. Onder het allermerkwaardigste sommen we op, los door elkander een veertigtal ker ken. Onder de civile monumenten zijn opmerkenswaardig de Residentie of het Koninklijk Paleis, de Veldheercn-Hal le, het Wittelbacihspaleis, tientallen ze gebogen en poorten, belangrijke mu sea onder dewelke één de grootste en mooiste van Europa verschei dene Bibliotheken, het Posthotel, het Hoftheater, do Universiteit, het Aarts bisschoppelijke Paleis van Mgp. von Falhauber. Vergelen we niet te melden dat «we stopten aan het privaat huis van Hittler, vóór het «Bruine Huis», de bakermat van het Nationaal-Socialis- me (Hitler); Wijzen we ook op de prachtige parken of «Hofgarlen»... parken voor auto's, voor velo's, voor voetgangers, voor kindermeiden... en voegde er 'nen Aalsterscihen zwanzen bij, voor verliefde soldaten. Wilt U een gedacht van enkele stra ten, geachte lezers We noemen do Maximilianstrassé die 1665 meter lang is en 23 meter breed, dan de Ludwich- strassë, gansch in Florentijnschen stijl opgevat. En... 't En zouden toch geen Aalste- naars zijn... Na zoo een heerlijke mor genrit. kregen we dorst We reden naar het, éénige in de wereld Hofbrau- Hauswaar we 'nen flinken «Munich» geen demiken, maar 'nen liter pakten We dronken er... We zongen eii «Gaudiamus igitur I «Wat valt er 'u.it de lucht en ook Mijn. Vlaanderen heb ik hartelijk lief!...» En of er geluisterd werd Een groep Ty- rolers beantwoordde onzen zang met een heerlijk vierstemmig koor Wé zongen nog, iwe dronken nog en ware het geen etensuur geweest, we zaten wellicht lang nog in liet Hofbrau- Haus» en zouden verder wel andere «Keilers» bezocht hebben, doch...'t Was tijd! Nog eens in een vlucht naai] de Groote Markt waar we op den hallëto- 'ren een 'dans zagen uitvoeren door sfee_ nen beelden, een heerlijke allegorische dans óp de -muziek van den machtigen beiaard. In 't hötel een fijn déjeuner (lees diner en dan te 2 V> u. de prachtige Cars in naar het hoofddoel onzer reis het vriendelijk Oberammergau, het hoofddoel onzer reis, waar we mor gen, Zondag, de grootsche Passiespelen zullen bijwonen. Van München naar Oberammergau' v. een 100 km. We rijden betrekkelijk traag om te kunnen genieten van de heerlijke berglandschappen die zich voor ons ontrollen!.,. Iedereen zwijgt... 1 Woensdag namiddag had in de groo- ten zaal van den Belgischen Wielrijders bond le Brussel, een drievoudige hul- debetooging plaats ter cere van onze flinke kampioenen Jef Scberens». Karei Kaens en Felicien Vervaecke. Verscheidene toespraken werden1 'ge houden o.a4 dooi] h. Martougint gere voorzitter van oen B.W.B., h. IluberJ;. Baudot en h. Cleiren. Vernielden we ook dat eveneens Roels, Heusy, 8 ey na eve en Lovvagie gehuldigd werden om hunne prestaties gedurende het jaar. Onze foto loont de kampioenen Tij dens dg Iiuldigings iedereen is onder den indruk l Hoe kunnen we met woorden uit beelden de reeks heerlijke landschap pen welke zich vóór onze oogen ontrol den. Een «Kino in nalura!» Bergen, honderden en honderden meter hoog, rond wier toppen we de wolken zagen zweven..-ï Elke bocht van den weg gaf ons een ander, een mooier, uitzicht Daar een lief dorpken dat we zooeven doorreden en dat nu honderden meter beneden oris ligt. Laten we zeggen we moeten kort) zijn dat deze rit een onvergetelij ke indruk op ons allen gemaakt heeft! Eerst hadden we Starnberg, met zijn .groot meer van 20 km, lengte op '4 km.