mom aiwiüH Ce Ring van den Moordenaar Het vraagstuk der Iconen in de Mijnen De Tentoonstelling van Brussel 1935 Aperitif-Concerts in zee In de Gentsche Katoennijverheid De moord te Merxem Gewsldige botsing te Marcq-Edtngen Jammerlijk ongeval le AnderLcht :;i AUGUSTUS JsttbrUa Zuster van den IK LodcVijk "vaii Frank rijk; geboren in 1225-, leefde zij van af hare jonkheid verstorven en zeer god vruchtig. Zij overleed in 1270. DE TERUGKEER DER KONINGIN Zooals men weet vertoeft Koningin Astrid en haar kinderen in Zweden.'Wij hebben vernomen, dat Zij naar alle waar schijnlijkheid zal inschepen aan boord van de;wBelgia» van De Keyser-Thoriiton. liet schip moet tc Antwerpen aanleg gen op Maandag 3 September. Naar ver luidt zou de Koningin' in allen eenvoud, de re's op deze wijze ondernemen. AANKOMST VAN HET --SCHOOL-' SCHIP ~M MERCATOR Het school- scbip Mercator zal morgen, 31 dezer, rond S'l/2 uur, te Antwerpen aankomen. Het seliip zal wordt-n gemeerd op n. 11 der Ro.napartdok. VERTREK VAN DEN AMÉRlKAAX- SCHEN KRUISER. De Pensacola tie Amcrikaansche kruiser, waarmede het lijk van den Belgischen gezant naar Ant werpen overgebracht werd, zal heden vertrekken. Het vertrek zal om 15 uur plaats heb ben en de oorlogseenheid zal naar Gra- vcsend (Engeland) varen. DE EERSTE VATIKAANSCIIE TREIN Op 23 September aanstaande zal uit de Vatikaansclic spoorwegstatie de eerste trein vertrekken, wanneer Z. II. Em. Kardinaal Pacelli met zijn gevolg de reis naar Buenos-Ayres zal beginnen. In de Pietrostatie, waar de Vatikaansche spoor weg zich aansluit bij de Italiaausche Staatsspoorwegen, zal de wagen met den Kardinaal en zijn gevolg gekoppeld wor den aan de Genua-sneltrein. BLOKTREINDIENST - Het Diesel motorrijtuig, dat sinds 22 Mei, met een volkomen regelmatigheid, een bloktrein- dienst tusschen Brussel-Zuid en Gent verzekert, wordt buiten dienst gesteld op 28 dezer, voor geregelde herziening na den maximum-omloop van 40.000 Km., aangenomen tusschen twee achtereen volgende herzieningen. De immobilisatie van dit motorrijtuig zal. tot een minimum worden herleid. Het zal uiterlijk na 15n September weder in dienst gesteld worden. DE PASSIESPELEN TE OBERAM- MERGAU De 50e uitvoering van het Passiespel is thans achter den rug en nog dagelijks komen zooveel toeristen naar Oberammerga.u, dat het gemeentebestuur besloten heelt het speelseizoen te verlen gen tot begin October. Het aantal personen dat de voorstel lingen tot nu toe heeft bijgewoond, be draagt 267.520. Onder hen waren 46.500 buitenlanders, voornamelijk Engelscheu en Amerikanen.'Een der laatste uitvoe ringen werd o. a. bijgewoond door den Amerikaanschen Ambassadeur William Dodd. De twee eerste Zondagen van Sep tember zullen gratis voorstellingen gege ven worden voor de werklieden van Miin- chen en Augsburg. 5de Vervolg. Maar zou deze de woningen van zijn vazallen opofferen aan z'n persoonlijke .veiligheid en de aanvallen gadeslaan vanaf de hoogte van zijn slottoren 'of zou hij hét aan den voet van het Kasteel gebouwde dorp voet.voor voet .verdedigen Welk plan van aanval zóu hij op "si ellen Dal waren de vragen welke 'Silvio aan de in "de wapenzaal verga derden raad had voorgelegd en die moesten opgelost worden. Terwijl de raad een oplossing zocht voor deze vraagstukken, begaf Ottavia r.ich naar het kasleel van Agostino.dat <»p liet eerste gezicht niet veraf i2:m maar dat toch tamelijk ver verwijderd .lag. Wat bovendien de weg nog moei Jijker maakte, was, dat- een hooge rots de beide kasteelen scheidde. Maar al die belemmeringen binder den Ottavia nauwelijks op haar weg, omdat zij ging voor hare jonge mees teres. Weldra Was zij aan den voet, van den berg, die werd bcheerschl door het kasleel van Ago s till o Rafaelli. Daar werd zij aangehouden door 'een soldaat die haar het wachtwoord .Toog. Ik ga het aan uw meester rage1 antwoordde Ottavia haar weg vervol gende. iP.' soldaat, versperde haar den we; en riep mei kracht Niemand gaat hier voorhij De heer Van Isacker. minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft den Woensdag een afvaardiging van de mijn werkershazen ontvangen, onder leiding van <le heeren Abrassart, voorzitter van- de federatie, en Legrand,' algemeen sekretaris. Onderzocht werd de toestand inde Belgische mijn nijverheid en de redenen om dewelke ,de loonkonventie wordt op gezegd en de patroons besloten hebben niet ingang van 15 September, dc loouen met 5 t. h. te verlagen. Kort daarop heeft de minister over dat besluit een onderhoud gehad met de bh. Achille Delattre en Lombart, socialisti sche afgevaardigden, en Dcthier. Het is geweten dat de arbcidsliehamen van oordeel zijn dat thans geen verlaging mag intreden, gezien liet indexpeil, dat op 646 zou moeten staan alvorens die maatregel mag getroffen worden, terwijl liet nu op 659 is. Dat tweede, onderhoud heeft lang ge duurd en heeft niet den gunstigcu indruk bevestigd van liet eerste, met de patroons Een heftige tegenstand blijkt zich te uiten aan den kant van de mijnwerkers doorgezette onderhandelingen zullen vereischt zijn om tot een akkoord te ko men. Ongetwijfeld zal de minister op nieuw de mijnbazen bijeenroepen. In alle geval zal de Gemengde Natio nale Mijnkommissie vergaderen Zaterdag 1 September, Uit de zomermaanden werd profijt ge trokken op de bouwgronden der Ten toonstelling van Brussel 1935. Nu, in deze laatste dagen der maand Augustus verschijnen de groote Paleizen naamlijk, in hunne werkelijkheid, vol durf en geeft men zich slechts rekenschap van den om vang en de uitzonderlijke beteekenis van dit werk, dat de moderne bouwkunde en techniek eer aan doet. De architekten, de ingenieurs, en Bel gische ondernemers, men heeft het met rede geschreven, hebben wereldrecorden opgestapeld en hebben proefnemingen gelukt nog nooit in de wereld gewaagd. De bogen uit gewapend beton die in een spanning 87 meter overschrijden, zonder steun, werden verwezentlijkt in den voorzienen tijd van één constructieve eenheid per maand de ontsluiting van den laatsten boog werd uitgevoerd in de aanwezigheid van den Minister van Openbare Werken en een bewonderende menigte, waarin vertegenwoordigd was de elite der technici en de ingenieurs van het land. Gelijktijdig met dezen grootschen op bouw en uit duurzaam materiaal begin nen overal de vcorloopige paviljoenen op te rijzen. Oud-Brussel heeft reeds zijne Kerk, en een gansche schilderachtige straat, men brengt de ingangen aan waarvan de voornaamste een merkwaardig momu- menteel karakter zullen hebben. De vreemde landen hebben reeds hun standplaatsen uitgekozen, verscheidene vangen reeds hun werken aan. De twee en negentig standbeeldhouwers en schil ders, allen kunstenaars van naam aange wezen zoowel door het Algemeen com missariaat als door het Uitvoerend co mité voor de versiering van de gebou wen en de tuinen arbeiden langs hunnen kant met een prachtigen ijver, in den geest der corpaties, van traditie in het land van Rubens. Stoffelijke bouw/intellectueele en ar tistieke bouw gaan te zamen en reeds liet een wedstrijd tusschen alle Belgische musici, toe een Officieele Marsch der Tentoonstelling van Brussel 1935 uit te kiezen. Men stelt's Zondags, tienduizend in komsten gemiddeld vast op de van nu af reeds omheinde terreinen van de Wolrd's Fair. Zoo richt zich op, bijna in het hart der Belgische hoofdstad in een wonderlijk vlug en zeker rythme deze prachtvolle wereldcité, weerkaatsing van de wereld en het tijdperk en reeds bereidt men zich in alle landen om haar te komen bezoe ken acht maanden slechts zijn wij nog verwijderd van den 27 April, datum der officieele opening. BESTUUR VAN ZEEWEZEN Het.buitengewoon!succes dat liet Bestuur van Zeewezen heeft verkregen in Augustus, met de inrichting van zijne uitstapjes in zee,bewijst dat deze korte