- breedte. Verder bolden we door liet lieve stadje Weilheim op den Ammer, gelegen, typisch net, aantrekkelijk, verleidend Zóó naar Nurnau oni dan de richting in te slaan van Oberam mergau het door ons zóó lang be trachte oord GBERAiYHVIERGAU Oberammergau Wie heeft er niet, vooral in deze laatste maanden hooren spreken van dat lieflijk éénig mooi ge legen kleine dorpje, dat zijn wereld faam bereikt heeft en .'hoog houdt door zijn tienjaarlijksche «opvoeringen van! «De Passiespelen. Oberammergau ligt midden in do bergen, op 840 m. boven den zeespie gel in Zuid Beieren en he.efl een eeu wenoud verleden. U kent het ontstaan der Passiespe len, goede lezers Het is de naleving van een vrome belofte gedaan in 1034' toen de peist over het land was uitge broken, De inwoners beloofden plech tig indien zij gespaard bleven om de 10 jaar luisterrijk het Lijden des Heeren, de Passiespelen, op te voe ren en ze hielden woord. Morgen, Zondag zullen wij 't niet te schatten voordeel hebben de Jubileum- Passiespelen bij te wonen. Het dorp zelf een parel van een Beier.sch dorpje I Typische liuizekens die u toelachen en wenken Mannen en vrouwen dragen er fier hunne na tionale kleederdracht! Op de hoogte van de «Koffelberg». (1342 m.) verheft zich een kolossaal kruis, vverk van Halbeg. We hadden het vooreel het kruis in den nacht verlicht te zien en op de bergen werd een vuurwerk afgestoknï en werd mooie muziek uitgevoerd. Oberammergau is nou het bclangsteT- lingscentrum voor gansch de wereld Men hoort er alle talen spreken Men ziet er typen uit allerhande nationali teiten. We zagen twee autobussen die van Barcelona kwamen We zagen er, Hindous, Japaneezen, Russen, enz. enz.- We deden na onze logementen opgezocht te hebben een wandel tochtje en kwamen terecht in een Bei- ersch Bierhuis, waar lekkere drank verkocht, en mooi muziek gemaakt werd. Het «dunkel» liet zicli smaken Er werd gelachen, gezongen tot we rond. 10 u. naai] 't beddeken gingen wel voldaan over onzen heerlijken dag en verlangend reeids naar den Zondag, den dag op dewelken wij de lang betrach te uitvoering der Passiespelen zouden bijwonen. Wij hopen in een volgend artikel enkele indrukken over de opvoering mede te ideelen, en zullen trachten en kele voorname 'spelers te interviewen om later dan onze lezers zoo volledig mogelijk in te lichten en al te' laten mede genieten van al het heer lijk-mooie dat we IRer te genieten krij- In bet laatste nummer van het «Journal .de la Groflc» wordt bijzon dere meld'ing gemaakt van het geval van Helena Perdereau, die op 19 April 1933 in Lourdes plotseling op wonder dadige wijze is genezen. Helena Perdereau, die in September 1909 le Parijs is geboren, werd1 in 1924 opigenomen in een sanatorium voor tuborculozenlijdstars. De ziekte verergerde voortdurend vanaf 1930 had zij herhaaldelijk zware bloedspu wingen; de temperatuur schommelde tusschen 38 'en 40 graden. ;Den '16 April ging Helena met' de Parijssche' bedevaart naar Lourdes1 den 19 'April was zij stervend en de geneesbeeren oordeelden lipt noodig haar de laatste UIL 8ark a men ten le laten toedienen4 Enkele minuten, na het ontvangen van het II.Oliesel, richtte Helena zich plotseling op van haar bed. De genees heer, die in der haaist werd geroepen kon zijn oogen niet gelooven i 't liart werkte regelmatig; de polsslag was normaal; bij nauwkemrig onderzoek' bleek het, dat alle ziekteverschijnselen geweken waren. Een herhaald onderzoek, ingesteld door de 'medici van het Bureau 'des Constatations op 21 April, gaf dezelf de uitslagen. Den 3 Juli 1934 heeft Helena zich opnieuw lalen onderzoeken door het' Bureau te Lourdes. De geneesbeeren hebben verklaard dat alle verschijnselen van longlu- berculose zijn verdwenen, nadat Hele na het H. Oliesel had ontvangen, eene plotselinge genezing waarvoor de we tenschap geen, yerklaicing kan yinclQu4

De Volksstem | 1934 | | pagina 1