zeereisjes zeer in den smaak vallen van het pubtiék. Er is dan ook besloten deze uitstapjes voort le zetten eiken Zondag van de maand Septem ber. De inscheping heeft plaats le Oostende- Kaai, voor lOu 30 en de terugkeer op dezelfde plaats le 12 u 30. Tickellen zijn le verkrijgen aan den prijs van 10 fr. in hel station Oostende- Kaui. Aan zeer lagen prijs een aangenaam en rustig Zondagvoormiddag verzetje. Dioor de patroons dor Gentsche. ka toennijverheid werd aan de katoenbe werkers eene loonsvermindering voor gesteld. De toestand is zeer ernstig en som mige fabrieken zien hun bestaan be dreigd. Er wordt dus vanwege de werk lieden eene opoffering gevraagd. Hel verminderen der loonen zou aan de pa troons toelaten hunne werkhuizen open te laten. "Verschillende bijeenkomsten had den reeds plaats bij de katoen bewer kers, doch dezen schijnen niet bereid te zijn hun loon le laten verminderen. Indien dus geene overeenkomst wordt gesloten mag men zich aan het sluiten der fafrieken verwachten. Diefstal te E/sene-BrusseI 's Nachts zijn onbekende dieven bin nengedrongen door middel van valsche sleutels, in het huis bewoond 'ddor Emile Dossens, Kroonlaan, 205, te EJ- sene. De brandkast werd opengebroken en een groote geldsom gestolen, bestaan de uit 7 biljetten van 1000 fr. 6 van 500, tien van 100, 65 van 50, 34 van 20, 77 stukken van 5 en 232 stukken van 1 frank, alsook enkele stukken van 0,50. Ook een brieventasch met 500 fr. alsook zakenpapieren inhoudend werd weggenomen. Een klacht werd b'j den adjunkt. politiekommissaris Daufrenne neerge legd, die zich ter plaatse begaf en een onderzoek instelde. Het parket werd eveneens verwit tigd en stelde inspekl.eurs aan om mo gelijke vinger- of voetafdrukken van de boosdoeners op te nemen. Het parket dat een rechterlijk com missaris naar Nieuw-kerke-Waas had gezonden om wal meer le verneni.jn van de vroegere dienstmeid "en rien- din van Van Driessche, heeft heel wat bijzonderheden 'ingewonnen. 'Deze vriendin Germaine Van de P., is een der kinderen van een tali ijl' kroost, dat in eene pachthoeve van Van Driessche inwoont. Zij is thans dienst meid bij voorname ingezetenen van SI Niklaas. Op Zondag 19 Augustus is hij nog- in de ouderlijke woonst van Germaine Van de P. geweest te Nicuwkcrke Waas die een dag vrij had en daar juist ver toefde. Geene gelegenheid werd Van Driessche gegeven met haar te spre ken. Beslist kunnen we verzekeren dat hét meisje voor niets in de gruwelijke moord is betrokken. Zij zelf is alleen het slachtoffer ge weest van dezen lagen schurk. Wel moest ze bekennen dat hij haar gesproken heeft van met haar te trou wen',' zoo het tot een echtscheiding ge raken mocht tusschen hem. en zijne vrouw. Ook do 14jarige zoon van dit ramp zalig huisgezin is ondorhoord gewor den en bevestigde :de scherpe toestand die bestónd tusschen vader en móeder, en de uiterst vriendelijke verhouding tusschen vader en do» dienstmeid. Deze was zoo sterk dat Van Dries sche steeds- de dienstmeid gelijk gaf, wanneer vrouw Van Driessche of hij eene woordenwisseling had niet de dienstmeid. De moordenaar Van Driessche, die zeer welstellend is, heeft reeds drie advokaten voor zijne verdediging aan gevraagd. G5R30 TOMATEN KfiGEfVïAAK'ïi NOOIT GEEVENAAR» Geheime Stokerij ontdekt te Assenede De toeziehter der douanen cn dc ac cijnzen van Zelz-ate, vergezeld door gendarmen van Assencde, hebben Woensdag voormiddag bij den land bouwer Cnudde Petrius-, te Assenede- Nieuwbu.rgv een volledig toestel voor geheime stokerij ontdekt, alsook zes honderd, liters alkoól. Dit alles word aangeslagen en overgebracht .naar het hoofdbureel dér douanen te Zelzata. Cnudde Petrus, die naar Gent was, is bij zijn terugkeer aangehouden door de gendarmen van Asscnedc en gevanke lijk naar. Gent overgebracht. Op het geluid kwam uit het wacht huis een oude brigadier die Ottavia herkende en haar liet passeeren, toen hij vernam, dal zij zich naar Agoslino begaf. Langs groote omwegen om den berg heen bereikte Ottavia ten laatste den ingang van den slottoren, waar zij opnieuw werd tegengehouden-. Het is thans onmogelijk ridder Agostino te spreken, antwoordde de bevelhebber van de wac.ht, op de vraag van Ottavia. Ik ben echter met een dringende boodschap belast. Dat is wel mogelijk, maar, wij hebben besliste orders. Ziehier dan, zeide zij, den brief toonende van Maria, met haar wapen bezegeld. Het spijt mij, maar nieman L mag op dit oogenblik ridder Agostino sto ren. Wat doet hij dan De commandant zweeg. Ik moet hem spreken, zeide zij, vooruitdringende. -Ongelukkige Wat doet gij Te rug of anders Ik blijf, riep Ottavia, die door 2 soldaten tegengehouden werd. Maar als er een ongeluk gebeurt, door d? ver traging die gij veroorzaakt, zult gij er met uw hoofd voor boeten. Toorn en vertwijfeling gaven Otta via zulk een houding, dat de comman dant verrast' en bevreesd gestraft te zullen worden voor liet verkeerd uit leggen van dc orders van Agostino, een oogenblik aarzelde, maar ten slot te durfde hij toch niet zijn .meeste?; Op den steenweg van Edingen,grond gebied Marc-q, bolden twee inwoners van deze gemeente, op denzelfden mo to gezeten. Het waren.: de 38jarigo J. Meulenijzer, en de 42jarig.e Aug. Van der Smissen. J. Meulenijzer zat aan -het stuur en toen zij nabij hunne woonst gekomen waren, sloeg de stivuuder - plots naar rechts toe en werd aangereden door een auto die achter hen kwam. De motorijders werden door de he vigheid van den schok eenige meter ver geslingerd. J.Meulenijzer werd met gekloven schedel opgenomen en zijn gezel bekwam verwondingen over l.ccl [het lichaam. De toestand van de eerste is zeer be denkelijk en deze van Van der Smissen s, alhoewel zeer erg, toch niet le vensgevaarlijk. p—*——8bb—emi iii 11 i Een jammerlijk ongeval deed zich voor in een huis der WaiKlelingsf raat tc Anderlëcht, waar de echtgenoot-en. Senepaert wonen in liet appartement der tweede verdieping. Hun 7 jarig dochtertje Liliane boog zich op' zeker oogenblik te ver o\?er de balustrade van het venster, verloor het evenwicht en stortte neer op dc straat steen-en.- Het ongelukkig kind, dat bewuste loos werd opgenomen, was erg gewond aan het, hoofd en had een been op twee plaatsen gebroken. Met een ambulan- ieauto der pompiers wend het kind naar het gasthuis der gemeente over gebracht. Alle hoop is niet opgegeven. Een land/ooper door boeren neergeschoten Een bijzonder -dramaliscih geval heeft zich te St Job in 't Goor' voorgedaan, waarbij een landlooper door boeren zoo erg werdi toegetakeld, dat men voor zijn levensbehoud vreest. Op het kerkhof wend- de 37-jarige Q., een landlooper van Waalischen oor sprong, die uit de Kolonie te Hoog- slraeten ontvlucht was, gevonden, ba dend- in zijn bloed. De man kon ondervraagd worden en vertelde dat hij gepoogd had in ie bre ken in een hoeve te St Job in Goor, doch door boeren verrast werd. llij ging op 'den loop, achtervolgd door dj boeren die op hem schoten. Q., getrof fen dooi- een kogel, vluchtte naar liet- kerkhof, waar de boeren hem achter volgden en nog* duchtig afranselden, tol. zij hem voor dood lieten liggen. De man wend naar het gasthuis ge voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Een onderzoek werd ingesteld. zijn te storen. Wat deed Agostino dan Vol zorg over de> gevaren die vazallen bedreigden, .sliep hij niet ina.er of sliep onrustig gekweld dooi; akelige droomen. Hij kreeg zijn kalmte slechts U-rug aan den voet van hel huisaltaar. Daar om had hij bevel gegeven, hem niet te storen, daar hij in gebed was. Wie meester is en machtig, wordt altijd gehoorzaamd. Ondanks haar on geduld moets-t Ottavia dus wachten. Eindelijk verliet Agostino de kapel. Toen men hem waarschuwde liet hij onmiddellijk Ottavia roepen wier aan wezigheid hem zeer verbaasde. Hij vroeg haar naar Act doel van haar bv - zoek. Wilt u dezen brief even inzien, heer ridder Hij komt van senoia Maria. Van Maria Bedreigt haar eemg gevaar Neen, heer, ik verliet haar slechts kort geleden. Agostino verbrak liet zegel en las onmiddellijk den brief van Maria. Welnu zei hij na eenige ©ogen blikken te .hebben nagedacht, wees zoo goed aan Maria te zeggen, dat ik aan haar verzoek zal voldoen. Het is beter alles1 met een slag- uit te maken. Wat is het wachtwoord De onschuldige De onschuldige Ja, en het is niet zonder red -n dat de senora, dat kunt gij u wel voor stellen. dit. woord heeft gekozen. Beschuldigt Süvjq in ij wellicht i? Hij zal niet aarzelen aan uw on schuld te gelooven, zoodra hij u zal gehoord hebben. Ik wensch het meer dan ik het durf hopen. Ottavia verliet het kasteer om weer naar hare meestere® terug te keeren. •Die helling van den berg afdalende, hooi de' zij het fc'ijgsg'ezaiig van de sol daten van Silvio en zag, dat de vloot geheel met vlaggen was versierd. Op dit gezicht versnelde zij hare schreden. Wat moest zij doen Tcrugkeeren naar Agostino of ver der gaan; Maria had niet verwacht dat, haar broeder zoo spoedig zou terugkeeren. Zou zij Agoslino hebben uitgenoo- digd wanneer zij van dien terugkeer geweten had Liep het leven van Agostino geen gevaar, wanneer hij zich naar het kas teel van zijn vijand begaf, voordat Maria baar invloed ihad kunnen aan wenden op den geest van haar broeder? Maar zou Agostino naar haar opwer pingen luisteren, na kennis te hebben genomen van den brief, van Maria,dien zij hem had doen toekomen Was het niet beter, dat zij zich trachtte te doen hooren voor de eerste vijandelijkheden In deze gedachten vervolgde Ottavia haar weg, ten einde zoo spoedig moge lijk haar meesteres te waarschuwen voor de aankomst van Agostino jn die maatregelen te nemen, welke de om- ^lanj.1 igheden yereischten, - Regen, koude of trok kunnen maken, dat Gij 's morgens opstaat, haast zonder stem. Hoe te voor komen, dat deze heeschheid zich voor dc rest van Uw leven op Uw stemkoorden vastzet of minstens bij de geringste reden terugkomt AKKER's ABDIJSIROOP, bereid uit met zorg gekozen en ver mengde genecskracht'ge kruiden, verzacht de pijn der Ontstoken stemkoorden, doodt de gevaar lijke ziektekiemen en verhoogt het weerstandsvermogen van den zieke door haar versterkende eigenschappen. Wie vanaf een beginnendehecsch- heid Akker's Abdijsiroop heeft genomen, is er in een paar dagen van af. De stem wordt weer helder cn het gevaar voor een ernstige ziekte, die steeds van een keel ziekte 't gevolg kan A/fffzijn, is overwonnen. Recfder dc Longen Allt Apotheken. Per nesch fr. 14.50.fr. 24.50 ea fr. 39.50 311. DE WRAAK Toen Ottavia na haar zending bij Agostino te hebben vervuld naar het kasteel terugkeerde, vond zij Maria m diepe droefheid gesprek dat zij pas met haar broeder had gehad cn zijn wraakplannen deden haar groote ongelukken duchten. Toen Ottavia verslag gedaan had van haar zending, poogde zij in den geest en in het hart van haar, mees teres eenige hoop te storten, die zij zelf niet deelde. Wees kalm, lieve meesteres, zeide zij, ridder Silvio zal lot andere gevoe lens komen. Ach, lieve Ottavia, hoe ongeluk kig ben ik. Ik vrees 1A1 voor de aan wezigheid van Agostino, ik vrees dat mijn broeder zijn handen zal bezoede len met zijn bloed. Welke ongelukken bedreigen ons huis Bid tot God, Deve meesteres, op dat Hij hunne harten bewege. Ja, God kan ons redden. Maart daar het vertrouwen op God de men- schelijke voorzichtigheid niet uitsluit laat mij alleen optreden denk aan u zelf, beste Ottavia. Vrees den toorn van mijn broeder. Hij zou u kunnen straffen, omdat gij mijn plannen be vorderd liebt. Ik zou 11 verlaten, geliefde mees teres Denk aan uw man en uwe kinde ren. Hun leven is u veilig en het mij ne behoort aan mijn plicht. \t ïer volgt*

De Volksstem | 1934 | | pagina 2